Tientjes meer kwijt voor ophalen vuilniszak 'T IS PLANTTIJD OOK VOOR U tonde Tafel schenkt 'gezond' bed MlERl.AN .Eventueel uitbreiden n westen en noorden" In de ban van volleybal S[pjl0 mideetot SALOMONS S SI Seniorenraad boos Zandwinning in Leusden? ollege kiest woningbouwlokaties MOLENAAR CITROEN KEISTAD B.V. MITSUBISHI HEULER SERVA VOLVO Een huis van Boldewijk Goldewijk Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Arno (2x), Maarten en de Ferrari I Deze week in de Leusder Krant Konijntje in De Wetering ledaillon gestolen HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV Voor de zomervakantie besloot de gemeenteraad al om af te zien van de uitvoering van een aantal werken en bepaalde subsidies niet of later toe te kennen. Dat levert voor 1991 een besparing van 98.000,- op en voor de volgende drie jaren 200.000,-. Toch blijft er tussen 1991 en 1994 een tekort over van gemiddeld 242.000,- per jaar. Leusden krijgt van het rijk elk jaar 149.000,- als prijscompensa tie voor het duurder uitvallen van bepaalde projecten. Vroon wil deze pnjscompensatie gebruiken om de tekorten te dekken. Dat be tekent wel dat projecten uitge voerd moeten worden voor het be drag dat oorspronkelijk op de be groting stond. De wethouder rekent er verder op dat de aansluiting op de A 28, die emd november in gebruik wordt genomen, goedkoper uitvalt dan de gemeente eerst berekend had. Hoe groot dat bedrag is, kan de wethouder nog met zeggen, maar hij gaat er van uit dat de be sparing zo groot is dat hij het be drag op de bank kan zetten. De rente die dat oplevert, gaat weer in de gemeentekas als dekking voor het tekort. Nijverheidsweg Noord 61 Amersfoort Tel. 033-630304 Donderdag koopavond. Hogewég 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 1 m i i ii ii LEUSDEN - „Wij krijgen het prijskaartje van het milieu gepre senteerd," zegt wethouder Vroon van Financiën over de tekor ten 291.000,-- in 1991) in de meerjarenbegroting 1991/1994. Vroon doelt op de forse stijging van de kosten voor afvalver werking in de komende jaren. De Leusdenaren zullen daarom vanaf 1991 aanzienlijk meer moeten betalen voor de afvoer en verwerking van hun huisvuil. Volgend jaar is dat al 42,-- per huishouden, waarmee de afvalstoffenheffing stijgt van 170,-- naar 212,--. Ook zal er gekeken worden of be paalde werken, waarvoor nu nog in de begroting een bedrag is wegge zet, niet uitgevoerd hoeven te wor den (heroverwegen). Al eerder dit jaar werd bekend dat een aantal andere gemeentelijke belastingen de komende jaren verhoogd zullen worden. Dat zijn onder meer de onroerend goedbelasting, die elk jaar met 1 procent zal stijgen. Ook het rioolrecht zal worden verhoogd en vanaf 1992 zal er in Leusden hondenbelasting worden geind. Als deze maatregelen niet wor den genomen is het tekort volgend jaar ƒ687.000,-. In 1992 stijgt het zelfs naar 710.000,-- om in de daaropvolgende periode (1993/ 1994) te dalen naar een bedrag van 517.000,- respectievelijk 598.000,-. Bij de presentatie van de Voorjaarsnota gingen burge meester en wethouders nog uit van een aanzienlijk lager tekort. De verwachting was toen dat in 1991 het verschil tussen uitgaven en in komsten een negatief slado zou opleveren van 111.000,--. In de afgelopen maanden moes ten er echter een aantal behoorlijke tegenvallers worden genoteerd. De belangrijkste daarvan is de stij ging van de kosten voor afvalver werking. Die zijn m 1991 maar liefst 294.000,- hoger dan de gemeen te in het voorjaar nog dacht. „Wij brengen ons huisvuil naar de Afval verwerking Rijnmond (AVR)," legt Vroon uit. „Dit bedrijf krijgt te ma ken met hogere milieu-eisen. Zo moet het dioxinegehalte, dat vrijkomt bij de verbranding van het vuil, aanzienlijk naar beneden. Dat vergt echter grote investeringen, die de gemeente in rekening krijgt gebracht. Na de verkiezingen is er een collegeprogramma vastge steld, waarin staat dat er bij de verrekening van diensten door de gemeente het uitgangspunt is dat de Leusdenaren datgene moeten betalen wat de gemeente zelf ook aan kosten moet betalen. Bij de afvalstoffenheffing gebeurt dit echter maar voor een deel, want anders zouden de mensen nog meer moeten betalen." (advertenties) AMERSFOORT DEALER Amsleióamscwcg 7 lel- 033-63015^ Groot