'Verbrand de bouwplannen' 'Nou en I )ick Tracy „Vanaf twaalf aarniet nodig 'Spelen geiten een grote rol in mijn leven' inderen voeren aktie voor speelruimte Als ik mijnzm krijg trip van de week ecensie van de film /inekidfestival Amersfoort HERMAN Ferry 13) en Nicole 13) zijn pleegkinderen imst en Vliegwerk draait vier dagen IENSDAG 17 OKTOBER 1990 Heb ie iets voor de kinderkrant' Schri|f ol bel' Leusder Kinderkrant 11 Postbus 11 3830 AA Leusden. Telefoon: 033-941495 033-946824. BEEN - „We zijn boos", roept Ard (13) naar iedereen die de Jstro oprijdt. Een grote groep kinderen staat bij hem, voor- evan grote en kleine spandoeken. Daarop staat duidelijk te dat de kinderen niet willen dat op 'hun' speelterrein, zen worden gebouwd. *Verbrand de bouwplannen' staat er in 'Huizen bouwen boe'. Of: 'Ja, zo breek je de natuur wel af." a de plannen van de gemeente voor de bouw bekend rden, hebben bewoners van de Walstro en de straten daar- iteigeprotesteerd. kinderen zijn zeker door hun ers ingefluisterd dat zij ook r eens moesten protesteren, zo men kunnen denken. Daar is i\wel mets van waar. Het is an- som. De ouders nemen het op hun kinderen. Tenslotte spe- maar weinig ouders op het ije en zeker niet zo vaak. Het de kinderen die dit speelter- ontzettend belangrijk vinden, ouders zijn het met ze eens. linthia (13) vertelt: „We spelen altijd. Sommigen van ons, bijna er dag." Zeker dertig kinderen haar heen, knikken bevesti- d. Vanaf heel klein mogen de leren op het veld spelen. Eric is oorbeeld pas vier. „Mijn mam kan mij hier zien spelen", ver- irt hij, direkt aangevuld door eren met „En het is hier veilig, is ruimte genoeg voor ieder- Het veld waar het omgaat is groot stuk, ruig terrein, achter ennisbanen van LTV, tegen de aan. Wanneer het gras gemaaid :dt, eens in de zoveel tijd, niet te k, dan mogen we op de tractor erijden. In het hoge gras is het k spelen, maar op het gemaaide d ook. Onder het gemaaide gras je verstoppertje spelen, ermee )ien en zelfs hutten bouwen. Op véld kan alles. Het is eigenlijk ere dag weer nieuw. Als het is gemaaid is, is het goed voor key. Vliegeren kan altijd. Slag bal, Honkbal, soldaatje, tikkertje. Iedere dag wat anders. Hier kun je nog spelen zoals je wilt." Nicolet roept: „Het mag hier geen stad worden. Kinderen hebben ruimte nodig om te spelen." Cinthia maakt zich echt boos: „Kinderen worden door de gemeente Leus den in de hoek gesmeten." Johan: Ja, we moeten het maar doen met die mooi ingerichte pleintjes. Nou, daar ben je snel uitgespeeld." De andere kinderen zoals Joep, Jo han, Menno en Martij n vullen door elkaar roepend aan: ,Je kunt er alleen maar glijden als er een glij baan is of op zo'n stom klimhuisje zitten. Hier kun je steeds weer zelf iets nieuws verzinnen. Hier speel je zoals je zelf wil. Dat is belangrijk voor kinderen. Hier hoeven grote mensen niets neer te zetten en niks voor ons te bedenken. Hier doen we alles zelf!" De kinderen van de Walstro vinden helemaal niet dat zij, omdat de meeste andere kinderen in Leus den het met die 'piepkleine nette' speelterreintjes moeten doen, zij ook maar zoiets moeten krijgen. Want als het overal slecht is en alleen bij de Walstro goed, moet het op die ene goede plek toch ook niet slecht worden. „Iedereen uit heel Leusden mag hier komen spelen..." roepen ze. De kinderen willen er van alles aan doen de mensen in het ge meentehuis ervan te overtuigen hoe belangrijk het speelterrein voor kinderen is. Veel te belangrijk om het vol te bouwen met dure woningen en weer een parkeer plaats. Ze gaan handtekeningen verzamelen en willen in optocht naar het gemeentehuis. Erg optimistisch zijn ze niet. Ard; „De gemeente wil natuurlijk veel geld verdienen door hier dure hui zen neer te zetten. Spelen vinden ze vast niet belangrijk. De gemeente verdient er niets mee." De kinde ren denken zelfs dat de burge meester het veel te druk heeft om naar ze te luisteren, laat staan dat hij rekening