Zoveel mogelijk cursussen, rooi zo weinig mogelijk geld' Panorama Lisiduna Meningen leusder krant lajaarscursus van Latent Talent van start Nieuws uit de verenigingen Kledingbeurs Fietstocht VAD-bus DENK ER OM, WEL OPSCHIETEN! „Een blij stukje tocht" plaatselijk nieuws flJSDEN - Wie in Leusden iets op wil steken op het gebied m: techniek, spel, hobby, vreemde talen of creativiteit denkt eteen aan latent talent. Al zestien jaar organiseert deze werk- oep allerlei soorten cursussen in Leusden, door Leusderna- lBen voor Leusdenaren. lent talent komt in het voorjaar m het najaar met een aanbod cursussen. Friedy Borghuis, oiatter van de werkgroep latent ent: „We geven in het voorjaar groen boekje uit en in het na- r een rood boekje met cursus- i We proberen in het voorjaar it meer dan 55 cursussen te heb- en in het najaar tussen de 70 75. Dit seizoen hebben we er Er is een seizoen geweest dat 98 cursussen gegeven hebben aar dat is organisatorisch bijna it te doen." werkgroep gaat zelf niet speu- naar cursussen. Friedy Borg- „Ik word altijd gebeld door :nsen die een cursus willen ge- We peilen met van te voren er genoeg ammo is voor een isus Elke cursus mag twee •er in het programmaboekje Als blijkt dat er beide keren et genoeg animo voor was, dan ordt de cursus geschrapt!" Er wordt soms wel geprobeerd om op de wensen die vanuit het publiek komen in te gaan. „Zo is er dit jaar op verzoek van meer dere mensen bij het onderdeel koken een nouvelle cuisine cur sus voor alleenstaanden, die over dag plaats vindt. Soms krijg je ook hele rare verzoeken. Iemand vroeg bijvoorbeeld een keer of het niet mogelijk was om een cur sus haren knippen aan te bieden. Zoiets kun je tegenover de kap pers natuurlijk niet maken. Verder hebben we nooit cursussen op het gebied van muziek want daar heb ben we de Leusdense muziek school voor", aldus Borghuis. De werkgroep Latent Talent is ooit begonnen als initiatief vanuit de ronde tafel in Leusden. De toen malige ronde tafel voorzitter ïr. Diederik van de Wall Bake is de grote stimulator achter de opzet van Latent Talent. Friedy Berghuis: „Latent Talent is zestien jaar gele den klein begonnen met zo'n 20 30 cursussen per seizoen. De doel stelling uit die tijd: Zoveel moge lijk gevarieerde cursussen voor zo min mogelijk geld, is altijd geble ven! Ik zelf ben zo'n tien jaar gele den bij Latent Talent gekomen. Eerst ben ik contactpersoon voor de vreemde talen geworden. Na een paar jaar stopte Diederik met zijn voorzittersschap bij Latent Ta lent. Hij zei toen tegen mij: „Nu moet jij het maar gaan overne men." Ik zag daar wel een beetje tegen op, maar Diederik liet een fantastisch draaiboek voor me achter. De eerste tijd heb ik ge woon dat draaiboek er bij gepakt als ik iets moest weten of moest regelen!" De cursusleiders bij Latent Talent zijn met allemaal echte vakdocen ten. Er zijn vooral bij de creatieve cursussen veel hobbyisten. Fnedy Borghuis: „De cursusleiders wor den ook niet betaald als vakdo centen. Ze krijgen allen een kleine vergoeding. Wij krijgen namelijk met veel subsidie. In de tien jaar dat ik voorzitter ben is het subsi diebedrag hetzelfde gebleven, terwijl verschillende kosten wel omhoog zijn gegaan. Eerst lieten LEUSDEN - Het afgelopen weekeinde zijn de boekjes van Latent Talent weer huis aan huis in Leusden, Achterveld en Leusden-Zuid bezorgd. Geen boekje ontvangen... dan kan men terecht bij de Rabo-banken, Bibliotheek (ook in Achterveld en Leusden-Zuid) en Gemeentehuis. De open dag is op zondag 16 september. Van de in totaal 72 cursussen zijn 13 cursussen nieuw. Het cursusprogramma is weer verdeeld in de rubrieken Sa men Leven - Hobby Tech niek - Sport en Spel - Jeugd - Talen - Creatief. Archiefkunde en orakelen met het Tarot-spel Bij de cursus archiefkunde leert men de weg in het ar chief kennen en bovendien is de cursus een opzet voor het maken