Condooms in Eemland moeilijk verkrijgbaar Panorama Lisiduna Ruimte in beeld leusder ten—fc Automaatje over 't hoofd gezien „In Leusden kweken voor m'n hoofdakte WOENSDAG 3 OKTOBER 1990 plaatselijk nieuws Rapport Gewestelijke Gezondheidsdienst wijst uit: De enige condoomautomaat in de regio Eemland, die de hele dag voor iedereen bereikbaar, staat in Leusden aan de Hamersveldseweg bij sigarenmagazijn Schut. De gegevens komen uit een enquête die de GGD in Eemland hield over aantal verkooppunten van condooms. eriigingen, hotels en andere vakantieverblijven. Meijer: „In Eemland zijn 471 en quêteformulieren rondgestuurd, waarvan er 233 weer teruggeko men zijn; de gemiddelde respons kwam daarmee op bijna 50 pro cent. Het streven was om een hoger responspercentage, minimaal 65 procent, te halen. Dat hebben we dus jammer genoeg niet gehaald. Vooral omdat van de acht ge meenten er maar drie herinnerin gen hebben verstuurd." Volgens de uitkomsten van het rapport bleken er 66 verkooppun ten voor condooms te zijn. De beste gelegenheid daarvoor is de apo theek of de drogisterij; in totaal veertig. Opmerkelijk is dat van de 66 verkooppunten er slechts zes bij café's of bars zijn, verdeeld over twee gemeenten. Verder hadden slechts negen supermarkten con dooms m de verkoop, naast maar liefst vijf benzinestations. Verder is het opvallend dat slechts één buurthuis en geen enkele sport kantine condooms verkoopt. Volgens het rapport zijn er in Eemland 15 plaatsen met een auto maat. Daarvan zijn er twaalf ook in de avonduren te gebruiken. De rest gaat via de toonbank. Slechts twee hotels in Eemland bleek voorzien te zijn van een condoomautomaat. Meijer: „Eén hotelhouder kwam bij het lezen van de enquête meteen in actie en zorgde ervoor dat er in zijn hotel een automaat werd geplaatst Dit was éen van de vele leuke reacties die wij hebben binnenge kregen." LEUSDEN Het rapport geeft van Leusden een vnj onvolledig beeld. Van de ongeveer 37 verzonden enquête formulieren zijn er maar tien terug ontvangen. Dit komt vooral doordat de medewerking van gemeente Leusden met optimaal was. Nadat de GGD de gemeente de enquête formulieren had toegestuurd, ont ving het enige tijd later een bnef van de gemeente Leusden. Daarin schreven Burgemeester en Wet houders dat men van de situatie omtrent de bereikbaarheid van condooms in Leusden op de hoog te was. De enquête werd verder met volledig verstuurd door de ge meente en ook verstuurde Leusden geen herinneringen aan de instel lingen, die binnen de gestelde ter mijn niet reageerden Meijer: „Ik heb begin vong jaar de gemeente gebeld met de vraag hoe het er mee stond. Ik had toen van andere gemeenten de gege vens al binnen. Men kwam toen na veel vijven en zessen tot de slotsom dat er slechts tien reacties waren binnengekomen. Over het aantal verstuurde formulieren bestond geen duidelijkheid. Ik heb uitein delijk toch gemeend de uitslag van Leusden in het rapport te vermel den, omdanks dat het misschien een vertekend beeld geeft. De be langrijkste reden was natuurlijk dat alleen Leusden een condoomauto maat die, zeg maar, 24 uur per dag gebruikt kan worden." Het rapport maakt voor de Leus den de volgende opmerkingen: 'Over de café's is weinig te zeggen (slechts één van de negen reageer de, red.). Bij apotheken, drogiste rijen en een supermarkt zijn op winkeltijd comdooms te koop. Op één adres zijn ook 'speciale' con dooms te koop. Daarnaast is Leus den een condoomautomaat rijk waar men ook buiten winkeltijd te recht kan. Uit enkel reacties is op te merken dat er nog wel bereidheid is om een verkooppunt te starten.' AMERSFOORT De gemeente Amersfoort komt in de enquête niet al te best naar voren. Dat komt vooral omdat de gemeente ook geen herinneringen verstuurde. Van de 174 formulieren zijn er slechts 70 teruggekomen (ongeveer 40 procent). Daarmee scoorde Amersfoort laag. In Wou denberg kwam bijvoorbeeld 77 procent terug. Van de 70 Amersfoortse reacties bleken maar 25 adressen te zijn waar condooms verkijgbaar zijn. In de meeste apotheken en drogiste rijen zijn de gewone condooms tij dens winkeltijden verkrijgbaar. De verkijgbaarheid m