cholieren krijgen bekeuringen eusdense kinderen op t.v. in kinderboekweek Platvoet: Een lekker enge film nieten van een musical eze week grote verkeerscontrole Strip van de week Flessenpost Als jij je zin krijgt. LIESHOUT flSDAG 3 OKTOBER 1990 Heb Je iets voor de kinderkrant? Schrijf of bel! Lensder Kinderkrant Postbns 11 3830 aa Lensden Telefoon: 033-941495 033^946824 LEUSDEN - Even had Leusden een bioscoop. Op zaterdag 29 septem ber draaide in de zaal van de Blijhof een echt bioscoopfilm. De teken film Platvoet en zijn vriendjes werd 's morgens en 's middags vertoond. Aangekondigd was dat het een film was voor alle leeftijden. Veel kin deren hadden de film in een 'echte' bioscoop gezien. Zoals Femke (10). Ze wilde hem nog een keer zien. Ze mocht met Miranda (10) en Saskia (6) mee, als recensenten. Hoewel een film voor 'alle leeftij den' leuk zou moeten zijn voor ba- bies, pubers en opa's, is hij meestal vooral leuk voor kinderen. In de zaal van de Blijhof zaten 's morgens ongeveer 35 en 's middags 75 kin deren. Het waren (gek genoeg) bij na allemaal meisjes. De meeste kinderen waren onder de acht jaar. Zoals Saskia dus. En Saskia was bang. Miranda vond de film 'span nend' en Femke 'leuk zielig.' In te genstelling tot wat gedacht werd was Platvoet geen mdiaantje maar een monster" uit een ver verleden. Hij maakte allerlei vreemde avon turen, in een vreemd landschap met vreemde vriendjes en tegen standers mee. Vooral Ruigtand was volgens Saskia met zijn grote tan den eng. „Hij ging bijten en wilde Platvoet pakken." Dat had ze wel begrepen. Hoe het precies ging in de rest van het verhaal was voor haar minder duidelijk. Volgens Mi randa is Saskia beslist te jong voor deze him. Miranda had genoten. Net als Femke. „Hoewel de moe der wel een beetje snel dood ging. Ze vonden de Film 'prachtig' gete kend. „In allemaal donkere kleu ren, alleen Platvoet was licht.Heel anders dan de hchte, met behulp van de computer, getekende te- LEUSDEN - Paula zoekt de vinder van haar brief. Paula Wanner (8) gooide samen met vriendin Mare ha Lucasse»(6) een fles in het water. Een fles met een brief erin. In de brief hadden ze iets over zichzelf geschreven. „Het was een soort liefdesbrief', volgens Paula. De fles werd stevig dichtgedraaid en nagekeken toen hij schommelend wegdreef. In spanning werd afgewacht of daar kenhlms die op de televisie te zien zijn. Dit was plaatje voor plaatje handwerk. Hoewel het verhaal zich afspeelde in een verre tijd en een onherkenbaar landschap zaten de meiden 'er helemaal in'en leefden ze helemaal mee. De grote meiden houden wel van een beetje griezelen en spanning. De muziek deed daar een schepje bovenop. Die stond keihard, alsof het kleine zaaltje m de Blijhof echt een grote bioscoop was. Dat was niet zo. In het begin was de stem\ die vertelde, met te verstaan. Na de; pauze was het beeld onscherp. Toen het licht weer aan ging wer den heel veel zuchten geslagen, haalden grote zussen hun bescher mende armen van de schouders van kleine zusjes en kwamen een heleboel rode, warme wangen te voorschijn. nog iets mee zou gebeuren. De post is gevonden. Vorige week kreeg ze een telefoontje van een kind die haar nummer op het briefje gelezen had. Paula was zo verrast dat ze vergat te vragen hoe de ontvanger heette. Om daarachter te komen was ze eerst van plan om een nieuwe brief per flessepost te versturen. Maar als iedereen flessen in het water gaat gooien is dat milieuverontreiniging. Daarom deze oproep: Wie heeft Paula's brief gevonden. Bel 945466 of 941495. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIflIIIIIII ISDEN - De Rijkspolitie let deze week extra op de (brom)fiet- ide scholieren. Op de Amhemseweg, bij het Lockhorsterbos, Asschatterweg en alle andere veel gebruikte routes naar ersfoort zal veel politie aanwezig zijn. De agenten controle- of de fietsen in orde zijn of niemand door rood licht rijdt en edere scholier zich behoorlijk in het verkeer gedraagt, idei jaar is het raak. In de herfsi met een echte verkeerscontrole te de politie de puntjes op de i. een grote indrukwekkende wijst de politie scholieren dat verkeersregels moeten ien nageleefd. Niet dat de po- de rest van het jaar niet op (lieren let maar deze week zal jolitie duidelijk en streng aan- ig zijn. Daardoor krijgen niet en de brugklassers misschien de eerste keer van hun leven maken, ook de oudere scholieren merken dat ze zelf verantwoor delijk zijn voor hun gedrag. Kinde ren die in een grote groep meerij den, laten vaak 'de groep' beslis sen. Wanneer bijvoorbeeld het stoplicht op rood springt terwijl nog lang niet iedereen aan de over kant is, rijden ze gewoon door om bij de anderen te blijven. Of wan neer "bijna niemand' op een mistige herfstochtend het licht aanheeft, doen zij het ook maar niet. 