Geen intocht van Sinterklaas 'word ik lekker postbode in de buitenlucht Met 120 meter per seconde over de weg Als ik mijn zm krijg Sinterklaas komt officieel niet in Leusden Een leuk spel in een verkeerde doos Kraak de Kode met de Kodekraker Nieuwe krant:Primeur WOENSDAG 31 OKTOBER 1990 lensde Heb |e iets voor de kinderkrant? Schri|l ot bel' Leusder Kinderkrant Postbus 11 3830 AA Leusden Teleloon 033-941495 033-946824 DE GLIND/LEUSDEN - Ad van de Snepscheut (10) wil postbode worden. Dat wil hij al jarenlang. In het kleine dorpje waar hij woont, de Glind, weten veel men sen van zijn wens. Regelmatig bezorgt hij daar de post van de ene buurman naar de andere. Uit nodigingen voor verjaardags feesten bijvoorbeeld. Hij wilde graag weten hoe en waar een postbode aan zijn post kwam. Hij was nog nooit in een 'postbode-winkel' geweest. Boven dien vroeg hij zich bezorgd af of hij ooit knap genoeg zou kunnen wor den om alle adressen uit zijn hoofd te leren. Ad mocht van de direkteur J.H. de Groot, van het postkantoor in Leusden, komen kijken. Daar was Ad wel voor te porren. Vol vragen en heel nieuwsgierig kwam hij binnen. Vol ontzag keek hij naar alle deuren die van slot gedaan moesten worden om hem binnen te laten. De andere bezoe kers van het postkantoor mochten alleen bij de loketten komen. Ad kwam tot in het kantoor van de direkteur. Die had daar voor hem een speciale postbodepet klaar gelegd. Even, heel voorzichtig deed Ad hem op. Daarna deed hij hem snel af alsof zoiets kostbaars op zijn bol hem te gevaarlijk was. De direk teur liet hem van alles zien. Zoals de kluisdeur. Deze deur is zeker der tig centimeter dik en ontzettend zwaar. Hij gaat dicht door aan schij ven waarop letter en cijfers staan te draaien. De sleuter zit diep verstopt in de deur! Hoewel Ad dit allemaal gewel dig interessant vond ging zijn be langstelling niet zo erg uit naar de loketten en het kantoor. Hij wil postbode worden. Hij heeft een he kel aan binnen zitten. De direkteur vertelde dat een postbode 's mor gens om zes uur op zijn werk moet zijn. Daar liggen dan zakken vol post te wachten. Deze moet m vak jes gesorteerd worden. Eerst op straat, even en oneven nummers. Daarna op volgorde van de huis nummers. Met een volgeladen fiets of kar gaat hij op weg. Of zij, want tot Ad's verbazing hoorde hij, dat ook vrouwen postbode kunnen worden. Hij kreeg uitleg over het verstu ren van de pest. Het was een inge wikkeld verhaal, waaruit Ad wel begreep dat alles wat een postbo de in handen krijgt niet zomaar post heet. Er is een verschil tussen briefkaarten, prentebriefkaarten, brieven, aangetekende brieven, pakketten, pakjes en nog veel meer. De direkteur vertelde dat iedereen postbode kan worden. Een postbodeschool, zoals Ad vreesde, waar je alle straten van Nederland uit je hoofd moet leren, bestaat niet. Wel moet je een maand lang leren hoe de verschil lende dingen bij de post heten. Bovendien leer je dat je nooit bneven mag lezen of mag vertellen aan een ander welke post je be zorgd hebt. Die geheimhoudings plicht stond Ad wel aan. Toen Ad alles gezien had mocht hij in een L /-\yycj ~Y"\ i y~j T *i nrj y> postauto zitten. Deze bleek voor- L "XXCtXl lil JUO LloLJ-Vl^l 1 zien van heel veel lichtjes en bevei liging. In de Glind waar Ad woont, rijden de postbodes altijd m een auto. Ad was vast van plan om te controleren of het verhaal van de direkteur bij de auto's in de Glind klopt. Als klap op de vuurpijl kreeg hij van de direkteur een postzegel boekje, pincet