'oning Stichting krijgt reld 'woontorenaffaire' Ik had vlieger willen worden" Leusdens taxibedrijf van start leusder krank gitarist naar wereldfinale in Japan Snelheidscontrole BV slaapt L-TAX LEUSDENS TAXIBEDRIJF LIESHOUT WOENSDAG 3 OKTOBER 1990 plaatselijk nieuws DEN - De Woning Stichting t (WSL) krijgt van de ge- Jite een vergoeding van raixn I0,— als bijdrage in de extra i die de stichting gemaakt in de zogenaamde Svoonto- Het CDA ging don- g bij de gemeenteraadsver ing overstag en liet zijn be- i tegen betaling vallen. fSL had om de vergoeding igd, omdat zij plannen voor van woningen op het mid- :ein van het Ruige Veld terugtrekken. De omwonen- hadden massaal bezwaren jen ingediend. Volgens de igstichting had zij de plannen op verzoek van wethouder ingh (WD) ingediend. Daar- zouden er verwachtingen ge- zijn bij de WSL, die versterkt n door latere uitspraken in en commissievergaderin- CDA maakte deze maand echter bezwaren tegen een formu lering in het het voorstel van burgemeester en wethouders aan de raad om de WSL tegemoet te komen. In het voorstel stond dat de gemeente een juridische verplichting zou hebben om het bedrag te betalen. De CDA-fractie wilde daar argu menten voor en wachtte met het innemen van een standpunt tot de raadsvergadering van donderdag avond. De discussie in de raad spitste zich toe op de vraag of de gemeen te verplicht zou zijn om een toezeg ging van de burgemeester of een wethouder na te komen ook als de gemeenteraad daarvan niet op de hoogte is of er nog geen uitspraak over heeft gedaan. In dat geval zou de raad uitgeschakeld worden. In het tegenovergestelde geval, waarbij de raad een toezegging van een van de gemeentebestuur ders kan terugdraaien, doet het probleem zich voor dat mensen die zaken doen met de gemeente niet kunnen vertrouwen op uitspraken van burgemeester of wethouders. De 'woontorenaffaire' heeft in middels zo'n lange voorgeschiede nis, waarbij zoveel mensen betrok ken zijn geweest dat CDA-fractie- voorzitter Hans Pekelharing het al leen al daarom nodig vond dat de zaak werd afgerond. „Andere par tijen dan het CDA stemden om be grijpelijke redenen met een ver goeding m," zei Pekelharing. „Daarom wil mijn partij het met laten aankomen op afwijzing op grond van formele en juridische argumenten." Eerder deze maand had zijn partijgenote Evelien Blom in de commisievergadering Alge mene Bestuurzaken gevraagd om een advies van een extern juridisch adviseur. De andere partijen waren daar niet op ingegaan. Dat was de reden waarom het CDA in eerste instantie dreigde tegen het voorstel te stemmen en later verklaarde met haar standpunt te wachten op de discussie in de raad. Ep Oostra van D 66 zorgde voor een oplossing, door zijn voorstel om in het voorstel te spreken van een bijdrage van de kosten. Door deze formulering te kiezen zou kunnen worden voorkomen dat de indruk wordt gewekt dat de ge meente een verplichting heeft aan de WSL. Daarin kon een meerder heid van de raad zich vinden. De WD, die al eerder bezwaren had tegen de vergoeding bleef tegen. Net als haar eigen wethouder De Jongh vond de WD dat het de nor male gang van zaken is dat plannen moeten worden teruggetrokken. Dat hoort volgens woordvoerder Ton Voortman tot het risico van het zakendoen. Voortman stelde de vraag of de gemeente een morele of juridische verplichting ten op zichte van de WSL had en ant woordde zelf met nee. Ook Leusden '90 stemde tegen. Stoelinga, die voor de laatste keer als fractievoorzitter van zijn partij optrad, omdat hij naar Amersfoort verhuist, vond dat de hele affaire te wijten was aan het optreden