"ïet kan raar lopen Ongerust Stoutenburg tussen hoop en vrees ewoner Hamersveldseweg ril geen garage naast zijn huis 4** gr 'T IS PLANTTIJD <U Toch inzameling chemisch afval Hulp aan eigenaars van grijsaards Politieke verdeeldheid over uitbreiding Leusden Deze week in de f S Leusder Krant i Ondanks geldgebrek: KEISTAD B.V. SERVA V0LV0 Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Provinciaal oogje op oud-Leusden Schoonspringen Konijntje in De Wetering krant WOENSDAG 24 OKTOBER 1990 - 22e JAARGANG NO. 26 HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV r.- )DEN - Lopen en laten lopen, dat is een van de motto's van de Hamershofloop. Afgelopen weekend werd traditionele hardloopwedstrijd weer gehouden, instaande foto geeft een sfeerimpressie. lamershofloop is een hardloopwedstrijd voor onder andere recreatielopers. De 25 kilometer, een ruime i marathon, is een officiële KNAU-wedstnjd. Voor het eerst dit jaar was de start en finish in de Hamershof. >r de naam Waterlooloop is deze wedstrijd beter bekend. Van oudsher werden de lopers namehjk door het ed rondom Don Bosco aan de Dodeweg geleid. Uit financiële overweging is nu gekozen voor winkelcentrum imershof. Met name sponsors bleken gevoelig voor de plaatskeuze. Naar de mening van de organisatoren is ieuwe plek en naam om redenen van pubhciteit gekozen. itletiekveremging Triathlon uit Amersfoort is sedert zes jaar organisator van het evenement. Voor de latielopers was een uitgebreid programma aan mogelijkheden opgezet. Afhankehjk van de eigen prestatie- s kon eenieder de afstand kiezen die het beste paste. Er waren diverse tnmlopen uitgezet vanaf 1 tot en met lometer. edstrijdloop kende een verrassende winnaar: Vallentgoed uit Leusden ging met de belangrijkste medaille huis. Het parcours was een wegparcours door Leusden-centrum, Leusden-zuid en het landelijk buitenge- met veel lange, rechte stukken. Alle deelnemers kregen aan de finish een herinnering. LEUSDEN - De gemeente biedt de helpende hand aan particulieren, die één of meer van de 36 als mo nument geregistreerde bomen op hun terrein heb ben staan. De Bomen- stichting publiceerde on langs een lijst waarop deze bomen staan. Het doel van deze inventari satie is, aldus de stichting om het voortbestaan van deze waardevolle bomen, die volgens haar landelij ke betekenis hebben van wege hun schoonheid, ge schiedenis of zeldzaam heid veilig te stellen. Vol gens haar gaat het om bo men die meer dan 50 jaar, maar vaak honderden ja ren oud zijn. De gemeen telijke afdeling groen heeft nu voorgesteld om eigenaren met raad en daad bij te staan bij het ondrhoud. Er is zelfs een bedrag van 2500,-- be schikbaar gesteld voor de huur van een hoogwerker, die gebruikt kan worden bij het snoeien van de bo men. De hoogwerker wordt door de gemeente gratis ter beschikking ge steld. Op die manier hoopt men de levensduur met een eeuw of langer te kun nen verlengen. LEUSDEN - „CDA en Leusden'90 hebben zich nu al onom wonden uitgesproken tegen overschrijding van het Valleika naal. De rest sluit bouwen in de richting van Stoutenburg niet uit, maar ziet dat pas op de wat langere termijn gebeuren. Ik denk dat we hele goede argumenten hebben om die fracties nog te bewerken en wellicht te bewegen het noorden als uitbrei- dingslokatie te laten varen. Als men werkelijk de Schoolsteeg bosjes durft af te wegen tegen de kwaliteiten van het noordelij ke gebied en vooral de gevaren die het overschrijden van het Valleikanaal voor de rest van het buitengebied met zich mee brengen, zou de uiteindelijke conclusie weieens een heel ande re kunnen zijn." Woordvoerder Oeben van het actiecomité Verontruste Stouten- burgers ziet nog voldoende ruimte om de besluitvorming over de uit breiding van Leusden dusdanig te beïnvloeden, dat de buurtschap en het omringende landelijk gebied gevrijwaard blijft van verstedelij king. Oeben trok de conclusie, na afloop van een druk bezochte (voornamelijk door verontruste Stoutenburgers) gecombineerde commissievergadering, waann de raad zich boog over het