Het Waterschap treedt uit de anonimiteit ■eusder krimi: sfv Opendag Waterschap Oud papier Nieuws uit de verenigingen WOENSDAG 3 OKTOBER 1990 plaatselijk nieuws van de Nederlandse woningen op een riolering aangesloten die het afvalwater uit woningen en fabrie ken rechtstreeks afvoert naar een afvalwaterzuiveringsinnchting. Daarvan zijn er in Nederland al meer dan 500 gebouwd. Jaarlijks krijgen deze installaties bijna een miljard kubieke meter afvalwater uit wc's, badkamers en keukens van de huishoudens te verwerken. Al dat water wordt gereinigd en vervolgens weer op het opper vlaktewater geloosd. Daar komt ontzettend veel bij kijken. Boven dien zijn er nog erg veel mensen die vast afval als maandverband en zelfs complete inhoud van katte- bakken door het nool spoelen. Dit spul en ook het chemisch afval dat de mensen nog steeds achteloos door de gootsteen spoelen (kwas- tereiniger, fotochemicalien en verfresten) kan op de installaties grote problemen veroorzaken. Bo vendien kan de chemische veront reiniging er daar niet uitgehaald worden en zal dus het oppervlakte water vervuild raken. Bedrijven worden intensief gecontroleerd om ongewenste lozmgen zowel op het riool als het oppervlaktewater te voorkomen. Voor lozmgen op het oppervlaktewater zijn boven dien vergunningen van het water schap noodzakelijk. Anders dan in de meeste provincies in Nederland wordt het waterkwaliteitsbeheer in de provincie Utrecht op dit moment nog door de provincie zelf verricht. FOSFATEN Tot nu toe hebben de water schappen ervoor gezorgd dat het oppervlaktewater aanzienlijk scho ner is geworden. Over niet al te lange tijd moet het water ook een stuk doorzichtiger kunnen zijn en is er weer ruimte voor taferelen zoals die van de ouderwetse schoolpla ten waarbij sloten en slootkanten barstensvol leven zitten. Een nieuwe gigantische ïnveste- ringsronde staat namelijk op stapel voor de verwijdering van fosfaten uit het afvalwater. Deze stof veroor zaakt de algengroei in het water van sloten en meren waardoor deze bijna ondoorzichtig gewor den zijn. Fosfaten zitten in menselij ke uitwerpselen en kwamen tot voor kort ook in de wasmiddelen voor. Deze stoffen kunnen er, tech nisch gezien, bij de zuiveringsin stallaties uitgehaald worden. Maar een andere grote bron van fosfaat- verontreiniging van het opper vlaktewater is de landbouw. Dier lijke mest en kunstmest bevatten veel fosfaat en nitraat. Alles wat het gewas niet aan deze stoffen op neemt, komt uiteindelijk in het op pervlaktewater of grondwater te recht. Net als ook de bestrijdings middelen die m de landbouw en kasbouw worden gebruikt. Nogal wat mensen denken dat ook de drinkwatervoorziening tot het takenpakket van de water schappen behoort. De waterschap pen houden zich echter uitsluitend bezig met het oppervlaktewater. Toch zal de relatie met het grond en drinkwater een steeds belang rijker rol gaan spelen. Onder in vloed van het Nationaal Milieube leidsplan (NMP en NMP+) zijn de derde Nota Waterhuishouding en diverse andere nota's die recent zijn verschenen met als doelstel ling een schoner en beter milieu m Nederland te creëren, zullen de waterschappen steeds duidelijker aan de weg (moeten) gaan timme ren. In de toekomst zal er bijvoor beeld meer aandacht komen voor natuurvriendelijke oevers, vispas- sages bij stuwen en het beperken van het inlaten van gebiedsvreemd water. Met het oog op de nieuwe toekomst is ervoor gekozen na drukkelijker naar buiten te treden en het pubhek kennis te laten ma ken met „de wereld van de water schappen". Vandaar het open huis op 6 oktober 1990. HISTORIE In het begin van de twaalfde eeuw startten de bewoners van de lagere gebieden in Nederland al met de aanleg van dijkjes om hun bouwland of woonoord te bescher men tegen regelmatige aanvallen van het water vanuit zee of vanuit de rivieren. Behalve voor beveili ging werden ook dijken aangelegd om stukken land te winnen. Vanaf het midden van de dertiende eeuw wisten de Hollanders op die manier zelfs een totale landaanwinst te be reiken van