hpit Toekomst Schoolsteegbosjes voorlopig veilig gesteld kollege wil niet naar het zuiden uitbreiden sieuws uit de verenigingen Groene Knolamaniet KIJKKRANT Oktoberzomer plaatselijk nieuws irinh en ikkelii edewi ndvoluSDEN - „Eerst 't Vliet volbouwen en daarna kijken of er in thoud I westen en het noorden van Leusden mogelijkheden zijn urtgr het creeren van nieuwe bouwlokaties. Bouwen ten zuiden lerzoe n de Schoolsteegbosjes en in Leusden-Zuid is voorlopig niet den j gde orde." Dat is de kern van het standpunt van burgemees- en wethouders, dat het college vrijdag heeft ingenomen in evtlar aanleiding van het verschijnen van een structuurschets e ge» gr de toekomstige ontwikkeling van Leusden. In die schets gensi id, afhankelijk van de voorziene woningbehoefte in de toe last (tot circa 2015) een aantal mogelijkheden op een rijtje ret. wordt i op, van ke sn W VOO nnen mof en. bi is? WOENSDAG 17 OKTOBER 1990 dat plan, dat door een extern riesbureau (Zandvoort advies lening) werd opgesteld en dat m je week verscheen, zijn in totaal scenario's doorgerekend. Die de op jëren van een beperkte groei a eldc pr eigen behoefte (2.000 wonin- tot 2015), tot een beperkte re- nale opvang, waarin tot 2015 mte is om 5.000 woningen in isden te kunnen bouwen. Iet maken van een dergelijk n werd nodig, toen de provincie d vorig jaar piannen wereldkun- maakte, waarin onder meer ijsden genoemd werd als een baar, als waar tot begin volgende ar va nv op grote schaal woningen jden kunnen worden gebouwd, isden was daar niet gelukkig i. De politiek sprak zich bij her- ing uit voor bouwen voor eigen loefte. Met dit plan wil de ge- ente de ideeën van de provincie nvloeden. )pvallend is ook dat in één van scenario's het Burgemeester aarlijiningsportpark aan woningbouw moeten worden opgeofferd, er m de variant die b&w voorlo- kiezen, is die mogelijkheid niet le sluiten. Voor het park zal dan andere plaats gevonden moe- worden. ISTAKELS én van de belangrijkste obsta- die mogelijke uitbreiding in het westen in de weg kan staan, is het Burgemeester Buiningsport- park. Volgens wethouder De Jongh is het niet uit te sluiten, dat het sportpark in de toekomst zal moe ten worden verplaatst, omdat het moet wijken voor woningbouw. Wel wees de wethouder erop dat met de verplaatsing van het sport park veel geld gemoeid zal zijn en dat het om die reden nog allerminst zeker is dat dat door zal gaan. Met de keuze van het college lijkt de toekomst van de School steegbosjes als beschermd nar- tuurgebied voorlopig gewaar borgd. In één van de varianten van het bureau Zandvoort, dat de structuurschets opstelde, was wo ningbouw ten zuiden van de Schoolsteegbosjes gepland. Het natuurgebied zou in dat geval een stadsdeelpark moeten worden, omdat het niet meer voldoende be schermd zou kunnen worden. Vanwege het belang van natuur en landschap zijn de zuidelijke lo- katies in de structuurschets sowie so niet populair bij het college. Toekomstige woningbouw in het gebied 'Langesteeg', maar ook een aantal andere plaatsen in de buurt van Leusden-Zuid zijn om die re den dan ook niet voor de hand liggend. T VLIET Met de voorlopige voorkeur van b&w is nog geen duidelijk beeld ontstaan over de toekomstige ont wikkeling van Leusden en waar precies gebouwd zal gaan worden. Dat 't Vliet ten prooi zal vallen aan woningbouw ligt nog het meest voor de hand. Voor de andere lo- katies, zowel die aan de westkant van Leusden, als die over het Val leikanaal in de nchting van Stouten- burg, kan nog een slag om de arm gehouden worden. Een aantal za ken zijn daarbij van essentiële be tekenis. Allereerst willen b&w dui delijkheid over het begrip 'eigen behoefte'. Wethouder De Jongh: „Die eigen behoefte zal eerst dui delijk gedefinieerd moeten wor den, zodat er geen misverstand kan bestaan over wat daaronder wordt verstaan." De resultaten van