I Jazz van hoog niveau in Hakhorst en Swartesteegh „Relaxte opening jazz-seizoen li Sb Uhlhorn: eminent vertolker Chopin Bosch en Heide' ontbreekt bij start nieuwe seizoen leusda* hpont Peer Hartjesveld stopt 'Jazz-Sen' )Wingprofs spelen thuiswedstrijd in Hakhorst tfil agenda Geslaagd koffieconcert muziekschool Film Theater Kindertheater WOENSDAG 3 OKTOBER 1990 LEUSDEN - Het afgelopen jazzseizoen 1989-1990 is in alle pzichten succesvol verlopen. Er was sprake van een royaal inbod van jazz en niet alleen in de dorpskern van het centrum, aar zich de concerten hebben afgespeeld. Concerten van aak hoog niveau en daarvoor vallen complimenten ten deel tn de initiatiefnemers en organisatoren. Zij zijn het ook, die in 5t komende winterseizoen de jazzliefhebbers van Leusden dat blijken er zeer velen te zijn - weer goede diensten •rlenen. Als vanouds zijn er weer twee "jazzcorners of down wn Leusden': de zondag(middagse) Hakhorst en de donder- ig(avondse) Swartesteegh. Beide eenmalig per m«»?ud. En iide warm aanbevolen. De wekelijkse jazz-avond op dinsdag Bos en Heide vervalt in de agenda. Over het hoe en waarom laromtrent elders op deze pagina. horst op te treden met een 'charity- concert' voor de Lions. Initiatiefne mers van weleer en tot op de dag van heden nog altijd volop actief Kees Hundepool en Pardy Leopold: )ld soldiers first', lijkt ge- chtvaardigd. En dan gaat het om >genen, die al in het begin van de ren tachtig, in het seizoen 1982-'83 >1 voortouw namen om in de Hak- 'Met fundraising is het begonnen. En eigenlijk gaat het ons nog altijd om de societeitsgedachte. Gezel ligheid staat bij ons hoog in het vaandel'. Kees Hundepool, voorzitter van de sociëteit legt uit: "Kijk, het gaat ons om het sociaal gebeuren op zo'n zondagmiddag. De Hakhorst is dan een ontmoetingsplaats. Het jazzconcert heeft als zodanig voor- en nadelen. De voordelen zijn dat de leden van de sociëteit, dat zijn er nu tussen de honderd en honder vijftig, elkaar ontmoeten en voor een aantal daarvan is de muziek bijzaak. Die vinden elkaar dan ook in de omgeving van de bar. Maar anderen komen expliciet voor de jazz. Daarvoor hebben we dan plaatsen in de buurt van het po dium. Moeilijk is het soms om de discipline er in te houden. Maar gelukkig is het dan ook wel weer zo dat de door ons uitgenodigde musici, ofwel een speciale solist of soliste, de nodige rust en aandacht op bepaalde momenten weten af te dwingen'. De Hakhorst heeft met de door de Jazz Sociëteit nu al acht jaar lang op elke laatste zondagmiddag van de maand georganiseerde con certen de oudste rechten wat be treft de presentatie van de jazz in Leusden. Hoofdsponsor is Smit en Dorlas en deze heeft dan ook zijn naam verbonden aan het maande lijkse concert. Daarnaast zijn er nog diverse co-sponsors. Voorzitter Kees Hundepool: 'Het is in het ko mende seizoen mogelijk dat ande re sponsors bepaalde door hem favoriet geachte ensembles voor de Hakhorst wensen te engageren. Dat kan dan natuurlijk; als men de Skymasters wil contracteren om maar eens een voorbeeld te noe men, dan kan dat best. Maar wel uiteraard op basis van wat de be trokken sponsor daarvoor wil be talen. Alles is mogelijk; maar het blijft uiteraard afhankelijk van het prijskaartje'. In de afgelopen jaren heeft de Jazz Sociëteit tal van prominente jazzmusici naar de Hakhorst ge haald en zich daarmee de erkente lijkheid van een breed pubhek ver worven. 'Dat is mede te danken aan de sfeervolle ambiance van de vroegere boerderij', aldus Hunde pool. 