Panorama Lisiduna Kerktoren in slechte staat Edwin Rutten maakt 3r een muzikaal 'eest van Van Gerven en Boumans bereiken hoge graad muzikale perfectie Geslaagd koffieconcert m de muziekschool agenda-™ (as-entertainer m De Hakhorst film Nieuws uit de verenigingen „Een plek om te knutselen" plaatselijk nieuws LEUSDEN - "Liedjes blijven door de eeuwen heen hetzelfde. Dezelfde sentimentele klanken en altijd eindigend in I love you". Dit citaat van de componist Charles Ives (1874-1954) is zonder meer van toepassing op Amerikaanse songs uit zijn tijd. Het repertoire dat Annelies van Gerven (sopraan) en Lidwien Boumans (piano) afgelopen zondagmiddag in de Muziekschool ten gehore bracht bevatte echter zeer veel uiteenlopende stij len. En uit de gesproken inleidingen door de pianiste bleek de diepere inhoud van sommige teksten. Het Utrechtse duo mani festeerde zich als een hechte muzikale eenheid. Bijzonder in de smaak van het publiek vielen de Canciones populares Espano- las van M. de F alia. Het duo werkt al vele jaren samen. Dit gegeven draagt hij aan de hoge mate van muzikale perfektie waardoor hun vertolkingen wor den gekenmerkt. Enig mate van gedrevenheid kan hun niet wor den ontzegd. De invloed van le raar Herman Uhlhorn beperkte zich niet alleen tot de pianistiek van Lidwien Boumans. Het ope ningsconcert dat Uhlhorn vonge maand in Leusden gaf werd niet in de laatste plaats gekenmerkt door zijn losjes docerende inleidingen op de te spelen werken. Boumans legde zich vooral toe op het decla meren van de teksten. Ook zij wist hierdoor een hoge mate van be trokkenheid van het pubhek te be werkstelligen. Het openingslied "Meine Liebe ist gnin" werd direkt op een onstui mige manier vertolkt. In dit korte lied was de balans tussen zang en piano nog niet optimaal, maar al vanaf het tweede lied van Brahms was het evenwicht perfect. De compositie van G. Mahler "Ich bin der Welt abhanden gekommen" - ik trek me terug uit deze wereld - kreeg van Annelies van Gerven een intense vertolking met veel dynamische contrasten. De trefze kere zangeres wist haar stembe- heersing op een vrijwel constant hoog niveau uit te buiten, waar door de diepere inhoud van dit lied overtuigend kwam Het muzikale sprookje "Amou- reux séparés" op muziek van de Franse componist A. Roussel werd door Lidwien Boumans aan stekelijk voorgelezen. Evenals de inhoud van "Le jardin mouillé" waarin de neerdruppelende re gen in de pianobegeleiding aan sloot bij de gure werkelijkheid buiten de aula van de muziek school. Een aangenaam contrast met deze sfeer vormden de vier warmbloedige liederen uit Suite Canciones populares Espanolas van Manuel de Falla. Deze Lede ren zijn gebaseerd op Andalusi- sche volksmuziek. "Ik zal nie mand vertellen hoe groot de pijn in mijn hart is", luidde de strek- lang van het laatste Led "Polo". Felle staccato akkoorden en vloei ende arpeggio's stuwden de zan geres naar een vunge "echt Spaanse" uitvoering. Het gulle applaus moedigde Bou mans aan om de humor en speels heid van Charles Ives over te brengen. Onder aan de bladzijde van de partituur van het gekke Led "on the counter" schrijft de componist: "Hoewel er weinig kans voor is. is het te hopen dat dit Led niet serieus wordt genomen en niet in het openbaar zal worden uitgevoerd." Ook het tweede lied van Ives "The greatest man", waarin een jongetje in een opstel verhaalt over zijn vader kreeg een expres sieve interpretatie van Annelies Gerven. De twee meest serieuze Hermit Songs van S. Barber, gebaseerd op anonieme Ierse teksten uit de achtste tot dertiende eeuw, toon den aan dat het duo weloverwo gen te werk gaat in de keuze van het repertoire Het contrast met de daarop volgende Lederen van Brechten Weill was zowel wat be treft presentatie als inhoud zeer groot. De directheid van de stijl van Brecht - Weill kwam ook in deze keurige aula