Seniorenraad gaat openbaar vergaderen leusder hrant Ouderen enthousiast over uit-en-thuis concerten KBO-manifestatie Met gemengde gevoelens Ontspanningsmiddag van De Zonnebloem Parelstuifzwam WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 plaatselijk nieuws LEUSDEN - De Seniorenraad-Leusden is nu zover inge perkt, dat hij van het vergaderen achter gesloten deuren vergaat naar het vergaderen in het openbaar. Op maan- ag 22 oktober vindt de eerste openbare vergadering laats in het gemeentehuis. Deze bijeenkomst wordt 's Dorgens gehouden en begint om 9.30 uur. „We hebben uiteraard tijd odig gehad om ons in te rerken in de materie waar nee een Seniorenraad zich tan bezighouden," aldus voor tter A. Linde. „Al hebben we jet de pretentie nu op alle ineinen op de hoogte te zijn, ie zijn al wel zover, dat wij een dvies kunnen opstellen over et Welzijnsprogramma 1991, at het college van burge meester en wethouders voor telt aan de gemeenteraad. B& hebben ons ook, volgens de 'erordening Seniorenraad, m advies gevraagd. Wij zul- mi in de vergadering van 22 ktober proberen om tot een efinitief advies te komen. Dat dvies kan ook voor een deel bestaan uit vragen om verdui delijking op sommige onder delen van het ouderenbeleid in dit Welzijnsprogramma." Een voorlopig advies heeft de Seniorenraad al eerder naar B&W gestuurd en dat ad vies ook, bij monde van Senio renraadslid H. Eradus, toege licht op de onlangs gehouden inspraakavond. Het college van B&W heeft, rekening hou dend met op- en aanmerkin gen en adviezen, vorige week het definitieve voorstel voor een Welzijnsprogramma vast gesteld. Het opstellen van het advies aan B&W en de gemeenteraad over het voorgestelde oude renbeleid vormt het belang- Seniorenraad voorzitter Linde...vergaderingen openbaar... rijkste agendapunt van de Se niorenraadsvergadering van maandagmorgen 22 oktober. De Seniorenraad heeft intus sen uit zijn midden een werk groep gevormd, die zich beric^- houdt met „Beleidsvernieu- wing" en een werkgroep, die zich gaat oriënteren op allerlei terreinen welke voor een goed beleid noodzakelijk zijn, zoals huisvesting, veiligheid in Leus den, toegankelijkheid openba re gebouwen en winkelcentra. Contacten zijn of worden ge legd met andere instellingen en organisaties welke zich in Leusden en elders bewegen op het terrein van ouderen. Daarbij wil men doublures voorkomen, maar eerder zoe ken naar vruchtbare contac ten. Voorzitter Linde: „Voorop staat dat wij eikaars verschil lende verantwoordelijkheden erkennen en respecteren en wij er steeds op bedacht zijn dat de Seniorenraad er is om de gemeenteraad te advise ren, niet meer, maar ook niet minder." LEUSDEN - „Wat een geweldige uitvoering was dat" en Lekker vlak bij huis instappen". Dat zijn enige reacties van senioren die vorige week dinsdagavond naar een concert in Utrecht zijn geweest. Voor het derde jaar ging een aantal Leusdense ouderen samen naar een concertse rie in Muziekcentrum Vredenburg. Een sterk groeiend aantal ouderen in Leusden heeft be langstelling voor culturele eve nementen. Dat blijkt vooral wanneer men hen tegemoet komt in de bereikbaarheid van dergelijk culturele uitingen. Op initiatief van de heer Bitter maakte in 1988 voor het eerst een groep bewoners van de serviceflats in Groenhouten gebruik van de mogelijkheid om met een bus naar concer ten te gaan in Utrecht. Vorig jaar werd ook vanuit de Vere niging Welzijn Ouderen (WOL) een oproep gedaan aan ouderen om zich op te geven voor een concertserie in Utrecht. Naast de deelnemers van de serviceflats meldden zich via de WOL 21 belang stellenden. De groei blijkt er dit jaar nog steeds in te zitten. De organi satie Uit-en-Thuis moest von- ge week twee bussen naar Leusden sturen om alle geïnte resseerden te kunnen opha len. Bitter had namelijk 22 deel nemers kunnen noteren en de WOL had een lijst met 46 deel nemers (dus