Panorama Lisiduna Reacties verdeeld op emancipatienota V\t-APKoó5 Nieuws uit de verenigingen interseizoen Vrouwencursus deputeerde nderclub itstocht Valleiconcert Bio-release massage „De bakermat van Leusden" Klaproos =filni agenaa— Autoradio gestolen plaatselijk nieuws Naam: Piet van Elteren Beroep: Gemeentesecretaris Favoriete plek: „Het torentje van oud-Lensden" WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1990 O-KPJ-ABTB hebben donderdag amenlijk het winterseizoen ge- wcr iid. De voorzitter Gijs Wouters gei,ij ie vijfenvijftig leden welkom. jr de winter staan fietstochten, deshows en informatieve avon- (KPO), disco, sportevenemen- bezoek aan Omruversum °P j.jeugd) en herstructurering derse Vallei, mogelijke groot- e aiige woningbouw m Leusden len. sTB) op de verschillende pro- is ei mma's. ■cgea de pauze hield De Wolde een ,0eij lezing over de gemeente Stap- st, de achtste gemeente enjssel, met name bekend door klederdracht, godsdienst en slayfrumentale boerderijen. Ruim ehonderd dia's werden beke- De conclusie van de lezing: phorst, wat let u, ga er eens een LEUSDEN - De Vrouwenraad Leus den start in oktober met een cursus vor vrouwen, met als thema: 'Vrou wen, wonen, beslissen'. In de cur sus komen onderwerpen als 'wo ningbouw en flexibiliteit' en 'socia le woningbouw/sociale veiligheid' aan de orde. De cursus staat onder leiding van mevrouw Mandersloot, een expert op dat gebied. De cursus beslaat vier donder dagavonden op 4 oktober, 11 okto ber, 25 oktober en 1 november. Het cursusgeld bedraagt ƒ20,-, inclu sief cursusboekjes. Er kunnen maximaal 15 cursisten geplaatst worden. Voor meer informatie kun nen geïnteresseerden bellen met: Tineke Nieuwstraten (942744) of EUy van de Hoeve (945643). "-"-■lil JHUioi, «mi 161 u, ya ei cciu rai y -rw- r. i je kijken, maar niet op zondag! KclttBn 111 UB i\.OÏÏ 24? van cat i rt fSDEN - De socialistische gede- Eerde en plaatsgenoot Jippe ïkstra zal vanavond de belang- ste spreker zijn op een bijeen- "J rist van de Partij van de Arbeid, kstra zal iets vertellen over de r/inciale plannen om in de na- toekomst grootschalige wo- gbouw te plegen m de provin- Ook het milieubeleid en de dacht van ouderen zullen in de eekbeurt van Hoekstra aan de komen. De bijeenkomst is egd m verband met de provin- statenverkiezingen, die in worden gehouden. PvdA-bijeenkomst, die voor ere belangstellende toeganke- 15, wordt gehouden m De Til aan Hamersveldseweg en begint 15 uur. JJSDEN - De Kinderclub van de Zal kgroep 'De Koningshof ver zaterdag 22 september de "Sporen in de sneeuw'. De ct+stelling, die bedoelt is voor deren van 6 tot 12 jaar, begint 10.00 uur en duurt tot 12.00 uur. Kinderclub komt twee keer week bij elkaar. Op woensdag dag van 14.00 uur tot 15.30 uur Heerd aan de Berkelwijk en zaterdagmorgen in De Til aan Hamersveldseweg (van 10.30 tot 12.00 uur). Tijdens de bijeen- Insten wordt een bijbelverhaal teld en is er gelegenheid om te itselen en te zingen. De bijeen- nsten zijn kosteloos. !DEN - De boeren- en tuin- sbond ABTB organiseert in sa- iwerking met jongerencentrum Til en de plattelandsvrouwenor- usatie KPO een recreatieve stocht door de omgeving van sden. De tocht, die voor iedere angstellende openstaat, is jeveer 30 kilometer lang en rt voor een belangrijk deel over üge wegen. )e start is tussen 12.00 uur en !0 uur bij De