e Sts-s» lüvv A vC 'vP V* r Xrrm Voorlopige agenda r if-*' WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1990 O o- r e 1 Stichting Culturele Raad Leusden is een overkoepelende orga nisatie, die zich inzet voor het op peil houden en brengen van culturele evenementen. Een van de meest in het oog springen de activiteiten is de Culturade. LEUSDEN - Het winterprogramma van de Stichting Culturele Raad Leusden is voor het komend seizoen 1990/1991 bijzonder uitgebreid. Het bestuur heeft gekozen voor een centraal thema, waarom heen tal van activiteiten worden ontplooid zowel door de Culturele Raad zelf als door verschillende Leusdense verenigingen en groeperingen. Het thema Duimte' biedt ieder deelnemer aan het winterprogramma letterlijk veel ruimte om een eigen programma in te vullen. De activiteiten die nu op het programma staan variëren dan ook van de ruimte om ons heen via de geestelijke ruimte tot de oneindige ruimten van het heeled. Veel Leusdense verenigingen hebben ingehaakt op het initiatief. Verder zijn nog verschillende activiteiten in voorbereiding, die in de tweede helft van het seizoen nog nader gestalte zullen krijgen. Muziek, dans, film, beeldende kunst, poezie, proza en essays in het teken van 'ruimte'. De presen tatie van het programma vindt plaats tijdens de Culturade 1990, die op zaterdag 22 september in het activiteitencentrum De Korf wordt gehouden van 11.00 tot 17.00 uur. Voorafgaand aan dit moment is de Historische Kring Leusden al op 15 september gestart met een verkooptentoonstelling van schilderijen van Jac. van Oortmers- sen met als onderwerp: "Ruimte in Leusden'. Satellietbeelden De Culturele Raad is er in geslaagd om de tentoonstelling "Beelden vanuit de ruimte' naar Leusden te halen. Een opmerkelijke expositie van fraaie satellietfoto's van allerlei delen van onze aarde. 'Beelden vanuit de ruimte' was al eerder te zien in Amsterdam, Groningen en Noordwijk. Op vrijdag 28 september vindt de officiële ope ning plaats in de showroom van het Select Centre van Pon's auto mobielhandel aan de Zuiderinslag. De expositie in Leus den kwam tot stand in nauwe samenwerking met de exposant, Robas BV en met Pon bv, die de V^ol]looA0 Beeldende kunst Dans l m- m «lOr y/' -- "r r J'\ v. ;'s. ,1|TM V1' v-nN Bentinckloon 10 3771 Jl Oorneveld letefoon 03420-12063 expositieruimte belangeloos ter beschikking stelde. De tentoonstelling blijft in Leusden tot en met 13 oktober. Toegang vrij. Dertig Leusdense (beroeps-)kun- stenaars presenteren zich opnieuw in een collectieve ten toonstelling, ditmaal met werken die geinspireerd zijn door het the ma 'Ruimte'. De vorige expositie van de Leusdense be roepskunstenaars vond plaats tijdens de Glas-manifestatie van de Culturele Raad en die samenwerking viel zo in de smaak, dat de Leusdense kunstenaars opnieuw de gelegenheid hebben aangegrepen om samen te exposeren. Dat gebeurt van 16 no vember tot en met 16 december. De organisatoren zijn nog op zoek naar een geschikte expositie-ruimte. De entree is gra tis. 3 ïh iïk- v m»* -Êj&' Een satellietfoto van de stad Amsterdam. De Culturele Raad is er in geslaagd de tentoonstelling naar Leusden te halen. Tot en met 13 oktober zijn de beelden vanuit de ruimte' te bewonderen. Op 28 maart 1991 brengt de ballet school van Donka Bakker een speciaal dansprogramma met on der meer een selectie uit de fameuze musical 'Cats'. Dans is "be weging in de ruimte' en dat nffli Nederlandse Christenvrouw en bond is dan ook de titel van het program ma. Het programma zal tot stand komen in samenwerking met de blokfluitgroep van Loes van de Akker. Science fiction Wie aan ruimte denkt, denkt ook al gauw aan het heelal, de kosmos. Een literair genre dat zich onder meer al meer dan een eeuw lang met de ruimte heeft be zig gehouden, is de science fiction. De Filmliga van de stichting Culturele Raad Leusden brengt in dit kader twee films, die aansluiten bij het thema. De Filmliga brengt op vrijdag 9 november 1990 in boerderij Groot-Krakhorst de Amerikaanse speelfilm Close encounters of the Third Kind' van de befaamde regisseur Steven Spielberg over de ontmoeting van gewone mensen met wezens van een ande re planeet. Het is deze konfrontatie die diep ingrijpt op het leven van de betrokken mannen en vrouwen. Spielberg is er in geslaagd om met 'Close encoun ters of the Third Kind' niet alleen een film te maken vol span ning en knappe effecten, maar wist daarbij een oppervlakkige be nadering van het thema te vermijden. Voor