'We hebben wel eens moeite gehad de ondernemers van de Hakhorst te overtuigen van het be lang van de jazzconcerten, maar vooral in de huidige situatie is men blij met ons en heeft men verze kerd ons voor geen goud meer te willen missen'. Tot de absolute toppers in de afgelopen jaren behoren de con certen met Deborah Brown, Sylvia Droste en onze eigen Greetje Kauf- feld. Vooral de laatste verklaarde met buitengewoon veel plezier in de Hakhorst te hebben opgetre den. 'Een feit is inderdaad dat de artiesten zich bij ons altijd byzon- der op hun gemak voelen. Er is elke keer weer sprake van een irdy Leopold en Kees Hundepool organiseren in De Hakhorst jazzcon- rten van een uitstekend niveau. LEUSDEN - Op de menu kaart van de jazz in het ko mende winterseizoen ont breekt op dit moment het pro gramma van de wekelijkse jazzavonden in het restau rant 'Bos en Heide' aan de Doornseweg, waar de familie Wijnands iedere dinsdag avond gastvrijheid verleen de aan een groot aantal mu ziekminnaars. De reden daarvan ligt in het feit dat de organisator van deze serie jazzbijeenkomsten, de met veel energie en enthousias me gestarte iniatiefnemer Peer Hartjesveld door een lange periode van ziekte en afwezigheid gedurende de zomer de aanvang van de concerten vooralsnog heeft moeten uitstellen en zich thans beraadt over een aan tal zaken van organisatori sche aard, alsmede over de frequentie bij een eventuele terugkeer van de jazzavon den onder de noemer Jazz- Sen. Hartjesveld: 'De totale or ganisatie van de wekelijkse jazzavonden in Bos en Heide, waar ik overigens geweldige medewerking heb mogen on dervinden van de familie Wijnands, kwam op mij aan en dat is op den duur toch een zware belasting voor een en keling, Dank zij tal van rela ties en een brede vrienden kring heb ik een seizoen lang veel jazzliefhebbers plezieri ge avonden kunnen bezor gen met muziek van klasse. Maar door omstandigheden van persoonlijke aard heb ik nu gemeend gas te moeten terugnemen en vandaar dat er vooralsnog - en daarbij ligt het accent inderdaad op het woord 'vooralsnog* - geen wekelijkse jazzavond zal zijn aan de Doornseweg'. Peer Hartjesveld is overi gens 'still going strong*. Hij beroert de zwarte en witte toetsen weer als vanouds en leeft er zich in zijn vrije uur tjes volop in uit. Peer: *En waarom niet. De muziek heeft altijd een belangrijke rol gespeeld in mijn leven en daarom heb ik ook via de Jazz Sen, goede jazzmuziek voor en door senioren, ande ren getracht een goede dienst te bewijzen. Het is ge bleken dat je dat als éénling niet op je schouders kunt ne men. Jammer, maar zo is dat nu eenmaal. Maar nogmaals, vooralsnog is het helaas voorbij, de wekelijkse jazz avond op dinsdag in het ge zellige restaurant Bos en Hei de bij de familie Wijnands. Maar Peer komt terug, dat is een ding dat zeker is...' Dat Hartjesveld serieuze plannen heeft om terug te ko men moge blijken uit het feit dat hij plannen heeft om tot uitwisseling te komen met de befaamde jazzclub Birdland in Hamburg, waarmee hij reeds jarenlang vriend schapsbanden onderhoudt. Het Leusdense jazz-kwartet van Wiebe Haanstra is ook dit seizoen (alleen zonder mondharmonica-virtuoos Jan Verwey) vaste gast in De Swartesteegh. goed contact met het publiek en dat komt omdat men van het po dium af de sfeer uitstekend aan voelt', aldus de voorzitter. Ook in het komende seizoen kunnen de bezoekers van de Hak horst op de laatste zondagmiddag van de maand rekenen op voor treffelijke jazzconcerten. Op 28 oktober treedt Edwm Rutten op met het Lex Jasper Trio en op 