De mens als deel van de wereld' l 'Als de mensen ook de tweede keer komen, heb ik het goed gedaan' ieuwe dirigent 'Lisiduna' V ervoersthermometer Kappen met kappen erste workshop Ecologische communicatie in Leusden Koster Doesburg preekt voor eigen parochie Bibliotheek en speelzaal in Hummeltjeshonk Lokale omroep moet nog even wachten Trainingspak gestolen Dit 5 Op -e abri ewar et-aa wrtai vorde itehur ting WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1990 plaatselijk nieuws Verket rappo ndVï IJSDEN - „Alles heeft met elkaar te maken. Wat iemand doet niet doet, heeft altijd gevolgen voor zichzelf, een ander of ts anders. Door de aanleg van een snelweg hebben mensen ild verdiend waarmee zij zichzelf en anderen konden onder inden en kunnen mensen met hun auto over de weg rijden. De Itwe en het 9ebniik van de we9 hebben gevolgen voor de Se jra en fauna in dit gebied", aldus probeert Louise Engelen (52) verklaren waarmee een door haar te leiden workshop zich in uur -osden bezig zal gaan houden. n is geen makkelijke bood- iap waarmee men in het bedoel- weekend aan de slag wil. De leid e joductie-folder staat vol termen e aan het denken moeten zetten, was het alleen maar om de bete van de woorden te achterha len paar brokstukken: Psycho- nthese, mannelijke en vrouwelij- communicatie, die in vruchtbare ■verfki aüe tot elkaar gebracht moeten Ik )rden, waarbij het leven niet te orendi [ten is in een louter rationeel etn ische bewustzijnsniveau maar natuur als gelijkwaardige ge- ikspartner wil zien. Hetgeen leiden tot een inclusief ecolo- ie bewustzijn. 'Gids' Louise En- legt uit; „We verstaan onder :hosynthese een visie op het •zijn, waarbij we erkennen de mens een eenheid is, opge- 'd uit verschillende aspecten :door zijn identiteit en bestaan ld worden." belangrijkste aspecten zijn: gevoel, wil en 'mind'. bij spelen allerlei, deels on- e, soms tegenstrijdige, mo lles een rol die ons leven en ee ons geluk of de waarde we eraan ontlenen, mede be ien. Een boer bijvoorbeeld wil n bedrijf milieubewuster leiden, ia: wil dit ook niet of aarzelt ge- n de veranderingen in organisa- de economische en maatschap- 't Ri infor [ellen nodig en ii als schrc ïkeri n ui', i. Er Tang ;zoel staar huur ider 17 s ijk v :ken; ontvi eft w niel hreu ptei vesti >1685 pelijke gevolgen en misschien on zekerheid over zijn capaciteiten. Ecologie is alles wat er is. Mense lijk handelen heeft invloed op de mens zelf, op de mensen er om heen, op de omgeving, zelfs op het heelal. De mens heeft zichzelf hon derden jaren gezien als een wezen dat buiten, zelfs boven de natuur stond. Zie Genesis 1 vers 28 „Hij HEERST over de vissen enzo voorts." Wij stellen dat de mens niet tegenover of boven de natuur staat maar er deel van uit maakt. En om dat wij mensen de enige wezens met bewustzijn zijn, dragen wij ver antwoording voor ons handelen. Tijdens het weekend willen we mensen helpen te komen tot een positieve communciatie met zich zelf en de wereld." Met communicatie bedoelt Loui se Engelen het ontdekken en er kennen van de soms tegenstrijdige beweegredenen waarmee we indi vidueel en met elkaar te maken hebben. Een communicatie be paald veelal door macht en on macht en winnen tegenover verlie zen. „Door de motivaties te leren kennen en waarderen, kun je ze in je persoonlijkheid integreren. Ie mand die werkt zonder rust te ne men, kan de noodzaak en het ver oorloofde