Intocht Sint hangt aan zijden draadje Groene Zoom weer open Snoeigoede Ferrari buldert 60 minuten door Leusden SERVA VOLVO KIISTAD B.V. SALOMONS S Geen woningen in Leusden! emeente heeft ruim rie miljoen over Auto te water Middenstand breekt met traditie GS kiezen voor Flevopolder Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden woensdag 31 oktober 1990 - 22e jaargang no. 27 Konijntje in De Wetering HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV rkrant middel van acties aandacht aan het kinderfeest besteden. „We zullen het dit keer alleen doen," zegt voor zitter Fred Timmer. „In voorgaan de jaren hadden wij een gezamelij- ke kassabonnenactie met de win keliers van de Hamershof, maar we willen het nu eens alleen probe ren." Dat de oorzaak daarvan onenig heid met het andere winkelcen trum zou zijn, wordt door Timmer ontkent. „Het komt dit jaar gewoon zo uit en het zou best kunnen dat wij volgend jaar weer samenwerken." Volgens Timmer wordt de soep niet zo heet gegeten als hij nu wordt opgediend, want hij kan zich moei lijk voorstellen dat er dit jaar hele maal geen intocht zal zijn. Hij sug gereert zelfs dat er op het ge meentehuis gesprekken gaande zijn tussen winkeliers en de ge meente om de zaak te redden. Daar weet men echter nergens van. „De gemeenteraad heeft be sloten om geen subsidie voor de intocht te geven," zegt wethouder Vroon, die teleurgesteld is dat de winkeliers het er bij willen laten zitten. Het ziet er dus naar uit dat kinderen die toch Sinterklaas wil len zien moeten uitwijken naar el ders. Bijvoorbeeld naar Achter veld, waar de winkeliers ook geen subsidie krijgen, maar voor wie dat geen reden is om de intocht af te gelasten. Voorzitter Henn Schou ten laat daarover geen onduidelijk heid bestaan. „Sinterklaas niet in halen zou hier onmogelijk zijn. Daar zijn wij Achtervelders voor." Hij verbaast zich over de hou ding van de Leusdense winkeliers. „Ik begrijp niet dat het daar een probleem is. Er zijn in de Hamers hof 50 winkeliers en onze vereni ging telt maar 17 leden. Maar wij betalen gewoon allemaal mee en de intocht gaat door met of zonder subsidie." Die is vorig jaar volgens hem op aanraden van de toenmali ge wethouder Blom wel aange vraagd, omdat de Leusdense win keliersverenigingen ook geld van de gemeente kregen. Volgens Schouten hebben zij dat geld zelfs nog tegoed, omdat dit nog niet op hun rekening is overgemaakt. De Achtervelders hebben er echter vrede mee dat zij het dit jaar zonder gemeentelijke bijdrage moeten stellen. AMERSFOORT DEALER Amslcrdamsewcg 7 tel 033-630154 MOLENAAR CITRÖËN Nijverheidsweg Noord 61 Amersfoort Tel. 033-630304 Donderdag koopavond. VOOR BETER BOUWEN EN WONEN LEUSDEN - Op de Kanaal- weg is in de nacht van zon dag op maandag een automo bilist van de weg geraakt en het Valleikanaal ingereden. Een wandelaar trof de auto maandagochtend in het wa ter aan en waarschuwde de politie. Die traceerde de ei genaar, een 22-jarige coun terchef uit Leusden. Die bleek in zijn bed te liggen. „Ik dacht, morgen zien we wel verder", moet volgens de politie het nuchtere com mentaar van de knaap ge weest zijn op de vraag waar om hij de auto 's nachts in het water achterliet. De politie vermoed dat de ongelukkige manoeuvre met het gebruik van drank te maken heeft. De auto is inmiddels geborgen. MITSUBISHI DEALER Hooffwég 45 - Amersfoort Telefoon 033-724824 H IT n" I' III II <T1II! »OOKS> KA5TENWAND-SYSTEEM LEUSDEN - „Komt de Sint wel of niet," is de vraag die de Leusdense kinderen zich dit jaar moeten stellen. Voor het eerst sinds jaren dreigt Sinterklaas niet welkom te zijn in Leusden. Het ziet er naar uit dat ouders met him kinderen naar Achter veld of Amersfoort moeten, om de aankomst van de goedheilig man mee te kunnen maken. De gemeente en de winkeliersver enigingen van De Hamershof en De Biezenkamp staan namelijk lijnrecht tegenover elkaar in een conflict over de intocht van de Sint. De winkeliers zeggen dat het om een cultureel feest gaat, waar zij wel aan willen meebetalen, maar waarbij de gemeente ook over de brug moet komen. De gemeente vindt echter bij monde van wethouder Vroon van cultuur, die daarbij gesteund wordt door de gemeenteraad, dat het een puur com merciële aangelegenheid is, waarvan de winkeliers het meeste profijt hebben. Kortgezegd gaat het dus om de vraag 'wie zal het betalen'. broken worden. Ook de waarde van het natuurge bied de Schoolsteegbosjes is te groot om daar te bouwen. Over het gebied bij Stou- tenburg zeggen GS dat daar een waardevol bekenland- schap is. Daarom ligt het vol gens GS voor de hand om ook daar af te zien van 'verstede lijking', hoewel woningbouw bij Stoutenburg niet helemaal wordt uitgesloten. Als alter natief zou bij Hooglander veen langs de spoorlijn Amersfoort-Zwolle gebouwd kunnen worden. Liever nog ziet GS dat de Flevopolder voorziet in de Utrechtse be hoefte aan meer woningen. Het voorstel van GS moet door Provinciale Staten wor den goedgekeurd, waarna het als leidraad voor het nieuwe streekplan, dat na 1995 van kracht wordt, kan dienen. De afgelopen maan den kwamen comité's uit Stoutenburg en Leusden- Zuid in actie tegen mogelijke plannen van de provincie om grote aantallen woningen in deze gebieden te bouwen. Bij de gemeente is nu een struc tuurschets in voorbereiding, dat een antwoord moet zijn op de provinciale nota's, die dit jaar over dit onderwerp verschenen. Bij een informatiebijeen komst over deze structuur schets vorige week in De Korf bleek dat dat de comi té's elkaar de bal toescho ven. Eind november zal de gemeenteraad een beslissing nemen over de lokaties waar volgens haar gebouwd zou kunnen worden. 'djllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllKf 1 SINT KOMT NIET: UTRECHT/LEUSDEN - Te genstanders van woning bouw in Leusden-Zuid kun nen voorlopig opgelucht ademhalen. En ook het comi té van Verontruste Stouten- burgers hebben, hoewel in mindere mate, reden tot te vredenheid. Fonds Bovenwijkse Voorzieningen. Uit deze pot worden alle betalingen voor projecten gedaan waar alle Leusdenaren van kunnen profite ren en niet alleen de inwoners van bepaalde wijken. Op aandrang van de gemeente raad wordt enkele keren per jaar gekeken of in dit fonds meer of minder zit dan nodig is. Zo blijkt nu dat er een fors bedrag is bespaard op de kosten van de aansluiting van Leusden op de A 28. Ook de kosten van de reconstructie van de Groe ne Zoom en de Randweg, die voor deze aansluiting nodig was, viel en kele tonnen mee. Een woordvoerder van de ge meente sluit met uit dat een van de oorzaken van de meevaller het ver anderde aanbestedingsbeleid van Leusden is. Enkele weken geleden werd bekend dat door dit andere beleid een aantal projecten, waar- onde de reconstructie van de Groe ne Zoom/Randweg, goedkoper uit vielen. Voorheen kregen een be perkt aantal ondernemers ge meentelijke opdrachten toege schoven. Sinds vorig