van De Jongh. „Het is onaanvaardbaar dat gemeenschapsgeld gebruikt wordt om een fout van de wethou der te herstellen," was de mening van Stoelinga en zijn fractiegeno ten. LEUSDEN - „We willen ons als Leusdens taxi-bedrijf dui delijk profileren. Behalve dat we rijden in luxe auto's, willen we ons onderscheiden door service en kwaliteit." aan het woord is J. van Schalkwijk. Zijn zoons, Johan (27) en Ferry (25) van Schalkwijk leiden, sinds 1 oktober het Leusdense taxibedrijf LTAX. Voorlopig beschikt het be drijf over drie vergunningen waarmee twee Audi's en een Volkswagenbus kunnen rijden. Het bedrijf richt zich op drie soorten gebruikers. Naast de particulieren passa giers, de zakenmensen en, naar men hoopt in de nabije toekomst, de mensen die mee willen rijden in een 'belbus- 'zowel uit Leusden-zuid en Stoutenburg als uit kamp Wa terloo.. LTAX had enige moeite met het verkrijgen van de noodza kelijke vergunningen. De taxi bedrijven uit de gemeentes in de omgeving waren niet erg gelukkig met de komst van het Leusdense bednjf. Die proble men zijn verleden tijd. De broers Van Schalkwijk hebben zich als eerste opdracht gesteld een begrip in Leusden te worden. Volgens Van Schalkwijk wor den er per dag gemiddeld vijf tien taxiritten in Leusden ge maakt. Dat is het eerste doel. Daarvoor zijn ze bereid iets extra's te doen. „De korte ritjes •EN - Hij mag dan op het it met zijn vriendin Miëtt te, monumentale zolde- be wonen aan de Amers- se Breestraat, Maarten Ber- osch bracht vrijwel zijn hele ani -lddoor in de Leusdense Euro- jveü ngen, waar zijn ouders nog na vijftien jaar verblijven. Berkenbosch is een be- eugdig musicus, die ei- w een geheel andere maat- e schappelijke carrière voor ogen stond dan de richting, die hij naar zijn eigen gevoel thans definitief heeft ingeslagen. Een tweede keus dus, maar hij is er niet on gelukkig mee. Beroepsmusicus betekent voor hem na een aan vankelijke teleurstelling ook de weg naar een naar hij hoopt en verwacht gelukkige en succes volle toekomst. Beroepsvlieger, piloot bij de bur- Berkenbosch: „Ik musiceer al vanaf mijn vijftiende jaar. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke woensdag. Elndredaktie: Gerrit Jeuring. Redaktle: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp Redaktle-secretarlaat: Mia Veen en Marijke Bakker Inlevering kopij en advertenties: Uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. Redaktle en administratie: Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19. Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsprijs: Kwartaal 13.30, halfjaar 26,10, jaar 49,50 Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17.30 en 18.30 uur), tel. 033-945272. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze fopekteur bezorging, overdag: 03420-94206 labeatellen foto's: to meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe- ttellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij Vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met luldelljke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num- n«r van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst, ^bestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste *o('i) thuis. OE LEUSDER KRANT Is een uitgave van de RDU-Krantenkomblnatle te Barneveld. gerluchtvaart, dat zou het voor de ambitieuze, van jongs af zeer be wust voor een maatschappelijk ge kozen beroep ingestelde middel bare scholier helemaal moeten worden. Daarop was ook zijn afge stemde schoolopleiding gericht: atheneum met daarna een oplei ding bij de Rijksluchtvaartdienst voor het zozeer begeerde brevet. Voor