tamin (12) was een vluchteling 'aartjes, honing en limonade op feestje bij Winnie thuis Glas, hup in de glasbak Maricken wil niet het makkelijkste. erste wedstrijd jonge honkballers Weet Wil Heb Als ik mijn zin krijg Ferrari Glasbakaktie kfjSDAG 26 SEPTEMBER 1990 s ge- bruik iLoe- t be- lekte je als orlijk n de moei je le vol- iheid eiten ruus- nog nnis- se of- klaar mei it zijn telijk ope- It op rdei ober 1 die i he; lenk pde >eel- iwe- neer r de luxe mee echt uüef een le ao 13 Heb Je Iets voor de kinderkrant? Schrijf of bell Lensder Kinderkrant Postbus 11 3830 AA Leusden Telefoon: 033-941495 033-948824 ISDEN - lil Leusden komt vrijwel zeker een opvangcentrum mensen die vaak met kinderen, hun land ontvlucht zijn. kamp Waterloo, een stuk grond in de bossen, gaan zij in avans wonen. Daar moeten ze wachten tot beslist is of ze in Ierland mogen blijven. Een spannende tijd voor veel men- die al een angstige tijd met veel nare dingen hebben pgemaakt. in Nederland kennen ze niemand. Ze spreken de taal niet hebben tijdens het wachten niets te doen. Wat zou het fijn wanneer in ieder geval de kinderen, hier vrienden kunnen gen. Net zoals Ramin en Parisa bijvoorbeeld. arrun was ook een vluchteling, twee jaar geleden kwam hij, en met zijn zusje Parisa (nu 8), ouders en grote broer in Leus wonen. Hij kwam uit Iran. Nu hij zich al een 'piepklein De' Nederlander. Hoewel hij jaar geleden geen woord Ne- ands sprak, zit hij nu net als zijn tijdgenootjes in de brugklas, g jaar won hij (net als zijn grote broer voor hem) de schoolschaak- kampioenschappen. Schaken doet hij nog steeds, daarnaast is hij erg druk met zijn huiswerk. Parisa is ook druk. Niet met huiswerk maar met verjaardagsfeestjes.... Volgens haar moeder wordt ze zowat iedere dag bij een ander vriendinnetje uit genodigd. Nederlandse vriendin netjes. Aan Pansa kun je nog nau welijks horen dat ze in een ander land is geboren en daar op de 'kleuterschool' is geweest. Net als haar broer is zij Iran en het plotse linge vertrek nog niet vergeten. Ramin „We woonden midden m een grote stad. Teheran (Teh'ran schrijft Ramin). Het was daar bij ons allemaal sjieker als hier. We had den een groot huis met een enorme tuin er om heen. Heel groen met bloemen en zo." Tegenwoordig wonen ze in 'een gewoon' huis met een tuintje m Leusden. In vergelij king tot veel andere vluchtelingen en zelfs veel andere Nederlanders helemaal niet gek. Maar Ramin weet wat hij gewend was. Parisa herinnert zich hoe ze als kleutertje een vriendinnetje had, Zena. „Met haar ging ik spelen in de garage, tussen onze auto's in of bij de vijver waar we niet mochten komen." Ra min had een crossfiets en een speelgoedtank voorzien van ERSFOORT - De zenuwen den de jongste spelers van de Caps. Ze honkballen sinds de Caps in Lensden zijn geko- Dat was in het voorjaar, half mei oefenen ze weke- in gooien en slaan. Nog lang alle spelregels hebben ze ge en ingeoefend. Op dinsdag 18 r speelden ze hun eer wedstrijd. Ze verloren met vier van Quick. nik maar wie weet hoe zeer het lichaamsdeel kan doen dat er door beschermd wordt, vergeet hem nooit meer. Maar lopen met al die dingen aan, laat staan een keiharde bal vangen, is niet makkelijk. Dat weten de kersverse honkbalspe lers van the Red Caps inmiddels. Ze ontdekten dat de tegenpartij van die onwennigheid gebruik kan ma ken om 'honken te stelen.' De leeftijdgenoten bij Quick honk ballen