jaar worden er echter meerdere bedrijven uit genodigd offerte te doen voor op drachten, waarna de laagste in schrijver het werk mag uitvoeren. Jarenlang organiseerden de win- keliersvereningen van De Hamers hof en De Biezenkamp de intocht van Sinterklaas, waarvoor zij van de gemeente een subsidie van 2500,-- kregen. Daarbij zorgde de gemeente ook voor de dranghek ken en de Sint werd door de burge meester op het bordes van het ge meentehuis toegesproken. Eerder dit jaar liet de gemeente raad echter weten van deze ver plichting af te willen, omdat zij het kinderfeest een puur commerciële aangelegenheid vindt. „Dan maar geen intocht," is de reactie van de winkeliers, die wethouder Vroon ook na een gesprek op het ge meentehuis niet wisten te overtui gen van de noodzaak van een ge meentelijke bijdrage. „We willen best nmeebetaJen," zegt Pim Berg huizen, voorzitter van de winke liersvereniging De Hamershof, „maar onze energie steken we toch liever in onze eigen acties, die een duidelijk effect hebben op onze verkopen." „De intocht heeft mets met onze omzet te maken, maar is een cultu rele zaak. Iedereen kan er naar komen kijken en hoeft daar niet voor te betalen. In Amersfoort is de organisatie in handen van een ge meentelijke commissie en m ande re plaatsen doen de Oranjevereni gingen het. Het zou bijvoorbeeld georganiseerd kunnen worden door de Culturele Raad, waarbij de Sint elk jaar ergens anders in de gemeente aankomt, zodat Leus- den-centrum, Leusden-Zuid en Achterveld eens in de drie jaar aan de beurt komen," vindt Berghuizen. Volgens een voorlichtster van Amersfoort is de intocht in de kei- stad echter geen aangelegenheid van de gemeente. Daar is de orga nisatie sinds jaar en dag m handen van Ambion, de winkeliersvereni ging van de binnenstad. De Cultu rele Raad staat gereseveerd tegen over de suggestie dat zij de intocht zou moeten gaan organiseren. Voorzitster Ineke Hazelhoff wil niet direct nee zeggen tegen een even tuele betrokkenheid, maar vindt ei genlijk wel dat het om een zaak van de winkeliers gaat. „Als iemand ons hierover zou benaderen, zal ik het met het bestuur bespreken," zegt zij. Een definitief antwoord kan zij niet geven, omdat zij zich door de vraag overvallen voelt. „Als er dit jaar nog iets georganiseerd moet worden, zal dat wel snel moeten gebeuren, want het is wel kort dag," denkt zij. Dat wil niet zeggen dat er hele maal geen Sinterklaasfeest zal zijn in Leusden, want de ondernemers van de Hamershof hebben De Korf voor twee middagen gehuurd voor een kinderfeest, waarbij de Sint de eregast zal zijn. Ook de winkeliers van de Biezenkamp zullen door (advertenties) DORPSSTRAAT 277 SCHERPENZEEL TEL 03497-1758 Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben dinsdag avond besloten om af te zien van woningbouw in Leus den-Zuid en ook uitbreiding bij Stoutenburg is voorlopig niet meer aan de orde. In een voorstel aan de Provinciale Staten, dat half december be sproken zal worden, zeggen GS dat het gebied deel uit maakt van de overgangszone tussen de Utrechtse Heuvel rug en de Gelderse Vallei. Die eenheid mag niet door- LEUSDEN-Een droom werd werkelijkheid. Spannende tijden voor de drie Ferrari-fans uit Leusden. Arno (2x) en Maarten wachtten zaterdag vol spanning of'hun' Ferrari voor komt njden. Immers, bij regen zou het hele feest niet doorgaan. Gelukkig, ondanks een enkel spatje, werd de droom werkehjkheid. Met glanzende oogjes genoot het