kan houden met datgene wat voor kinderen belangrijk is. Wanneer ze willen proberen om de burgemeester en bijvoorbeeld de wethouder Joost de Jongh (die ver antwoordelijk is voor het plan) te spreken te krijgen, moet dit in ie der geval kunnen lukken. Wie het met de kinderen van de Walstro, wat betreft het speelter rein, eens is, kan helpen. In de eerste plaats door een handteke ning te gaan zetten. DE GL1ND - „Als ik mijn zin krijg, ga ik met dieren werken," zegt Catherine O'Sullivan (13). Zij woont in de Glind. Dit is een heel speciaal 'dorpje' tussen Leusden en Achterveld in. Er wonen heel veel kinderen. Ze hebben daar een prachtige kinderboerderij. Catherine is Als Catherine haar zin zou krijgen zou ze heel veel geiten hebben. Daarmee zouden heel veel kinde ren mogen spelen. Dat vindt Cathe rine belangrijk. Want dieren zijn ook levende wezens. Het zijn geen dode dingen. Ze zijn een beetje als jezelf en hebben net als mensen aandacht en liefde nodig." Ze denkt er niet over om in een dierentuin te gaan werken want ze wil 'haar" die ren wel kunnen blijven aaien. Voor een dierenwinkel voelt ze ook niets, want ze wil van de dieren houden en dan verkoop je ze met. Waarom ze zo van dieren houdt weet Catherine eigenlijk niet. Ze heeft er nooit over nagedacht waarom ze nog liever bij de geiten zit als bij kinderen. „Misschien om dat geiten je met tegenspreken", zegt ze aarzelend. Wanneer Cathe rine O'Sullivan haar zin zou krijgen daar dikwijls te vinden, want zoiets als een boerderij zou ze zelf wel willen hebben. „Ik hou van alle dieren maar toch wel het meeste van geiten. Want weet je", zegt ze enthousiast, „die zijn niet zo saai. Geiten zijn een beetje brutaal, doen gekke dingen en zijn toch heel lief." zou ze heel veel dieren hebben, zig met de dieren van de kinder- Niet alleen geiten, ook een pony, boerderij. Ze is daar vaak te vin konijnen, hamsters en cavia's, den. De dieren kennen haar en Voorlopig houdt Catherine zich bespreken haar nooit tegen! 'ze strip is getekend door Lieske gei (9). In de meeste strips is grap verwerkt. In deze niet. Deze is gewoon lief; over een meisje dat een pop krijgt. Lieske is het eerste meisje dat naar ons een strip instuurde. Voor de volgende week is er nog niets. Dus: wie volgt!? Zwart-wit, maximaal drie plaatjes, inleveren bij het kantoor van de Leusder Krant aan de Bie- zenkamp. 1ERSFOORT - In het Grand iater in Amersfoort draait vanaf nge week een nieuwe film; Dick icy. De film is gemaakt door irren Beatty die ook de hoofdrol eelt. Dick Tracy is een recher- eur die de misdaadbestrijding 't vanachter een bureau wil re ien. Hij gaat op de boeven af en rslaat ze na het overwinnen van el moeilijkheden. Uit de stukjes te zien waren op de televisie, is op te maken dat daarbij flink knokt wordt. De film is voor kin- ren van boven de twaalf jaar. We gingen er heen met Leon van Doonuk, 13 jaar. Leon houdt van aktiefilms. Erg vaak gaat hij niet naar de bioscoop maar thuis wordt regelmatig een videofilm gehuurd. Voor hem zijn films niet snel te eng. Jaws, de film met mensetende haai en, vond hij slappe kost. Dick Tra cy leek hem, na het zien van de stukjes op de televisie, het aanzien waard. Hier volgt de mening van hem en zijn vnend nadat hij de film had gezien in een bijna lege bio scoopzaal. 1ERSFOORT - In heel Nederland >rdt deze week het Cinekidfesti- l gehouden. In heel veel theaters raien kinderfilms. In Amersfoort eelt het Cinekid Festival zich in theater de Lieve Vrouw af. Wie Jvan wil genieten, moet snel zijn. «naf morgen, donderdag 18 okto- ber tot zondag de 21 ste, is de laat ste film te zien, Kunst en Vliegwerk. Het is een film met en geschreven door Herman van Veen. Het theater de Lieve Vrouw is te vinden in de Lieve Vrouwestraat 13, in Amersfoort. De voorstelling begint iedere dag om half drie 's middags. Mijn Mening „In het begin vond ik het lastig dat de ondertitels soms boventitels zijn verklaarde Leon. Voor