iprn Drie bezwaren tegen komst 'Hilhorst denkt niet aan het belang van het winkelcentrum' i 'Dames moeten ook wat voorstellen' Stoelinga vertrekt uit Leusden Donoren willen bloed zien Ie aveët Amersfoort geeft Op de Berg voor asielzoekers Voorzitter Berghuizen boos over verkoop modezaak Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden woensdag 12 september 1990 - 22e jaargang no. 20 Deze week in de Leusder Krant Struikrovers Auto vernield KEISTAD B.V. 30x TENNIS Auto's opengebroken Konijntje in De Wetering HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV rkrant binnen het bestuur van de par tij werd de naam veranderd in Leusden '90. Our body is van levensbelang. Het lichaam centraal, maar op een E geheel eigen wijze. In Leusden gaat binnenkort een cursus van start, die alle 'ins and outs' op een bijzondere wijze tot u laat komen pag. 5 1 Panorama Lisiduna, de inmiddels onvolprezen rubriek in deze krant, i brengt deze week pastor Goes voor het voethcht. Landelijker kan het E haast nietil 1 Pag. 7 E Latent Talent, wie beschikt er niet over. Komend seizoen zijn er weer E volop mogelijkheden om de schuifdeuren eens wat verder open te zetten. Van schilderen tot toneelspelen, Leusden speelt zich in de E kijker, een voorwoord pag. 7 Journalisten schrijven (volgens sommigen ook zomaar iets). Een E andere kant van de vaardigheden was vrijdag te zien in Achterveld. De smalle bandjes scheurden over het wegdek. E pag. 11 Ëllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllli7 ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiimiiiip- LEUSDEN - Ben Stoelinga, fractievoorzitter van Leusden '90 stopt met ingang van 27 september met zijn werkzaam heden als raadslid in de ge meente Leusden. Stoelinga verhuist naar Hoogland en vol gens de gemeentewet is het met mogelijk buiten de eigen woonplaats lid van de ge meenteraad te zijn. Stoelinga wordt als fractievoorzitter op gevolgd door Roef Blauw. De lege plek in de fractie zal wor den ingenomen door Gjalt van Riezen. Deze stond vierde op de lijst bij de gemeenteraads verkiezingen in maart van dit jaar. Toen haalde Leusden '90 drie zetels. Stoelinga vertrekt uit Leusden wegens privéredenen. Hij was 4,5 jaar lid van de Leusdense gemeenteraad. Tot mei van dit jaar leidde hij de fractie van Leusden '85. Na een conflict LEUSDEN - Spannende uren voor acht jonge dames op de vroege zondag ochtend. Na een zorgvuldige selectie zijn er uiteindelijk acht meisjes uitgekozen om mee te doen aan de Miss Hamershofverkiezing 1990. Onder deskundige leiding hebben de dametjes gewerkt aan hun definitie ve presentatie. Op de Hamershofjaarmarkt zal zaterdag tussen 15.30 en 17 de uiteindehjke beslissing vallen. Zeven dames zullen emgszins wor den teleurgesteld, nummer acht gaat met het kroontje en mooie vooruit- hchten naar huis. De kandidaten uit de voorronde, waaronder de drie Ellen, Sheila en Angela (vlnr) op de foto, tonen op de jaarmarkt een eigen act. Een jury, bestaande uit Harry van Schaik (middenstander), Ans de Koning (midden stander) en Jos Tolstra (choreograaf), zal een keuze maken door met name te letten op drie hoofdpunten: de act, de inventiviteit en de avondkleding- show. De presentatie is in handen van docent jazzdanslessen Caspar la Pré. Vooral bij de oefening afgelopen zondag is er gelet op de act van de dames. Het zal niet zo zijn, dat er alleen maar mooie, blote dames op het podium staan, zij moeten ook iets voorstellen. Naast de act staat er ook een kort interview op het programma, daar moeten de kandidaten zich dus