Haalt ie 't of haalt ie 't niet )e koele cijfers over een inkeltje Leusden-Amersfoort 't Ruige Veld vraagt iets meer geduld van buspassagier Zoveel wensen Tijdens de spits met de bus naar het station in Amersfoort; WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 plaatselijk nieuws LEUSDEN/ERMELO - Assis tent-district sin anager Anja van Oosterhnis is belast met de opstelling van de dienst regeling. De aangewezen persoon dos om commentaar te geven op de Leusdense klachten, dat de bossen niet op tijd rijden. Het blijft echter lange tijd stil aan de andere kant van de telefoon na de vraag waarom het niet altijd mogelijk is met de bos een aansluiting van de trein in Amersfoort te halen. „Er gaan zoveel passagiers met de bus mee, dat wij niet ie dereen tevreden kunnen stellen," is haar eerste reac tie. „We proberen zoveel mo gelijk rekening te houden met de opmerkingen van onze passagiers en als er klachten zijn proberen we daar in de volgende dienstre geling rekening mee te hou den." „Ook houden we regelma tig enquêtes op de bussen zelf, omdat we niet alleen op klachten kunnen ingaan. Er zijn natuurlijk ook mensen die in het algemeen wel te vreden zijn, maar toch be paalde wensen hebben. Op een aantal vertrektijden van treinen proberen we aan te sluiten, maar er zijn zoveel verschillende wensen van zoveel mensen dat belangen vaak tegenstrijdig zijn. Bus sen kunnen ook niet op el kaar wachten, zoals dat bij treinen wel eens gebeurt, want dan komen we weer el ders met de dienstregeling in de problemen. Treinen moe ten vaak op elkaar wachten, omdat er anders ongelukken gebeuren." Op de klachten dat bussen vroeger of later vertrekken dan in de dienstregeling staat aangegeven, wil ze niet ingaan. „Ik kan daar niet zo veel over zeggen," is haar antwoord. „Dan moet ik meer van de specifieke situatie weten." Ze wil wel het mis verstand uit de weg ruimen dat aan de resultaten van de analyse, dat door het bureau Goudapppel Coffeng is uitge voerd (over de rijtijden van lijn 117 en 118) conclusies mogen worden getrokken over de dienstregeling. „Bij die analyse werd onderzocht of de tijd die wij voor een rit hebben vastgesteld, wel in werkelijkheid te halen is. Op die manier weten we of er bijvoorbeeld iets met de ver keerslichten moet gebeuren of dat de bus iets anders moet rijden." Van Oosterhuis verwijst voor klachten naar het hoofdkantoor van de VAD in Apeldoorn (Sophialaan 15, telefoon: 055 - 765965) of naar het rayonkantoor in Amers foort (Havenweg 42, telefoon: 033 - 616045). „We blijven na tuurlijk altijd open staan voor opmerkingen." Stefan Steenkamp LEUSDEN - Tussen Amersfoort en Leusden rijden drie bussen. Lijn 115 gaat naar Barneveld en visa versa en doet in Leusden een aantal haltes aan. Lijn 117 en 118 gaan vanaf het station in Amersfoort naar Leusden, waar de bussen 'tegen elkaar in' een zogenaamde ringroute njden. Elk halfuur vertrekt er een bus vanuit Amersfoort. Bi] de streekschool aan de Burge meester van de Postlaan ko men de bussen elkaar tegen. In de praktijk betekent dit dat er elk kwartier een bus door Leusden rijdt. Daarna rijden zij weer terug naar het station in Amersfoort. De Leusdenaren die in de spitsuren gebruik maken van eén van deze twee bussen zijn meestal op weg van huis naar school of werk of andersom. Er zijn maar weinig mensen die in Leusden in- en uitstappen. De meesten stappen in Amersfoort op de trein of ko men daar vandaan en probe ren hun vertrek zo te plannen dat de busrit aansluit op de vertrek- of aankomsttijd van de trein. Tot vorig jaar kwam de bus nog in de wijk de Wete ring, maar het aantal passa giers m Leusden liep de afge lopen jaren terug. Daarom be sloot de VAD om de halte bij het Valleikanaal (de zoge naamde buslus) op te heffen ten gunste van het Ruige Veld, omdat de busmaatschappij verwachtte dat het ver voersaanbod in Leusden op peil kon blijven, als deze nieu we nog groeiende wijk in de route zou worden opgenomen. Het aantal keren dat een bus per dag en per uur (de fre quentie) mag rijden is namelijk volgens de wet Steekvervoer afhankelijk van het aantal pas