LHV viert eerste lustrum tophandbal met toppers E&O, Aalsmeer en Hermes Leusdense boulers in Amersfoort succesvol Bridgekampioen van Leusden Ere-divisie handbal zaterdag in sporthal De Korf Programma Tophandbal Schaken Sport korf Roda'46 - Velox Wil Snapper wordt zesde WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1990 [£USDEN - Het Tophandbaltoernooi van de Leusder Handbal Vereniging (LHV) wordt dit jaar voor de vijfde keer in successie gehouden. Aanstaande zaterdag verschijnen vier dames- en drie herenteams uit de ere-divisie, de hoogste nationale hand- jalklasse, aan de start van het toernooi dat het eerste lustrum riert. Het programma maakt melding van de komst van niet de minste teams: HAKA E&O (landskampioen in 1989) en Hermes rij de mannen en titelpretendent Aalsmeer bij de vrouwen ^voorbeeld zijn namen die binnen de handbalwereld, maar tfaarschijnUjk ook daarbuiten een bekende klank hebben. Het maakt ook duidelijk dat het toernooi na vijfjaar levensvatbaar gebleken. Een even geslaagd als opmerkelijk initiatief dus, ran een Leusdense vereniging, die zich zelf prestatief louter op afdelingsniveau beweegt. Een terugblik op vijfjaar tophandbal met twee organisatoren van het eerste uur; Gerard Voskuilen en Marga Coens. Gerard Voskuilen, die zelf ja renlang als voorzitter leiding gaf aan Impala en later LHV, weet zich tog te herinneren hoe het allemaal tiegon. Voskuilen: „Het is allemaal reel voorzichtig begonnen. Het jee om iets dergelijks te doen mam eigenlijk een keer tijdens een bestuursvergadering opbor relen. Om iets aan handbalpromo tie te doen. Dat resulteerde, ik meen in 1984 of '85, in een gelegen- reidswedstrijd tussen het toenma- ige Attila, een Utrechtse ploeg uit de ere-divisie en BDC uit Soest, dat op dat moment in de eerste divisie speelde. Dat was eigenlijk een groot succes. De Korf zat die avond met pakweg 3 a 400 toeschouwers aitstikke vol. Maar op dat moment was het nog niet duidelijk of we ermee door zouden gaan. Het was eitelijk een incidentele gebeurte nis." „Dat bleek ook wel uit het feit dat we het jaar daarop niet onrruddel- ■jk een vervolg op het evenement hadden. Maar de gedachte aan die wedstrijd is binnen de vereniging •el blijven hangen en het idee is op een gegeven moment weer uit de ast gekomen. We wilden voor de i iets extra's organiseren en dachten bovendien op deze manier een prima stukje handbalpromotie e kunnen bedrijven. In 1987 is er speciaal een commissie gefor meerd, die de opdracht meekreeg opnieuw een dergelijk evenement te organiseren. Wij hebben ons toen de taak gesteld te proberen de landelijke top zoveel mogelijk raar Leusden te halen. Dat lukte eigenlijk boven verwachting toen we dat jaar Swift Arnhem, in die *node een echte topper, het laagse Hermes en Attila konden inschrijven." VROUWENHANDBAL Het jaar daarop werd het Top handbaltoernooi, zoals het inmid dels door de organisatoren was ge doopt, ingepast in het jubileumpro gramma van LHV, dat in 1988 25 jaar bestond. Gesterkt door het succes van het eerste jaar, werd mede ter gelegenheid van het vijf de lustrum van de vereniging een dubbel driekamp georganiseerd, waarbij ook vrouwelijke teams werden uitgenodigd. Marga Coens: „Na het eerste toernooi was deelname van vrouwelijke teams eigenlijk wel een wens van de com missie. Vrouwenhandbal is name lijk toch heel anders dan mannen handbal en omdat ook in onze vere niging het