langer. Zij droegen ook al passende sportkleding. Voor the Red Caps ofwel de rode petjes (die ze niet hadden)spelers was het de allereerste keer dat ze een echte wedstnjd speelden en dan nog wel op een echt honkbalveld. Met een hokje waarin je op je beurt moest wachten, een 'plaat' en een scheidsrechter. En met publiek. Dat maakte het allemaal verschrik kelijk serieus. Als team was the red Caps sterk. De Leusdenaren moe digden elkaar flink aan. Ze hebben veel geleerd. Vooral dat ze nog veel te leren hebben. LEUSDEN - Weet je iets....wil je iets.... heb je iets... J>el de Leosder kinderkrant 941495/946824 (vooral nieuws en strips zijn van harte welkom). «ze week een strip van Rob van atea am. Rob van Dam(9) tekent '8 mal strips op. Onder al zijn pdrachten in zijn schriften laakt hij prachtige tekeningen. ster Lex is enthousiast. Rob indt zijn tekeningen *wel talig*. lampjes, die op batterijen kon rij den. Op een dag veranderde alles Ramin en Parisa wisten niet dat ze moesten vluchten. Laat staan waarom. Hun vader was lid van een politieke partij die werd verboden door de Iraanse regering. Van die regering moesten alle mensen lid worden van een partij en ook moest iedereen moslim worden. Ramin en Parisa's vader was en is het daar helemaal ruet mee eens. Hij wilde blijven denken, geloven én doen én zeggen wat hij vond dat goed was. Hij gaf niet toe en bleef bij zijn mening. Dat was levensge vaarlijk. Zulke mensen kregen geen werk meer, werden gevan gen genomen en zelfs gedood. Ra- min's vader merkte daar meer van dan hij zijn kinderen en zelfs zijn vrouw durfde te vertellen. Zelfs vluchten was gevaarlijk dus alles moest in het diepste geheim ge beuren. Ramin en Parisa waren acht en vier jaar. Ze kregen te ho ren dat ze op vakantie gingen naar Turkije. Dat leek fantastisch want dat betekende een reis van 2400 kilometer. Even ver als heen én terug Zuid-Frankrijk. Ze mochten zelf kiezen welk speelgoed in de koffer mee moest. De crossfiets noch de poppewagen pastte daar in. Toen de kinderen vertrokken wisten ze niet dat ze hun kamertje, hun school en hun vrienden nooit meer terug zouden zien. In het huis dat ze achterlieten zag alles er net zo uit als anders. Alle meubels en dierbare spulletjes bleven achter. Ze namen niet meer mee dan ande re mensen die drie weken op vakantie gaan. Turkije was een teleurstelling voor de kinderen. Niks geen vakantie. Ze zaten in een Dat zonder meubels. Ze kenden niemand. Turks lijkt soms een beetje op farsi (de taal die ze spraken). Ze werden veel geplaagd. Ze moesten naar een Turkse schooL Turkse scholen bleken veel minder streng dan in Iran. In Iran hadden ze behalve de gewone vakken zoals taal en reke nen, heel veel godsdienstlessen en politiek gekregen. Ramin laat een foto zien waarop hij een soort wit ziekenhuispakje aanheeft. Hij was toen acht en werd gedooopt. Ra- min's vader begreep al snel dat hij zelfs in Turkije niet veilig was. Zelfs daar werden mensen gedood of ontvoerd door Iraanse 'politie'mannen. Hij meldde zich, met zijn verhaal, bij het Com missariaat voor Vluchtelingen van de Verenigde Naties. Deze organi saties beslist of mensen gevlucht zijn om goede redenen. Die men sen worden beschermd. Iemand die vlucht omdat hij iets verkeerds gedaan heeft of die snel rijk wil worden, komt daarvoor niet m aan merking. Ramin's vader wel. Daarom mocht hij met zijn gezm naar een ver land om daar opnieuw