meer dan verdub beld vergeleken bij vorig jaar). De voorzitter van de WOL, mevrouw De Schepper, weet nu al dat er volgend jaar nog meer deelnemers mee willen met deze bussen: „Ik heb ver schillende mensen gesproken die dit jaar nog hadden mee- gewild. Ze dachten dat ze zich in augustus nog wel konden opgeven, maar wij moeten in april al alles definitief regelen met het Muziekcentrum. Als ze dat van mij hoorden zeiden ze dat ze in februari, maart vol gend jaar goed op de publika- ties zullen letten." „Wat heerlijk in alle rust te kunnen gemeten van die prachtige muziek. Deze keer van het Elias-oratorium van Mendelsohn", zegt een enthou siaste bezoeker van het eerste concert van de sene 1990- 1991. Volgende week heeft het tweede concert plaats. „Ik heb op deze Uit-en-Thuis concert serie ingeschreven niet alleen omdat ik erg van klassieke muziek houd, maar ook omdat ik lekker vlak voor de deur kan instappen en ook weer bij na voor mijn huis wordt terug gebracht met de speciale bus." Deze deelneemster wil daar naast nog kwijt, dat het voor veel ouderen een te moeilijke opgave is om met eigen ver voer of met het openbaar ver voer naar een concert in Utrecht te gaan: „Afgezien van de lange tijd, moet je dan ook 's avonds laat door Hoog Catha- njne en bij een lang concert loop je de kans dat de laatste bus naar Leusden al weg is." Muziekcentrum Vreden burg zal dus tijdens de volgen de acht concerten van deze serie 68 aandachtige Leusden se luisteraars in de zaal vinden om te gemeten van de muziek van Mahler, Mozart, Rachma- mnov en andere componisten en bijvoorbeeld naar het Con certgebouworkest. LEUSDEN - Bij bestuurslid Th. Hulspas van de Leusden se afdeling van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) liggen nog enkele kaarten voor de manifestatie in Den Bosch op donderdag 18 oktober. Op die dag organiseren de Katholieke Bonden van Ouderen in Nederland een groots opgezette manifestatie in sportcomplex De Maaspoort on der het motto „Ouderen van Vandaag en Morgen". De KBO wil daar laten zien, dat ouderen een belangrijke bijdrage leveren aan de Nederlandse samenleving. aammarkt USDEN - Het Kruiswerk Leus- n'Achterveld houdt woensdag oktober in het wijkgebouw aan Rozengaarde 33 een ïnformatie- rkt voor aanstaande ouders. Op kraammarkt is allerlei informa- verkrijgbaar, die verband houdt de zwangerschap en de beval- g. Zo zal er bijvoorbeeld een film aen zijn over een bevalling. Ook ir gelegenheid de ruimte te be ken waar het consultatiebureau vesügd is. De markt begint om 19.30 uur en luit tot 21.30 uur. lederen belang- 'Uende is welkom. De toegang is itis. ommelmarkt ^USDEN - Vrouwenontmoetings- ntnim 't Vooronder is voor een mmelmarkt, die woensdag 7 no- mber gehouden wordt, op zoek ar spullen. Het gaat met name om indzame zaken en niet om grote leubels en kleding. Mensen die ?ullen willen afstaan ten behoeve de markt, kunnen dinsdagoch- i>d van 9.00 uut tot 11.30 uur te- cht in 't Vooronder, Burgemees- Van der Postlaan 2 (kelder van gemeentehuis). Of op één van volgende adressen: G. Spronk, Spinnerij 2 (942519), M. van 'ijk. Valkenhoeve 15 (946329), E. de Hoeve, Roggeland 3 H5643). De markt zelf wordt gehouden in Vooronder en duurt van 9.00 uur 11.30 uur. sisten vrijwel zonder uitzondering baat hadden gevonden bij de hand reikingen en tips van de cursus. Veel deelnemers bleken in het da gelijks leven een beperkt oefen schema te hebben mgebouwd, om de klachten te verminderen. De resultaten van de enquete on der de deelnemers zijn aanleiding om in oktober met een nieuwe cur sus te starten. De Rugschool heeft domicilie in gezondheidscentrum De Heelkom, Walter van Amers- foortstraat 38 m Achterveld. Voor meer informatie kunnen belang stellenden bellen met: 03425 - 2588 (op werkdagen van 8.00 uur tot 18.00 uur). Oogstdankfeest LEUSDEN - Onder het motto 'God geeft; Wat doen wij ermee?' viert