sagiers dat van de bus gebruik maakt. Neemt dit aantal af, dan wordt de frequentie ook lager. Eenmaal per jaar in november verrichtten inspecteurs tellin gen in de bus om dit aantal vast te stellen. Na de opheffing van de halte bij het Valleikanaal kwamen bewoners van de Wetering in actie. Dat was voor wethouder De Jongh aanleiding om met de VAD te overleggen, hoe de maatregel verzacht kon wor den. Zo stelde De Jongh voor de route iets te verleggen, zo dat er tijdwinst ontstaat. Die zou dan ten goede kunnen ko men aan de verbetering van het openbaar vervoer. Verder zal er bij de aansluiting van Leusden op de A 28 een aparte busbaan komen. Een andere oplossmg is om speciale ver keerslichten te plaatsen, die zorgen voor een snellere door stroming van de bussen. De gemeente is op dit moment ook in onderhandeling met een taxibedrijf, dat kortgele den na veel moeite een ver gunning kreeg om in Leusden te beginnen. Dat bedrijf zou volgens de wethouder kunnen zorgen voor een zogenaamde belbus. Hoe dat in de praktijk zal gaan werken, is nog niet bekend. Maar er zijn nog meer acti viteiten aan het Leusdense 'o- penbaar vervoersfront'. Deze maand maakte de busmaat schappij Centraal Nederland bekend dat zij vanaf mei vol gend jaar wil beginnen met een snelbus tusen Leusden en Utrecht, die tijdens de spitsu ren zal njden. Overstappen op de trein in Amersfoort is dan met meer nodig. Probleem daarbij is wel dat de VAD het goed moet vinden dat Centraal Nederland een nieuwe lijn be gint op haar grondgebied. Bei de maatschappijen zijn daar nu over in onderhandeling. Om het wachten op de bus minder onaangenaam te maken, zullen er het komende jaar 35 nieuwe abn's worden geplaatst. Deze bushokjes bieden beschutting tegen weer en wind en er staan bankjes in. Lijn 117 bij het vertrekpunt in Amersfoort. Soms te laat of te vroeg weg, is een veelgehoorde klacht. 0 uur (weg naar de bushalte kom ik el ochtendverkeer tegen. Op- end is het grote aantal scholie- dat 's ochtends om half acht al de fiets op weg naar school is. meesten van hen rijden naar ersfoort over het smallefiets- Ivan de Lockhorsterweg, vaak 1 drie fietsen naast elkaar. Uit arïng weet ik dat je als tegenlig- op weg naar Leusden-Cen- n, beducht moet zijn op deze ^gebruikers. Meterslange groe- i van nog half slapende of druk tende scholieren rijden over het ille pad dat in beide richtingen iniikt mag worden. Vaak letten scholieren niet op het tegemoet- nende fietsverkeer. Dat maakt Lockhorsterweg tot een lastige demis op weg naar Leusden. i andere manier om naar één de vele scholen in het zuidelijk il van Amersfoort te gaan, is er want er njdt in deze richting en bus. Of er moet een goedwil- de vader of moeder zijn, die eid is zoon- of dochterlief elke I met de auto naar school te ngenom dan vervolgens in file terecht te komen bij kruis- It De Hertenkop, op de hoek van Arnhemsweg met de Lockhor- weg. iuur: Üe bocht van de Noorderinslag ir de Heiligerbergerweg leidt n vuilniswagen van Spitman ag een aanzwellende stoet au- Het tegemoetkomende ver- r maakt het onmogelijk de vuil- vagen te passeren. Een bus die leze file terecht komt, verliest tbare tijd, die ergens anders op oute weer goed gemaakt moe- worden. 10 uur: Biezenkamp. Een busreiziger B kiezen uit twee haltes, die ie- I aan een andere kant van de b recht tegenover elkaar staan. 1117 rijdt in de richting van de Hamersveldsweg, bus 118 gaat naar de Torenakkerweg. Ik ga bij de halte staan, waar al twee men sen staan te wachten. Een goede keuze blijkt later, want daarmee voorkom ik dat ik eerst half Leus den door moet, voordat de bus naar Amersfoort gaat. Lijn 118 rijdt via de Torenakkerweg en de Noor derinslag naar de Heiligerberger weg en gaat dan rechtdoor naar Amersfoort. 