Vroeger begon je met een flink aantal huilers' 'Ik heb dit werk nooit als werk beschouwd, )e eerste taak is niet het instampen van leerstof Vier mensen uit het onderwijs in het zonnetje IT Ie—stier hronE Jeuterleidster Carla Kortebem-Boer (44) is zomaar het vak ingerold Directeur Valleischool 'Rinus Renpaard Rent verder' en Roesink (51) en Jan Streppel (51) beiden 25 jaar bij Don Bosco Nieuws uit de verenigingen Kabel gestolen plaatselijk nieuws n bei USDEN - De Don Bosco-school heeft iets bijzonders. Ooit een ernaat onder leiding van de broeders der Salesianen. Daarna n lts. Tegenwoordig doet de direkteur grote moeite de LBO- s-»m*e ver^'e^en door basisvorming te geven aan jongens en veil, is)es- Tv*** leerkrachten die al deze ontwikkelingen aan "i lijve hebben meegemaakt, jubileerden afgelopen week in sloten gezelschap. Jan Streppel, leerkracht techniek en Ben lieoi esink natuur-wiskundeleraar en adjunct-direkteur werken bre: Don Bosco, zolang ze onderwijs geven. Beiden zijn onder- n au smensen in hart en nieren. Beiden zijn afkomstig uit het Irijfsleven. Hoewel hun interesse verschilt, zijn de bewee- fdenen hetzelfde. >or deze kinderen moet hard ïerkt worden. We zijn geen les- ren", zegt Jan Streppel, „welk ik geef is niet het belangrijkste, iefde voor kinderen staat voor- Zijn collega vult aan er is niet onze eerste taak om stof in te stampen. We zijn be- met opvoeden. Begeleiden is jngrijker dan rapporteren." de wiskundeleraar Ben Roe- zegt: „Ik wil met te exact bezig De heb er een hekel aan als mij als wiskunde-leraar her- Ik wil geen cijfers maken, ir met leerlingen bezig zijn." len begrepen 'als jonge jon- hor^s', dat wanneer ze iets wilden iiken in de maatschappij ze gewezen waren op jaren ndstudie. Ben Roesink volgde machinefabriek Stork in Hen- de Storkschool. Jan volgde leraren avondopleiding. Bei zonder de direkte bedoeling r de klas te komen. Ben Roesink: „Ik wilde graag de HTS doen. De lerarenopleiding was daarvoor noodzakelijk. Pas in het vijfde en laatste jaar kregen we pedagogiek en dan nog erg wei nig. De hele opleiding was gericht op technische kennis." Niettemin kwamen ze beide m 1965 bij Don Bosco. De school was toen nog een internaat waarop vooral schippers kinderen zaten en kinderen van in het buitenland verblijvende ou ders. Zij waren de derde en vierde leraar die 'van buiten kwamen' en niet behoorden tot de orde der Sa lesianen. Het eerste jaar waren ze beide intern, hoewel Ben Roesink inmiddels getrouwd was. „In die tijd was het een vnj besloten inter naat", herinnert hij zich, „met net iets meer sfeer dan een gewone school. Alle betrokkenen zaten meer op een lijn met dezelfde in stelling. De organisatiestructuur was geen onderwerp voor discus sie." LEUSDEN - Vier mensen uit het onderwijs kregen afgelo pen week of krijgen komende week een receptie aangebo den. Drie van hen, ter gelegenheid van hun vijfentwintig jarig jubileum voor de klas. Een, direkteur Rinus Renting, omdat hij afscheid neemt als direkteur van de Vallei- school. Vier mensen werkzaam in het onderwijs, met ieder een eigen visie op de afgelopen jaren en de huidige situatie in het onderwijsveld. ca wei JSDEN - Carla Kortebein-Boer krijgt op 28 september een eptie aangeboden omdat zij vijfentwintig jaar in het (kleu- onderwijs werkzaam is. Sinds 1973 werkt ze in de onder- iw van de Hobbit. Bij het ontstaan van de basisschool werd adjunct-direkteur van deze school. heb nooit verwacht dit mee te moeten maken" zegt ze over ir loopbaan „Ik dacht het na een jaar of vijf, zes wel gezien te n." werden vijf en twintig jaren en Bn er waarschijnlijk meer wor- Kleuterleidster zijn is een niet ir weg te denken onderdeel haar bestaan. Waarbij ze on- dellijk aantekent meer interes- te hebben dan het begeleiden kleuters alleen. Ze is niet ie- id, die door jaren gewenning stembuigingen op kleuter- gte spreekt. „Ik heb echt niet af mijn poppentijd geroepen ik met kleine kinderen bezig Ie blijven. Er is geen sprake van roeping. Ik ben op de kleuter- sters-opleiding