'Het grote is machtig, het kleine is prachtig' Nieuws uit de verenigingen Herfst een feit Paardekastanje leusitef knanfc 'f,k rl Machiel de Vos, fotograaf kalender Natuurmonumenten: Werkloosheid gedaald Auto met afbijt bewerkt plaatselijk nieuws (advertentie) KIJKKRAMT voon MIDDEN NEDERLAND Hubertusjacht LEUSDEN - De traditionele slip- jacht, de Hubertusjacht, wordt za terdag 3 november weer in Leus den gehouden. De tocht leidt door het natuurgebied Den Treek. In te genstelling tot voorgaande jaren maakt de organisator de belang stellenden er op attent, dat de aan vangstijd is vervroegd. De meute vertrekt dit jaar om 13 uur vanaf Hotel Den Treek. CDA LEUSDEN - Het Chnsten Democra tisch Appel houdt donderdag avond een bijeenkomst voor leden en belangstellenden in restaurant 't Ros Beyaart aan de Hamersveldse- weg 55. Hoofdonderwerp van de avond is de CDA-visie inzake de nieuwe structuurschets van Leus den. Een van de sprekers op deze avond is fractievoorzitter Hans Pe kelharing. Aanvang 20 uur. Inloopmiddag in de WOLboom LEUSDEN - Ook op de eer ste zondag van november kan iedere senior, al of niet verge zeld van jongere Leusdena- ren of familie, binnen lopen in het ouderenontmoetings- centrum de WOLboom, Ha- mersveldseweg 2a. Dit cen trum is elke eerste zondag van de maand open van 13.30 tot 16.30 uur. Bezoekers kunnen vrij en gra tis binnenlopen. Men kan er een praatje maken met ande ren, een kaartjes leggen. Maar ook het biljart, een sjoel bak, rummy cub, schaak- en damstukken staan ter be schikking. Voor een redelijk prijsje kan men een consump tie gebruiken. Tuinkeuring LEUSDEN - De afdeling Amersfoort van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde reikt dinsdag 6 november prijzen uit naar aanleiding van een tuinkeu ring. Het afgelopen seizoen ia een aantal voortuinen gekeurd in Hoe velaken en Leusden. In Leusden gaat het om voortuinen in de wijken Langenbeek, Bosveld en Munnik- hove. De prijsuitreiking vindt 's mid dags om 14.00 uur plaats in de Amershof in Amersfoort (Snouc- kaertlaan). De prijsuitreiking wordt opgeluisterd met een lezing over 'Een tuin aan de IJssel'. ACHTERVELD - KPO-Achtervei heeft dinsdagavond een inj0; matieavond gehouden met hoofdonderwerp 'alternatieve neeswijzen'. Mevrouw Rebel Barneveld vertelde over reder zone, massage, voeding, inscopv en acupunctuur. Na de pauze den de vele vragen beantwoord Oud papier ACHTERVELD - Muziekvereruga DWS plaats zaterdag op het Gro Achterveldplein een oud-paple container. Degenen, die hun pap, op willen ruimen kunnen dit container gooien. De opbrei» wordt gebruikt om de vereniging, kas te spekken. Eventueel kan 1, papier van huis gehaald worde dit verzoek dient dan voor vrijdj 19 uur gencht te worden aan i Tolboom (03425-1833). Inwone; van Stoutenburg kunnen oud pi pier inleveren bij Wouters, Hes» weg 95. f Hobbieskoop LEUSDEN - Zaterdag wordt de tiende verkoopexpositie van Hoi bieskoop gehouden. Van 10.3Q-I uur zal in basisschool 't Palet ft gang Van Boetzelaerlaan) drie kalen worden gereserveerd vei onder andere pergamano scheepsmodelbouw. Verder zijni corsages, wenskaarten en ken versieringen. Er is ook informs verkrijgbaar over mineralen, steenten, kantklossen en wevt Aquarellen, keramiek, boetss werk, haak-en borduurwerk, graveerd glas, origamie en graan, poppen, beren en bloem van zijde zijn ook te bewondere In een modeshow, van 12.15-12. en 13.30-13.45 uur, wordt creatie kleding getoond. Voor de kinden is er poppenkast en het maken buttons, ook is de bibliotheek a wezig met jeugdboeken. Een sps nend voorleesverhaal staat op h programma voor kinderen van 7- jaar om 11 uur. De manifestatie wordt muzikaal q geluisterd door het salonorkest C que Paruque onder leiding van R Gantzert. 