.„Jammer, we zijn een slachtoffer vergeten"... Panorama Lisiduna randweerkorpsen treden in het strijdperk voor prestigieuze wedstrijden Nieuws uit de verenigingen „Daar kan geen gazon tegenop" Spaanse moesson plaatselijk nieuws WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 gendj struq De brandweer in actie op het terrein van de tankwerkplaats in het kader van landelijke en regionale wedstrijden. slachtoffer achter de brandhaard en was de brand via de wand doorgeslagen naar een ander ver trek dat ook geblust moest wor den. „De fout die brandweerkorp sen hier snel maken is dat ze snel het tweede slachtoffer redden en hun straal met in de vuurhaard blij ven richten. Dat is wel essentieel want bij een echte brand zou er op deze manier de kans zijn dat de brandweerleiden zelf in brand ra ken.", aldus van Oosten. De meeste korpsen hadden de 25 mi nuten trouwens hard nodig om het vuur helemaal onder controle te krijgen Wedstrijdleider Blaas vond het niet erg dat er met met echt vuur gewerkt kan worden. „Zoiets kun je alleen maar doen met lege ge bouwen en ruimtes en niet met in gebruik zijnde bedrijven. Boven dien is het onmogelijk om 17 keer precies dezelfde brand te stichten en met dit enscenenngsmatenaal heb je 17 keer exact dezelfde brand. Verder komt er als je met een echte brand werkt ook echte rook vnj zodat je de juryleden ook met persluchtmaskers moet laten lopen. Als een jurylid de hele dag perslucht moet ademen en met luchtflessen op z'n rug rond moet lopen, kan ik hier een container neer-zetten om de juryleden in te gooien na afloop. Die zijn na zo'n dag dan helemaal kapot De persluchtflessen gaan onge veer 20 minuten mee. Als er voor nog maar 5 minuten lucht m de flessen zit gaan ze een hoog pie pend geluid maken, als teken voor de brandweerman dat hij z'n fles moet gaan wisselen. In de oe fening voor de gemeente en be- drijfskorpsen, die 40 minuten duurde moest bijna iedereen z'n fles wel een keer wisselen. Van Oosten: „Het is dan heel belang-' rijk dat de tweede man die binnen is ook naar buiten komt, ook al heeft hij nog genoeg lucht over. Er mag namelijk nooit een brand weerman alleen achter blijven in het gebouw." Om de persluchtmaskers goed te laten aansluiten, is het afgespro ken dat brandweermannen geen baard mogen dragen De wed strijdleiding controleerde grondig of deze en andere regels nage leefd werden. Zo kwamen de brandweerauto's alleen met hun oranje zwaailicht aanrijden. „Het is de afspraak dat de blauwe zwaai lichten en de sirenes alleen bij echte branden gebruikt worden en bij oefemngen alleen de oranje." aldus Van Oosten Er kwam op wat familieleden van de brandweerlieden en enkele belangstellenden na niet echt veel publiek op de wedstrijden af. Wedstrijdleider Blaas: „Dit zijn ook niet echt publieks-vriende- lijke wedstrijden. Alles speelt zich binnen af en er is met echt veel te zien voor de toeschouwers. Er is namelijk geen tijd om alle mensen de ruimtes van binnen te laten zien, omdat er een strak schema is waar we ons aan moeten houden om alle korpsen aan de beurt te laten komen." De wedstrijden werden georgani seerd door het brandweerkorps van de tankwerkplaats. Dit korps bestaat uit vrijwilligers en moet zo dra het een brand niet zelf aan kan, de hulp van het Leusdense (gemeente)korps inroepen De commandant van de Leusdense brandweer neemt dan ook het be vel over. Uitslagen: Ploegenregio 1 Hoevelaken 2. Lage Vuursche 3. Leusden Ploegen koninklijke landmacht 1. NORG (magazijncomplex Veen- huizen) 2. Garderen (kamp Nieuw Milli- gen) 3 Dongen (kazemecomplex Don gen I) Michaela du Pon 'echte' slachtoffers worden gered uit benarde posities. nik'; kun foort zijn bij het blussen één brandhaard vergeten, verder is er nog niet echt iets mis gegaan." Terwijl een klein groepje mensen bekeek hoe het team van Nijkerk dacht klaar te zijn en z'n slangen oprolde, fluisterde een ander lid van de wedstrijdleiding adjudant onderofficier A. van