7.45 uur: Lijn 118 stopt precies op tijd bij de Biezenkamp. In de bus zitten nog maar weinig mensen. Een stuk of tien. Voor mij zit de heer M. Groe- nevelt. Hij woont op de Bottelroos en gaat iedere dag met de bus en de trein naar zijn werk in Hilver sum. Hij is automatiseringsdeskun dige bij de gemeente Hilversum. „Ik kan wel op de fiets naar het station," zegt hij, „maar dan kom ik transpirerend op mijn werk en dat vind ik vervelend." Groenevelt is meestal tevreden over deze manier van reizen. Hij laat zijn vervoers kaart zien, waaruit blijkt dat er op het gebied van de tarieven goed wordt samengewerkt tussen de Nederlandse Spoorwegen en de busmaatschappijen. „Met deze kaart kan ik zowel gebruik maken van de trein als van de bus," zegt hij. Wat de dienstregelingen be treft houden de vervoersmaat schappijen volgens hem minder goed rekening met elkaar. „Als de bus onderweg vertraging knjgt, mis ik de trein. Dat gebeurt nog wel eens in de winter, als het mistig is of glad op de wegen. De spoorwegen hebben dat intern beter geregeld. Als er een trein te laat is, moet de aansluitende trein wachten," is zijn ervanng. Toch klaagt hij niet. „Mijn trein vertrekt om 8.08 uur en meest al heb ik voldoende tijd om die te halen." 7.48 uur Bij de halte TorenakkerwegA Ha- mersveld stappen vijf mensen in. Dat duurt even, omdat er ook een paar oude mensen mee moeten, die moeite hebben met instappen. Vlak voordat de chauffeur de deur wil dichtdoen, komt er nog iemand aanrennen. Hij blijft buiten staan en vraagt of hij mee kan naar Barne veld. Daarvoor moet hij echter bus 115 hebben en die stopt bij een andere halte. De bus kan na een halve minuut wegrijden. Op de Noorderinslag rijdt lijn 117 ons te gemoet. 7.49 uur: De eerste halte op de Noorderin slag. Er stappen twee meisjes m en de bus kan weer vlot vertrekken. Bij de tweede halte op de Noorder inslag staat niemand te wachten en de bus kan doorrijden. 7.50 uur: Bij het verkeerslicht Noordenn- slag/Groen Zoom staat een lange rij auto's. De bus moet twee keer op zijn beurt wachten, voordat de chauffeur het kruispunt kan passe ren. Volgens Groenevelt is dit een van de vervelendste knelpunten in de route. „Als ik mijn trein niet haal, komt het meestal omdat we hier met kunnen opschieten." 7.52 uur: Halte Noorderinslag/Heiligerber- gerweg. De laatste keer dat de bus in Leusden stopt. Die is voor de helft vol, als er nog iemand instapt. 7.53 uur: De bus passeert het bord Amers foort en stopt op de Heiligerber gerweg bij het Sint Elisabethzie- kenhuis. Daar stapt een passagier uit. Als de bus weer optrekt, kan hij meteen aansluiten in een file, die zich langzaam in de richting van de Bisschopseweg voortbeweegt. 7.59 uur: Eindelijk zijn we op de hoek van de Bisschopsweg met de Hendrik van Viandenstraat. Deze straat is volle dig 'verstopt' met auto's, die wach die de hjnen 117 en 118 in Leusden en Amersfoort rijden. ten voor het verkeerslicht aan het einde van de straat op de hoek met de Stadsring. Toch schiet het hier redelijk goed op. Bij de tweede keer groen kan de bus de Stads ring opnjden. 8.00 uur: Het postkantoor. Twee mensen stappen uit. Een man maakt aan stalten om mee te gaan, maar als hij al bijna zit, krijgt hij in de gaten hij in de verkeerde bus zit. Hij kan de chauffeur nog net op tijd laten stop pen. 8.01 uur: Asch van Wijkstraat. Het duurt bij na een minuut voordat het ver keerslicht op groen gaat. Hier is een busbaan, maar alleen aan de linkerkant, voor de bussen die van af het station de Stadsring opdraai en. Groenevelt heeft nog 7 minuten om zijn trein te halen. „Ruimschoots voldoende," schat hij als ervaren busreiziger in. De bocht bij het po litiebureau is lastig en de chauffeur moet het tegemoetkomende ver keer scherp in de gaten houden. 8.02 uur: Op de hoek van de Stationstraat en de Snouckaertlaan is een speciaal verkeerslicht voor de bussen. Bin nen 15 seconden kunnen we weg rijden. 8.03 uur: Aankomst station. Vanaf de Biezen kamp heeft de bus er 18 minuten over gedaan om bij het station in Amersfoort te komen. Iets voorbij het stationsgebouw is een speciale uitstapplaats, om te voorkomen dat mensen een eind terug moeten lo pen voordat zij weer bij het station zijn. De bus stroomt leeg en rijdt door naar de plek waar alle streek bussen staan. Ik loop mee met Groenevelt. Het stationsplein is vol met mensen die van en naar de treinen lopen. Groenevelt heeft een O V-kaart en hoeft dus niet naar de loketten. Hij moet op spoor 5 zijn, het achterste perron. We wurmen ons tussen de mensen, die ook naar de treinen gaan. De stoptrein naar Amsterdam, die ook in Hilversum komt, staat al te wachten. 