U geeft een voorzet aan de provincie' *wj\ leusderkranl: Mislukte kraak „Activiteit voorwaarde voor goede gezondheid" Ledenbijeenkomst ouderenbonden ^omité's 'pingpongen' met toekomst van Leusden Subsidie voor opvang schoolgaande kinderen talauto opent deuren Damestas gestolen Leusden groeit Verlichtings controle L. I Dominee Flink WOENSDAG 31 OKTOBER 1990 plaatselijk nieuws ^USDEN - In de ene zaal van De Korf werd vorige week ïoensdag badminton gespeeld en in de ruimte ernaast, De (orfzaal, was een pingpongwedstrijd aan de gang, waar bijna 00 toeschouwers van konden genieten. Daar leek het tenmin- tte op tijdens de informatiebijeenkomst over de structuur- jchets van de toekomst van Leusden. De spelers waren de omité's van Verontruste Stoutenburgers en Verontruste Leus- lenaren, die de bal (waar moet in Leusden gebouwd worden) zo tnel mogelijk van de eigen speelhelft (Leusden-Zuid of Stouten ing) op die van de 'tegenstander9 probeerden te krijgen. Een (jflduitslag is er nog niet, want de gemeenteraad neemt pas in l0vember een beslissing over de plek waar de komende jaren ebouwd zal gaan worden en over de aantallen huizen. de komende jaren helemaal niets te doen. Dat zou betekenen dat Leusden op den duur zou leeglo pen. Een hogere overheid (provin cie of rijk) zou daar aanleiding in kunnen zien om binten het ge meentebestuur om beslissingen te nemen." De rol van Leusden in het hele proces zou daarom volgens De Jongh leidend moeten zijn en niet lijdend. Door een dergelijke hou ding zou men ook met bang hoeven te zijn voor annexatie van Leusden- se grond door Amersfoort. Die sug gestie kwam van iemand uit de zaal. Een andere spreker vond daarentegen dat Leusden voor veel voorzieningen betreft op haar buurgemeente is aangewezen, zo dat het beter zou zijn als beide ge meentebesturen samen zouden gaan. Dat zou het maken van beslis singen in de toekomst gemakkelij ker maken. Zo zou het openbaar vervoer tus sen Amersfoort en Leusden op die manier ook beter geregeld kunnen worden. De Jongh was het daar met mee eens. „De Leusdense belan gen kunnen bij dat soort zaken be ter behartigd worden als er niet één maar twee gemeentebesturen zijn," zei hij. Als bewijs daarvoor verwees hij naar een rapport van de VAD, waaruit volgens hem bleek dat vertragingen die de bus sen tussen Amersfoort en Leusden oplopen, vooral in de buurge meente ontstaan. Een sterk eigen gemeentebestuur zou een garantie zijn dat Leusden 'zijn zaken voor elkaar' heeft. Kreatiefbeurs in De Flint AMERSFOORT - Het is geble- ken, dat er in de regio Amersfoort een grote behoefte is aan een kreatieve beurs. Daarom is er op zaterdag 3 november 1990 een „Kreatiefbeurs", in de Flint te Amersfoort. De deelnemers aan deze beurs zijn amateurs, die allemaal een kunstzinnige hobby hebben. De openingstijden zijn: voor het publiek vanaf 10.00 tot 16.00 uur. Toegangsprijzen 3,50 per per soon voor volwassenen; 2,50 voor 65+ers; ƒ1,- per persoon voor kin deren t/m 12 jaar. LEUSDEN - Leusden knjgt dit jaar van het ministerie van WVC een subsidie van 75.000,-- voor de op vang buiten schooltijd van kinde ren, waarvan de ouders werken. Het project zal worden uitgevoerd door Humanitas, die al eerder de opdracht van de gemeente kreeg om in Leusden de kinderopvang te realiseren. Dat heeft geleid tot een plan om in de personeelsflat van Lisidunahof een dagverblijf voor kinderen van 0 tot 4 jaar m te rich ten. Voor dat project kreeg Leus den al eerder subsidie. In Lisiduna hof zullen naar alle waarschijnlijk heid ook de schoolgaande kinde ren kunnen worden opgevangen. LEUSDEN - Fikse schade aan het portier was maandag het gevolg van een mislukte autokraak. On bekenden probeerden een gepar keerde auto op de Karper open te breken en gingen daarbij be paald ruw te werk. De schade aan de auto wordt geraamd op zevenhonderd gulden. In de nacht van vrijdag op zater dag braken onbekenden een auto op de Rosmolenstraat open. Het schuifdak van de auto