25 november kan men luisteren naar de fameuze vaderlandse saxofonist Harry Verbeke met de combo van Carlo de Wijs. In januari staat weer een nieuwjaarsprogramma ge pland met het huisorkest de Swing profs, bestaande uit Pardy Leo pold, klarinet/bas, Kees Hunde pool, bas/zang, Hans Heinhuis, pia no, Jaap van Berkum, trompet en Andy Louis, gitaar. Voorzitter Hundepool tenslotte over de activiteiten van zijn Jazz Sociëteit: 'We zouden buiten de maandelijkse concerten best nog veel meer willen doen, zoals bij voorbeeld het Mid-Holland Jazz Festival van vier jaar geleden, waartoe wij destijds de aanzet heb ben gegeven. Maar daarvoor is ab soluut de medewerking van de overheid nodig. De gemeente zou ons daarbij moeten helpen. Er is immers toch al zo wenig te doen in Leusden'. JAZZ OP DONDERDAG Iedere tweede donderdag orga niseert het echtpaar Ab en Truus van Maanen in hun intieme, sfeer volle café De Swartesteegh aan de Hamersveldseweg een jazzavond met Leusdense musici onder lei ding van Wiebe Haanstra. Het vier de seizoen is inmiddels ingegaan en ook nu staan maandelijks jazz avonden op het programma met Haanstra en de zijnen, te weten Ab van den Berg op drums en Willem Meyboom, bas, In voorgaande ja ren vormde Wiebe een kwartet met Jan Verwey, de monharmoni- cavirtuoos, maar m goed overleg is besloten voor de sessies in de Swartesteegh dit seizoen de for mule te wijzigen m die zin, dat Ver wey niet meer deel uitmaakt van het kwartet. 'Meer variatie, dat is de opzet voor de komende maanden', aldus Haanstra, die maandelijks een gastsolist(e) wil uitnodigen ter verbreding van de klankkleur. Op zijn lijstje staan topartiesten als Jan Menu, de saxofonist die vorig jaar het Loosdrecht Festival won, Hein de Jong, vibrafoon, Michael Gutts- dorf, hotviool en de voortreffelijke zangeres Colette Wickenhagen. "We gaan een seizoen in met musici van hoog niveau en de vele bewon deraars van Jan Verwey, met wie wij overigens tijdens concerten el ders in de regio zullen blijven op treden, hoeven niet bang te zijn dat zij hem komend seizoen niet kun nen beluisteren, want ook voor hem staat een gastoptreden op het programma', meldt Haanstra. Wat Jan Verwey betreft, deze is zojuist teruggekeerd uit de Ver enigde Staten, waar hij op uitnodi ging van Mo Rolland een serie van negen concerten heeft gegeven, waarvoor hij niet alleen van de zij de van het publiek groot enthou siasme en byzonder veel bijval ont ving, maar ook lovende kritieken in de bladen. LEUSDEN - „Een aardigheidje". Zo typeerde Kees Hundepool an de jazz-sociëteit zijn optreden met het orkest „De Swing- tofs" tijdens de opening van het jazz-seizoen in De Hakhorst. at bleek een juiste inschatting van deze middag. Het was lidelijk te merken dat de vaste kem jazz-liefhebbers elkaar nds de vakantie niet meer had gezien. Dit gold ook voor het tkest op de bühne. „We zijn expres begonnen met Swingprofs, althans met het deel at daar nog van over is", aldus tndepool in zijn welkomstwoord. In wel om twee redenen: ten eer- i; uit budgetaire overwegingen, n tweede: men kan elkaar nu stig begroeten en met elkaar aten, want men hoeft niet zo te ster en. Waren we direct met een »ed concert begonnen dan moest er geluisterd worden en werd er gefluisterd. Dat is nu niet nodig. Wat de aktiviteiten betreft, er gaat nog steeds wat gebeuren met de jazz-societeit. Zolang we nog spon sors hebben is er niets aan de hand. Zodra we die niet hebben is er van alles aan de hand. De gemeente Leusden zou zo langzamerhand eens achter in de zak moeten