de supermark ten laat te wensen over. De groot winkelbedrijven geven te kennen dat men soms bewust afziet van In het raport van de GGD Eemland wordt gezegd dat er in Amersfoort geen con doomautomaat zou zijn die ook buiten winkeltijd be schikbaar is. Er zou er alleen één hangen buiten aan een winkelpand in de gemeente Leusden. Kapper T.C.M. Smeeiing op Kamp 30 vindt dat nogal vreemd. „Ik las het inder daad in de krant, dat er geen buitenautomaten zouden zijn. Dat is natuurlijk vreemd, want bij mij hangt dat apparaat er misschien al wel twintig jaar. Ik weet het niet precies. Ik zou het thuis na moeten kijken, maar vijf tien jaar hangt hij er zeker." Kapper Smeeing heeft dan ook geen enquêteformulier gehad. De gemeente Amers foort die voor de versprei ding van de enquête zorg heeft gedragen, had moeten weten dat bij Smeeing in de portiek een automaat hangt. Om een dergelijk apparaat aan de buitenmuur te mogen hangen is namelijk een ver gunning van de gemeente no dig. De GGD had de gemeen te, via een aparte enquête, ook gevraagd aan te geven hoeveel vergunningen zijn verleend en waar de automa ten zijn geplaatst. Smeeing verkoopt naast gewone condooms ook de duo-condooms, die in het rapport 'speciale' condooms worden genoemd. „Na die toestanden met AIDS worden de condooms wat meer ge kocht." De reactie van de opstel ster van het rapport, J.G. Meijer, luidde als volgt: „Ik vind het alleen maar positief dat die automaat er hangt. We hebben kapperszaken niet bij onze enquête betrok ken. In Soest had de gemeen te die er zelf wel bij betrok ken en van alle zaken kreeg ik als antwoord dat een con doomautomaat niet bij hun zaak past. Verder heb ik van de gemeente Amersfoort geen melding gekregen dat er een vergunning voor een automaat is afgegeven. Voor de rest vind ik het positief dat hij er is. Ik hoop dat meer mensen het weten." JVIERSFOORT - Uit een onderzoek van de GGD Eemland blijkt at condooms in de regio Amersfoort maar beperkt verkrijg- aar zijn. Tijdens winkeluren is men in redelijk veel super- larkten, drogisterijen en apotheken in de gelegenheid con- ooms te kopen. Ze worden echter meestal onopvallend uitge- tald. 's Avonds en in de weekeinden is het moeilijker om er aan t komen. De enige condoomautomaat in de regio Eemland, die e hele dag voor iedereen bereikbaar, hangt in Leusden aan de [amersveldseweg bij sigarenmagazijn Schut. Verder blijkt dat 'speciale' condooms, die bijvoorbeeld in omosexuele kringen worden gebruikt bij anale sex, in slechts jer van de acht geenquêteerde gemeenten te koop zijn en dan og op beperkte schaal. Dit zijn de belangrijkste conclusies uit et onderzoek van de GGD. condoomverkoop vanwege de diefstalgevoeligheid van het arti kel. Van de 68 aangeschreven café's hebben slechts 16 de enquête inge stuurd. Het rapport spreekt het ver moeden uit dat er waarschijnlijk met meer verkooppunten zijn dan de aangegeven vijf. Door middel van de enquête is ook nagegaan hoe het staat met de verkrijgbaarheid van condooms voor anaal sexueel verkeer. Deze worden m de rest van het rapport 'speciale comdooms' genoemd. In Baarn, Leusden, Nijkerk, Soest en Woudenberg zijn ze bij acht gele genheden te koop in de handver koop. Dit zijn allemaal drogisterijen of apotheken. In Amersfoort werd geen verkooppunt van 'speciale' condooms bij de respondenten aangetroffen. „Opgemerkt moet worden dat er in Amersfoort nog wel een kleine kans is dat ze te koop zijn (zie kader red.), aange zien er voor de enquête een selec tie genomen is van drogisten en supermarkten." Het rapport komt dan ook te recht tot de conclusie dat speciale condooms m Eemland op beperkte schaal op winkeltijden gekocht kunnen worden. „Als men de dienstdoende apotheek niet lastig wil vallen met een dergelijk 'spoedgeval'." De aanschaf van condooms is toch nog steeds voor veel mensen een probleem. Wie moet er niet blozen als men een winkeljuffrouw om condooms vraagt. Meijer: ,Ja, dat gevoel van schaamte is er nog steeds. Dat zie je ook nog steeds bij mannen die voor hun vrouw maandverband moeten kopen. Dat doen ze ook liever niet. Bij speciale condooms is dat natuurlijk nog