plezier in rust onderken nen en daar vervolgens op een an dere manier mee om gaan...een gezondere positieve manier." Louise :„Ons biologische sys teem met behoefte aan schone lucht, water en aarde en een har monisch samengaan met de men sen in onze omgeving en het wel zijn van de wereld hangen samen. Als je weet waar en hoe jezelf staat in deze wereld, met al je kwets baarheid, is het mogelijk de ander te zien in al zijn (on)vermogen en de relatie tot de wereld zoals hij is en zou kunnen zijn. De mens met als slachtoffer van de ontwikkelingen maar als architect." Volgens de folder; „Onze eerste uitgangspunt is dat de milieucrisis het best kan worden begrepen als een communicatiecrisis. Het ge sprek tussen mens en natuur is grondig verstoord." Louise Engelen woont in Leus den. Ze is jarenlang aktief geweest in de vrede-en milieubeweging, waaronder het CML en de IKV. Volgens de folder waarmee de ko mende workshop rond 'Inclusief Ecologisch Bewustzijn' wordt inge leid, voelt zij zich diep verbonden met de aarde. „Uit dit gevoel van verbonden heid komt haar pijn voort als ze ziet wat wij de aarde aandoen maar ook haar vreugde over de schoonhied en het geduld van de planeet. Zij probeert hierop haar eigen ant woord te vinden." In tegenstelling tot de wat zweverige tekst blijkt Louise Engelen geen vrouw waar het geitenwollen milieubewustzijn van afdruipt dan wel de hogere sferen waarin mooie gedachten al leen al de wereld kunnen verbete ren, afstraalt. Het is wel een intelligente vrouw, zoekend naar de inhoud en waarde van het bestaan op deze wereld. Waarbij ze geen genoegen neemt met geeikte antwoorden. Ze ver klaart haar ontwikkeling van 'acti viste' naar 'gids' bij een trainings weekend met als titel „The World is Our Body" als volgt: „In toenemende mate ging ik mij afvragen wat de beweegredenen konden zijn om mensen te laten doen wat ze doen. Door welke me chanismen bijvoorbeeld gezonde, aardige, verstandige jonge man nen in staat zijn te doden. Zij schie ten niet uit agressie maar uit toewij ding... Dezelfde vragen naar rol en gevolgen van handelen door de mens zijn te stellen bij onze om gang met het milieu. Ik raakte ge boeid door de theorie van de psy- chosynthese waarvan Roberto As- sagioli begin deze eeuw de grond legger was." Sinds 1987 volgt ze een opleiding psychosynthese op "Weideheuvel" te Ouderkerk aan de Amstel. De nu georganiseerde workshop, een initiatief van de Stichting Eco logische communicatie, wil de ideeën rond de samenhang van natuur en mens onder de aandacht brengen om te komen tot een nieu we benadering van de milieucrisis. Louise Engelen zal de mensen aan denken zetten samen met collega- 'gids' Willem Kamper (32). Deze laatste is vooral aktief op het ge bied van de ecologische land bouw. De beoogde meuwe benadering van de milieucrisis („Dat deze cri sis er is, is voor ons uitgangspunt.") kan in het weekend worden ver kregen door discussie. Louise „We werken niet als therapeuten, maar hopen wel op therapeutische mo menten. We willen educatief bezig zijn." Terwijl de gewenste duide lijkheid naar men hoopt ook verke- gen kan worden door het spelen van een spel en rolpatronen, medi- Louise Engelen start nieuwe cursus in De Schuur datie, tekenen, poëzie, waarne mingsoefeningen in de natuur en oefeningen waarin gewerkt wordt aan lichaamsbewustzijn en li chaamstaal (waarom sta ik zoals ik sta). Het is de eerste