goed over. De subtiel opgebouwde spanning ontlaadde zich na deze met flair gebrachte Lederen in een enthousiast ap plaus. Ook dit tweede concert van de organisatie Koffieconcerten Leusden mag bijzonder geslaagd worden genoemd. Volgende concert: Zondag 18 no vember 1990 o.l.v. Gerard Wij- nands: Leusdens Vocaal Ensem ble. Jim ten Boske GHOST vr. t/m do. 13.30-18.45-21.30 uur. zo. ook 16.00 uur. DARKMAN 16 jr. vr. t/m do. 13.45-18.45-21.15 uur. zo. ook 16.00 uur. DICK TRACY vr. t/m do. 13.30-19.15-21.45 uur. zo, ook 16.15 uur. (behalve dinsdag). DAYS OF THUNDER vr. ma di. do. 13.30-19.15-21.45 uur. za. zo. wo. 19.15-21.45 uur. PRETTY WOMAN vr. t/m do. 13.45-18.45-21.15 uur. zo. ook 16.00 uur. THE HUNT FOR RED OCTOBER vr. t/m do. 13.30-20.30 uur. zo. ook 17.00 uur. ANOTHER 48 HRS. vr. t/m do. 13.30-19.15-21.45 uur. zo. ook 16.15 uur. MOVIECYCUS OP DINSDAG THE WALL Dinsdag 13.45-18.45-21.15 uur. DE REDDERTJES za. zo. wo. 13.30 uur; tevens zo. 16.00 uur. Muziekopleiding DWS ACHTERVELD - De Achterveldse muziekvereniging DWS start bin nenkort met een nieuwe muziek opleiding. Mensen van alle leeftij den, die een muziekinstrument willen gaan bespelen, zijn van wel kom bij de vereniging. DWS is met name op zoek naar trommelslagers in spé. Ook meisjes, die majorette willen worden, kunnen bij DWS worden opgeleid. Voor meer informatie kunnen belangstellenden contact opne men met penningmeester W. Wouters, Postweg 7, telefoon: 03425 - 1529. Open dag Nijntje LEUSDEN - Peuterspeelzaal Nijntje houdt donderdag 1 november een open dag. Van 9.30 uur tot 10.30 uur en van 13.30 uur tot 14.30 uur kun nen belangstellenden een kijkje komen nemen, om te zien hoe de speelzaal reilt en zeilt. Er is nog plaats voor nieuwe kinderen, die vanaf de leeftijd van 2 jaar geplaatst kunnen worden. Peuterspeelzaal Nijntje is geves tigd aan de Rozengaarde 22. (advertentie) UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 Naam: Frans van de Konijnenburg Beroep: Bedrijfsleider zwembad 'Octopus' Bekend van: Bondscoach nationale schoonspringploeg Favoriete plek: „De omstandigheden bepalen de plek" IvOENSDAG 31 OKTOBER 1990 LEUSDEN - De toren van de Nederlands Hervormde kerk aan de Arnhem- seweg in Leusden-Zuid blijkt in slechte staat te verkeren. Het zal naar schatting f 125.000,- gaan kosten om de toren te restaureren. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor het bouwwerk met voorrang op de lijst van te restaureren monumenten te plaatsen. De opknapbeurt zal mogelijk volgend jaar ter hand genomen worden. d'Ouwe Klomp Vogelshow kiest prins LEUSDEN - Carnavalsvereniging d'Ouwe Klomp maakt zich op voor de uitverkiezing van de nieuwe Prins Carnaval. De naam van de opvolger van Prins Douwe de eer ste wordt zaterdag 10 november, om elf over elf, bekend gemaakt. Achter de schermen is de naam van de nieuwe man inmiddels be kend. De scheldende prins neemt 10 november afscheid in De Hakhorst De zaal gaat om 20.00 uur open. Leden van de caranavalsvereru- ging hebben gratis toegang, niet- leden betalen 7,50. LEUSDEN - De Vogelvrienden hou den komend weekeinde de jaar- Ljkse vogelshow. De show wordt inmiddels voor de 23e keer in suc cessie gehouden. Plaats van han deling is De Til aan de Hamersveld- seweg, waar zo'n 300 exotische vo gels te bewonderen zijn. De inzen dingen zijn van tevoren gekeurd. De mogehjkheid bestaat om tijdens de tentoonstelling vogels te kopen. De openingstijden zijn: vrijdag, van 20.00 uur tot 22.00 uur, zaterdag van 10.00 uur tot 22.00 uur en zondag van 10.00 uur tot 16.00 uur ïehjkh, eling ■llege 5830 eigen vanl kerA kigis; .En slijk rken. IXUSDEN - 'Niet alleen jazz, maar ook klassieke muziek schouw ik als entertainment. We doen op het gebied van het atste te heilig, te serieus. Weet je dat Mozart in zijn tijd oziek leverde 'op bestelling'? Ik ervaar dat de laatste tijd zelf