aantal vrouwelijke beoefenaren van de sport meer dan de helft bedraagt, wilden we graag een keer damesteams op ons toernooi. Mannenhandbal is toch vaak meer op kracht geba seerd, met een accent op schoten uit de tweede lijn, terwijl bij de vrouwen het accent meer op tech nisch handbal ligt. Dat verschil wil den we graag laten zien." De inspanningen van de top- handbalcommissie leidde in het ju bileumjaar inderdaad tot een dub bele driekamp, met zowel manne lijke als vrouwelijke deelname. Bij de dames kwamen Quintus, Vlug Lenig en UVG aan de start, bij de mannen Sittardia, Hellas en Her mes. Bovendien zorgde de organisatie toen voor een landelijke primeur; in het kader van de ontwikkeling van de gehandicaptensport organi seerde LHV voor het eerst een door de bond erkende rolstoel- handbalwedstrijd. De toenmalige wethouder Evelien Blom, die het toernooi opende, roemde in haar toespraak het initiatief van LHV. Marga Coens: „Het idee werd ei genlijk geboren, omdat we zelf in de vereniging een jongen hadden, die na een ziekte in een rolstoel terecht kwam. We probeerden ons voor te stellen hoe het zou zijn als je door zo'n handicap je favoriete sport niet meer kon beoefenen. is die ploeg gekomen. En daar zijn we als organisatie natuurlijk erg blij mee, zeker nu het die ploeg de laatste jaren prestatief ook weer voor de wind lijkt te gaan." Het deelnemersveld wordt bij de vrouwen gecompleteerd door de Amsterdamse ploegen EFI/OSC en Niloc. Bij de mannen treedt Bevo/ Heidia op als spamngparmer voor E&O en Hermes. Hoe kijken Voskuilen en Coens terug op vijf jaar tophandbal in Leusden? Voskuilen: „Een beetje met gemengde gevoelens, maar overwegend positief. Wat me een beetje is tegengevallen is de pu blieke belangstelling. We knjgen De Korf nog niet echt vol. Daarmee schieten we het doel van de hand balpromotie dus een beetje voor bij. Het valt ook niet mee om daar oorzaken voor te zoeken. Het kan niet alleen te maken hebben met het feit dat handbal m de regio Amersfoort niet erg populair is. Per slot van rekening zat de zaal bij die eerste wedstrijd wel voL Misschien is het tijdstip wat ongunstig. We zitten in een weekeind, waarin veel competitiesporten weer van start gaan en vaak ook grote internatio nale sportevenementen op de buis te zien zijn. Aan de andere kant is Leusden nu ook weer niet geze gend met al teveel evenementen van landelijke allure. Ik hoop dat we de sleutel tot dat probleem nog eens zullen vinden." Coens: „De geringe belangstelling tot nu toe voor het tophandbal heeft ook consequenties voor de finan ciële kant van het toernooi. Tot nu toe is het allemaal erg low-budget en draaien we voornamelijk net quitte. Maar dat betekent ook dat er nauwelijks ruimte is om wat ex tra's te gaan doen. Sponsors staan ook nog niet bepaald te dringen." Voskuilen: „We hopen dan ook dat we in de toekomst de naam van het toernooi nog verder op kunnen krikken. Zo denken we voorzichtig aan internationale deelname. We hebben dit jaar al de eerste con tacten gelegd en hopen daar vol gend jaar bijvoorbeeld al iets mee te kunnen doen." „Verder hopen we onze eigen vereniging in de toekomst meer bij het toernooi te kunnen betrekken. Per slot van rekening is dat de doelgroep waar we allereerst voor bezig zijn. Op deze manier kunnen LHV-ers heel dichtbij huis kennis maken met handbal, zoals dat in ons land op hoog niveau wordt beoefend. Toch blijkt de