ongeveer 600.000 ha, gelijk aan de oppervlakte van Gro ningen en Friesland samen. Voor beelden daarvan zijn de polders De Beemster, De Purmer en na tuurlijk ook de IJsselmeerpolders. Ondanks de enorme 1 andwinst ging m de loop der tijd elders ech ter ook weer 500.000 ha verloren. Daaruit blijkt de nimmer aflatende strijd van de Nederlanders tegen het water. Een strijd die ook m de toekomst nog moet worden gstre- den: het land daalt en de zeespie gel stijgt. De zee is sinds het begin van onze jaartelling al met 340 cen timeter omhooggekomen. De op warming van de atmosfeer doet de ijskappen op de polen langzaam maar zeker verder smelten. Dat heeft gevolgen voor het zeemveau. Als, in het uiterste geval, al het ijs van de poolkappen zou smelten, stijgt het zeewatemiveau met 60 meter. Nadat de dijken eenmaal waren gelegd, werd het noodzakelijk ook afspraken te maken over de afwa tering van de betreffende gebie den. Vooral agrariërs waren ge baat bij een constante waterstand voor de teelt van hun gewassen. Dat leidde m de dertiende eeuw tot de vorming van de eerste water schappen die verantwoordelijk waren voor het waterbeheer. Elk gebiedje, elk poldertje had zijn ei gen specifieke problemen en moest dus door een eigen bestuur beheerd worden; (hoogheemra den onder voorzitterschap van een dijkgraaf. Zo bestonden er ooit zo'n drieduizend waterschappen en - schapjes in Nederland. Door verre gaande concentratie zijn daar uit eindelijk de huidige 130 water schappen uit voortgekomen. De waterschappen zijn zelfstan dige lagere overheden met eigen bevoegdheden. Zij functioneren onder toezicht van de provincie. Financieel zijn zij onafhankelijk omdat het benodigde geld verkre gen wordt door de inwoners van het waterschap (nu nog de eigena ren van onroerend goed) jaarlijks aan te slaan voor de zogenoemde waterschapsomslag (de belasting van het waterschap). Ondanks de zorg van de waterschappen in het verleden, is het water van de zee en de rivieren in de loop der eeuwen de mens toch herhaaldelijk de baas geweest. Vanaf het jaar 1248 heb ben zich zeker twintig keer zware overstromingen voorgedaan. Gro te schade en verlies van veel men senlevens. waren daarvan het ge volg. De laaste en meest bekende overstroming met ook nog eens de meeste slachtoffers, was die op 1 februari 1953 (1835 doden). Toen deed de stormvloed de dijken in Zeeland bezwijken. Enkele jaren later zou de Deltawet door de Tweede Kamer worden aangeno men. De Deltawerken zijn nu zo goed als afgerond en de kans dat Nederland vanuit zee overstroomt, is daardoor sterk afgenomen. Rest nog de versterking van de rivierdij ken, want ook de nvieren kunnen onder extreme omstandigheden een grote bedreiging vormen voor het achterland. Daar getuigen de vele overstromingen in het rivie renland van, die nog in deze eeuw grote schade veroorzaakten. Het is de bedoeling dat deze dijkverster kingen in het jaar 2005 zijn voltooid. Jr* --fin'1 - - r l j ■*■«50* Waterschapsbestuurder Dalhuisen bij het gemaal in Eenuies, dat aanstaande zaterdag voor bezoekers de poorten zal openen. LEUSDEN - Het waterschap Vallei en Eemland, dat onder meer verantwoordelijk is voor de waterhuishouding in de gemeente Leusden, houdt zaterdag 6 oktober open huis. De gemalen TVIalesluis' bij Nijkerk en 'Eemnes' zullen die dag voor het publiek zijn opengesteld. Ook de rioolwaterzuive ringsinstallatie in Soest zal die dag te bezichtigen zijn, hoewel die niet rechtstreeks onder het waterschap ressor teert. Via de open dag proberen de Waterschappen in Neder land meer aandacht te krijgen voor het werk dat men doet. latie in Soest zal die dag te bezichti gen zijn, hoewel die niet recht streeks onder het waterschap res sorteert. Via de open dag proberen de Waterschappen in Nederland meer aandacht te krijgen voor het werk dat men doet. Puupenkoppen ACHTERVELD - De Achterveldse carnavalsvereniging De Puupen koppen neemt op de ledenverga dering, die maandag 8 oktober zal worden gehouden, afscheid van secretaris Pieter Bokkers. Wie Bokkers zal opvolgen, is