Wat en hoe mensen eten bepaalt hun status' Panorama Lisiduna eusdense Anneke van Otterloo (48) promoveert op uniek onderzoek Edwm Rutten „Een monument uit een ver verleden" •rgad ieer( USDEN - „Eten en eetgewoonten van mensen zijn ook te schouwen als een uitdrukkingswijze van mentaliteit, opvat- elfl! jen en sociale positie. Als sociologe bekijk je hetgeen men sl vanaf een zekere afstand, terwijl je toch heel betrokken ,t. De vaststelling wat gebeurde komt altijd achteraf, maar e v' jveel verklaren", aldus Anneke van Otterloo. Een van haar a 1,1 est opmerkelijke conclusies is: wat vroeger noodzaak was, 01 legenwoordig luxe. En omgekeerd. Na vijf jaar intensieve torisch-sociologische studie zal ze op 31 oktober in de Uni citeit van Amsterdam haar stellingen moeten verdedigen, einde haar doctoraal te verkrijgen. Haar onderzoek werd jr uitgeverij Bert Bakker terecht zo lezenswaardig bevon- i dat het direkt na haar promotie, in de boekwinkel zal jen. i V« WOENSDAG 24 OKTOBER 1990 plaatselijk nieuws venstijlen 91 tavjj *C^'( Anneke van Otterloo deed enige geleden als godsdienst-so- aderc loge een onderzoek naar de al- hanj ratieve leefstijlen, die eind jaren val, 4 rentig opbloeiden. „Mijn uit- ls tgspunt bij alles, is steeds op- ;hti aw wat beweegt deze mensen, geloven ze. Wat mij bij deze espen opviel was dat het eten centrale rol in hun beleving ivulden." Het streven naar een jere, *betere' manier van leven, 5ft in belangrijke mate met voe- g te maken. De vegetariërs, de formbeweging, de Ecologische iveging, de Macrobioten en an- 'kosmische bewusten' heb- allemaal hun eigen voedel- jrschnften. jaar geleden besloot van Otter- het eten als centrale rol in onze ïenlevmg tot onderwerp voor ir promotieonderzoek te maken. 5n dergelijk onderzoek is door iologen in Nederland nog niet der gedaan. De vakgroep Hu- ne Voeding in Wagingen be at uit voedingsdeskundigen, die iral de effecten van voeding op lichaam onderzoeken. Ik ben lolpge en hou me mee bezig het samenspel in onze samen- sf-" haar onderzoek er uit moest in zien was toen nog niet duide- Ze probeerde 'het eten' van eel mogelijk kanten te benade- 1840 werd tenslotte als begin- iode gekozen, omdat dit een dieptepunt in de Nederlandse ge schiedenis was. De voedselsituatie was toen heel schaars. Dit in tegen stelling tot de huidige welvaart. „De laatste hoofdstukken heb ik het eerst geschreven. Ik dook steeds meer naar oorzaken waar van ik de gevolgen kon vaststellen. Daardoor kreeg ik te maken met steeds meer betrokkenen." Eten heeft te maken met de middelen waarop en waarmee het kan wor den klaargemaakt, met de aanvoer, de verkrijgbaarheid, de welvaart (of het ontbreken daarvan) en niet in de laatste plaats met de kennis en het waardeoordeel van de be- reider van het voedsel. 1840 Het resultaat is een studie waarin een totaalbeeld wordt geschetst. Te beginnen in 1840; een diepte punt in onze geschiedenis. Grote armoede als gevolg van een aantal mislukte oogsten. Het voornaamste voedsel bestond uit aardappelen, pappen en pannekoeken. Melk en zuivelprodukten waren met voor iedereen bereikbaar, het water was niet om te drinken, men was afhankelijk van wat het land per seizoen opbracht. Anneke van Ot terloo geeft in haar beschrijvingen over de vorige eeuw een aantal voor Nederland kenmerkende ge bruiken aan, die tot op de dag van vandaag zijn terug te vinden. De éénpansmaaltijden bijvoor beeld waren een logisch gevolg werd zowel de prijs als de kwaliteit bëinvloed. Waardoor brood en melk(produkten) betaalbaar wer den en aan bepaalde eisen moes ten voldoen. Met het toenemen van de kwantiteit werd kwaliteit be langrijker. In de vorige eeuw had men te ma ken met 'toevoegingen' 'aanlen- gingen' en 