likschade en gewonden ip gemeentelijke wegen „Het begon met een paard...." Rood, robuust is matador voor kuilgras Emblemen-diefjes in de kraag gevat Extra vrij voor basisscholen Garantie voor Sint Joseph WS in feeststemming Plasticcontainer Gunstig resultaat OVM Aannemer Van Schoonhoven jubileert: As-sie grote koeie heit, hej d'r niks an' Dronkeman in slagerij plaatselijk nieuws dat zich bezig houdt met het verrichten van grondwerken, het aanbrengen van riolerin gen en verhardingen en cul tuurtechnische werken, zoals het aanleggen van sportterei- nen en tennisparken en infra structurele werken. Zo is men bezig met het bouw- en woon- rijpmaken van een groot bun galowpark m Drente; - het transportbedrijf be schikt momenteel over 25 vrachtwagens voor nationaal en internationaal vervoer, trai lers, diep- en semidiepladers en kippers. Ook verhuurt men kranen voor de bouw; - het matenaalverhuurbednjf, dat twintig stuks materieel voor de wegenbouw voor ver huur bezit, voornamelijk voor eigen gebruik in het aanneme- rungsbedrijf, zoals bulldozers, shovels, hydraulische, mobie le en rupskranen; - de betonwanden BV, die in 1983 werd oogericht; een pro- duktiebednjf dat hoofdzake lijk betonnen geluidwerende wanden produceert. Het jubilerende bedrijf Van Schoonhoven functioneert naar de mening van de direk- tie optimaal en heeft z*ch een uitstekende positie verworven in en buiten de regio. Dat leidt uiteraard wel eens tot irritatie, een normaal verschijnsel, met name als het gaat om op drachten tussen collega's, lees concurrenten. In het verleden hebben zich daaromtrent met name in het politieke veld wel eens problemen voorgedaan. Gemt-Jan van Schoonhoven, daarmee achteraf nogmaals geconfronteerd en sprekende namens de huidige direktie: 'Inderdaad, wij zijn daarbij in het verleden ooit betrokken geweest. We hebben er toen onze vraagtekens bij geplaatst, maar we hebben het nooit echt goed kunnen bevatten. Wie en wat tegen ons is of ooit is ge weest is voor ons van geen belang. We zijn regionaal een sterk bedrijf; dat weet ieder een. Het gaat er eigenlijk al leen om hoe sterk je bent en iedereen weet dat kwaliteit hoog m ons vaandel is ge schreven. Dan vraag je je ver der wel eens af: waar maken ze zich dan op dit moment nog verder druk over'. En Van Schoonhoven voegt er tenslotte aan toe: 'Weet u wat voor ons eigenlijk het al lerbelangrijkste is? Ons bedrijf draait fantastisch. Alles van wat er destijds over ons bedrijf is gezegd of gesuggereerd heeft geen enkele invloed ge had op de ontwikkeling en het succes van Van Schoonhoven. En dat is een bewijs dat het ons buitengewoon goed gaat'. LEUSDEN - De Milieu- werkgroep van de Raad van Kerken te Leusden heeft er in een brief aan het gemeentebestuur op aangedringen nieuwe ini tiatieven te ontwikkelen met betrekking tot het hergebruik van met name plastic. Op de gemeente- werf heeft bij wijze van proef een plasticcontai ner gestaan, waar de bur gers hun afval in konden storten. Een oproep tot inzameling is toen, na overleg met de gemeente, in diverse kerkbladen verschenen. Helaas bleek dat het slechts om een proef van de firma Spitman te gaan. Nu komen alle inzame laars voor niets naar de werf. De Milieuwerkgroep van de Raad van Kerken pleit voor het op korte termijn plaatsen van plasticcon tainers, liefst in de win kelcentra naast de glas containers. Het verzoek wordt onder steund door het Comité Milieuzorg Leusden. ISDEN - Het gemeentebestuur Leusden is met het taxibe- f L-tax in onderhandeling r alternatieve manieren van nbaar vervoer in bepaalde en van de gemeente. De ge- hten gaan uit naar een belbus voor inwoners van uithoeken van de gemeente, waar