Iet Valleikanaal is voor ons de grens' Expansie van Leusden stuit op barrières lm de twee jaar nieuw kunstwerk neerzetten leusder kninfc tiatief Kunstkwartier: in 1992 beeld op de Biezenkamp rontruste Stoutenburgers komen weer in actie Provincie: Rijkwaterstaat betaalt mee aan fietspad Sl „Niet bouwen in het zuiden" Balkon CML tegen uitbreiding De Haan en van de Kamp Over de kop jêNSDAG 24 OKTOBER 1990 plaatselijk nieuws IDEN - „De Biezenkamp krijgt een facelift. Dat lijkt ons een gelegenheid om daarna een beeld op de Biezenkamp te jen, bovendien komen in een winkelcentrum veel mensen 1 het beeld daar door veel mensen worden gezien", gumenteert Marcel Pellikaan, secretaris van de stichting ,t Kwartier, de plaats van het nieuwe project van de stich- gevormd door: Jan Jager, Cees Schippers, mevrouw van de Spek, Marcel Pellikaan en Lilly van Ame- rom en Ep Oostra. De laatste twee zitten op persoonlijke titel in de stichting. Er is enige tijd geleden namelijk besloten dat raadsleden niet als raadslid m maatschappelij ke organisaties plaats mochten ne men, omdat ze anders met twee petten op kwamen te zitten. Marcel Pellikaan zegt over de jchting Kunst Kwartier is in ,pgencht en komt voort uit nitatief van serviceclub de Tafel. De stichting heeft als lelling: Het opwekken van gstelling voor beeldende de gemeente Leusden, als- het plaatsen van kunstwer- i de daartoe geëigende lo- Marcel Pellikaan: „Primair ent dat beelden aanschaffen e ergens in de gemeente en neerzetten. We willen ei- eens in de twee jaar een werk kunnen aanschaffen." moment krijgt de stichtmg geen subsidie van de ge- „Maar we zijn wel druk over gemeente-subsidie", Pellikaan. „We zouden graag at de gemeente geld voor ons •eert, zodat wij eens in de jaar in staat zijn een kunst- aan te kopen. We willen trou- niet alleen afhankelijk wor- ran de gemeente subsidie, reven is voor 2/3 uit de subsi den te putten en 1/3 via spon- te krijgen." moment wordt er binnen de ente gewerkt aan een nota het kunst- en cultuurbeleid lusden. Deze nota zal in de -an 1991 klaar zijn en dan zal duidelijk zijn of de stichting Kwartier subsidie knjgt. Pellikaan is daar optimis- aver: „De eerste keer dat we je aanvroegen kwam ons ik op hetzelfde moment als izoek van de culturele raad. had de gemeente zoiets van ordt ons wat te veel, er moet maar eens een beleidsnota i'. We hebben nu aanwijzin- jat de gemeenteraad ons bij een meuwe aanvraag zeer welge zind zou zijn." De stichting heeft op dit moment één beeld in Leusden geplaatst; het beeld 'Scrum'(een groep rugby spelers) dat op de Hamershof staat. Pellikaan: „We hebben dat beeld via sponsoring bij elkaar gekre gen. We hebben in die tijd de le denlijst van de Leusdense bedrij- venkring opgevraagd en hebben alle bedrijven een wervende brief gestuurd in de trant van 'Het is zo ver, je mag nu je geld geven'. We hebben ons natuurlijk wel gereali seerd, dat het om sponsoring ging. Een Amerikaanse sponsordeskun- dige heeft eens gezegd: „Je moet iets te geven hebben om iets te krijgen. We vroegen om kunst- sponsonng, maar we konden bij de plaatsing van het beeld moeilijk met t-shirtjes aan gaan lopen waar op stond: 'Dit beeld werd mede gesponsord door....' We begrepen natuurlijk wel dat we iets moesten doen. We hebben overwogen om een plaquette bij het beeld te plaat sen maar dat vonden we toch niet echt mooi. We hebben uiteindelijk iedereen die meer dan 250 gulden aan Scrum gesponsord had, een ingelijste prent van het beeld gege ven. Die kan elke sponsor in z"n bedrijf ophangen en zo laten zien dat hij heeft meegesponsord. Ik heb trouwens het idee dat bedrij ven het leuk vonden op Leusdens niveau aan zoiets mee te doen en dat ze niet meteen keken wat levert het ons voor ons op." Waterbuffel Het bestuur van de stichting wordt Marcel Pellikaan (met snor) en voorzitter Cees Schippers van Stichting Kunstkwartier: „Met fundraising moet het mogehjk zijn om de twee jaar Leusden te verrijken met een meuw beeldhouwwerk." Winkelcentrum De