Henk Overloop (38) kreeg een nier van zijn vrouw zakelijkheden nieuwe ■«uit net bedrijfsleven BECO heeft meer ruimte nodig leus—en krant Ballpoint Ans verdient een lintje' Van oud zeer en een schutkleur Modeshow in St-Joseph Het Kuwait-effect ram van der Wurff (38) komt in Leusden Fusie met bedrijf uit Vianen in de maak-i WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Tijdens de behan deling van een deel van het Volkshuisvestingsplan, af gelopen woensdag in de raadscommissie vergade ring voor volkshuisvesting, kwam weer een stukje oud zeer boven tafel. Er blijkt in iLeusden de afgelopen decen nia nogal onevenwichtig te zijn gebouwd, waarbij vooral de minderdraagkrachtigen er bepaald bekaaid afgeko men zijn. Een thema, dat de plaatselijke afdeling van de PvdA al een hele tijd bezig houdt. Omdat het zo te pas kwam, vond PvdA-raadslid Gert de Weerdt het zinvol daar nog eens aan te herinneren. „Hoewel het nooit echt zwart op wit heeft gestaan, was het in de periode van het vorige college een publiek geheim dat het bouwen van goedko pe woningen uit politieke overwegingen zoveel moge lijk tegengehouden diende te worden." De Weerdt veron derstelde daarmee dat de WD en het CDA, die toen aan de macht waren, wilden voorkomen dat de natuurlij ke achterban van de opposi tiepartijen teveel zou groeien in het 'upper middle class' Leusden. „Anders ge zegd", aldus De Weerdt, „dan zouden er teveel 'rooien' in de gemeente komen wonen." Die opmerking werd ad- rem gepareerd door WD- wethouder Joost de Jongh. Die vroeg zich af hoe De Weerdt dan ooit in Leusden terecht was gekomen: „Hoe bent u hier dan komen wo nen? Met een schutkleur!?" ACHTERVELD - De dames- en herenmodezaax v<ui tenburg hield afgelopen woensdag in huize St-Joseph een modeshow, in samenwerking met hoedenhuis De Lmde uit Barneveld. Onder grote belangstelling werd aan de bewoners van het huis de laatste najaarsmode getoond. LEUSDEN - Hoe de wereld politiek de sores op lokaal niveau kan beïnvloeden, bleek afgelopen woensdag weer eens tijdens een verga dering van de raadscommis sie voor volkshuisvesting. Socialist Gert de Weerdt had tijdens de discussie over het volkshuisvestingsplan dui delijk de behoefte het ge sprek naar een hoger, meer mondiaal niveau te tillen. Aan de orde was een on derzoek, dat duidelijk moet maken hoe Leusden in de toekomst moet gaan bouwen. Moeten er meer woningen komen voor éénpersoons huishoudingen, 65+ ers en minder voor gezinnen? Dat zijn vragen die de gemoede ren op dit moment bezighou den en een zogenaamd Volkshuisvestingsplan moet op die vragen een antwoord proberen te geven. Het werkstuk daarover, dat ter beoordeling aan de raadsle den werd voorgelegd, kon voorlopig op aller instem ming rekenen. Alleen had Gert de Weerdt moeite met de geldigheidsduur van de uitspraken. In het deel van het plan dat aan de orde was, was namelijk aangegeven dat de reikwijdte van het on derzoek strekte tot het jaar 2015. Dat vond De Weerdt onzin: „Er is geen zinnig mens die zo ver vooruit kan voorspellen hoe een dorp of stad zich zal ontwikkelen", vond hij. En om zijn woorden te onderstrepen, keek De Weerdt terug naar het verle den, waarin Amersfoort wei eens met gretige blikken naar het toenmalige Hamers- veld had gekeken om het ei gen grondgebied uit te brei den. De Weerdt: „Misschien worden we in de nabije toe komst wel weer eens over vallen. Noem het het Ku wait-effect." Waarop het enigszins benepen uit een an dere hoek van de vergader ruimte klonk: „Ja, met Sad dam Schreuder in de rol van