's Middags (14 uur) len enkele leerlingen onder leidi van Ada Tiggelman de sterren de hemel, gevolgd door een opc den van de Vereniging van Hu muziek. Rommelmarkt LEUSDEN - Woensdag 7 novemb wordt in het vrouwenontmoetm; centrum 't Vooronder een romm markt gehouden. De orgamsaue nog op zoek naar geschikte sp; len, die dan verkocht kunnen wc den. Er is geen belangstelling va kleding en grote meubelstukke Spullen kunnen dinsdagmorgi nog worden ingeleverd in de ke der van het gemeentehuis (van 9- uur). Voor meer informatie bellen tr G.Spronk (942519) of E. van de Ho ve (945643). 24 uur per etmaal lokaal nieuws op uw kabelnet. Barneveld - 63 Leusden 4+ Ede 52 Geldermalsen 4* Buren 4- Woudenberg 4 Scherpenzeel 4+ Renswoude 4 Maarn 4+ Nijkerk 4 Centrale redaklie BDU-TV 03420-94290 Lokale redaklie zie de colofon van de krant Advertenties voor alle informatie 03420-94888 Adverentie-rubrieken Kabeltjes (vraag en aanbod, alleen voor particulieren), eerste 2 regels 6.-. elke regel meer 6.- (tegen kontante betaling) Felicitatie-rubriek zonder foto, hetzelfde tarief als de Kabeltjes (tegen kontante betaling) Felicitatie-rubriek MET foto 25,- (korte tekst met kleurenfoto tegen kontante betaling). Info: 03420-94888 Het hek is van de dam. Juist in de laatste dagen van okto ber, een maand waarin meer thermische dan natte uitspat tingen voorkwamen, is de herfst een voldongen feit. Het najaarszonnetje van weleer is verdwenen achter snel ja gende wolken. Daarnaast zijn de regenmeters, die lan ge tijd stof en spinneraggen bevatten, flink volgelopen. In Achterveld viel dit week einde 18 mm neerslag. Als aanstichter van de meer bij de kalender passende weersverschijnselen fun geerde een depressie boven Engeland. Het systeem loste zondag het startschot voor een periode, waarin de de- pressietrein op de Oceaan slechts groene seinen kon te genkomen. De barometer zakte als een baksteen en de naald wees maandagochtend slechts 980 millibar aan. Volgens de beschrijvingen mag van het weer dan niet veel worden verwacht, want het huisinstrument geeft bij een dergelijk lage waarde erg depressief weer aan. Op zijn minst moet storm worden gevreesd. Iedereen kent de wilde kas tanje, zoals de paardekas tanje meestal wordt ge noemd, een sieraad voor par ken, pleinen en straten. Ge durende het gehele jaar is er wel iets opvallends aan deze boom te ontdekken. Tijdens de winter en het vroege voor jaar vallen de dikke blad knoppen op die omgeven zijn door een kleverige, hars achtige laag om ze tegen vorst, vraat en beschadiging te beschermen. De handvor mige samengestelde bla deren ontplooien zich vroeg in het voorjaar. In mei gaat de boom bloeien met een uit bundige hoveelheid 'kaar sen', bestaande uit rechtop staande trossen van witte bloemen, soms met roodach tige of gele vlekken. Tot in de herfst ontwikkelen zich daar uit lederachtige, gestekelde, ongeveer vijf centimeter grote doosvruchten, die na het openspringen een of twee roodbruine zaden, de kastan jes, vrijlaten. De kastanje zaait zich ge makkelijk uit. Het volgend voorjaar kunnen de zaden al ontkiemen en in enkele jaren groeit hieruit een forse boom waarvan de stam altijd wat naar rechts is gedraaid en be dekt is met een schilferende bast. De boom kan een hoogte bereiken van 25 meter en vormt een dichte, eivor mige kroon. De kastanje houdt van een voedzame en goed vochthoudende grond maar stelt verder weinig ei sen aan licht en warmte. Oor spronkelijk komt hij uit West- Azië en Zuidoost-Europa, waar hij in loofbossen van het gebergte tot een hoogte van 700-1200 meter groeit. In de rest van Europa werd hij in 1576 ingevoerd en veelvul dig als park- en laanboom in cultuur genomen. Verder werd hij aangeplant in de bossen als voederboom voor wild. Het hout van de