Slogan; „Je moet de groente van....hebben" Met z'n drieën de lucht in ebbie( 14); de zandloper loopster Robert (8) wil bloten Leusder Kinderkrant is terug!! issische cadeau voor de Wegwijzer Heb je leta voor de kinderkrant? Schrijf of bel! Lensder Kinderkrant Postbus 11 3830 AA Leasden Telefoon: 033-941495 033-946824 Chantal kregen langzaam maar ze ker goed de bibbers. Vooral toen een aantal stevige mensen moesten voorkomen dat de mand zou opstij gen voordat de luchtwarm genoeg was. Monique had spijt van haar aanbod om op haar zusje te passen en wilde uitstappen. Dat mocht met meer van kapitein Lex Visser. Een maal in de lucht was haar angst over. „Het was heerlijk" vertelde ze Je kon heel ver kijken en alles was zo groen om Leusden heen." Ze gingen tot 1000 voet. Hoe ze dat wisten? Tja dat wist Monique niet precies „Er hingen in ieder geval geen schoenen onder die ze kon den tellen." Richard bleek van de dne de meest technische te zijn. Hij heeft het een en ander gevraagd aan de kapitein. „Ze keken op een hoogtemeter. Op die manier wisten ze ook of ze de grote brander of de kleine brander moesten gebrui ken. De grote brander was nodig om omhoog te gaan. Verder waren er rode en zwarte touwen. De ka pitein vertelde dat die nodig waren bi] het landen. Ik heb gekeken hoe dat ging. Ze trokken er aan om een klein parachutje open te laten gaan." Het viel ze alledrie op dat je de geluiden van beneden, boven zo goed kunt horen. „Een jongetje riep hoi en je hoorde de koeien loeien." Chantal en Monique heb ben „als een gek staan zwaaien naar iedereen beneden." De ou ders van de kinderen reden achter de ballon aan. Vader Visser „Het was wat hoor om je kinderen daar zo ver in de lucht te zien hangen. Fantastisch maar ook wel griezelig. Door te fluiten en te toeteren trok ken we steeds hun aandacht." Vlakbij Rhenen kwam de ballon op de grond. Keung recht. „De ka pitein zei dat we door onze knieën moesten zakken en dat ging prima" volgens de meiden. „Ja maar toen ik weer rechtop wilde gaan staan stootte ik mijn hoofd keihard tegen de meterkast" vertelde Richard. Eenmaal terug op de grond was hij toch wel blij "weer echt op zijn voeten te kunnen staan" zoals hij het uitdrukte. Maar daarna moest volgens hem het ergste nog ko men. De drie luchtballon passa giers moesten gedoopt worden! Ze kregen gras op hun hoofd en daar over werd....champagne leegge goten. Richard vond het verschrik kelijk...vies...nat...en gek. Chantal lustte het wel. Zij won de fles als aandenken. Alle dne moesten ze de eed van de ballonpassagiers afleggen. Daarna kregen ze een oorkonde waarop te lezen staat dat ze 25 kilometer gevaren hebben m een luchtballon, in 1 uur, op 1000 voet hoogte. ACHTERVELD - „Als ik mijn zin krijg dan word ik boer" zegt Ro bert Blom (8 jaar) „Want dan kan ik mijn vader helpen de dieren te voeren, de koeien te halen en dan mag ik de hele dag met de trek ker rijden." Vooral dat laatste is heel belangrijk voor Robert. Van af dat hij een heel klein manneke was, begreep zijn hele familie dat Robert een geboren boer is. Hij kon rustig tussen de koeien staan. „Koeien zijn lief, maar ze kunnen ook heel gemeen doen. Tussen de koeien staan is daarom best ge vaarlijk. Eerst wist ik dat niet. Nu wel." Robert weet nog veel meer. Hij hield zelfs al een spreekbeurt over het boer zijn op school. Zelfs zijn juf gaf toe daar veel van ge leerd te hebben. Zij wist voordat Robert het uitlegde