Biezenkamp, waar beide heren hier poseren, krijgt in 1992 een beeldhouwwerk. stichting:„Kunst Kwartier is een vrij zakelijke stichting, die bestaat uit mensen die er hun vrije tijd inste ken. We zijn niet zo'n wezenloos vergaderclubje, dat over allerlei hogere doelstellingen van kunst fi losofeert. We houden ons bezig met 'fundraising' om elke twee jaar in staat te zijn een kunstwerk aan te kopen." Om sponsors te vinden heeft de stichting naamsbekendheid nodig. Een jaar geleden heeft de stichting in samenwerking met de Neder landse Kring van Beeldhouwers de beeldenroute langs de Hamers- veldseweg georganiseerd. „We vonden het wel leuk die beelden route te organiseren, maar achteraf is het ons niet echt goed bevallen. Het was een ontzettend tijdrovende klus. De beelden moesten ver voerd worden en er moest voor elk beeld een plek uitgezocht worden waarvan de sfeer overeenkwam met de sfeer van het beeld." De stichting kreeg ook een tegen valler te verwerken. „Er is één beeld gestolen en er zijn vier beel den vernield, zodat we nu nog be zig zijn met de afwikkeling van en kele verzekeringszaken", aldus Pellikaan. De stichting had het idee één van de beelden na afloop van de beel denroute te laten staan. Marcel Pellikaan:,, We hadden een vage af spraak met de Nederlandse kring van beeldhouwers daarover en daarom hebben we ook een en quête uitgeschreven, waarbij Leus- denaren hun keuze voor één van de beelden konden uitspreken. We kregen 70 reacties. Het beeld 'de waterbuffel' kreeg veel stemmen en ook een beeld van drie perso nen getiteld 'communicatie' scoor de goed. Maar als je nu bijvoor beeld het beeld de waterbuffel neemt, dat is een betrekkelijk klein beeld dat op de meeste plaatsen weg zou vallen als je er geen im mense sokkel onder plaatst. We zijn toen tot de conclussie gekomen dat je eerst een plaats moet zoeken TENBURG - „Als er eer.- over het Valleikanaal ge- d wordt, is er voor ons heie niets meer tegen te honden onderhandelen," zegt een dvoerster van het comité Verontruste Stoutenborgers de keuze van burgemeester ethouders om in westelijke noordelijke richting van len uit te breiden. Het htse onderzoeksbureau voort heeft de afgelopen )Sr nf ^en tdttJ®200*1* welke mo eheden er in Leusden zijn om uwen. nderzoek was nodig, omdat rovincie Utrecht in een nota ikomst getekend') aangeeft, de komende jaren - tot voor eeuwwisseling - in Amers- in omgeving 15.000 woningen uwd zouden moeten worden, leel daarvan zou op Leusdens grondgebied moeten komen. Vol gens de gemeenteraad zou er ech ter alleen voor eigen behoefte ge bouwd mogen worden. Uitbreiding in zuidelijke richting is volgens bu reau Zandvoort onaanvaardbaar. Dus blijft volgens burgemeester en wethouders alleen het westen en noorden over. „Als er begonnen wordt met wo ningbouw over het ValleikanaaU heen, is het hek van de dam," vre zen de Stoutenburgers, die begin dit jaar ook al in actie kwamen, toen zij ervan uitgingen dat er bij hen m de buurt 15.000 woningen ge bouwd zouden worden. De provin cie koos echter voor uitbreiding in het zuiden. De Stoutenburgers voelden zich toen gerustgesteld, maar vrezen nu dat er toch gepro beerd zal worden hen alsnog op de krueen te krijgen, zoals zij in een oproep schrijven. Daann roepen zij medestanders op om massaal naar de commissievergadering te ko men, waann de voorstellen worden besproken en om aanwezig te zijn op de informatiebijeenkomst voor de Leusdense inwoners, die van avond m De Korf vanaf 20.00 uur gehouden wordt. „Ook al zou er slechts op kleine schaal gebouwd worden, dan is toch de aanzet gegeven voor meer," licht de woordvoerster van het comité toe. „Er zullen toch voor zieningen moeten komen, zoals winkels en als die er eenmaal ko men is een grootschalige ontwik keling niet meer tegen te houden." Zij vindt daarom dat het Valleika naal als natuurlijke grens voor de bebouwing van Leusden moet wor den aangehouden. „Er moet dan maar aan de westkant gebouwd worden en ook bij het Ruige Veld is nog ruimte. En