Til. Deelnemers alen vier gulden en krijgen oor onderweg een verfris- aangeboden. Kinderen tot en elf jaar betalen de helft. LEUSDEN - Leden van de rasclubs van katten als Siamezen, Oosterse korthaarrassen, Javanezen en Bali nezen houden zondag 30 septem ber een bijeenkomst in sporthal De Korf. De bijeenkomst is voor iedere belangstellende toegankelijk. De bijeenkomst begint om 10.00 uur en duurt tot 17.00 uur. De entree bedraagt ƒ5,00. Kinderen tot 12 jaar en 65+ers betalen de helft. LEUSDEN - De serie kamermuziek concerten, inhet kader van de Val leiconcert-cyclus, wordt dinsdag 25 september geopend met een optreden van de klavecinisten Ton Koopman en Tiny Mathot. Zij voe ren werken uit van onder meer Wilhelm Friedemann Bach, Wolf gang Amadeus Mozart, Padre An tonio Soler en Johann Sebastian Bach. Het concert wordt gegeven in de Dorpskerk in Leusden-Zuid en de aanvang is 20.15 uur. Kaarten kosten 15,- (65+ en CJP 12,50) en zijn vanaf 19.30 uur aan de zaal verkrijgbaar. Jongeren tot 18 jaar hebben gratis toegang. Het programma van de stichting Valleiconcerten maakt voor de ko mende maanden onder meer med- ling van optredens van het Van Gogh-trio, Vera Beths en Reinbert de Leeuw, het Quink Vokaal En semble en het Arcis Ensemble. LEUSDEN - Mevrouw Wendela Scheffer start dinsdag 25 septem ber in Leusden met een cursus "Bio-release massage'. De cursus omvat zes lessen, die op dinsdag avonden van 19.00 uur tot 22.00 urn- worden gegeven. Tijdens de cur sus zullen deelnemers vertrouwd worden gemaakt met een aantal massage-methoden en andere oe feningen. Bio-release wil proberen de samenhang tussen lichamelijke en geestelijke spanningen voel baar te maken en daarmee om te gaan. De cursus kost 100,- tot 150,-, afhankelijk van het inkomen. Voor meer informatie kunnen belang stellenden contact opnemen met Wendela Scheffer, Paulus Potter straat 14 in Utrecht, telefoon: 030- 521172. In ons land komen drie soor ten klaprozen voor met klei ne onderlinge verschillen. Die soorten zijn de Ruige, de Gewone en de Kleine klap roos. Die namen zijn wat on gelukkig gekozen want de Kleine is de gewoonste; de Gewone klaproos is het ruigst behaard en de Ruige is de kleinste. De klaprozen zijn afkom stig uit het Middellandse zee gebied en met de graanbouw over het grootste gedeelte van Europa verspreid. Kwa men ze vroeger massaal voor in de graanakkers, tegen woordig zijn ze door de mo derne landbouw, met herbi ciden en zware bemesting, teruggedrongen naar weg bermen, spoordijken en ruige plaatsen. De plant bestaat uit een bo demrozet met hoogopgaande en weinig vertakte stengels. De bloemen staan afzonder lijk op lange bloemstelen die vóór het opengaan geknikt zijn en ingesloten worden door de beide kelkbladen, die een beschermend, her metisch sluitend, eivormig en meestal behaard omhulsel vormen. Binnen deze knop zitten de kroonbladen opge vouwen die aanvankelijk wit zijn en tegen het opengaan fel zijn gekleurd. Als de kroonbladen zich gaan ont plooien worden de kelkbla den losgetrokken van de steel waardoor ze afvallen. De bloem heeft een merk waardig gevormde stamper waarbij de stempels zijn ver groeid met het vruchtbegin sel. Dat vruchtbeginsel is in verschillende hokjes ver deeld en is een geschikte lan dingsplaats voor de vele in- sekten die de bloemen bezoe ken, aangelokt door de felle kleur. De bloemen