keer in Ne derland, zover bekend, dat er een workshop vanuit deze filosofie wordt georganiseerd. Men hoopt op ongeveer vijftien deelnemers. „Het enige dat wij verwachten is dat men nieuwsgierig is naar de eioen rol en bijdrage aan deze we reld." Een bepaalde vooropleiding of overtuiging zijn niet vereist. Het trainingsweekend vindt plaats in de Schuur bij de boerde rij aan het Cohenpad in Leusden vanaf vrijdagavond 5 oktober 19 uur 30- tot zondagmiddag 7 okto ber 16.00 uur. De kosten zijn f 245,- per persoon, inclusief over nachting en macro-biologische maaltijden. Aanmeldingen 020 - 945163. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH LEUSDEN - „Eigenlijk is het niets bijzonder," zegt Rob Doesburg in een poging om de belangstelling te relativeren voor zijn eerste preek in de kerk, waar hij nu nog als koster werkt. „Het is gewoon een on derdeel van mijn studie als theologiestudent." Daar is één van de gemeen teleden van de Nederlandse Hervormde Kerk uit Leusden- Zuid het niet mee eens. Een week voordat Doesburg de kansel beklimt om de ge meente voor de eerste keer toe te spreken, krijgt de krant een telefoontje, waarin van dit toch wel bijzondere feit mel ding wordt gemaakt. Later in het gesprek geeft de student-koster toe, dat hij het ook wel spannend vindt. Dne dagen voor zijn eerste pu blieke optreden vertelt hij dat hij al veel reacties gehad heeft op de aankondiging in het kerkblad dat hij op zondag 9 september de preek zal ver zorgen. „Veel mensen hebben te gen mij gezegd, dat zij zondag naar mij zullen komen luiste ren." Lachend voegt hij daar aan toe, dat dit nog niets zegt. „Als dezelfde mensen ook weer naar mijn tweede preek komen luisteren, weet ik dat ik het goed heb gedaan." Doesburg begon drie jaar geleden als koster in Leus den-Zuid, omdat hij het een uit stekende manier vond om daarmee zijn deeltijdstudie theologie te combineren. Daarvóór was hij enige tijd werkzaam in de gezondheids sector. Doesburg is bezig met de afrondig van zijn studie aan de Rijksuniversititeit van Utrecht en moet de komende 2 jaar als onderdeel van zijn kerkelijke opleiding een aantal preken houden. „Ik vond het leuk om mijn eerste preek te houden in de gemeente, waarmee ik mij inmiddels zo verbonden voel." Dat Doesburg het naar zijn zin heeft in Leusden-Zuid, blijkt ook wel uit het feit dat hij na de voltooiing van zijn studie over 2 jaar, niet direct weg zal gaan. „Het is de bedoeling dat ik hier nog enige tijd zal blij ven. Als ik klaar ben met mijn studie zal ik niet onmiddelijk mijn biezen pakken." Als het zover is hoopt hij dat hij in de buurt van Leusden predikant kan worden. „Ik heb het hier ontzettend naar mijn zin," zegt hij. Hij denkt niet dat het een grote overgang is om van rol te veranderen. „Preken is maar een onder deel van het hele vak als domi nee," vindt hij. „Het pastorale werk is een van de belangrijk ste taken van een dominee." „Een predikant is een vak man die een deel van de werk zaamheden m een gemeente vervuld. Dat doet hij samen met andere mensen. Het gaat ook om de zorg voor en het omkijken naar mensen. In mijn huidige functie als koster krijg ik zoveel ruimte om op allerlei fronten actief te zijn dat ik geen problemen verwacht." „Het mooie van mijn baan, is dat ik nu al aan mijn toekomsti ge werk kan ruiken. Ik zie veel gebeuren en heb veel contac ten. Ik sta nu als het ware aan de andere kant van