X Joost Schaeffer op weg naar Jan Timman Uitvaartcentrum op de Valleilaan r® 00K VOOR U inister weigert overleg over COT Nieuwe aula op begraafplaats Verknal niemands leven rerkeers- lontrole BDU IJ Goldewijk lemeenten dreigen met boycot voorbereidingsplan Automobilist veroordeeld Deze week in de Leusder Krant Nieuws van de mosselman. Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Een huis van Goldewijfc 1 BEL NU L-TAX KEISTAD B.V. Collecte Konijntje in De Wetering SB HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV leu rkrant WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 - 22e JAARGANG NO. 22 Nijverheidsweg 12. Postbus 320 7000 AH Doetinchem Tel 08340-34351 LEUSDEN - Sinds de school vakanties zijn afgelopen, voeren mensen aktie om kinderen veilig naar school te laten gaan. De ou ders en leerkrachten van de scholen aan de Asschatterweg bijvoorbeeld, reikten 'posters' uit Gelijk hebben ze want veel men sen rijden veel te hard over deze weg terwijl heel veel scholieren moeten oversteken. Dertig kilo meter per uur, is hard genoeg volgens de aktie voerders. Wanneer de automobilisten rus tig rijden, is de weg nog niet veilig. Niet alleen zij hebben schuld aan de vele kinderen die een ongeluk knjgqn in het verkeer. Kinderen hebben ook wel eens schuld. Ze steken weieens onverwachts over, lopen op de weg gekheid uit te halen of vinden dat alleen automo bilisten moeten uitkijken. Een botsing met een auto kan vre selijke gevolgen hebben. Al rijdt een auto nog zo zacht. Kinderen raken daarbij altijd veel erger be schadigd dan de auto. Automobi listen moeten oppassen een kin derleven niet te verknallen....en kinderen moeten oppassen het le ven van een automobilist niet te verknallen. Want denk maar met dat grote mensen het niet erg vin den als zij een kind beschadigd Rebben. Zelfs als ze er niets aan kunnen doen, voelen zij zich ellen dig. Verknal niemands leven- geldt ook voor jou. Het taxi-bedrijf van en voor Leus den 24 uurs service - 7 dagen per week Houders van 65+ pas 15% korting. Tel. 948400 MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 Amersfoort Telefoon 033-724824 I LEUSDEN - In november zal de I plaatselijke brandweer assis- I teren bij een landelijke collec- I te voor de Nederlandse Brand- I wonden Stichting. 'Stel, het is je I eigen vel!!', is het motto van de I collecte voor het werk van de I stichting uit Beverwijk. IMet name de preventie van I brandwonden staat hoog in het I vaandel, omdat verbranden I verschrikkelijk is en levens- I lange gevolgen kan hebben. I Op 2 oktober houft de stichting I een voorlichtingsavond in de I brandweerkazerne. Comman- I dant Blokker van de Leusden- I se brandweer draagt de stich- I tiong een warm hart toe: „Wij I ondersteunen het werk van I harte, maar het is voor ons on- I doenlijk de hele gemeente te I belopen. Vandaar dat wij ook belangstellenden uitnodigen voor zowel de informatie avond als voor opgave. In de eerste week van november zullen wij met de nodige toe ters en bellen de actie onder steunen." Voor haar werkzaamheden is de stichting vooral afhankelijk van de inkomsten uit de lande lijke collecte. De stichting zet zich in voor onderzoek naar een nog betere behandeling van brandwonden. Voorts be heert de stichting de Nationale Huidbank. Donorhuid helpt heel goed bij de behandeling van bepaalde brandwonden. Diegene die zich als collectant willen opgeven, kunnen dit doen bij mevrouw Van Eg- mond, consulente van de stichting, telefoon 02152-62582. De lezing m de brandweerka zerne is op dinsdag 2 oktober om 19.30 uur. JSDEN - Bij een alcoholcon- olp die dit weekeinde is gehou den, zijn in totaal vier automobi listen bekeurd. Er werden 120 au tomobilisten gecontroleerd. Bij een verlichtingscontrole, die de politie dit weekemde op de Heiligenbergerweg hield, zijn tien fietsers op de bon geslingerd we gens het rilden zonder licht. Kies uit het uitgebreide programma Zowel vrij staand als helft van een dubbel v a 102.850.