Panorama Lisiduna leusder kil»* Fijngevoelige en betekenisvolle installatie van Barbara Kletter Van Overbeek Rustiger herfstweer Aardappelbo- vist „Deze plek heeft voor mij uitstraling" plaatselijk nieuws Beelden uit de ruimte Informatiemarkt LEUSDEN - In het kader van het winterprogramma van de Culturele Raad, dat dit jaar het thema 'Ruimte' meekreeg, wordt vrijdag 28 sep tember een tentoonstelling ge opend onder de titel 'Beelden van uit de ruimte'. Op de expositie zul len dertig grote en kleurrijke satel liet-foto's van allerlei delen van de aarde te zien zijn. De expositie wordt geopend door weerman Jan Versteegt. De tentoonstelling, die wordt ge houden in Pon's Select Centre aan de Zuiderinslag 2, duurt tot en met 13 oktober. De openingstijden zijn: werkdagen van 10.00 uur tot 17.00 uur, 's zaterdags van 10.00 uur tot 15.00 uur. AMERSFOORT - Op 28 sep tember vindt het officiële af scheid plaats van de heer Van Overbeek, directeur Midland College voor economisch on derwijs te Amersfoort. Vanaf de oprichting in 1964 heeft Van Overbeek deze functie be kleed. De school kent afdelingen als NMO, MEAO, HAVO/MBO, KMBO en Leerlingenstelsel Groothandel. Ook het Eem- lands Centrum voor handels onderwijs is nauw met Mid land verbonden. Het gemeen tebestuur biedt de directeur vrijdag een receptie aan in het hoofdgebouw aan de Zangvo- gelweg 140. Belangstellenden kunnen vanaf 15.30 uur tevens kennis maken met de nieuwe directeur, de heer De Kruijk. LEUSDEN - Het kruiswerk Leus den/Achterveld houdt woensdag 10 oktober een informatiemarkt over alles wat met zwangerschap te maken heeft. Op tal van stands kun nen geïnteresseerden terecht bij deskundigen op dat gebied, zoals het kruiswerk, het kraamcentrum, zwangerschapstherapeuten, de NVSH en dergelijke. Daarnaast is er gelegenheid de ruimte te bekij ken, waar het consultatiebureau is gevestigd. De markt wordt gehouden in wijkgebouw "Rozengaarde', aan de Rozengaarde 33. De markt begint om 19.30 uur en duurt tot 21.30 uur. Er is de laatste tijd flink wat water naar beneden ge komen, vooral in het noorden van ons land. Die gebieden zijn extra gevoelig door de ligging dichtbij het warme zeewater. Men krijgt daar in feite een beetje de rekening gepresenteerd van de afgelo pen warme zomer, toen de temperatuur van die grote waterplas flink werd opge jut. Nu nog wordt ongeveer 16 graden langs de kust ge meten. Als er een depressie zo vriendelijk is de bovenlucht flink aan afkoeling bloot te daag is er mogelijk nog wat regen of een bui gevallen. Vervolgens komt het ge noemde hogedrukgebied via de Britse Eilanden naderbij en worden de weerzaken in rustiger vaarwater geloodst. Er komt meer zon, vooral in de middag. In de ochtend kunnen in de nacht ontstane mistvelden nog enige tijd blijven hangen. Of deze ver betering het weekeinde zal overleven is nog onzeker. Zondag kan een depressie misschien weer voor wat nattigheid zorgen. De tempe ratuur boekt enige winst en kan de volgende dagen onge veer 16 graden worden. Zondag zit deze september maand er al weer op. De be langrijkste conclusie, die we kunnen trekken is, dat de huidige eerste herfstmaand niet in de schaduw heeft kun nen staan van die van het vorige jaar. Toen strooide de natuur geregeld met hartige nazomerse toespijzen. Het kwik steeg in de periode 16 tot en met 22 september bo ven de 20 graden en op een aantal dagen zelfs tot zomer se waarden. Daarbij moest de zon, na alle inspanningen in de voorafgaande maan den, veel overwerk verrich ten. Nu was er lange tijd geen hogedrukgebied zo toegeef lijk om de spinseldraden in de ochtend mooi te laten be schijnen en ons met een zuid