de afdeling Hamersveld van de boeren-en tuindersbond ABTB vrij dag 12 oktober het Oogstdank feest. Het feest wordt voorafge gaan door een eucharistieviering in de St-Jozefkerk, waarin pastoor Ter Bekke zal voorgaan. De avond wordt voortgezet in De Til aan de Hamersveldseweg. Discussie-avond VVD LEUSDEN - De afdeling Leusden van de WD houdt dondedag 11 oktober een discussie-avond over de provinciale nota 'De toekomst getekend'. Daann ontvouwt de pro vincie een visie op woningbouw en industriële activiteiten in de pro vincie, zoals in de regio Amers foort. Ook in Leusden zou in de visie van de provincie ruimte zijn om meer huizen te bouwen. De bijeenkomst van de WD wordt gehouden in 't Ros Beyaart aan de Hamersveldseweg 55. De bijeenkomst begint om 20.30 uur Iedere belangstellende, ook met leden of sympathisanten van de WD, is van harte welkom. Minister-president Lubbers opent deze dag met zijn ant woord op de vraag: „Wat heb ben ouderen en toekomstige ouderen te verwachten van de overheid? Na deze inleiding leidt Milou van Sprang het hoofdprogramma waann wordt belicht hoe de KBO aan belangenbehartiging doet; wat actief-blijven betekent voor de gezondheid; welke invloed ou deren hebben m belangrijke maatschappelijke organisaties en op welke wijze ouderen creatief en sportief zijn; wat identiteit betekent in de he dendaagse maatschappij. In workshops kan men allerlei onderwerpen bepraten. De serieuze onderwerpen worden afgewisseld door op tredens van artiesten als F ons Jansen en de Brabantse vertel ler Nol van Roessel („Vroeger is ook niet meer wat het vroe ger was"). Lee Towers neemt de afsluiting voor zijn reke ning. Schrijver en pastor Mannus van den Berg praat met een aantal gasten als Heieen Swil de ns, Anne Biegel en Joke For- ceville over „Een leven lang opnieuw beginnen". Ook is er aandacht voor al lerlei hobby's en kern men in formatie krijgen over wat or ganisaties doen voor ouderen. De KBO wil met „Ouderen van Vandaag en Morgen" laten zien dat senioren op een zin volle wijze toekomstgericht denken: dat ouderen nu en in de toekomst een stempel zul len zetten op het maatschap pelijk leven in Nederland. Voor deze manifestatie, wel ke om 10.00 uur begint en tot m de avond duurt, zijn nog enke le toegangskaarten, voor 3,50 te knjgen bij Th. Hulspas, tel. 940887. Daar zat ik dan voor het tele visietoestel. 's nachts om 24 uur. Uitbundige (West- en Oost-)Duitsers vierden de een wording van Duitsland. Een „eminence gnse" president sprak na het klokgebeier en het hijsen van de zwart-ruod- gouden vlag zinnige woorden. Hij werd geflankeerd door een kolossale Kohl en een klein- van-stukke De Maizière. Het grote, welvarende West- Duitsland sluit het kleine, bijna failhete Oost-Duitsland in de „vaderhjke" armen. Een roe rend gezicht. Een historische gebeurtenis met nog niet te overziene gevolgen, zowel voor de eersterangs als de tweederangsf?) bewoners van het nieuwe Duitsland en voor de rest van Europa en de we reld. Mijn gevoelens van bewon dering en respect voor deze belangrijke stap in de geschie denis verdwenen echter en maakten plaats voor een ge voel van „Is dat nou allemaal zo positief? Dat machtige, grote Duitslandwordt het (weer) niet te machtig, te groot?" Die omwenteling in mijn gevoe lens gebeurde toen ze daar het Deutschlandhed, de nationale hymne gingen zingen. Ik wéét dat ze dan de derde strofe zin gen „Einigkeit und Recht und Freiheit". Toch, ik kan daar niets aan doen, ik hóór weer „Deutschland, Deutschland ü- ber Alles, über Alles m die Welt". Mijn verstand zegt me dat je het heden met (steeds) moet beoordelen vanuit ervaringen in het verleden. Maar ik merk te dat ik ineens moest denken aan mijn ervaringen in en di rect na de bezetting van ons land van 1940 tot 1945: door bezetting van de school een jaar achter geraakt en daarna een tweede jaar „verloren omdat de slechte