terecht geko- omdat in mijn woonplaats Vel de keus na de middelbare ooi opleiding voor meisjes be kt was. Werken bij een bank of hoogovens wilde ik niet. Deze tiding lag dan voor de hand." (964 slaagde ze voor de oude, kleuterleidstersoplei- Een opleiding waarvan het dwijnen door veel onderwijs- tsen, waaronder Carla Korte- i, wordt betreurd. Na de rnvoe- van de basisschool mochten iterleidsters, mits ze een aan- ende cursus volgden, les gaan en in de andere klassen. Carla Kortebein heeft daartoe nooit de behoefte gevoeld. Ze bleef in meer dan een opzicht de oude visie op het begeleiden van kleuters trouw. Een zeer gewaar deerde visie, waarmee af en toe tegen het beleid van de overheid in geroeid wordt. Kleuters mogen spelend leren. De onderbouw van de basisschool heeft daarvoor ei gen methodieken welke niet (uit sluitend) gericht zijn op verstande lijke ontwikkeling. „Waar ik aan hecht is het werken aan een zorgvuldige, emotionele ontwikkeling, die past bij kleuters. Aan sociale vaardigheden besteed ik veel aandacht. Vrije expressie. Ik vertel graag. Werkbladen voor voorbereidend lezen en rekenen gebruik ik met. Waarmee niet ge zegd is dat ik niets aan deze vaar digheden doe. Door op allerlei ma nieren, vaak thematisch, met de kinderen bezig te zijn werk je toe naar de leesvoorwaarde-toetsen. Kleuterleidster van 'de oude stem pel' betekent dat ze hecht aan een zorgvuldige voorbereiding „Voor de kinderen binnen komen zorg ik dat alles klaar staat. Plakzeiltjes, potjes, papier. Dit om geen tijd te verliezen en te voorkomen dat kin deren steeds iets moeten gaan pakken waardoor ze niet gecon centreerd bezig kunnen zijn." Haar visie sloot vernieuwingen met mt. Als eerste school in Leusden begon de Hobbit met 'kleuter-rapporten' Op de Hobbit spelen ouders regel matig gezelschapsspelletjes met de kleuters. Carla Kortebein vindt niet dat er de afgelopen jaren veel veranderd is; „Zodra je in een klas bezig bent, is het toch weer hetzelf de De kinderen zijn tegenwoordig hooguit iets vrijer Doordat ze te genwoordig bijna allemaal naar de peuterspeelzaal gaan, hebben zë weinig aanpassingsproblemen wanneer ze hier komen. Vroeger begon je een schooljaar met een flink aantal huilers. Dat is voorbij. Slimmer zijn ze niet. Kleuters zijn in een bepaalde periode gewoon er gens aan toe. Dat blijft hetzelfde. Wat veranderd is, is de betrokken heid. Tegenwoordig willen de ou ders graag meedenken, maar min der meehelpen. Vroeger was dit andersom." Belangrijk vindt Carla Kortebein haar vermogen 'om de knop om te draaien.' „Na schooltijd kan ik mijn werktijd heel goed van mij afzetten en mijn mteresse richten op andere dingen. Ik organiseer graag. Bouw graag iets op. Op dit moment ben ik vol enthousiasme bezig met de voorbereidingen voor een kook cursus nouvelle-cuisine voor Latent Talent Juist doordat ik mij buiten school op andere zaken kan rich ten, kom ik iedere dag weer vers binnen. Geen dag is hetzelfde. Ik werk met levend materiaal. Al geef je een lesje voor de honderdste maal door de reakties van de kin deren is het altijd een verrassing waar je uit komt. Je moet je in dit vak flexibel opstellen. Het blijft boeien." De receptie voor Carla Korte bein-Boer is op vrijdag 28 sep tember van 16.30 tot 18.00 uur in basisschool de Hobbit. In het bij zonder oud-leerlingen zijn wel kom. ffa Kortebein heeft nooit de behoefte gevoeld in andere (hogere) en les te gaan geven. De kleuterleidster houdt een vijfentwintigjarig Oeum: „Ik had nooit gedacht, dat ik het zolang vol zou houden'. LEUSDEN - Ooit was er een Sinterklaas op de christelijke basisschool de Vallei op bezoek, die de naam van de direkteur maar niet kon onthouden. Meneer Renpaard maakte hij ervan. Tot groot genoegen van de kleuters die het hoorden. Heel af en toe hoort Rinus Renting de verspreking nog fluisteren. „Door de kleuters spontaan, als een grapje. Rond een jaar of zeven, acht verandert de toon. Krijgt het iets ondeugends, een andere inhoud. Een beetje als een lelijk woord." Ruim elf jaar was