Oosten in 't oor: „Ze hebben er maar één slachtoffer uit gehaald. Ze zijn het slachtoffer op de wc vergeten." Na afloop kreeg het rood bezwete korps van Nijkerk hun fout te ho ren De bevelvoerder meldde een beetje teleurgesteld: „Dit levert ons de laatste plaats op. Het was een zware oefening maar we zijn nog nooit een slachtoffer verge ten! Dat is echt het ergste dat je kunt doen en dat word je natuur lijk heel zwaar aan gerekend. We balen hier stevig van." In de klasse voor brandweerkorp sen van de koninklijke landmacht; de 2 ld klasse, kregen de brand weerlieden 25 minuten de tijd om de fictieve brand te blussen. Hier ging het om iemand die met elec- tnciteit bezig was en kortsluiting maakte. Dit slachtoffer stond on der stroom en zat met z'n handen vast aan electriciteitskabels. Hier moesten de brandweermannei met een tang de draden doorknip pen om het slachtoffer te bevrij den. Verder lag er ook nog een mem ke t<* n licj, JSDEN „Hierheen, hierheen, m'n broer zit nog binnen", iar b P* een man paniek uit een brandend gebouw komt dieii nen- Twee brandweerlieden met persluchtmaskers op drin- te p het gebouw in. Bij een ander 'brandend' gebouw roept een ndweerman: ,,Wie is hier bekend? Kent er iemand dit ge- w? Die mensen moeten daar weg, achteruit jullie." Het indweerkorps van de Leusdense tankwerkplaats 574 bestaat jaar. Dat was de reden voor een groot opgezette wedstrijd pr brandweerkorpsen. Er was een wedstrijd voor de ge- lente- en de bedrijfsbrandweerkorpsen uit de regio Eemland een wedstrijd voor de koninklijke landmacht korpsen (zoals korps van de tankwerkplaats ook is) uit het hele land. Df aj ebbe ef e legei ibud loss; Si 26 deelnemende korpsen sten een fictieve brand blus- Wedstiijdleider G. Blaas ver- lsma !e - Met knetterbakken (bak- met rode en oranje knipper- T'" ien die een knetterend geluid Ten) en verduisterde, pikdon- ruimten om zware rook te jereren bootsen we een echte tanti ,d na. Verder wijn er vrijwilli- de die in de gebouwen als politj htoffer gaan liggen. De brand de h »r-slangen spuiten ook geen •r maar lucht, op die mamer dt er mets nat en zit je toch met gen met druk erop." klasse voor de gemeente en njfskorpsen (de 1 ld klasse), rea§ gen de brandweerlieden 40 uten de tijd om de brand te ;en en de twee aanwezige htoffers in veiligheid te bren gen De brand voor deze korpsen was in een deel van een ketelhuis waar het pik-donker gemaakt was en waar een temperatuur van on geveer 45 graden heerste. Het verhaal dat achter deze brand zat was: Er was iemand in de kelder aan het lassen, dit was mis-gegaan en er ontstond brand. De aanstich ter was naar boven gevlucht en had z'n 'veilige' toevlucht gezocht in de wc. Verder lag er nog een slachtoffer op de grond. Dit slacht offer nep om hulp en was een soort aandacht-afleider van het an dere slachtoffer Op de tast, zich richtend op de rode gloed en het geluid moesten de brandweerlie den de brandhaarden zien te vin den en de gewonden redden. Wedstrijdleider Blaas: „De korp sen van Woudenberg en Amers Fancy fair LEUSDEN - De afdeling Leusden van 'De Zonnebloem', een vrijwilli gersorganisatie die zich inspant voor chronisch zieken, houdt zater dag 27 en zondag 28 oktober een fancy fair. Op de fancy fair is van alles te koop. Ook is er een rom melhoek. De markt is zaterdag van 11.00 uur tot 20.30 uur geopend. Zondag zijn de openingstijden 10.00 uur tot 13.00 uur. Mensen die nog bruikbare spul len voor de fancy fair hebben, kun nen dat melden bij: M. Valkengoed (943411) of M. van de Berg (943217). Schoolvolleybal ACHTERVELD - In samenwerking met de Achterveldse basisscholen houdt de omnisportvereniging Avanti dinsdag 16 oktober voor de elfde maal in successie een groot schoolvolleybaltoernooi. Het toer nooi is opgezet voor de groepen 5,6 en 7,8 van de basisscholen. Vol gens woordvoerder Lidy van Kol lenburg van de organisatie heeft dit jaar het recordaantal van twintig teams ingeschreven. „Het worden