'vervalsingen'. De 'laagst geplaatsen' m de maat schappij hadden daar het meest mee te maken. Met alle gevolgen voor de gezondheid vandien. Doordat de wetenschap zich met voeding ging bezighouden in sa menhang met de werking van het menselijk lichaam, kwam er steeds meer kennis waarmee de kwaliteit van het voedsel verbeterd kon worden. (De eerste Warenwet in 1919) Maar daardoor verdween ook de aanvoer van voedsel uit het Anneke van Otterloo deed onderzoek naar eten en eetgewoontes in Nederland. van het inzouten van het spek. Voor dit te eten was moest het weken in water. Door daar de aardappelen en (gedroogde) groente bij te doen kon alles op de enige aanwezige warmtepit staan met als gevolg de typisch Nederlandse hutspotten. „Nederland is een typisch groen- teland", volgens Anneke van Ot terloo. „Vlees was eeuwenlang voor een groot deel van de bevol king een luxe. Veel mensen aten hooguit af en toe een stukje spek. En nog altijd bepaalt groente in de huiselijke knng het eten. Wanneer mijn kinderen vragen wat we eten, wordt vaak de groente genoemd." Een ander kenmerk is het ontbre ken vein een duidelijke hofcultuur, met alle culinaire gevolgen van dien, zoals bijvoorbeeld in Frank rijk. Macaroni De industralisenng, eind vorig eeuw, had voor alle lagen van de bevolking gevolgen. De arbeiders konden bijvoorbeeld met langer tussen de middag thuis warm eten. Ze moesten brood meenemen. Door de industralisering ontston den brood-, melk- en suikerfabrie ken. Door overheidsmaatregelen LEUSDEN - Bij hoge uit zondering heeft Anneke van Otterloo toegestemd mee te werken aan een voorpublicatie in de Leus der Krant rond haar pro motieonderzoek. Na haar promotie zal het onderzoek naar alle waar schijnlijkheid brede pu bliciteit krijgen, mede ge zien haar nieuwe benade ring van een onderwerp dat een ieder na aan het hart ligt. 'gezicht'. Markten maakten plaats voor veilinghallen, er kwamen abattoirs. Anneke van Otterloo zag tijdens haar studie steeds opnieuw de denkbeelden van Norbert Elias bevestigd. Deze grote socioloog gaat er vanuit dat het beschavings proces vanaf de Middeleeuwen tot nu ondermeer een verlegging van 'de pijngrens' inhoudt. Met als ge volg dat wat eeuwen lang heel nor maal was, vanaf begin deze eeuw niet meer verdragen kon worden. In plaats van bijvoorbeeld het slachten van dieren, kopen we nu liever vlees dat voorverpakt zit en onherkenbaar is vin welk deel van het beest het afkomstig is. Door de komst van meuwe warmte bronnen (kolen, gas, electriciteit), waarop meer dan één pan paste, ontstonden nieuwe bereidingswij zen. Doordat steeds meer produk- ten lang goed gehouden konden worden, werd de aanvoer niet al leen zekerder en van betere kwa liteit, maar ook gevarieerder. Zo wel in aanbod (uit andere landen) als in verschijningsvormen. Er kwam gefabriceerd voedsel, zoals conserven, macaroni en margari ne. Om daarmee te leren omgaan, werd het belangrijk vrouwen te le ren koken. Iets wat eeuwenlang vanzelfsprekend was geweest. Waarbij nog kwam dat het gebrui kelijk uizetten van keukenperso- neel verdween. De vrouw des hui zes moest zelf aan de gang. De weerstanden, die dit opriep zijn leuk om te lezen. De inzet van veel kookleraressen, die met de beste 'emancipatorische' bedoelingen in het begin van deze eeuw 'de volks vrouwen' wegwijs maakten in de nieuwe zienswijze, is tevens het be gin van 'tegenstromingen.' Naarmate het koken sterker werd beïnvloed door de fabrikanten kwamen de 'protestbeweginge- n"op gang. De naturisten en vege tariërs bijvoorbeeld legden zich zelf regels op waarmee men zich zelf weer andere beperkingen op legde. (geen vlees, terug naar het kleine boerenbedrijf etc.). Type rend is steeds opmeuw, dat deze 