'De groep' is iedereen en memand. Ie dere verkeersdeelnemer is verant woordelijk voor zijn eigen gedrag. Wie dat niet weten wil, loopt kans het deze week te moeten voelen. Bij de controle zal gelet worden op alles waardoor veilig verkeer in gevaar kan komen. Daar hoort ook de regenkleding bij. Wie zijn capu chon niet vast wil maken omdat 'dat zo stom staat', kan niet goed achter om kijken en zien wat er van de zijkanten komt. Fietsen met in een hand een paraplu mag ook niet. Wie zijn regenkleding slordig ach terop heeft zitten, waardoor touw tjes of broekspijpen tussen de spa ken kunnen komen, kan vallen. En daarmee zijn medeweggebruikers in gevaar brengen. Tassen en tas jes aan het stuur zijn verboden. Fietsen met zijn drieën naast elkaar of over de hele breedte van de weg, eveneens. Opperwachtmeester B. Klappe leidt de aktie. „Natuurlijk controle ren we of de fiets in orde is. Bel, reflectoren, wit achterspatbord, remmen en verlichting moeten in orde zijn. Maar dat is vaak niet voldoende. Over het algemeen zijn de ouders in Leusden en omstre ken bereid om veel geld en moeite te besteden aan goed materiaal. Maar als de scholier het vertikt om zijn licht aan te doen, kan hij toch een bekeuring krijgen. We letten ook op het weggedrag." Vorig jaar werden bij dergelijke acties wel zeventig bekeuringen op één ochtend uitgeschreven. Toen werd per overtreding tien gulden berekend. Een speciaal ta rief voor scholieren. Hoewel er scholieren bij waren die wel vijf overtredingen begingen en dus vijftig gulden moesten betalen, weet de Opperwachtmeester niet of hij dit jaar weer een tientjes-actie houdt. Een normale bekeuring kost twintig tot vijftig gulden. Overigens is de politie ook van plan om extra op de sporters op weg van of naar de sportvelden te gaan letten. DEN - Marqnax Vanoni, Cindy Punt en Laura Polman: drie |den uit Leusden zijn hard op weg artiesten te worden. Ze Ien binnen een maand liefst drie keer voor de televisie op, t een groot theateroptreden voor 250 kinderen in Amster- l Alle drie maken ze deel uit van het kinderkoor Mirakel, ■koor dat gisteravond op de televisie won in het Kinderen Ir Kinderentoernooi. Of ze in de halve finales komen zal nog jten blijkeh. In ieder geval is de Vara zo enthousiast over groep dat ze door deze omroepvereniging zijn uitgenodigd nee te doen in een aantal programma's. trom verschijnen ze ter gele- leid van de kinderboeken week op 9 oktober met 'een soort musical' op de televisie. Treden ze op 10 oktober op in een grote zaal in Amsterdam („Misschien is het jeugdjournaal daar wel bij", hoopt Laura) en zijn ze op 10 november te zien m het jubileumprogramma van de Vara die dan 65 jaar bestaat. Marquax, Cindy en Laura zijn alle drie 12 jaar en alle drie razend enthousiast. Deskundig hebben ze de eerste uitzending van Kinderen voor Kinderen bekeken en nemen graag de gelegenheid aan om wat recht te zetten. „In de eerste uitzending zit hetzelf- Cindy en Marquax; straks wereldberoemd in heel Nederland! de liedje als wij moesten zingen. Met de typemachines. Wat we bij het zingen in de clip moesten doen, mochten we zelf verzinnen. Wat de anderen verzonnen zagen we pas op de televisie. Het is dan ook ab soluut toeval dat we ook de type juffrouw een emmer water over het hoofd gooiden. Dat is geen naape- rij. Bovendien zijn de opnamen voor dit programma al in het voor jaar gemaakt, 't Is echt niet afgelo pen week gauw verzonnen." Waar mee de dames een gevreesd mis verstand voor eens en voor altijd uit de weg hebben geruimd. Hun eer ste optreden voor de televisie von den ze wel een beetje eng. Mar-, quax: „Ik moest op hoge hakken een trap aflopen. Ik was ontzettend bang dat ik zou vallen." Het ging goed. Ze begrijpen