het reguliere openbare vervoer verstek laat gaan. Het gaat met name om de verbin ding tussen Leusden-Zuid en Leus den-Centrum. Ook voor het ver voer van de toekomstige bewoners van het asielzoekerscentrum aan de Doornseweg zien b&w een der gelijke regeling wel zitten. LEUSDEN - Met de aanhou ding van een viertal jeugdige Leusdenaren, van rond de twaalf jaar, is deze week een groot aantal diefstallen va auto-emblemen in de ge meente opgelost. De zaak kwam aan het rollen toen ou ders van de knapen de daden van hun zoons meldden. Twee andere jongens moeten ia verband met deze zaak oog gehoord worden. Het viertal heeft inmiddels bekend zeker 75 emblemen van auto's te hebben verwij derd. Ruim dertig daarvan waren nog in het bezit van de jongens en konden aan de politie worden overgedra gen. De emblemen werden op school verkocht. Vast is komen te staan, dat een groot aantal gedupeer den geen aangifte van de diefstallen heeft gedaan. De politie roept die mensen als nog op zich te melden. Een woordvoerder van de politie benadrukt dat hij de moed van de ouders om de zaak op te lossen prijst: „Wij ervaren dit als zeer positief', aldus de politie. Geprobeerd zal worden tot een financiële regeling te komen. LEUSDEN - De Onderlinge Verze- kerings Maatschappij Leusden (OVM) heeft een goed jaar achter de rug. Dat bleek tijdens de alge mene ledenvergadering, die vo rige week donderdag in hotel De Roskam in Achterveld werd ge houden. De voorzitter deelde de ruim veertig aanwezigen mee, dat de provisiestijging bij de brandverze kering, de oudste activiteit van de in 1896 opgerichte OVM, in 1989 5% bedroeg. De sector vana-verzeke- ringen bleek opmeuwe de snelst- stijgende. In die branche boekte OVM een stijging van 56%. Opval lend daarbij was het hoge aantal inzittenden en rechtsbijstandsver- zekeringen, dat werd afgesloten bij auto-verzekeringen. Dat het klimatologisch een roe rig jaar was bleek uit het aantal gevallen van aangemelde storm schade. De OVM noteerde m 1989 56 schadegevallen, tegen 0 een jaar eerder. LEUSDEN - Directeuren van de Leusdense basisscholen mogen vanaf 1 januari 1991 zelf beslis sen of kinderen buiten de school vakanties maximaal 10 dagen per jaar vrij kunnen krijgen. Tot nu besliste de leerplichtambtenaar van de gemeente hierover. Schoolhoofden kunnen nu al maximaal 2 dagen vrij geven, als de ouders van een leerling van wege bijzondere redenen, zoals een bruiloft of een begrafenis, daarom vragen. Er is een lijst met voorwaarden op gesteld, waaraan het verzoek om extra vnje dagen moet voldoen, waar het schoolhoofd zich aan moet houden als hij zelfstandig over het verzoek wil beslissen. Daarin worden onder meer kinde ren van buitenlanders genoemd, als groep waarvoor de extra verlof regeling van toepassing zou kun nen zijn. Dat geldt dan voor familie bezoeken in het land van herkomst, waarvoor extra vrij gekregen kan worden voor een periode van maximaal 2 weken éénmaal per drie jaar Ook sociale omstandig heden kunnen tot vrij buiten de schoolvakanties leiden. LEUSDEN - Het is allemaal begonnen met een paard van 427 gulden en een wagen met tuig voor nog eens een dikke driehonderd gulden. Het geld leende Gerard Jacob van Schoonhoven (in de wandeling Job) van zijn zuster uit Nijme gen. Job startte zijn bedrijf op 9 september 1940. Helaas heeft hij het gouden jubileum van het in vijftig jaar explosief ge groeide bedrijf met mogen meemaken; in december vorig jaar overleed de oprichter op 80-jarige leeftijd na een turbu lent leven van ondernemer schap. G.J. van Schoonhoven Ver enigde Bedrijven B.V. met een hoofdkantoor in Veenendaal en een filiaal aan de Am- bachtsweg in Leusden