van een stamboom. De Tarot is een kaartspel vol sym boliek, dat vooral een beroep doet op onze beeldende intuï tieve kant. Er wordt bij deze cursus dieper ingegaan op de taal van de symbolen die dan onze eigen waarheid duide lijk moeten maken. Sleutelen aan trimfïets en pech onderweg Beide cursussen zijn reeds langer in het programma op genomen. De belangstelling voor deze cursussen is zo groot, dat men snel moet overmaken. Hierdoor vindt u alle gegevens op pagina 2 van het bekende rode boekje van Latent Talent. Tekenen voor jongeren van 12 jaar en ouder Voor de oudere jeugd is er nu de gelegenheid om een te kencursus te volgen. Op 8 dinsdagavonden van 19.30 tot 21.00 uur kan de jeugd kenrus maken met de diverse tech nieken en materialen, waarbij aandacht wordt besteed aan compositie en kleur. Duits en Indonesisch Bij de talen zijn dit seizoen twee nieuwe cursussen. Duits voor beginners, waarbij vooral het accent zal liggen op het 'goed uit de voeten' kunnen tijdens uw vakantie in een Duitstalig land. Indonesisch is eveneens be doeld om met de plaatselijke bevolking contact te hebben, indien men van plan is een va kantie in dit land door te bren gen. Creatief Collages maken en Zeefdruk ken zijn eveneens twee nieuwe cursussen. Deze wor den gegeven door Wil van Tricht en zullen beslist volop belangstelling hebben. Voor inlichtingen kan men terecht op de Open Dag op 16 sep tember a.s. waar de docente dan de nodige informatie zal verstrekken. Ook dit seizoen zal de do cente Hanneke de Winter weer het nodige creatieve werk met (zijden) bloemen begeleiden Vier nieuwe cursussen, die alle slechts één avond omvat ten. Het gaat hier onder an dere om zijden corsages, een advents- of deurkrans, een zij den biedermeier of een Kerst stukje maken. Tenslotte is er bij het onder deel koken ook weer iets nieuws. Surinaams koken, waarbij in 6 ochtenden de kneepjes worden bijgebracht voor een verrukkelijke Suri naamse maaltijd. Tevens is er een kookcursus voor alleenstaanden, zowel mannen als vrouwen, die graag iets meer van de fijne keuken willen leren. Hiervoor worden 5 maandagmiddagen in de keuken van het Bejaar dentehuis 't Hamersveld, on der leiding van Carla Kor- tebein, de heerlijkste gerech ten gemaakt en gezamenlijk gebruikt. Aanmelden Hoe men zich precies moet aanmelden staat duidelijk om schreven op pagina 2 van het boekje. Telefonisch aanmel den is met mogelijk. Voor mensen die vragen hebben, iets meer over de cursus wil len weten of zich persoonlijk willen aanmelden, kan men terecht op de Open Dag van Latent Talent en wel op zon dag 16 september 1990 van 14.00 tot 16.00 uur in de Boer derij Groot Karkhorst, Bolenk- hof te Leusden. In deze boerderij worden ook het merendeel van de cursus sen gegeven. Daar beschikt men over o.a. de huiskamer, zolder, bakhuisje, schaaps- koo en varkensschuur. Geen bericht... goed bericht... De werkgroep Latent Talent gaat van het volgende stand punt uit Wanneer men be taald heeft voor een bepaalde cursus en deze is volgeboekt, gaat met door of wordt ver schoven qua datum of accom modatie, dan krijgt men be richt. Vandaar het gezegde geen bericht. goed bericht. Indien dus betaald is voor een bepaalde cursus en men ont vangt geen bericht van de Werkgroep, dan kan men er van uitgaan, dat de cursus normaal doorgaat. we bijvoorbeeld achtduizend boekjes drukken, maar met de groeiende Leusdense bevolking is dat nu al op gelopen tot tiendui zend boekjes. Het meeste subsi diegeld gaat trouwens op aan het betalen van de huur van de ac commodaties." Elk seizoen organiseert Latent Ta lent een open dag. Zondag 16 sep tember is er weer zo'n open dag van twee uur tot vier uur 's mid dags. Fnedy Borghuis: „De open dagen worden altijd goed be zocht. De meeste docenten van de cursussen zijn aanwezig om vra gen te beantwoorden en demon straties te geven. Veel mensen die komen hebben