nog niet bekend. Bestuurslid André Teunis- sen zal zich eveneens niet herkies baar stellen. Zijn vacature zal ver moedelijk worden opgevuld door Ben Steenbeek. De ledenvergadering van De Puupenkoppen wordt gehouden in hotel De Roskam aan de Hessen weg en begint om 20.30 uur. Koor jubileert LEUSDEN - De Leusdense gospel groep Reformation viert dit jaar het 20-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan wordt zondag 7 oktober een speciale jubileum-kerkdienst gehouden m de dorpskerk aan de Arnhemseweg in Leusden-Zuid. Er zal een overzicht gegeven worden van het repertoire van het koor, terwijl het koor tijdens de dienst ook daadwerkelijk in actie zal ko men. Voorganger is dommee Rui tenberg. De dienst begint om 10.30 uur. Het jubileum van het koor kreeg dit vooijaar al op opmerkelijke wij ze gestalte, toen Reformation me dewerking verleende aan een groots gospelproject van de Engel se artiest Adrian Snell. UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 LEUSDEN - De Leusder Hand bal Vereniging (LHV) houdt dit weekeinde de maandelijkse oud papier actie. Daartoe staat op vrijdag 5 en zaterdag 6 ok tober een container opgesteld op de eerste parkeerplaats aan de Bavoortseweg, tegen over het sportpark. De contai ner is vrijdag geopend van 18.30 uur tot 19.30 uur en zater dag van 10.00 uur tot 11.30 uur en van 14.00 uur tot 15.30 uur. Er zijn mensen aanwezig om het papier in ontvangst te ne men. recteur )ileert USDEN - Directeur Pierik van Rossenbergschool viert dezer ïen het feit dat hij 25 jaar ver fden is aan de Leusdense ka- 'lieke basisschool. Het jubi- m wordt op donderdag 11 ok- >er gevierd met een receptie or genodigden en andere he rstellenden. De receptie frdt gehouden in de dependan- 740 de school, 'Klein Rossen- g\ aan de Rozenhaag 43. Be- 9stellenden zijn vanaf 17.00 welkom. De receptie duurt tot 18.00 uur. iehk, toen 26 jaar en pas ge- ^d, kwam op 1 september 1965 Leusden, waar hij hoofd werd de Rooms-Katholieke Jongens- Die school was op dat mo- n°g gevestigd in het gebouw de Hamersveldseweg, waar nu 'ongerencentnim De Til is on- 'ebracht. Voor zijn komst naar len stond Pienk aam scholen KWALITEIT m Vreeswijk, Wageningen en Ben schop. Al spoedig zette Pierik zich in voor de opbouw van de Rossen- bergschool. Een gemengde lagere school waar hij, als leerkracht van de hoogste klas, vele Leusdense kinderen naar het voortgezet on derwijs loodste. In de jaren zeventig kwamen er meer katholieke basisscholen in de gemeente, die allen onder hetzelf de bestuur ressorteerden. Door het toegenomen aanbod en door de vergrijzing m Leusden liep het leerlingenaantal op de Rossenberg terug. De laatste jaren is er echter weer sprake van een flinke groei. Op dit moment telt de basisschool meer dan 200 leerlingen. In de jaren tachtig werden de lagere school en de kleuterschool samengevoegd tot de basisschool. Het hoofd van de school verander de in een directeur, klassen wer den groepen. Pierik is in zijn hoe danigheid als directeur nog steeds voor de klas te vinden, en bijna in alle groepen, maar de meeste tijd wordt besteed aan het manage ment van de school. Oud papier DWS ACHTERVELD - De Achterveldse muziekvereniging DWS houdt za terdag 6 oktober een oud-pa pieractie. Daartoe staat die dag een container opgesteld op het Groot Achteveldplein. Mensen met over tollig papier en karton kunnen dat daar kunnen brengen. Degenen die niet in staat zijn zelf te komen, kunnen contact opne men met E. Tolboom, telefoon 03425-1833 (voor vrijdag 19.00 uur). Het papier zal dan worden opge haald. inwoners van Stoutenburg kun nen het oud papier ook komen brengen bij W. Wouters, Hessen weg 95 m Stoutenburg. PJGU-feestavonden LEUSDEN/ACHTERVELD - De jon gerenvereniging PJGU start zater dag 6 oktober met een sene feest avonden bij café Jan Voorburg, Hessenweg 240 in Achterveld. De feestavonden worden iedere eer ste zaterdag van de maand gehou den. Discotheek Xenon zal de mu ziek verzorgen. Iedereen, ook niet-leden van de vereniging, is vanaf 21.30 uur