en vergrootglas. Alsof hij wist dat Ad postzegels spaart. Óp de terugweg verzuchtte Ad gerustgesteld: „Als ik mijn zin krijg word ik postbode. Lekker in de buitenlucht. Ik weet nu hoe het moet." |0E LEUSDEN - Op vrijdag regende het. De zaterdagmorgen begon met zon. Maar toen de twee Ar- no's en Maarten om tien uur bij Auto Leusden stonden te wach ten, betrok de lucht. De eerste druppels vielen. Zou hun droom wens wel uitkomen? Kwam de Ferrari GT 4 308 door deze re gen? Hij kwam en de kennisma king verliep nog machtiger dan ze hadden durven dromen. Kwart over tien. De spanning steeg. Arno Koning, Arno Sneller- berg en Maarten Boersma schrok ken op bij iedere auto. Maar toen de Ferrari er aan kwam, wisten ze dat alle geluiden die ze tot dan toe LEUSDEN - Sinterklaas komt dit jaar niet, zoals andere jaren, naar Leusden. Wanneer niemand van gedachten verandert zal hij niet offi cieel welkom worden geheten door de burgemeester. Zijn stoel zal niet worden klaargezet voor het gemeentehuis. Hij zal daar niet luisteren naar de honderden kinderen, die voor hem zin gen. Wanneer het dit jaar niet zal gaan zoals andere jaren is dit het gevolg van een beslissing genomen in het gemeentehuis. Wethouder Vroon, de man die verantwoordelijk is voor het welzijn in Leusden maar ook voor de financiën, wil niet meer meebetalen aan de intocht. Het is geen grap of bangmakerij waar niets van waar is. Wanneer niemand met nieuwe plannen komt, zal wie Sinterklaas in 't echt' wil zien aankomen, naar Amers foort of zo moeten. Jarenlang werd de intocht georganiseerd door de winkeliersverenigingen samen met mensen in het gemeentehuis. De winkeliers wilden graag mee helpen Sinterklaas zo feestelijk mo gelijk te ontvangen. Zij hoopten (en hopen ook dit jaar) dat Sinterklaas heel veel inkopen zal doen, ...uiter aard 't liefst bij hen in de winkel. Tot nu toe betaalde de gemeente de helft van de kosten, omdat de vienng van de verjaardag van Sin terklaas een Nederlandse traditie is. Veel kinderen kijken ieder jaar met spanning naar hem uit. Niet alleen omdat hij cadeaux mee brengt, ook om de gezelhge Sm- terklaas-sfeer. Wethouder Bram Vroon heeft nu besloten dat alleen de winkeliers alle belang bij een goede ontvangst van Sinterklaas hebben. Zij verdienen tenslotte een hoop geld, wanneer er veel Sin terklaasgeschenken worden ge kocht. De gemeente kost het ontvangen van de Goedheiligman alleen maar geld. Ze krijgen er niets voor terug. Daarom wil Vroon met langer f2500,- meebetalen, zoals andere jaren. Volgens de wethouder is het college, dat zijn de burgemeester en de twee andere wethouders, en de raad het met hem eens. De raad bestaat uit mensen die niet in het gemeentehuis werken, maar die namens alle inwoners van Leusden bekijken of het college het goed doet. De winkeliers zijn het met eens met de wethouder. Zij vinden dat Sinterklaas niet alleen voor de win keliers komt, maar vooral en in de eerste plaats voor de Leusdense kinderen. Bovendien zeggen ze de intocht zonder hulp van mensen uit Sisca van der Beek heeft zich ge haast om voor een strip te zorgen. Zodra ze in de krant las dat er voor de volgende week nog gee neen was, zette zij zich aan het werk. Op een zondagmorgen maakte ze er minstens vijf. Daar van besloot ze na lang aarzelen de hierbij afgedrukte op te stu ren. De grap is dat Linieland niet bestaat. Dat is duidelijk. Wie volgt het gemeentehuis niet te kunnen organiseren. Daarvoor hebben Ze hebben de medewerking van men sen op het gemeentehuis