- (incl. b.t w LEUSDEN - Nederlands kampioen Hapid Schaken' bij de twaalf-jarigen. Deze titel mag de Achtervelder Joost Schaeff- ner (11) dragen sinds zaterdag. Joost, die overigens pas in december twaalf jaar wordt, won het kampioeneschap eigen lijk onverwacht. Donderdag kreeg hij een inschrijfformulier, vrijdag hoorde hij dat er meegedaan mocht worden aan de landelijke wedstrijden en zaterdag mocht hij zich de kersverse kampioen noemen. Joost speelde zeven partijen, die ieder maximaal vijfentwintig minuten mochten duren. Hij was ijzersterk op dreef en won zes partijen, de zevende partij maakte de schaker af met een remise. „Een klein foutje, ik had toen ook eigenlijk moeten winnen", sprak de grootmeester zelfverzekerd. Joost zit nu overigens wel met een probleempje. De gewonnen beker past niet in de prijzenkast waar al elf schaakbekers staan te pronken. De nieuwe beker is te groot...! De elfjarige is een enthousiast schaker bij de Schaakvereni ging Leusden. Met een aantal medeschakers gaat Joost dit weekend naar Mierlo. Een uitstapje waar hij zich erg op ver heugd, omdat het daar te houden toernooi vele buitenlandse deelnemers kent. Het wordt de laatste grote krachtmeting voor de wedstrijd der wedstrijden: in de herfstvakantie wordt er gestreden om het Nederlands Kampioenschap. In vijf dagen, met iedere dag twee of drie partijen, wordt dan uitgemaakt wie zich Nederlands Jeugdkampioen mag noemen. Joost is er bijna klaar voor! meenten rond de Leusderhei een opening om de aanwijzing van de Leusderhei tot COT opnieuw ter discussie te stellen. Bovendien, zo stelden de betrokken gemeenten, maakt de voortschrijdende stand van de techniek het in de nabije toekomst in toenemende mate mo gelijk via simulatietechnieken te oefenen. Daarmee zou de behoefte aan militair oefenterrein op de lan gere termijn drastisch kunnen wor den verkleind. Een derde argu ment voor de gemeenten was de bezuinigingsoperatie, die de mi nister van defensie, socialist Relus ter Beek, aankondigde. Die bezui nigingen zouden in de defensieno ta moeten worden aangegeven. De vijf regio-gemeenten drongen er bij de minister op aan nadrukkelijk naar de Leusderhei te kijken, als het om bezuinigen ging. Bovendien wilde men dat in af wachting van een besluit van de minister de voorbereidende werk zaamheden voor de inrichting van de Leusderhei zou worden stopge zet. Daarover wilde men in overleg met Defensie en VROM. Per brief het defensie weten, mede namens VROM, niet op dat verzoek te wil len ingaan. „Wij zien geen aanlei ding voor een uitgebreide ge spreksronde", aldus de staatse cretaris, die de gemeenten overi gens wel uitnodigt voor een per soonlijk en 'oriënterend gesprek'. LEUSDEN - Een 45-jarige automo bilist uit Leusden, die bij een ver keersongeval een scholier ern stig had verwond, is vrijdag door de rechtbank in Utrecht veroor deeld tot duizend gulden boete en zes maanden rijontzegging. De man reed ruim twee jaar ge leden op de kruising van de Bun schoterstraat met de Maatweg in Amersfoort de scholier van rechts aan. De jongen brak daardoor zijn hand, voet, enkel, boven- en onder been. Hij hield er eve wel geen blij vend letsel aan over. Volgens ge tuigen was de Leusdenaar door rood licht gereden en had hij de ter plekke geldende snelheidsbeper king van tachtig kilometer over schreden. De rechtbank verweet de man op onverantwoorde wijze aan het verkeer te hebben deelgenomen, waardoor een medeweggebruiker zwaar lichamelijk letsel had opge lopen. Zij matigde de straf vanwe ge de lange periode die was ver streken tussen het ongeval en de terechtzitting. De officier van justitie had tegen de automobilist een jaar rijontzeg ging en vijftienhonderd gulden boete geëist. ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIjl jjiiiiiiimiiii^piiiiiiiiiiiiiiiiiiitHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii Asielzoekers in de Hohorst? Ho, maai! Er blijkt al een andere bestemming voor te zijn gevonden. Pagina 3. Schillenboer Fokko Tilma, [in 'Panorama Lisiduna' op een bankje Pagma 8 LEUSDEN - Bij de algemene be graafplaats Oud-Leusden zal, als het aan het college van B&W ligt, een aula worden gebouwd. Leus den wil voor de bouw ervan een kleine 3,5 ton beschikbaar stel len. Ruim veertigduizend gulden zullen gebruikt worden voor de inrichting ervan. Er lagen al eerder plannen om bij de begraafplaats, die in 1987 in Leusdens bezit kwam, een aula te bouwen. Toen echter in 1989 be kend werd dat Leusden van de provincie geen toestemming zou krijgen om de begraafplaats uit te breiden in verband met het inwer kingtreden van de wet op de Bo dembescherming, kwam dat voor nemen op losse schroeven te staan. Na ampele overwegingen is het college nu tot de conclusie geko men dat de bouw van een aula voor de beperkte tijd die de begraaf plaats nog gebruikt kan worden verantwoord is. Naar verwachting duurt het nog zeker vijftien tot twintig jaar voor de begraafplaats vol is. De aula zal door de Leusdense aannemer Bloemendal gebouwd gaan worden. De exploitatie van het gebouw zal moeten worden ge dekt door de inkomsten uit de be- graafrechten. Die zullen na de in gebruikneming van de aula wor den verhoogd. Albert Heijn. t Erf 9, Leusden. ...„Laat maar schieten!"... ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïriiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiimin De totstandkoming van de aan wijzing van de Leusderhei tot COT is nooit van een leien dakje gegaan. Het structuurschema militaire oe fenterreinen, dat enkele jaren gel den verscheen, betekende voor het bestaande oefenterrein op de Leusderhei dat de activiteiten daar drastisch zouden moeten worden uitgebreid. Bovendien zou er extra ruimte nodig zijn, om aan de totale minimumomvang voor een COT van 1.000 hectare te voldoen. Ver zet van de gemeenten en natuur- en milieubeschermingsorganisaties leidde ertoe dat de tweede kamer uiteindelijk akkoord ging met een zogenaamde COT-min status voor de Leusderhei. Bovendien beaam de de tweede kamer bij de behan deling van het structuurschema, dat de lokatie op de Leusderhei verre van ideaal was. De situering in een relatief dichtbevolkt gebied en de te verwachten overlast was daarbij een belangrijk argument. De totale hoeveelheid ruimte voor de Leusderhei werd door het par lement vastgesteld op 875 hectare. Daarmee werd onder meer een belangrijk natuurgebied veiligge steld. De bezwaren waren daarmee echter allerminst weggenomen. De omliggende gemeenten bleven, af gezien van de gevolgen voor na tuur en landschap, vrezen voor toe nemende overlast (stof en geluid) m een gebied, dat relatief dichtbe volkt is. Bovendien, zo redeneerde men, zou er in de toekomst in toe nemende mate behoefte komen aan recreatiegebied, ook in de na bijheid van de Leusderhei. De ont wikkelingen op het militaire oe fenterrein zouden die behoefte kunnen doorkruisen. De gemeen ten doelen daarmee op provinciale plannen om in de regio op de mid dellange termijn mogelijk op grote schaal woningbouw te plegen. In de komst van een nieuw kabi net en in de onverwachte ontwik kelingen in de Oostbloklanden, waardoor de internationale ont spanning razendsnel gestalte kreeg, zagen de morrende ge- Rijden de bussen van en naar Leusden I Deze week dne zilveren onderwijzersjubilea en een scheidend schoolhoofd op de onderwijspagina. Pagina 9 i Vice-voorzitter Van Loenen van de tennisvereniging LTV Leusden laat zijn licht schijnen over vijftien jaar tennis bij zijn vereniging, een jubileum dat gemarkeerd zal worden door de opening van een overdekt complex op het terrein van de club. Pagina 12 17) i ii ii nu mui in ui ii luim i in ui ii ui ii mi ii ui hui ui iiiii imiim minimum m fi ui ui immuun ui hui in min wens van voormalig wethouder Evelien Blom gestalte te krijgen. Blom maakte de realisatie van een mortuarium in Leusden tot een be langrijk punt van haar beleid. De lokatiekeuze stuitte echter op flin ke moeilijkheden. Het meest haal bare leek een plek in de onmiddel lijke nabijheid van de