te beginnen. Hij wist met waarheen hij moest gaan. Van Nederland had hij niet meer gehoord dan dat er bloemen vandaan kwamen en dat er veel schepen zijn. Omdat Ramin een nichtje in Nederland had wo nen (die hij nog nooit gezien had), werd het Nederland. Ze moesten op de kaart goed zoeken om te ontdekken waar dat land lag. Ra min „Toen gingen we boeken lezen en wisten we dat het hier veel re gent." Het duurde een jaar voordat ze vanuit Turkije naar Nederland kon den vliegen. In dat jaar maakten de kinderen vriendjes, kregen ze speelgoed en meubels. Bij het ver trek moesten ze voor de tweede keer, alles achterlaten. Parisa „In Turkije had ik hele leuke poppepannetjes. Allemaal keuken spulletjes. Ik mocht niets meene men. Het was te veeL" Weggaan uit Turkije vonden ze niet jammer- ....wel eng. „We wisten niet waar we terecht zouden komen. Of de mensen aardig tegen ons zouden zijn. We wilden zo graag dat alles eindelijk weer gewoon was." Het 'vakantie'geld was op. Ramin's va der kon in Turkije niet werken. In Nederland kreeg hij een beetje geld van de regering maar moest Ramin's moeder gaan werken zo dat zijn vader kan studeren. Dat was voor deze familie een hele ver andering. In Iran was hun moeder altijd thuis. Ze waren toen rijk. Bij aankomst in Nederland hadden ze niets meer. Wanneer ze heel veel zouden hebben meegenomen zou misschien ontdekt zijn dat ze wil den vluchten. Ze hadden echt bijna alles moeten achterlaten. Het maakte allemaal diepe indruk op de kinderen. In Nederland kwa men ze in een groot huis. Daarin woonden wel zestig gezinnen. Alle maal vluchtelingen. Voor ieder ge zm, één klem kamertje. Toen ze hoorden dat er in Leusden een ei gen huis was, waren ze verschrik kelijk blij. Nu wonen ze hier alweer twee jaar. Ze hebben het best naar hun zin. Ze spreken Nederlands. Ramin, zijn broer én zijn vader doen het heel goed op school. In hun huis staan weer meubelen. De Ramin en Parisa kinderen hebben weer speelgoed. Ze genieten van de vrijheid. Alhoe wel...vrijheid. Ramin's vader is nog steeds bang. Pas zijn er in andere steden in Europa nog Iraanse men sen zoals hij vermoord. Daarom LEUSDEN - „Als ik mijn zin krijg, ga ik werken met kinderen die niet alles goed kannen. Het liefst met geestelijk gehandicapte kin deren", zegt Maricken Henge- veld. Ze is dertien jaar ond en zit in de tweede klas HAVO/VWO. Sinds twee jaar weet ze heel ze ker dat ze later met gehandicapte kinderen wil gaan werken.ln haar omgeving kent Maricken geen kinderen met een handicap. Ze is nog nooit in een hois of school met gehandicapte kinde ren geweest. Hoe komt het dan dat ze zo zeker weet wat ze wil. „Kinderen die iets niet goed kun nen, omdat ze zo geboren zijn of doordat ze ziek zijn geweest, kun nen daar zelf niets aan doen. Ze zijn zoals ze zijn. Ik vind dat ze ook een kans moeten hebben om leuk en goed te leven. Wanneer ik ze daar bij zou kunnen helpen zou ik dat prachtig vinden." Welk beroep ze precies gaat kiezen is nog met he lemaal duidelijk. „Het liefste zou ik de hele dag met kinderen optrek ken. Ik zou voor ze willen zorgen en ze iets willen leren. Maar als dat niet zou kunnen omdat teveel men sen dit willen doen dan zou ik kin derpsychologe willen worden of ortho-pedagoge." Maar het is toch veel moeilijker om psychologe of pedagoge te zijn dan 'verzorgster* en dat betaalt toch ook veel beter? ,Ja dat kan wel", werpt Maricken tegen, „maar