Meer ongevallen en slachtoffers in het Leusdense verkeer »|£omst asielzoekers centrum vertraagd Bouw uitvaartcentrum stuit op weerstanden SERVA VOLVO KE1STAD B.V. Leusden verdient geld door Qeze week in de andere manier aanbesteden I Leusder Krant uurt boos over afwijzen alternatief Ondanks snelheidscontroles en verkeersmaatregelen; Juf Petra jubileert Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden I Konijntje in De Wetering LEUSDENS TAXIBEDRIJF L-TAX HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV i« krant WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 - 22e JAARGANG NO. 24 (advertenties) AMERSFOORT DEALER Amslerdamseweg 7 lel 033-630154 MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 Het taxibedrijf van en voor Leusden voor particulieren en het bedrijfsleven. Houders 65+ pas 15% korting. Tel. 033-948400 111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111M1111111111111111111111111111111 USDEN - Het aantal verkeersongelukken in Leusden is weer (genomen. Het gaat om een stijging van 215 naar 228. De fers zijn over het eerste halfjaar van 1990 en zijn vergeleken t die van dezelfde periode van het vorige jaar. Er werden 63 chtoffers geteld. Vorig jaar waren dat er 48. Dat is een ttame van het aantal slachtoffers van meer dan 30 procent, armee is de deelname van de gemeente aan de nationale rkeerveiligheidsactie '- 25' mislukt. Het doel van deze actie om het aantal ongelukken met 25 procent te laten afnemen 0r voorlichtingscampagnes en verkeersmaatregelen. Volgens de cijfers van de ge- Vóór de aanschaf van de radar door de gemeente moest de appa ratuur gedeeld worden met de an dere gemeentes en moest het Leus- dense politiekorps van te voren kenbaar maken wanneer zij van de apparatuur gebruik wilde maken. Nu kan zij daarover naar eigen in zicht over beschikken. Burgemeester en wethouder noemen het beeld die de cijfers geven niet rooskleurig. Het enige lichtpuntje is dat er in het afgelopen halfjaar geen dodelijke ongevallen geregistreerd zijn en dat het aantal ziekenhuisopnames slechts zeer langzaam is toegenomen, namelijk 18 in 1989 tot 19 dit jaar. De ongelukken worden vooral ver oorzaakt door automobilisten. Deze groep neemt 70 procent van de ongevallen voor haar rekening. Het grootste aantal slachtoffers viel echter bij de bromfietsers. Liefst 60 procent van de slachtof fers kwam uit deze categorie. Het betekent dat er in deze groep 21 mensen letsel opliepen tegen 13 in dezelfde periode van het vorige jaar. En dat terwijl zij samen met de fietsers slechts bij 6 procent van de ongevallen betrokken waren. Min der kwetsbaar bleken de voetgan gers te zijn. Hun aandeel in het aantal ongevallen was niet meer dan een 1/2 procent en in deze groep vielen geen slachtoffers. MEER ONGEVALLEN: USDEN - Het asielzoekerscentrum op het voormalige kamp aterloo aan de Doornseweg zal zeker niet eerder dan rond euwjaar in gebruik kunnen worden genomen. Dat meldde irgemeester Panis dinsdagavond in de raadscommissie alge- ene en bestuurszaken. Daarnaast deelde de burgemeester ee weinig heil te zien in een voorstel van buurtbewoners van aterloo, waarin geopperd werd op Waterloo of elders in usden woningen te bouwen voor asielzoekers, waardoor de vang in caravans onnodig zou worden. Hoewel de realisering van het asielzoekerscentrum op Wa- tloo opnieuw vertraging heeft opgelopen, bleek wel een intal bestuurlijke hobbels zo goed als weggenomen. !o deelde de burgemeester mee hij er alle vertrouwen in heeft de twijfels die het gemeentebe- lur nog had omtrent de inge- Uiknenung van het asielzoekers- ntrum zullen worden weggeno en. Met name de bemanning van de vreemdelingendienst op het moment dat het centrum geopend moet worden en de financiële kant van de zaak waren nog onzeker, wat Leusden betrof. WVC heeft in middels de toezegging gedaan dat de vreemdelingendienst op het centrum bemand zal zijn op het moment dat het centrum geopend zal worden. Ook een bwakings- dienst zal op dat moment operatio neel zijn. Voor wat betreft de financiële kant van de zaak is de