Hoessein." LEUSDEN - PvdA-raadslid Gert de Weerdt vroeg vorige week in de vergadering van de commissie Openbare Werken, Ruimtelijke Orde ning, Economische Zaken en Verkeer of het waar was dat bij een werkbezoek van een aantal raadsleden aan de BECO geschenken waren uitgedeeld. De Weerdt had ook een uitnodiging voor dit bezoek gehad, maar was niet gegaan. Toen hij hoorde dat de raadsleden, die wel waren gegaan, niet zonder lege han den naar thuis waren geko men, was De Weerdt nieuws gierig geworden. „Ik zou graag willen horen hoe het bezoek verlopen is," vroeg hij aan de wethouder. Deze had geen zin om het hele ver haal in de commissieverga dering te vertellen. Hij nodig de daarom het raadslid uit om eens bij hem langs te ko men op zijn werkkamer. Hij beloofde hem om dan alles in geuren en kleuren te vertel len. Een tipje van de sluier wil de de wethouder wel oplich ten. Hij boorde daarmee eventuele overspannen ver wachtingen over buitenspo rige cadeau's van de meube linkooporganisatie aan de bezoekende raadsleden re soluut de grond in. ,,U kunt mijn ballpoint best krijgen," bood De Jongh het raadslid aan. Niet iedereen was tevre den met het antwoord van de wethouder. Harm Offereins (GPV/SGP) maakte zich boos over de beknoptheid van de tekst van de uitnodiging van de BECO. Daarop was niet het doel van het bezoek ver meld en dat was volgens hem de reden waarom niet alle raadsleden op de uitnodiging waren ingegaan. Als die leden op de hoogte waren geweest van het ge spreksonderwerp, zouden er volgens Offereins meer men sen gegaan zijn. De BECO gaf de bezoekers namelijk in formatie over de uitbrei dingsplannen van het bedrijf (elders in deze krant meer daarover) en die plannen wa ren volgens Offereins van zo danige omvang, dat een toe lichting op de uitnodiging op zijn plaats zou zijn geweest. aarde rond is en de dieren zo ver schillend van aard. Hoewel de verhalen overal vandaan komen, passen ze ook m Nederland. Het is volgens Bram van der Wurff hele maal niet nodig om zich te verkle den alseen indiaan of allerlei mooie decors op te bouwen. Het emge dat hij bij zijn vertellen gebuikt is een MB IRA. Dit is een Afrikaans trom meltje waarmee het ritme wordt aangegeven bij een verhaal. Door de muziek die ook de kinderen daarmee mogen maxen, worden de boze geesten verdaagd en wordt de spanning opgevoerd. Het pu bhek is belangrijk. Omdat een ver halenverteller geen regel op pa pier heeft staan, kan het publiek laten merken waar het iets mets snapt, wat het vermoedt of hoe het er over denkt. De verhalenverteller doet iets met die reacties. Juist daarom is een bezoek aan een ver halenverteller zo anders dan hei bijwonen van een bioscoop-voor stelling. Bram van der Wurff is ooit be gonnen met het voorlezen aan Ion- deren. Hij begreep al snel dat zelf verhalen vertellen, met een goed boek hooguit als uitgangspunt, veel leuker was. Zijn komst naar Leus den heeft daardoor evenveel als evenweinig met de Kinderboeken week te maken. Even veel omdat het verlangen naar nog meerver- halen, zonder zo'n goede verhalen verteller alleen maar met boeken gedempt kan worden. Even weinig omdat Bram van der Wurff laat ho ren dat door geen boek, geen tele visieprogramma en geen film te vervangen is. Bram van der Wurff komt op donderdag 11 oktober naar De Til in Leusden. Van half vier tot half vijf 's middags vertelt hij zijn ver halen. In de uitnodiging staat dat vooral kinderen tussen de vier en acht jaar welkom zijn, maar wie hem eenmaal gehoord heeft (al is het maar door de