en van de politie nodig. Daarom hebben ze besloten de intocht niet meer te willen regelen. R.Kohlmann, van de speelgoed winkel, zegt dat het niet alleen om het geld gaat. Alle winkeliers bij elkaar kunnen best 2500 gulden extra bijdragen. Het gaat volgens hem 'om het principe'. De winkeliers van de Hamershof willen wel twee feestjes organise ren, in de Korf. Op woensdag 21 en 28 november zal Sinterklaas wor den uitgenodigd. De eerste woens dag is vier dagen na de officiële aankomst van Sinterklaas m Ne derland. Of hij komt is m Leusden, alleen op de televisie te zien op zaterdag 17 november De winkeliers zijn nog aan het den ken welke clown, goochelaar en muzikanten bij hun feestprogram ma horen. Alle kinderen onder de acht jaar, mogen komen op deze feesten in de Korf. Tenminste...als ze een toegangskaart hebben ge haald bij de speelgoedwinkelier. Naar de intocht kon altijd ieder een komen. Kleine èn grote men sen keken hier naar uit. Heel veel kinderen boven de acht weten pre cies hoe het Sinterklaasfeest in el kaar steekt, maar genoten ook van zijn officiële komst. Die zaterdagen waren heel bijzonder. Eerst thuis naar de televisie kijken om te zien of hij Nederland echt bereikte. Dan vlug naar het gemeentehuis of de Biezenkamp om zeker te weten dat hij Leusden niet oversloeg. Daar voor moest iederen 'uren' wachten. Dikwijls in de kou of regen, haast platgedrukt tussen de grote men sen. Maar als hij kwam was alles goed. En hij kwam...jazeker wel- ...op zijn paardje vlug en snel...ie der jaar. Het lijkt onvoorstelbaar dat het dit jaar zo niet zal gaan. Sinterklaas wordt commercieel. Hij komt bi] aankoop van Zijn komst is uitsluitend de zorg voor de winkeliers. Vroeger was Sinterklaas een aardige man die de kinderen en grote mensen de waarheid zei. Wie zoet was kreeg lekker, wie stout was de roe. Tegenwoordig schijnt hij alleen nog te komen voor de geschenken. Nu hij met langer door de burgemeester wordt welkom geheten, maar uitsluitend door de winkehers wordt zijn komst een verkoop stunt. Sinterklaas als Loekie de Leeuw. Wat vinden jullie daar nu van; Schrijven! Leusder Kinder Krant Postbus 11, 3830 AA Leusden. gehoord hadden, nergens op le ken. Dit diepe gebroem moest ko men van acht cylinders en 250 paardenkrachten. Voor kwam rij den een blauwe Ferrari. Tja blauw, dat was even slikken, maar niettemin mooi, mooi. Van dit type njden er nog geen vijftien rond in Nederland, waarvan maar twee rood zijn. Een journaliste zon der verstand van auto's zag alleen een benzineverslindend monster (De ferrari reed één liter op vijf kilometer, bij stevig optrekken één op drie) van dertien jaar oud. De jongens zagen een superauto, die zeker honderd vijftigduizend gulden waard was. Ze straalden. Maarten nam onmiddellijk het ini tiatief. Hij stapte op de eigenaar af en vroeg of de motorkap open- mocht. Een lieve oma was zo naïef te denken dat dit de kofferbak was. De klep zat namelijk achterin. De jongens wisten beter. De auto werd letterlijk van alle kanten bekeken, inclusief de onderkant. Arno Snellerberg merkte des kundig op dat hij er mooi uit zag. Hij was tevreden. De jongens werden tientallen keren bij de auto gefoto grafeerd. Hun vaders en grote broers en zelfs een enkele moeder, om van de autoverkopers maar te zwijgen, werden er jaloers op. De speelgoedwinkelier kwam nog langs om hun verzameling te vullen. Toen (bijna) alle vrag m beantwoord waren, mochten stappen. Daarbij gebeurde i heel eigenaardigs. De jong* stonden voortdurend