kastanje is bleek, zacht en zwak; grote takken breken soms af tij dens zware zomerregens. Het is praktisch nergens voor te gebruiken, alleen soms voor houtsnijwerk. In het bijgeloof dienden de kastanjes als afweermiddel tegen ziektes. Drie kastanjes in de tas of zak bij zich dra gen was daartoe voldoende. Zelfs in deze tijd nog schijnen er mensen rond te lopen met kastanjes op zak tegen reu matiek. Ook medicinaal wer den kastanjes reeds lang ge bruikt, maar de eigenlijke geneeskrachtige eigenschap pen kent men pas sinds 1896. De boom bevat in bloemen, bladeren en vruchten ver schillende werkzame stoffen waarvan de belangrijkste aescine is. In het genoemde jaar ontdekte een Franse arts de gunstige werking van deze stof op het bloedvaten systeem, vooral op de aders. Hiervan wordt nog altijd ge bruik gemaakt bij de behan deling van vaatziekten, te gen oedeem en ontstekingen. G. van Leeuwen lw WOENSDAG 31 OKTOBER 1990 w x r f va'j® VfT. - P'VMÏDE(V\bTAM <vL Ik kreeg eerder deze week dan ook enkele telefoontjes van lezers, die niet begrepen dat de natuur zich zo rustig gedroeg onder zodanige la- gedruk omstandigheden op het aardoppervlak. De uitleg volgde. Om onstuimigheid op het menu te krijgen moeten er een aantal faktoren tege lijkertijd optreden. Een daar van is, dat er grote verschil len in luchtdruk op een rela tief klein gebied moeten voorkomen. De druk was in vrijwel geheel Europa aan de lage kant. Zodoende kon de wind de remmen in de atmo sfeer niet los gooien. Het sturende systeem op de weerkaart van dit moment is een soort Euro-depressie. Het systeem beslaat grote delen van West- en Midden Europa en onderhoudt op de Oceaan een onstabiele westelijke stroming, waarin ook vandaag een bui kan zijn gevallen. De temperatuur is met 11 graden bepaald niet hoog. De straalstroom en dat is het gebied waar de wind zich maximaal uitleeft, ligt viij zuidelijk. Het gevolg is dat storingen, die in de circulatie tot ontwikkeling komen wel- mm. Het ziet er naar uit dat het genoemde depressiegebied zich langzaam laat afzakken naar de Noordzee en later in de week in de richting van de Oostzee zal koersen. Aange zien de rekenmachines te Of fenbach gelijktijdig drukstij- gingen voorzien op de Oce aan, waar twee hogedrukge- bieden aansluiting zoeken, kan er morgen en vrijdag nog wat aktie van de wind wor den verwacht. Daarnaast wordt de stroming geleide lijk noordelijk en dat bete kent in deze fase van het jaar onherroepelijk wat lagere temperaturen, vooral in de bovenlucht. De kans op buien neemt dan toe en wel licht zien we er een hagel korrel tussen. Wie weet kiest november voor een noord zuid circulatie. Oktober deed het net andersom. iswaar sterk uitdiepen maar op de glijbaan richting Frankrijk en Ardennen wor den afgeduwd. Daar vallen dan ook de zwaarste klappen wat de neerslag betreft. Wat te denken van de 71 mm die het Belgische Libramont in 24 uur te verwerken kreeg. In drie etmalen viel daar 118 LEUSDEN - „Het simpele, hele kleine, waaraan een mens zo voorbij kan lopen zonder de schoonheid ervan te zien, dat boeit me enorm", aldus de Leusdense natuur-fotograaf Machiel de Vos (54). Ooit begonnen als 'vogelaar1, uitgegroeid tot een gerenommeerde natuur-fotograaf. Zijn \verk' vindt hij op Ma deira, de Galapagos-eilanden, maar ook in de achtertuin van zijn huis in Leusden-Zuid. Alle foto's op de kalender van de Natuurmonumenten 1991, zijn door hem gemaakt. Machiel de Vos blijft enthousiast. „Wanneer ik opnieuw iets schitte rends gezien heb dan wil ik dit graag laten zien." zegt hij onder andere als verklaring voor de lief hebberij die een professioneel ka rakter heeft gekregen. „Ik begon als vogelaar. Het kijken naar vo gels, interessante gedragingen en soorten, gebeurde in het begin