werd daarbij onder meer vernield. Er wordt een tas met wegenkaarten vermist. Een inbreker, die het voorzien had op de radio-installatie in een auto, die geparkeerd stond op de Bavoortseweg, zag zijn snode plan nen mislukken. Wel bleek een raam kapotgeslagen. De dief liet de hamer, waarmee de ruit ver moedelijk bewerkt werd, achter op het dashboard. Bij een inbraak in een vrachtauto, die geparkeerd stond op de Bleke- nj, is een zogenaamd '27 MC-bak- kie' weggenomen. De inbraak moet in de nacht van zaterdag op zondag zijn gepleegd. LEUSDEN - Een moment van on achtzaamheid kwam een Leusden- LEUSDEN - Het inwonertal van de gemeente Leusden is in de maand augustus met 29 toegenomen. Op 1 september telde Leusden 27.339 inwoners. Dat is 57 meer dan op 1 januari van dit jaar. De toename kwam voor reke ning van een geboorte-overschot (14) en een vestigingsoverschot. Er werden in augustus 27 Leusdena- ren geboren, terwijl er 13 sterfge vallen te betreuren vielen. Daar naast kwamen er 168 mensen m Leusden wonen, terwijl 153 elders domicilie kozen. se bestuurder van een auto maan dag op de vermissing van haar tas te staan. De Leusdense parkeerde haar auto op de Melafier, zonder deze af te sluiten. Toen ze emge minuten later terugkeerde, bleek de tas weg te zijn. Vermist worden autopapieren, cheques en contan ten ter waarde van zeventig gul den. LEUSDEN - Bij een verlichtings controle, die de politie woensdag avond m de gemeente hield, is ze ven keer proces-verbaal opge maakt. Vijf fietsers en één brom fietser kregen een bon, omdat de verlichting op het voertuig niet deugde. Eén bromfietser werd be keurd omdat hij een stoplicht ne geerde. De gepensioneerde profes sor Munnichs blijft ook na zijn vele colleges over ouder-wor- den actief in het bespreken van de vragen, die te maken hebben met dat ouder wor den. In Den Haag had hij een uiterst aandachtig gehoor, niet van jonge studenten die dachten „dat zie ik later wel" maar van een een uitpuilende zaal mensen die volop bezig zijn met ouder worden. In gaande op de vraag of dat steeds ouder worden wel zo'n groot goed is, wees hij op die mensen die 'lijden aan de LEUSDEN - Alle drie Leus dense Ouderenbonden hou den de komende weken een ledenvergadering. De Katho- I lieke Bond van Ouderen (KBO) komt dinsdagmorgen 13 nevember bijeen. De Alge- mene Bond (ANBO) verga dert woensdagmiddag 14 no- vember en de Protestants Christelijke Bond (PCOB) I vrijdagmiddag 16 november. I De Nederlandse Bond van Gepensioneerden (NBG) Amersfoort en omstreken heeft onlangs al een bijeen- komst gehouden. Uit de nog steeds groeiende ledenaantallen van de drie af delingen blijkt belangstelling bij de senioren in Leusden I voor hun eigen positie en be langen. Al is er een zekere sa menwerking tussen deze drie ouderenbonden, men erkent en respecteert ook de eigen- heid van elke ouderenbond. Men ziet op elke bijeenkomst ook meestal een of meer le- den van de andere bonden. hoge ouderdom omdat zij chronisch ziek zijn gewor den". De vaak positieve medi sche verworvenheden heb ben allerlei kleinere onge makken opgeruimd, maar dat neemt niet weg dat nogal wat hoogbejaarden soms „een hele verzameling ongemak ken" hebben. Hij wilde geen negatief beeld schetsen, maar ingaan op de vraag: „Moeten wij ons door een negatieve verwachting, door vrees voor later alsmaar laten beïnvloeden of moeten wij juist dankbaar zijn voor de Ook (nog) niet-leden zijn altijd welkom op de bijeenkom sten. KBO Dinsdagmorgen 13 novem ber om 10.00 uur komt de KBO bijeen in De KOM, naast de kerk aan de Ha- mersveldseweg. Voorzitter W. Uiterwaal, heeft sinds enige tijd zitting in de com missie Gezondheidszorg van de KBO-provincie Utrecht. Tijdens de KBO- bijeenkomst zal hij vertel len hoe men ook in de pro vincie Utrecht, in navolging van andere provincies, wil komen tot een patiënten platform. Hoe men aan dacht gaat geven aan de thuiszorg van ook de oude ren. Mogelijk komen ook de overheidsplannen