oostenwindje het gevoel te geven in een 'Ouden Wijven- zomer* te zijn beland. De pressies heersten. stellen, dan zijn de natte pop petjes aan het dansen. Er ont staan fikse buien, die af en toe van gerommel, bliksem en hagel vergezeld kunnen gaan. Maandag was het echt doorwaaiweer. In de ochtend regende het en daarna kre gen we opklaringen, die be geleid werden door een ste vige bries en prachtige, ty pisch Hollandse wolkenpar tijen. De regenmeters werden flink gevuld. In Achterveld viel 18 mm. De totalen voor deze maand stijgen daardoor fors. In Achterveld is al 90 mm septemberwater gevallen. Gisterochtend zag het er naar uit, dat er die dag ook nog wel wat regen uit de lucht zou komen. Het lijkt daardoor waarschijnlijk dat de huidige eerste herfst maand als nat in de klimaat- boeken zal verdwijnen. En dan te weten dat het met de zonneschijn en temperatuur ook niet veel soeps is. Tot en met de 20e is de warmtebron in onze omgeving circa 70 uur aktief geweest, terwijl 140 als normaal voor de ge hele maand geldt. Misschien dat de zon er op de valreep in slaagt nog wat positiefs op de mat te leggen. Die kans wordt groter, want het einde van de natte herfstsfeer is in zicht, althans als een hoge drukgebied zo vriendelijk wil zijn zich aan het geplan de schema te houden. We zullen er pas vanaf morgen van kunnen profiteren. Van- 28 september t/m 4 oktober. GRAND THEATER SNOUCKAERTLAAN 4 033-618900/614632 DAYS OF THUNDER vr. t/m do. 13.45-19.15-21.45 uur. zo. ook 16.15 uur. PRETTY WOMAN vr. t/m do. 13.30-18.45-21.15 uur. zo. ook 16.00 uur. REVENGE vr. ma. di. do. 13.45-19.15-21.15 uur. za. zo. wo. 19.15-21.45 uur. KPO-uitstapjes ACHTERVELD - De afdeling Ach terveld van de katholieke platte landsvrouwen organisatie (KPO) organiseert een excursie naar 'Fe- mina '90', één van de grootste huis houdbeurzen in ons land. Bij vol doende deelname gaat een dele gatie van de KPO woensdag 10 ok tober met een bus naar de Rotter damse Ahoy, waar de beurs zal worden gehouden. Deelnemers betalen 25,- en daarbij is een toe gangskaartje inbegrepen. De bus vertrekt om 9.00 uur vanaf het Groot-Achteveldplein en de terug keer wordt rond 17.30 uur ver wacht. Ook niet-leden zijn welkom. Geïnteresseerden kunnen zich op geven bij Bep Voskuilen, Koningin Julianaweg 28 (voor 28 september). Een delegatie van de Achter- veldse KPO gaat donderdag 11 ok tober op bezoek in de Willem Arntz-hoeve in Den Dolder. Op uit- BIRD ON A WIRE vr. ma. do. 13.45-19.15-21.45 uur. zo. wo. 19.15-21.45 uur. TOTAL RECALL vr. t/m do. 13.30-18.45-21.15 uur.zc ook 16.00 uur. ANOTHER 48 HRS. vr. t/m do. 13.30-18.45-21.15 uur. zo ook 16.00 uur. HARD TO IHT.f. vr. t/m do. 13.45-19.15-21.45 uur. zo. ook 16.15 uur. OOK HONDEN GAAN NAAR DE HEMEL za. zo. wo. 13.15 uur. zo. ook 16.15 uur. GREMLINS 2 DE NIEUWE BEft. DE za. zo. wo. 13.45 uur. zo. ook 16.13 uur. HAIR di. 13.45-19.15-21.45 uur. nodiging van de directie van de inrichting zal er gesproken worde: over de plaats van de psychiatrj sche patiënt in de samenleving. De ontvangst in Den Dolder is om 14.0) uur. Geïnteresseerden kunner, voor meer informatie contact opne men met Bep Voskuilen, Korungh Julianaweg 28 in Achterveld. Receptie LEUSDEN - In verband met het vijf- tienjarig bestaan van basisschol De Bongerd wordt, in tegenstelling tot eerdere berichten, maandag 13 november een receptie gehoude: voor oud-leerlingen en oud-leer krachten. De receptie begint ore 19.00 uur en duurt tot 21.00 uur. Plaats van handeling is de school aan de Asschatterweg 36a. Paddestoelen komen het gehele jaar voor, maar ze zijn toch wel het talrijkst in de nazomer en de vroege herfst, vooral