Renting directeur van de Vallei. Op 1 oktober aan staande wordt hij staflid bij het D.C.O.B., de Stichting Dienstverle ning Christelijke Onderwijs Bege leiding in Amersfoort. Hij gaat dan full-time het werk doen dat hij al enige tijd op free-lance basis deed. Zijn taak zal bestaan uit het opzet ten en geven van cursussen aan schoolleiders, medezeggen schapsraden en schoolbesturen. Cursussen die gezien de terugtre dende overheid steeds noodzake lijker worden. Schoolbesturen moeten in toenemende mate eigen beleid maken. Op de Valleischool was niemand echt verbaasd over de stap. „Ik ben er naar toe gegroeid." zegt hij zelf. Hij begon, afkomstig uit Emmen, als onderwijzer in Zaan dam in 1975. Daar werd hij al snel direkteur van een meuwe school. Toen na dne jaar de begin-perike- len voorbij waren, werd gekozen voor Leusden. De Vallei was even oud als zijn vorige school. „Ik had het in Zaandam goed naar mijn zin. Maar we woonden in een flat. In iedere vakantie zag ik mijn doch tertje op het balkon spelen en als volgeling van Wilhelmina Blader groen kon ik daar met gelukkig mee zijn. Met als gevolg dat ik in de vakanties ging solliciteren." In Leusden moest hij inhoud geven aan iets dat vorm gekregen had. „In vergelijking tot Zaandam is Leusden minder traditioneler inge steld. Het toegemeten gezag is minder natuurlijk. Je moet het ver dienen." Zijn filosofie werd de filo sofie van de school. Zelf vat hij het samen als „mag het ietsje meer zijn De school groeide uit tot een school met driehonderd leerlingen, twee klassen in een dependance en een unieke aandacht voor flora en fau na. „Hoewel extra aktiviteiten be langrijk zijn voor de sfeer, moet je een school niet kiezen voor een geit en een krop sla", relativeert hij, „de kern moet op niveau zijn. Hoe groot het leerlingen-aantal ook is, je mag met tevreden zijn met een basispakket-inzet." Het gaat goed op de Vallei, hetgeen volgens Ren ting zeker niet alleen zijn verdien ste is: „Het hier aanwezige team bezit kwaliteiten die ten goede zijn gekomen aan de school Mijn op volger Martin Vredeveld is onder wijskundige bijvoorbeeld en Cees Kooyman met zijn grote interesse voor milieu en natuur heeft een an dere specifieke bijdrage. Ons ge luk was dat het klikte. We hebben bijna geen teamwisselingen gehad. Daardoor kon het concept groeien." Hoewel hij 'met hart en ziel" voor de klas stond, werd het kantoortje in 1985 zijn belangrijkste werkterrein. Hij staat nog tweeënhalve dag per week voor de klas. maar heeft geen eigen groep meer. Zijn interesse voor beleidsvorming resulteerde in het geven van cursussen be- leids-en vergadertechnieken. Niet alleen aan besturen en Medezeg genschapsraden van basisscholen, ook aan mensen betrokken bij het speciaal-of voortgezet onderwijs. In december verschijnt een hand boek voor schoolbesturen waarvan hij mede-auteur is. „Regelgeving heeft mij altijd geïn teresseerd", geeft hij toe. Het be leid van de overheid heeft zijn nauwgezette aandacht. Waarmee tevens zijn werk als CDA-raadshd is verklaard. „Toch ben ik een schoolmeester in hart en meren. De mensen ruiken het aan me. Ik heb dit werk nooit als werk be schouwd. Thuis en de school was één voor mij, net als voor mijn kin deren. Ik voelde mij nooit in loon dienst. Wel m dienst van de school. Waarbij ik beken slecht tegen kri tiek te kunnen. Ik trok me aanmer kingen aan en denk dan altijd; dat moet ik nog beter doen. Nog meer zorgvuldigheid, nog meer betrok kenheid en aandacht." Vanaf volgende week maandag zal hij ze missen; de kinderen die op maandagmorgen bij de ingang van 'Renpaard' Renting waakt plaats voor zijn opvolger. 