ook niet wat Leusden - Eindelijk.deze week is de Leusder Kinderkrant weer helemaal terug. Eén hele pagina vol nieuws voor en door kinderen. Een beetje anders dan vorig jaar. Mooier, met een strip, een 'als- ik-mijn-zin-krijg-rubriek1, nieuw tjes over speelgoed, theatervoor stellingen en films. Maar daarvoor is jullie hulp no dig!!! WE ZOEKEN STRIPTEKENAARS Leusdense striptekenaars tussen de zeven en (ongeveer) vijftien jaar maken kans een zelfge maakte strip in de krant te zien afgedrukt. De strip mag maxi maal uit drie plaatjes bestaan en moet getekend zijn met een zwar te pen of penseel. Iedere week krijgt een andere striptekenaar een kans, maar je mag net zo veel en net zo vaak strips inleveren als je zelf wilt Voorlopig kunnen we er minstens 52 gebruiken! Breng of stuur je strip, voorzien van naam, adres en telefoonnum- zwelen, rollen en bloten is. Zwelen is het maken van rechte geultjes in de grond. Robert heeft dit al eens zelf gedaan. Nog geen een meter dertig groot rijdt hij al op een trek ker. „Ik ga gewoon naast de kop peling staan." Rollen is de grond gelijk maken en bloten is een soort grasmaaien. „Op de koeienvlaaien groeit gras. Daardoor ontstaan bulten. Door te bloten wordt het gras weer overal gelijk." Robert heeft inmid dels begrepen dat het niet meer zo makkelijk als vroeger is om boer te worden. Hij zal heel veel moeten leren over vergunningen en milieu- beschermende maatregelen. „Ik weet al dat je het beste mest kunt uitrijden over de grond als het re gent." Robert weet het zeker. Als hij zijn zin krijgt wordt hij net zo'n boer als zijn vader, liefst in dezelf de boerderij met koeien en een paar kippen voor de aardigheid. mer naar de Leusder Kinder krant, Asschatterweg 19, (Post bus 11, 3830 AA) Leusden. WE ZOEKEN RECENSENTEN Recensenten rijn kinderen met een mening over een film, thea tervoorstelling of een tentoon stelling. Wij zoeken kinderen die wel eens willen zeggen wat rij ervan vinden. Natuurlijk moet je eerst een voorstelling of een film gaan zien, voor je kunt zeggen hoe deze was. Voor de kaartjes, de plaatsbewijzen zorgen wij, jullie beloven dan een heuse re censie te maken. Wie recensent wil worden, mag het zeggen. Telefoon 946824, 941495. WE ZOEKEN DROOMWENSEN Vorig jaar vertelde iedere week minstens een kind over zijn huis dier. Dit jaar mogen kinderen over 'als-ik-mijn-zin-krijgJ pra ten. Wat zou je willen worden. Wat zou je willen hebben. Wat zou je willen doen. Waarom! Als jij vertelt, zorgen wij voor een foto die daar bij past. Meld je bij de redaktie van de Leusder Kin der Krant: 941495 of 946814. Weet je iets Wil je iets.... Bel de Leusder Kinderkrant 946824/ 941495 PEN - Oleg D. Zavadski [gde vorige week woensdag dat hij op donderdag even wam brengen voor de Open- basisschool de Wegwijzer, p. Zavadski is een Rus. Hij op de Russische ambassa il Haag. Hij kwam namens eteraren organisatie Sovjet-Unie een prachtig en rood vaantje brengen met een oorkonde. Het was voor de eerste keer dat deze organisa tie zo'n vaantje en oorkonde weg gaf aan een school buiten Rus land. De direkteur van de Wegwijzer kende Oleg D. Zavadski wel. Hij was al eens op zijn school geweest. De Wegwijzer heeft namelijk sinds begm dit jaar het oorlogmonument Koedriest geadopteerd. Een monu ment dat is opgericht ter nage dachtenis aan Russische krijgsge vangenen die hier zijn doodge schoten. Het is een van de weinige plaatsen waarbij aan Russen