als het weer zacht is en liefst een beetje vochtig. In die tijd is dan ook een boswandeling alleszins de moeite waard om te genieten van de fraaie vormen en prachtige kleuren van deze wonderen der natuur. We zien ze op alle mogelijke plaatsen, bijna van het ene moment op het andere te voorschijn komen. Een be kend gezegde luidt niet voor niets: ze komen als padde stoelen uit de grond. Er zijn zoveel soorten dat het determineren van padde stoelen een uiterst moeilijke zaak is, iets wat we maar be ter aan specialisten kunnen overlaten. Een paar goed herkenbare soorten wil ik toch wel o nder de aandacht brengen. Een vrij veel voorkomende soort is de aardappelbovist. De vorm wijkt wat af van de gebruikelijke bij paddestoe len. Een paddestoel behoort nu eenmaal een steel en een hoed te bezitten. Zo niet bij deze aardappelbovist die in derdaad wel iets op een aard appel lijkt. Het bolronde, WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 knolvormige vruchtlichaam van deze paddestoel heeft geen steel en zit dus recht streeks op de grond waaraan hij met een bundel gelobde zwam draden is verbonden. Hij heeft een doorsnede van drie tot tien centimeter. Van boven is hij vaak niervormig ingedeukt. De schil wordt ge vormd door een anderhalf tot vier millimeter dik, taai en leerachtig materiaal, wat in het begin geelachtig tot vuil wit is, maar bij het ouder worden okergeel tot oker bruin wordt. Dan krijgt ook de bovenkant dat wratachti ge aanzien. Het inwendige van het vruchtlichaam, de spo- renklos, is eerst wit en wordt later groen of geelachtig wit en nog later, door de rijpende sporen, blauwzwart. Dan verdroogt het inwendige en valt uiteen in groenachtig sporenstof dat, na het scheu ren van de schil, ontsnapt. We kunnen de aardappel bovist overal aantreffen op zandige grond in het bos en op de heide. Ze komen van begin juli tot ver in de herfst voor. Ze worden in kleine hoeveelheid, als ze nog jong en van binnen wit zijn, wel gebruikt als specerij. Als zo danig kunnen ze niet veel kwaad. Men mag ze echter niet in grotere hoeveelheden gebruiken en in geen geval mogen ze rauw worden gege ten omdat zich dan vergifti gingsverschijnselen kunnen voordoen. Beter is om nooit paddestoelen in de natuur te plukken, daar zijn ze niet voor. Wilt u ze eten, de groenteman heeft gekweek te paddestoelen voor u, zon der gevaar en zonder aan slag op de natuur. G. van Leeuwen. AMERSFOORT - In de Adriaan Wulf se Startgalerie is in de maand oktober werk te zien van de Amsterdamse beeldhou wer Barbara Kletter. Na haar kandidaats Nederlandse Taal en Letterkunde heeft Barbara Klet ter de studie Beeldhouwen aan de Koninklijke Academie van Beel dende Kunsten te 's-Gravenhage gevolgd, waar ze in 1989 afstu deerde. Dankzij haar opvallende werk kwam ze in 1990 in aanmerking voor een startstipendium van het Fonds voor Beeldende Kunsten, Vormgeving en Bouwkunst. Expo sities had ze onder meer bij Pulchri Studio in Den Haag en recentelijk heeft ze een opdracht voltooid voor de gemeente Zoetermeer in de beeldentuin achter het Historische Museum. Niet alleen dankzij de financiële steun in de vorm van het starstipen dium, maar ook dankzij haar werk zaamheden bij het Roest Vrij Staal verwerkingsbedrijf Tevako is zij er in geslaagd kwalitatief en mate riaaltechnisch zeer hoogstaande beelden te maken. Haar werkerva ring als plaatbewerker bij dit be drijf stelt haar in staat met het zeer moeilijk te bewerking RV Staal vir tuoos om te gaan. In de stalen con structies worden vaak ook andere materialen, zoals glas, koper en ij zerhoudend zand op een perfecte manier verwerkt. De resultaten zijn echter allesbe