ook uit redden. De acts beloven een spektakel, van body-building tot zingen en dansen. Deze week zal nog gebruikt worden om de verschillen de acts bij te spijkeren en te vervolmaken, zodat het pubhek zaterdag een ware show voorgeschoteld krijgt. De uiteindehjke winnares krijgt de titel Miss Hamershof 1990. Zij zal het winkelcentrum op diverse festiviteiten vertegenwoordigen. Een dmg is inmiddels duidehjk, de leeftijd van de kersverse Miss Hamershof hgt in ieder geval rond de twintig jaar. Zeven eindkandidaten komen uit Leusden of uit de directe omgeving, een van de meisjes komt uit Loenen aan de Vecht. De totale show rond de missverkiezing is in handen van Fimesscentrum Sport 2000'. De verkiezing is een van de evenementen in het kader van de viering van het tienjarig bestaan van winkelcentrum Hamershof in Leus den. LEUSDEN - Zevenenzeventig bewoners van de buurtschap Waterloo hebben in een omvangrijk bezwaarschrift bij de gemeente hun ongenoegen kenbaar gemaakt over het voorne men van B&W medewerking te verlenen aan de inrichting van een kamp voor asielzoekers. In hun brief laten de bewoners weten de gevolgde procedure niet juist te vinden en de ge schiktheid van de lokatie ernstig in twijfel te trekken. De bewoners vinden dat Leusden heeft nagelaten andere, wellicht betere lokaties binnen de gemeentegrenzen of net daarbuiten in de afweging te betrekken. Ook de Stichtse Milieufederatie en een individuele omwonende hebben nog een bezwaar inge diend. Op 21 september zal de gemeente een beslissing over de vrijstelling nemen. De buurtbewoners twijfelen in hoge mate aan het tijdelijk karakter van de voorziening. Volgens de ge meente en WVC, het betrokken ministerie, gaat het om een periode van maximaal vijf jaar. De bewo ners denken dat er zoveel m geïn vesteerd moet worden, dat het hen onwaarschijnlijk voorkomt, dat het slechts om een beperkte periode gaat. Bovendien vinden de bewoners LEUSDEN - „Een zeer kwalijke zaak en een aderlating voor de brancheverdeling in De Hamershof." Zo typeert Pim Berghui zen, voorzitter van de winkeliersvereniging de handelswijze van de heer Hilhorst, eigenaar van Ster-mode. Hilhorst ver kocht zijn zaak onlangs aan de drogisterijketen van Etos. Eerder al maakte de eigenaar van de DA-drogistrij, de heer Kniep, zich boos over Hilhorst. Binnen twee jaar is Kniep opgezadeld met twee concurrenten. De verdwijning van de damesmodezaak noemt Kniep een verarming voor het winkel centrum. Volgens Kniep had Hilhorst zich daarom solidair met zijn collega's moeten tonen. Deze weigert echter om commen taar op de omstreden verkoop te geven. Inmiddels is het con tract getekend en zijn de medewerksters van de damesmode zaak per 1 januari volgend jaar ontslagen. De Etos verwacht dat haar nieuwe filiaal begin februari volgend jaar geopend kan worden. komers' wijst Berghuizen van de hand. Het lidmaatschap is voor ie dereen verplicht, maar dat bete kent volgens hem niet dat de win keliersvereniging daarmee in vloed kan uitoefenen op de over dracht van bedrijven aan derden. „Iedereen kan daar individueel over beslissen en de bereidheid om daar met de vereniging overleg over te voeren is niet aanwezig." Berghuizen ziet daarom meer in een regelend optreden van de ge meente. „De gemeente verschuilt zich in deze zaak," vindt hij. „Er gold hier een inbeddingsperiode van 5 jaar vanaf de opening van het centrum in 1980." „Dat hield in dat ondernemers in die periode verplicht waren hun zaak bij verkoop aan te bieden aan iemand die een bedrijf in dezelfde branche wilde