Als Groeneveld je ogen heeft getest, weet je zeker dat je niet voor in de klas hoeft te zitten. Gun je ogen Groeneveld Meer programma's? Motorrijder gewond na slip op natte weg Schuurtjes eerst weg... GROENEVELD Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3. HOP Inbraak Inbraak Zwemtas gepikt Fietsen vernield KIJKKRAt WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1990 LEUSDER KRANT O Vakantie voorbij, dus vóór je liet weet zit je weer in de schoolbanken. Balen als je dan Groeneveld jou en alle andere teaig-naar-school klanten uit voor een gratis oogmeting. de hele dag met je ogen moet gaan zitten knijpen om te zien wat er op het bord staat. Of, nog erger, als je voor in de klas moet zitten om een beetje bij de les te kunnen blijven. Om je zulke toestanden te besparen nodigt TE GEKKE ROLYKIT TEKEN DOOS BIJ AANKOOP VAN 'N NIEUWE BRIL* Goed zicht wordt beloond bij Groeneveld Want als je nu een nieuwe bril koopt, krijg je er zo n super- deluxe Rolykit tekendoos van Bruynzeel bij kado Kompleet met kleit/potloden, punteslijper, viltstiften en veilig bewaarvakje voor je nieuwe bril. En als dan blijkt dat je inderdaad een bril nodig hebt, hoef je heus niet in paniek te raken Groeneveld heeft tientallen leuke, gekke, gewone en sportieve monturen, die helemaal gemaakt zijn voor jouw ogen. Supersterk, betaalbaar en met een heel jaar lang Groeneveld- garantie, en dat is ook voor je ouders belangrijk om te weten. Bij je nieuwe bril krijg je gratis een picobello Rolykit tekendoos boordevol Bruynzeel- spulletjes. Maar ook als je ogen bij de meting een tien krijgen, heeft Groeneveld een aardigheidje voor je klaarliggen*. OPTICIENS O - /ol;Ynu tic voorraad strekt Elk voorjaar weer moet de hop van onderaf beginnen. De metershoge stengels van het vorig jaar zijn in de win ter afgestorven. Maar het on dergrondse gedeelte van de plant heeft de winter over leefd. In het vroege voorjaar, als de bomen en de struiken nog niet in blad staan, komen uit het wortelgestel van de hop de jonge loten omhoog. Al draaiend proberen ze er gens steun te vinden, zono dig bij elkaar. Twee of drie om elkaar gedraaide ranken geven stevigheid, tot een echte steun is gevonden in de vorm van een struik. Dan schieten de ranken omhoog en pas als de hoogte is be reikt om verzekerd te zijn van voldoende zon, spreiden de stengels zich breeduit. De hop groeit op voedsel rijke, humeuze en gewoon lijk vochtige grond en is te vinden in elzen- en wilgen- bossen. De plant is tweehui- zig; de mannelijke en de vrouwelijke bloemen zitten dus aan verschillende plan ten. Omdat de hop voor de be vruchting van de wind ge bruikt maakt, stellen de bloe men niet veel voor. Bij de vrouwelijke katjes zitten de bloemen in de oksels van de schutbladen. Deze schutbla den, waarop gele, karakter- estiek geurende kleuren zit ten, groeien na de bloei sterk uit en zijn dan doorschijnend bleekgroen; de katjes wor den hopbellen. Wanneer de wind voor de bevruchting heeft gezorgd, dragen de schutbladen aan de voet kleine, geurige nootjes, waarvoor ze als vleugeltjes dienen als ze door de wind worden meegenomen. Ofschoon hop en bier onaf scheidelijk met elkaar zijn verbonden, is de hopcultuur van jonger datum dan het bierbrouwen. Voordien werd eikenschors en gagel ge bruikt bij de bierbereiding. In een schenkingsbrief uit 786 is voor het eerst sprake van een hopkwekerij. Na die tijd kwam, via kloosters, de hop als smaakmaker meer en meer in gebruik. De hop be vordert tevens de houdbaar heid van het bier want het verhindert de ontwikkeling van melkzuurbacteriën. De hopcultuur is in ons land niet meer van economische