ter sprake in verband met de ziektekostenverzeke ringen, mede naar aanlei ding van de speech van mi nister-president Lubbers Het bureau Zandvoort had uitge zocht wat de mogelijkheden zijn en kwam met een structuurschets, waaruit blijkt dat Leusden moet kiezen uit 2000, 3000 of 5000 wonin gen in het zuidelijke, westelijke of noordelijke deel van de gemeente. Concreet betekent het, dat de ge meenteraad antwoord moet geven op de vraag of er gebouwd moet worden m Leusden-Zuid, bij het sportpark Burgemeester Buining- park of m de buurt van Stouten- burg. mogelijkheden en capacitei ten waar men over beschikt?" Het is met moeilijk te iaden, op de landelijke bijeen komst van de KBO in Den Bosch. Eén van de leden van de Seniorenraad, die op voor dracht van de KBO in de Se niorenraad is benoemd, zal informatie geven over het reilen en zeilen van deze raad. ANBO Woensdagmiddag 14 no vember begint om 14.00 uur de bijeenkomst van de ANBO in verzorgingshuis 't Hamersveld. Op de agenda staat informatie over een mogelijke bestuurswijzi ging. Ook wordt uitleg ge geven over een ingestelde V ertrouwenscommissie Deze commissie wil oude ren, die problemen heb ben op financieel of ander gebied, adviezen geven. Ook hier wil men graag op de hoogte blijven van de werkzaamheden van de Se niorenraad en wrodt de le den, die door de ANBO zijn voorgedragen, om informa tie gevraagd. PCOB Vrijdagmiddag 16 novem- Het lijkt er na een week van dis cussie en informatie op dat het co mité van verontruste Leusdenaren, Leusden-Zuid dus, in het voordeel is. Burgemeester en wethouders hebben namelijk al hun voorkeur uitgesproken voor het westelijke en noordelijke deel. „Leusden- Zuid blijft in het voorlopige stand punt van B&W dus buiten beeld," stelde een woorvoerder namens de 'zuiderlingen' opgelucht vast. Hij had daarom niets dan lof voor 'de realistische discussies in de politie ke verbanden van onze gemeente'. Minder tevreden was de woord voerder van de verontruste Stou tenburgers. „De provincie Utrecht kan u bedanken," zei hij tegen wet houder Joost De Jongh. „Door de voorlopige voorkeur van burge meester en wethouders voor bouw in het noorden van Leusden, krijgt de provincie ccn voorzet voor open doel, die zij alleen nog maar voor het inkoppen heeft." „Als m het noorden gebouwd wordt, is de weg vrij voor groot schalige uitbreiding van Leusden." Volgens de Stoutenburger is dat een wens, die de provincie begin dit jaar in de nota 'Sporen naar de toekomst' ook al kenbaar gemaakt zou hebben. De nota verscheen be- dat Munnichs pleitte voor een positieve, reële instelling. Ie der mens immers, en zeker de ouder wordende mens, houdt ervan om gewoon verder te leven, zijn hobby's en liefheb berijen uit te oefenen en door te gaan met waar hij of zij altijd al warm voor liep. „Ouder worden betekent juist niet an ders worden, maar hetzelfde blijven doen, hoogstens zich verdiepen." ber komt de PCOB bijeen in verzorgingshuis 't Ha mersveld om 14.30 uur. Na de in september gehouden excursie naar Arnhem-Ben- nekom start de PCOB op deze middag met haar bin nenhuisprogramma 1990/1991. Het probleem dat een inleider plotseling moest afzeggen, heeft het bestuur opgelost. Men heeft de beschikking ge kregen over een boeiende lezing welke oud-professor Michels heeft gehouden aan de Vrije Universiteit van Amsterdam: 'Tussen vijftiger en negentiger ja ren.' Voorzitter R.A. War- menhoven zal een exposé geven van deze lezing, waann wordt ingegaan op de betekenis van de le vensfase nadat men Abra ham heeft gezien en men het normale arbeidsproces heeft verlaten. Ook komt ter sprake wat er zoal ver anderd is voor de ouder- wordende mens tussen 1950 en 1990: wat is verlo ren gegaan, wat is bereikt enzovoort? De PCOB hoopt binnenkort het honderdste lid te kun nen begroeten. gin dit jaar vóór 'De toekomst gete kend', het rapport dat de aanlei ding van de informatiebijeenkomst was. Uit 'Sporen naar de toekomst' zou zijn te lezen zijn dat