telefoon) weet dat oudere kinderen en zelfs gro te mensen net zo goed naar zijn verhalen willen luisten. LEUSDEN - Henk Overloop zette onlangs een nieuwe keuken in zijn huis. Hij deed daar twee dagen over. Daar voor heeft hij 3000 stenen naar zijn achtertuintje ge sjouwd en zijn nieuwe huis, in drie maanden tijd, naar zijn zin ingericht. „Ik ben aan het inhalen", omschrijft hij het. Henk Overloop leeft sinds een jaar met drie nie ren. Behalve de twee slecht- werkende organen van zich zelf, kreeg hij een hardwer kende van zijn vrouw. Nier- tranplantaties zijn al bijna 'niets' bijzonders meer. Be halve voor de patiénten die er mee te maken krijgen dan. Het is in Nederland nog wel bijzonder dat een vrouw haar man een nier schenkt. Ans Overloop was in Utrecht de eerste. Iets meer dan een jaar gele den was Henk Overloop een doodzieke man. Wanneer hij niet m het ziekenhuis lag, voor een nierdyalise of ernstige ont steking, lag of hing hij thuis. Hij woog 46 kilo toen, broodma ger en geel. Hij kon mets doen en niets hebben en zijn einde leek nabij. Zijn meren werkten nog voor amper 5% en werden slechter. Een nieuwe nier zou de red ding kunnen zijn. Zijn familiele den konden hem er echter geen geven. De wachtlijst voor donornieren was lang. Mis schien te lang. Daarom stelde Ans Overloop haar mer be schikbaar. Een donatie waar medici in Nederland over het algemeen huiverig tegenover staan. Behalve de medische bezwaren die kleven aan het tranplanteren van een levend orgaan naar een 'vreemd' li chaam, kwamen daar ethische overwegingen bij. De operatie die Ans zou moeten ondergaan was met zonder risico voor haar en daarmee voor het hele gezin. Dochter Linda (9) had leren leven met een zieke vader Haar moeder was tot dan ge zond. Ans zette door. Het bleek te kunnen. Wat een won der op zich was. Ans bleek in hoge mate te voldoen aan de ^wivrvorHon om pen trans plantatie, kans op slagen te ge ven. Voor het eerst gmg het Academisch Ziekenhuis m Utrecht over tot deze ingrij pende operatie voor man en vrouw. Het werd een succes. Voor Henk begon een meuw leven. Zijn dankbaarheid voor hetgeen zijn vrouw deed, zou hij graag vertaald zien m een koninklijke onderscheiding „Wanneer mijn vrouw iemand van de verdrinkings-dood redt, zou ze er zo een krijgen Zijn aanvraag is door de ge meente afgewezen. Ans Over loop bleek niet te voldoen aan de voorwaarden die verbon den zijn aan het verkrijgen van een Koninklijke dan wel ge meentelijke onderscheiding. Ook bij de fondsen die ere penningen verlenen aan men sen die met gevaar voor eigen leven, anderen gered hebben, gaat men uit dat redder en ge redde 'vreemden' voor elkaar waren. „In de bnef staat dat men er van uit gaat dat iedere vrouw of man dat voor zijn partner wil doen. Daaruit blijkt wel dat men geen flauw idee heeft, wat zo'n ingreep bete kent en hoeveel moed er nodig is om daarmee m te stemmen", aldus Henk. „Ach, het is met omdat lintje", haast Ans zich te zeggen. „Maar jongens, jon gens, het was wat hoor." Von- ge week collecteerden ze bei den voor de Nierstichting. Met hun verhaal m de krant willen ze aandacht en waardering vragen voor wat mogelijk bleek. „Wanneer iedereen een codicil zou dragen, zou den zoveel mensen geholpen kunnen worden." BEDORVEN HAMBURGER Misschien begon de jaren lange ellende bij Henk Over loop met het eten van een be dorven Hamburger. Bevestigd hebben ze het nooit gekregen maar enig verband met de ern stige voedselvergiftiging die Henk eind jaren zeventig op liep, is wel eens gesugge reerd. In 1984 