ge dacht wordt, buiten Oost-Europa. De Wegwijzer is de enige school in West-Europa die door die adoptie van dat monument ieder jaar her denkt dat ook Russische mensen in Nederland slachtoffer werden van de Tweede Wereldoorlog. In mei legden achtste jaars leerlingen van de Wegwijzer een krans neer bij het monument. Ze deden dit samen met leerlingen van de ambassade- school. Voor die kinderen was het heel bijzonder om op deze manier met Nederlandse kinderen in con tact te komen. Zelfs in de Sovjet- Unie werd aandacht besteed aan wat er toen in Leusden gebeurde. De televisie maakte opnamen en in kranten verschenen verslagen. Militairen die ooit tegen de Duit sers vochten en die nu nog leven vonden dat Leusdens initiatief prachtig. Daarom stuurden ze een mooi geborduurd vaantje en een speciaal gemaakte oorkonde. Ze vroegen Oleg Zavadski dit te gaan brengen. En dat deed hij. Wethou der Bram Vroom, die verantwoor delijk is voor het onderwijs in Leus den, was ook gekomen. Want Oleg D. Zavadski is niet zomaar een Rus sische meneer. Vorige keer toen hij in Leusden was, was hij de sec- tretans van de Ambassadeur van de U.S.S.R. Tegenwoordig is hij de attaché van de Ambassade. Zodat duidelijk is dat dit keer nog een belangrijker iemand naar Leusden kwam dan de vorige keer De nieuwe achtste jaars krijgen nog met Koedriest te maken. Lau rens Tijssen, Florian Wales, Ar- noud Sloof, Tom Kleintjens en Evert Broer kregen de Russische ca- deaux namens de school in han den. Zij waren toevallig tussen-de- middag, toen Oleg D. Zavadski kwam, in de buurt van hun school weten wat hij kiezen moet. In de drie laatste maanden van het jaar wordt het meeste speelgoed verkocht. In de herstvakantie komen de speelgoed-folders in de bus. Dan kan het aanstrepen, uitknippen en verlanghjsten maken weer beginnen. Een van de nieuwe spellen dit jaar is Slogan. Het is een in Nederland gemaakt spel van het merk Selecta uitBarneveld. Het spel heeft alles met reclame te maken. Wie het beste weet welke reclame van welke firma is, heeft gewonnen. Hij of zij mag zich dan president-direkteur van een reclamebedrijf noemen. De reclameboodschappen op televisie worden weieens de beste bekeken kinder-programma's genoemd. De korte berichten zitten vaak vol grapjes en/of gekke kreten en ze worden vaak herhaald. Je kunt nier meer zeggen; „dat is snel..." of iemand reageert wel zoals m de reclame. Na een ongelukje volgt vaak de raad „Even Apeldoorn bellen...en ga maar door. Een slimme speelgoedfabrikant uit Barneveld zag daar een moge lijkheid in om op een makkelijke manier, veel geld te verdienen. Hij maakte het spel Slogan. Het spel bestaat uit een speelbord waarop een soort draaitrap te zien is. Wie eds eerste middenin komt heeft gewonnen. Op de bijbehorende dobbelsteen staan één of twee punten. Daarmee wordt aangegeven of een speler de eerste of de tweede vraag moet beantwoorden. De vragen staan twee aan twee op 507kaartjes. Daarvoor hebben dus 1014 bedrijven hun medewer king en geld gegeven. Want om met je reclame op zo'n kaartje te mogen komen moesten de zakenmensen geld betalen aan de spel len fabrikant. Dat geld was nodig, volgens de direkteur J. de Kruyff, om het spel te kunnen maken en om er reclame voor te voeren. Die reclame krijgt iedereen ongetwijfeld te zien. Hij bestaat uitbeken de reclame üimpjes zoals Loop eerst eens door de...met inplaats van de naam van het reclameprodukt de naam van