Maarten werd het na zijn vol tooide middelbare schooloplei ding een moeizame en uiteindelijk doodlopende weg. In 1985 kwam hij van het athenaeum; daarop werd hij opgeroepen voor de mili taire dienst en natuurlijk ging daar bij zijn voorkeur uit naar de Ko ninklijke Luchtmacht. Een begeerde plaats achter de knuppel bleek voor hem niet weg gelegd en hij kwam terecht bij de militaire verkeersleiding. Na zijn diensttijd meldde Maarten Berkenbosch zich als leerling bij de Rijksluchtvaartschool. Daar hoopte hij zijn grote wens in ver vulling te zien gaan: verkeersvlie ger te worden. Helaas: het is niet zover gekomen; na een klein jaar van emdeloze technische, prakti sche, theoretische en medische testen werd de zo vung voor een beroep in de mondiale wereld van techniek en avontuur beluste jon geman afgewezen. TELEURSTELLING 'Ja inderdaad, een teleurstelling. Ik had graag verkeersvlieger wil len worden van mijn jeugd af. Daarop heb ik ook mijn schoolop leiding afgestemd. Maar op een gegeven moment moet je je bij de situatie neerleggen. Uiteindelijk moet je toch een beroep gaan kie zen en toen heb ik gekozen voor mijn hobby. Ik heb altijd ontzettend veel van muziek gehouden. Dat heb ik waarschijnlijk van mijn moeder, die zelf zeer muzikaal is en vroeger na haar middelbare school zelf ook naar het conservatorium heeft wil len gaan. Dat is er toen met van gekomen. Maar mede dank zij haar en mijn eigen wens om van mijn hobby, de muziek dus, mijn beroep te gaan maken, ben ik zelf begon nen met mijn studie aan het conser vatorium in Hilversum'. Ook daar ging het aanvankelijk met zonder horten en stoten. Uitein delijk vraagt een studie aan een hooggekwalificeerd instituut als dit om het nodige talent van de stu denten. Maarten: 'Ik had dan welis waar van mijn vijftiende jaar af ge musiceerd en in Amersfoort in di verse bandjes gespeeld, voor een gedegen opleiding aan het conser vatorium worden wel de nodige eisen gesteld wat betreft het toela tingsexamen. Voor de voorberei ding daartoe heb ik dan ook dne maanden lang keihard moeten werken. Het gaat daarbij niet alleen om een praktisch examen, je moet kunnen aantonen dat je redelijk kunt spelen, maar het gaat ook om de theorie, het gehoor bijvoor beeld is heel belangrijk. Wat weet je van de toonladders, kun je die behoorlijk onderscheiden? Dat is best moeilijk en daarmee heb ik dan ook de nodige problemen ge had'. Niettemin heeft Maarten Berken bosch het gehaald. De Leusdenaar, die van zijn achtste jaar af bij de AFC Quick heeft gevoetbald - en vader Bas is daarbij een belangrijk stimulator geweest - bracht het in het seizoen 1987-'88 tot doelman van het eerste elftal. Maar daarna stopte hij definitief. Geen tijd meer en te riskant voor een musicus, voor wie zijn handen minstens zo kostbaar zijn als zijn instrument. Achter de luchtvaart en de sport heeft hij nu een punt gezet. De mu ziek is zijn levensdoel geworden en daarin lijkt hij minstens zo goed te gaan scoren als in de voetballerij YOU JANE Met de groep You Jane, waarvan hij overigens nog korte tijd deel zal uitmaken - de oorspronkelijke kern bestaande uit de saxofonist André van der Hoff, zangeres Blan che Elliz en drummer Giancarlo Ro- mita gaat zich binnenkort toeleg gen op studio-opnamen en het uit brengen van hun repertoire - heeft Maarten Berkenbosch deelgeno men aan de Band Explosion, een talentemjacht in België, die werd georganiseerd door het Japanse concern Yamaha. Tijdens deze competitie werd de groep vanwege haar kwaliteiten en prestaties uitverkoren om deel te nemen aan de wereldfinale in To kio op 28 oktober. De groep