welkom. Workshop filigram LEUSDEN - De activiteitencommis sie van vrouwenontmoetingscen trum 't Vooronder houdt woensdag 10 oktober een workshop 'Fili- grain'. Met behulp van deze tech niek kunnen deelnemers wens- en kerstkaarten maken. Belangstel lenden dienen zelf een pincet en een schaar mee te nemen. De en tree bedraagt 1,50, exclusief de materiaalkosten. De workshop be gint 's morgens om 9.00 uur. Voor meer informatie kunnen geïnteresseerden bellen met Rita Wolk (951128) of mevrouw Van Vuure (945697). Open dag Waterschap LEUSDEN - Het waterschap Vallei en Eemland, dat onder meer ver antwoordelijk is voor de waterhuis houding m de gemeente Leusden, houdt zaterdag 6 oktober open huis. De gemalen 'Malesluis' bij Nij kerk en 'Eemnes' zullen die dag voor het publiek zijn opengesteld. Ook de rioolwaterzuivenngsinstal- XUSDEN - Met mooi weer trekken veel Nederlanders er op om te zwemmen in de zee, rivier of ander buitenwater, ideren nemen de boot voor een toertocht over het water of om fijne visstek op te zoeken. Weer anderen pakken de fiets en jen over polderwegen, op de dijken of langs beken en rivie- Bij regen en wind blijven de mensen binnen en trekken h nauwelijks iets van het slechte weer buiten aan. Via otsteen en toilet worden thuis overdag honderden liters vuil ter weggespoeld. En als de avond is gevallen trekken veel iderlanders de deken over zich heen zonder wakker te liggen n het idee dat hun bed zich onder zeeniveau bevindt, op tunige plaatsen zelfs wel met zes meter. Ifie van deze mensen zal op die ien ook maar een moment stil- bij het feit dat al deze activi- en iets met waterschappen te een hebben? Dat is het „pro em" van de waterschappen. Al af de dertiende eeuw werken ian de bescherming van Neder- 1 tegen het water. Maai dat is r iedereen zo'n gewone zaak porden, dat men niet of nauwe- stüstaat bij de inspanningen nodig zijn om in dit land droge iten te houden. Als Nederland iter geen goede waterstaatszorg hebben en er dus geen dijken den zijn, had Nederland nu voor •ederde onder water gestaan, het hoge land regelmatig met eroverlast te kampen hebben tou Nederland ook niet dat unie landschap hebben waar toeris- zo graag naar komen kijken, 'och zijn de activiteiten van de erschappen (soms ook hoog- mraadschap, heemraadschap, derdistnet of zuiveringsschap loemd) in de praktijk duidelijk ameembaar. Neem alleen al de polders in West-Nederland, paf de polderdijken is goed te welke verschillen er bestaan ten het lage land van de polder tiet hogere land buiten de pol- rgens in of aan de dijk moet een naai of molen te vinden zijn die overtollige (regen- of kwel der vanuit de polder in het ho- gelegen boezemwater pompt. Deze gemalen en molens zijn van en worden bediend door de water schappen. Na hevige regenbuien is het zeker de moeite waard daar eens te kijken om een indruk te krijgen van de hoeveelheden water die de gemalen dan spuien. Het handhaven van een constant waterpeil in een polder vergt een goed stelsel van watergangen en alert reageren door de mensen van het waterschap. Bepaalde gewas sen, zoals bollen, luisteren zeer nauw naar een vaste waterstand. Enkele centimeters verschil kan hele velden doen verrotten. En als het land te drassig wordt kan ook de boer weinig meer uitrichten met zijn zware landbouwmachines. Te grote verschillen in de waterstand kunnen ook tot gevolg hebben dat de houten palen waarop veel hui zen gefundeerd zijn, wegrotten met alle vervelende gevolgen van dien. De mensen van de waterschappen moeten dus precies in de gaten houden hoeveel regen er valt, wan neer de gemalen moeten draaien en hoe lang. Tegenwoordig wor den deze zaken steeds vaker met behulp van de computer geregeld. SLOTENPATROON Het effect van het uitpompen van overtollig water moet ook snel be reikt kunnen worden. Daarom moet een uitgekiend slotenpatroon worden aangelegd waardoor het water snel kan worden uitgevoerd. Een uiterst belangrijke taak heb ben de waterschappen bij de zorg voor de waterkwaliteit van het op pervlaktewater. Iedereen betaalt