kij ken of er niet wat uitkwam. Maar het is nog niet zover. De provincie heeft de jazz-sociëteit dit jaar wel gesteund met een niet gering be drag als aanvulling op de overige sponsors, waaronder misschien ook een bank." „We hebben voor het aankomende seizoen op 28 ok tober zanger Edwin Rutten met pia nist Lex Jasper. Op 25 november verwachten we saxofonist Harry Verbeke met hammondorganist Carlo de Wijs. Verder staan er op tredens op het programma van Litte Willie Littlefield en de „Swmgma- tes" van Bernhard Berkhout in vol ledige bezetting." Na een uitgebreide introductie van het huidige bestuur waarin ook klarinettist Pardy Leopold zitting heeft, wijdde Hundepool zich weer aan de contrabas voor de tweede set van deze middag. De eerste set was dan al voor deze speech in een rustige sfeer met binnendruppe lende mensen afgewerkt. Met nummers als „On the sunny side of the street" en „Autumn Leayes" waarin gasttrompettist Jaap van Berkum met zijn uitstekende solo het eerste applaus aan de aanwezi gen ontlokte. In de tweede set kwam Pardy Leopold ook wat be ter op dreef in nummers als „Stom ping at the Savoy" en vooral „Sweet Georgia Brown". Het was inmiddels gezellig druk. Hundepool tastte voorzichtig zijn vocale mogelijkhe den af met „I'm in the mood for Love". Vooral pianist Hans Hein- huis begeleidde adequaat. Wel was het bij nagenoeg ieder werkje aardig om te horen hoe men elkaar de slotakkoorden toespeelde. Zo verliep deze openingsmiddag in een betrekkelijk relaxte sfeer. Echt vuurwerk wordt er pas volgende maand verwacht, als Edwin Rutten zijn opwachting maakt m De Hak horst. fSmngprofs met Kees Hundepool (bas) en Pardy Leopold (klarinet) openden het jazz-seizoen met een 'relaxed' %cert. Programmal Vrijdag 28 september tot en met donderdag 4 oktober 20.00 uur: De actrice en haar fan toom vrijdag 5 oktober 20.00 uur: Speaking Parts Zaterdag 6 en zondag 7 oktober Media Kunst Manifestatie maandag 8 tot en met donderdag 11 oktober 20.00 uur: Speaking Parts Vrijdag 5 oktober 20.30 uur: Rank met 'Kaspar Hauseri Zaterdag 6 oktober 20.30 uur: Mug met de gouden tand met "Variety' Woensdag 10 oktober 14.30 uur: Pompoen met 'Het kleine huis' za. zo. wo. 19.15-21.45 uur. BIRD ON A WIRE vr. ma. di 15-21.45 uur. GRAND THEATER SNOUCKAERTLAAN 4 033-618900/614632 5 t/m 11 oktober DICK TRACY vr. t/m do. 13.45-19.15-21.45 uur. zo. ook 16.15 DAYS OF THUNDER vr. t/m do. 13.30-18.45-21.15 uur. zo. ook 16.00 uur. TOTAL RECALL vr. ma. di. do. 13.45-19.15-21.45 uur. 1 (advertentie) za. zo. wo. iy.io-<5i.Ho uur. PRETTY WOMAN vr. t/m do. 13.30-18.45-21.15 uur. zo. ook 16.00 uur. ANOTHER 48 HRS. vr. t/m do. 13.30-18.45-21.15 uur. zo. ook 16.00 uur. REVENGE vr. t/m do. 13.45-19.15-21.45 uur. zo. ook 16.15 uur. OOK HONDEN GAAN NAAR DE HEMEL za. zo. wo. 13.45 uur. zo. ook 16.15 uur. GREMLINS 2 DE NIEUWE BEN DE za. zo. wo. 13.45 uur. zo. ook 16.15 uur. LEUSDEN - De Organisatie Koffieconcerten Leusden (OKL) verzorgde afgelopen zondagmiddag het openingsconcert in de aula van de Leusdense muziekschool. Pianist Herman Uhlhorn presenteerde een programma met werken van Frederic Chopin (1810-1849). Uhlhorn wist het in grote getale opgekomen pu bliek van de eerste tot de laatste noot te betrekken in de romantische klankwereld van deze Poolse componist. Na de fraaie vertolking van de bekende Polonaise in As viel de pianist dan ook een staande ovatie ten deel. Herman Uhlhorn is hoofdvakdo cent piano aan het Conservatorium in Utrecht. Het deed hem veel ge noegen, dat hij op uitnodiging van