zich al ingeschre ven De meesten zijn namelijk zo wijs geworden dat ze weten dat ze er vlug bij moeten zijn om zeker te zijn van een plaats. Deze mensen komen dan om alvast kennis te maken met hun docent of om vra gen te stellen over het materiaal dat ze nodig hebben Volgens Fnedy Borghuis is de pnjs het aantrekkelijkste van de cursussen bij Latent Talent: „Onze cursussen kosten per les gemid deld zes gulden, dat is niet veel. Verder is het aantrekkelijk voor mensen dat de cursussen in hun eigen woonplaats gehouden wor den. Er zijn dit jaar veel inschnj- vingen van mensen die in het Ruige veld zijn komen wonen, op deze manier rollen ze in het Leus dense gebeuren." De cursussen van Latent Talent werden vanaf het begin af aan al goed bezocht. Friedy Borghuis. „Soms denken wij wel eens, zou het dit seizoen rrunder zijn, maar dat is nog nooit voor gekomen Voor dit seizoen zijn de cursussen Bridge en Indisch koken al vol ge tekend. Voor de cursus aquarelle ren hebben al 24 mensen zich in geschreven. Bij een cursus kun nen er maar 12 geplaatst worden. Waarschijnlijk zal de cursus dit seizoen twee keer gegeven wor den. Er komt dan wel weer veel georganiseerd worden omdat de tweede cursus hoogstwaarschijn lijk op een andere dag is. Dan moet je dus mensen op gaan bel len met de vraag of ze ook op een andere dag kunnen en dat is een heel werk. Verder gaat er nogal veel tijd zitten in het recht trekken van verkeerde betalingen. Er staat bij de cursussen duidelijk ver meld dat de materiaalkosten de eerste les aan de docent betaald dienen te worden. En toch krijg ik regelmatig acceptgiro's waarop ook de materiaalkosten, over ge maakt zijn. De leden van de werkgroep La tent Talent volgen zelf volgens Friedy Borghuis ook regelmatig cursussen: „Op die manier blijf je nauw betrokken bij de cursussen en bovendien is het ook heel leuk om op die mamer iets bij te leren. Zelf denk ik dat ik dit najaar de cursus Surinaams koken ga vol gen!" Tot 25 september kunnen geïnte resseerden zich inschrijven voor één van de cursussen. Mensen die nog vragen hebben, iets meer over een cursus willen weten of zich persoonlijk willen aanmelden kunnen zondag 16 september te recht op de open dag. Deze vindt plaats tussen twee en vier uur 's middags in boerdenj 'Groot Krak- horst', waar ook de meeste cursus sen gegeven worden. Fnedy Borghuis: Bridge en Indisch koken zijn al volgeboekt" NCVB LEUSDEN - De afdeling Leusden- Centrum van de Nederlandse christenvrouwen bond (NCVB) start in september met de maande lijkse bijeenkomsten. De eerste wordt op 10 september gehouden en heeft als thema: 'Oude volksge bruiken in de kringloop van het leven en het jaar.' Spreker is me vrouw E.D. Tenpienk-Ten Have. De bijeenkomsten worden gehou den in het gereformeerd diensten centrum aan de Burgemeester de Beaufortweg 18. De aanvang is 19.45 uur. Inlichtingen zijn verkrijg baar bij: L. van Meggelen-Veerman (telefoon: 948092) of H.J. Lazet-van Lon (telefoon: 945372). Het programma tot en met mei ziet er als volgt uit: -10 september: 'Oude volksgebrui ken in de kringloop van het leven en het jaar.' Spreker is mevrouw E.D. Tenpienk-Ten Have. - 1 oktober 'Genetische manipula tie.' Spreker: Dr. J. Poortman. -12 november: 'Pastoraat in rust- en verpleeghuis.' Spreker: Ds. T. Har der. - 10 december: Adventsviering. -14 januari: 'De stem en het gebruik daarvan.' Spreker mevrouw J. de Vin. - 11 februari: Jaarvergadering. - 12 maart: 'Gezin in de branding.' Spreker: mevrouw A.B.F. Hoek- Van Kooten. - 8 april: 'Het bijbelboek Esther.' Spreker: mevrouw P.F. Middleton- Heylen. -13 mei: 'Op weg naar een zelfstan dig bestaan.' Spreker mevrouw R. de Witte. Oude kleding ACHTERVELD - Emmaus, een or ganisatie die onder meer steun verleent aan daklozen, houdt zater dag 15 september in Achterveld een inzamelingsactie voor oude kleding. Bij de kerk zal tussen 