gelmatig. Zelfs kinderen op jonge leeftijd zijn te motiveren #>r muziek uit Don Giovanni of Entfuhring aus dem Serail, zo mij persoonlijk gebleken'. Edwin Rutten aan het woord. Een man die zijn muzikaliteit en ituositeit afgelopen zondagmiddag breed etaleerde in de termate geslaagde jazzmiddag van de Jazz Sociëteit Leusden de Hakhorst, daarbij optimaal terzijde gestaan door het trio »x Jasper. Maar een man ook, die als afgestudeerd psycho id in het gesprek tijdens de pauze niet kon nalaten zijn visie geven op de wijze, waarop muziek niet alleen moet worden ipresenteerd, maar ook beleefd. De talrijken, die deze middag de reg naar de Hakhorst vonden kon en getuigen zijn van het voortref- üjk initiatief van Kees Hundepool de zijnen om Edwin Rutten en it trio Lex Jaspers in het kader van Smit Dorlas Jazzconcerten te _iesenteren. Rutten mag het zich it zijn persoonlijke eer rekenen er esss en feest van te hebben gemaakt. vormt het middelpunt van een id. H uzikale minishow, waarin zich 'lesstspn aantal elementen van artistiek akmanschap veremgen. Het driemanschap op instru ment, Lex Jasper, piano, Edwin orzüius, bas en Peter Ypma, mms, vormt een hechte muzikale inheid met perfekte feeling voor Jmng, voor de vocalist dus een Ja. etrouwbaar draagvlak. Zelf noemt ?enea utten het drietal 'een meesterhjk 10, dat muzikaal gezien staat als hoorlen huis'. De zanger weet waarover jpraat; hij heeft met hen jarenlang dioprogramma's gemaakt. Het repertoire van deze middag ormde een duidehjk bewijs van samenwerking vermag. Muzi- waaj kwam dat tot uiting in fraai irklankte blues, afgewisseld met uurwerk als 'Just m time', Lulu is maat ack in town' en 'The old black kuna a9ic - evergreens m een modieus, sdendaags swingkostuum. Stuk »r stuk bovendien juweeltjes met Jistische hoogtepunten. NTERTAINER Edwin Rutten heeft zich ander aal gemanifesteerd als een veel- ;dig artiest, die over een begena- <gd stembereik en -volume be schikt. Hij heeft zich grote bekend heid verworven via zijn kreatie van 'Ome Willem' via televisie en thea ter. Alleen al naast zijn TV-pro- gramma's stond hij gemiddeld hon derddertig keer per jaar m de schouwburg en trad dan ook nog veelvuldig op tijdens jazzconcer ten. 'Die pet van Ome Willem heb ik voorlopig even aan een klein spij kertje aan de muur gehangen. Ik moest en wilde tijd vrij maken voor andere dingen en wel het schrijven van verhalen bij klassieke muziek. Ik heb me toegelegd op het schrij ven en vertellen van verhalen bij klassieke concerten.Zo heb ik ge werkt bij vrijwel alle symfonische orkesten in ons land, het Noord- Hollandse, het Gelders, het Bra bantse. Bij dat laatste heb ik vorige week een serie afgesloten over Mozart. Wat het laatste betreft, ik heb een verhaal geschreven met als titel 'Mozart - je zult maar een wonderkind zijn'. Daar is een voor geschiedenis aan verbonden. Ik heb namehjk bij toeval op een rom melmarkt in Duitsland een laden- kastje ontdekt, waarin zich merk waardig genoeg een hoeveelheid papieren bevond, die ik heb ont cijferd. Het bleken brieven en dag boekfragmenten te zijn met de on dertekening van de karakteristie ke M van Mozart. Op de gegevens uit dat materiaal heb ik mijn verhaal 'Mozart' gebaseerd, een verhaal bij wijze van spreken voor 4- tot 74-ja- rigen. Ik heb in dat verhaal willen duidehjk maken dat Mozart een gewone man van vlees en bloed is geweest; dat hij eigenhjk zijn mu ziek destijds min of meer op be stelling heeft gemaakt en dat wij dus met zo overdreven 'heihg' moeten doen als het gaat om klas sieke muziek. Ik vind gewoon dat klassieke muziek ook entertain ment is'. Entertainment, dat is het dus bij Edwin Rutten, de man, die overi gens met nadruk stelt, dat 'Ome Wülem', een episode van vijftien jaar televisiewerk, nog niet uit zijn leven is verdwenen. 