wel een beetje waar om de Vara zo enthousiast is. Cin dy: „De denk dat dit komt omdat wij zo vrij zijn. We zijn niet bang voor de camera." Laura: „Dat komt na tuurlijk omdat we al zolang bij Mira kel spelen. Daar spelen we ook toneel." Marquax: „En we zijn ge woon een leuke groep." Opschep perij? Welnee, feiten. De musical die op 9 oktober zal worden uitgezonden is al opgeno men en heeft voor veel pret ge zorgd. „Het is eigenlijk een soort liedjesprogramma dat door Peter Lusse, je weet wel die van de chips reclame, aan elkaar wordt gepraat met een verhaaltje", vertelden de meiden. De liedjes die zij zingen zijn allemaal geschreven door An nie M.G.Schmidt. Het programma heet 'Egeltjes onder de trein'. Net als het boekje dat als gratis ge schenk verkrijgbaar is in de Kin derboekenweek als je een boek koopt. Peter Lusse bleek in werke lijkheid net zoveel grappen te ma ken als op de televisie. Uiteraard hebben ze zijn handtekening: „Hij wilde hem ook op je blote billen zetten maar alleen met een scheer mesje want dan bleef het langer goed, zei hij." Iedereen had liever dat hij zijn naam op een velletje papier of desnoods op een jack zette. Een ander grappige herinne ring: „de mannen met spillebenen." Ze zingen tijdens het repeteren nooit toonladders. Maar nu moes ten ze in het programma ineens heel serieus studeren. Sven het ze de heel vlug en steeds hoger 'man nen met spillebenen' zingen. De opnamen zijn gemaakt in het gebouw aan de Ringweg m Amersfoort waarin Mirakel sinds september onderdak heeft gekre gen. Aan deze musical doet niet het hele koor mee. Vijftien kinderen werden uitgekozen, waaronder de drie Leusdense meiden. Ze kregen ieder zelfs een solo. Daarvoor heb ben ze wekenlang tweemaal in de week anderhalf uur moeten oefe nen onder leiding van Sven Boogert (Zang) en Anlae Thuis (beweging). Dit allemaal naast hun normale theaterlessen. Nog voor de musical bij de ope ning van de kinderboekenweek is uitgezonden, is het Mirakelkoor al bezig met de volgende uitdaging. Op het grote jubileumfeest van de Vara, dat op de televisie zal wor den uitgezonden, moet het Mira kelkoor optreden. Zij zullen een paar liedjes uit de musical Annie zingen. Opnieuw een drukke, spannende tijd. Sinds het voorjaar is het bijna niet anders. Minstens drie maal in de week naar Mirakel en dan ook nog de extra keer voor de opnamen. Ze hebben er reuze zin in. Ze willen er van genieten zo lang het nog kan. Alle dne begrij pen ze heel goed dat dit misschien het laatste jaar zal zijn dat ze dit soort dingen kunnen doen. Vol gend jaar gaan ze naar het voortge zet onderwijs, knjgen ze het druk met huiswerk en zijn ze misschien 'te oud' voor het kinderkoor. Maar alle dne zijn ze vast van plan om actrice te worden. „Of modeont werpster", aarzelt Marquax nog. Cindy droomt er zelfs van ontdekt te worden als filmster. Laura knikt en koestert haar dromen. Het Mirakelkoor is op de televi sie te zien op 9 oktober bij de VARA ter gelegenheid van de opening van de kinderboeken week. Het thema van de kinder boekenweek is dit jaar „Boeken horen bij je" met een bijzondere belangstelling voor buitengewo ne boeken. Buitengewoon van vorm, van inhoud, omdat ze be roemd zijn of opvallend. De bi bliotheken in Leusden en Achter veld organiseren een aantal akti- viteiten omdat het Kinderboe kenweek is. Op 11 oktober komt meester verteller Bram van der Wurff naar de Til aan de Hamersveldse weg. Hij vertelt van half vier tot half vijf 's middags, voor kinde ren van vier tot acht jaar. Kaar tjes zijn gratis af te halen in de bibliotheken, zolang de voorraad strekt. Op 18 oktober kunnen kinderen hun eigen boek drukken in het gereformeerd Jeugdhonk aan de Hamersveldseweg 100. Kinderen van 8 tot 12 jaar zijn dan tussen 2 en 5 uur welkom als zij zich bij tijds hebben opgegeven in een van de bibliotheken. As jij je zin krijgt? Wat dan?... Heb je een mening, een wens, wil je iets...weet je iets, bel 946824 Marianne de Valck, of 941495 de Leusder Krant. (advertentie) INTEfVUEUBEL Hamersveldseweg 22 3833 GP Leusden tel 033-941331 alles voor uw woning tapijt-gordijnen meubelen-slaapkamers Striptekenaar Helmer Helmers (12) maakte toen hij op de basisschool zat een eigen krant. Bennie Big was daarin een bekende figuur. Helmer