laat de gemeente raad maar eerst eens zeggen wat zij onder eigen behoefte verstaat." en dan moet kijken wat voor soort beeld daar past. Bovendien bleek het ook geen goed idee de Leusde- naren te laten kiezen, want zoveel mensen, zoveel smaken. En je kunt het plaatsen van een kunstwerk niet van een optelsommetje van keuzes af laten hangen. We zijn nu als stichting aan het kijken hoe het aankopen van kunstwerken in het vervolg zou kunnen. Eén van de mogelijkheden is het oprichten van een aankoopcommissie, die kijkt welk kunstwerk het best in aan merking komt voor een bepaalde plek." In de gemeente Leusden is op het moment niet echt veel beeldende kunst te vinden. Kunstkwartier be treurt het dat de gemeente nauwe lijks gebruik maakt van de faculta tieve één-procents regeling van WVC. Deze regeling houdt in dat bij elk door de gemeente neerge zet gebouw één procent van de kosten uitgegeven wordt aan een kunstwerk. Marcel Pellikaan:,,De gemeente Leusden heeft dit principe eigen lijk alleen bij de bouw van de open bare scholen toe gepast. Wij heb ben er wel op aangedrongen dit bij meer gebouwen te doen, maar re cent nog is de post 'kunst' in het bouwplan van de nieuwe brand weerkazerne geschrapt. De dis cussie is nooit of kunst wel of niet moet, want dan is het antwoord altijd ja. De vraag is altijd wat het kost en omdat er vaak een redelijk groot bedrag mee is gemoeid, wor den er andere prioriteiten gesteld. Wij hopen desondanks in ieder ge val als stichting er in te slagen ie dere twee jaar een kunstwerk in Leusden neer te zetten." vervolg van voorpagina duin, die het belang van dat gebied nog eens onderstreepte. „Ook in landelijke beleidsplannen wordt dit gebied heel expliciet genoemd en gewezen op het belang van be scherming daarvan", aldus Ver duin. De PvdA koos daarom, zij het zeer voorzichtig, voor uitbreiding in noordelijke nchting. En als er maar compact genoeg gebouwd zou gaan worden, zou het met het ruimtebeslag nog wel mee kunnen vallen, redeneerde De Weerdt. Over de zogenaamde Pon-drie- hoek in Leusden-Zuid (begrensd door Roo van Aldewereltlaan, be drijfsterrein de Paardenmaat en de Tabaksteeg) valt overigens met de meeste fracties nog wel te praten. Dat komt globaal neer op het ver dubbelen van Leusden-Zuid. D66 noemde die lokatie als een ge schikte plek om de sportvelden naartoe te verplaatsen, als die van het bestaande park zouden moeten verdwijnen. De mogelijkheden van die lokatie zullen dan ook nader onderzocht gaan worden. Eensgezindheid was er ook vrij wel over de doelstellingen voor de komende tientallen jaren. Iedere fractie vond dat bouwen voor eigen behoefte het uitgangspunt zou moeten zijn. Alleen de WD sloot het niet uit dat daar nog een be perkte portie regionale opvang bij zou kunnen komen, als dat naar aanleiding van een regionaal volkshuisvestingsplan wenselijk zou blijken te zijn. Leusden'90 wilde vooral de beschikbare ruimte voor op stellen. Joop Kool: „Als er geen geschikte lokaties meer te vinden zijn, moet er ook maar niet meer gebouwd worden." Dat betekent globaal dat Leusden tot het jaar 2015 ruimte zal moeten vinden voor 2.000 tot 3.000 woningen extra, een verhoging van 20 tot 30% van de bestaande woningvoorraad. Vanavond vindt in De Korf een informatie-avond voor de Leus dense burgers plaats. Ook het ac tiecomité Verontruste Stouten burgers zal daar acte de presen ce geven. Woordvoerder Oeben: „We zullen daar kritische vragen stellen en hopen de politiek er van te overtuigen dat uitbreiding in het noorden geen goed alterna tief is. We zijn erg bang dat als die barrière eenmaal genomen is, het hek van de dam zal gaan. Voor je het weet zegt de provin cie 'dankjewel Leusden' en is het hele buitengebied van Hoevela ken tot Achterveld vogelvrij." LEUSDEN - Het college van Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht is niet langer gecharmeerd van uitbreiding van Leusden in zuidelijke richting. Een be sluit van dergelijke strek king zou GS gisteren hebben genomen. Wethouder