het speL De DE MENING Dit spel is door een paar Leusdense kinderen ge speeld. Ot (13) en Tijs (11) kijken alle twee regelmatig naar de televisie. Te veel volgens hun moeder. Alle bei weten ze waarvoor je bent als je voor pret bent. Zij trekken zich bij het tele visiekijken weinig aan van de mening en zorgen van grote mensen. G.I.Joe speelgoed vinden ze prachtig, tekenseries op televisie zijn gaaf en waar grote mensen zich druk om maken kan hun maar zel den interesseren. Van een beetje spanning en sensatie houden ze wel. Vaak is dat iets waar grote mensen hun wenkbrouwen bij fronsen. Commercieel! Nou en. Deze jongens speelden Slogantien minuten. Daarna hadden ze het wel bekende filmpjes mag Selecta gebruiken. Je raadt het. je krijgen er zelfs geld voor. Wie het goede antwoord weet krijgt punten. Wie geholpen moet worden door de vier antwoorden die op de achterkant van het kaartje als mogelijkheid zijn gegeven, krijgt minder punten en wie kan helpen kan ook nog een puntje verdienen. bekeken. Tot hun grote verbazing wisten ze maar heel weinig merken op te noemen. Al heel snel zei Ot „Hier is niks aan. Wat op het bord gebeurd is hele maal niet belangrijk. Je ver geet gewoon te zetten om dat je naar de merken zit te zoeken." en Tijs „Het lijkt wel of we de Gouden Gids uit ons hoofd moeten leren. Het is niet spannend." Ze maakten het spel niet af. Ze wilden niet eens direkteur van een reclamebureau worden. Wat wel is nog niet bekend maar eerder astro- nout of avonturier dan zitten in een duf kantoortje. Hun mening kortom; „Dit is geen spel voor kinderen die iets leuks of spannends willen doen. Reclame kan leuk zijn maar bij dit spel zie je er niks van. Alleen maar zwart-witte kaartjes eneen vooral grijze grondplaat." Voor de bijna zeventig gul den die dit spel kost, zoe ken zij liever wat anders uit. LEUSDEN - Een grote gele lucht ballon met daaronder een piepklein mandje. Vorige week zondag kwam bij over Leusden. Niets bijzonders want er varen (luchtballonnen varen) zoveel van die dingen over ons dak. Wel bijzonder, want in het kleine mandje eronder zaten drie Leus dense kinderen. Chantal (11) en Monique (9) Visser en Richard (9) Gerlach. Zij keken op ons neer. Alle drie wonen ze in de wijk Rossenberg. De wijkvereniging or ganiseerde zoals ieder jaar, in mei een groot feest. Daarbij konden ballonnen worden opgelaten met kaartjes eraan. Wiens ballon het verst kwam mocht mee met een echte ballon. Zoiets is heel bijzon der. Heel veel grote mensen zou den ook wel willen maar kunnen nooit. Waarschijnlijk hebben de kinderen in deze wijk de kans ge kregen omdat aan de Grifthorst een echte ballonvaarder woont; Joop de Wilde. De ballonnen van Richard en Monique kwamen ver in Duitsland terecht. Of hun ballon echt het verste kwamen weten ze niet zeker. Er wordt gefluisterd dat andere prijswinnaars absoluut wei gerde om in zo'n klein mandje, aan zo'n luchtbel hoog in de hemel te gaan hangen. Ook Richard was niet helemaal ze ker van zijn zaak. Na de uitnodiging moest hij een dag en een nacht nadenken of hij het wel of niet zou doen. „Ik bleef maar tegen mezelf praten. Iedereen zei dat het een geweldige belevenis zou worden maar ik vond het toch wel eng. De dacht dat ik best uit dat mandje zou kunnen vallen." Monique was dol blij met de uitnodiging. Dit in te genstelling tot haar zus Chantal. Zo als een grote zus moet zij was ze zeer bezorgd. Ze vreesde dat die kleine