beginnen. Daarna kon iedereen doen wat hij wilde. De gemeente werkt sindsdien niet meer mee." Berghuizen heeft daar om om een gesprek met wethou der Joost de Jongh gevraagd. Diens commentaar laat aan dui delijkheid niets te wensen over. „Wij kunnen en willen, na de in- beddingspenode die nu verlopen is, op de gang van zaken binnen het winkelcentrum geen invloed heb ben," zegt De Jongh. „De onderne mers zijn bij het verkopen en ver huren volkomen vrij in hun hande len, als zij daarbij tenminste binnen de vereiste vergunningen van het bestemmingsplan en dergelijke blijven." „Dat is bij de verkoop door de heer Hilhorst ook het geval. Per soonlijk vind ik de komst van Etos naar het winkelcentrum wel een vervlakking. Door de aanwezig heid van Het Kruitvat en de DA- drogisterij van de heer Kniep kun- vervolg op pagina 3 Kniep heeft inmiddels steun voor zijn argumenten gekregen van de voorzitter van de winkeliersvereni ging. „Er verdwijnt een winkel uit een zeer belangrijke branche. Het gaat om bijna de helft van de capa citeit, die in Leusden op het gebied van de damesmode aanwezig is," zegt Berghuizen. „De winkel van Hilhorst heeft een oppervlakte van ruim 200 m2. De andere helft wordt in beslag genomen door de damesmodeza ken First Lady (200 m2) en 't Kleren- winkeltje (60 m2)." Ster-mode heeft een collectie, die voor een bepaald publiek van belang is. Het gaat om de leeftijds categorie van 30 tot 50 jaar. In die groep worden de grootste beste dingen gedaan. Ook verkoopt Ster een behoorlijke assortiment foun dation. De consument moet daar voor nu naar Amersfoort of Zeist. Dat heeft ook gevolgen voor ande re ondememrs in het winkelcen trum, want een zaak als Ster-mode trekt ook klanten aan voor andere winkels." ..Iemand die bij Ster bijvoor beeld een rok koopt, zoekt m de Hamershof de bijpassende schoe nen erbij. Als men nu naar een andere stad moet om bepaalde kle ding te kopen, doet men daar ook de andere inkopen." ..Ik kan me voorstellen dat een ondernemer, die op leeftijd is, zo als de heer Hilhorst, het rustiger aan wil doen en zijn zaak wil verko pen. Maar hij zou daarbij wel aan het belang van het hele winkelcen trum moeten denken. Hij heeft hier immers jaren zaken kunnen doen en winst kunnen maken." Berghuizen brengt een aantal identieke verkopen in herinnering, waarbij volgens hem de betrokken ondernemers wel correct hebben gehandeld. „Zo heeft de firma Bootsman de zaak overgedragen aan Wim Hoogeveen, waarbij het ging om verkoop binnen dezelfde branche (herenmode)." Dat emd vorig jaar de eigenaar van reisbureau Holiday Feeling zich boos maakte over de gang van zaken bij de verkoop van een ca deaushop aan een concurrerend reisbureau, zonder dat dit tot de zelfde commotie leidde als nu, vindt Berghuizen een andere zaak. „De problemen liggen nu veel dieper," vindt hij. „Een cadeaushop zit in een zwakke branche. Ver dwijning daarvan heeft niet zulke grote gevolgen voor de rest van het centrum. Nu verdwijnt er een verte genwoordiger uit een zeer belang rijke branche." De suggestie om binnen de win keliersvereniging bmdende af spraken te maken over de verkoop of verhuur van panden aan 'nieuw- ACHTERVELD - Een jaarlijkse traditie dinsdagavond m Ons Gebouw te Achterveld. Tussen 19-21 uur kon men weer bloed komen geven voor goede doelen. Maar liefst tweehonderd donoren weten deze speciale gebeurte nis jaarlijks weer te vinden en dat al meer dan dertig jaren achter elkaar. Een opkomst waar men zeer tevreden en toch ook een beetje trots over is. Een nadeel dit jaar was de