de ge meente en hoor wat de men sen van bepaalde dingen den ken." „Het voordeel daarvan is dat je weet hoe het werkt en wat er aan de hand is. Je maakt pretti ge dingen mee, waarbij je be trokken bent, zoals trouwpar tijen. En ook van de minder plezierige dingen, zoals rouw diensten, maak je deel uit en kan je iets voor de mensen betekenen." „Als koster moet je, naast het voorbereiden van de ere dienst, ervoor zorgen dat de voorwaarden aanwezig zijn, waarin de verschillende acti viteiten kunnen plaatsvinden. Het belangrijkste is dat je een klimaat creëert, waarin men sen zich thuisvoelen. Je bent IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM als het ware de huisvader van de kerk." Volgens iemand die regel matig de "buitenkerkelijke' ac tiviteiten bezoekt, heeft Does burg daarbij een heel eigen stijl ontwikkelt. „Het is een heel leuke man, die ervoor zorgt dat het altijd op een pret tige maruer verloopt. Zo zorgt hij er altijd voor dat er iets bij de koffie is," zegt zij. Afgelopen zondag konden de gemeenteleden van de Hervormde Kerk koster Does burg dus in een andere hoeda nigheid meemaken. Drie da gen voor zijn debuut is hij toch wel zenuwachtig. Hij heeft daarom de laatste weken veel gepraat met mede-studenten die voor dezelfde opgave staan als hij. „Zij weten wat ik nu door maak," zegt hij. En ook domi nee Ruitenberg, de voorgan ger van de Leusdense ge meente, is een steun voor hem. „Hij heeft mij eigenlijk gesti muleerd om de preek hier te doen." Doesburg denkt niet dat zijn keuze een risico voor hem is, omdat zijn toehoorders hem zo goed kennen. „De mensen die ik erover spreek vinden het reuze spannend." „Het is ook niet gebruikelijk om je eigen gemeente uit te kiezen voor je eerste preek. Koster Rob Doesburg bezig met de voorbereidingen voor zijn eerste i preek: „De mensen vinden het reuze spannend." Maar na jaren heb ik een goe de band met de mensen en het is voor mij een vertrouwde plek." De belangstelling voor het eerste optreden van Doesburg blijkt inderdaad enorm te zijn. Zondag is de kerk afgeladen vol. Ook de reacties zijn hoop vol voor Doesburgs toekomsti ge carière als predikant. „Een prima preek," vinden de meeste toehoorders. De domi- nee-in-spe kan voorlopig tot de voorbereidingen van zijn tweede preek, waarbij hij dus mag rekenen op een even grote toeloop, weer genieten van een goede nachtrust. fSDEN - Tijdens de orkestrepetitie, die afgelopen vrijdag plaatsvond, heeft muziekvereniging 'Lisiduna' >cheid genomen van dirigent Hendriks. Hendriks vertrekt bij Lisiduna omdat hij als kapelmeester bij de tillerie werd overgeplaatst naar Duitsland. Hendriks wordt opgevolgd door W.F. Hartshagen. In de periode dat 'ndriks de scepter zwaaide, promoveerde het harmonie-orkest van Lisiduna naar de tweede afdeling. I Op dezelfde avond nam Lisiduna ook afscheid van mevrouw Jans van Asselt, die op 73-jarige leefbjd en na 50 W lidmaatschap de vereniging de rug toekeert. Mevrouw Van Asselt kreeg bloemen van het bestuur en een pcfobon van de leden van de vereniging. LEUSDEN - Wethouder Joost de Jongh heeft met de VAD afgesproken dat deze bus maatschappij elke kwartaal de cijfers beschikbaar zal stellen, waaruit blijkt hoe veel mensen in Leusden het afgelopen kwartaal gebruik hebben gemaakt van de bus. Deze getallen zullen ver werkt worden in een zoge naamde vervoers thermome ter. Deze zal worden afge drukt op de