CDA aarzelt nog over schadevergoeding WSL jaarmarkt rustig verlopen D verontrust over plannen woonwagenkamp Drukke 'Hooglanderveen' was gedoemd te mislukken Deze week in de I Leusder Krant 1 to Krakhorst ontvangt latent talent Bromfietser zwaar gewond MOLENAAR CITROEN KEISTAD B.V. TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Konijntje in De Wetering Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV LEUSDEN - De jaarmarkt in winkelcentrum De Hamershof is, op enkele incidenten na, rustig verlopen. Volgens schattingen van de politie bezochten 15.000 tot 20.000 mensen uit Leusden en de regio het evenement, ongeveer evenveel als andere jaren. „We hebben alleen wat last gehad van groepjes jongeren, voornamelijk uit Amers foort die het op koopwaar van standhouders en midden standers hadden gemunt", aldus een woorvoerder van de politie. Halverwege de avond hielden surveillerende agenten jongeren aan, die bij de woningen boven het winkelcen trum plantenbakken omgooiden en vernielingen aanricht ten. De jongeren zijn meegevoerd naar het bureau, waar ze na het afleggen van een verklaring werden heengezon den. Omstreeks kwart over acht ontstond er op de Hamers- veldseweg enige commotie, toen de straatverlichting aan eén kant van de weg uitviel. Na een kwartier had de Puem het euvel verholpen en gingen de lantaarns weer aan. Op de foto toeschouwers bij de Miss Hamershof-verkie zing, waar 's middags de 19-jarige Ellen Warnar die titel in de wacht sleepte. LEUSDEN - De WD-fractie in de raad is bezorgd over de eventuele komst van woonwagenbewoners naar Leusden. De WD uit die bezorgdheid in een brief aan het college. Vorige week werd bekend dat een terrein in de wijk 't Ruige Veld aan de Middenweg in beeld is voor de vestiging van maximaal drie gezinnen in woonwagens. Het drietal staat nu nog in Hooglan derveen, maar op een plaats, die ongeschikt is gebleken. Amersfoort heeft inmiddels aan Leusden gevraagd eventueel aan opvang van de gezinnen te willen meewerken. Het kamp in Hooglanderveen, waarover nogal wat drukte is ontstaan. Door een slechte situering van het kamp ia/daar hepen de irritaties tussen buurt- en woonwagenbewoners hoog op. Amersfoort wil het kamp nu sluiten en mwellicht komt een deel van de woonwagenbewoners nu naar Leusden. De WD is bang dat Leusden wordt opgescheept met Amers- foortse probleemgevallen. „Dit zou kunnen leiden tot overlast voor de direct omwonenden, maar ook tot de situatie dat diverse plaatsen op het kamp niet ingevuld kunnen worden", aldus de WD in de brief. Daarin laat de WD ook weten niet tegen invulling van het kamp te zijn. Echter: „Het lijkt ons dat bij de keuze van de bewoners van het woonwagenkamp zeer zorgvuldig te werk moet worden gegaan." Vorige week werd bekend dat een kampje in Hooglanderveen, waar vijf woonwagens staan, wordt opgeheven. De ongelukkig geko zen lokatie was er de oorzaak van dat tussen bewoners van het kamp en omwonenden irritaties ontston den. De gemeente Amersfoort er kent dat de situatie met langer houdbaar is, maar zit met het pro bleem dat er elders in de gemeente geen ruimte is om de woonwagens onder te brengen. In de directe omgeving van Amersfoort is in Leusden en Woudenberg nog mo gelijkheid om woonwagenbewo ners onder te brengen. Het ge meentebestuur van Amersfoort wendde zich tot het bestuur van Leusden met het verzoek mee te willen werken aan het vinden van een oplossmg voor het probleem. Drie van de vijf gezinnen, die nu op het kamp in Hooglanderveen staan, zouden inmiddels te kennen heb ben gegeven wel naar Leusden te willen verhuizen. De twee andere betrokken