'In hart en nieren onderwijsman, maar ik zie wel degehjk uit naar mijn nieuwe werkkring.Directeur Renting: „Je moet een school niet kiezen voor een krop sla of een geit. de school hun verhaal aan hem kwijt willen „En op de weekope- ning waarbij je jaar na jaar de kin deren verder naarachter in de zaak ziet verschijnen. De kleuters zitten immers vooraan. Zo vaak vroeg ik me af, wat en hoe een kind zal worden. Maar laat er geen misver stand over bestaan, ik verheug me op mijn nieuwe baan." Op vrijdag 28 september is de afscheidsbijeenkomst om 15.00 in de Valleischool aan de Asschat- terweg 36c. De aansluitende re ceptie is van 16.30 tot 18.30 uur. Vredesweek LEUSDEN - De afdeling Leusden van het IKV houdt, in het kader van de Vredesweek, een thema-bij- eenkomst over het onderwerp "Be wapening en ontwapening". Spre ker is majoor b.d. Andriese uit Oir- schot, voormalig staflid van de KMA in Breda. De ontwikkelingen op het gebied van de bewapene- rung in relatie tot de Golf-crisis, en de nieuwe verhoudingen in Euro pa, zijn zaken die aan de orde zul len komen. De bijeenkomst vindt plaats m de Marcuskerk in Leus den en begint om 20.00 uur. De situatie in Oost-Duitsland staat centraal in een bijeenkomst, die zondag 30 september in De Kom wordt gehouden. Het oost- Duitse paar Ulrike en Andreas Weigel zal die middag aanwezig zijn, om over hun ervaringen en verwachtingen te vertellen. An dreas Weigel is na de omwenteling burgemeester van het Königswai- de geworden. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Vre desgroep Conciliair Proces van de Leusdense Raad van Kerken en het KV. De bijeenkomst wordt 's mid dags gehouden. Recreatiesport LEUSDEN - De commissie Stimule ring Sportdeelname heeft het na- jaarsprogramma voor de recreatie sporter gepresenteerd. Leusdena- ren van 18 jaar of ouder, die niet in clubverband willen of kunnen sporten, krijgen de kans om voor een geringe vergoeding kennis te maken met een keur van sporten. Op het programma voor het ko mende najaar pnjken onder meer sporten als tennis, gymnastiek, squash, badminton, fitness bowling en jeu de boules. Belangstellenden kunnen de fol der met het uitgebreide program ma afhalen bij de balie van het ge meentehuis, in de bibliotheken, in zwembad Octopus en bij de afde ling sportzaken van de gemeente (kamer 130). Rommelmarkt LEUSDEN - In verband met de or ganisatie van een rommelmarkt, die woensdag 7 november in 't Vooronder zal worden gehouden, is het vrouwenontmoetingscentrum op zoek naar geschikte spullen, die daar verkocht kunnen worden. Men is uitsluitend op zoek naar handzame artikelen. Banken en an dere grote meubelstukken, even als kleding zijn niet welkom. Spul len kunnen elke dinsdagochtend in 't Vooronder, in de kelder van het gemeentehuis, worden afgegeven (van 9.00 uur tot 11.30 uur). Voor meer informatie kunnen belang stellenden contact opnemen met G. Spronk, De Spinnerij 2, (942519), M. van Wijk, Vaikenhoeve 15, (946329) of E. van de Hoeve, Roggeland 3, (945643). Koffieconcert LEUSDEN - De Leusdense muziek school opent zondag 30 september een serie koffieconcerten, waarbij pianist Herman Uhlhorn de spits zal afbijten. Uhlhorn, hoofdvakdocent piano aan het Conservatorium in Utrecht, bouwde de laatste jaren aan een internationale carrière en werkte al samen met vermaarde artiesten als EUy Ameling en de cellist Herre-Jan Stegenga Op het programma staan werken van Frederic Chopm, zoals de Bar carolle m Fis grote terts (opus 60) en de Polonaise in As grote terts (opus 53). Het concert begint om 12.00 uur. De toegangsprijs be draagt 7,50. Jeugd tot 18 jaar en houders van kaarten als CJP en 65+ betalen ƒ5,-. Daarbij is een kop koffie inbegrepen. Klaver] astoernooi ACHTERVELD - In café 'De Hes- senkar' gaat vrijdag 12 oktober het klaverjasseizoen weer van start. Elke eerste vrijdag van de maand, vanaf 20.00 uur, kunnen liefhebbers klaverjas spelen. Er worden zeven kaartsessies gehouden, waarvan de zes beste resultaten meetellen voor een eindklassement. Er zijn leuke prijzen te winnen. LEUSDEN - Onbekenden hebben vrijdag 85 meter electriciteitskabel weggenomen. De kabel, die eigen dom was van een Leusdense aan nemer, lag in de buurt van de Ha mershof. wel. Vooral het leerlingen-begelei den." In tegenstelling tot Jan Streppel nam hij wel het aanbod om ad junct-direkteur te worden aan. Jan Streppel: „Die papier-rompslomp is mets voor mij." Behalve papieren lezen