afwezigheid van de ABTB-leden Deze groep was een dag uit en 'dat scheelt zo tientallen bloedgevers'. LEUSDEN - Een bewoner van een huis aan Bitterschoten in t Ruige Veld is dit weekein de letterlijk het slachtoffer geworden van struikrovers. De vrouw had juist nieuwe planten voor haar tuin ge kocht en geplant. De volgen de dag bleken vier Laurier struiken te zijn verdwenen. van Waterloo dat ze overbelast worden. De bewoners doelen daarbij op de overlast van de mili taire oefenterreinen en de lucht machtbasis in de buurt. De totstandkoming van een moge lijk opavngcentrum voor asielzoe kers loopt nu al vertraging op. In eerste instantie wilde WVC in sep tember al een dergelijk centrum in Waterloo in gebruik nemen. Van de week liet wethouder Corri Ver duin echter al weten dat in het gun stigste geval niet eerder dan begin volgend jaar met de inrichting zal kunnen worden begonnen. De Stichtse Milieufederatie brengt onder de aandacht dat het beleid voor de bos- en natuurgebieden van Den Treek gericht is op het behoud en de versterking van de landschappelijke funkties. 'De komst van een centrum is daarom niet aanvaardbaar*. De milieufede ratie heeft ook moeite met het be grip tijdelijk in de gevolgde proce dure. 'Tijdelijk blijkt vaak rekbaar*. De federatie wijst op alternatieven in de regio. Het derde bezwaarschrift is inge diend door een omwonende. Deze vindt dat er -bij doorgang van de plannen- mogelijk sprake zal zijn van geluidsoverlast en verkeerson- veilige situaties. Op de Berg De gemeente Amersfoort heeft ge meend op het dringende verzoek van het Ministerie van WVC ge hoor te moeten geven door het voormalig Rijksinstituut Op de Berg aan te bieden. Omwonenden van Kamp Waterloo hebben in het ver leden regelmatig aangedrongen op onderzoek naar dit alternatief. Vanaf oktober zal het instituut in gebruik zijn als huisvesting voor bijna driehonderd asielzoekers. LEUSDEN - Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag de auto van een Leusdenaar zwaar toegetakeld. Nadat de verniel- zuchügen over het voertuig heen waren gelopen, werd een ruitje in geslagen. Er werden spullen ter waarde van ongeveer vijftig gulden meegenomen. De auto stond ge parkeerd op de Kuperssingel. De politie ontving dit weekeinde negen meldingen van opengebro ken auto's, de auto's stonden ge parkeerd m de wijken De Wete ring en 't Ruige Veld. In alle geval len werd de radio/cassetterecor der weggenomen. De politie gaat ervan uit dat het om dezelfde da ders gaat. MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 (advertenties) (indoor) incl. 20x les (sept. 90 t/m april '91) 550 p. persoon ^*178 Inlichtingen De Inslag Leusden 033-946732 CONGRES- JÊÜ PARTYCENTRUM WJ Vrijdag 14 september EIND ZOMER DISCOFEEST Te winnen 5 volledig verzorgde weekendreizen voor 2 personen naar Parijs. Aanvang 20.30 uur. LEUSDEN - Op de Hondsdraf heb ben onbekenden dinsdag pogin gen gedaan een auto open te bre ken. De eigenaar vond zijn voertuig terug met een vernielde rechter- voorruit. Er wordt niets vermist. De inbraak moet tussen 18.00 uur en 22.00 uur zijn gepleegd. Op de Paradijsweg hebben on bekenden woensdag geprobeerd een auto open te breken. De eige naar, een inwoner van Zeist, vond zijn voertuig terug met een ingesla gen voorruit. Er wordt niets ver mist. £!llllllllilllllllllllllllll|||||||tll|||||||||||||||||llllü WINKELCENTRUM HAMERSHOF -iiiiiiiiiiiifliiiii Kniept 'm iiiiiiiimiiiriii iiiniiliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiT

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1