de provin cie tot het jaar 20.15 10.000 wonin gen of meer bij Stoutenburg ge bouwd zouden moeten worden. Getallen die overigens volgens wethouder De Jongh nergens m het gewraakte rapport zijn te vinden. De Verontruste Stoutenburger sloeg de pingpongbal weer terug van zijn speelhelft door zich hardop af te vragen of de Schoolsteegbos jes echt nog wel in goede staat verkeren en en te informeren naar de prijs voor de inrichting van het gebied als stadspark. Dit natuurge bied is tot nu toe altijd buiten beeld gebleven, als het om woningbouw gaat. Het bureau Zandvoort heeft echter onderzocht wat de moge lijkheden in het gebied zijn en heeft aangegeven dat het als stadspark in een nieuwe wijk m te passen zou zijn. Bouwen op die plek zou in ieder geval uitbreiding bij Stouten burg overbodig kunnen maken. Wat er ook de komenden maand besloten zal worden, een oplossing zou volgens Wethouder De Jongh met genomen mogen worden. „Het zou gevaarlijk zijn om te beslissen KINDEREN Hij noemde het een grote hin dernis, dat men veronderstelt dat men door het ouder wor den zou veranderen. Dat blijkt al uit de vragen die men krijgt te horen als men met de VUT of pensioen gaat: „Hoe bevalt je het mets doen? Vind je het prettig dat je nu rustig aan kunt doen?" Terwijl veel ou deren juist zeggen: „Zo druk als ik het nu heb, heb ik het nog nooit gehad." Kennelijk blijven veel oude ren actief, al is dat minder zichtbaar dan voorheen toen men nog in allerlei werkver banden was opgenomen. Toch kan men dat bezig zijn CARAVAN TE KOOP Ik zag de advertentie staan: 'Caravan te koop, goed on derhouden, in prima staat'. Toevallig ken ik de man die deze advertentie heeft ge plaatst. Hij is al wat ouder. Nou ja, net zo oud als ik, dus 65 Jaar. Ik ken hem als een zeer sportief persoon. Min stens de laatste zeven jaar, sinds hij in de Vut is gegaan, trok hij er voor zeker twee maanden elk jaar met zijn ca ravan op uit. Naar Spanje, Ita lië, Portugal en Joegoslavië. ,,Wij, m'n vrouw ook, houden ervan om lekker vrij te zijn en maar te zien waar we terecht komen. Als het ergens leuk is en mooi weer, blijven we daar voor een of twee weken han gen." Het spijt hem ontzettend, dat hij z'n caravan nu weg moet doen. „Maar ja, wat wil je. Ik kan wel net doen of ik nog van alles kan, maar ik heb een flinke waarschuwing gekre gen. Dat hart van me. dat wil niet meer zoals ik wil. En daar moet ik mijn consequenties uit trekken. Weg caravan. Voortaan zoeken we maar een hotel. Dat zal wel wennen zijn. En van dat 'wennenkwamen we te praten over wat hij zo allemaal had gedaan sinds zijn jonge jaren. Allerlei manieren van op vakantie gaan passeer den de revue ,,Ik weet nog goed, dat ik met zo'n klein tentje op vakantie ging. Je kon er niet eens in staan. En al die bagage op je fiets, in zware fietstassen. Pannetjes, en ook een primus. Dat ding moest je op de goeie manier oppom pen anders spoot de spiritus wel constateren aan de over volle tremen, buiten het spits uur. En als men een museum bezoekt ziet men overal een groot aantal witte, grijze en kale hoofden van senioren, die vaak meer geïnteresseerd zijn dan jongeren. Veel activiteiten liggen nogal eens in het verlengde van hun oude activiteiten en men is sterk geïnteresseerd in de kinderen en kleinkinderen. En als die er niet zijn, kan men merken dat ouderen vol be langstelling zijn voor hun geestelijke kinderen, dus m mensen aan wie men les heeft gegeven, die men in het be drijf heeft opgeleid, een vak geleerd. „In kinderen en in geestelijk nakroost overleeft in je gezicht." Later werd het een karretje achter de fiets, zodat er ook 'gemakkelijke vouwstoeltjes meekonden. Ik kon hem gedeeltelijk aan vullen, want ik herinner me ook allerlei soms zeer primi tieve campings of schuren waar je goedkoop kon over nachten (zodat je wat meer kon besteden als je geen zin had om zelf te koken). Ook het stadium 'jeugdher bergen' hebben we doorlo pen, met wel en niet strenge herbergvaders. De