rooms-ka- tholieke kerk aan de Hamersveld- seweg. Bewoners maakten echter heftig bezwaar tegen die lokatie, waarna het plan in een bureaula verdween. Over de realisering en de exop- loitatie van een uitvaartcentrum on derhandelt de gemeente momen teel met de firma Van de Weerd uit Woudenberg, die zich al eerder bereid toonde een dergelijk cen trum in Leusden te willen exploite ren. De bouwlokatie, waar ook het uitvaartcentrum zal moeten komen, bevindt zich ten zuiden van de Val leilaan en ten noorden van de Wal- stro. Naast een uitvaartcentrum moeten daar ook 33 eensgezinswo ningen in de sociale huursector worden gebouwd. Bovendien voor ziet het plan in uitbreiding van par keergelegenheid voor het nabij gelegen Groot Krakhorst. Op de plek aan de Valleilaan bevindt zich nu een trapveldje en beperkte parkeergelegenheid voor het aangrenzende tenniscom- plex van de LTV Leusden. Boven dien hebben leden van de motor club 'Renamed' daar hun clubon derkomen. Het clubhuis zal daar moeten verdwijnen. Volgens de gemeente zal er in overleg met de motorclub gezocht worden naar een nieuwe lokatie. (2 W ISDEN - Het Rijk is niet van plan gehoor te geven aan het jzoek van een aantal gemeenten in de buurt van het militaire 10É|enterrein Leusderheide om in overleg te treden over de frituele stopzetting van de voorbereidende werkzaamheden irde inrichting van dat terrein. Dat schrijft de staatssecreta- van defensie, baron Van Voorst tot Voorst, in een brief aan gemeenten Leusden, Amersfoort, Soest, Woudenberg en E op tijd of niet? Redacteur Steenkamp het de fiets een keer thuis en stapte op de bus. LEUSDEN - Als het aan het colle ge van B&W ligt, zal er aan de Valleilaan een mortuarium ver schijnen. Dat blijkt uit plannen van het college, die dinsdag we reldkundig werden gemaakt. Het uitvaartcentrum maakt deel uit van een groter plan, dat voorziet in de bouw van een aantal wonin gen, de aanleg van parkeerplaat sen en een nieuw trapveldje. Men verwacht medio 1991 met de uit voer van de plannen aan het werk te kunnen. Met de meuwe plannen lijkt een COT: e betrokken gemeenten zien in drastisch veranderde ïnterna- ale oost-west verhoudingen leiding om de voorgenomen in- iting van de Leusderhei tot een enaamd COT (compagnie oe- rein) opnieuw te bekijken, over wilde men met de minis- van defensie en ruimtelijke tg in overleg. De betrokken enten wilden in een onder- 1 met de ministeries van defen- en VROM aandringen op het etten van voorbereidingen r de inrichting van de Leusder- als COT. Dat alles in afwachting het verschijnen van de defen- lota van minister Ter Beek, rin bezuinigingen zullen wor- aangekondigd. Leusden, ersfoort, Zeist, Woudenberg en st hopen dat Ter Beek in die i wil afzien van het voornemen leusderhei als COT in gebruik emen. >m die keus zo zuiver mogelijk laten verlopen, willen de ge- inten dat ook de voorbereiden de werkzaamheden (het maken van een inrichtingsplan) worden stopgezet, in afwachting van een definitieve keuze van de minister. Men is bang dat de stand van de voorbereidingen, die inmiddels m een vergevorderd stadium zijn, straks als argument zullen worden gebruikt om het COT-Leusderhei te handhaven. De gemeenten komen maandag met een reactie op de brief van de staatssecretaris van defensie, die per brief liet weten geen aanlei ding te zien de kwestie nu ter dis cussie te willen stellen. Het ligt in de lijn der verwachting, dat de ge meenten m die reactie zullen aan kondigen de ambtelijke inbreng in de projectgroep Leusderheide op te schorten, tot de defensienota is verschenen. In de projectgroep zitten afvaardigingen van het Rijk, de provincie en de betrokken ge meenten, om de inrichting van de Leusderhei voor te bereiden. Daar mee wordt de projectgroep feite lijk vleugellam gemaakt. Zeelands Roem verse mosselen. In lekvrije verpakking. o Enkele dagen houdbaar in de W U |r|r| s koelkast Bak 2 kilo KJm+S Is Verkrijgbaar t/m zaterdag 27 oktober

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1