gemeente ook gerustgesteld, ondanks het feit dat het aantal centra dat WVC wil openen of al geopend is, de laatste maanden groeide van negen naar zestien. Budgettair was daar op het mnisterie geen rekening mee ge houden. Van een alternatief voor het asielzoekerscentrum, bijvoorbeeld m de vorm van woningbouw, kan volgens de burgemeester geen sprake zijn. Die mogelijkheid werd vorige week dinsdag geopperd in een gesprek tussen een afvaardi ging van de gemeente en buurtbe woners. „WVC heeft geen enkele behoefte aan een alternatief voor Waterloo. Ze gaan toch door. En woningen op het voormalige kamp zelf zou waanzin zijn. Er is geen bestuurder in Leusden die erover denkt om daar woningen neer te zetten", aldus de burgemeester dinsdag in de raadsvergadering. Parus haalde zich in het gesprek van dinsdag met de buurtbewoners van Waterloo de woede van de heer Willemse op het lijf. Willemse had in het gesprek met de ge meente de mogelijkheid ter sprake gebracht de asielzoekers niet in caravans, maar in een permanente behuizing onder te brengen. Wil lemse: „Als er mogelijkheden zijn om die mensen niet in caravans onder te brengen, maar in normale woningen vind ik dat je dat moet onderzoeken. Ik heb mij ingespan nen om een aantal belanghebben den in deze zaak voor een plan in deze richting te interesseren en de partners voor een gesprek rond de tafel te krijgen. Zo heb ik contact gehad met het Bouwfonds Neder landse Gemeenten, met een poten tiële belegger en met WVC. Ze waren allemaal wel geïnteres seerd. Alleen de gemeente zag er geen heil in en weigert een ge sprek. Dan word ik echt boos. Zo LEUSDEN - Het aanbestedingsbeleid voor gemeentelijke op drachten, zoals dat sinds 1,5 jaar in Leusden gevoerd wordt, BJkt succesvol te zijn. Het heeft Leusden in ieder een besparing opgeleverd van ruim 380.000,—. Dit bedrag is het verschil tussen de prijs die de gemeente zelf geraamd had en de kosten die zij uiteindelijk kwijt was na verstrekking en uitvoering van de opdrachten. Vóór de invoering van het nieuwe beleid nam de gemeente het niet zo nauw en gaf zij vaak opdrachten aan bedrijven met wie zij al eerder in zee was gegaan. Vanaf mei 1989 gelden er echter strengere regels en worden er meerdere ondernemers uitgenodigd om een prijsopgave te doen. De laag ste inschrijver krijgt meestal de opdracht. Het gaat daarbij ondermeer om projecten als de reconstructie van de Randweg ten behoeve van de iiiiiimiiiiiiiiiimii mi mi mi liiiiiiiiiimiiiiiiimii minium minim mm mum m i"iiii'iiii"'i"iii Leusdenaar Henk Overloop kreeg een ruer van zijn vrouw: E „Ans verdient een lintje." Pag. 3 E Beco heeft meer ruimte nodig. Pag. 3 E aansluiting van Leusden op de A 28 (besparing 186.000,-) en timmer werk in basisschool De Holm, dat Leusden een voordeel van 56.780,- opleverde. De aanbeste ding van de twee projecten zorg den voor de grootste besparing, maar de lijst 'voordelige' opdrach ten is veel groter. Andere voor beelden van aanzienlijk besparin gen zijn het woonrijp maken van een deel van het Ruige Veld (ƒ56.000,-), schilderwerk aan De Holm ƒ38.000,-) en de aanschaf van een ruwgrasmaaier 37.000,- -)• Daar staat tegenover dat de ge meente ook wel eens duurder uit was. Dat was bijvoorbeeld het ge val bij de riolering van de Am- bachtsweg. De gemeente betaalde daar bijna 42.000,-- meer voor dan zij aanvankelijk van plan was. Ook het binnenschilderwerk bij basis school De Wegwijzer was duurder 13.000,-) dan geraamd was. Het aantal overschrijdingen werd ech ter ruimschoots gecompenseerd door de besparingen. Ook de kos ten die gemaakt moesten worden ten behoeve vean de voorberei ding, overleg en toezicht blijven volgens burgemeester en wethou- jrs binnen aanvaardbare gren zen. Daarmee krijgt Leusden '90 ge lijk. Deze partij heeft zich sinds haar entree in de Leusdense ge meenteraad in 1985 sterk gemaakt voor een ander aanbestedingsbe leid. De partij vond dat de ge meente teveel opdrachten gunde aan te weinig bedrijven. Dat zou Leusden volgens teveel geld kos ten. Het college van B&W conclu deren nu dan ook dat het