'tegenstromingen' uitsluitend voor komen in de bovenlagen van de bevolking. Rond 1925 wordt de huisvrouw voor het eerst in de ge schiedenis serieus genomen om haar verzorgende rol. De maaltij den vormden het hoogtepunt van het gezinsleven. Scholing door kookboeken, radiopraatjes en rei zende modelkeukens zorgden voor beter verzorgde maaltijden in alle lagen van de bevolking. Het standsverschil dat zoveel eeuwen voor grote verschillen in voedings gewoonten had gezorgd begon te verdwijnen. De schaarste was voorbij. Voor het eerst in de ge schiedenis was er genoeg voor ie dereen, hoewel niet alles voor ie dereen bereikbaar was. Na de tweede wereldoorlog ver dween de grote armoede. Door de conserveringsmethoden, de koel kasten en diepvriezers en de su permarkten ontstond een massa consumptie. „Buiten de deur eten of klaar laten maken", werd gebrui kelijk van Chinees tot Japans. Consumptiemaatschappij Anneke van Otterloo sprak met mensen uit alle lagen van de bevol king. Uit de gesprekken trok ze conclusies. De onderste laag van onze maatschappij is de eeuwen lange tekorten nog steeds aan het inhalen. „Wat lang niet binnen hun bereik is geweest, Veel, Vet en Zoet, hoort nu bij de noodzaak. Bij de mensen met de laagste inko mens hoort het (luxe) vlees er bij, iedere dag. Lekker staat voorop. Gezond is een overweging waar mee niet iedere dag rekening ge houden wordt. In de middelste klasse varieert men meer en eet men over het algemeen minder. Het vlees wordt vaker afgewisseld met eieren, vis of kaas. De gerech ten worden gevarieerder klaarge maakt met gebruik van meer ingre diënten. In de bovenste klasse geldt het tegenovergestelde van veel, vet en zoet als uitgangspunt. Hier kiest men voor weinig, mager en zonder suiker, terwijl 'gezond' hoog staat aangeschreven. Zelfs als dit ten koste van 'lekker* gaat." milieu, krijgt steeds meer zicht op de (internationale) mogelijkheden en knjgt in toenemende mate oog voor de bezwaren, die kleven aan de huidige consumptiemaatschap pij". „Hetzelfde systeem dat mensen onafhankelijker heeft gemaakt van de wisselvalligheden van de na tuur, heeft hen afhankelijker van elkaar gemaakt", verklaart Anne ke. „Het proces is met omkeer baar, maar zal steeds nieuwe spi raalwerkingen doormaken. De hui dige situatie brengt meuwe span ningen mee. Niet langer proble men met schaarste maar met over vloed." Anneke van Otterloo is van plan nog even door te gaan met haar onderzoek. Juist omdat de huidige problemen haar interesseren. „De nieuwe armoede bijvoorbeeld. De ontwikkelingen rond het groeiend aantal ouderen." Voor het onderzoek dat ze nu heeft afgerond heeft ze als sociologe met meer mensen en instituten te ma ken gehad dan te doen gebruike lijk. Ze heeft historisch onderzoek verricht, onder andere in de ar chieven van Amsterdam, de ge schiedenis van de landbouw bestu deerd, bij een Margarine fabriek ontstaan en beleid onderzocht, oude reclamefolders en kookboe ken en vrouwenbladen gelezen, bevolkingsonderzoek gedaan, zich bezig gehouden met voedingsdes kundigen, Griekse immigranten en fabrikanten van kooktoestellen. De weerslag van dit alles is te lezen in het na haar promotie verkrijg baar boek. Het is prettig te lezen, al lees je het niet in één adem uit. De 'Aha' momenten waarop oorzaak en gevolg logisch worden en de herkenning doet steeds weer ver bazen en bezinnen. Anneke van Otterloo voorspelt dat het waardeoordeel van deze laat ste bevolkingsgroep zal doorwer ken naar alle klassen. Ondertussen worden de tegenstromingen steeds belangrijker. „Men hecht steeds algemener belang aan het Eten en eetlust in Nederland, verschijnt bij Bert Bakker, f 49,50 ISBN 90 351 09740. vergadering OVM Kaartavond EUSDEN - De onderlinge