veel erger, vooral als je daar een apo theker 's avonds moet lastig vallen. Het promoten van de verkoop van 'speciale' condooms ligt wat dat betreft zelfs in de stad Amersfoort heel moeilijk. Er zijn geen bars of café's, zoals in Amsterdam of Utrecht, die door die groep men sen (homofielen) bezocht kunnen worden." Zij doet daar in haar rapport dan ook geen uitspraken over hoe het probleem voor het verkrijgen van 'speciale condooms' zouden moe ten worden opgelost. „Wat we wil len proberen is deze zaak naar een landelijk niveau te tillen. In andere delen van de provincie Utrecht zal deze enquête ook worden gehou den. Misschien dat we via de lan delijke media daar iets aan kunnen doen. Het is dan voor iedereen wat algemener. Hier in de regio ligt het kijken naar oplossingen veel moei lijker. Je bent gebonden aan de medewerking en stimulering van gemeenten en particulieren." krijgbaarheid m de avonduren en in de weekemden laat nog te wen sen over." Het is alleen de vraag of de en quête nog wel een betrouwbaar beeld geeft van de actuele situatie. Per slot van rekening is de inventa risatie al in 1988 gehouden. Meijer: „Het rapport is inderdaad wat aan de late kant. Doordat de reacties laat binnenkwamen en drukte van mijn werkzaamheden is het alle maal uitgelopen. Toch denk ik dat er een redelijk beeld wordt gege ven. We hebben het zo ruim moge lijk opgezet. Door de lage respons bestaat de kans dat er ondergerap- porteerd is. Ik acht die kans klein, omdat de vraag vanuit de gemeen te is gekomen. Bedrijven krijgen toch de kans iets positiefs van zich zelf te laten zien. Ik vermoed, on danks de nodige kanttekeningen dat we een redelijk hebben gekre gen over verkrijgbaarheid van condooms." Volgens Meijer is de verkrijg baarheid in de avonduren het be langrijkste probleem. Binnenkort zal de GGD een 'automatenproject' gaan starten. De enquête bevatte namelijk ook de vraag naar de be reidheid de verkoop van con dooms te starten. Ongeveer veertig exploitanten hebben daar positief op gereageerd. „Ik zal al deze mensen aanschrijven met de vraag of zij bij hun aanbod blijven. En dan willen we vooral mikken op de ver koop in de avonduren. Het stimule ren van die verkooppunten moet weloverwogen gebeuren. Het liefst zou ik in 'elk' café een automaat zien hangen, maar als de eigenaar niet wil; einde discussie." Frits Schoenmaker LEUSDEN- Weerman Jan Versteegt heeft afgelopen vrijdag in Pon's Select Centre de tentoonstelling "Beelden vanuit de ruimte'geopend. De tentoon stelling past in het kader van het centrale thema (ruimte) rond de activitei ten van de Culturele Raad het komende seizoen. Op de tentoonstelling zijn fraaie satelhetfoto's van delen van de aarde te zien. Wethouder Vroon, die onder meer Cultuur in zijn portefeuille heeft, maakte deel uit van de aanwezigen, die vrijdag als eersten een blik op de tentoonstelling moch ten werpen. De tentoonstelling duurt nog tot 13 oktober. CONCLUSIE Het rapport: „Wat de algehele verkrijgbaarheid betreft kan ge steld worden dat in de onderzochte gemeenten, waar condooms in su permarkten, drogisterijen en apo theken te koop zijn, een goede ver krijgbaarheid tijdens winkeluren gewaarborgd is. In de meeste ge meenten is dat zo. Echter de ver- j Het rapport 'Condoom verkrijg- laarheid in Eemland' is opgesteld loor J.G. Meijer aan de hand de egevens van de in 1988 gehouden nquéte. Zij is als AGZ-arts verbon- len aan de Gewestelijke Gezonds- eidsdienst Eemland. AGZ, dat laat voor algemene gezondheids- jrg, is een specialisatie in de so- iale geneeskunde. Meijer houdt ich binnen de GGD verder bezig net de preventie van infectieziek- iii „Wij ondernemen actie bij epi- emieën," zegt zij. Meijer houdt ireekuren voor reizigers („men en die bijvoorbeeld naar de tro- ien gaan, kunnen bij ons de beno- igde voorlichting en injecties krij- jen"). Verder is ze sociaal-me- Jisch adviseur voor de gemeenten i Eemland. „Daarnaast zit ik in de ASOU (Provinciaal AIDS Overleg Itrecht) en heb daar mijn inbreng tl de werkgroep medische- en ichiusche zaken." In die commissie ligt ook de oor- prong van het onderzoek, waar- an de resultaten nu naar