onder zoeken in het kader van een Volks huisvestingsplan, dat momenteel wordt afgerond, is daarin van vitaal belang. Daarnaast zal een regionaal Volkshuisvestingsplan, dat mo menteel wordt voorbereid, duide lijkheid moeten geven over de re gionale woonbehoefte en welke rol Leusden daarin zou moeten spelen. Pas als die cijfers voldoende hard zijn, kan definitief bepaald worden hoeveel huizen en eventu eel bedrijfsruimten er in Leusden moeten bijkomen tot 2015. En van die hoeveelheden is het weer af hankelijk welke ruimte daarvoor zal moeten worden vrijgemaakt. nale opvang', heeft Leusden de ko mende 25 jaar behoefte aan 5.000 nieuwe woningen, waarbij de be volking zal groeien tot 35.000 inwo ners. Zandvoort kiest in het eerste ge val voor het afronden van Leusden aan de westkant van de gemeente (tussen Leusden en Amersfoort). Globaal worden de nieuwe bouw lokaties in die variant (A genaamd) vooral gevonden ten westen van de Groene Zoom. Ook het Burge meester Buiningpark komt in dat plan in aanmerking voor bebou wing. In dat plan past volgens Zandvoort ook het 'omklappen' van Leusden-Zuid. Als het gaat om ruime eigen be hoefte, ziet Zandvoort in de struc tuurschets twee mogelijkheden, uitgewerkt in de scenario's BI en B2 (circa 3.000 nieuwe woningen). In BI zijn de bouwlokaties vooral geconcentreerd in het gebied tus- SCENARIO'S Het bureau Zandvoort heeft in de tweede fase van de structuurschets voor de gemeente Leusden vijf scenario's uitgewerkt, afhankelijk van de mate waarin Leusden wel licht gaat groeien. In alle gevallen is de groei beduidend kleiner, dan de groei die in de eerste provin ciale plannen werd voorzien. In het eerste geval, het scenario van de beperkte eigen behoefte', heeft Leusden tot 2015 nog 2.000 nieuwe woningen nodig, waarbij de bevolking ongeveer stabiel zal blijven. In het tweede en derde scenario, die van de 'ruime eigen behoefte', zijn er circa 3.000 nieuwe woningen nodig. De bevolking groiet dan op termijn naar onge veer 30.000 inwoners. In het laatste geval, die van de 'beperkte regio- sen Leusden en Stoutenburg. Voor delen daarvan zijn volgens het bu reau, dat Leusden in de eigen stijl kan worden afgebouwd (wijken met relatief weinig woningen per hectare). Bovendien worden de natuurgebieden in het zuiden (Schoolsteegbosjes onder meer) ontzien. In het tweede geval zou volgens Zandvoort Leusden juist in zuidelij ke richting moeten worden uitge breid, waarmee de gemeente ei genlijk afgemaakt zou worden, zo als het ooit bedoeld was (Lange steeg, Leusden-Zuid). De Hamers hof bijvoorbeeld, zou als belangrijk voorzieningencentrum veel meer centraal komen te liggen, dan nu het geval is. Belangrijk nadeel is dat de natuurgebieden in het zuiden onder druk komen te staan. De Schoolsteegbosjes zijn in dat geval nauwelijks meer als belang rijk natuurgebied in stand te -hou den. In het geval dat Leusden nog fors zou moeten groeien (5.000 wonin gen tot 2015), ziet Zandvoort even eens twee mogelijkheden, waarbij óf het noorden (gebied tussen Leusden en Stoutenburg) óf het zuiden (Langesteeg, Leusden- Zuid) in hoge dichtheden worden volgebouwd. Globaal gelden de zelfde voor- en nadelen als in ande re gevallen, waarbij deze lokaties werden genoemd. Het college kiest voorlopig voor een mix van een paar voor stellen. Met name elementen uit de plannen A en BI zijn in de keuze van b&w terug te vinden. Van belang daarbij was dat na tuur en landschap in het zuidelijk deel van de gemeente zo belang rijk gevonden werden, dat men die ten koste van alles wilde ont zien. Om die reden is uit het voor stel A met name de uitbreiding van Leusden-Zuid voorlopig weggelaten. Uit de scenario's, die in de structuurschets worden ge noemd, zal de raad tegen het ein de van het jaar een keuze maken. Dat scenario zal in de nabije toe komst de leidraad moeten wor den voor