gemeentelijke advertentiepagina t Erf in de Leusder Krant. Het aantal malen dat de bus per uur Leusden aandoet, is afhankelijk van het reizi gersaanbod. Dit wordt regel matig door middel van tellin gen vastgesteld. Door deze tellingen te publiceren hoopt de gemeente de Leusdenaren er toe te bewegen meer van de bus gebruik te maken. De eerste thermometer' zal op 10 oktober in de Leusder Krant worden afgedrukt. LEUSDEN - Een Amersfoorts tweetal, een man en een vrouw, trachtte dit weekeinde twee trai ningspakken weg te nemen bij een sportzak m De Hamershof. De snoodaards konden echter in de kraag gegrepen worden. De pak ken vertegenwoordigden een waarde van 500,-. LEUSDEN - De gemeente Leusden zal meewerken aan de nationale actie van de NO VIB tegen het kappen van tropische regenwouden. In de week van 29 oktober tot en met 4 november zal onder het motto *kappen met kappen' een grootscheepse landelij ke tv-campagne worden ge voerd. Tijdens deze actie zal in de hal van het gemeente huis een bus worden ge plaatst, waarin men machti gingskaarten kan depone ren. Op deze kaarten kan men een bedrag invullen als bijdrage aan de campagne. Volgens de gemeente past haar nmedewerking binnen het gemeentelijke beleid met betrekking tot tropisch hard hout. 'Anastasis' LEUSDEN - In de Don Bosco- school aan de Dodeweg wordt zondag 19 september een bijeen komst belegd met een team van de 'Anastasis', een hulpverle ningsschip waarmee vrijwilli gers, medici en een compleet zie kenhuis naar hulpbehoevende gebieden worden getranspor teerd. Het team doet Don Bosco aan om meer bekendheid te ge ven aan het werk wat gedaan wordt. De Anastasis heeft ruim 350 me dewerkers en uitgebreide facili teiten aan boord om goederen te vervoeren. Het schip beschouwt de gehele wereld als werkgebied en probeert nood te lenigen, waar die aanwezig is. Van 30 augustus tot 25 septem ber ligt het 11.650 ton metende schip in dok bij Wilton Feyenoord in Rotterdam. Daarna vertrekt het naar Ghana. Een twaalf-koppige delegatie zal Don Bosco een bezoek brengen en een twee uur durend programma verzorgen. Voor meer informatie kunnen belangstellenden bellen met Mar tin van der Kooij, telefoon: 613746 (overdag). Kindervlooienmarkt ACHTERVELD - Voor de tweede keer in successie wordt bij het Achterveldse trefpunt De Moespot een vlooienmarkt voor kinderen gehouden. Kinderen in de basis schoolleeftijd kunnen zaterdag 15 september, binnen en buiten, een extra zakcentje proberen te ver dienen, door spullen te verkopen. Bij slecht weer wordt de markt uit sluitend binnen gehouden. Om 14.30 uur wordt een kinder film vertoond met Billie Turf in de hoofdrol. De toegang tot de fil kost twee gulden. Verkopers dienen zich vooraf te melden bij: Jos Hoef- kens, Kerkdijk 43 (telefoon: 03425- 2083) of Harrie van Valkengoed, Pater Stormstraat 8 (telefoon: 03425-2132). Accordeonmuziek ACHTERVELD - De Barneveldse accordeonvereniging 'Excelsior* treedt dinsdag 18 september op in de Achterveldse ontspannings ruimte 'Ons Gebouw* aan de Hes senweg. De avond wordt georgani seerd door de stichting "Vrienden van huize St-Joseph'. De avond be gint om 19.30 uur. De toegang is gratis. Geïnteresseerden die niet in staat zijn op eigen gelegenheid te komen, kunnen zich m verbinding stelen met Henk Ossendrijver (te lefoon: 03425 - 1351). Voor vervoer wordt dan gezorgd. Jazz in Swartesteegh LEUSDEN - In het nieuwe seizoen, te