reist daartoe een week eerder af naar de Japanse hoofdstad. Merkwaar dig toeval: als Maarten Berken bosch terug is van zijn reis vertrekt zijn vriendin en huisgenote Mariètt Molnar, succesvol zangeres van een van de Glenn Miller-big bands, alsmede bij de funk-jazzgroep Hot Issue eveneens af voor concerten in het land van de rijzende zon. Achteraf zullen die twee elkaar het nodige te vertellen hebben en uitgebreide ervaringen kunnen uit wisselen, mag men veronderstel len. LEUSDEN - Veertien automobilis ten zijn woensdag tussen 11.00 uur en 12.00 uur bij een snel heidscontrole op de Maanweg op de bon gegaan, wegens het over schrijden van de maximum-snel heid. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 77 kilometer, waar 50 is toegestaan. De politie toonde zich over de oogst met ontevreden. Opper wachtmeester Klappe: „We heb ben de indruk dat de inspanningen, die we ons getroosten om de snel heid hier te drukken, vruchten af werpen. We hebben bij eerdere gelegenheden in een vergelijkbaar tijdsbestek wel eens veel meer overtredingen geconstateerd. Ook lag de snelheid dan vaak veel ho ger. We maten hier wel snelheden rond de 100 kilometer per uur. Wij zijn met dit resultaat zeker met on tevreden." De snelheidscontrole past in het kader van maatregelen, om de Maanweg veiliger te maken. Bewo ners maakten enkele maanden ge leden duidelijk, dat de verkeerssi tuatie erg onveilig was. Bovendien is de kruising Maanweg/Arnhem- seweg gevreesd, vanwege de vele aanrijdingen die er gebeuren. Met name fietsers en bromfietsers zijn daarvan regelmatig het slachtoffer. Discussie-avond LEUSDEN - De afdeling Leusden van de WD houdt donderdag 11 oktober een discussie-avond over de provinciale nota 'De toekomst getekend'. Daarin ontvouwt de pro vincie een visie op op woningbouw en industriële activiteiten in de pro vincie, zoals in de regio Amers foort. Ook in Leusden zou in de visie van de provincie ruimte zijn om meer huizen te bouwen. De bijeenkomst van de WD wordt gehouden in 't Ros Beyaart aan de Hamersveldseweg 55. De avond begint om 20.30 uur. Iedere belangstellende is van harte wel kom. horen erbij. Het moet mogelijk zijn om van Leusden-Zuid naar Centrum te njden. Of van een Leusdens adres naar het plaat selijke postkantoor." Beide broers werken als chauffeur. Met ingang van volgende week treden twee andere chauffeurs in vaste dienst. Hiermee hoopt men in staat te zijn alle opdrachten, zeven da gen per week, 24 uur per dag te kunnen vervullen. Als visite kaartje van het bednjf zullen zij volgens vader Van Schalkwijk 'altijd' m het pak verschijnen. „Bij ons mag het met voorko men dat iemand met een zware koffer door middel van een duimbeweging van de chauf feur naar de kofferbak verwe zen wordt." Bovendien zullen de verkeersveiligheidsmaat- regelen, zo belooft hij, streng gehandhaafd worden. „Binnen de bebouwde kom hebben ta xichauffeurs ontheffing van de veiligheidsgordel. Buiten de bebouwde kom niet Onze luxe auto's zijn trouwens eveneens voorzien van gordels achterin. Bovendien hebben wij voor de passagiers een verzekering af gesloten die het normale wat betreft de uitkering aan onze klanten overstijgt." Met nadruk wijzen de kers verse chauffeurs op de moge lijkheid om een lege taxi die men tegenkomt aan te houden. „Overdag is te zien of een taxi leeg is. 