assortiment Tuinplanten - Coniferen - Bloembollen - etc. etc. Tuincentrum HILHORST Ursulineweg5 Leusden Tel. 033-940593 LEUSDEN - Als het aan de province Utrecht ligt, zal er in Leusden op grote schaal zand gewonnen gaan wor den. Naar eerst nu bekend is geworden, is de gemeente begin dit jaar door de provin cie benaderd met het ver zoek daaraan mee te werken. De provincie heeft het oog laten vallen op een lokatie in de nabijheid van Stouten- burg, die begrensd wordt door het Valleikanaal, de Horsterweg, de A-28 en de Hessenweg. Het gaat in totaal om 50 hectare. De zandwinlokatie zou gefaseerd kunnen wor den in een gebied voor dag recreatie, zoals het Henscho- termeer. De gemeente Leusden heeft tot nu toe gereserveerd gereageerd op de provincia le plannen. In samenhang met de eventuele uitbreiding van Leusden, waarbij ook ge dacht wordt aan lokaties ten noorden van het Valleika naal, wil men de plannen 'na der bestuderen'. Wethouder De Jongh: „We zijn nog niet erg enthousiast over het idee van de provincie. Bovendien ligt die plek precies op een lokatie, waar we in het kader van de structuurschets mo gelijk andere dingen zouden willen doen." Kies uit het uitgebreide programma. Zowel vrij staand als helft van een dubbel v a 102.850.- (incl. b t.w.). Nijverheidsweg 12. Postbus 320 7000 AH Doeünchem Tel 08340-34351 I LEUSDEN/ACHTERVELD - De herfstvakantie stond voor veel scholieren in het bcLSisonderwijs dinsdag in het teken van het schoolvolleybal. Avanti in Achterveld en Leos in Leusden hielden het tradtionele schoolvolleybal- toemooi. In Leusden viel de deelname, misschien onder invloed van de vakantie wat tegen. In Achterveld daarentegen kon de organisatie het record-aantal van twintig deelnemende feams verwelkomen. Op de foto Achterveldse scholieren in actie op het Avanti-toernooL LEUSDEN - Een heuse rondrit in een heuse Fer rari, dat is het aanbod van Auto Leusden aan de drie jongens uit de Kinder krant van vorige week. Arno Konings, Maarten Boersma en Amo Snellen berg zijn helemaal idolaat van Ferrari-auto's. In de rubriek 'Als ik mijn zin krijg...' (LK, 10 okt. 1990), spraken de jongens ver liefd over de Testarossa 1957 en de rode F40. Ford-dealer Auto Leusden begreep de hint en laat voor het trio de droom werkelijkheid worden. Volgende zaterdag mogen de jongens in een Ferrari een rondgang door Leus den maken. Dealer Auto Leusden: „Ach, ik heb zelf ook een zoontje, die helemaal weg is van snelle auto's. Ik weet wat zo'n droom voor deze jongens betekent. Wij zijn dan ook blij de jongens dit aanbod te kun nen doen. Voor ons een kleine moeite, even links en rechts iets regelen, en voor de jongens de dag van hun leven. In een glanzende Ferrari zullen Arno, Maarten en Arno worden rondgereden. De Ferrari staat al te pope len LEUSDEN - De Seniorenraad is boos op de gemeente Leusden, omdat het Welzijnsprogramma 1991 niet op tijd gereed is. De Seniorenraad, die door het colle ge om advies is gevraagd, wilde het voorstel in een vergadering op 22 oktober bespreken. Het voorstel van b&w, dat op 3 okto ber gereed zou zijn, is echter nog niet klaar. De definitieve versie van dat plan wordt nu niet eerder dan 23 oktober verwacht. De Seniorenraad is bang dat zorgvuldige advisering over het ouderenbeleid in het Welzijnspro gramma in de knel zal komen. De behandeling van het plan moet op 6 november al worden besproken in de raadscommissie voor welzijns zaken. 111111111111111111111111111111111111111111111II111111111 i 1111111111111111111111f11111111111111111111111111iIII111111111 111111 i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiii De WD boog zich alvast over de toekomst van Leusden. Met name woningbouw kreeg de volle aandacht, pag. 3 De politie maakt zich op voor de strijd tegen de autodiefstaL Folders en oplettendheid en graveren behoren bij het ontmoedigingsbeleid. pag. 3 Thuis bevallen staat tegenwoordig weer sterk in de belangstelling. En wat te denken van de hurken en de baarkruk... I pag. 3 Structuurschets Leusden van een extern bureau toont vele varianten. Een ding wordt duidelijk: de groei moet voortgaan! pag. 5 De begroting van de gemeente Leusden kent vele verrassingen. Niet altijd even aangenaam, maar de buidel moet gevuld blijven. Waak- hond Vroon is er bij... pag. 8 Panorama Lisiduna toont het favoriete stekje van Elisabeth Ram...ook deze week een fraai stukje natuurschoon pag. 10 ~llllllll!IIIMIIIIIimilllilllllllllllllllllllllll!l AFGRAVING: ..