een ex-leerlinge dit concert in Leusden mocht geven. Het docent schap kwam ook duidelijk naar vo ren in de uitgebreide toelichtingen op de te spelen werken. Voor zover dit bij een componist als Cho- pm nog nodig was, werd de toe gankelijkheid van de composities hierdoor vergroot. Dat was zeker het geval bij het demonstreren van specifieke muziekfragmenten van de eerstvolgende compositie. „U vind het vast niet erg om het straks nog een keer te horen", merkte Uhlhorn terloops op. Het programma werd geopend met een jeugdcompositie: Contre- danse, een landelijke dans. Vol gens tijdgenoten was êén van de aantrekkelijkste aspecten in Cho pin's eigen uitvoeringen het tempo rubato. Dit „vrij m tempo" werd door Uhlhorn, in tegenstelling tot veel collega's, smaakvol gehan teerd. Ook de vroege Nocturne in cis werd met veel gevoel voorge dragen. Chopm ontdekte als „pia nist" de mogelijkheden van de korte-piano met haar beide peda len. Het rechter pedaal, niet zozeer om forte te spelen, maar om de klank warm te laten uittrillen. Het linker pedaal, om alles in clair-ob- scure tinten te verdoezelen. Dit deli cate spel met de pedalen, elemen tair voor de uitvoering van klassie ke muziek, kwam in de Nocturne in C met helemaal uit de verf. De Ta rantella, een „razende rondedans" werd met de vereiste geconcon- treerde intensiteit tot klinken ge bracht. JEUGD Opvallend was, dat de aanwezi ge jeugd helemaal geen last had van hinderlijke hoestbuien in te genstelling tot sommige volwassen luisteraars. Integendeel, de jonge luisteraartjes zaten echt te genie ten. Zij hoefden niet ver te reizen naar één of andere concertzaaL Hier konden ze van dichtbij en in eigen kring een groot kunstenaar en diens zweetdruppels tijdens zijn spel bewonderen. De Barcarolle in Fis opus 60, één van Chopin's laat ste pianostukken, werd door Uhl horn uitvoerig toegelicht. Het „gon delvaren" werd geïllustreerd met de twee belangrijkste begelei dingsfiguren en de melodische lij nen werden helder uiteengezet. Ook Chopin's bewondering voor de polyphone schrijfstijl van J.S. Bach komt in dit werk om de hoek kijken, Uhlhorn wist al deze aspec ten in zijn vertolking herkenbaar naar voren te brengen. Het accent verschil tussen een „gewone" wals en een Mazurka kwam levendig tot zijn recht in de vertolking van twee van deze geïdealiseerde Poolse dansen. „De Etudes zijn een uitdaging voor iedere pianist" aldus Uhlhorn. Chopin componeerde deze werken na het horen van de viool virtuoos Paganini. Chopin behan delt in elk van deze etudes een technische moeilijkheid op een muzikaal zeer hoog niveau. Zo doende wist hij ze uit de studeerka mer te halen en m de concertzaal neer te zetten. Uhlhorn had veel concentratie nodig om deze stuk ken muzikaal en vloeiend uit te voeren. Het lukte hem om ook met deze wat minder toegankelijke mu ziek de aandacht van het publiek vast te houden. De uitsmijter werd uiteraard de beroemde Polonaise in As opus 53. Deze feestelijke mu ziek kreeg een sprankelende uit voering. De markante octaven in de bas werden puntig neergezet en de melodische „trompetterige" lij nen kregen extra flair van de pia nist. Uhlhorn voelde zich duidelijk in z'n element. Het publiek was dan ook razend enthousiast en beloon de de kunstenaar met een staande ovatie. De Organisatie Koffiecon certen Leusden kan op een zeer geslaagd openingsconcert terug- Het volgende concert is op zon dag 28 oktober. Dan treden op: Annelies van Gerven-sopraan en Lidwien Bonmans-piano. Jim ten Boske

Leusder Krant | 1990 | | pagina 9