buiten orden gebracht. Meijer: „In het ASOU is een paar jaar terug een antal keren de klacht naar voren ekomen dat er te weinig gelegen- eid zou zijn om condooms te ko len, met name m de avonduren, tearnaast zou de verkijgbaarheid an condooms voor anaal sexueel Brkeer slecht zijn. Er is toen he loten om te gaan inventariseren oe het nu met die verkrijgbaar laat in de provincie. Ik heb toen oor de regio Eemland een enqué- i opgezet. Voor het houden van ie enquête is de medewerking an de gemeenten m Eemland ge raagd. Er zijn afspraken gemaakt tiei de uitvoering van het onder dek. Wij, de GGD, zouden de en- |uéte, een begeleidingsbrief en en deel van adressen leveren. De emeenten zouden de verzending, e inzameling en de rappellenng lennneringen) op zich nemen. De eiv/erking en de rapportage lag teer bij de GGD." GEINIG RESPONS Amersfoort, Baarn, Eemnes, oevelaken, Leusden, Nijkerk, oest en Woudenberg werkten aan et onderzoek mee. De gemeente unschoten wilde geen medewer ing verlenen. De volgende gele enheden zouden worden aange- ihreven: apotheken, drogisterij- n, supermarkten, sigarenhandela- en, benzinestations, café's en an- lere horecabedrijven, buurt- en hibhuizen, kantines van sportver- Naam: Jippe Hoekstra Beroep: Lid het college van Gedeputeerde Staten van de pro vincie Utrecht Favoriete plek: „De voormalige lagere school aan de Ooie- vaarshorsterweg" „Het was in het jaar, dat ik m'n opleidmg aan de kweekschool afmaakte. Voor je hoofdakte, waarmee je 'volledig bevoegd onderwijzer" werd, moest je in die tijd een tweetal grote stages lopen. Leusbroek was m'n tweede grote stage in die tijd, en we spreken nu over het begin van de jaren zestig. De huidige zeilmakerij aan de Ooievaarshorsterweg in De Treek was toen een twee-mansschooltje, waar meester Van Aken de scepter zwaaide, samen met juffrouw Ykema. Het was een hele kleine school, met pakweg 35 leerlingen. Juf touw Ykema deed de eerste drie klassen en meester Van Aken de klassen vier tot en met zes. Naast de school, in dit huis, woonde toen een postbode. Die hield daar ook kantoor aan huis. Die man had een heel groot gezin. Hij was dan ook de hofleverancier van de school. „Ik heb hele fijne herinneringen aan die tijd. Ik vond het heerhjk werken aan die school. Ik ben met de kinderen dan ook regelmatig de bossen ingetrokken om allerlei lessen te geven. Zodoende ken ik dit gebied ook heel behoorhjk. Toen ik die stage achter de rug had, dacht ik ook te weten wat ik wilde; les geven op zo'n kleine school. Ergens in Friesland of zo. Het is er echter nooit van gekomen." „Leusden was in die tijd nog erg klein. Leusden-Zuid begon net een beetje te groeien. Ik kende het een beetje, omdat ik uit de omgeving kom. Ik woonde in Nijkerk. En als 15-jarig jongetje ging ik in Amersfoort I naar de Kweekschool, zoals dat toen heette. Vanuit die tijd ken ik Leusbroek. (Jammer eigenlijk dat die naam verdwenen is. Dat had men nooit moeten doen.) Het was uiterst klein hier. Hamersveld was niet meer dan twee kruispunten. Eén bij het gemeentehuis en de smid en één bij de kerk. „Leusden is een prachtige plek om te wonen, maar wel in beperkte zin. De voorzieningenstructuur is met optimaal. Je kan hier wel alles kopen, maar veel keus is er eigenlijk met. Voor de eerste levensbehoef- I te is er voldoende, maar daarnaast is er gewoon te weinig. Ook heeft het als nadeel dat het een gemaakt dorp is. En dan bedoel ik niet alleen de grote hoeveelheid woningen die er in korte tijd is gebouwd, maar ook het feit dat de gemeente is opgebouwd uit losse dorpen, die van oudsher een eigen structuur en cultuur hebben. Het mist daardoor een beetje een ziel. Ik denk overigens wel dat dat in de loop der jaren I zal groeien. Er zijn de laatste jaren ook veel dingen gebeurd. Met name de Culturele Raad heeft voor impulsen gezorgd." „De omgeving van Leusden is natuurhjk schitterend. We liggen op het kruispunt van verschillende grote landschapstypen en dat maakt het sowieso al interessant. Maar het is toch wel lekker dat een échte stad als ;j Amersfoort zo dicht bij Leusden ligt. R

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7