„Zand erover"... IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIHIIIIIIIi WOENSDAG 17 OKTOBER 1990 - 22e JAARGANG NO. 25 meente de ideeën van de provincie beïnvloeden. Opvallend is ook dat in één van de scenario's het Burgemees ter Buiningsportpark aan woning bouw zou moeten worden opgeof ferd. Ook in de variant die b&w voorlopig kiezen, is die mogelijk heid niet uit te sluiten. Voor het park zal dan een andere plaats ge vonden moeten worden. Uit de scenario's, die in de struc tuurschets worden genoemd, zal de raad tegen het emde van het jaar een keuze maken. Dat scenario zal in de nabije toekomst de leidraad moeten worden voor uitbreidingen van Leusden. De komende weken krijgt de Leusdense bevolking de gelegenheid zich over de plannen uit te spreken in een uitgebreide inspraalaonde. Aanstaande woensdag vindt op het gemeente huis een eerste informatiebijeen komst plaats. Zie ook elders in dit nummer. iLMiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiHimiiimmiiii IUSDEN - De Ronde Tafel 128, afdeling Leasden, heeft op 7 ril een gezondheidsmarkt gehouden in De Korf. Uit het be- ekersaantal van drieduizend, en de vele positieve reacties, ncludeert de Ronde Tafel dat het evenement geslaagd is iweest. „Naast het service-element richting Leusder bevol- ng heeft deze informatieve dag ook een positief financieel sultaat opgeleverd. Mede dankzij de sponsors hebben wij «duizend gulden kunnen besteden", aldus voorzitter van de inde Tafel, de heer Van Meulen. deze opbrengst is dinsdagavond een compleet ingerichte ekenkamer in bejaardentehuis 't Hamersveld aangeboden. het betoog van Van Meulen werd een speciaal hoog/laag »d door een papieren wand gereden. Dit bed stelt de verzorgers in staat de zieke patiënten op de juiste hoogte te helpen, en daarmee worden rugklachten voor komen. Daarnaast is deze kamer volledig gemeubileerd en gestoffeerd. Tevens heeft de Ronde Tafel uit de opbrengst van de markt een schenking gedaan aan de Stichting Terminale Thuiszorg en aan de Stichting Kunstkwartier Leusden. Ook in het clubjaar 90/91 is de Ronde Tafel van zins haar beste servicebeentje voor te zetten. „Er zijn nog geen nader uitgewerkte ideeen, maar het succes van de markt is voor ons het teken dat we op de goede weg zijn." USDEN - Bij een inbraak in een f oning in Leusden-Zuid, die maan dagavond gepleegd werd, heeft !en onoeKende inbreker een me daillon ter waarde van tweehon derd gulden weggenomen. De in breker verschafte zich toegang tot de woning door een slot van de achterdeur te forceren. Het hele huis werd doorzocht. Getuigen hebben een verdachte jongeman gesignaleerd. De politie heeft een onderzoek ingesteld. EUSDEN - „Eerst 't Vliet volbouwen en daarna kijken of er in et westen en het noorden van Leusden mogelijkheden zijn oor het creëren van nieuwe bouwlokaties. Bouwen ten zuiden an de Schoolsteegbosjes en in Leusden-Zuid is voorlopig niet on de orde." Dat is de kern van het standpunt van burgemees- &r en wethouders, dat het college vrijdag heeft ingenomen aar aanleiding van het verschijnen van een structuurschets oor de toekomstige ontwikkeling van Leusden. In die schets erd, afhankelijk van de voorziene woningbehoefte in de toe- imst (tot circa 2015) een aantal mogelijkheden op een rijtje zet. I In dat plan, dat door een extern vaneren van een beperkte groei pviesbureau (Zandvoort advies voor eigen behoefte (2.000 wonin- dening) werd opgesteld en dat gen tot 2015), tot een beperkte re- ize week verscheen, zijn in totaal gionale opvang, waarin tot 2015 |jf scenano's doorgerekend. Die ruimte is om 5.000 woningen in Leusden te kunnen bouwen. Het maken van een dergelijk plan werd nodig, toen de provincie eind vorig jaar plannen wereldkun dig maakte, waarin onder meer Leusden genoemd werd als een plaats waar tot begin volgende eeuw op grote schaal woningen zouden kunnen worden gebouwd. Leusden was daar niet gelukkig mee. De politiek sprak zich bij her haling uit voor bouwen voor eigen behoefte. Met dit plan wil de ge-

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1