afstand tussen dit toernooi en de eigen le den nog wat groot. We zouden het zelf bijvoorbeeld leuk vinden, als we zelf actief zouden kunnen zijn, hoewel dat binnen de afdeling ook nog de noidge haken en ogen heeft, omdat we in dat weekeinde zelf al competitieverplichtingen hebben, waar we ons niet aan kun nen onttrekken." Coens: „Maar de belangrijkste beperking is voorlopig nog de fi nanciële kant. Het inhuren van zaal uren is een zeer kostbare zaak en op de basis waarop we tot nu toe hebben gefunctioneerd zitten ex tra's er gewoon niet in." Voskuilen: „Maar de balans van vijf jaar dit toernooi is voor mij ge woon positief. Voor de vereniging is dit een prima aciviteit, maar ik doe het zelf ook met veel plezier. We waren allemaal zo groen als gras toen we ermee begonnen en langzamerhand leer je de wegen kennen m een deel van de hand balwereld, waar we zelf nauwelijks binding mee hadden. Dat is toch prachtig." LHV Tophandbaltoernooi met: HAKA E&O, Cope&^Hermes BEVO/Heldia (mannen), A als meer, FT/Hellas, EFI/OSC en Ni loc (vrouwen), sporthal De Korf Aanvang 12.30 uur (tot 22.30 uur) Toegang: 2,50. Doorredenerend zijn we op het idee gekomen om eens te kijken of de handbalsport zich überhaupt zou lenen voor een rolstoel versie. Er bleek spaarzaam weieens mee te zijn geexperimenteerd, maar van een officiële wedstrijd was nog nooit sprake. Het leek ons een leu ke stunt het toernooi met een der gelijke wedstrijd op te luisteren. We hebben met leden van de eigen vereniging, samen met de gehandi capte jongen, René Hilgenga, een rolstoelteam geformeerd en de Amersfoortse vereniging GSVA uitgenodigd voor een experimen tele wedstrijd. In onderling overleg en na de nodige oefening hebben we toen een bruikbaar concept ontwikkeld, dat zaterdags ook uit stekend bleek te functioneren. Het was een succes, alleen heeft het nooit geleid tot de oprichting van een echt gehandicapten-handbal team." In 1989 kwam de Tophandbal - commissie met een andere formule op de proppen. Min of meer nood gedwongen door omstandigheden kwamen oprueuw uitsluitend man- nenteams aan de start. Alleen het dubbele aantal van het eerste toer nooi, namelijk zes, waarmee twee poules werden samengesteld. Het deelnemersveld bestond uit ploe gen uit ere- en eerste divisieploe- gen. Gerard Voskuilen over het hoe en waarom: „We hadden m dat jaar wat problemen op het organi satorische vlak. We wilden op nieuw een dames- en herentoer- nooi, maar kregen te weinig aan meldingen met name bij de dames. Eigenlijk lag de schuld daarvoor bij onszelf omdat de uitnodigingen la ter de deur uit waren gegaan dan de jaren daarvoor Maar het bete kende wel dat we te elfder ure nog moesten besluiten het damestoer- nooi te laten vallen en andere ploe gen moesten gaan uitnodigen. Na het nodige gelobby konden we uit eindelijk toch nog een interessant veld samenstellen. Alleen onze doelstelling om zoveel mogelijk de landelijke top in huis te halen, heb ben we dat jaar enigszins los moe ten laten." Dit jaar staan er echter weer lou ter ere-divisie ploegen aan de start. Voskuilen: „We hebben gemerkt dat ons toernooi in de handbalwe reld inmiddels een zekere naam heeft opgebouwd. En het is toch leuk om dat mee te maken. We zijn in ieder geval zover, dat als we de uitnodigingen op tijd de deur uit doen, we vrijwel zeker zijn van vol doende belangstelling. En we zijn dit jaar erg gelukkig met een ploeg als E&O, dat