halve puur technisch knap ge maakte obiekten; voorop staan de beeldende ideeen en de inhoud. Die komen vooral naar voren door het gebruik van cibachromes: fo to's die volgens een speciaal pro cédé worden uitvergroot waardoor de hoogst mogelijke kwaliteit en duurzaamheid verkregen wordt. Door de afbeeldingen van de in alle beelden aanwezige cibachro mes wordt de toeschouwer bij elk beeld op een bepaald spoor gezet. Dan blijkt dat niet alleen elk beeld zijn eigen verhaal vertelt, maar dat ze vooral ook met elkaar een gege ven uitwerken. Altijd verwijzen de beelden naar architectonische elementen, zoals zuil, deur, trap of plafond. En altijd is er een vergelijking te bespeuren tussen oude bouwelementen uit de Middeleeuwen en de Renaissance tegenover een moderne bouwstijl. Waarbij de oude bouwstijlen het lijken te winnen door hun gevoelig heid, die zich uit in warme kleuren, het vaak prettig gemanipuleerde licht dat een belangrijke rol speelt in de foto's, en de zuivere verhou dingen die zijn afgeleid van de Gul den Snede en andere getalssym bolieken. De moderne bouwstijl lijkt zich staande te houden door de schoonheid van de koele en strak ke staalconstructies en de eigen wijze, originele vormgeving. Een installatie, fijngevoelig en betekenisvol verhalen over archi tectuur, en zorgvuldig een spel spelend met de aanwezige bouwe lementen. Opening: zaterdag 6 ok tober 12.00-15.00 uur. Laatste dag: woensdag 31 oktober. Klaverjas voor ouderen LEUSDEN - De vereniging Welzijn Ouderen Leusden (WOL) houdt vrijdag 28 september een klaver- j as-ontmoeting. Deelnemers beta len 1,50 inschrijfgeld. Er zijn leu ke prijzen te winnen. Het klaverjas sen gaat om 9.30 uur van start en duurt tot 12.30 uur. Belangstellen den kunnen zich telefonisch aan melden onder nummer 948426. In schrijven op de dag zelf is mogelijk vanaf 9.00 uur 's morgens. Plaats van handeling is de WOLboom aan de Hamersveldseweg 2a. Naam: Fokko Tilma Beroep: Milieuwerker Bekend van: schillen ophalen Favoriete plek: „Het bankje op de Augustijnenhove" „Het bankje kom ik elke vrijdag tegen op mijn route door de wijk Munnikhove. Als het mooi weer is, kan ik nooit de verleiding weerstaan om daar even te gaan zitten en te gemeten van de aangename vrede en rust. Ik zet de tractor dan even weg en doe de motor uit. Meestal laat ik die lopen, als ik ergens moet zijn, omdat het geen doen is om de motor telkens aan en uit te doen. Maar op deze plek neem ik de tijd om te genieten. „Deze plek heeft voor mij uitstraling. Aan de rechterkant zie je het gebied waar de uitbreiding van de Hamershof zal komen en links kijk je uit op het Valleikanaal." „Ik ben in 1978 in Leusden komen wonen. Daarvoor woonde ik m Harderwijk. Ik ben geboren m het Groningse Bedum op een boerderij. Mijn ouders hadden een boerderij, een gemengd bednjf met graan, kool en melkkoeien. Dat zie je in deze streek met zoveel. Hier heb je voorname lijk veehouderijen. Toen ik hier kwam wonen, waren de wijken Munnikhove en Claveren- blad/Wildenburg er nog niet. Die zijn later gebouwd. Leusden-Centrum was daarmee klaar. Leusden-Zuid was toen als zoals het nu is. Dat gebied heeft een bufferfunctie tussen het centrum en het bosgebied. Als er in Leusden gebouwd moet worden, kan dat volgens mij het beste bij de Koedijkerweg tegen Hoevelaken aan. Maar dan moet Stoutenburg wel buiten schot blijven. Wat Leusden nu nog nodig heeft, is een evenemententerrein. Daar kan de PJGUbijvoorbeeld zijn activiteiten op organiseren. Waar dat terrem zou kunnen komen, weet ik met. Een mogelijkheid is bij de streekschool, daar ligt nog een stuk grond braak."

Leusder Krant | 1990 | | pagina 8