gezinnen geven waar schijnlijk de voorkeur aan vesti ging in huizen. HOOGLANDERVEEN - Niet de bewoners en de om wonenden zijn de oorzaak van het feit dat een andere oplossing voor het woonwa genkampje in Hooglander veen moet worden gezocht, maar de locatie. Dat heeft de verantwoordelijk wethouder Everard Verweij in Amers foort meer dan eens beves tigd, de driehoek aan de Brenninkmeyerlaan was te klein, de woonwagenbewo ners werden volledig inge sloten door de woningen aan de Wonter van Dijk- en de An dries van Altenalaan. Irri taties over en weer waren het gevolg, desondanks kwam het nog niet tot grote uitbarstingen. Dat wil men in Amersfoort voorkomen, daarom werd besloten een alternatief voor dit kampje te zoeken. Amersfoort richtte na de verplichte decentralisatie 12 kleine kampjes in. De mees te bewoners waren blij dat ze toch in Amersfoort mochten blijven wonen, al was het dan niet meer op het grote kamp aan de Middelhoefseweg. Ze hadden inspraak met betrek king tot de locatie en toen zich al snel vier serieuze ge gadigden voor Hooglander veen meldden, werden de plannen ter hand genomen. Wethouder G. C. de Bruyn deed de Belangenvereniging verschillende toezeggingen; het zou een mooi kampje worden, te midden van de nieuwbouw in het gebied tus sen het dorp en de spoorlijn. Vrijwel iedereen ging ten slotte akkoord en er werden voorbereidingen getroffen om de nieuwkomers welkom te heten. Gezinnen met kin deren hadden voorrang in het belang van de dorps school. Dat gold ook voor de toekomstige woonwagenbe woners. Toen kwam er een kink in de kabel, de gegadig den trokken zich op het laat ste moment terug, terwijl al begonnen was met de aanleg van de voorzieningen. Het kampje moest afgebouwd worden en Theo Peters van het Woonwagenschap ging op zoek naar nieuwe bewo ners. Toen kwam de vraag van de gemeente Doorn om de locatie tijdelijk beschik baar te stellen. Het ging om een noodoplossing, wel werd vergeten de Hooglanderve- ners in te lichten over de komst van de tijdelijke bewo ners. Begin juli 1988 arriveerden 6 toercaravans en een auto sloperij op „de parkeer plaats". Het ging slechts om een verblijf van enkele maanden, tot het kamp in Doorn klaar was, ze stonden namelijk op een camping zonder voorzieningen. De kinderen gingen alvast in Doom naar school. Deze tij delijke bewoners waren de oorzaak van veel klachten, de wijkagenten en de Belan genvereniging Hooglander veen hadden er veel werk aan. De sloopauto's maakten het er niet beter op. Het ge brek aan ruimte maakte de situatie steeds moeilijker, geluidsoverlast was niet te voorkomen. Nadat de ver trekdatum enkele malen ver anderde, kwam er toch schot in de zaak. En men bereidde zich in Hooglanderveen voor op een nieuwe start, de nieu we woonwagenbewoners kwamen zelfs naar de verga dering van de Belangenver eniging, de plaatselijke bank sponsorde de informatiebij eenkomst voor omwonenden en woonwagenbewoners in het Dorpshuis. Maar helaas. T. Rondom de staca ravans werd wel veel groen aangelegd, maar ook dat kostte ruimte, over en weer bleven de klachten bestaan. Wethouder Everard Ver weij voerde veel overleg met de betrokkenen en de belan genvereniging, uiteindelijk restte geen andere mogelijk heid meer dan elders ruimte te zoeken voor de bewoners van het kampje. Inmiddels is voor twee van de vijf staca ravans een oplossing gevon den, het gaat dus nog om drie stacaravans die op verplaat sing wachten. LEUSDEN - Open huis bij Latent Talent, dit weekend m boerderij Groot Krakhorst. Velen grepen de mogehjkheid zich uitgebreid te laten informeren over het brede cursuspakket. Van