meid de gekste dingen in dat mandje zou kunnen gaan uitha len, wanneer zij er niet bij zou zijn om haar hand vast te houden. Onzin vond Monique maar Chantal meen de het. Dus moest Chantal wel mee terwijl ze zelf notabene vliegangst heeft. „Ik wil nooit met een vlieg tuig mee. Die storten neer maar dit wilde ik wel." Ondanks haar en thousiasme kreeg Monique de nacht voor de ballonvaart, een nachtmerrie. Ze droomde dat ze opgelaten werd in de luchtballon die ze zelf had opgeblazen en er maar niet uit kon. Tot op het laatste moment was het niet zeker of de ballon wel de lucht in kon. Het weer was niet best. De sportdag van de wijkvereniging werd zelfs afgelast. Maar het hoogtepunt van die dag, de ballon vaart, ging door. Op een grasveld bij de Lisidunahog werd onder veel belangstelling de grote gele ballon vol lucht geblazen. Daarna werd die lucht verwarmd door grote branders waaruit geweldige vlam men kwamen. Monique, Richard en LEUSDEN - In het najaar komt ieder jaar heel veel nieuw speelgoed in de winkels. Tenslotte moet Sinterklaas over een paar maanden 'zandlopers' gevuld met olie maar die horen er eigenlijk niet bij. De grappigste die ze heeft horen bij een tandartsadvies voor tanden poetsen, een zandloper met een molentje en een voor de duur van een zoen Op haar kamer staan ze geordend naar soort en mate- riaaL Ze heeft hele goedkope en een paar dure van tin en koper. Hele grote van wel dertig centime ter hoog en hele kleine van nog geen drie centimeter. De langste loopt een half uur, de kortste 2 mi nuten. Debbie wil graag meer over zandlopers te weten zien te komen. Bovendien zoekt ze contact met an dere zandloper-lopers. Door haar advertenties op Teletekst heeft ze een uitnodiging gekregen. Op 20 oktober gaat ze naar Kooterstille, vlakbij Leeuwarden, op een hob- bybeurs haar lopers laten zien. Ze neemt ze alle 119 mee en hoopt stilletjes dat het er tegen die tijd minstens 120 zijn. ITER VELD - Debbie Tolboom is een zandloper-loopster. Zij t stad en land af om haar verzameling zandlopers uit te )nen breiden. Wanneer ze ergens een exemplaar ziet in een iaat, kleur of vorm die ze nog niet heeft, spaart ze kosten moeite om hem te bemachtigen. „Sommige mensen denken ik gek ben wanneer ik drie eier-zandlopertjes tegelijk koop. denken zeker dat ik voor ieder ei een andere zandloper n." Dat doet ze niet. Precies 119 zandlopers staan en han- m in haar kamertje. t begon vijfjaar geleden. Deb- Ïtag de verzameling van vrien- Ingrid. Ingrid spaarde eier- jes. Debbie zocht een eigen on- erp. Speurend liep ze het huis naar iets wat het begin zou ien zijn van een grote collectie. »r moeders kastje stond een verzilverd zandlopertje. Dat d de eerste. Haar zakgeld ging an de volgenden. Familie tot in Ida en Thailand toe werd op de gte gebracht van de nieuwe by. Niemand heeft sindsdien moeite een cadeautje voor le verzinnen. Van alle kanten kwamen zandlopers. Debbie vond er zelfs een, gevuld met peperno ten, in een vuilnisbak. Waarschijn lijk ooit gemaakt als suprise. Tij dens haar vakanties m Frankrijk en Duitsland ontdekte ze nieuwe ex emplaren. In Duitsland hebben ze zandlopers bij de telefoon hangen. Daar zit voor acht minuten zand in. Eierzandlopers lopen drie tot vijf minuten. Debbie controleert ze af en toe en maakt ook kalenders waarop haar mooiste exemplaren staan afgebeeld. Ze spaart vooral 'echte'. Ze heeft wel een paar

Leusder Krant | 1990 | | pagina 13