voedselsi tuatie mij een tbc-kuur bezorg de. Ik wéét dat ik dat de Duit sers van nu niet mag aanreke nen, maar kennehjk hebben sommige vroegere ervaringen zo'n stempel in het gevoelsle ven gedrukt, dat je daar nooit meer volledig van los kunt ko men. Ik weet ook dat veel leef tijdsgenoten dezelfde huiver hebben bij wat er in Duitsland gebeurt, zeker de senioren die veel ingrijpender ervaringen hebben. Wat moet ik met mijn ge mengde gevoelens? Gelukkig is het al heel prettig, dat ik er over kan praten (en schrijven in deze column). Dat relati veert het al een beetje. Daar naast denk ik met plezier terug aan de tweeweekse vakantie, vonge maand, in de Duitse Ei- fel en het Duitse Saargebied. Een prachtige, rustige omge- vmg en mensen waarmee we goed hebben kunnen praten. De eenwording van Duitsland bleek zelden een onderwerp waarover zij het hadden. Wat hen veel meer bezig hield: de aanstaande vermindering van de Amerikaanse en Franse troepen in hun omgeving en de gevolgen daarvan voor de dui zenden Duitsers, die hun brood verdienen met werk voor deze militairen. Ook bij hen bhjkt het hemd nader dan de rok. Mijn gemengde gevoelens zullen mij gelukkig ook met blijvend beheersen. Allerlei belangrijke en minder belang rijke. aardige en leuke mensen en dingen dichterbij dan die Duitsers en dat Duitsland vra gen mijn belangstelling en zor gen meestal wel voor prettige gevoelens. SENIOR LEUSDEN - De Zonne bloem regio Amersfoort houdt dinsdag 23 oktober een ontspanningsmiddag van 14.00 tot 17.00 uur in Huis ter Heide. De Leusdense afde ling van de Zonnebloem kan voor deze middag beschik ken over 70 plaatsen. Daar van zijn er nog enkele open, zodat men zich nog kan opge ven. De deelnemers aan deze ontspanningsmiddag worden m Huis ter Heide verwelkomd door de bekende gastvrouw Judith Bos. Zij heeft de leiding over het programma. Het ont breekt niet aan andere beken de personen zoals Lenny Kuhr en Therese Steinmetz. Martin Kesseler en Hans Verhoeven zorgen voor een potpourri van Hollandse meezingliederen terwijl illusionist Hans Klok al lerlei magische trucs zal verto nen. Vanuit Leusden gaat men gezamenlijk per bus naar Huis ter Heide. De kosten van deel name bedragen 10 gulden. Er hebben zich al zo'n kleine 50 belangstellenden gemeld, zo dat er nog enige plaatsen be schikbaar zijn. Snelle beslis sers kunnen zich nog opgeven bij mevrouw M. E. Visser, Toermalijn 11, tel. 946744 of mevrouw B. Mentink, Croess- rak 9, tel. 948088. ugschool ACHTERVELD - De Rugschool in Achterveld blijkt in een behoefte te oorzien. Een evaluatiebijeen- omst, die afgelopen donderdag »erd gehouden, leerde dat de cur- Volksdansen LEUSDEN - De Leusdense volks- dansdocente Ilona van de Burg start woensdag 24 oktober met een cursus 'Israëlische volksdansen voor beginners'. Deelname staat open voor iedere belangstellende. Geïnteresseerden kunnen des gewenst een ochtend komen kij ken of vrijblijvend meedoen om een definitief oordeel te vellen. De cursus wordt op woensdag ochtend gegeven (om 10.00 uur) in het gebouw van De Blij hof aan de Lisidunalaan. Voor meer informatie kunnen belangstellenden bellen met: Dona van de Burg, 942252 of A. Croossens, 944510 (niet in de herfstvakantie). Het vruchtlichaam van de parelstuifzwam heeft wel iets wat op een steel lijkt, maar evenals de aardappel- bovist, geen uitgesproken hoed. Het geheel is meer peervormig. Stuifzwammen hebben ook geen buisjes of plaatjes, zoals de meeste paddestoelen, waarin de spo ren worden gevormd. Bij de stuifzwammen ontstaan de sporen in de sporenklos (gle- ba), het inwendige van de paddestoel. Ze worden ook wel buikzwammen genoemd. Het omhulsel is bezaaid met wratachtige stekeltjes die gemakkelijk afbreken. Bij volledige wasdom droogt het gehele lichaam uit en veran dert de sporenklos in stof, waartussen zich een enorme hoeveelheid sporen bevindt. Die hebben een doorsnede