aanbeste dingsbeleid goed voldoet. Wel wil het college een aanpas sing. Bij specialistische opdrachten op kleine schaal, waarbij de aanne mer tot tevredenheid de opdracht heeft uitgevoerd, zou het college een eventuele vervolgopdracht weer aan hetzelfde bednjf kunnen geven. Wel zou dan de raad daar over moeten worden ingelicht. Een uitzondering daarop vormt de op dracht voor asfalteringswerkzaam- heden aan het bedrijf dat de weg zelf ooit heeft aangelegd. Brand we erwedstnj den op de tankwerkplaats: Jammer, we zijn een slachtoffer vergeten"... Pa9- 5 Rubriek: Ouder worden. Pa9- 7 E Sport: Vlekkeloze start LEOS-vrouwen. Pa9- 9 Waterlooloop wordt Hamershoüoop. Pag. 11 =niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii kun je niet met asielzoekers om gaan." Willemse wilde in plaats van een tijdelijke voorziening met caravans op Waterloo ergens m Leusden een aantal woningen bouwen. Na vijf jaar, de periode waar in Water loo sprake van is, zouden die wo ningen dan aan de gemeente ver vallen, die ze zou kunnen verhuren. Willemse: „Op Waterloo vind straks een flinke kapitaalvernieti ging plaats. Er moet nu enorm geïn vesteerd worden in grondwerk zaamheden, infrastructuur en der gelijke en na vijf jaar moet dat alle maal weer weg. Dan kun je naar mijn mening beter woningen bou wen. Dat hoeft niet veel meer tijd te kosten, het is veel socialer voor de asielzoekers en er hoeft na het ver strijken van de termijn geen kapi taalvernietiging plaats te vinden." Over een mogelijke lokatie laat Willemse zich niet expliciet uit: „Maar dat hoeft absoluut niet op Waterloo te zijn. Pak de kaart van Leusden maar en er zijn wel tien lokaties te vinden, waar je zo'n project zou kunnen realiseren." Willemse denkt bij zijn plan aan de bouw van circa 150 woningen. Wil lemse: „Maak daar dan 50 HAT- eenheden, 50 drie-kamerwoningen en 50 eensgezinswoningen van. Die kim je later zo opnieuw gebruiken." Donderdag heeft de gemeente opnieuw een gesprek met de buurtbewoners, waarbij Panis ove rigens niet aanwezig zal zijn. In dat gesprek zullen afspraken aan de orde komen, die rond de komst van het asielzoekerscentrum moeten worden gemaakt. LEUSDEN - Het zal de gemeente niet gemakkelijk worden gemaakt om de plannen voor de bouw van een aantal woningen en een uitvaartcentrum op een terrein aan de Valleilaan uit te voeren. Bewoners van deze laan en de vlakbij gelegen Walstro lieten vorige week bij de behandeling van de plannen door de gemeenteraadscommissies Huisvesting en Ruimtelijke Orde ning weten dat zij tegen de ingrijpende veranderingen in hun woonomgeving zijn. Vooral de geplande bouw van een uit vaartcentrum kreeg kritiek, maar ook de aanleg van een trap veldje ten koste van een al aanwezig speelterrein schoot de bewoners in het verkeerde keelgat. Verder moest wethouder Joost de Jongh het boetekleed aantrekken over de wijze waarop de plannen in de openbaarheid waren gekomen. Bewoners woordvoerder G. Meppelink sprak van een slechte start, die direct gezorgd had voor de verkeerde toon in de communicatie tussen gemeente en betrokkenen. „In een paar dagen tijd zijn de „We leven in Leusden in een plannen in de openbaarheid geko- luxe situatie. Er is hier veel groen. men. De raadsleden kregen daar bij weinig tijd om zich een mening te kunnen vormen, laat staan dat de omwonenden dit hebben kunnen doen," gaf hij de gang van zaken weer. Volgens hem hadden niet alle bewoners een brief gekregen, waann melding werd gemaakt van de bouw van een uitvaartcentrum. In eerste instantie was er alleen sprake van sociale woningbouw, zei Meppelink. Dat er een rouw- centrum in het gebied gepland is, was naar zijn zeggen aanvankelijk niet bekend bij de buurtbewoners. „Er wordt nu gezegd dat het uit vaartcentrum geen relatie tot de woonomgeving heeft, maar er zul len 33 sociale woningen gebouwd worden, waarvan de bewoners hun parkeerplaats moeten delen met het rouwcentrum en het trapveldje komt schuin aan de overkant," zei Meppelink. Volgens hem past een uitvaartcentrum niet m een woon wijk en zou er een alternatief voor