het eerste kwartaal van vol gend jaar is een tweede SF- film gepland. Hoewel nog niet hele maal zeker is welke film het zal worden, denkt de Filmliga aan The brother from another planet' van John Sayles, een off- Hollywood-film, waarin een negerslaaf van een andere planeet terecht komt in New York en daar gekonfronteerd wordt met de cultuur van onze "beschaving'. Spelen met ruimte Voorwerpen, tekeningen, schilde rijen, objecten, kortom alles wat met het thema ruimte te maken heeft mag onderwerp zijn van de expositie, die in februari vol gend jaar in de Korf zal worden gehouden. Kinderen van de Leusdense basisscholen wor den uitgenodigd om aan deze tentoon stelling mee te doen met een eigen bijdrage. De Culturele Raad heeft daartoe al in een vroeg stadium uitnodigingen naar de basisscholen gestuurd. Evenals met de manifestatie Glas het geval was, zal de Culturele Raad Leusden deze akti- viteit begeleiden met een lesbrief, waarin het thema ruimte op alle mogelijke manieren wordt belicht. De tentoonstelling wordt gehouden op 23 februari 1990 in de Korf. Proza- en poëzie Gebruik je fantasie, gebruik de ruimte die je hebt en schrijf een gedicht of verhaal waarin het begrip 'ruimte' een rol speelt. De Culturele Raad organi seert gedurende de periode dat het winterprogramma loopt een proza- en poëziewedstrijd voor jong en oud. De wedstrijd gaat van start tijdens de Culturade, waar in de informatiestand van de Culturade deelname formulieren en spelregels verkrijg baar zijn. Bij voldoende deelname zullen de beste vijf verhalen en vijf gedichten mogelijk in een speciaal boekwerkje worden uitgegeven, die tijdens de prijsuit reiking beschikbaar zal worden gesteld aan de deelne mers, inclusief een jury-rapport. Het boekwerkje zal verdg koop zijn voor belangstellends Er zijn twee categorieën: del tijdsgroep van 12 tot en met 17 jaar en de leeftijdsgroep vj- jaar en ouder. De jury zal bestaan uit de dichteres EUe; Jong van de Poëziekring Eemland, Marijke Walta-Hulj Neerlandicus en docent op de Scholengemeenschap Midlanl Bert Vos, journalist/publicist en secretaris van de stichting turele Raad Leusden. Men ki een verhaal of gedicht instuif uiterlijk 1 februari 1990. Theater, lezingen, excnrsiei Verder staat op het prograj van de Culturele Raad in ïede: geval één theatervoorstelling: der auspiciën van Amnesty International wordt de theater* stelling 'Landjepik" gebracht. Directeur Paul Wouters va: Internationale School voor Wijsbegeerte brengt een bijzco re lezing met film, in de gehoorzaal van zijn school, me titelEen eigenzinnige reis door de ruimte', gebaseert een boekje van Kees Boeke. Een bijzondere lezing die inga< het begrip ruimte en de aanwezigen zal verrassen. De die voorafgaat aan de lezing is getiteld: 'Power of Ten'. Verder organiseert de groep Milieu Educatie van het mité Milieuzorg Leusden een tw excursies, één door het park Princenhof en één door Den Tri In voorbereiding Tenslotte zijn er nog verschill activiteiten in voorbereiding, zoals een be van het Apollo reizend planetarium van de stichting Koepel in samenwerking met afdeling Leusden van de N« landse Jeugdvereniging voor Ruimtevaart en Sterrekunde. aktiviteit zal waarschijnlijk gelijktijdig met de expositie t basisscholen plaatsvinden. Op het uitgebreide progra is verder een lezing over scie fiction gepland, zo mogelijk ge) peld aan een expositie van SF-schilderijen. De Culturele heeft voor de lezing Annemarie van Ewijck uitg digd, vertaalsters van SF-romi en jarenlang hoofdredaktnee het toonaangevende Verder staat een speciale L Talent-cursus van Maarten Ba over Kreatief Schrijven met a ma "Ruimte' op het wensenlijst]e. Als alles goed zal deze cursus als onderdeel van het voorjaar gramma van Latent Talent vai start gaan. Het volledige programma daarin de definitieve onderdel zal tijdens de Culturade veit baar zijn in de stand van de Culturele Raad Leusden. Daï ook een kleine expositie ingericht over het programma muiliiiiiiiiiiiiininnun I 15 september tot en met 6 oktober 1990 "Ruimte in Leusden'. Verkoop- I tentoonstelling schilderijen van Jac. van Oortmerssen m het Dienstencentrum Geref. Ker- I ken, Burg.de Beaufortweg 18. Orga- nisatie: Historische Kring E Leusden. Openingstijden: werkdagen van 08.30 - 17.00 E uur; E zaterdagen van 10-16 u. Maan- dag- dinsdag en donderdag- E avonden van 19 - 21.30 uur. Toegang gratis. I 22 september 1990 Culturade 1990. Van 11- 17 uur in het activiteitencentrum I De E Korf, bij het winkelcentrum de Hamershof. Culturele markt E met E presentatie winterprogram- ma's verenigingen en Culture- E le Raad. E Podiumprogramma; Doorlo- pend filmprogramma met te kenfilms voor kinderen. Organisatie: Stich ting Culturele Raad Leusden. Toegang gratis. 