al leen met behulp van een verrekij ker. En dan kwam je thuis, uitslui tend met enthousiaste verhalen. Ik had niets om te laten zien en soms om te bewijzen wat ik gezien had." Daarom werd het eerste fototoe stel aangeschaft. „Zo'n eenvoudig rechthoekig plat doosje dat uit te klappen was. Met daarbij hooguit een paar voorzetlensjes", herinnert zijn vrouw zich. Waarop Machiel de Vos lachend aanvult, dat daar mee hooguit vogeltjes scherp te fotograferen waren wanneer ze stil op je hand wilden blijven zitten. „Maar dat zijn dan wel indruk wekkende momenten hoor, wan neer een roodborstje heel nieuws gierig je recht m de ogen kijkt van nog geen meter afstand. Omdat het eens kwam zien wat er m die schuilhut gebeurde." Hij fotogra feert allang meer dan vogels. „Vo gels blijven spannend om te foto graferen. De overeenkomst tussen vogels en kleine dingen zoals mos sen en insekten is, dat ze allemaal moeilijk scherp weer te geven zijn. Men beseft vaak niet hoeveel een grasje beweegt." Om de door hem vereiste haar- scherpte ('Wanneer de foto wordt 'opgeblazen' moet hij scherp blij ven, zonder korrel')te bereiken, gebruikt hij hele langzame films, werkt hij handmatig en bijna altijd met een zwaar statief waarop hij zelf een draaischijf ("bolhoofd') heeft gemaakt om zijn lens van 56 centimeter op te laten rusten. De apparatuur werd verbeterd, maar de instelling om met veel ge duld te werk te gaan bleef. Tegen woordig verschijnen zijn foto's re gelmatig m het blad Grasduinen, hield hij vijftien zeer gewaardeer de foto-tentoonstellingen en werk te hij mee aan het onlangs uitgeko men Verkade-album waarvoor, zo als vanouds, de plaatjes gespaard moeten worden. Hoewel Machiel de Vos bij zijn expedities nog wel eens wil roepen 'ik kom alleen voor de kleurtjes', vereist zijn gevoel voor nauwkeu righeid een grote kennis van de natuur. „De tweede pret begint wanneer ik de dia's thuis heb en opnieuw kan bekijken wat ik zag. De namen erbij zoeken is geen doel op zich, maar nieuwe ontdek kingen zijn mooi meegenomen." Zijn foto's dienen allang niet meer als bewijs voor de signalering van een bijzonder dier. Alhoewel de nieuwsgierigheid en de spanning blijft. Op de kalender van Natuurmo- num ïnten is bij de maand juli een stuk boomschors te zien waaraan zich een verbazingwekkend rode 'schimmel' heeft gehecht. Deze paddestoel-soort heeft tot nu toe memand kunnen 'thuisbrengen.' De foto is overigens genomen in Den Treek, net als de boomklever, de spreeuw in de winter en de franjezwam. De vlinder werd in de tuin aefotoarafeerd. „Eenvoudi ge dingen boeien mij. Door ze heel scherp te fotograferen kun je laten zien hoe mooi de natuur is, tot in de kleinste details. Wanneer zo'n klein mosje van dne centimeter, op een twee meter breed doek wordt ge projecteerd, doet dat wat. De structuren en de kleuren zijn prachtig." Hoewel Machiel de Vos regelmatig verre reizen maakt hoeft hij niet ver te gaan om onder werpen te vinden. „Mij boeit vooral het kleine. Het mooie van een man nelijk katje. De structuur van de onderkant van een paddestoel, daar ben je nooit mee klaar. Het is fascinerend om de kleine wonde ren uit onze omgeving te kunnen laten zien. Zoals de kleuren van de rupsnachtpauw die overeenkomen met de omgeving waarin ze ver schijnen. De eerst geboren rupsjes zwart omdat de heide nog niet bloeit. Enige tijd daarna verschijnt dezelfde soort met gele stippen, net zoals de uitlopende heide, ten slotte komen deze rupsen in een fel groene kleur met rode stippen tus sen de bloeiende heide. Machiel de Vos is een gelovig mens. Zijn respect voor de Schep ping staat bij zijn werk centraal. Natuurbehoud vormt mede de ba sis van het Natuurfotografengilde waarvan hij lid en mede-initiatief nemer is. „Misschien dat