uitbreidingen van Leus den. De komende weken krijgt de Leusdense bevolking de gelegen heid zich over de plannen uit te spreken in een uitgebreide in spraakronde. Aanstaande woensdag vindt op het gemeente huis een eerste informatiebijeen komst plaats. Jstzegelbeurs IDEN - De Woudenbergse :egel- en muntenvereniging Ier de Loep' houdt maandag 22 ober een beurs. Plaats van han- ing is jongerencentrum De Til de Hamersveldseweg 30. De trs duurt van 19.00 uur tot 22.00 nsverslag JSDEN - Op een gecombineer- avond van de boerenbond FB en de plattelandsvrouwenor- lisatie KPO zullen Ronnie Burg- len en Adri Vollering verslag van reizen naar respectieve - Thailand en Brazilië. De lezin- zullen worden opgeluisterd dia's. e bijeenkomst vindt dinsdag 23 ober plaats in De Til aan de lersveldseweg 30 en begint om DO uur. Recreatie-avond LEUSDEN - De afdeling Leusden van de Nederlandse Bond voor Platelandsvrouwen houdt dinsdag 23 oktober een recreatie-avond, waar kaarten versierd kunnen wor den met droogbloemen. De activi teit staat onder leiding van me vrouw Walraven. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt gehouden in 't Voor onder (kelder van het gemeente huis), Burgemeester Van der Post- laan 2. Opbrengst collecte ACHTERVELD - De collecte voor de geestelijk gehandicapten, die onlangs in de gemeente is gehou den, heeft in Achterveld ruim 2.600,- opgebracht. Peuters en kleuters LEUSDEN - Het kruiswerk Leus den/Achterveld houdt woensdag 7 november een thema-avond voor ouders en verzorgers van peuters en kleuters in de leeftijd van 1,5 tot 4 jaar over 'spel en speelgoed'. De avond staat onder leiding van twee wijkverpleegkundigen. Plaats van handeling is het wijk- gebouw 'Rozengaarde' aan de Ro- zengaarde 33. Deelnemers betalen een rijksdaalder. Geïnteresseer den kunnen zich tot 1 november opgeven onder nummer 948875 (op werkdagen van 9.15 uur tot 12.30 uur en van 13.00 uur tot 16.00 uur). Spelmiddag LEUSDEN - Het jongerencentrum De Til aan de Hamersveldseweg houdt vrijdag 19 oktober een spel middag voor kinderen uit het basis onderwijs. Bij goed weer wordt er een speurtocht gehouden in de on middellijke nabijheid van het cen trum. De leiding zal erop toezien dat er geen verkeersonveilige si tuaties ontstaan. Bij slecht weer wordt een alternatief binnenpro- gramma uit de kast gehaald. de middag begint om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 16.30 uur. De kosten bedragen twee gulden per kind. Jeugd-Inn LEUSDEN - Iedereen van 12 tot en met 15 jaar is elke tweede zondag van de maand welkom bij de Jeugd-Inn m het Jeugdhonk aan de Hamersveldseweg 100. De bijeen komsten zijn bedoeld voor de jeugd, die te groot is voor de krn- dernevendiensten in de Leusdense kerken, maar te jong voor de moei lijke preken. Wat er op de bijeen komsten gedaan zal worden, hangt af van de deelnemers. De eerste bijeenkomst is op zondag 14 okto ber. Verder zijn er Jeugd-Inns op 11 november, 9 december, 13 januari, 10 februari, 10 maart, 14 april, 12 mei, 9 juni en 14 juli. Bingo- en kaartavond LEUSDEN - In jongerencentrum De Til wordt vnjdag 19 oktober een bingo-avond gehouden. Kaarten kosten 50 cent per stuk. Er zijn leuke prijzen te verdienen. Iedere belangstellende kan meedoen aan een kaartavond, die woensdag 24 oktober in jongeren centrum De Til wordt gehouden. Er wordt klaverjas en schutjas ge speeld. De resultaten tellen mee voor een eindklassement, dat na een aantal kaartavonden wordt op gemaakt. Deelnemers betalen vier gulden per persoon. Vruchtenlessen LEUSDEN - De werkgroep Milieue ducatie van het CML start 22 okto ber met het geven van vruchten- en zadenlessen op de Leusdense ba sisscholen. Aan de hand van een lesbrief wil de werkgroep kinde ren met het onderwerp vertrouwd maken. Een zoektocht rondom de school naar vruchten en zaden maakt deel uit van de lessen. Van (advertentie) aanraking komt met giftige paddestoelen zwart uitslaat, maar dergelijke beweringen missen elke grond. De kleur verandering wordt niet ver oorzaakt door de gifstoffen, maar door zwavelverbindin- gen, die in de regel niet giftig zijn. Ook onjuist is de opvatting dat alle giftige paddestoelen een scherpe smaak hebben. De zeer giftige Groene knol amaniet bijvoorbeeld is bijna zonder smaak en ruikt niet onaangenaam. Ook de blauwkleuring van het vruchtvlees, wanneer men er in snijdt, wijst niet op giftig heid, integendeel, de meeste soorten waarvan het vrucht vlees blauw verkleurt als het met de lucht in aanraking komt, zijn eetbaar. De voedingswaarde van pad destoelen is buitengewoon gering. Lofzangen, waarin paddestoelen worden om schreven als 'vlees dat in de bossen groeit', behoren thuis in het rijk der fabelen. Pad destoelen bevatten veel wa ter. In de droge bestanddelen kan men nauwelijks stikstof verbindingen ontdekken die, omgerekend in eiwitstoffen, hoge voedingswaarden uit drukken. Voor het grootste deel betreft het echter geen eiwitstoffen, maar een stik stofhoudend bestanddeel dat nauw verwant is aan c hi tine, een stof waaruit het harde pantser van de insekten be staat. Dat gebakken kever vleugeltjes bijzonder voed zaam zouden zijn zal nie mand kunnen beweren. De betekenis van de paddestoe len ligt niet aan hun voe dingswaarde, maar in het ge halte aan zouten, vitaminen en aromatische stoffen. Paddestoelvergiftigingen zijn dikwijls ernstige en pijn lijke ziektegevallen. Geluk kig lopen ze meestal goed af. De patiënt lijdt aan hevige maagpijn die gepaard gaat met diarree. Na een paar da gen is alles weer in orde. De Groene knolamaniet echter veroorzaakt een vergiftiging die bijna altijd een fatale afloop heeft en elk jaar weer slachtoffers eist. Deze ge vaarlijkste aller paddestoe len komt in ons land voor in loofbossen. De Groene knol amaniet bevat meerdere gif stoffen maar het voornaam ste gif is amanitine. Hierbij vergeleken is arsenicum on schuldig poedersuiker. Een mespuntje van dit gif is vol doende om 100.000 muizen te doden. Vergiftigingen door de Groene knolamaniet hebben in de regel een dodelijke afloop omdat de symptomen van de vergiftiging pas 8-12 uur na het eten aan de dag komen, dus op het ogenblik dat het gif zich al in de orga nen en de bloedsomloop be vindt en het leegpompen van de maag geen zin meer heeft. Dus een reden te meer om paddestoelen in de natuur met rust te laten! G. van Leeuwen VOOR MIDDEN NEOERLANO 24 uur per etmaal lokaal nieuws op uw, kabelnet. Barneveld - 63 Leusden 4 Ede 52 Geldermalsen 4 Buren 4 Woudenberg 4 Scherpenzeel 4 Renswoude 4 Maarn 4 Nijkerk 4 Centrale redaktie BDU-TV 03420-94290 Lokale redaktie zie de colofon van de krant Advertenties; voor alle informatie 03420-94888 Adverentie-rubrieken Kabeltjes (vraag en aanbod, alleen voor particulieren), eerste 2 regels 6,-. elke regel meer 6,- (tegen kontante betaling). Felicitatie-rubriek zonder foto. hetzelfde tarief als de Kabeltjes (tegen kontante betaling). Felicitatie-rubriek MET foto. 25,- (korte tekst met kleurenfoto tegen kontante betaling) Info: 03420-94888 de vondsten wordt een collage ge maakt. In de week van 22 tot en met 26 oktober bezoekt de werkgroep de scholen De Hobbit, Kinderland en 't Startblok. 