vlakbij auto. Zodra het instappen 'dreigt deinsden ze werkelijk achten Niet dat ze bang waren, ze wa: slim. Wie het laatste zou ïnstapp mocht immers voorin. Arno Kor. mocht achterin omdat hij de kle ste was. Maarten liep minsteiu zachtjes als 'grote' Arno maai vergeefs. Het lot besliste. Ze v trokken met brullende motoren bleven bijna een uur weg. Bij uitstappen trilden ze nog na. hadden niet overal 120 kilome per uur gereden, wel (gemidde per seconde. Volgens Maarten waren ze eens zo erg opgevallen. „Een r neer m een Skodaatje keek eens op toen we naast hem voor stoplicht stonden te brullen." Arno: „De binnenkant van de s is, hoe zal ik het zeggen, ouó wets. Expres volgens de eigen die hem wil houden zoals hij wi Het was even wennen om ine 'goedkope' auto of met de fietst huis te moeten. LEUSDEN - Het uitproberen van een spel, lijkt niet altijd een pretje. Toen Kraak de Kode, te voorschijn werd gehaald, waren de eerste reakties niet enthou siast. Kraak de Kode is een spel door de heer W.A.M. van der Lee bedacht en gemaakt. Het wordt in de Hema verkocht onder de naam Kodekraker en zit dan in een an dere doos. Wij probeerden het spel uit zoals het in een speel goedwinkel te koop is. Op de dek sel staat een meisje en een me neer. Het meisje wint. Tenminste dat lijkt er op, ze staat breeduit te juichen. Het viel Marijn Bakker (13) on middellijk op dat ze daarbij keek alsof ze bedreigd werd. De me neer waarmee het meisje op de deksel speelt is kaal. Nu kunnen kale mensen heel aardig zijn, meestal zie je ze niet op een dek sel. Onder de twee spelers staat zeker vijf centimeter tekst in kleine lettertjes en bovendien zijn de kleuren van de doos vaal groen en viesgeel. Kortom Ma- rijn zag met een oogopslag, dat dit nooit een leuk spel kon zijn. Zijn eerste indruk bewees wel hoe we tegenwoordig op het ui terlijk van de dingen af gaan. Na een half uur spelen, vond Marijn het een ontzettend leuk spel. Marijn's mening Kraak de kode is een spel voor slimmeriken. Het is de bedoeling dat je de code van je tegenspeler raadt en je eigen code zo moeilijk mogelijk maakt. Daarvoor heeft iedere speler een kistje. „Een soort platte tekendoos" volgens Manjn. Bij de een zitten de zes rode knoppen in de bodem, bij de ander in de deksel. De ander heeft dan gele knoppen onderaan. Daarop staan cijfers. Met de onder ste knoppen stelt iedere speler zijn code in. Volgens Marijn was het een beetje onduidelijk hoe het moest. De pijltjes waarbij het geko zen cijfer moet komen te staan zijn er onduidehjk. Om het makkehjk te maken, kun je minder dan zes cij fers instellen maar wij begonnen met alles tegelijk. Tenslotte is het een spel vanaf acht jaar en wij zijn een stuk ouder. Om achter de code van de tegenpartij te komen moe ten er vragen gesteld worden. Deze vragen staan op kaartjes in de vorm van sommen. Er zijn drie soorten. Alleen met optellen en af trekken, alleen met vermenigvuldi gen en alleen met delen. Wij ge bruikten alles doorelkaar. Daardoor moet de tegenpartij vra gen beantwoorden zoals; Hoeveel is de som van alle cijfers van de code" of 'Wat is de uitkomst van het eerste maal het derde min het vijf de cijfer.Om ste beurt beantwoor den de twee spelers de vragen over hun eigen code. Op deze ma nier knjg je stukje bij beetje infor matie waarmee de code van de ander is te kraken. Wanneer je één cijfer vond, bleek het een stuk makkelijker te worden. Vooral de vragen waarbij slechts twee cijfers uit de code een rol spelen, bieden opening. Wanneer