daar aan mee via een zogenaamde zuiveringsheffing. Meer dan een miljard gulden is de laatste twintig jaar aangewend om de waterkwa liteit te verbeteren en te handha ven. Weinigen beseffen dat. Het meeste geld is in de bouw van zui veringsinstallaties gaan zitten. Vroeger loosde bijna elke ge meente het rioolwater gewoon op de sloten of op ander open water. Nu is meer dan negenüg procent De vrouw van de jubilaris, met wie hij overigens een voortreffelijk zangduo vormt, is ook al jaren aan de school verbonden. Mevrouw Pierik gaf aanvankelijk les op de kleuterschool, 'Klein Rossenberg" geheten, maar staat, na de veran dering in het basisonderwijs, aan de dependance van de school, die in de voormalige kleuterschool is gevestigd. Directeur Pierik viert dezer dagen het feit dat hij 25 jaar aan de katho lieke basisschool De Rossenberg verbonden is. Het sluisje in het Valleikanaal is één van de hulpmiddelen, die het Waterschap gebruikt om de waterhuishouding in de Gelderse Vallei te regelen. Waterschap zorgt ervoor dat de waterhuishouding wordt geregeld. Bij hoog water wordt het teveel gespuid, bij laag water gaan de stuwen dicht lief niveau op peil te houden. Het is dan van belang dat de sloten open blijven en op diepte gehou den worden. De toestand van de watergangen wordt door het wa terschap gecontroleerd tijdens de jaarlijkse schouw. Grondeigenaren die een sloot langs hun land hebben lopen, wor den dan, indien nodig, door het waterschap aangeschreven om de sloot uit te diepen en planten te verwijderen. Zelf verricht het wa terschap dergelijke werkzaamhe den ook. Zo heeft het waterschap Vallei en Eem bijna 400 km water gangen in eigen beheer en onder houd. Dan worden baggerschepen ingezet of andere machines die speciaal ontworpen zijn om vanaf het land of in het water te kunnen werken. Ook het onderhoud van dijken en wegen is een taak van de waterschappen. Het waterschap Vallei en Eem beheert zo'n 70 km dijken en bijna 70 km wegen. Sinds een jaar of tien moet daarbij extra worden opgepast voor de muskus ratten die door hun graafactivitei- ten de dijken sterk kunnen ver zwakken. De provincies zorgen met waterschappen voor het van gen van deze dieren. Vong jaar alleen al werden in heel Nederland meer dan 350.000 muskusratten ge vangen. De zorg voor de juiste hoeveel heid oppervlaktewater (water kwantiteit) is niet alleen een taak van de waterschappen in de diep gelegen polders. Ook in het hogere deel van Nederland moeten de waterschappen actief zijn. Daar zijn in de loop der tijden eveneens wa terwegen aangelegd en beken gekanaliseerd om grote hoeveel heden water op tijd te kunnen af voeren. In perioden van droogte moeten de waterschappen er weer voor zorgen dat er voldoende wa ter in het hoge gebied blijft. De bouw en het gebruik van stuwen is daartoe het geëigende middel. Daarnaast hebben de waterschap pen in hoog Nederland de taak om de nvierwaterkeringen m goede conditie te houden. Geen overbo dige zaak, want ook de rivieren kunnen een bedreiging voor het achterland vormen. De Rijn kan bij voorbeeld in de lente al gauw zo'n 12.000 m3 water per seconde ons land binnenvoeren. Dat is net zo veel als wanneer 1,2 miljoen men sen tegelijkertijd het toilet door trekken. De zorg voor de waterkering valt dus ook onder de taken van veel waterschappen. De kustverdedi ging spreekt natuurlijk het meest tot de verbeelding van velen. Veel mensen gaan wel één of meerdere keren per jaar naar het strand en kunnen met storm zelf aanschou wen welk een kracht de zee dan kan ontwikkelen. Die kracht heeft in het verleden wel twintig keer geleid tot overstromingen in grote delen van Nederland. Grote scha de en het verlies van vele mensen levens waren daarvan het gevolg. De stormramp in 1953 in Zeeland kunnen velen zich nog herinneren. Inmiddels is langs de Nederlandse kust meer dan 600 km zeewaterke- nng aanwezig waarvan tachtig pro cent kunstmatig is aangelegd. De waterschappen zorgen dat deze keringen intact blijven.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5