bevatten geen nektax, maar wel een overvloedige hoeveelheid stuifmeel. Zo zorgen de in- sekten voor de kruisbestui ving die voor deze planten een voorwaarde is voor zaadvorming. Na de be vruchting vallen de kroon bladen spoedig af en de stam per groeit uit tot een doos vrucht waarin bij rijpheid gaatjes ontstaan. Als de wind de stengel heen en weer be weegt worden de zaden één voor één uitgeschud en als uit een zoutvaatje in het rond gestrooid. Evenals alle papaversoor ten bezitten de klaprozen een wit melksap waarin alkaloï den voorkomen. Vroeger werd met gebruikmaking van dit sap een stroopje ge maakt en aan lastige en hui lende kinderen gegeven als slaapmiddel, een niet onge vaarlijke gewoonte, want een overdosis kan de dood tengevolge hebben. Het zaad, dat deze stoffen niet bevat, werd in de grijze oud heid al gebruikt bij de brood bereiding. Tegenwoordig kennen we dit gebruik nog in de vorm van maanzaad broodjes. Dan wordt echter meestal het zaad van de Slaapbol, ook een papaver soort, gebruikt. De naam klaproos is afkomstig van een kinderspelletje, waarbij een bloemblaadje bolvormig wordt opgevouwen en op de handrug platgeslagen. De sa mengedrukte lucht doet dan het kleine zakje met een klap openspringen. G. van Leeuwen 14 t/m 20 september. GRAND THEATER SNOUCKAERTLAAN 4 033-618900/614632 DAYS OF THUNDER vr. t/m do. 13.45-19.15-21.45 uur. zo. ook 16.15 uur, di.mi. geen voorstel ling. PRETTY WOMAN vr. t/m do. 13.30-18.45-21.15 uur. zo. ook 16.00 uur, di.mi. geen voorstel ling. REVENGE vr. ma. do. 13.45-19.15-21.15 uur. za. zo. di. wo. 19.15-21.45 uur. BIRD ON A WIRE vr. ma. do. 13.45-19.15-21.45 uur. za. zo. di. wo. 19.15-21.45 uur. TOTAL RECALL vr. t/m do. 13.30-18.45-21.15 uur. zo. ook 16.00 uur, di.mi. geen voorstel ling. ANOTHER 48 HRS. vr. t/m do. 13.30-18.45-21.15 uur. zo. ook 16.00 uur, di.mi. geen voorstel ling. HARD TO KlT.ï. vr. t/m do. 13.45-19.15-21.45 uur. zo. ook 16.45 uur. di.mi. geen voorstel ling. OOK HONDEN GAAN NAAR DE HEMEL Ned. gesproken, adviesleeftijd vanaf 8 jr. za. zo. wo. 13.15 uur. zo. ook 16.15 uur. GREMLINS 2 DE NIEUWE BEN DE za. zo. wo. 13.45 uur. zo. ook 16.15 uur. LEUSDEN - Bij het Burgemeester Buiningsportpark is in het week einde een radio/cassetterecorder uit een auto weggehaald. De auto stond geparkeerd op een parkeer- i plaats. De inbraak, waarbij de die ven een ruitje insloegen om de auto binnen te komen, moet m de nacht van zaterdag op zondag zijn ge pleegd. „Er zit voor mij wel een aardig verhaal vast aan deze plek. Toen ik ruim twee jaar geleden hier solliciteerde naar deze baan, wilde ik eens een kijkje gaan nemen in Leusden. Gewoon, een beetje rondkijken, omdat ik Leusden nog niet kende. Het was voor mij een vlekje op de landkaart. Ik hennner me nog goed dat ik over de snelweg aan kwam rijden en aan de rechterkant het bord 'Leusden'zag staan. Ik werd toen aan de andere kant van de weg getroffen door dit torentje, waarvan ik toen overigens nog niet wist dat het bij Leusden hoorde. Maar het viel mij meteen op." „Toen ik later begreep dat dat torentje ook bij Leusden hoorde, ben ik daar nog eens teruggegaan. Op dat moment wist ik ook al een deel van het verhaal dat erbij hoorde; Het was eigenlijk de bakermat van de huidige gemeente en dat maakte het extra aardig. „Het is één van de oudste torentjes van Nederland, het zal er nu ongeveer 