en vergaderen komen bij Ben Roesink 'de doerakken' die eruit gestuurd zijn. „De verhalen van en over ze, relativeer je. Je probeert ze verantwoordelijkheidsgevoel bij te brengen." Jan Streppel „Bij alles wat je vraagt, doe je een beroep op goed hande len." Ben Roesink richtte zich op beleid, nam zitting in het bestuur van een MTS-school en raakte be trokken bij landelijke organisaties. Bij hem leeft de zorg de vorm van onderwijs, waarbij hij betrokken is te behouden. Of dit zal lukken, is nog de vraag. „De hele maatschap pij is doordrenkt van een negatieve selectie. Steeds vaker krijgen we kinderen die op scholen zijn ge plaatst waarbij te voorzien was dat ze daar niet thuishoorden. Wii lei den kinderen op waar de maat schappij op zit te wachten." Jan Streppel: „Werkgevers vissen al nog voor de leerlingen hun diplo ma hebben." Toch vreest Jan Roe sink dat als er niet echt iets ge beurd van het hele LBO-onderwijs niet veel overblijft. Niet omdat het geen goede vorm van onderwijs is. integendeel. Omdat de mentaliteit tegenwoordig teveel op leerpres taties en te weinig op vaardighe den, inclusief sociale vaardighe den, is gencht." Beiden geven toe hetzelfde zwakke punt te hebben. Ze kunnen het werk met loslaten. Jan Streppel: „Wanneer er iets is met een land neem ik de zorgen mee naar huis. Daar blijf ik mee bezig." Ben Roe sink heeft dit ook maar maakt zich vooral zorgen over problemen in de organisatie. Beide hebben ze geen moment spijt gehad, te heb ben gekozen voor deze vorm van onderwijs met vaak moeilijk (leren de) kinderen. Integendeel. Bij don Bosco vinden ze hun uitdaging. WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 Met een geborgenheid waann rechten nog wel eens schuil gingen onder plichten. („Bij lerarenverga deringen voerde uitsluitend de di rekteur het woord.") Een sfeer die langzaam maar zeker veranderde toen steeds meer kinderen en leer krachten niet langer intern waren. „Toen wij kwamen was ongeveer 40% van de leerlingen extern. De omslag was al begonnen. In 1970 was nog hooguit 10% intern. Eind jaren zeventig werd het internaat gesloten. Daarmee kreeg de school een ander publiek. Meer kinderen uit de omgeving. Sinds begin jaren tachtig ook meisjes." „Desondanks is niets wezenlijks veranderd. De aandacht voor de kinderen is de belangrijkste op dracht gebleven", aldus Ben Roe sink. Hoewel de heren later in het gesprek toegeven dat meiden hun eigen specifieke (on)aardigheden hebben: „Dat katten van die mei den, dat kenden we niet van jon gens. En dat onvoorwaardelijk ie mand buiten de groep plaatsen. Jongens knokken een keer en dan is het over. Meiden zijn indirekter, maar kunnen iemand isoleren." Jan Streppel illustreert: „De heb een half brilletje en zeg altijd wat ik door de bril zie is belangrijk, maar wat ik over de bril zie kan ook belangrijk zijn." Daarmee geeft hij een persoonlijk accent aan van het leerkracht techniek zijn. Een ac cent geboren in het bedrijfsleven. „Ik hoor aan de machines wanneer iets niet goed gedaan wordt. Ik hoef het niet te zien." In het werken Don Bosco heeft twee jubilarissen binnen de muren. Streppel (links) en Roesink vierden afgelopen week een klein feestje. Beiden zijn 25 jaar werkzaam in het onderwijs, maar 'lesboeren zijn we zeer zeker met'. met zijn handen ligt zijn liefde. „Ik zeg altijd ik en de school hebben samen veel gereedschap." Memg avonduurtje is hij m zijn lokalen te vinden om 'nog even iets leuks voor te bereiden." Heel wat leermate rialen heeft hij zelf ontwikkeld of door zijn leerlingen laten ontwik kelen. „Ik herinner mij bijvoorbeeld de opdracht een knikker-sorteerma- chine te maken. De knikkers moesten er op grootte uitrollen. Het eindresultaat bestond uit zeven to taal verschillende apparaten." Ben Roesink's interesses groeiden meer richting organisatie. Zijn keu ze 'verdedigt' hij met: „Ik ben niet zo handig met mijn handen als Jan." Hij staat wekelijks nog slechts 7 uur voor de klas. „Ik mis het lesgeven

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5