is na een halve eeuw een bloeiende onderneming geworden met een personeelsbestand van rond de honderd vijftig man nen en vrouwen. Drie zonen van de oprichter, Jan (49), Gert-Jan (42) en Harry (36) vor men thans als een hechte drie-eenheid de gezamenlijke direktie. Job, de pater familias en op richter, startte wat van oor sprong een transportbedrijf was en dat zou het dan ook moeten worden, vandaar dat paard en die wagen van in to taal rond de benodigde acht- honder gulden in het eerste oorlogsjaar 1940. Hij weigerde consequent voor de Duitse be zetters te werken en daarom was hij uitsluitend aangewezen op plaatselijke transporten en sleperswerk. In feite had hij dus aan de vijand rijk kunnen worden, maar daar stond te genover dat hij populair werd in de regio en een flinke klan tenkring kon opbouwen. Tegen het einde van de oor log bezat Van Schoonhoven vier paarden en een even groot aantal wagens. Maar het noodlot sloeg toe: twee paar den werden door jachtvliegtui gen doodgeschoten - luchtge vechten en -aanvallen waren aan de orde van de dag in de nadagen van de tweede we reldoorlog - en de andere twee paarden werden door de Duitsers ten behoeve van hun smadelijke aftocht gevorderd. Van Schoonhoven kon dus na afloop van de oorlog in 1945 Zo'n veertig boeren toonden belangstelling voor het machinaal verstrekken van veevoer. LEUSDEN/ACHTERVELD - Robuust schuift de matador door de stal. Met een constante brij voer opzij werpend voldoet de matador -wat de afnemer betreft- aan de verwachtingen. De veertig toegestroomde boeren zijn -des boers wellicht - nog sceptisch. „Als je grote koeien hebt, heb je er niet zoveel aan. Dan moetje veel te vaak de bak bijladen." Maandagmiddag, 14 uur. Bij boer Rutte wordt 'de meest ideale oplossing voor de veehouder die geen rommel in de kuil wil' gedemonstreerd. Voor de show is eveneens een veertigtal koeien op stal neergezet. De kuiluithaal- doseerbak doet zijn werk, of het nu met bieten is of met kuilgras of met ongehakseld gras. De boeren volgen trouw de showmaster. Na de bietenronde verplaatst het gezelschap zich naar de kuil. Plastic en autobanden worden verwijderd en de machine doet de rest. Hier nog overwegend goedkeurend gemompel. Het kuilgras gaat richting stal. „Juist voor boeren met een later ingebouwde stal is deze uitvinding van belang. Door de meestal krappe werkvloer en het kleine werkoppervlak van de Robuust is deze uitvinding een uitkomst voor deze boeren. Het bespaart gigantisch veel arbeid en dat is zeer belangrijk in een boerenbedrijf. Zeker in deze tijd." De staalsterke dubbelmessen snijden de kuilvoerplakken exact op maat. De bediening (arbeidstijd!) kan volledig vanaf de tractor geschieden. Alleen het laatste restje voer, dat in de bak achterblijft, vraagt even de hand en schop van de boer. Agrarische handelsonderneming Van Burgsteden uit Achterveld, verzorgde deze demonstratie met de Robuust. weer van voren af aan begin nen. Hij begon met de aankoop van een Dodge, een twintig jaar oude legerauto. Die auto is overigens nog steeds aanwe zig in het bednjf. Twee jaar later kocht hij een eerste dragline, een investering, gro ter dan de waarde van het ge hele bedrijf. Volgen we de historie van het bedrijf verder dan komt in 1948 de vergunning af van een bodedienst tussen Veenen daal en Twente. Die vergun ning werd overgenomen van een vroegere werkgever van Van Schoonhoven, een trans portondernemer, bij wij hij als chauffeur ooit had gewerkt. Die bodedienst floreerde van wege de bloeiende textielin dustrie, zowel in Veenendaal als in Twente. Maar toen daar aan een emde kwam rond de jaren vijftig als gevolg van de weggevallen afzetmarkten