voorlopige standpunt van b&w over de kwes tie hoe Leusden in de toekomst moet groeien. In die vergadering bleek dat de politiek nog behoorlijk verdeeld is over die vraag. De hamvraag was ISDEN - „Ik heb last van stankoverlast van het verkeer, dat mijn uitrit blokkeert," schrijft W.J. van den Bedem aan gemeester en wethouders. Hij maakt bezwaar tegen het lenen van een vergunning aan zijn buurman, C. van den g, voor de bouw van een garage. Van den Bedem ergert zich nige tijd aan de manier waarop volgens hem naast zijn huis de Hamersveldseweg een bedrijvenverzamelgebouw tot td is gekomen. Van den Berg heeft zelf een electro-tech- :h bedrijf, maar het pand waarin zijn onderneming is geves- is de afgelopen jaren enkele malen verbouwd en uitge- id en er zitten nu verschillende bedrijven in. den Bedem is bang dat als Van Berg toestemming krijgt om de ge te bouwen, deze als maga- gebruikt zal worden. „Toen ik ovember 1984 mijn twee-on- een-kap kocht, heb ik mij eerst I de gemeente laten voorlich- 'zegt hij in zijn brief aan B&W. informatie was voor mij vol- ide om tot de aankoop van het over te gaan. Enige tijd later it de heer Van den Berg het woonhuis met kantoor en garage naast mij. Daar heb ik geen be zwaar tegen gemaakt, omdat Van den Berg toen zei dat hij het pand kocht voor zijn eigen bednjfsuit- voering. Nadat hij vergunningen had aangevraagd voor enkele ver bouwingen, bleek dat er diverse ruimtes bij kwamen, die apart kon den worden verhuurd. Het begin van een verzamelgebouw midden in een woonwijk," stelt Van den Bedem. Behalve de overlast beweert hij ook dat door deze ontwikkelingen de waarde van zijn huis is gedaald. Ook zou hij meer verzekeringspre mie moeten betalen, omdat de si- tautie bij brand rondom zijn huis onveilger geworden zou zijn. In een hoorzitting over deze zaak op het gemeentehuis repte Van den Be dem zelfs over doorgestoken kaart, omdat volgens hem iedereen weet dat de de gewraakte garage ge bruikt zal gaan worden als maga zijn. Volgens B&W heeft Van den Berg echter bij de verlening van de bouwvergunning een extra handte kening moeten zetten onder een verklaring, waaruit blijkt dat de ga rage ruet voor detailhandel mag worden gebruikt. Verder vindt de gemeente dat waardevermindering voor haar geen reden is om geen medewer king te verlenen aan een planolo gisch aanvaardbaar plan. In het huidige bestemmingsplan staat dat in de dorpskern Hamersveld klei ne ambachtelijke bedrijven zijn toegestaan. Verder zou het plan getoetst zijn aan de eisen van de bouwverordening en brandveilig zijn. Toch kan de vergunning voor de garage nog niet verleend worden, want er is door de gemeente een procedurefout gemaakt. Het be stemmingsplan zou namelijk voor de uitbreiding aangepast moeten worden volgens een zogenaamde artikel 19 procedure. Dat is bij de behandeling met aangegeven. Deze fout zal eerst hersteld moeten worden, voor Van den Berg toe stemming krijgt om een garage te bouwen. 'J USDEN - Medewerkers van le provinciale dienst Ruimte Groen komen deze week in kijkje in Leusden nemen, het kader van het Monu- ienten Inventarisatie Pro- :amma (MIP). De ambtena- in zullen een verkennende :ht door de gemeente ma in op zoek naar bouwwerken voor 1940. provincie wil een lijst ma ken met oude bouwsels, dat lijstje zal uiteindelijk moeten uitmonden m een geschied kundig boekwerkje. Het MIP wordt opgesteld uit cultuur historisch besef, het naslag werk zal een overzicht geven van de totale bouwwerken van voor 1940 in de provincie Utrecht. Eenieder, die bekend is met bouwwerken van voor 1940 kan zich in verbinding stellen met de provincie. Het vermeld worden op de betreffende lijst geeft overigens geen enkele verplichting, maar er kunnen ook geen rechten aan ontleend worden. ■V,^W ViCCy,. i. wk In het pand aan de Hamersveldseweg 6 hebben zich in de loop der jaren verschillende bedrijven gevestigd. vooral of het Valleikanaal in het noorden, als natuurlijke barrière, zou moeten worden genomen. Daarbij leeft vooral de angst dat daarmee de weg geopend wordt voor