resulteerden het steeds erger sukkelen met de gezondheid, in een nierontste king. Daarbij werd een 'eiwit- 'lek geconstateerd. Deze werd maandenlang bestreden met zware medicijnen. Door zijn ziekte raakte Henk zijn hormo nen-huishouding ontregeld Met als gevolg angst-aanval len. Hij voelde zich zoals hij zelf zegt: „Ronduit lamlendig." In december 1987 gebeurde waar zijn artsen hem al op voorbereid hadden. Zijn nie ren begaven het. „Ik werd ziek, doodziek. Ik had overal ontstekingen. Alleen mijn ha ren en nagels waren niet ont stoken. Ik had pijn en hoge koorts. Tesamen met de angst aanvallen, was dat geen pretje. Na drie dagen waarin ik doodsbenauwd was, kwam ik in het ziekenhuis terecht. De eerste nacht heb ik daar staan de geslapen. Toen werd een dubbele longontsteking ont dekt en werd maar liefst acht tien liter vocht dat zich had opgehoopt achter mijn longen, afgetapt." Na zijn eerste nierdyalise volgden drie soortgelijke aan vallen. In maart 1988 lag hij 9 dagen in 'een soort coma' en had hij tweemaal een 'bijna dood' ervaring. Hierdoor ver anderde zijn leven tot het leven van een kasplantje. Iedere week moest hij eerst eenmaal, al snel twee maal een ruerdya- llo-v. -^^rrvjaaii. .TUUUOZieK wordt je daarvan. Je komt er kapot van thuis. Pijnkrampen in je buik. Misselijk. Ellendig. Al die patiënten die het onder gaan, zijn wrakken zonder weerstand." Hij 'leefde' op een zeer streng dieet. Geen zout, bijna geen groente, hooguit vijftig gram vlees per dag en 'het allerergste' maximaal een halve liter vocht per 24 uur. „Dan lag je weer eens in het ziekenhuis, met een kraantje m je kamer. Je verging van de dorst en lag maar naar die kraan te kijken. En dan al die televisiereclames vol frisdran ken. Een marteling was het", herinnert Henk zich. Zijn vrouw: „Ergens gaan eten was uitgesloten. Het enige uitje dat we ons soms permiteerden was een pannekoek eten hier in het pannekoekenhuis. Henk nam dan zijn eigen speciale meel mee. Automatisch ging je met zijn hongerdieet mee doen. Natuurlijk mocht ik alles eten maar uit solidariteit begon je niet aan lekkere dingen. We waren toen allebei broodma ger", verzucht Ans die er net als haar man sindsdien emge kilo's heeft bijgekregen. ONDERZOEKEN Na een mislukte poging (en Dankzij een nier van zijn vrouw kunnen Henk, Ans en dochter Linda Overloop weer een normaal leven leiden. Zonder transplantatie zou Henk ten dode zijn opgeschreven. drie operaties in tien dagen) om de wekelijkse dyalisen te vervangen door 'buikspoelen', werden de eerste onderzoe ken gedaan of Henk voor transplantatie in aanmerking zou komen. „De rest van je lichaam moet gezond zijn." Op nieuw volgde een operatie. Ditmaal in zijn longen. Zodra hij op de lijst kon komen, bood zijn vrouw één van haar nieren aan. Het aanbod werd niet on middellijk geaccepteerd. Toen het uiteindelijk overwo gen werd, volgden tientallen sprekken met maatschappe lijk werk en Riagg voor alle betrokkenen. Ook voor Linda, de toen achtjarige dochter. Ans over die onderzoeken: „Ach, je kunt er eindeloos over praten maar ze kunnen zich toch niet voorstellen wat je voelt. Waarom je vindt dat je het moet doen." Ze maakt niet de indruk het ales iets vanzelf sprekends beschouwd te heb ben. Valse dapperheid is haar vreemd. „Het was een ver schrikkelijke grote ingreep. Het heeft me heel veel gekost en nog. Ik heb nog steeds met mijn oude energie terug. Maar ik had vanaf het eerste mo ment het gevoel dat het goed zat. Ik moest er doorheen." Ans was een mer kwijt maar een 'ritsluiting' van borst