9.00 uur en 14.00 uur een ophaalplaats zijn ingericht, waar mensen over tollige en afgedankte kleding kwijt kunnen. LEUSDEN - In het vrouwenontmoe tingscentrum 't Vooronder aan de Burgemeester van de Postlaan 2, wordt dinsdag 2 oktober de jaar lijkse (winter)kledingbeurs gehou den. Bruikbare kinderkleding, m de maten 74-176, kan bij die gele genheid worden verkocht. Deelne mers aan de beurs betalen 2,50 inschrijfgeld. Van de opbrengst komt 20% ten goede aan 't Vooron der. De kleding dient voorzien te zijn van speciale labels, die afgehaald kunnen worden op de volgende adressen: Bruinhorst 15, Grienden 3, Geulwijk 20, De Spinnerij 2, La moen 3, Kornoelje 28, Valkenhoeve 15, Ganzeweihof 1, Beemden 6, Van Diepenheim Scheltuslaan 44 en in 't Vooronder op dinsdagochtend van 9.00 uur tot 12.00 uur. De inleverda ta zijn: 24 september (13.00 uur - 15.00 uur), 25 september (9.00 uur tot 11.00 uur), 28 september (19.00 uur tot 21.00 uur). Belangstellenden kunnen voor meer informatie bellen met: 945697 of 945433. De heer Klaver maakte tijdens een van de fraaie fietstochten in de omnge- ving van Leasden een ver velende situatie mee. Fiesten blijkt niet altijd even ongevaarlijk te zijn. Dinsdag 28 augustus hebben mijn vrouw en ik de VW- fietstocht rond de Leusderhei gedaan. Op het fiestpad langs het militaire oefenterrein werd ik getroffen door waarschijn- hjk een kogeltje uit een lucht druk wapen. Rechts van ons, op het mihtaire oefenterrein werd geschoten; ik werd van links getroffen. Toen ik in uw krant het artikel over de schietsport las, dacht ik aan de twee kleuters', die in Leusden op mensen en voer tuigen schoten. De munitie hiervoor kregen ze van een bekende dorpsge noot, stond toen in de krant. De schietsport, trekt mede gezien bovengenoemde voorvallen ook gestoorde mensen aan, die wel op dieren schieten. De 'bekende dorpsgenoot', die de munitie verstrekte, acht ik ook een onverantwoordelijke gek Het is wel triest dat je als 66-ja- nge cara-patiënt, die het van de mooie dagen moet hebben, ruet meer rustig door het bos kunt fietsen. Als er weer van deze laffe figurengepakt wor den, hoop ik dat ze er met zo gemakkelijk afkomen. B. Klaver Amersfoort Als je geen auto hebt en geregeld gebruik moet maken van het openbaar vervoer en dan ook nog in Leusden woont, dan is het allemaal geen pretje. De 'Leusdense bussen' ver trekken gemiddeld vijf minuten te laat van het beginpunt en er wordt slordig omgesprongen met de belangen van de reizigers. Kortom: een re laas vol nare ervaringen van een inwoner uit Leus den over 'het prachtige openbaar vervoer5. Wij, ons gezin, hebben geen auto en moeten daardoor ge regeld gebruik maken van het openbaar vervoer. Dit is mijns inziens van en naar Leusden erg slecht geregeld, doordat de aangegeven tijden op de halteborden weinig betrouw baar zijn. In het artikel in de Leusder Krant (22 augustus 1990) mder de kop Bussen rijden op tijd', wordt gesproken over de knelpunten, die de Leusdense bussen 117 en 118 vooral in de gemeente Amersfoort kent. Mijn mening is dat niet de ge noemde knelpunten zorgen voor een veelal te laat rijdende bus maar veeleeer de chauf feurs, die te laat uit amersfoort (station) vertrekken. Ter informatie: de bus 117 en 118 rijden vanuit Amersfoort een rondje door Leusden en weer terug naar het vertrek punt. Veel van de buspassa giers willen de bus gebruiken om aansluitend met de trein verder te reizen. Ook de VAD heeft dit begre pen en heeft de dienstregeling hiernaar gericht met een over- staptijd op de intercity naar Utrecht in de ochtenduren van zeven minuten. Ik durf te stellen dat de Leus dense bussen gemiddeld vijf minuten te laat van het begin punt vertrekken!!! Als er een aardig aantal passa giers voor de bus staat te wachten wordt die tijd niet meer goedgemaakt en de overstaptijd op het station is dan te kort. Ik vind het ontzet tend