Joost de Jongh deelde dat met de nodige voorzichtigheid mee, tijdens de gecombineerde commissievergadering over de uitbreiding van Leusden. Daarmee lijkt uitbreiding in noordelijke en westelijke richting van Leusden de eni ge reële mogelijkheid. het standpunt van GS kon voor het ter perse gaan van dit nummer niet meer geveri fieerd worden. Het definitie ve standpunt van GS wordt één dezer dagen verwacht. LEUSDEN - In een woning aan de Henegouwen werd donderdag middag ingebroken. De dieven kwamen via het balkon binnen en wisten de schuifdeur open te ma ken. Zij stalen een CD-speler, een versterker, en een tuner. De instal latie heeft een waarde van onge veer 3000,--. LEUSDEN - Rijkswaterstaat geeft Leusden een subsidie van 120.000,-- voor de aanleg van het fietspad langs de Groene Zoom tussen de Larikslaan en de Randweg en langs de Randweg tussen de Groene Zoom en de Zwarteweg. De fietspaden zijn inmiddels aan gelegd en zullen bij de opening van de aansluiting op de A28 op 23 november in gebruik worden ge nomen. Daarmee voldoet de ge meente ruimschoots aan de voor waarde van Rijkswaterstaat, dat met de werkzaamheden vóór 15 november begonnen moet zijn. Met de subsidie wordt 50 procent van de kosten van de fietspaden ge dekt. LEUSDEN - Het Comité Milieu zorg Leusden heeft zich in een reactie op het structuurplan van de gemeente Leusden tegen elke vorm van uibreiding verklaard. „Op grond van natuur- en mi lieuoverwegingen is er in Leusden geen ruimte meer voor nieuwe bouwlokaties", aldus het CML. Het CML bepleit bouwen in de IJssel- meerpolder en voor beperkte uit breiding van bestaande kleine plaatsen, elders in de provincie. Het CML vindt dat elke nieuwe bouwlokatie m Leusden ten koste gaat van waardevolle natuurgebie den, die daardoor teveel geïso leerd worden. (advertentie) UITVAARTVERZORGING Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 LEUSDEN - Een automobilist uit Amersfoort werd donderdagmid dag licht gewond, toen hij te laat zag dat een voorligger moest stop pen voor een verkeerslicht. Het on geluk gebeurde op de Doomse- weg ter hoogte van de op- en afrit ten van de A 28. De Amersfoorter slipte met zijn auto, reed tegen een verkeersheuvel en sloeg over de kop. De man raakte licht gewond, maar zijn auto moest zwaar bescha digd woorden afgevoerd. DEN - Deze week wordt belangrijke stap voorbereid Ie toekomst van Leusden. De sk heeft zich gisteren in eer- irtanfie al gebogen over een ideeën, uitgewerkt door een n adviesbureau, over hoe len er in de toekomst uit zou len gaan zien. Vanavond krijgt f acK Msdense bevolking voor het eyaar tde gelegenheid zich te laten ïtruml pieren over de plannen en >ek, r 'P in te spreken. Hoe groot Leusden in het begin van de nde eeuw worden en hoeveel usde' Sn, bedrijven zijn daar voor no- d g* en vooral waar moet de nodige >t 1 te gevonden worden? Dat zijn igrijke vragen, die in deze tijd Ie Wftwoord moeten worden. de stormachtige ontwikke- an Leusden in de jaren zestig koop ventig en in mindere mate de tachtig, toen het dorp van een schap uitgroeide tot een fikse se va sengemeente met ruim 25.000 3wer> ïers, kwam de groei onder van nieuwe pohtieke opvattm- de laatste jaren vrijwel tot Leusden moest aanvankehjk 000 en later circa 40.000 inwo- Qioeien. Het accent van de Ikingsgroei werd verlegd Amersfoort, mede omdat on- ivloed van gewijzigde inzich- atuur en landschap in de ge- L i Cf lfe Leusden zo belangrijk wer- levonden, dat de grootschali- froej niet langer wensehjk op Hoezeer politieke ideeën kun nen veranderen, bleek de laatste tijd, toen met name de provincie een plan lanceerde waarin Leus den plotseling weer werd ge noemd als een plaats waar in de nabije toekomst op grote schaal woningen zouden kunnen worden gebouwd. Dezelfde provincie speelde eerder een belangrijke rol, toen Leusden de groeikern- status verloor. De gemeentehjke politici heb ben zich indertijd verzoend met het feit dat Leusden niet veel groter zou worden, dan de 27.000 inwoners, die er nu zijn. 