veel grootschaliger uitbrei dingen op de langere termijn. Het CDA en Leusden'90, samen een forse minderheid, spraken zich onomwonden uit tegen overschrij ding van die barrière. De andere partijen in de raad, WD („de enige logische richting"), PvdA („in noodgevallen"), GPV/SGP („geen ander alternatief') en D66 („nu niet, misschien een optie voor later"), zagen het noorden, al dan niet schoorvoetend, wel als een bruik baar alternatief. De teneur was dat lokaties over het Valleikanaal pas na het jaar 2000 in beeld zouden komen. De suggestie van het externe bu reau Zandvoort, dat een aantal mo gelijke uitbreidingsscenano's op een rijtje zette, om aan de westkant van Leusden te bouwen werd door een groot deel van de raad als een zinvol advies overgenomen. Toch lijkt die rand (een betrekkelijk smalle strook langs de Groene Zoom, globaal tussen de Maan weg en de Randweg) slechts in be perkte mate soelaas te kunnen bie den, al wilde met name het CDA nader laten onderzoeken of daar niet meer mogelijk was dan Zand voort suggereerde. Raadslid Wil van der Kar vond dat het hele ge bied tussen Groene Zoom en Arn- hemseweg m aanmerking zou kun nen komen voor mogelijke wo- ningbouwlokaties. Een woordvoer der van het bureau Zandvoort wees erop dat er in dat gebied een aantal hindernissen in de weg staan. Een belangrijke bleek de ligging van een hoofdgasleiding die het ge bied op verschillende manieren doorkruist. „En zo'n ding omleggen kost handenvol geld, terwijl er niet bovenop gebouwd mag worden. In ieder geval moet er een strook van 70 meter rond de leiding onbe bouwd blijven", aldus de deskundi ge. Een ander beletsel vormt de zogenaamde Pon-spoorlijn, die het gebied doorsnijdt. In het gebied ligt ook het Burgemeester Bui- ningsportpark, dat eveneens een belemmering vormt voor woning bouw in behoorlijke aantallen. Hoewel de meeste fracties de westflank als een bruikbaar alter natief zagen, was het evenzeer dui delijk dat de mogelijkheden daar snel uitgeput zullen raken en dat nog naar aanvullende lokaties el ders gezocht moet worden. Daarbij was er volstrekte eensgezindheid over 't Vliet (tegenover 't Ruige Veld, tussen Randweg en Valleika naal). Leusden'90 was de enige fractie die bouwen in zuidelijke richting bespreekbaar vond. Overschrij ding van het Valleikanaal is voor die partij volstrekt onbespreek baar. Hoewel Joop Kool aanvanke lijk liet weten dat Leusden, afge zien van wat kleinere bouwlokaties aan de westkant en binnen de be staande bebouwing, dan maar als 'af moet worden beschouwd, hield Roef Blauw later de mogelijkheid voor uitbreiding m zuidelijke rich ting nadrukkelijk open. Blauw liet weten dat de Schoolsteegbosjes wat hem betrof uiteindelijk nunder zwaar zouden wegen dan de drei ging van overschrijding van het Valleikanaal in het noorden. „Bo vendien kunnen er altijd nog tech nische maatregelen genomen wor den om de bosjes zoveel mogelijk te beschermen", aldus Blauw, die vond dat uitbreiding in het zuiden uitstekende mogelijkheden bood om Leusden op een stedebouw kundig fraaie manier af te ronden. Voor de anderen was uitbreiding in zuidelijke richting onacceptabel. Gert de Weerdt (PvdA) zei dat voor zijn fractie het gebied ten zuiden van de Schoolsteegbosjes al sinds jaar en dag taboe is, als het om uitbreiding gaat. „Het overgangs gebied tussen Gelderse Vallei en Utrechtse Heuvelrug tot aan Wou denberg moet m zijn geheel ge spaard blijven", vond De Weerdt. De socialist kreeg bijval van partij genoot en wethouder Corri Ver- vervolg op pag. 3 ±Hiiii!iinifiiiiiiii!i!iiiiiimi!miiiiiiiiiiiiiiiii(iiiiiiiiiiHii{iiiimmmiiiiitiimii!iimiiiiiiiii!iimiiiimji^ iiitiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiniiitmiiiiiiitifiiiii minimum mui mi iiiiuiiiuif Het buff eitje, waar is dat beeldje van de Kunstroute Leusden eigenlijk gebleven? Deze vraag en de activiteiten van Kunstkwartier Leusden staan centraal op Pag. 3 Panorama Lisiduna toont het favoriete stekje van Ronald Polak. Ronald is voorzitter van de Historische Kring. Vandaar ook een onwaarschijnlijk