er elk jaar meer", onderstreept Van Kollenburg de groeiende belang stelling voor het evenement. Van 's middags 13.00 uur tot 16.30 uur strijden afvaardigingen van de Jozefschool, 't Startblok en de Re- genboogschool om de hoogste eer. Voor De Regenboogschool wordt de strijd dit jaar extra spannend: Bij het behalen van de eerste plaats mag die school namelijk de wissel beker definitief m bezit nemen. De Regenboog was al vier keer eerder winnaar van het toernooi De wedstrijden worden gehou den in de sportzaal aan de Walter van Amersfoort straat. Bijbelcursus LEUSDEN - Het ESDA-instituut (Ze vende dag Adventisten) organi seert een aantal gratis cursussen. Het gaat om twee bijbelcursussen ('Kom tot leven' en 'De Bijbel heeft het Woord'), de cursus 'Archeolo gie in Bijbelse landen' en een ge zondheidscursus. De komende da gen zullen een aantal folders huis- aan-huis verspreid worden Inlich tingen: 030-281822. Clubavond 'De Loupe' LEUSDEN - De Leusdense postze gelvereniging De Loupe houdt maandag 8 oktober een clubavond in jongerencentrum De Til aan de Hamersveldseweg 30. Leden en introducées zijn vanaf 19.00 uur welkom. Vanaf 20.00 uur is er volop gelegenheid de collecties aan te vullen of inkopen te doen bij de clubshop. Niet opgelet LEUSDEN - Bij een aanrijding op de kruising van de Arnhemseweg met de Prinses Irenelaan raakte dins dag de bromfiets van een inwoon ster uit Woudenberg zwaar be schadigd. Het ongeluk gebeurde doordat een Leusdense automobi liste niet uitkeek, toen zij vanaf de Irenelaan achter een andere auto wilde optrekken om te zien of er verkeer op de Arnhemseweg reed. Zij zag de bromfietster, die over het fietspad in de richting van Wou denberg reed, over het hoofd. Haar auto liep schade op aan de rechter- voorzijde. Collecte LEUSDEN - De Nationale collecte voor geestelijk gehandicapten is dit jaar in de week van 8 tot en met 10 oktober. De opbrengst is onder meer bestemd voor sport, vrije tijdsbesteding en vakantie. Open huis Speel-o-theek LEUSDEN - Speel-o-theek Hamer tje-Tik houdt zaterdag 13 oktober open huis. Vanaf 11.00 uur zijn be langstellenden welkom om kennis te maken met de speel-o-theek, die gevestigd is in de expositieruimte van het gemeentehuis. Voorafgaand aan de open dag wordt om 11.00 uur de uitslag be kend gemaakt van de kleurplaat wedstrijd, die tijdens de jaarmarkt werd uitegschreven. De pnjzen worden uitgereikt door speelgoe- detaillist Kohlmann. (advertentie) UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 ke overtollige ballast. De af gelopen dagen echter zijn beide attributen onmisbare metgezellen geweest in deze zo geliefde toeristenoorden. Het water kwam er soms met bakken uit de lucht. In Barcelona bijvoorbeeld viel van zondag op maandag ruim 50 mm neerslag. Palma, een plek waar regen in de zomermaanden een prak tisch onbekend verschijnsel is, viel over het zelfde tijd vak gemeten, bijna 60 mm. Op Menorca kwam in 18 uur 33 mm naar beneden. De haast moessonachtige ver schijnselen in die streken, werden veroorzaakt door een depressie, die ook voor de nodige bliksem en gerom mel zorgde. Een hogedrukgebied, met de kern ten zuidwesten van Ierland, heeft in sneltrein vaart het gat opgevuld dat de stormdepressie van het weekeinde achterliet. Maan dagochtend lag de onrust zaaier al met een kern druk van 995 millibar in de Finse Golf en verloor snel de greep op ons weer. De naald op het weerglas heeft het er maar druk mee. In een etmaal steeg de kwik druk van krap 1002 naar 1025 millibar. De drukstijgingen hadden slechts een gering positief ef- fekt op de zonneschijn. Een koude bovenlucht liet maan dag uit de aangevoerde Noordzeebewolking hier en daar zelfs een spatje regen toe. De hoeveelheden stel den weinig voor. Gisteren had het hoge drukgebied een iets gunsti ger werking op ons weer beeld. Er was opnieuw af en toe zon en doordat de wind de zuidwesthoek opzocht, boek te de temperatuur enige ter- reinwins. Een toename van