'Bouwen voor eigen behoefte' werd de lijfspreuk van pohtiek Leusden. Het was dan ook volstrekt logisch dat er eensgezind met afkeuring werd gereageerd op de provinciale plannen, om van Leusden een plaats te maken, twee drie keer zo groot als het huidige. Het gezegde 'de aanval is de beste verdediging' indachtig, is de gemeente na het oplaten van de provinciale luchtballon koortsach tig aan het werk gegaan een eigen structuurvisie te ontwikkelen. Daarin spreekt de gemeente zich uit over de richting, die Leusden de komende tijd op moet. Het laatste structuurplan dateert van halver wege de jaren tachtig en is inmid dels aan herziening toe. De nieuwe structuurvisie is inmiddels in een vergaand stadium van voorberei ding. Een extern bureau zette de voors en tegens van een groot aan tal mogelijke bouwlokaties op een rijtje. Het college heeft voorlopig de stelling betrokken, dat met name in het noorden van de ge meente (richting Stoutenburg) en in het westen (de randzone tussen Leusden en Amersfoort) voor uit breiding in aanmerking komen. BEZWAREN Uit het onderzoek van het bureau Zandvoort, dat een aantal uitbrei dingsscenario's ontwikkelde, blijkt dat de bezwaren die eerder leid den tot beperking van de groei van Leusden nog volop gelden. Waar devolle natuurgebieden en land schappen vormen stevige barriè res, die het niet gemakkelijk ma ken een keuze te doen. In welke richting Leusden ook zou willen uitbreiden, altijd zal er op het ge bied van natuur en landschap ver hes geleden worden. Toch hjkt een keuze haast onont koombaar. Zelfs bij een stabiele ontwikkeling van de bevolking, zijn er op termijn nog flinke hoeveelhe den nieuwe huizen nodig. Zo neemt de bezettingsgraad van huizen lan- dehjk nog steeds af, een ontwikke ling die ook in Leusden merkbaar is. Het hoge aantal echtscheichn- gen, kinderen die jonger zelfstan dig worden zijn belangrijke ele menten in een trend, waarin een grotere behoefte bestaat aan nieu we huizen. Wil de gemeente echter in de eigen opvang voorzien (bou wen voor economisch gebonden nieuwkomers, sociaal gebonde- nen, eigen woningzoekers en der- gehjke) zijn er nog meer nieuwe huizen en bedrijven nodig. NATUURMONUMENT Er hjkt er veel te zeggen voor de voorlopige keuze van b&w, waarbij er overigens vooral een negatieve selectie hjkt te zijn toegepast. Hoe wel het uit stedebouwkundig oog punt verreweg de beste oplossing zou zijn, is uitbreiding ten zuiden van de Schoolsteegbosjes van meet af aan eigenhjk ondenkbaar ge weest. Daarmee zou de jarenlange heftige strijd om het natuurterrein, dat uitemdehjk ook leidde tot de aanwijzing van het gebied tot na tuurmonument, voor niets zijn ge weest. Bovendien kan het landelijk gebied, waar de Schoolsteegbos jes deel van uitmaken, bogen op landehjke erkenning. Zowel m de Vierde Nota op de Ruimtehjke Or dening, als in het Natuurbeleids plan van het Rijk wordt de over gangszone tussen Gelderse Vallei en Utrechtse Heuvelrug aange merkt als zeer waardevol en dient het ais geheel te worden be schermd. Dat vermindert voor de gemeente duidehjk de mogeljkhe- den om voor een dergehjk gebied andere planne te maken. Wel zou Leusden juist in die nchting stedebouwkundig op pas sende wijze 'afgemaakt' kunnen worden. Zo zou het voorzieningen- centrum De Hamershof, dat nu erg decentraal hgt, veel meer de cen trumfunctie kunnen krijgen die het altijd was toegedacht. Ook zou Leusden-Zuid beter kunnen wor den ingepast m de bestaande be bouwing. Bij uitbreiding in die richtmg is het echter op voorhand onmogehjk het natuurgebied De Schoolsteeg bosjes als zodanig in stand te hou den. Het zou hooguit de status van stadspark kunnen krijgen, maar het zou een groot deel van de waar den die het nu kenmerkt verliezen. Een hoge waterstand in het gebied is van levensbelang en voor wo ningbouw is het noodzakelijk de waterstand te verlagen. Zelfs in de huidige omstandigheden blijkt het al een heksentoer om het waterpeil in de bosjes hoog genoeg te hou den. De keuze van b&w voor even