landelijk een hele goe de naam heeft. Vorig jaar was die ploeg zelfs nog landskampioen, en draaien al jaren mee in Europa cuptoernooien. Bij de vrouwen is Aalsmeer een echte trekker. Die ploeg barst van de ambitie. Hermes is een trouwe bezoeker van ons toernooi. Vanaf het het eerste jaar VROUWEN 12.30 uur: Aalsmeer - EFI/OSC 13.35 uur: Niloc - FT Hellas 14.40 uur: FT/Hellas - Aalsmeer 15.45 uur: Niloc - Aalsmeer 17.55 uur: FT/Hellas - EFI/OSC MANNEN 19.00 uur: HAKA/E&O BEVO/Heldia 20.15 uur: BEVO/Heldia - Copes Hermes 21.30 uur: Copes/Hermes - HAKA/E&O LEUSDEN - De jeu de boulers van de Leusdense vereniging J)e Hakhorst" hebben er een druk weekend opzitten. Op de ugen banen bij het gelijknamige eetcafé werd een tripletten- oemooi gehouden, dat door Ruud en Tiny Dam en Roelof de »root gewonnen werd. Ook kwam een aantal spelers op het ationale toernooi van Randenbroek in Amersfoort in actie, ier wonnen Bauke Bokhorst en Rudolph de Groot het toernooi. Een aantal Leusdense boulers sam zondag met veel succes deel ■an het grote landelijke toernooi an de Amersfoortse vereniging Randenbroek. In drie van de vier toepen legden de Leusdenaren fcslag op de eerste plaats. Vier loublettes plaatsten zich voor de Ujroep. Peter en Paulien van 01- ten en Hans Manuel-Netty Sikke- ha kwamen daarin net te kort voor ten plaats bij de beste vier. Joost acobs en Ad Duister, titelverdedi- 9ers van vorig jaar, bereikten de telve finales wel, maar ze kwamen [tet verder dan de vierde plaats. Toch bleef de wisselbeker in Leus- jjen, want Rudolph de Groot en ^uke Bokhorst wisten het A-toer- op hun naam te schrijven. In C-toernooi legden Kees Bok- torst en Paul Knuijt beslag op de «rste plaats, terwijl het D-toernooi tewonnen werd door het Leusden- 50 duo Johanneke Bokhorst en Joy- Schuier. Zeven tripletten hebben zondag 'e gehele dag gespeeld op de ba ten van De Hakhorst. De winnaars ^n vorig jaar Ruud en Tiny Dam en Roelof de Groot dienden zich gelijk de grote favorieten aan. Ze wonnen vijf wedstrijden achtereen, maar verloren de laatste wedstrijd in de voorronde met 10-11 van John Verhoef, Bep Jacobs en Rob van der Werve. Desondanks bereikte triplette Dam de finale. De strijd om de tweede finale plaats was spannender. Vooral dank zij een 11-2 zege op de voor naamste rivalen, Bep en Bob Bloe mendal en Jan van den Mosselaar, kwam het trio Ton Jacobs, Sieds Hoitinga en Jos Schregardus ook m de finale. Het werd daar een eento nige strijd, want triplette Ruud en Tmy Dam-Roelof de Groot was veel te sterk en won met 13-0. Uitslag voorronde: 1. Ruud en Tiny Dam - Roelof de Groot 5 +30; 2. Ton Jacobs - Sieds Hoitinga - Jos Schregardus 4 +25; 3. Bep en Bob Bloemendal - Jan van den Mosselaar 4 11; 4. John Ver hoef - Bep Jacobs - Rob van der Werve 3 -12; 5. Manjke Hoitmga - Norman Sheffield - Kees v.d. Heu vel 3-12; 6. Jo van Riezen - Wim van den Berg - Mimmo Sciortino 2+1; 7. Til Bennema - Miek Kippers - Tiny de Boer 0 -43. Finalepartij: Ruud en Tiny Dam, Roelof de Groot - Ton Jacobs, Sieds Hoitinga, Jos Schregardus 13-0. (advertentie) «la Zaterdag 8 september Aanvang 14.30 uur. Burg. Buiningpark Wedstrijdbal aangeboden door: Radio Drieënhuizen Hamershof - Leusden. LEUSDEN - In de zomercompe titie van de schaakvereniging Leus den is de echte spanning na vonge week verdwenen, toen duidelijk werd dat alle overgebleven con currenten van Andrê Rietveld af haakten. Dat