dan krijg je een kind alleen op je spreekuur of zie je het maar één uurtje in de week of zo en dat vind ik te weinig. Als psycholo ge wil ik ze helpen als ze ergens mee zitten. Als ortho-pedagoge kan ik door met ze te spelen, ze iets leren. In ieder geval wil ik iets doen met kinderen die het ergens moei lijk mee hebben." Mancken weet dat dit werk veel geduld vraagt en vaak teleurstellin gen zal geven. „Maar ik denk ook dat ik zelf veel van deze kinderen kan leren. Ze leven vaak kinderlij ker. Ze bekijken de problemen vaak anders dan 'gewone' mensen. Ze laten zien hoe belangrijk, een voudige dingen kunnen zijn." LEUSDEN - Wil de jongen die Ferrari's spaart, zich melden bij de redaktie. 946824/941495. Afgelopen maandag bezocht Mancken, voor de foto, de Stegel. Dit is een huis in Leusden, waann verstandehjk gehandicapten jongeren wonen. Maiicken's commentaar „Fantastisch, maar ik werk toch bever met jongere kinderen." ISDEN - Winnie de Poeh is een beroemd beertje. In de Verenigde en weet iedere kleuter hoe onhandig hij is. Zij kennen ook al zijn ndjes. lis Christoffer Robin, Knorretje, Iejoor en de Uil en het konijn. De ikjes waarin de verhalen over de aardige soms wat domme beer staan, tden geschreven door een beroemd schrijverA.A.Milne. E.H.Shepard ende de plaatjes. Zoals de Nederlandse kmderen weten hoe Jip en leke eruit zien, zo wisten de Amerikaanse kinderen hoe Winnie en zijn inden er uit zagen. Wisten...zagen, de verleden tijd want er is wat aan veranderen. De grote tekenstudio's van Walt Disney hebben namehjk 'echten gekocht om Winnie de Poeh te mogen tekenen. De tekenaars zich ook bezig houden met Donald Duck en zijn vrienden, tekenen wie de Poeh een beetje anders dan E.H. Shepard deed. Net zoals keltje erin de nieuwe boekjes anders uitziet als m de vertrouwde gele ken en zoals David de Kabouter getekend door Rien Poortvbet een ere David dan in de televisieserie. Wanneer heel veel tekenfilms, elgoed en spelletjes verschijnen met de 'nieuwe' Winnie de Poeh Ni veel kinderen de oude vertrouwde Winrue vergeten. Over een paar denken de Amerikaanse en Nederlandse kinderen misschien dat dit tije een 'uitvinding' van Walt Disney is. Dat zouden de makers van de 'e afbeelding graag willen, idaar dit jaar een hele stroom spelletjes en puzzels met de rueuwe uue de Poeh. Een van die spelletjes, gemaakt door de Nederlandse ikant Jumbo, is Winnies Partij. Willemijn en Tesfaye, allebei zeven jaar Robeerden het uit. Mijn mening Op de foto 'spelen' Ramin en zijn zusje Parisa het spel even. Ze kregen maar heel kort de gelegenheid. Te kort om echt een mening te kunnen geven, maar het leek ze wel leuk. Winnies partij is een spel dat geboren is uit vader Memory en moeder Ganzenbord. Het lijkt op allebei een beetje. Het spel is leuk voor kinderen vanaf vijf jaar tot ongeveer acht jaar. Je kunt het spelen met twee tot vier kinderen. Ieder spel duurt ongeveer twintig minuten. De bedoeling van het spel is om een picknicmand vol eten te verza melen. Dit eten staat afgebeeld op kaartjes en ligt ook nog eens los. De losse onderdelen passen als in een puzzeltje in een picknicmand. Het verhaal voor het spel is dat Winnie geholpen moeten worden. Winnie de Poeh snoept namelijk graag. Hij kan moeilijk afblijven van taartjes, honing, limonade en belegde broodjes. Dat zijn nu juist de lekkere dingen die hij heeft voor een picnic met zijn vriendjes. Om niet