800jaar staan. Vroeger zat er ook nog een kerk aanvast, maar die is afgebroken. Ik heb begrepen dat delen van die oude kerk zijn gebruikt bij de bouw van de dorpskerk in Leusden-Zuid. Bovendien gaat het verhaal dat dit kerkje op het geografisch middelpunt van Nederland staat. Dat geeft het allemaal nog een dimensie. „Ik heb het contrast ook altijd leuk gevonden. Aan de ene kant een hele jonge gemeente, met veel nieuwbouw en een hele jonge sociale infrastructuur en aan de andere kant zo'n hele oude kern. Het is jammer dat uitgerekend dat stukje Leusden nu zo ingesnoerd ligt nissen het asfalt. Ik vind dat een voorbeeld van hoe het niet zou moeten. Wat mij betreft mogen we daar voor de toekomst een les uit leren. We praten op dit moment weer over uitbreiding van de gemeente. Laten we het voorbeeld van dit torentje daarbij nou eens voor ogen houden. Leusden is een gemeente, waar vooral op gebied van natuur en landschap nog veel fraais bewaard is gebleven. Laten we ervoor zorgen dat dat zo blijft en het dorps- en landschappehjk karakter van Leusden intact blijft." LEUSDEN - „Op deze manier sturen we vrouwen het bos in met een stel luchtballonnen. Ik denk dat B&W er verstandig aan doen dit stuk terug te nemen." Met deze woorden rondde WD- woordvoerder Dries Knoppien een indrukwekkend betoog af naar aanleiding van een gemeentelijke nota voor emancipatie van de vrouw in de ambtelijke organisatie. De reacties van de raadsleden in de commissie voor emancipatiezaken daarop waren verdeeld. Merkwaardig genoeg waren de reacties van de fracties, die zich normaal ter rechterzijde van het politieke spectrum plegen op te houden, het felst in him afkeunng, omdat de nota niet ver genoeg ging. De WD verwees het stuk rechtstreeks naar de prullenbak, terwijl het CDA er niet meer dan een zware onvoldoende voor over had. Knoppien (WD) vond dat er een duidelijker visie moest komen en geen halfslachtige maatregelen, zoals nu werden voorgesteld. Het GPV/SGP zag, bij monde van Jan Schouten, de noodzaak van een dergelijk beleid überhaupt niet in. Wethouder Verduin, zelf al jaren begaan met de emancipatie, toon de zich verheugd met de reactie van Knoppien, maar voegde daar aan toe dat de nota op dit moment „het maximaal haalbare was." „Er is een groot verschil nissen theorie en praktijk. We willen resultaten boeken en dan moeten we een Barlaeus-effect zien te voorko men." Verduin doelde daarmee op een recent incident op een Amster dams gymnasium, waar tegen de zin van het docentenkorps een vrouwelijke rector werd benoemd. Die benoeming draaide door het gebrek aan bestuurlijke tact op een fiasco uit. De fracties van D66, PvdA en Leusden'90 toonden zich gevoelig voor de strategische benadering, die B&W kozen. Ondanks het feit dat men inhoudelijk ook niet zo tevreden was met de nota, accep teerden die raadsleden dat er op dit moment kennelijk niet meer in zit. Of de nota voor 'een emancipa toir personeelsbeleid' daarmee uit eindelijk voldoende steun zal krij gen, valt nog te bezien. De WD volhardde in een negatief oordeel, terwijl het CDA, na de uitleg van de wethouder, bereid bleek het 'rap portcijfer iets op te trekken.' Of het daarmee ook een voldoende krijgt, zal in de gemeenteraad moeten blijken. ACHTERSTAND Uit de gemeentelijke nota, die woensdagavond onderwerp van discussie was, blijkt dat het streven