verhindert overigens niet dat de Leusdense schakers af en toe nog fel om het punt strijden, in de hoop nog een paar plaatsen op de ranglijst te klimmen. Zo werd het duel Van Kampen - Nijhof pas LEUSDEN - De Leusdense bil jarter Wil Snapper is tijdens een districtsfinale in de derde klasse driebanden zesde ge worden. De Leusdenaar, uitko mend voor BV75, won van de zeven partijen twee keer, speelde één keer remise en verloor vier keer. Snapper be haalde daarmee vijf wedstnjd- punten en dat was goed voor een zesde plaats in de eind rangschikking. Het toernooi- moyenne van de Leusdenaar bedroeg 0,358. Tijdens voorwedstrijden voor de clubcompetitie in de spelsoort libre, vierde klasse, heeft Joop Kramer van BV75 de beste zaken gedaan. Kra mer won drie partijen en met zes punten en een moyenne van 1,62 besloot de Leusde naar de wedstrijd als eerste. Tweede, derde en vierde wer den ex-aequo Ben de Wit (moyenne 1,36), Nol Bouw meester (moyenne 1,19) en Willem Hofman (moyenne 0,97), die gedrieën op een to taal van vier wedstrijdpunten eindigden. Gefiatteerd laatste werd Henk van Ingen met twee punten, met een moyen ne van 1,30, waarmee hij op gemiddelde slechts twee club genoten hoefde te laten voor gaan. Deze week worden de wed strijden libre in de derde klas se afgewerkt, een week later de wedstrijden in de tweede klasse. Wedstrijddagen zijn dinsdag, woensdag en don derdag m het clublokaal van BV75. in de tijdnoodfase beslist. Zwart had lange tijd het betere van het spel, maar overzag dat hij m het middenspel met een fraai paardof- fer de partij kon uitmaken. Wit con solideerde zijn stelling en leek zelfs een iets beter eindspel te hebben, tot hij in tijdnood een stuk weggaf. Nijhof had er verder weinig moeite mee en houdt nu uitzicht op een gedeelde tweede plaats. De meest verrassende uitslag van de avond was ongetwijfeld de enige remise Ondanks het voordeel van de witte stukken slaagde René Stienen er niet in om Cees Veenendaal ernstig in de problemen te brengen. Uitslagen: Van Kampen - Nijhof 0-1 Boemaars - Halkes 1-0 Stienen- Veenendaal remise Gemts-Elschot 0-1 Moed - Van Dalen 1-0 Wisman-Bayat 1-0 Boogaard - Verschuur 1-0 LEUSDEN - Het bridgepaar Koster/De Jong is de eerste Leusdense overall bridgekampioen geworden. Koster en De Jong wonnen het toernooi, dat door de vier Leusdense verenigingen voorde eerste keer werd georganiseerd. Het doel van dit toernooi was de onderlinge banden tussen de Leusdense verenigingen 'Leusden'. 'Achter veld', BC'80 en 'De Deel'aan te halen", aldus één van de organisatoren. Het toernooi, waar circa 160 bridgers aan deelnamen, wordt éils uitstekend geslaagd beschouwd. „Daar gaan we vast mee door", adus de organisatie, die dit jaar de beschiking had over de ontspannigsruimte van Pon en daar een uiterst geschikte lokatie vond. „Daar zullen we echter waarschijnlijk niet terugkeren. We zullen naar een andere lokatie moeten zoeken. In de B-groep zegevierden Van Driel en Mei, terwijl de overwinningen in respectievehjk de C- en de D-groep naar van Deventer/Van Leur en Postma/Woltman ging. Op de foto reikt voorzitter Papöt van Leusden de pnjzen uit aan de hoofdprijswinaars. LHV houdt komende zaterdag voor de vijfde keer in successie het Tophandbaltoernooi. Vier dames- en drie herenteams verschijnen aan de start van het toernooi dat 's middags om 12.30 uur begint.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7