22 september 1990 bruari 1991 1 fe- Poëzie- en prozawedstrijd op het thema 'Ruimte'. Ruimte kan van alles zijn: de ruimte om je heen, de geestelijke ruimte die je hebt, het heelal, de ruimte van je eigen kamer. Dichten en schnjven over dit onder werp geeft je dan ook alle ruimte. Start van de wedstrijd tijdens de Culturade, waar ook deelname-formulieren ver krijgbaar zijn bij de centrale informatiestand van de Cultu rele Raad. Sluitingsdatum: 1 februari 1991. Organisatie: stichting Culturele Raad Leus den. 28 september tot en met 13 oktober 1990 Deelden vanuit de ruim te', expositie van satellietfoto's van de hele wereld in de show ruimte van het Select Centre van Pon's Automobielhandel, Zuiderinslag. Organisatie: Stichting Culturele Raad Leusden, in sa menwerking met Robas BV en Pon bv. Openingstijden: op werk dagen van 10.00 - 17.00 uur, op zaterdagen van 10 - 15 uur. Op zondag gesloten. Toegang gratis. 29 oktober 1990 'Een eigenzinnige reis door de ruimte', film met lezing van Paul Wouters, gebaseerd op een boekje van Kees Boeke. Voorafgaand aan de lezing wordt de film 'Power of Ten' vertoond. In de Internationale School voor Wijsbegeerte, Dodeweg. Organisatie: Stich ting Culturele Raad Leusden. Aanvang 20 uur. Zaal open van af 19.30 uur voor een gratis kop koffie. Entree: 2,50 9 november 1990 'Close encounters of the Third Kind', speelfilm van Steven Spielberg, met Richard Drey- fuss Teri Carr en anderen. Spektakulaire, boeiend ge filmde ontmoeting van mensen met buitenaardse wezens. In boer derij Groot-Krakhorst. Organisatie: Filmliga stichting Culturele Raad Leusden. Aanvang: 20.15 uur, zaal open 19.45 uur. Entree: 7,50 16 november tot en met 16 december 1990 Duimte', dertig (beroeps-) Leusdense kunstenaars expo seren (en verkopen ook graag) hun werken op dit thema. Plaats wordt nog nader bekend gemaakt. Organisatie: Stichting Culture le Raad Leusden. Elk weekeinde geopend, zaterdag en zondag van 11-17 uur. Entree gratis. 5 februari Tweede science fiction-film- voorstelling van de Filmliga Culturele Raad in boerderij Groot Krakhorst, aanvang 20.15 uur, zaal open 19.45 uur. Entree: 7,50 (Nadere mede delingen volgen). 23 februari 1991 Expositie van de Leusden se basisscholen, op het the ma "Ruimte'. Voorwerpen, teke ningen, objecten, kortom alles wat met het thema te maKen neeh, zal ruimtelijke worden geëxposeerd in het activitei tencentrum De Korf. Het Apol lo Project, het reizend planeta rium zal mogelijk gelijktijdig te zien zijn. Organisatie: Stichting Culturele Raad Leusden. Entree gratis. Voorjaar 1991 Cursus Kreatief Schrij ven, door Maarten Boon. Or ganisatie: Werkgroep Latent Talent Leusden. Tijden, kosten en plaats: zie cursusboekje voorjaar cursus sen Laten Talent. 7 maart 1991 'Landjepik', voorstelling van Amnesty International, in de Korf. Organisatie: Amnesty In ternational, Leusden. 28 maart 1991 Dans, beweging in de ruimte', balletvoorstelling in de Korf, Smidse, winkelcentrum De Ha mershof. Organisatie: Ballet school Donka Bakker met medwer- king van de blokfluitgroep van Loes van de Akker. 21 april 1991 TLeefruimte', natuur-excur- sie door het Park Princenhof. Organisatie: Werkgroep Mi lieu Educatie, CML. Start: 09.00 uur bij de ingang van het park naast de firma Blom, Zwarte- weg. Deelname gratis. Woensdag 29 mei 1991 De leefruimte vroeger en nu', fiets-excursie door het landgoed Den Treek, organi satie: Werkgroep Milieu Edu catie, CML. Start 09.00 uur Opgave van tevoren gewenst. Nadere aankondiging volgt. In voorbereiding Het Apollo Reizend Plane tarium, stichting De Koepel in samenwerking met de Neder landse Jeugdvereniging voor Ruimtevaart Sterrekunde. af deling Leusden. Lezing over science fic tion. Heeft SF alleen met ruimte te maken of is het meer? Anne marie van Ewijck, deskundige bij uitstek, jarenlang hoofdre- daktrice van het toonaange vende tijdschrift 'Holland SF vertel! er meer over. Organisatie: Stichting Culturele Raad Leus- den. Beeldende kunst en scien ce fiction. Getracht wordt een expositie te organiseren rond een Nederlandse SF-kunste naar, die ook voor tal van Neder landse SF-uitgaven de boek omslagen verzorgde. Nadere medede-| lingen volgen. ui

Leusder Krant | 1990 | | pagina 8