van vier micron en er gaan, netjes naast elkaar gelegd, ruim honderddzuiend van die sporen op een dubbeltje. Bovenop het vruchtlichaam ontstaat dan een kleine ope- PA,{CL STühVwA- ftLüZCrt'jTOlf ZV. .M ning. Wanneer de wind over die opening strijkt wordt het stof met de sporen er uit ge zogen en door de wind ver spreid. Het onderste gedeelte dat een soort steel vormt be vat geen sporen. De eerst witte en later, bij het rijpen, vuilbruine padde stoelen worden vier tot acht centimeter hoog. Vanaf juni tot het invallen van de vorst kunnen we ze vinden in bos sen van allerlei samenstel ling, maar vooral in naald bossen. Ook wel in schrale weilanden en op de heide. Meestal staan ze in groepjes of bundels bijeen. Een nauwe verwant van de parelstuifzwam is de reuzen- stuifzwam of de reuzenbo- vist. Deze lijkt op een voet bal, bereikt gemakkelijk een doorsnede van vijfendertig tot vijftig centimeter en weegt soms enkele kilogram men. Onder zeer gunstige omstandigheden kan het zelfs voorkomen dat ze een doorsnede hebben van wel een meter. Ofschoon dat uit zonderingen zijn worden ze toch wel gerekend tot de grootste bekende zwammen ter wereld. Na rijping scheu ren ze open om ook hun spo ren door de wind te laten ver voeren. G. van Leeuwen 'Jam in the Bam' LEUSDEN - De Amersfoortse band 'Jam in the Bam' bijt zaterdag 13 oktober de spits af, voor wat betreft het winterseizoen in De Geut. De groep opent een reeks van live concerten op de zaterdagavond, die twee keer per maand gegeven gaan worden. Jam in the Bam ver wierf zich in Amersfoort en omstre ken een zekere reputatie met eigen repertoire. De muziek laat zich om schrijven als 'melodieuze rock'. Het optreden begint om 21.00 uur. De entree bedraagt 5,-. Kinderkoor LEUSDEN - De muzieKscnuui ^aa. binnenkort van start met een koor voor kinderen m de leeftijd van 5 tot en met 7 jaar De muziekschool stelt zich daarmee ten doel de na tuurlijke drang van kinderen om te zingen te sturen. Het rueuwe koor, dat de naam 'De Schatjes' zal gaan dragen, is een uitbreiding van de activiteiten van de muziekschool op dat gebied. Voor de oudere kin deren (van 8 tot en met 12 jangen) bestaat sinds emge jaren het koor 'De Lieverdjes'. Het nieuwe kinderkoor komt on der de hoede van dirigent Piet Hein van der Ven, die ook 'De Lieverd jes' onder zijn hoede heeft. Het cursusgeld voor het meuwe kinderkoor bedraagt 60,- per sei zoen. Voor het eerste seizoen is het cursusgeld vastgesteld op 50,-. Belangstellenden kunnen voor meer informatie contact opnemen met de muziekschool, telefoon: 944310. Kabouterfeest LEUSDEN - In de herfstvakantie staat De Blijhof in het teken van dwergen, gnomen en andere ka bouters. Op donderdag 18 okto ber kunnen kinderen in de leef tijd van 4 tot en met 12 jaar mut sen, baarden en andere dingen maken, die met de herfst en ka bouters te maken hebben. Tijdens het kabouterfeest zullen tevens de prijswinnaars bekend gemaakt worden van de ballon wedstrijd, die in de zomervakantie is gehouden. Tevens is er een ten toonstelling te zien van foto's, die deze zomer tijdens het vakantie- feest zijn gemaakt. De kaboutermiddag wordt don derdag 18 oktober in het gebouw van De Blijhof aan de Lisidunalaan gehouden. De middag begmt om 13.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Leden van De Blijhof betalen twee gulden, niet-leden een gulden meer. Kaarten zijn in de voorver koop op dinsdag 16 oktober, van 19.00 uur tot 20.00 uur bij De Blijhof verkrijgbaar. Voor meer informatie kunnen belangstellenden bellen met: 950042 of 945844. Puzzelrit ACHTERVELD - De auto-, motor en bromfietsclub Achterveld houdt zondag 14 oktober een puzzelrit, die ongeveer 35 kilometer lang is. Deelnemers kunnen zich vanaf 13.30 uur inschrijven in café-restau rant De Roskam, Hessenweg 212 in Achterveld (telefoon: 03425-1223).

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7