met name in het voormalige Ne- derlands-Indië was het ook met die transporten al snel ge daan. HET PANHUIS Herinneringen bewaren de huidige opvolgers van de op richter aan het Panhuis in Vee nendaal. Dat was het ouderlijk huis, waar m het jaar 1952 nieuwbouw plaats had: er moest een garage worden ge bouwd. Daarvoor was er al leen een houten loods. Zes jaar later verhuisde men van het Panhuis naar de huidige loka- tie aan de Industnelaan. Dat betekende in feite het einde van een stuk histone. Het jaar 1960 zou een be langrijke fase inluiden in de ontwikkeling van het bedrijf. Daar was om te beginnen het begin van de wegenbouw, de sector grond-, weg- en water bouw, inmiddels de zwaarste 'poot' van de onderneming. Als hoofduitvoerder werd aange trokken de inmiddels min of meer als legendarisch ge boekstaafde Jan Bannink, een hoofduitvoerder van het be drijf, die ten behoeve van de Leusdense sportgemeen- schap belangrijke initiatieven ontwikkelde, adviezen ver leende met betrekking tot een sportpark en een ijsbaan en naar wie dan ook een park is vernoemd. Jan Bannink had ui teraard ook zijn grote verdien sten voor het bedrijf Van Schoonhoven; hij had een be langrijk aandeel m de groei van het wegenbouwbedrijf. Het jaar 1960 was in nog een ander opzicht belangrijk voor de onderneming; het was het jaar waann men de spectacu laire opdracht kreeg voor de aanleg van een twaalf kilome ter lange tankbaan op de Leus- derheide. In een half jaar tijd moest maar liefst zeshonder- duizend kubieke meter grond worden verzet. Op dit moment wordt de on derneming gevormd door een vier-eenheid met als paraplu de holding Veremgde Bedrij ven BV. geleid door de eerder genoemde drie direktieleden. De vier bedrijven zijn: - het aannemeningsbednjf, I JTERVELD/LEUSDEN - Het de afgelopen week flink raak 0! ie Leusdense wegen. Bij het f 1 jaken van de balans kon veel jcbade worden genoteerd, o! ran voertuigen bleken na bot- f jtn rijp voor de schroothoop. |I het lichamelijk letsel viel het fë .hoewel een aantal fietsers II bromfietsers lichte en soms 2 zwaardere verwondingen K |ep bij aanrijdingen. In een en- geval was opame in het zie- hois noodzakelijk. =n 17-jange meisje is donder- nuddag gewond opgenomen in nekenhuis na een aanrijding op Arnhemseweg. Het meisje, dat i bromfiets bestuurde, werd rhet hoofd gezien door de be- :der van een vrachtauto, die vanuit een uitrit de Arnhemseweg op wilde rijden. De vrachtwagen werd bestuurd door een 29-jarige inwoner van Opheusden. Een fietser raakte vrijdag licht gewond bij een aanrijding op de kruising Postweg/Asschatterweg. De fietser verleende geen voor rang aan een bestuurder van een automobilist uit Barneveld. Een personenauto werd vnjdag totaal vernield, toen hij werd aan gereden door een bus. De bestuur der van de auto, een inwoonster van Swifterbant, stopte op de Arn hemseweg bij de bushalte ter hoogte van de Schutterhoeflaan om te keren. Tijdens die manoeuvre werd de auto gegrepen door de bus, die net aan kwam rijden. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Een bromfietser raakte zater dagmorgen omstreeks half negen licht gewond bij een aanrijding op de Hessenweg in Achterveld. De bromfietser werd niet opgemerkt door de bestuurder van een auto, die rechtsaf wilde slaan. Daarbij sneed hij de bromfietser, die bij de aanrijding ten val kwam. De brom fiets bleek overigens te zijn opge voerd en is uit het verkeer geno men. Op de kruising Heetvelderweg/ Treekerweg raakte een automobi list zaterdag de controle over zijn vervoermiddel kwijt. De auto werd leeg in een greppel aangetroffen. Later meldde de eigenaar van het voertuig zich op het politiebureau. Materiële