mooi historisch plekje pag. 5 Een stukje lokale geschiedenis opgetekend uit de mond van Graddus van de Hengel. Uiteraard staat de Til er gekleurd op, maar er is meer.... E Pag. 7 Eliiiiiinmiiimiiiimmniii LEUSDEN Burgemeester en wethouders vinden niet dat de inzamelactie voor het klein che misch afval kan worden verscho ven van het vierde kwartaal van dit jaar naar januari 1991. Deze maatregel was voorgesteld, om dat het geld dat in 1990 beschik baar is voor een aantal reini- gingstaken, dreigt op te raken voor het einde van het jaar. In middels is deze week de Chemo kar, zoals gepland was, huis- aan-huis langs geweest. Dat er te weinig geld is om dit jaar alle reiningingstaken uit te voeren, komt mede door het succes van de gemeentelijke campagne om het chemisch afval op te halen. Daardoor zijn de kosten van de verwerking hoger, dan men aan vankelijk dacht. Het college van burgemeester en wethouders vinden het echter niet LEUSDEN - Indien er voldoen de belangstelling bestaat bij de Leusdenaren zal Patrick van der Meer, in samenwer king met de twee Nederlands kampioenen Gerhard Onink en Wessel Zimmerman, een in- stapcursus schoonspringen voor jongens en meisjes van 7-12 jaar en 13 jaar en ouder starten. Binnen de cursus zal niet alleen geleerd worden heel goed te leren duiken van giotere hoogtes, maar ook salto's krij gen aandacht. Voorlopig start de cursus in net sportfondsen- bad te Amersfoort. Patrick hoopt op korte termijn ook in zwembad Octopus met een cursus te starten. Tweevoudig Olympisch bondscoach en te vens bedrijfsleider van Octo pus, Frans van de Konijnen burg, is zeer positief over dit initiatief: „Het positieve van deze opzet vind ik dat ieder een kan deelnemen zonder zich direct te hoeven binden aqan een club of een overkoe pelende organisatie. Vindt men het na tien lessen wel letjes, dan stopt men. Wil men zich verder bekwamen dan gaat men gewoon verder". Informatie over de cursus kan worden verkregen door te bellen met Patrick van der Meer. 02521-20542. verantwoord om de inzameling een keer over te slaan. „Een noodzaak bij het milieubeleid is de geloof waardigheid van het beleid," zo re deneert het bureau voorlichting van de gemeente, die de publiciteit van de actie coördineert. „Het slechtste wat kan gebeuren is op de burgers een beroep te doen om mee te werken en het er zelf, om wat voor reden dan ook, bij te laten zien," is de raadgeving van de voorlichting aan het college. Daarom heeft het college beslo ten een veegbeurt van de goten langs straten en wegen een keer over te slaan. Het nadeel daarvan is volgens burgemeester en wethou ders wel dat het achterwege blij ven van de veegbeurt in dit deel van het jaar duidelijk te zien is. Veel mensen zouden dat storend vin den. Toch weegt dat volgens het voorstel niet op tegen de besparing van 26.000,--. Verder zal de Kompomix, die gebruikt wordt voor het verkleinen van het tuinvuil bij de stortplaatsen, nog maar door een man bediend worden. Tot nu toe werden er twee krachten ingezet bij het verkleinen van tuinvuil, dat daarna naar Maars- bergen wordt afgevoerd. De twee de man zorgt er onder meer voor dat de tuinvuilstortplaatsen na het weghalen van het afval netjes ach terblijft. De verwerking van het tuinvuil wordt uitgevoerd door de firma De Ridder uit Soesterberg. Dit bedrijf moet dit jaar door de maatregel Leusden 17.000,-- min der in rekening brengen. Beide maatregelen, het overslaan van de veegbeurt en het terugtrek ken van de hulpkracht, leveren sa men een besparing op van 44.000,-. Dat had ƒ20.000,-- groter kunnen zijn als de gemeente had afgezien van de inzameling van klem che misch afval (advertenties) MITSUBISHI DEALER Hogewêg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 AMERSFOORT DEALER 1 Amsterdamseweg 7 - iel 033-630154 1 Groot assortiment (BA - Tuinplanten - Coniferen - Bloembollen - etc. etc. j Tuincentrum HILHORST J Ursulinewegö Leusden Tel. 033-940593 VISIE COLLEGE structuursche(r)ts iimHiiimiiiiMiiiiiujil?

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1