alles is mogehjk in Leusden, maar de eerste cursussen zijn reeds volgeboekt Indisch koken en de bridge-cursus zitten al vol. De meeste docenten van de cursussen waren zondag aanwezig om de ge'mteresseerden te woord te staan. Op de foto bespreekt een groepje aspirant-cursisten de cursus Talen. Op de lokatie in Leusden is in pnncipe ruimte voor tien woonwa gens, met een mogelijke uitbrei ding naar vijftien standplaatsen. Op dit moment ligt het terrein nog braak. Als er zich daadwerkelijk gegadigden voor de plek aandie nen, zullen er voorzieningen moe ten worden getroffen om het ter rein voor permanente bewoning geschikt te maken. Zo zal er be strating moeten worden aange legd, evenals verlichting. Tevens komt er in dat geval een wasruimte en bergingsruimte. Volgens een ambtenaar kan het inrichten van het terrein snel gaan. „In principe hoeft dat niet langer te duren dan de tijd die gemoeid is met het aan vragen van een bouwvergunning." De lokatie in 't Ruige Veld maakt deel uit van een inmiddels vastge steld bestemmingsplan. Dat bete kent dat er tegen de eventuele komst van woonwagenbewoners geen bezwaar kan worden ge maakt door omwonenden. De lokatie aan de Middenweg, die nu nadrukkelijk in beeld is ver schenen als vestigingsplaats voor woonwagenbewoners, is in 1980 door de raad aangewezen. In het kader van een decentralisatiebe leid voor woonwagenbewoners, lllllllllllllllllllllll Mill III lllllllllllllllllllllllll III IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIII E Winkelcentrum 't Hamershof tnlde het afgelopen weekend van de activiteiten. Het tienjarig bestaan bereikte haar hoogtepunt met E diverse evenementen. Naast de Miss, ook artiesten en standwerkers. 1 pag. 3 Panorama Lisiduna toont het favoriete stekje van de gemeentese- E E cretaris Van Elteren. De baas van de ambtenaren koos voor rustiek E en natuurschoon. Waardat blijft geheim tot pag. 5 E De Culturade staat op sprong te beginnen. Wethouder Vroon zal de E officiële opening verrichten van deze culturele 'van alles wat'-markt. E Niemand zal ontbreken, iedereen staat weer in de startblokken om het nieuwe seizoen nog beter te maken dan het vorige. pag. 8 Ë1Op de sportpagina's deze week aandacht voor een wel zeer bijzon- Eder sportevenement. In onze regio wordt eind september gestreden =om de Windmill-cup. Lekker knallen met de ballen bij ..Curling! E Ëpag. 10 En dan de Leusder Kinderkrant. Na een afwezigheid van enkele maanden is de krant weer eindelijk compleet. De hele pagina bol 1 met nieuwtjes en wetenswaardigheden heeft een nieuw jasje gekre- E Qen. Kijk snel en doe mee op pag. 13 Ëiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiimiiimiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiir dat eind jaren zeventig in gang werd gezet, moesten de grote be staande kampen plaats maken voor meerdere kleintjes. Omdat Leusden destijds resoneerde on der het toenmalige woonwagen schap Amersfoort, werd ook in Leusden naar mogelijke lokaties gezocht. De lokatie aan de Midden weg werd uiteindelijk het meest geschikt bevonden en in 1984 werd de ruimte voor het kamp via een bestemmingsplan geformaliseerd. Tot nu toe maakte niemand echter gebruik van gereserveerde ruimte. Op dit moment is er sprake van de komst van maximaal drie gezin nen. Dat zijn de gezinnen, die mo menteel in Hooglanderveen staan en daar weg moeten. De gemeente zelf ziet het liefst tien gezinnen in eens komen, om de inrichting van het gebied (dat met rijkssubsidies kan worden bekostigd) in één keer te realiseren. LEUSDEN - Een bromfietser uit Langbroek liep maandag zware verwondingen op bij een