schade was zondag omstreeks kwart voor vier het ge volg van een aanrijding op de krui sing Olmenlaan/Zwarteweg. Een 35-jarige automobiliste uit Huizen verleende bij het oprijden van de kruising geen voorrang aan een 27-jarige Stoutenburger, die op de Zwarteweg reed. Een aanrijding was het gevolg, waarbij alleen ma teriële schade ontstond. Een inwoner van Leusden raakte vrijdag op de Maanweg de cotrole over zijn auto kwijt. De man raakte in een haakse bocht aldaar van de weg en belandde in een greppel. De auto moest zwaar beschadigd worden afgesleept. In de nacht van zondag op maan dag raakte een autobestuurder op de Groene Zoom de macht over het stuur kwijt. De auto raakte van de weg, raakte een lichtmast en kwam in de berm ioi blilstand. De auto werd leeg aangetroffen. De eige naar van het vervoermiddel heeft zich nog niet gemeld. Materiële schade was woensdag het gevolg van een aanrijding op de Hessenweg in Achterveld. Een achteruitrijdende bestuurder van een vrachtauto merkte te laat dat achter zijn vervoermiddel nog een personenauto stond. Een aanrij ding was het gevolg. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Drie automobilisten raakten maandag omstreeks half zes be trokken bij een kettingbotsing op de Arnhemseweg, ter hoogte van de Treekerweg. Een aanstormen de bestuurder uit Purmerend zag te laat dat twee voor hem rijdende auto's stopten. Een aanrijding was toen niet meer te vermijden. De drie betrokken auto's raakten zo zwaar beschadigd dat ze moesten worden afgesleept. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Vermoedelijk door de laagstaan de zon, zag een Leusdense automo biliste maandag op de kruising Smidse/Burgemeester Van de Postlaan een 17-jarige fietser over het hoofd. Het kwam daarbij tot een aanrijding. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Gerrit-Jan van Schoonhoven voor 'zijn' traject: de verbindingsweg tussen Noorderrandweg en de Groene Zoom, via de Zwarteweg. LEUSDEN/ACHTERVELD - Bur gemeester en wethouders staan positief tegenover het verzoek van Sint Joseph uit Achterveld om zich garant te stellen voor twwe leningen met een totaal be drag van ruim 2,5 miljoen gulden. Met de leningen wordt de reno vatie van de aanleunwoningen van 'Sine Cura' en de bouw van de woningen bvan het plan Esveld gefinancierd. Daarmee komt een einde aan het conflict dat er tus sen de gemeente het het bestuur van Sint Joseph was over het plan Esveld. Beide partijen konden het niet eens worden over de wijze waarop het plan uitgevoerd zou moeten wor den. Sint Joseph wilde onder meer niet m zee gaan met de Stichting Centrale Woningzorg uit Amers foort, die door de gemeente als projectontwikkelaar naar voren was geschoven. Door het conflict dreigde het contmgent woningen voor Achterveld verloren te gaan. De gemeente is nu echter tevreden over de wijze waarop Sint Joseph de zaak financieel heeft afgehan deld en wil de instelling met de garantie tegemoet komen. LEUSDEN - De politie trof in de nacht van donderdag op vrijdag, omstreeks half zes, in een slagerij in de Hamershof een insluiper aan. De mém, die royaeü aan Bacchus bleek te hebben geofferd, meende in de slagerij een geschikte plek gevonden om zijn roes uit te slapen. UHTER VELD - Muziekvereniging D WS was in volle glorie zaterdagavond bijeen. Drie jubilarissen werden extra ?t zonnetje gezet. Aanleiding was een langdurig lidmaatschap (een zelfs veertig jaar) van de vereniging. Door I_ 'kracht Sterk hield de gezellige bijeenkomst m restaurant De Roskam. De feestvarkens Van de Hengel, F vrü:amp en Blom kregen een hennnenngsspeld uitgereikt.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3