ver eringsmaatschappij Leusden fM) houdt donderdag 25 okto- de jaarvergadering. Plaats van deling is hotel De Roskam, Hes- weg 212 m Achterveld. De ver ering begint om 20.00 uur. a afloop van de vergadering zal heer Lengkeek een lezing hou- met als onderwerp 'Leidt aalvergroting in de landbouw imatisch tot nsicoverzwanng?' LEUSDEN-ZUID - In 'De Woelige Hoek', Prinses Irenelaan in Leus den-Zuid is op donderdag 25 okto ber een kaartavond. Men kan kla verjassen of jokeren. De avond be gint om 19.30 uur en duurt tot 23.00 uur. Inschrijven is mogelijk vanaf 19.00 uur. Deelname kost 5,~ (consumptie inbegrepen). Inlich tingen: 940046. ilskamerproject 55+ EUSDEN - De openingstijden het huiskamerproject voor 55+ in de Woelige Hoek in Leus- i-Zuid veranderen per 1 novem- De semorensoos is vanaf die i geopend op maandag van 13.30 uur tot 16.30 uur en op don derdag van 10.00 uur tot 12.00 uur en van 13.30 uur tot 16.30 uur. Kaarters kunnen maandag 29 oktober in De Woelige Hoek te recht voor een contactmiddag. De Leusdense notaris Buters houdt donderdag 8 november een lezing over legaten en testamenten. Skiën LEUSDEN - De commissie Stimule ring Sport Deelname Leusden or ganiseert op donderdag 25 okto ber een informatieve avond voor beginnende skiërs, de onderwer pen zijn onder meer skiën, snow- boarden, langlaufen, materiaal, kleding en skigebieden, de bijeen komst wordt in samenwerking met het Indoor-skicentnim uit Amers foort georganiseerd en is in het gebouw van deze ondernemeing aan de Koppelweg 114 (ingang Kwekersweg). Toegang is gratis. Inlichtingen: 961691. Vrouwen voor Vrede LEUSDEN - De Leusdense afde ling van 'Vrouwen voor Vrede' protesteert dinsdag 30 oktober te gen kernproeven, die recentelijk in Amenka en China zijn gehouden. De groep staat tussen 9.00 uur en 11.00 uur op winkelcentrum De Bie- zenkamp, waar sympathisanten kaarten kunnen ondertekenen, die naar de betreffende ambassades worden gestuurd. LEUSDEN - Zondag komt Edwin Rutten in gezelschap van Lex Jas pers naar de Hakhorst aan de Waarden 25. Vele malen traden deze twee bekende jazzmusici sa men op met onder andere Ruud Brink. Edwin produceerdede zelf veel jazzprogramma's met onder andere Chet Baker, Stan Getz en Madeleme Bell. Op zestienjarige leeftijd maakte Rutten zijn eerste plaat samen met klasgenoot Rogier Van Otterlo. De begeleiding zon dag is op bas Erwin Korzehus en slagwerk Peter Ypma. De aanvang van dit Smit en Dorlasconcert is 14.30 uur. De Utrechtse groep 'Dark Rose'treedt zaterdag op in jongerencentrum De Geut. Dark Rose in De Geut LEUSDEN - De Utrechtse band 'Dark Rose' treedt zaterdag 27 ok tober op in jongerencentrum De Geut aan de Zwarteweg. De band Leusden steunt NOVIB-campagne LEUSDEN - De gemeente Leus den steunt de NOVIB-campagne 'Kappen met kappen'. De actie, die van 29 oktober tot en met 4 novem ber wordt gehouden, is bedoeld om de grootschalige ontbossing in het tropisch regenwoud tegen te gaan. Bij het bureau voorlichting van de gemeente Leusden zijn machtigingskaarten verkrijgbaar, waarmee een financiële bijdrage kan worden geleverd aan de actie. De actie wordt op 3 november be geleid door een televisie-program- ma. bestaat uit: Frans Hamersma (zang, mondharmonica), Ralph Gouka (bas), Frank Oostveen (gitaar) en René van Lieshout (drums). De Geut is zaterdag vanaf 21.00 uur geopend, de entree bedraagt ƒ5,-. Tekenfilm LEUSDEN - In De Blij hof aan de Lisidunalaan 2 wordt zaterdag 27 oktober de nieuwe tekenfilm 'In specteur Ed' vertoond. De span nende dierendetective is voor alle leeftijden geschikt en is Neder lands gesproken. De voorstellingen beginnen om 10.30 uur en 13.30 uur. De entree bedraagt 2,50 voor leden en 3,50 voor niet-leden. De film duurt ongeveer 1,5 uur. Voor meer informatie kunnen belangstellenden bellen met: 946593 of 619931. 