de pau ze zaten we erg vooraan. We kre gen hoofdpijn van het omhoog kij ken. Na de pauze schoven we een paar rijen naar achteren en dat scheelde een stuk. Het geluid kwam beter over en de beelden werden duidelijker. In het voor filmpje deed Roger Rabbit veel moeite om op een ondernemende baby te passen. Roger Rabbit had wel iets te maken met Dick Tracy. Ook de laatste film heeft veel van een stripverhaal, hoewel grote de len gefilmd zijn. De jongens vonden het heel moeilijk om te zien waar de werkelijkheid ophield en het te kenwerk begon. „De wolkenkrab bers waren getekend, dat kon je zien. En bij die vergadering zag je door de ramen een groene straat. Zo groen krijgt geen neonreclame voor elkaar. Later in de film zag je heel goed dat er twee plaatjes over elkaar heen geprojecteerd waren. De beUch- ting gaf iets onrealistisch. Alleen de auto's waren fel gekleurd. Het was allemaal wel heel knap gedaan maar wel zo duidelijk dat je er op ging letten." volgens Leon. Het 'stri- mrcii;imm mm vikt -.WPIAII .RUIwie tmm -ïiüwwviiiehi rwriim.y jaifmrii -.«WUCKJI Gedistribueerd <w» door Warner Bros. r MET SPECIAAL VOORPROGRAMMA \- touchstone PWtw&èn Stevw Spiefcefg PATpD p'idee werd bovendien benadrukt door de overdreven manier waar op de boeven gestalten kregen. „De hoofden van de slechterikken zijn allemaal gek. Net als hun stem men. De goede zijn normaal.In de pauze was Leon al overtuigd „Dat deze film vanaf twaalf jaar is, is echt onzin. Het is een echte familiefilm. Ook al door het jongetje dat erin meespeeld. Geinig knaapje trou wens. Er is nog geen bloed ge vloeid. Wie neergeknald wordt, valt in de schaduw en toen die man in het cement gestort werd stond hij gewoon onder een soort vieze doushe. "Het was wel een hele leuk film vond hij. „Maar de pauze was zo kunstmatig. Alsof ze opeens be sloten een knopje om te draaien. Na de pauze begon de film ook terwijl de zaal nog verhcht was. Zonder reclame, pats boem verder met dezelfde scène. Daardoor leek het alsof je iets gemist had." Na afloop was Leon duidehjk „Leuke film maar niet echt een thriller. Na wat ik vooraf gezien had, dacht ik dat het veel grover zou zijn. Het is allemaal veel rustiger. Het is wel een goede film maar een beetje softy.Volgens hem zouden kinde ren van zes jaar of zo, de film al leuk kunnen vinden. En dat beetje sex dan, het geweld en de moeilijke dingen die af en toe gezegd wor den...Dat was hem niet zo opgeval len „Misschien moet je daarvoor de film twee keer zien. De eerste zitje toch een beetje op aktie te wach ten. Het verhaal is me een beetje ontgaan. Het was ook wat verwar rend doordat de scènewisselingen heel plotseling waren.Dick Tracy met in de hoofdrollen Warren Beatty, Madonna, Glenne Headly, Al Pacmo en Dustin Hoffman in het Grand theater in Amersfoort. LEUSDEN - In Nederland wonen nog teveel kinderen in een kin dertehuis. Nog teweinig grote mensen zijn bereid een kind in huis op te nemen. Een kind dat om de een of andere reden niet lan ger thuis bij zijn eigen ouders kan wonen. Wonen bij een pleeggezin is voor kinderen belangrijk. Ni cole weet daar alles van. „In een kindertehuis zorgen ze goed voor kinderen. Maar een gewoon ge zin is veel beter." Ferry en Nicole zijn pleegkinderen. Ze wonen in Leusden bij Ellen (13) en Daan (10). Deze week werd er aktie gevoerd om meer mensen er toe over te halen, pleegkinderen in huis te nemen. Soms besluiten ouders om geen pleegkind in huis te nemen omdat ze zelf kinderen hebben. Ze zijn bang dat het niet goed gaat wan neer ineens 'vreemde' kinderen in huis komen en tafel, eten en zelfs misschien kamertje en speelgoed moeten delen. Bij Daan en Ellen Zaadnoordijk blijkt dat kinderen daar met altijd problemen mee hebben. Integendeel. Daan „We hebben er lekker altijd broers en zussen bij waar we mee kunnen praten en spelen." Later in het ge sprek blijkt nog een voordeel; een extra lange stoet verwennende opa's en oma's en een gulle Sin