de wind later op de dag gaf aan, dat depressies zich niet op een zijspoor laten duwen. Vandaag lagen we nog grotendeels onder invloed van het hogedrukgebied, maar vanaf morgen dringen fronten weer op in onze rich ting en later neemt de kans op neerslag toe, het laatst in zuidelijk Nederland. In een verder aantrekkende zuid westelijke stroming blijft de thermometer met ongeveer 16 tot 18 graden nog redelijk in vorm voor de tijd van het jaar. Dat zal waarschijnlijk ook het geval zijn op zater dag. Dan komen we tijdelijk wat meer onder invloed van een hogedrukgebied boven Duitsland. Met een zuidelij ke wind kan het kwik die dag best eens dichtbij de 20 gra den komen. In Leusden is de septem bermaand ook te koel verlo pen. De gemiddelde etmaal- temperatuur bedroeg 13.0 graden en dat is een graad beneden normaal voor de eerste herfstmaand. Er viel bijna 80 mm neerslag en dat is een groot verschil met de hoeveelheid die in Achter veld werd afgetapt. Vorige week maakte ik melding van 108 mm in mij oude woon plaats. Doordat de neerslag veelal uit buien bestond, is een dergelijk verschil zeker mogelijk. Naam: Marijke Wessels Bekend van: Verontruste buurtbewoner van de Wetering Maakt zich sterk voor: Behoud van groenstrook aan de Walstro Favoriete plek: „Groengebiedje aan de Walstro „Ik vind het doodzonde dat de gemeente plannen heeft om dit stukje Leusden in kavels te gaan opdelen, om hier woningen neer te gaan zetten. Ik heb er best begnp voor dat men tegenwoordig eerst zoveel mogelijk binnen grenzen van de bebouwde kom op zoek gaat naar mogehjkheden voor nieuwbouw, maar als je het mij vraagt hier toch bever niet. Natuurhjk is een stukje eigenbelang aan mijn mening met helemaal vreemd. We wonen hier per slot van rekening nu ideaal. Toch gaat het ook wel verder dan alleen maar eigenbelang. Ik vind het erg vervelend dat een klein stukje umek groen van Leusden ten prooi dreigt te vallen aan verstedehjking. „We wonen hier nog met eens zo gek lang, maar we waren wel meteen stapelgek op deze plek. We hebben altijd in de grote stad gewoond, in Utrecht. M'n vriend en ik hebben zo'n anderhalf jaar in de omgeving van de stad naar een woning gezocht, die ons beviel. Toen we hier terecht kwamen, waren we meteen totaal verkocht. Dit was het. Je woont hier én midden in het dorp én je hebt hier het gevoel buiten te wonen. „Verder is dit gebiedje ideaal voor de kwderen Zo'n ruig terrein heeft toch veel meer charme en aantrekkingskracht dan een kaalgeschoren gazon. En dat zouden we ervoor terug krijgen. Bovendien heb je hier nu nog de ruimte. Volgens mij is dit één van de weinige plaatsen in het dorp, waar de kinderen normaal een vbeger op kunnen laten. Op andere plaatsen staan op de trapveldjes allemaal bomen, die dat verhinderen. Ook komt hier twee keer per jaar een boer om het gras te maaien. De kinderen mogen dan mee. Dat vwden ze natuurhjk prachtig. „Dit gebied vormt voor mijn gevoel een prachtige overgang van de bebouwde kom naar het buitenge bied. En daar komt voor ons bij dat je alleen maar de straat hoeft over te steken om helemaal buiten te zijn. Ik heb wel geen verstand van vogeltjes en bloemetjes, maar volgens mij is dit een stukje puur natuur. Wij voelen ons nogal overvallen door de plannen van de gemeente om hier woningen te gaan bouwen. En we willen ook niet zonder slag of stoot 'ons'natuurgebiedje uit handen geven. Tot nu toe is de buurt nog vrij rustig gebleven onder het naderend onheil. Maar we knjgen signalen dat het hier aardig begint te borrelen..." Als je in deze tijd van het jaar de koffers pakt voor een overwintering dan wel een verlate vakantie in Spanje of op de Balearen, dan zullen op zon gerichte artikelen het eerst uit de kast worden ge haald. Immers je verheugt je op overdadige akties van de warmtebron, die nopen tot bezoeken aan het strand en de terrasjes. Regenjas en pa raplu vormen in de regel flin-

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5