'Slapen kun je leren' LEUSDEN - Het Kruiswerk Leus den/Achterveld heeft een cursus 'Slapen kun je leren' op stapel staan. De bedoeling van de cursus is deelnemers te leren zich te ont spannen en minder gevoelig te worden voor spanning oproepen de gedachten, zodat de slaap op natuurlijke wijze kan komen zon der gebruik van pillen of andere hulpmiddelen. De cursus bestaat uit acht bijeen komsten en start, bij voldoende deelname, woensdag 31 oktober. De andere bijeenkomsten worden op maandag gehouden (5, 12, 19 en 26 november, 3, 10 en 17 decem ber). De avonden starten om 19.00 uur. Plaats van handeling is het wijkgebouw 'Leusden-Zuid' aan de Roo van Aldewereltlaan 13. Deel nemers die lid dienen te zijn van het Kruiswerk, betalen 20,-. Meer informatie is verkrijgbaar bij het Kruiswerk, telefoon: 948875 (op werkdagen). Naam: Ronald Polak Beroep: Docent geschiedenis Bekend van: Voorzitter Historische Kring Leusden Favoriete plek: „De Bruinenburgersluis" „De keuze van deze plek heeft te maken met verschillende persoonlijke interesses van mezelf. Als historicus ben ik geinteresseerd in deze sluis en het waterlopenstelsel, omdat daar een oud verhaal aan vast zit. En verder is dit natuurlijk een hele fraaie omgeving, waar je als recreant je hart kan ophalen. Zelf heb ik dit stukje van Leusden bijvoorbeeld hardlopend ontdekt." „Deze sluis in de Lunterse Beek is één van de weinige monumenten in de gemeente, afgezien naruurhjk van de talloze oude boerderijen. Hij dateert uit 1778 en is onderdeel van de Grebbelirue. die meteen na de 80-jarige oorlog is aangelegd om het gebied in tijden van oorlog te kunnen beschermen. Door het achterland onder water te zetten, kon de oprukkende vijand worden tegengehouden, zo luidde de opvatting. Deze sluis fungeerde als een soort stuw, die het water uit de Vallei tegen moest houden, om het gebied stroomopwaarts onder water te zetten, te mnunderen. ..Maar het gebied vertelt vandaag de dag ook nog iets over een minder ver verleden. In de eerste decennia van deze eeuw is hier namehjk het Valleikanaal gegraven, waarvoor een deel van de bedding van de Lunterse Beek is gebruikt. Bij het graven van het Valleikanaal zijn echter wel bochten, meanderin- gen zoals dat zo fraai heet, uit de loop van de beek gehaald en dat kun je op deze plaats ok nog goed zien. Dwars door een weiland hier kun je de oude bedding van de Beek, die verderop de Heihgenbergerbeek heet, nog terugvinden. Het is nu een slootje. Verderop komt het Valleikanaal weer in de oude loop van de beeJc terecht „Hoewel ik m Leusden ben geboren, hebik deze plek eigenlijk pas vrij recent ontdekt. Vroeger kwam je hier eigenhjk met. Ik woonde m het huidige Leusden-Zuid en dit stuk lag meer op het gebied van het toenmahge Hamersveld en Leusbroek. Daar kwam je gewoon met. Je was toondertijd heel sterk op je eigen grondgebied georiënteerd. De emge tijd van het jaar dat die verzuiling werd doorbroken was op Koninginnedag. Dat vierden we samen." „Ik ben altijd gewteresseerd geweest in de geschiedenis en zeker die van m'n eigen woonomgevwg Dat heeft misschien ook wel te maken met de betrokkenheid bij je eigen leefomgevmg. Maar ik ben bijvoorbeeld ook betrokken geweest bij de oprichting van de Historische Knng in Leusden. Vandaar dat de keuze voor een stukje historisch Leusden ook een beetje voor de hand lag. Ik hoop ook eigenhjk dat leusden met deze slws zuimg zal omsprwgen. Er zit nog een hele fraaie eerste steen in, bijvoorbeeld. Maar hij zou eigenhjk eens helemaal moeten worden opgeknapt. i in n-n ut-. Kt.vn TVTUMXsrwi' -E

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5