aanrij ding op de Doornseweg. De jongen werd op een kruising gegrepen door de bestuurder van een auto, die vanuit Maam rechtsaf richting Woudenberg wilde. Volgens getui gen stond het verkeerslicht voor de bromfietser op groen. De jongen brak een sleutelbeen, een been en had een gat m het hoofd. De knaap is afgevoerd naar het ziekenhuis. De brommer werd totaal vernield. De auto werd licht beschadigd. LEUSDEN - Het CDA is er nog niet van overtuigd dat de gemeente er niet onderuit kan om aan de Wo ning Stichting Leusden (WSL) 50.000,- te betalen als schade vergoeding voor de zogenaamde woontorenaffaire. De partij gaat daarmee in tegen het standpunt van haar eigen wethouder Vroon, die wel vindt dat het bedrag be taald kan worden. Als het CDA de komende week niet overtuigd kan worden, ontstaat er een meerderheid in de gemeente raad, die tegen het voorstel is. Het minderheidsstandpunt van wethouder De Jongh (WD), die vanaf het begin van de affaire tegen betaling was, krijgt dan on verwachte steun. De problemen ontstonden ruim een jaar geleden, toen de WSL op het middenterrein van het Ruige Veld andere woningen wilde bou wen, dan zij oorspronkelijk van plan was. De Jongh werkte hieraan mee, maar ondervond daarbij zo veel tegenstand van de gemeente raad en de omwonenden, dat de stichting gedwongen werd weer terug te komen op het eerste plan, namelijk de bouw van woontorens. Het bracht De Jongh in politieke problemen, omdat de raad vond dat de wethouder buiten haar om gehandeld had. De Jongh bekende schuld, maar werd wel geconfron teerd met een schadeclaim van 50.000,-. De WSL vond namelijk dat de voorbereidingskosten van het afgekeurde plan voor rekening diende te komen van de gemeente. Het argument daarbij was dat de WSL op verzoek van de wethouder met een nieuw plan was gekomen. De Jongh vindt echter dat het vaker voorkomt dat plannen wor den afgekeurd en dat de gemeente dan ook niet voor de kosten daar van hoeft op te draaien. Hij is daar mee de enige in het college met dit standpunt, want zowel de burge meester als de wethouders Vroon en Verduin (PvdA) hebben geen moeite met de uitbetaling van het bedrag. In de gemeenteraad zijn de WD en Leusden '90 tegen het voorstel. Samen hebben zij 7 zetels. Als blijkt dat het CDA ook tegen Nijvertieidsweg Noord 61 Amersfoort Tel 033-630304 Donderdag koopavond (advertenties) MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 Geheel gerenoveerd met o.a. de allermodernste audio-apparatuur! Engels, Duits, Frans, Spaans, Portugees, Italiaans, Zweeds, Nederlands START DIREKT! Joh Wagenaarstraat 12A - Telefoon 033-729097 stemt, komt het aantal tegenstan ders op 14. De gemeenteraad heeft 21 leden. CDA-fractievoorzittter Hans Pe kelharing wilde deze week nog niet zeggen of zijn partij het zover zal laten komen. „Wij willen eerst meer informatie over deze zaak. Ook is het mogelijk dat wij van de andere partijen argumenten horen, die ons aanspreken. Voor ons is het echter nog niet duidelijk of wij het bedrag zonder meer aan de WSL moeten betalen." Pekelharing geeft toe dat als zijn fractie beslist om tegen het voorstel te stemmen, wet houder Vroon in een moeilijke po sitie komt. Eiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiit WD ...„Uit ons Midden weg!"... E ~iitiiiiiiiiiiiiiitmiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimih= krant WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1990 - 22e JAARGANG NO. 21 üllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllMlilllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIII*.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1