beginnen op donderdag 13 sep tember, wordt in café De Swartes teegh iedere veertien dagen het podium ingeruimd voor een jazz- optreden. Vaste gast is het trio 'Wiebe Haanstra', dat steeds een andere gastsolist zal uitnodigen. Daarnaast zullen ook andere jazz - coryfeeën worden gecontracteerd. Donderdag 13 september wordt de spits afgebeten door altsaxofo nist Jaap Lüdeke, die zal worden begeleid door het Wiebe Haanstra trio. Het optreden begint om 21.30 uur en de toegang is gratis. Activiteiten programma ACHTERVELD - De Katholieke Plattelandsvrouwen organisatie (KPO), de Katholieke Plattelands Jongeren (KPJ) en de Aartsdiocesa ne boeren- en tuindersbond (ABTB) uit Achterveld presenteren donderdag 13 september geza menlijk hun plannen voor het nieu we seizoen. De bijeenkomst wordt gehouden in café-bar Buitenlust en wordt voorafgegaan door een mis in de Sint Josephkerk. Aansluitend op de presentatie van het seizoens programma zal de heer J. de Wolde een inleiding houden over 'Wonen en werken in Staphorst'. De lezing zal met dia's worden opgeluisterd. Postzegels LEUSDEN - De Leusdense postze gelvereniging De Loupe' houdt za terdag 15 september een bijeen komst voor jeugdige postzegelver zamelaars. Er staat onder meer een veiling op het programma. Ook niet-leden van de vereniging zijn welkom. De bijeenkomst wordt gehouden in jongerencentrum De Til aan de Hamersveldseweg en duurt van 10.00 uur tot 12.00 uur. De Woudenbergse postzegel- en muntenvereniging 'Onder de loep' houdt maandag 24 september de maandelijkse beurs in Leusden. Plaats van handeling is De Til aan de Hamersveldseweg. De beurs duurt van 19.00 uur tot 22.00 uur. Jeugddienst LEUSDEN - In de dorpskerk in Leusden-Zuid wordt zondag 16 september een speciale jeugd dienst gehouden. Onder leiding van dominee Ruitenberg wordt in de dienst het thema 'Wat verwacht jij?' aan de orde gesteld. Jeugd- en jongerenkoren uit Leusden zullen de dienst met hun aanwezigheid opluisteren. De dienst, waar iedere belangstellende welkom is, begint om 10.30 uur. LEUSDEN/ACHTERVELD - 't Hum meltjeshonk kan verbouwd wor den ten behoeve van de huisves ting van de Openbare Bibliotheek en de peuterspeelzaal Klem Duimpje. Het gebouw is per 1 sep tember 1990 beschikbaar geko men. Voor de bibliotheek is 2/3 deel van de ruimte beschikbaar, Het resrterende deel is bestemd voor de peuterspeelzaal. Op dit moment maakt de peutergroep nog gebruikl van het gebouwtje achter De Moespot, 't Hummeltjeshonk moet wel opge knapt en verbouwd worden om het geschikt te maken voor de twee meuwe gebruikers. Dat zal een be drag van ƒ288.548,- kosten. De huur die beide gebruikers aan de gemeente moeten afdragen is in totaal 50.000,-. LEUSDEN - De gemeenteraads commissie Welzijn en Onderwijs wil eerst een haalbaarheidsonder zoek afwachten, voordat zij zal in stemmen met een proefperiode voor de lokale omroep. De WD vond wel dat na een eventuele proefperiode zekerheid moet zijn over de voortgang van de uitzen dingen, omdat er anders een situa tie van schijnzekerheid ontstaat. De PvdA en Leusden'90 kondigden aan met een eigen voorstel te ko men over de lokale omroep bij de behandeling van de begroting in oktober. (advertentie) VANAF VRIJDAG 14 SEPTEMBER GAAN 5 OFFICIËLE AUTODEALERS U WEER HUN MOOISTE INRUILWAGENS PRESENTEREN EXCLUSIEF EN KLEURRIJK OP DE KABELKRANT. H^j

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5