'Slapen kun je leren' LEUSDEN - Het Kruiswerk Leus den/Achterveld heeft een cursus 'Slapen kun je leren' op stapel staan. De bedoeling van de cursus is deelnemers te leren zich te ont spannen en minder gevoelig te worden voor spanning oproepen de gedachten, zodat de slaap op natuurlijke wijze kan komen zon der gebruik van pillen of andere hulpmiddelen. De cursus bestaat uit acht bijeen komsten en start, bij voldoende deelname, woensdag 31 oktober. De andere bijeenkomsten worden op maandag gehouden (5, 12, 19 en 26 november, 3, 10 en 17 decem ber). De avonden starten om 19.00 uur. Plaats van handeling is het wijkgebouw 'Leusden-Zuid' aan de Roo van Aldewereltlaan 13. Deel nemers, die lid dienen te zijn van het Kruiswerk, betalen 20,-. Meer informatie is verkrijgbaar bij het Kruiswerk, telefoon: 948875 (op werkdagen). (advertentie) UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 door Jan Versteegt. De afgelopen dagen gooi de de natuur alle remmen los en was er sprake van een soort oktoberzomer. Het begon al op vrijdag met een warme dag. Zater dag kwam het kwik in de Bilt op 23.6 graden en dat bete kende een evenaring van het record voor de tweede deca de, dat tot die dag stond op 19 oktober 1921. Zondag werd het weliswaar iets minder warm, maar de start van de herfstvakantie verliep per- fekt. De nacht van maandag op dinsdag leek het wel hoogzo- mer. De temperatuur bleef bij 15 graden steken en dat lukt veelal in de zomermaan den niet eens. Het was dan ook erg zwoel. Dinsdag werd het even ietsje frisser, maar naar verwachting zal de thermometer vandaag op nieuw de kwikdraad tot bo ven de 20 graden hebben we ten te duwen. We beleven wel een heel bijzondere pe riode zo laat in het seizoen. Tezelfdertijd was het ten westen van ons land een flink stuk onaangenamer. In Ier land bijvoorbeeld regende het begin van de week pij- pestelen. Daar werd een ver woed gevecht geleverd tus sen de warme lucht in onze omgeving en opdringende koelere lucht ten westen van de Britse Eilanden. Uiteinde lijk slaagde de frissere lucht er even in terreinwinst te boeken. Het binnenstromen van die lucht ging gepaard met de passage van een zwak koufront, dat geen neerslag van betekenis opleverde. Zo als gezegd zal de warmere lucht in een zuidoostelijke stroming vandaag zijn terug gekeerd. Dat proces werd op gang gebracht door een nieu we depressie, die in de rich ting van de Golf van Biscaije trok. Het bijbehorende kou front van dit systeem zal morgen dichtbij ons in de buurt komen en de kans op een lokale bui iets vergroten. Veel moeten we ons daarvan niet voorstellen. Verwacht wordt dat de warmbloedige depressie in de loop van de week ten zuiden van ons land langs naar het oosten koerst. Het blijft echter erg zacht voor de tijd van het jaar. In het komende weekeinde zal de depressie-aktiviteit zich ophouden ten zuidwes ten van de Britse Eilanden. Tegelijkertijd stijgt de lucht druk boven Scandinavië en vormt zich daar tijdelijk een hogedrukgebied. Dat geeft zicht op tamelijk rustig weer, waarbij de kans op neerslag gering lijkt. De temperatuur daalt geleidelijk naar onge veer 15 graden en dat is nor maal voor de tijd van het jaar. Gelet op het warme win ter- en vooxjaarsverloop, plus een vrij aangename zo mer, zal het niemand verba zen dat 1990 tot nu thermisch gezien hoog scoort. Een van mijn medewerkers bereken de dat het huidige jaar tot en met gisteren zelfs een gemid delde temperatuur kent, die 0.2 graden hoger ligt dan in 1989, dat het warmste jaar sedert de waarnemingen werd. Als november en de cember weinig ijzigs op het menu zetten, zou het jaar 1990 wel eens een serieuze poging kunnen doen een zeer hoge klassering af te dwin gen. U heeft nog tegoed de ge middelde temperatuur over de eerste decade van okto ber. Die bedroeg in Leusden 12.5 graden en dat is onge veer normaal. Er nat was het zeker niet. Er viel in de ge noemde periode slechts 12 mm neerslag, tegen 16.5 in Achterveld. Eén van de mogelijke uitbreidingslokaties aan de westsingel van Leusden. Het Burgemeester Buiiungpark zou eventueel ook volgebouwd kunnen gaan worden. Er zijn geen onfeilbare, alge meen geldende kenmerken ter onderscheiding van eet bare en giftige paddestoelen. Wel wordt dikwijls beweerd dat giftige paddestoelen na het zouten geel worden en dat een zilveren lepel, die in |\NOL-\nANlET C»L

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5