's Avonds is een lege taxi te herkennen aan het bran dende lichtje in de taxi-aandui- ding. Een ander minder be kend gegeven waaraan LTAX zich strak wil houden is de vijf tien procent korting waarop houders van een 65 plus kaart recht hebben bij vervoer in een taxi. UNIEK Het bedrijf heeft meer pijlen op de boog. Zo is het volgens Van Schalkwijk mogelijk om een taxi te huren, uitgerust met naar wens een autotelefoon, autofax en personal compu ter-aansluiting. „En dat is, voor zover ons bekend, uniek in Ne derland." Het idee voor een dergelijke taxi komt van vader Van Schalkwijk. Hij weet uit zijn er varing als accountant hoe ver velend het kan zijn onderweg zonder de nodige zakelijke ge gevens te zitten. Bij zeer grote bedrijven zijn dergelijke van alle zakelijke communicatie middelen voorziene auto's in gebruik. Dezelfde voorzienin gen in een taxi zijn nieuw, niet alleen voor Nederland, waar schijnlijk zelfs in heel Europa. LTAX heeft meer bedacht voor het bedrijfsleven. In deze taxi's is het mogelijk electro- nisch te betalen met behulp van de meest bekende credit kaarten en zelfs met een door LTAX uitgegeven creditkaart. De bedrijven en (kredietwaar dige, regelmatige) klanten die over de LTAX creditkaart be schikken, krijgen maandelijks een afrekening met een ge specificeerde opgave van de gereden ritten. Zo'n taxi-cre ditcard kan op naam staan van een bedrijf. Dit bedrijf kan werknemers en bezoekers toestemming geven gebruik te maken van de kaart. „De chauffeur haalt de passagier èn de kaart op bij de portier en brengt hem na de rit, bijvoor beeld naar het station, zelf weer terug." Doordat de ritge- gevens rechtstreeks in de computer terecht komen, is het niet meer noodzakelijk dat de chauffeur ritverslagen moet maken. Op deze manier wordt bespaard op de admnistratie- kosten zowel door de aange sloten firma's als door het taxi bedrijf zelf. TOEKOMSTMUZIEK De derde mogelijkheid van LTAX is vooralsnog toekomst muziek. Het bedrijf wü inspe len op de behoefte aan een belbus. Bij de gemeente Leus den is daarom een voorstel in gediend om het vervoer van Leusden-Zuid en Stoutenburg uit te voeren. Men stelt zich daarbij voor dat iemand die van de belbus gebruik wil ma ken een uur voor vertrek de bus bestelt. De gemeente Leusden moet instemmen met een bodemtanef. Wanneer in het uur voorafgaand aan de besproken vertrektijd, meer dere passagiers mee willen rij den worden deze, net als de eerste passagier, bij hun deur opgehaald. Iedere passagier wordt vervolgens via de de kortst mogelijke route op de plaats van bestemming ge bracht. Is er maar één passa gier, dan betaalt deze hetzelf de als wanneer er meerdere passagiers zouden meerijden. Eenzelfde aanbod heeft LTAX richting gemeente ge daan voor het vervoer van kamp Waterloo richting Leus den en Amersfoort. De inrich ting van dit kamp voor vluch telingen hangt wat betreft de gemeente Leusden, mede af van de openbare vervoersre- geling. LTAX heeft aangebo den daarin te voorzien. Zolang deze voorstellen bij de ge meente in behandeling zijn, kan van het belbus idee nog geen gebruik worden ge maakt, hoewel een busje al ter beschikking staat. Marianne de Valck LEUSDEN/UTRECHT - „Het sop is de kool niet waard", concludeer de de Utrechtse officier van justi tie mr K. Westerman donderdag in de zaak tegen een Leusdense BV. De niet-produktieve BV had de jaarrekening over 1986 niet naar de Kamer van Koophandel gestuurd. Op de zitting toonde de directeur van de BV zich zeer verontwaar digd over de 'absurde' zaak. „Ik sta hier voor de flauwekul", meende hij. Al sinds '84 bestaat de BV alleen op papier en 'doet niks'. Volgens de directeur was er dus elk jaar Kledmgbeurs LEUSDEN - Het gemeentediako- naat van de Dorpskerk in Leus den-Zuid houdt woensdag 10 okto ber een najaarskeldingbeurs. De beurs wordt gehouden in 't Tref punt, Arnhemseweg 75 in Leus den-Zuid en begint