je weet dat het eerste cijfer gehjk is aan het derde cijfer en ze zijn samen tien, dan wordt duidelijk dat het eerste en derde cijfer een vijf is. Marijn bleek enorm goed deverschillende som men en uitkomsten met elkaar te kunnen combineren. Dat kwam volgens hem doordat hij op school nog regelmatig sommen krijgt waarbij moet uitzoeken hoevel x waard is. Hij voelde zich af en toe een dedective en stelde zich voor hoe hij de code van zijn vijand moest snappen. Zodra beide spe lers een cijfer van de tegenpartij hebben, werd het een race tegen de klok. De notitieblaadjes die bij het spel zitten, vond Marijn niet goed. Voor zijn snelle berekenin gen was een groot kladblok hcindi- ger. „Dan kun je de uitkomsten onder elkaar zetten en beter met elkaar in verband brengen." vol gens hem. De bijgeleverde pennen waren ook niet van een beste kwa liteit. Maar alles bijelkaar toch volgens Marijn „een spel dat ik niet snel op mijn verlanglijstje zou zetten (ook niet nu ik het beter ken) maar toch wel leuk is om te krijgen. Kraak de Kode of de Kodekraker kost ongeveer f 39,95. AMSTERDAM - De jongste krant van Nederland heel Primeur. Ze is bedoeld voor kinderen vanaf tien jaar. Zij verschijnt iedere week op donderdag en kost f 1,95 in 8e winkel. Een abonnement is mogelijk. Het is een echte krant, waarin het nieuws uit heel de wereld staat. De artikelen zijn geschreven voor en soms ook door kinderen tot achttien jaar. Het is een bijzondere krant. Zij wordt gemaakt ondei leiding van Aukje Holtrop. Aukje werkt voor 'Vrij Neder land' en maakt daarvoor onder andere de wekelijkse kin derrubriek. Zij is erg blij dat er nu een hele krant van twintig (halve jpagina's voor de jeugd is. In Engeland wan zo'n soort krant er al. „Tegenwoordig begrijpen steeds meer mensen dat wat in de wereld gebeurt, kinderen aangaat. Nieuws interesseert kinderen. Wanneer ze op een manier die ze begrijpen met nieuws kunnen omgaan, serieus worden genomen, voelen zij zich betrokken bij hun wereld." Volgens Auke, is het geen krant met kindemieuws. „In deze krant staan geen berichten zoals 'Jeroen redt cavia van de verdrinkingsdood'. Het gaat om nieuws waar kinde ren, waar ook ter wereld, bij betrokken zijn. Wanneer wt bijvoorbeeld schrijven over de toestand in Irak, intervie wen we een meisje dat daarmee te maken heeft. (Talina uil Koeweit zit nu noodgedwongen in Nederland op school.) En als een minister besluiten neemt waarvan jongeren di gevolgen merken, besteden we daar aandacht aan." (Mi nister verbiedt seks voor jongens onder de zestien.). In de eerste krant staat nieuws over het televisieprogran ma Klokhuis, het bromfietsen-rijexamen en verder veel 'algemene' artikelen. Over hoeveel een Russische Big Mac kost, over gepest worden, niet kunnen lezen en schrij ven, drinken, een verzonnen taal, het verdwijnende tro pisch regenwoud, theater-, sport- en computerrubrieken- Een complete eens in de week verschijnende landelijk! krant. Of de krant een succes wordt is onzeker. Een kinderpagina in een grote mensenkrant is heel wat anders dan eel aparte krant die speciaal gekocht moet worden. De ma kers hopen stilletjes, dat heel veel scholen een abonne ment voor hun leerlingen willen nemen enheel veel oudere mensen of mensen die een gewone krant te moei lijk vinden om te lezen. Een jaarabonnement kost f 90,-- een proefabonnemenl van 10 weken kost f 17,50. Het eerste nummer was twet dagen na het verschijnen, in Leusden overal uitverkocht

Leusder Krant | 1990 | | pagina 12