betekenis. In België wordt nog wel op grote schaal hop gekweekt. Het is daarbij van groot belang dat de hop geen zaad vormt, aangezien dit de kwaliteit benadeelt. Het is in België bij de wet verboden mannelijke planten te telen. Vermeerdering van de hop planten verkrijgt men door de wortels te stekken. De bittere geurstof uit de klieren van de hopbellen, lu- puline, is een van ouds en ook nu nog gebruikt, kalme rend en maagversterkend middel. Een hoofdkussen, gevuld met hopbellen, werd vroeger voorgeschreven als slaapverwekkend middel bij nerveuze slapeloosheid. In de vorige eeuw, toen het in de landbouw niet zo voor de wind ging, heeft men in Leusden ook een poging ge daan om hier de hopcultuur in te voeren. Als stille ge tuige staat nog steeds een grote hopschuur in de Treek. Het is echter bij een poging gebleven. G. Vein Leeuwen LEUSDEN - Bij een inbraak in een chinees restaurant aan de Hamers- veldseweg is in de nacht van don derdag op vrijdag tweeduizend gulden en een hoeveelheid drank buitgenmaakt. De inbrekers door zochten het hele pand tijdens hun nachtelijke zoektocht. LEUSDEN - De eigenaar van een tuincentrum aan de Ursulineweg betrapte zaterdagavond op heter daad omstreeks 23.00 uur een aan tal inbrekers in zijn zaak. De die ven, waarschijnlijk drie in getal, slaagden erin te ontkomen. De po litie heeft een vaag signalement van de ongenode gasten. Expositie Lieve Vrouw AMERSFOORT - In theater De Lie ve Vrouw exposeert EUen-Rose Smulders tot 1 oktonber olieverf schilderijen. Haar collectie bestaat uit overwegend krachtig geschil derd werk met een duidelijke pen seelvoering. Het kleurgebruik is vaak sober en helder. De tentoon stelling is te zien tot 1 oktober op dinnsdag tot en met zondag van 12.00 uur tot 22.00 uur in theater De Lieve Vrouw, Lieve Vrouwestraat 13. Olieverfschilderij van EUen-Rose Smulders. LEUSDEN - Een motorrijder uit Eindhoven liep maandagavond tussen 19.30 uur en 19.45 uur diepe vleeswonden aan het on derbeen op bij een aanrijding op de Lockhorsterweg. De motorrij der wilde ter hoogte van het bruggetje stoppen om tegemoet komend verkeer voorrang te verlenen, maar raakte op het nat te wegdek in een slip. De man raakte de controle over zijn voer tuig kwijt en viel. De motor kwam tegen een tegemoet komende auto, bestuurd door een Leusde- naar, tot stilstand. Beide voertui gen liepen flinke materiële scha de op. De bestuurder van de auto bleef ongedeerd. Twee automobilisten raakten maandagmiddag omstreeks 16.45 uur betrokken bij een aanrijding op de Burgemeester Van de Postlaan. Een automobiliste uit Nijkerk wilde linksaf de Hamersveldseweg op en verleende daarbij geen voorrang aan een tegemoet komende auto. Er ontstond lichte materiële scha de. Twee automobilisten raakten woensdagmiddag omstreeks half drie betrokken bij een aanrijding op de Mulderij. Een Leusdenaar nam een bocht te ruim en kwam daarbij op de verkeerde weghelft. Daar naderde een plaatsgenoot, die een botsing niet meer kon voor komen. Beide voertuigen raakten licht beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Twee auto's raakten zaterdag in de vooravond betrokken bij een aanrijding op de parkeerplaats achter Albert Heyn in De Hamers- hof. Een Volkswagen kever en een Alfa Romeo raakten elkaar bij het wegrijden uit de parkeervakken. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De politie roept eventuele getuigen op zich te mel den. Materiële schade was het gevolg van een aanrijding op de kruising Maanweg/Arnhemseweg. Een au tomobilist uit Wageningen, die stond te wachten om het fietsver- keer op de Arnhemseweg te laten passeren, werd van achteren aan gereden door een inwoonster van Woudenberg, die de wachtende man niet opmerkte. De vrouw had naar eigen zeggen teveel oog voor het fietsverkeer. LEUSDEN - „Eerst alle bouw sels weg en dan nemen wij de Liniedijk over van de provin cie Utrecht." Dat is in het kort het standpunt van de ge meente Leusden bij de over name van de dijk van de pro vincie. In de afgelopen jaren hebben 13 en mogelijk 15 ei genaren van woningen aan de Walstro gedacht dat het stuk grond bij hun huis, dat grenst aan de Liniedijk, bij hun eigendom hoorde. Ge volg was dat er bij verschil lende woningen schuurtjes en andere bouwsels verrezen op wat eigenlijk provinciale grond is. De gemeente wil de strook Liniedijk al jaren overne men, maar dan wel zonder de schuurtjes, terrassen en af schermingen, die er volgens haar niet thuishoren. Al in 1981 en in 1983 heeft de pro vincie geprobeerd aan die si tuatie een einde te maken, maar tot nu toe zonder suc ces. Totdat in mei van dit jaar het provinciale geduld op was en de betrokken eigena ren een brief kregen, waarin hun gesommeerd werd bin nen 14 dagen de gebouwtjes af te breken. „Wilt u de grond terug brengen in de oorspronkelij ke staat," was het dringende verzoek. Maar wat die oor spronkelijke staat dan wel was, is niet altijd even ge makkelijk vast te stellen. „Het huis waarin ik woon, is voordat ik het kocht drie keer van eigenaar verwis seld," schreef een van de be trokkenen aan de gemeente. Deze houdt zich afzijdig, om dat zij vindt dat het vooral een zaak van de provincie is. „Overname van de Liniedijk door de gemeente kan dan eerst geschieden als de pro vincie de annexatie van ge deelten van de dijk door aan grenzende eigenaren met deze eigenaren heeft gere geld," staat in een gemeen telijke nota over deze zaak. LEUSDEN - Een Leusdenaar raakte dit weekeinde bij een bezoek aan zwembad Octopus een zwemtas kwijt. In de tas zaten sportspullen, vijfentwintig gulden aan contanten en een bankpas. LEUSDEN - Het Dordrechtse ingenieurs- en adviesbureau Geomatic zal gaan uitzoeken op welke wijze het Leusden- se kabelnet kan worden uit gebreid. Op dit moment krijgt Leusden het signaal door van het Amersfoortse kabelnet. Dat is de afgelopen maanden fors uitgebreid en zal in de nabije toekomst 24 stations kunnen doorgeven. Deze uitbreiding kan om technische en financiële re denen niet in Leusden ge realiseerd worden. Geomatic zal nu onderzoeken op welke wijze deze uitbreiding wel kan plaatsvinden, het onder zoek kost ruim 14.000,-. De gemeenteraad zal worden voorgesteld dit geld beschik baar te stellen. LEUSDEN - Bij de gymzaal vi sisschool De Vallei is woei een aantal fietsen vernield. D ders worden vooralsnog gezo kringen van leerlingen van trokken school. Bij basisschool De Klimrak) een ruit vernield. Onbeke gooiden een kiezelsteen doa venster. Het voorval werd ort ontdekt, maar moet in de val hebben plaatsgevonden. Onbekenden hebben woea bij zwembad Octopus een weggenomen. De fiets was e dom van een Leusdenaar. voon MIDDEN NEQERLAI 24 uur per etmaal lokaal m« op uw kabelnet Barneveld Leusden Ede Geldermalsen Buren Woudenberg Scherpenzeel Renswoude Maarn Nijkerk Centrale redaktie BDU-TV 03420-94290 Lokale redaktie zie de colofon van de krant Advertenties voor alle informatie 03420-94888 Adverentie-rubneken Kabeltjes (vraag en aanbod, alleen voor particulieren), eer 2 regels 6.-. elke regel meer 6,- (tegen kontante betalirf Felicitatie-rubriek zonder foto, hetzelfde tarief! de Kabeltjes (tegen kontante! betaling). Felicitatie-rubriek MET fotft| 25,- (korte tekst met kleurenfoto tegen kontante betaling). Info: 03420-94888

Leusder Krant | 1990 | | pagina 10