gezocht moeten worden. Dat wordt door de gemeente als argument gebruikt om de laatste stukjes groen in te vullen. Maar het wonen in Leusden is juist prettig vanwege het vele groen en dat wil len we zo houden." Meppelink wees verder nog op het van de Liniedijk als waardevol natuurge bied. Een deel van de woningen zullen namelijk vlak bij de dijk ge bouwd worden. De bewoners kregen onder meer steun van WD-raadslid Ton Voortman voor wat betreft de noodzaak van de bouw van het uit vaartcentrum. „Ik betwijfel of daar wel behoefte aan is," zei hij. „Ik kan stellen dat het zoeken naar een ge schikte lokatie hiervoor op een vreemde maruer gegaan is. Eerst werd er een plek op de Hamers- veldseweg (naast de rooms-katho- lieke kerk red.) aangewezen. De aanpak daarbij was knullig. Toen er verzet was tegen deze plaats werd dat voorstel haastig ingetrok ken. Nu komt de Valleilaan in beeld. Mij is niet duidelijk waarom deze lokatie wel geschild is en de andere plek met. Bij dit plan komt het centrum midden in een woon wijk. Deze lokatie is zelfs slechter, want hij is in de buurt van de tennis- hal en sportvelden met veel licht masten. Daarmee is de piëteit voor de overledene en de nabestaanden niet gewaarborgd." Tegen de aanwijzing van de Val leilaan als plek voor de bouw van sociale en vrije sectorwoningen maakten de commissieleden min der bezwaar. Bewoners hadden zich vooral verbaasd over de bouw van vrije sectorwoningen. Die zou den aan de kant van de Walstro gebouwd moeten worden, maar waren oorspronkelijk niet in het plan opgenomen. Volgens wethou der De Jongh is het echter onver mijdelijk om dit soort woningen in de planning op te nemen, omdat dit de enige manier is om het project kostendekkend te knjgen. De op brengst van deze huizen zorgt er voor dat het plan financieel haal baar is. Een praktijk die volgens de wethouder overigens volkomen normaal is en overal wordt toege past. Wethouder De Jongh verdedig de zich met het argument dat het erg moeilijk is om in Leusden loka ties te vinden die voldoen aan de voorwaarden dat het eigendom van de gemeente is, goed bereikbaar is en de mogelijhkheid biedt voor de aanleg van een parkeerplaats. Na aandringen van de commissiele den sloot hij overigens niet uit dat de oorspronkelijk afgewezen plek voor de bouw van een uitvaartcen trum aan de Hamersveldseweg nog steeds tot de mogelijkheden hoort. Er zijn volgens B&W geen duide lijke plaatsen aan te wijzen in Leus den, waar de toename van het aan tal ongelukken groter is dan elders. De stijging doet zich in de hele gemeente voor. Te snel rijden is de hoofdoorzaak, waardoor er geen tijd is om fouten te herstellen. LEUSDEN - De Bhjhof vierde afgelopen vrijdag het feit dat leidster Petra Niezen tien jaar aan het kinderdagverblijf verbonden is. Juf Petra werd vrijdagmorgen feestelijk onthaald op de Vossenheuvel m Amersfoort, waarna de jubilaris naar Leusden vertrok. Daar werd zij toegesproken door Cor Pitlo, voorzitter van vererugmg De Bhjhof r..,,Da's verkeer(d)!". flIlHIIIHIIII III llll III llllllll!1 Milium II SDEN - Oktober. De herfstmaand. We zitten er weer mid- i in. De natuur maakt zich langzaam maar zeker op voor de ige winterperiode. Voor de liefhebber overigens een jaarge- le waarin nog volop te genieten valt. De vaak prachtig rldeurende bladeren van de bomen en de struiken, ontelbare idestoelen en een waterig najaarszonnetje maken de herfst een jaargetijde, waarin het ook buiten de deur nog uitste- id toeven kan zijn. ir zijn zelfs mensen, die brood zien in dit jaargetijde. Een kilootje eikels bijvoorbeeld kan de slimmerik nog een aardig zakcentje opleveren. De zaadhandel, en vroeger de boer die er zijn varkens mee bijvoerderde, weten de vruchten van de eikeboom naar waarde te schatten en zijn best bereid de beurs te trekken. Fotograaf Hans Verhorst trof op één van z'n tochten langs Leusdens dreven deze plaatsgenoot, die z'n vrije tijd onder meer besteedt aan het verzamelen van eikels. Voor wat lekkers bij de koffie, misschien?...

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1