jammer, dat juist in deze tijd waarin gewezen wordt op de mogelijkheden van het openbaar vervoer, zo slordig omgesprongen wordt met de belangen van de reizigers die van dit vervoer afhankehjk zijn. Ik hoor nu van mensen om mij heen, dat zij vanwege de slechte uitvoering van de dienstregehng alleen in uiter ste nood of helemaal geen ge bruik meer maken van de bus. Een woordvoerder van de VAD, een districtmanager, be richtte mij kortgeleden, dat hij mijn klachten over de te laat rijdende bus niet kan onder schrijven. „Bus 117 komt slechts zeer in cidenteel te laat binnen op het station Amersfoort", aldus de zegsman. Dit klop pertinent met Zelfs op een rustige zondag ochtend kan het gebeuren dat de bus zo maar tien minuten te laat is. Het is heel vervelend om dan de trein te missen! De bus rijdt nu slecht bezet door Leusden. Welhcht is het een goed idee een onderzoek te doen naar de uitvoering van de busdienst van en naar Leus den. H. Ruijgrok Leusden (advertentie) De Flint heeft nog een nieuw programma boekje voor u klaarliggen. Neem snel een abonnement. Bel: 033-751184. De Flint Naam: Anton Goes Beroep: Pastor Bijzonderheden: Pastor Goes heeft na 11 jaar werken in Lensden afscheid genomen van de parochie. Goes vertrekt naar Apeldoorn voor een nieuwe betrekking. Favoriete plek: „Het coulissen! andschap langs de Assc hatter weg" „Ik heb gekozen voor deze plek, omdat dat in de jaren dat ik hier gewerkt heb veel voor me is gaan I betekenen. Ik hou erg van het coulissenlandschap, dat door de vele bossen en houtwallen steeds weer verrassend is. Bovendien hou ik erg van dit type landschap. Het is met te vergelijken met anderen. Ik kom I zelf uit Houten en ben opgegroeid tussen boomgaarden en weilanden, maar daar is weinig van over. De I boomgaarden zijn voor een groot deel verdwenen. Het is er erg kaal geworden. Dat is denk ik een groot verschil met Leusden. Hier is het landelijk gebied nog voor een belangrijk deel intact gebleven, 't Is in ieder geval met kaal gekapt. Dat zouden we eigenlijk zo moeten zien te houden. „Maar ook om een andere reden heeft dit stuk langs de Asschatterweg een speciale betekenis voor me I gekregen. Het was namehjk een deel van de route, die ik uit hoofde van mijn beroep zoveel jaren bijna dagelijks af heb gelegd. Bijvoorbeeld na lange vergaderingen of gesprekken was het erg rustgevend om hier langs te fietsen. Vooral in mijn begintijd heb ik dit deel van de route als een blij stukje tocht ervaren. „Toen ik hier elf jaar geleden kwam werken, was Leusden nog volop in ontwikkeling. Men was druk I bezig fase twee te ontwikkelen. De vind dat het een mooi dorp is geworden. Met name de opzet van de I oudere wijken is erg gevarieerd, ruim en met erg veel groen. In de nieuwere wijken is dat veranderd. Daar I is veel dichter op elkaar gebouwd. Zal wel met de financiën te maken hebben, denk ik. Maar ik heb in mijn werk ervaren dat de woonomgeving van de mens heel duidelijk van invloed is op z'n sociale contacten. Ik heb wel eens het idee dat hoe dichter de mensen op elkaar wonen, hoe verder ze van elkaar komen te staan. Dat is overigens totaal anders dan in Achterveld, waar ik ook gewerkt heb. Dat is een echt dorp gebleven, waar de mensen erg dicht bij elkaar staan; erg op elkaar betrokken zijn. Misschien is dat zelfs I wel versterkt, na de bestuurlijke samenvoeging met Hamersveld en Stoutenburg." „Ik hield erg van de natuur in deze gemeente. Ik wandelde en fietste er veel. Klein Moorst en Den Treek I waren favoriete streken. Nu ga ik naar Apeldoorn en dat is toch waarschijnlijk een stuk stedelijker van I barakter. Aan de andere kant is de natuur daar ook rijk vertegenwoordigd met de Veluwe. Dus zal ik daar I ook op dat gebied toch wel aan mijn trekken komen." WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1990

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7