8.05 uur Groenevelt heeft nog drie minuten voor de trein vertrekt, als hij in stapt. Deze gaat precies op tijd. Tussen het vertrek vanaf het Leus dense winkelcentrum en het in stappen in de trein zitten 20 minu ten. Buschauffeur Kees van Dus- schoten haalt zijn schouders op voor de kritiek van Leusdenaren dat hij en zijn collega's zich niet aan de tijden van de dienstregeling houden. „Mensen willen altijd de kortste weg nemen, maar ik vind dat ze naar de tijd moeten kijken. Als je niet voldoende tijd neemt, loop je risico. Leusden heeft een goede verbinding, met twee lijnen die elk halfuur weggaan, zodat er elk kwartier een bus rijdt." Voor hij de deuren van de bus dichtdoet, laat hij nog even een meisje uitstap pen, die een vriendin ziet lopen die ook meemoet. Zij stapt weer uit, omdat haar vriendin zegt dat zij een andere bus moeten hebben. „Als je met haar meegaat, kom je er niet," waarschuwt hij. Dit onderonsje kost hem bijna een minuut voor hij kan wegrijden. Van Dusschoten rijdt om 8.22 uur weg van het station Amersfoort. Volgens de dienstre geling is de vertrektijd 8.21 uur. Van Dusschoten kwam 12 jaar geleden m dienst van Nefkens. Het bedrijf is al weer jaren geleden verkocht aan de VAD, die daarmee de stadsdienst in Amersfoort voor haar rekening nam. De chauffeurs van Nefkens rijden inmiddels ook op de streekbussen en Van Dus schoten is 4,5 jaar geleden voor het eerst ingezet op de route naar Leusden. Het grootste knelpunt is volgens hem het punt waar de Hei ligerbergerweg overgaat in de Noordennslag. „Als straks de aan sluiting op de A 28 klaar is, zal het daar een stuk rustiger worden," denkt hij. Het is overigens volgens hem niet het enige dat er mis is met het openbaar vervoer in Leusden. „Ik begrijp niet waarom er besloten is om de halte bij het Valleikanaal op te heffen. Ik kan me voorstellen dat de bewoners daar kwaad over zijn." Hij vertelt dat hij actievoer ders m zijn bus heeft gehad, die handtekeningen verzamelden. „Ik was het met die mensen eens, want nu komt er m hun wijk helemaal geen bus meer." Van Dusschoten heeft trouwens met nog meer beslissingen van ho gerhand moeite. „Vorig jaar is op verzoek van een bewoner een halte in het Ruige Veld enkele meters verplaatst, omdat de bus voor zijn uitrit stopte. Ik begrijp dat niet. Het gaat maar om een bewoner en moet je eens kijken wat voor pro bleem het voor ons oplevert," zegt hij, terwijl hij de bewuste halte aan wijst als hij er langs rijdt. „De men sen moeten nu over het fietspad om in de bus te komen. Dat is gevaar lijk en het kost tijd. Als die halte op de plek was gebleven, waar hij stond, had die bewoner maar een paar keer per dag er last van, want ik kan me met voorstellen dat hij de hele dag gebruik moet maken van zijn uitrit." Van Dusschoten verbaast zich ook over de dienstregeling van de lijnen 117 en 118 zelf. Iets voorbij de streekschool rijdt lijn 117 hem tege moet. „Dat heeft toch geen zin op deze manier," vindt hij. „Ik pik hooguit de mensen op, die de 117 net met gehaald hebben." Volgens Van Dusschoten kunnen de men sen een hoop tijd besparen door uit te zoeken met welke bus ze gaan. „Als je weet hoe de bus rijdt, kun je voorkomen dat je eerst half Leus den door moet, voordat je bent, waar je zijn moet." Ik krijg direct een goed voorbeeld van wat de chauffeur bedoelt. Het redactie kantoor van de krant is bij winkel centrum De Biezenkamp, maar voordat de bus daar stopt, rijdt deze eerst door het Ruige Veld. Op weg naar deze wijk is het kantoor van de krant te zien, maar aan een gedwongen omweg is niet te ont komen. 24 minuten na het vertrek vanaf het station in Amersfoort, stopt de bus bij het winkelcentrum. Dat is 4 minuten langer dan de heenreis, maar die ging dan ook niet door het Ruige Veld. De bus in de file. Een van de oorzaken dat de trein met meer gehaald kan worden.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7