terklaas, In het bijzonder de opa en oma van Ferry blijken een aan winst. Hij brengt van zijn maande lijkse logeerpartij altijd een zak snoep voor iedereen mee en Daan gaat af en toe graag mee op be zoek. Niet dat alles even leuk is. Pleegkinderen moeten tensloten leven met het feit dat hun eigen ouders om de een of andere reden niet voor hen kunnen zorgen. Daar voor zijn allerlei oorzaken moge lijk. Omdat de ouders gescheiden zijn, omdat moeder ziek is, kinde ren soms niet met hun ouders op kunnen schieten of omdat ergens iets goed fout is gegaan. Wat er ook gebeurd is en hoe de situatie ook is, alle pleegkinderen zouden willen dat het niet zo was. Het liefste zou den ze thuis bij hun eigen vader en moeder willen wonen. Een pleeg gezin is de op een na beste moge lijkheid. Hoewel het best wennen is om ineens als 'gewoon' kind, in een normaal gezin mee te draaien. Ni cole is pas twee weken bij Ellen en Daan thuis. Zij mist het kindertehuis nog een beetje.Daarin woonde ze acht maanden. „In een kinderte huis wonen heel veel kinderen. Daardoor krijgt een kind niet altijd zoveel aandacht als het nodig heeft. Je hebt er ook geen vader en moe der. De begeleiders zijn aardig maar werken er bij wijze van spre ken van negen tot vijf en gaan dan naar hun eigen huis. Wanneer je in een kindertehuis woont kom je niets te kort maar kun je toch veel met wat voor andere kinderen heel normaal is. Naar clubs gaan bij voorbeeld." Waarbij nog komt dat alle kinderen die niet meer bij hun eigen ouders kunnen blijven, eerst kort naar zo'n kindertehuis gaan waar Nicole vandaan komt. In drie maanden moet een pleeggezin worden gevonden of een ander kindertehuis. Zodat heel veel kin deren met verse problemen, bij el kaar zitten en voordat ze gewend zijn (aan elkaar) al weer weggaan. Ferry woont al twee jaar bij Daan en Ellen. Hij is helemaal gewend. Dat hij een pleegkind is, daar denkt hij bijna nooit meer aan. Iedereen mag het best weten maar toch praat hij er liever niet over. Hij wil geen 'uitzondering' zijn en mensen vra gen en denken soms meer dan hij zou willen. Daan snapt er niets van wanneer hem gevraagd wordt hoe dat nou is, zo'n vreemd kind in huis. „Vreemd, wie? Daan! Dat is toch geen vreemd kind. Dat is mijn broer!" Ach natuurlijk, hij weet het wel. In zijn huis, zijn meer kinderen geweest die lange of korte tijd erbij hoorden. In het totaal heeft hij veertien broers en zussen gehad. Meestal waren ze ouder dan Daan en zelfs Ellen. Ze vinden het heel normaaL Ellen had er zelfs nog nooit over nagedacht dat zij eigen lijk de oudste thuis is. Zij is in één opzicht heel bijzonder. Alle kinde ren hebben te maken met een maatschappelijk werker. Zij niet. De kinderen leggen uit dat dit men sen zijn, die het voor je opnemen. Wanneer een kind niet bij zijn ou ders kan blijven, wordt het in Ne derland niet aan zijn lot overgela ten. Mensen proberen een oplos sing te zoeken. Zulke mensen pra ten veel met de kinderen. Als het goed gaat wordt het iemand waar op het kind kan vertrouwen. Een soort vnend waarbij het aan kan kloppen als het moeilijkheden heeft. Doordat Daan een handicap heeft (hij kan niet goed zien) heeft hij ook een maatschappelijk werker. Ellen is daardoor de enige in het gezin die het alleen met haar vader en moeder moet zien te red den. Ze is niet echt jaloers. Als zij wil mopperen is er altijd wel een broer of zus in de buurt. Want ge loof maar niet dat er bij Ellen thuis nooit ruzie tussen moeder en dochter is. Laat staan tussen de (pleeg)broers en zussen onderling. Ellen weet nu al zeker dat ze later pleegkinderen in haar huis wil- ;„Gewoon gezellig veel kinderen." Nicole is nog een beetje stil. Ze moet nog bekomen van alles waar van ze afscheid heeft genomen maar je kunt aan haar neus zien, dat ze het bij Daan en Ellen wel ziet zitten. Net als Ferry en zoveel ande re kinderen die nog zo'n plekje zoeken.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 11