naar emancipatie bij de gemeente zelf bepaald geen overbodige luxe is. De cijfers uit de nota spreken duidelijke taal en tonen aan dat Leusden ver achter loopt op het landelijke beeld: 29% van de werk nemers bij de gemeente Leusden is vrouw, terwijl het landelijk gemid delde op 43% ligt. En dat terwijl Nederland met dat getal in Europa ook bepaald geen koploper is. In vergelijking met Zweden (78,3%), Engeland (69%), Frankrijk (55%) en Duitsland (51,2%) komt ons land er zelfs bekaaid af. Ook blijkt uit de cijfers die in de gemeentelijke nota worden ge noemd, dat de vrouwelijke werk nemers bij de gemeente voorna melijk in de laagstbetaalde banen worden teruggevonden. In de ho gere functies en in de top van de ambtelijke organisatie ontbreken vrouwen zelfs volledig. Het doel van de gemeentelijke nota is om die verhoudingen in de toekomst zoveel mogelijk recht te trekken. INITIATIEVEN Die initiatieven konden echter nog niet door ieder raadslid even enthousiast ontvangen worden. Hoewel vrijwel elk lid van de raadscommissie voor emancipatie zaken doordrongen leek van de noodzaak iets aan de scheve ver houdingen te moeten doen, stond Dries Knoppien (WD)...„gloedvol betoog over emancipatie"... vooral de manier waarop stevig ter discussie. Dries Knoppien, kersvers raads lid voor de WD, stak de lont voor een emotionele discussie in het kruitvat, door als eerste spreker een gloedvol betoog over emanci patie af te steken, waarmee tegelij kertijd de nota als goedbedoelde rommel werd afgebrand. „Dit ver haal is wollig, op sommige punten ronduit discriminatoir, zwak, half slachtig en staat vol met kretolo gieën", hield Knoppien zijn met stij gende verbazing luisterende ge hoor voor. Maar de liberaal ging verder: „Met zinsneden als 'vrou wen hebben de voorkeur* in ad vertenties, doe je geen recht aan de emancipatoire gevoelens van de vrouw, als het beleid daartoe be perkt blijft. En dat is hier naar mij smaak het gevaL" Knoppien pleitte voor een aan pak die veel verder zou gaan. „Neem deze nota terug en maak er een geïntegreerd verhaal van. Daarin zouden zaken als ouder schapsverlof, deeltijdarbeid, flexi bilisering van het zwangerschaps verlof, kinderopvang, loopbaan- breukoverbrugging en het recht op herintreden goed op elkaar afge stemd moeten zijn geregeld." Wethouder Verduin toonde zich zeer verheugd met de reactie van het liberale raadslid, maar ant woordde dat een dergelijke aan pak op dit moment niet realistisch zou zijn. „We hebben intern al een heel gevecht moeten leveren om dit verhaal op papier te krijgen. Als we te hoog van de toren zouden gaan blazen, kon er wel eens van een averechtse werking sprake zijn." De andere raadsleden, met name die van de linkse fracties, onderschreven het verhaal van Knoppien, maar toonden zich ook gevoelig voor de strategische kant van de zaak. De praktische haal baarheid van de nota woog voor de PvdA, D66 en Leusden'90 zwaarder dan de gezwollen retonek. Ook werd het verhaal van de WD nog wel met de nodige scepsis aange hoord. „Een mooi verhaal, hoor en helemaal mee eens. Maar ik ben benieuwd hoe de WD straks rea geert als er geld beschikbaar moet worden gesteld als zo'n beleid moet worden uitgevoerd Dat is hier altijd het probleem geweest", bromde het socialistische raadslid Ineke Jansen na afloop.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5