tuele uitbreiding m noordelijke en/ of westehjke richting ligt het meest voor de hand. Niet alleen neemt daarmee de druk op het zuidelijk deel, met name de waardevolle grotendeels gave Gelderse Vallei en de overgangszone naar de Heu velrug af, ook om andere redenen is die richting goed te verantwoor den. Omdat Leusden voor een deel van de voorzieningen op Amers foort is aangewezen (en dat waar schijnlijk ook zal bhjven), is het zin vol uitbreidingen daarop af te stemmen en de afstand tot de stad zo klein mogehjk te laten. De situe ring van de Leusdense aansluiting op de A-28 en het snelwegenkruis punt Hoevelaken is een ander be langrijk argument om uitbreichn- gen juist m die omgevmg te plan nen. KARAKTER Een ander voordeel is, dat daar voldoende ruimte is om nieuwe wij ken dusdanig op te zetten, dat ze passen in het stedebouwkundig karakter van de bestaande bebou wing. Ook zou het winkelcentrum De Biezenkamp kunnen profiteren van uitbreiding in het noorden. Een belangrijk nadeel is dat dit deel van de gemeente gekenmerkt wordt door de aanwezigheid van een aantal beken en andere water lopen, die voor de afwatering van de Vallei zorgen Dit beekdalland- schap zal in vergaande mate wor den aangetast, als er woningbouw- lokaties worden gesitueerd. Bo vendien zal de buurtschap Stouten burg moeite hebben de eigen identiteit te bewaren. Ook doet de vraag opgeld, of Leus- den-Noord uiteindehjk niet veel meer binding zal krijgen met Amersfoort, dan met Leusden zelf. De afstanden naar diverse voorzie ningen m Amersfoort kunnen zelfs kleiner bhjken te zijn, dan in Leus den zelf. Veel belangrijker bezwaar is echter weüicht dat een belangrijke psychologische barrière uit het verleden wordt overschreden. Het Valleikanaal werd lange tijd als een 'harde' grens gezien voor de be bouwde kom. Met het overschrij den daarvan komt een enorm po tentieel aan bouwgrond op de lan gere termijn 'open' te hggen. De keuze van b&w om in het westen naar nieuwe lokaties te zoe ken, zal slechts in beperkte mate soelaas kunnen bieden. Niet alleen is de ruimte beperkt, een aantal lokaties kent op dit moment een andere bestemming. In de voorlo pige keuze van b&w wordt bijvoor beeld het Burgemeester Buirung- park als mogehjke bouwlokatie ge noemd. Het hjkt echter vrijwel uit gesloten dat daar ooit woningen zullen verrijzen. De financiële en logistieke problemen die een der gehjk plan met zich mee brengen zijn van dien aard, dat woningen op die plek op voorhand de kostbaar ste van de hele gemeente zullen worden. RECREATIEPLAS Procedureel valt er op de gang van zaken kritiek te oefenen. Zo heeft het college nog slechts een vage keuze kunnen maken, omdat men zegt de 'eigen behoefte' nog niet goed te kunnen inschatten. Daarmee wordt het lastig om pre cies te bepalen hoeveel ruimte er straks nu echt nodig is. B&W stellen daarom voor naar de omvang van de eigen behoefte nader onder zoek in te stellen. Het was mis schien raadzamer geweest dat eerst te doen en daarna pas een bureau in de arm te nemen om uit te zoeken waar die aantallen gehuis vest zouden kunnen worden. Nu dreigt er nog lange tijd onzeker heid te bestaan over een aantal zaken. Moet het Valleikanaal wel of niet worden overgestokenMoet het sportpark ja of nee verplaatst worden? En moet m afwachting daarvan nog geïnvesteerd wor den? Bovendien is een belangrijke kwestie helemaal buiten beeld ge bleven. De provincie heeft de ge meente gevraagd bij Stoutenburg 50 hectare zand te mogen afgraven, in ruil voor een recreatiegebied. Als de gemeente daar positief op antwoordt, valt een deel van de beschikbare bouwlokaties in het noorden weg. Leusden staat voor een lastige opgave. Een aantal vragen, allen met ingrijpende en verstrekkende gevolgen, vraagt om een afgewo gen antwoord. Die verantwoor- dehjkheid rust op de schouders van de heren en dames pohtici, maar niet in de laatste plaats bij de Leusdense ingezetene. Het gaat om de toekomst van Leusden.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3