we (door dit te zien,red.) meer besef krijgen, dat we hier op aarde maar vaak slechte rentmeesters zijn van de aan ons toevertrouwde natuur." Veel van zijn foto's misstaan niet als kunstwerk aan de muur. Bij het maken van de kalender heeft men daar rekening meegehouden, want op de foto's staat nergens tekst. De "bewijsvoering1 heeft daarmee een artistieke kant gekregen. Machiel de Vos past geen kunstgrepen toe om dit resultaat te bereiken. „Het is alleen een kwestie van zien, onder scheiden en weergeven. Niet van mooier maken dan het is door te LEUSDEN - De werkloosheid in het gewest Amersfoort, dat de rayons Ve enen da al en Amers foort omvat, is in de maand sep tember met 267 werkzoekenden gedaald. In het rayon Amers foort, waar Leusden onder valt, liep de werkloosheid met 189 te rug. De daling deed zich voor in alle leeftijdscategorieën. In Leusden was eind september 3,5% van de mannelijke beroeps bevolking zonder werk. Bij de vrouwen was dat 13,7%. Met een gemiddelde werkloosheid van 6,5% zit Leusden onder het gemid delde van het rayon (9,9%) en dat van het gewest (9,5%). In het rayon scoren alleen Bunschoten (3,9%) en Woudenberg (3,7%) beter. In het gewest komen Amerongen (4,2%) en Renswoude (3,6%) er beter van af. In die gemeenten blijkt met name de werkloosheid onder vrou wen lager te liggen dan in Leusden. LEUSDEN - Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op don derdag een geparkeerde auto op Tarweland met een bijtend middel bewerkt. De lak op het dak, linker portier en motorkap liep daardoor zware schade op. De schade wordt geraamd op 3.000,-. Over de mo tieven van de daders tast de politie nog in het duister. Exhibitionist LEUSDEN - Een inwoonster van Leusden werd vrijdag omstreeks tien voor één in de buurt van het Valleikanaal, ter hoogte van Leus- broekerweg en Voskuilerdijk, ge confronteerd met een exhibitionist. Naar de man wordt uitgekeken, volgens de p>olitie. Opbrengst collecte LEUSDEN - De collecte ten behoe ve Vein de dierenbescherming, die in de week van 1 tot en met 5 okto ber in de gemeente Leusden is ge houden, heeft 9.207,40 opge bracht. Dat is 80,- minder dan vo rig jaar. De organisatie wijt dat aan moeilijkheden bij het vinden van collectanten. Desalniettemin is men met de opbrengst alleszins tevreden. Machiel de Vos op een van zijn mooiste plekjes: Wij zijn vaak slechte rentmeester van de aarde, die wij slechts in bruikleen hebben." knippen of met vertekende lenzen te werken. Om zo'n resultaat te be reiken moet je wel zo'n foto opbou wen. Even snel afdrukken kan niet. Uren wachten, zoeken naar de goe de hoek, de juiste belichting.type- rende sfeer en het mooiste mo ment, gaan daaraan vooraf." Een voorwaarde voor 'een goe de plaat' is volgens Machiel de Vos dat de afbeelding iets spannends moet hebben. Een voorwaarde die wat hem betreft zeker voor de ka lenderplaten moet gelden: ,Je moet een maand lang naar de plaat kijken. Zo'n plaat moet vragen op roepen, waardoor men er naar wil blijven kijken." Vandaar het boomschors waar bij men de lijnen en sturcturen kan blijven volgen, het berkenbos waarvan alleen de stammen te zien zijn, de druppels aan het zandhaar- mos die ieder ogenblik lijken te kunnen vallen en de hooiwagen die op een blad bij elkaar op visite schijnen. Naast vertedering, be wondering, behalve nieuwsgierig heid, verwondering: dertien platen op de kalender van Natuurmonu menten. (vet) De kalender van de Vereni ging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland kost f 14,-- voor leden, f 17,50 voor niet leden. Telefonisch te bestellen; 035 - 62004. Bovendien zullen dit najaar Kerstkaarten waarop foto's van Machiel de Vos verkrijgbaar zijn in de boekhandels.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 8