kleine handig op te rollen slaapzak, 40 jaar geleden als tweede hands gekocht in de verkoop hal in de voormalig ronde lu therse kerk aan 't Singel m Amsterdam, doet nog steeds dienst bij onze dochter Ik heb het nooit verder ge bracht dan een tentvakéintie. Daarna ben ik overgestapt op goedkope hotelletjes en wat wij nog steeds erg leuk vin den: 'Fremdenzimmer'. Dan heb je dikwijls makkelijk con tact met de plaatsehjke bevol king. De caravanverkoper heeft echter alle stadia van kleine, net al te stabiele naar grote, sterke, stabiele mobile-homes doorlopen. Nu moet hij zijn 'tweede huis' van de hand doen. ,,Ik zal er heel erg aan moeten wennen. Maar één ding is zeker lang van te vo ren hotels bespreken, dat zie ik voorlopig niet zitten. Ik kan het niet laten om toch ook straks op de bonnefooi erop uit te trekken Wel wat rus tiger aan natuurhjk.Dat 'rus tiger aan' staat iedereen die ouder wordt te wachten, ook deze SENIOR men. Die betrokkenheden zijn van grote betekenis om zin in activiteiten te houden." Toch is het Munnichs opge vallen dat vooral de oudste generaties hun pensioen be schouwen als het recht op niets doen en geen verant woordelijkheid meer dragen. Zij zijn blij van de stress van het moeten werken af te zijn. Zelfs de hémden uit de mou wen steken en directe hulp bieden; dat zien zij niet zitten. Munnichs stelt de vraag of bij deze instelling net een be paalde mentaliteit bij ouderen een rol speelt „een generatie- kenmerk, dat bij een vol gende generatie ouderen er anders kan uitzien." EVENWICHT Hij wilde tot slot nog wel op merken, dat er ruimte moet zijn voor persoonlijke activi teiten zoals het met zichzelf bezig zijn, het proberen in zicht te krijgen in eigen le vensgang „dat moet ook als activiteit begrepen worden En hij voegde aan toe: „Ge zondheid moet niet uitslui tend lichamelijk worden op gevat. Op de oude voet blij ven werken, waardoor er te weinig tijd overblijft voor de directe omgeving, is even on gezond als niets doen. Gees telijke gezondheid verwer ven, tot evenwicht komen tus sen slechts gewenste en in derdaad behaalde successen, is een taak die, eenmaal be reikt, voor de omgeving wel dadig kan werken". Mun nichs besloot zijn lezing voor een zeer aandachtig gehoor van honderden senioren met: „Deze weldaad moet in een vergrijsde samenleving merk baar worden, dat maakt die samenleving gezond. Dat is een, misschien onverwachte, positieve bijdrage van oude ren aan onze gemeenschap pelijke Scimenlevmg." :1Jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii nu mi illinium iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii 11111111111 1CHTERVELD - Kees van Stokkum hield deze week open huis van zijn nieuwe werkplaats Italauto, aan De Fhert 4 te Achterveld. De kinderen Brigitte, Marco en Jeroen van Stokkum verrichtten de officiële openingshandeling, 'xclusieve Italiaanse automobielen als Ferrari, Alfa Romeo en Lamborghini worden hier met zorg behandeld. LEUSDEN - Woensdag 7 november is het een kwart eeuw geleden dat dominee N.J. Flink, her vormd predikant te Leus den, in het ambt bevestigd werd. Ds. Flink werd 6 maart 1939 in Hilversum geboren, hij bezocht het Christelijk Lyceum al daar en studeerde aan de Rijks Universiteit in Utrecht. Op 7 november 1963 deed hij intrede in de hervormde gemeente van Burgh. Hij verbond zich in 1970 aan de deelgemeente Waddinxveen. Vandaar vertrok hij in 1977 naar Kethel en Spa- land. Sinds 6 mei 1982 is dominee Flink predikant in Leusden. TIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIirf LEUSDEN/DEN BOSCH - „Het aantal honderjarigen neemt sprongsgewijze toe, vooral onder vrouwen. Men kan zich afvragen of die lange levensverwachting wel zo'n groot goed is." Deze constatering en vraag vormde het begin van een inleiding van professor dr. J. Munnichs op de Nationale KBO-manifestatie 'Ouderen van vandaag en morgen' in Den Bosch op 18 oktober.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7