alles voor het begin van zijn feest opgegeten te hebben, heeft hij alles in het bos verstopt. Aan de achterkant van de kaartjes waarop het lekkers staat afge beeld, staat een steen. Al die ste nen vormen een paadje door het bos. Alle onderdelen, behalve de dobbelsteen, zijn van karton. Met een dobbelsteen bepaald ie dere speler op welke steen je te recht komt. Dan moet je raden wat er onder zit. Goed geraden dan mag het lekkers in het picnic mandje. Wanneer iemand al eens op die steen gestaan had, kon je weten wat er onder zat. Maar dit onthouden bleek veel moeilijker als bij Memory. Soms waren wel zes rondjes nodig om alles terug te vinden. Willemijn en Tesfaye vonden voor al het raden leuk. Minder leuk von den ze dat je af en toe lekkers van elkaar af kon pakken. Daardoor leek het wel een beetje op kwar tetten af en toe. Had je bijna een mand vol, ging een ander ermee vandoor. Tesfaye vond het alleen met leuk als hij zijn mand kwijt raakte. Als Willemijn het lekkers aan hem moest geven, vond hij het ineens een ontzettend gaaf spel. Willemijn verloor maar vond dat niks erg. Na een keer spelen von den ze het allemaal niet meer nodig dat een groot mens hen moest hel pen. Ze konden het alleen en speel den het wel tien keer. Winnies Partij van Jumbo kost f 22,95. mag de achternaam niet in de krant. Ze zijn blij hier te zijn. De mensen zijn aardig, het leven is goed. Maar toch....ze missen het grote huis, de heuvels rond Tehe ran, de vrienden en familieleden die ze niet kunnen schrijven omdat dat gevaarlijk kan zijn. Aan de muur hangen Iraanse pla ten. Op het bijzettafeltje liggen de foto's die ze hebben meegenomen. Bij Ramin thuis zijn ze blij omdat en ondanks ze weten wat ze missen. DEN HAAG - Glas is een natuurpro- dukt. Op natuurproduklen moet men zuirug zijn. Lege flessen zijn opnieuw te vullen. Iedere keer dat een fles opnieuw gebruikt wordt, spaart dit het maken van een nieu we fles uit. Een Des maken kost dure energie, waardevolle natuur- produkten of kan milieuverontrei niging veroorzaken. Gebruikte flessen horen daarom niet in de vuilnisbak maar in de glasbak. Glasbakken zijn de grote gele con tainers die in Leusden bij de win kelcentra te vmden zijn. Volle glas bakken worden naar speciale be drijven gebracht. Daar smelten ze het glas om er nieuwe flessen van te maken. Lege flessen waarop statiegeld zit, kunnen terug naar de winkel. Zij worden zodra ze schoongemaakt zijn door bijvoor beeld de frisdrankfabrikant op nieuw gevuld. Om aan kinderen duidehjk te maken, hoe belangrijk het is lege flessen te behouden, is er een glas- bak-aktie. Deze aktie is m den Haag bedacht. In Leusden kim je er aan meedoen. De bedoeling van de aktie is om meer mensen en kinde ren, flessen in de glasbak te laten gooien. Alle basisscholen hebben materiaal gekregen om te gebrui ken in de lessen. Het is de bedoe ling daar iets 'leuks' mee te doen. De organisatoren denken daarbij aan opstellen, tekeningen, video's of andere speelse vormen. Ieder een in de basisschool-leeftijd mag meedoen. Zowel samen met een hele klas of groep als in je eentje De winnaars maken kans op een video-camara voor de school, een uitstapje met de klas of een moun tainbike voor jezelf. Wie mee wil doen maar op school er niets van gehoord heeft, kan in formatie opvragen bij Edumedia. Postbus 90, 3632 ZS Loenen a/d Vecht.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 13