tot en met navel rijker. Ze mocht na tien dagen naar huis. Henk bleef nog zes weken in het zie kenhuis omdat hij lichte afsto tingsverschijnselen kreeg. De dag na de operatie kreeg Henk een gekruide karbonade voor zijn neus. Hij mocht drin ken en eten zoveel als hij wil de. Sindsdien staat de frituur pan weer regelmatig op. De nier werkt goed. Hij zal zijn leven lang medicijnen moeten slikken en onder controle moeten blijven maar leidt ver der een normaal leven. In ja nuari gmg hij weer naar zijn werk. Sinds juni weer voor 100%. Zijn angsten zijn ver dwenen. Bij een rueuw leven paste een nieuw huis. Hoewel de meeste buren m de Dinkel- wijk hadden meegeleefd en zijn thuiskomst met vlaggen en serpentmes hadden gevierd, gaf het 'oude' huis slechts ver drietige herinneringen. Henk is veranderd. „Ik leef anders. Camere jagen, zoals ik vroe ger ook deed, is niets meer voor mij. Aan materiéle dingen hecht ik me met. Wel aan mijn vrouw miin Ufo» ie <»<-. wonderlijk te bedenken dat die mer van mijn vrouw bij mij werkt. Dat daardoor alles an ders werd." En Linda zijn dochter: „Vroeger was mijn vader altijd ziek. Nooit kon er iets. Hij was ook met altijd even leuk en aardig. En nu is alles veel gelukkiger. Dit jaar zijn we m de vakantie naar heel veel pretparken geweest. Een keer. op één dag zelfs twee. En mijn vader bleef maar heel af en toe op een bankje zitten. Vaak deed hij mee. Ik ben wel bang geweest, vooral toen ze allebei m het ziekenhuis lagen. Wat mijn moeder heeft ge daan, waardoor alles anders is geworden, dat was best wel eng. Veel kinderen en mensen begrijpen dat met. Vinden het heel gewoon. Maar dat is het niet. Het is veel meer." Haar vader is het met haar eens. Vandaar zijn pogingen zijn vrouw een medaille te bezor gen. „Want wat moet je haar nou toch geven. Niets is toch goed genoeg om haar te ver goeden voor wat zij voor me heeft gedaan." Ans doet geen suggesties. Ze zegt slechts: „Hij heeft me een heel lief briefje geschreven." Ze draagt het altijd bij zich. Daar kan geen medaille van de burge meester tegenop. Marianne de Valck van het terrein definitief is." Bij de gemeente kon men daarover nog geen mededeling doen. Er wordt nog volop bestudeerd op welke wijze de verschillende kavels uit gegeven zullen worden, hoewel de inrichting van het terrein al globaal bekend is. De BECO zal echter eind van dit jaar een beslissing nemen over vergaande samenwerking met Obema. De fusie zou een aanzienlij ke vergroting van het bedrijf en van de werkgelegenheid in Leusden betekenen. Behalve dat de 120 werknemers van Obema naar Leusden verhuizen, betekent het ook een behoorlijke omzetvergro- ting. Die is van Obema 500 miljoen gulden. Een deel van de activitei ten van beide organisaties op het gebied van de meubels overlap pen elkaar echter. Maar het bedrijf uit Vianen, waarbij 750 winkels zijn aangesloten, brengt wel haar mode-sector m. „Wij zijn groter in meubels, zij zijn groter in mode," typeert Van der Kemp het verschil tussen beide organisaties. boeiend zijn als zo'n verhaal. Mes ters en juffen die zo kunnen vertel len vergeten meestal de tijd en nie mand die dat erg vindt. Meestal gaat zo'n verhaal over iets wat in een ver verleden gebeurd is. Bram van der Wurff is geen onderwijzer. Zijn verhalen zijn heel verschillend. Volgens hem is de enige overeen komst dat ze gaan over dingen die overal m de wereld kunnen voor komen. Dingen zoals ruzie, verliefd of jaloers zijn. Hij maakt de verha len grotendeels zelf. „Ik ben zoals een schrijver", zegt hij. „Alleen