trio van de heuse Itahaanse sportauto. Het spektakel werd helemaal compleet toen er ook nog een rondntje op het programma stond. De jongens maar dralen en treuzelen. Geen trek meer in een ritje? De oorzaak werd snel duidehjk, het laatst instappen betekende voorin zitten. En dat wilde natuurhjk iedereen. Hoe het hele avontuur werd beleefd staat op de Kinderkrantpagi na iEUSDEN - Sinds gisterenmiddag kan het doorgaande verkeer ïeer gebruik maken van de Groene Zoom en de Randweg, leide wegtracé's werden om drie uur weer opengesteld voor de weggebruiker. De tussen Larikslaan (Princenhof) en Speel- :axmp ('t Ruige Veld) gelegen delen van de wegen hebben de /gelopen maanden een ingrijpende reconstructie ondergaan. )at was nodig in verband met de aansluiting van Leusden op de I-28. Als die aansluiting eind november eenmaal een feit is, [rijgen Groene Zoom en Randweg naar verwachting veel ver teer te verwerken. Ramingen gaan ervan uit dat binnen twee a lrie jaar zo'n 20.000 voertuigen per etmaal de aansluiting uilen gaan gebruiken. Op de kruispunten Groene Zoom/Randweg en Randweg/ Iwarteweg zijn verkeerslichten geplaatst. De verkeerslichten op de kruising Randweg/Groene Zoom worden bij de opening van de aansluiting op de A-28, op 23 november, in gebruik genomen. Die zullen 24 uur per dag werken. De verkeerslich ten op de kruising Randweg/Zwarteweg zijn gisteren in wer king gesteld. Bij de afstelling is rekening gehouden met een vlottedoorstroming van met name het fietsverkeer. De gereconstrueerde delen van de Groene Zoom en de Rand weg zijn aanzienlijk verbreed. Ter besparing van asfalt is voor de onderlaag gebruik gemaakt van betongranulaat. Dit is een recyclingprodukt dat bij deze reconstructie voor de eerste maal in Leusden is toegepast. In totaal is 3.000 ton betongranu laat en 5.000 ton asfalt verwerkt. In de middengeleiders is 3.700 m2 klinkerverharding aangebracht. De totale kosten van de reconstructie bedragen een kleine drie miljoen gulden. =;iiiiiiiiiilllllillllliiilliilliiiiillliillllillillliiiiiiiïï eerder was aangekondigd. Bij de publikatie van de begroting werd onder meer bekend dat de afval stoffenheffing de komende jaren fors omhoog zullen moeten, omdat de Afval Verwerking Rijnmond (AVR) de gemeente ook meer kosten in rekening brengt voor de verwerking van het Leusdense huisvuil. Ook de onroerend goed en de hondenbelasting staan op de nominatie om verhoogd te worden. De politieke partijen krijgen vol gende maand bij de algemene be schouwingen de kans om hun me ning over deze verhogingen te ge ven. Zij zullen dan ook over de be steding van de meevaller kunnen praten. De meevaller is afkomstig uit het ...„Schuiven met de Zwarte Piet"... DEN - Kort na het bekend rorden van een begrotingste- rt, dat groter is dan werd ver- cht, kan de gemeente een evaller melden van ruim 3 liljoen golden. Daarmee kan niet alleen het tekort van 1989 589.000,--) worden gedekt, r er kan ook een bedrag opzij worden gezet, waarvan de rente (jen goed kan komen voor de te- torten over de jaren 1991/94. Daarvoor moet 1.240.000,-- in de Algemene Reserve worden gestort. Met het restant van 1.380.000,-- kunnen dingen wor den betaald, die nu nog niet in de begroting zijn opgenomen, maar waarvan de gemeenteraad vindt, dat ze wel nodig zijn. Een van de mogelijkheden is om de gemeentelijke belastingen en ta rieven minder te verhogen dan

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1