om li.OO uur. De beurs duurt tot 16.30 uur. Mensen die kleding ten behoeve van de beurs willen afstaan, kun nen dat op maandag 8 oktober van 19.00 uur tot 20.00 uur en dinsdag 9 oktober van 14.00 uur tot 15.00 urn- in 't Trefpunt afgeven. De opbrengst van de beurs komt ten goede aan vluchtelingen in het Midden-Oosten, aan het Lotjeshuis in Suriname en aan de stichting 'Mensen in Nood'. KPO-bijeenkomst LEUSDEN - De afdeling Leusden van de Katholieke Plattelandsvrou wen Organisatie (KPO) houdt dins dag 9 oktober een thema-bijeen komst, met als onderwerp Vrouw en geloof. Het thema zal worden ingeleid door mevrouw Tankink, pastoraal adviseur van de KPO. De bijeenkomst wordt gehouden in De Kom aan de Hamersveldseweg (naast de St-Jozefkerk). 'een nulbalans' en stuurde de fiscus ook geen aanslagen. De man zei aan de belastingdienst en de Ka mer van Kopphandel een briefje gestuurd te hebben met de mede deling dat de BV niet actief was. De Kamer zegt echter geen schrijven te hebben ontvangen. Mr Wester man vroeg de BV schuldig te ver klaren zonder een straf op te leg gen. Deze 'eis' nam de economi sche politierechter over, al was dat met naar tevredenheid van de di recteur „Ik heb liever duizend gul den boete. Dan kan ik in hoger beroep gaan." LEUSDEN/UTRECHT - Een 28-jarige inwoner van Amers foort werd vrijdag door de Utrechtse politierechter mr. R. Meertens tot vijfhonderd gulden boete en vier weken voorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld voor zijn aandeel in een vechtpartij in café De Brouwerij in Leusden. Op 11 november '88 was er ruzie in de kroeg ontstaan omdat de bar keeper één minuut voor afloop van het „happy houi" de verdachte en zijn vrienden niet nog eens dertig pilsjes wilde tappen. Tijdens het „happy hour" geldt het systeem van „twee halen, één betalen". Je kunt toch op je klom pen aanvoelen dat je niet op zo'n manier misbruik van die reclame moet maken", meende officier van justitie mr. Y. Kruijer. Een vriend van de Amersfoorter had uit woede de barkeeper een blad met bierglazen in het gezicht gegooid. Blijkbaar was zijn boosheid daar mee niet bekoeld want de jongen was naar buiten gegaan om een metalen honkbalknuppel uit zijn auto te halen. Volgens de verdach te had hij de ruzie proberen te sus sen en had hij de barkeeper vast gegrepen die op het punt stond te gaan terugvechten. Weer een an dere gast had de knuppel in han den gekregen en de barman hier mee bedreigd. Ook waren er stoe len op de bar gesmeten. „Buiten alle proporties", vond de officier. Zij was niet erg overtuigd van de „sussende rol" van de ver dachte, maar dacht dat zijn aandeel wel geringer was geweest dan dat van de andere jongens. Eén van de daders is al tot een gevangenisstraf veroordeeld, een 27-jarige Amers foorter moet nog terechtstaan. Om dat de verdachte zo vaak verhuisd was, had het zo lang geduurd voor dat de zaak op de zitting kwam, verklaarde mr. Kruijer. Bij haar eis hield zij rekening met de „ouder dom" van het incident. Aan de an dere kant was de Amersfoorter al eens eerder wegens „vechten" bij de rechter geweest. Mr. Meertens vond de zaak al met al ernstig genoeg om de ver dachte er niet af te laten komen met een boete, zoals zijn raadsman had bepleit. Zij nam de door de officier gevorderde straffen over. (advertenties; Het taxibedrijf van en voor Leusden voor particulieren en het bedrijfsleven. Houders 65+ pas 15% korting. Tel. 033-948400 klNTEIVMEUBEL Hamersveldseweg 22 3833 GP Leusden tel 033-941331 ALLES VOOR UW WONING TAPIJT-GORDIJNEN- MEUBELEN-SLAAPKAMERS

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3