ik schrijf mijn verhalen niet op. Ik vertel ze." Hij is altijd op zoek naar verhalen. Overal ter we reld komen mensen bij elkaar om naar een goede verteller te luiste ren. Als buiten de storm woedt en binnen het open haardvuur hoog oplaait, als de verhalenverteller gaat zitten onder de grote boom op het dorpsplein of wanneer hij een rustig plekje heeft gevonden in een hoek van een Arabische markt. Vaak zijn het volgens Bram van der Wurff eigenlijk maar hele korte verhalen. Maar een verteller weet er iets van te maken waardoor het verhaal wordt uitgesponnen, gaat leven en zich kronkelt naar een emde. Bram van der Wurff vertelt graag „Het zit zo" verhalen. Vol gens hem zijn dit verhalen die uit leggen hoe iets waaraan we alle maal gewend zijn, zo gekomen is. Waarom mensen doen wat ze met kunnen laten, verschillend zijn, de IECO heeft uitbreidingsplannen, die misschien wel tot een verdubbeling van het bedrijf kunnen leiden. ISDEN - De meubelinkooporganisatie BECO, gevestigd aan Horsterweg, heeft uitbreidingsplannen. Het bedrijf moet r het einde van dit jaar kiezen uit twee mogelijkheden. Op moment is de BECO in onderhandeling met de Obema uit nen. Deze organisatie vertoont grote gelijkenis met de CO, maar rekent niet alleen de inkoop van meubels tot haar iviteiten, maar is ook gespecialiseerd in mode. Als de sa- nv/erking met de Viaanse organisatie doorgaat, betekent dit de 120 werknemers van deze instelling naar Leusden ko- i. De nieuwe organisatie heeft dan 8000 m2 grond nodig r uitbreiding. Gaat de fusie niet door, dan blijft de uitbrei- g beperkt tot 1500 m2, die nodig is voor extra kantoorruimte de 88 BECO-medewerkers beter te kunnen huisvesten en r een nieuwe showroom voor speciale projecten. sterverteller Bram van der Wurff komt donderdag 11 oktober naar De activiteiten kunnen uitbreiden. Het aantal werknemers is vanaf 1986, toen wij naar Leusden kwamen, ge stegen van 44 naar 88. Bij onze or ganisatie zijn 320 meubelzaken aangesloten die via ons inkopen. Inmiddels hebben wij een omzet van ongeveer 400 miljoen gulden." „Wij wilden nu al graag met de gemeente over onze plannen pra ten. hoewel wij ons ervan bewust zijn dat de grond van De Horst pas wordt uitgegeven als de inrichting USDEN/'s HERTOGENBOSCH - Bram van der Wurff is van oep verhalenverteller. Een bijzonder beroep. In Nederland maar weinig verhalenvertellers. Vroeger waren er veel er. In veel andere landen behoren mensen zoals Bram van Wurff tot de belangrijkste mensen in het dorp. Wanneer ze dtrekken, verheugen de mensen zich op zijn komst zoals wij verheugen op de komst van Sinterklaas. In Nederland zijn t zoveel 'professionele' verhalenvertellers meer. Maar wei mensen weten nog hoe ze zo moeten vertellen dat iedereen et blijven luisteren. Bram van der Wurff komt morgen, derdag 11 oktober naar Leusden. gebouw van de BECO staat m gebied, waar het toekomstige njventerrein De Horst komt. De eiding zou daar gerealiseerd len worden. Bij een werkbe- van een delegatie raadsleden t het bedrijf voor de eerste melding gemaakt van haar eidingsplannen. „Er is op dit lent in onze bedrijfstak een :e ontwikkeling gooide," legt iet-directeur J.J. van der Kemp ,ln 4 jaar tijd hebben wij onze in enkele onderwijzer kan het. Brtellen dat je vergeet dat je in klas zit, dat het mooi of juist it weer is en dat je na school tijd heel veel van plan bent. Zo ver tellen dat het niet nodig is om er plaatjes bij te zien. Geen televisie programma, geen film kan zo

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3