'Hij komt vroeg of laat terug', verzekert hij mij. LASERSTRAAL Bij aUe filosofie rond het klassi- sche bhjft de jazz een prominente plaats innemen in het muziekhart van Edwin Rutten. Voordat hij in Amsterdam als psycholoog afstu deerde bezocht hij het gymnasium met als klasgenoot de helaas te vroeg overleden componist en or kestleider Rogier van Otterloo. Sa men met hem formeerde hij een schoolband. 'Op mijn veertiende jaar kwam ik in de ban van de jazz en op mijn zestiende kwam de eer ste LP van onze schoolband uit. Jazz is voor mij een soort van laserstraal. Elke keer, ook nu nog, is het een gevoel in mijn onderbuik. Dat ge voel probeer ik over te brengen op de mensen, voor wie ik optreed'. Dat gevoel leidt tot een krachtige uitstraling, zo is deze middag tij dens het concert in de Hakhorst gebleken. Dan staat daar niet de 47-jarige docent Lchte muziek en zang (timing, frasering) aan het Utrechtse conservatorium, die moeiteloos zijn studenten onder richt geeft in ongeacht Frans, Duits, Engels of Nederlands, met de tele visieman uit de programma's Klok huis en Dinges, niet de schrijver van bundels verhalen, waarvoor zich al twee uitgevers hebben aan gediend, maar een bhjmoedige door de jazz geinfecteerde enter tainer Edwin Rutten, die het ge sprek afrondt met alweer een voor deze allrounder karakteristieke uitspraak:Weet je, jazz is fun, ge baseerd op kwahteit. En jazz moet léven. Stilstaand water trekt vLegen aan...' Gerard Trebert isentertainer Edwm Rutten vermaakte zijn gehoor m De Hakhorst. „Ik vond het een moeilijke opdracht om een favoriete plek te kiezen. Ik heb er namelijk niet echt één. Ik ken wel favoriete bezigheden en favoriete omstandigheden. En die bepalen op dat moment welke plek daarbij hoort. Ik ben bijvoorbeeld gek op mooi weer. een lekker zonnetje. Als ik het mocht kiezen, was het vaak warm. En daar hoort eigenlijk maar één plek bij en dat is het strand. Bij Den Haag wel te verstaan, want daar hggen m'n wortels." „Met favoriete bezigheden bedoel ik met name zwemmen (schoonspringen) en knutselen. En ook die zaken vragen een eigen plek. Het is duidelijk dat bij het schoonspringen een fikse duikplank en een zwembad horen. Knutselen doe ik op verschillenden plaatsen. Het liefst had ik deze foto laten maken in de machinekamer van het zwembad, waar ik werk. Daar ontvlucht ik de drukte graag even om iets voor mezelf te doen. Let wel. het gaat dan echt om dingen voor mezelf. Ik geloof niet dat de technische dienst van het zwembad graag zou zien dat ik aan de installatie van het bad ging zitten knutselen. Daar zijn ze zelf veel beter in. „Maar in het weekeinde of in een verloren uurtje ga ik graag even de machinekamer in. omdat we daar een fantastische hoeveelheid gereedschap hebben, waar je iets mee kan doen. Voor de rest knutsel ik vooral thuis en dan het liefst op deze plaats, bij de voordeur. Kan ik meteen m'n kinderen in de gaten houden als ze voor de deur aan het spelen zijn. „Op dit moment ben ik bijvoorbeeld bezig een oude skelter op te knappen. Een beetje verven, dingetjes repareren of vernieuwen. Zoiets. Dat doe ik dan graag voor de deur. En na gedane arbeid is het hier ook goed rusten. Met een krantje erbij en een kop koffie. „Ik ben niet een echt natuur-mens. De omgeving van Leusden ken ik eigenlijk helemaal niet. In het Henschotermeer ben ik bijvoorbeeld nog nooit geweest. En hoewel ik hier al drie jaar woon, ben ik pas onlangs voor het eerst met m'n kinderen in De Treek geweest. Dat vond ik eigenlijk best mooi, dat zou ik wel vaker willen doen. „Alleen de tijd ontbreekt me daarvoor. Eigenhjk is mijn leefwereld niet veel groter dan de Landweg, de Burgemeester Van der Postlaan en de Bavoortseweg. En als ik vnj ben, ga ik vaak terug naar Den Haag. Ik woon hier heerhjk, maar het is niet te vergehjken met de grote stad. Dat mis ik hier ook nog weieens."

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5