kan als brugklasscholier het strip- tekenen niet laten. Hij heeft beloofd vaker een strip bij ons in te willen leveren. Wie volgt. De twee hoofdrolspelers van de opera Brundibar. mige bewegingen. Ze dansten zo langzaam maar ook dat hoorde bij de bedoeling." Het grote verschil met een musical vond zij de sfeer. Het was mooi en vrolijk maar toch triest.Vooral het hoofdrolspeletje Anninka vond ze erg triest kijken. „Daardoor kon je met vergeten dat alles een dubbele betekenis heeft. Die betekenis wordt vooral in de twee laatste bedjes goed duidelijk, voor wie goed luisteren kan en ho ren wil. Op zichzelf was het verhaal vro lijk genoeg. Alles draaide om twee arme kinderen en een machtige orgelman Brundibar. Zijn naam be tekent brombeer. Vooral de orgel man maakte indruk op Maarten. Met zijn felrode trui viel hij echt op." (De regisseur Klaas Rusticus vertelde na afloop van de voorver toning dat alle kinderen gekleed waren in kleuren die leken op de kleuren van de huizen. Allemaal, behalve de orgelman.) Maarten en Marieke gaven toe waarschijnlijk niet naar het programma gekeken te hebben, als ze zomaar voor de televisie hadden gezeten. Nu ze er vooraf iets meer van wisten, waren ze geïnteresseerd. Maarten: „Ik ben bhj dat ik het gezien heb. Het is een mooi stuk." Marieke: „Het is echt een programma voor kinde ren die iets meer willen dan opper vlakkigheid." Maarten: Het gaat niet over de oorlog maar toch moet je daar over nadenken. De NOS zendt "Brundibar' uit op 10 oktober op Nederland 3. Het programma begint om 20.25 en duurt tot 21.02 uur. Dagelijks fietsen honderden scholieren naar Amersfoort. De pohtie gaat scherp op ze letten. Overtredingen en mankementen aan de fiets worden bestraft met bekeuringen van tien tot vijftig gulden per overtreding. Mijn mening Voordat de opera begint, wordt een aantal mooie maar moeilijke teksten uitgesproken. Bij de beel den van een eeuwigrollende zee, vertellen Maartje van Weegen en Lex Goudsmit iets over het waarom van de opera. Zowel Marieke als Maarten vonden dit eerste stuk 'heel anders' dan de rest. Het hoor de er wel bij maar je moest er echt doorheen bijten. In tegenstelling tot de feitelijke opera. Maarten: „Bij een opera denk ik aan grote men sen die allemaal lopen te galmen op een toneel. En aan een dikke mevrouw in een afschuwelijke jurk die verschrikkehjk hoog zingt. Meestal snap je niks van de tekst, laat staan het verhaal." Niets daarvan geldt voor deze opera. Alle opnamen zijn buiten gemaakt. Hoewel het verhaal voor de oorlog geschreven werd, zien de kinderen er eigentijds uit. De orgelman speelt bijvoorbeeld met zijn skateboard. Door de ondertite ling wordt ieder woord duidelijk. Maarten: Het hjkt meer op een musical. Alle rollen worden door kinderen gespeeld die wel goed en vooral erg hoog kunnen zingen Maar een paar regels worden ge sproken en zelfs die zijn op rijm. Marieke was het met hem eens. „In het begin moest ik vooral la chen om de houtigerheid van som- - Op 10 oktober is op televisie een kinderopera te De NOS nodigde recesenten een voorvertoning bij te wo- Twee van onze kersverse re- (aanmelden kan nog), dat wel. Marieke Ruiten- 4) en Maarten Klaassen 13) er zelfs vrij voor van school, leek een leuk uitje maar zo ipel was het allemaal niet. Een ra is tenslotte wat anders dan lachfilm. De informatie die we Iden, duidden erop dat we op vige kost konden rekenen. De ideropera Brundibar is geschre- door de joodse componist ts Krésa op de tekst van de ineens joodse Adolf Hofmeister. kregen de opdracht van het joodse weeshuis in Praag. Spoedig daarna brak de Tweede Wereld oorlog uit. De kinderen kwamen, net als de componist in het ghetto (de joodse wijk, waar niemand uit mocht) terecht. Daar werd de ope ra opgevoerd. De bedoeling was om door de kinderen te laten spe len ze af te leiden van de vreselijke werkelijkheid maar om ze (en het publiek) tegelijkertijd wat duidelijk te maken. De opera werd vele ke ren opgevoerd, vaak met nieuwe spelers omdat de oude de ver schrikkingen van de oorlog met overleefde....net als de componist. We hebben de opera gezien. We hebben geglimlacht, genoten en de dubbele bodem doorzien. rundibar maakte vooral indruk op recesent Maarten Klaas-

Leusder Krant | 1990 | | pagina 13