O* Golf Leusden op een haar na uit handen van grote buurman gebleven Verlies LHV- vrouwen Winst MHCL: 0-2 Iftredend voorzitter golfclub, Dick Galema, ziet een KLM-Open wel zitten terssies maakt het yinnende doelpunt Damesvoetbal Klaverjassen Klaverjas Jazzballet Biljarten LEUSDEN 'Het KLM Open op de Hoge Kleij, ja dat zou rugjj evveldig zijn. Niet alleen voor onze club, maar voor geheel eosden. Maar hoe interessant zo'n internationaal evenement apiei *s' n0^ belangrijker vind ik het dat we zoveel mensen bij 3api{ oortduring in de gelegenheid hebben kunnen stellen om met m i jveel plezier hun sport te beoefenen'. Aan het woord is de heer reng: ick Galema, die over veertien dagen aftreedt als voorzitter 3^95 jdens de algemene vergadering van de golfclub De Hoge leij, waarvoor hij samen met zijn vrouw Marijke en enkele JJ [deren meer dan tien jaar heeft geijverd alvorens de vereni- j ng in Leusden kon worden opgericht en de schitterende baan onej de Appelweg kon worden aangelegd. Met het vertrek van alema wordt een belangwekkende episode in de historie van Leusdense golfclub afgesloten. i pt ssea tal o Tijd om het geschiedenisboek in de jonge vereniging open te aan en nog eens terug te bladeren til het prille begin van alles. Dat oen we in de gerieflijke behuizing in oogarts Dick en zijn charmante leze lanjke bij het knappend haard- i Hoi nu, waar de herinneringen over kaar buitelen. En dan begint het bij de eerste rie van de zeventiger jaren, toen 1 va H echtpaar, al vele jaren in de ban in de golfsport, nog lid was van zijn «vereniging De Pan in Bilthoven. ken ife hadden het daar erg naar ons rma n en toen de vereniging dringend t\, 9 euvve leden nodig had wist ik een veve Jl vrienden van mijn veteranen- ïtset ckeyteam in Amersfoort over te k, g len bij De Pan te komen spelen. n{ aar in die dagen groeide bij Ma- >em te en mij en ook bij Klaas Visser, lere iert Keyser en Paul van Vonde- >-121 b, die wij voordat wij ze mee ■atiei idden gelokt naar de Pan nog dert sen golfbal hadden geslagen, het ilangen naar een eigen baan in k aa ïusden. Dus schreven we in sep- spa mber 1974 een bnef naar het be- Dp h rur van Den Treek met de vraag er niet ergens zo'n dertig hecta- grond beschikbaar was voor aanleg van een golfbaan. Aan- :stC nkelijk dachten we aan Huize m R en Treek met de omliggende lan- sp irijen, dit naar het model van ho- Lauswolt in het Friese Beetster- ?n i#aag, dat ook een prachtige golf- opc commodatie bezit. Maar dat plan Hb ng niet door omdat Huize Den eek en de landerijen aan ver stillende eigenaren toebehoren. DE IJSKAST De initiatiefnemers gingen zich verder oriënteren, maar kwamen de eerste jaren niet veel verder. De plannen gingen voorlopig in de ijs kast tot Dick Galema samen Jo Ha- velaar in 1978 besloten een stich ting op te richten. Van de zijde van de gemeente Leusden werd alle medewerking verkregen en een team, bestaande uit Cees Broek- huijsen, Paul van Vonderen en Dick Galema kon met de voorbereidin gen aan de slag. De plannen kre gen steeds vastere vormen aan, mede door de aanleg van de vier baans-autoweg, waardoor een be langrijk stuk van Den Treek, het gedeelte waar uiteindelijk de baan is aangelegd, van de rest van het landgoed geïsoleerd raakte. 'Er is daarna een moeizame pe riode aangebroken', aldus de voor zitter. 'De gemeente gaf haar toe stemming, maar de bekrachtiging van het raadsbesluit door Gedepu teerde Staten liet lang op zich wachten, mede door tegenakties van de Stichtse Milieufederatie, die de aanleg van de golfbaan ter plaatse ongewenst achtte uit het oogpunt van natuurbehoud. Het is uiteindelijk zover gekomen, dat de provincie m november 1984, nog geen drie weken nadat we meer dan duizend mensen konden ont vangen in een kennismakingsbij eenkomst in De Korf en dus hadden aan kunnen tonen hoe groot de be hoefte was aan een golfbaan in Leusden, eveneens het licht op groen zette. Maar daarmee was de kous nog met af want de Milieufe deratie wendde zich tot de afdeling rechtspraak van de Raad van State om de verleende vergunning te la ten schorsen. Maar in juli 1986 wees de Raad de bezwaren definitief af punten. Ik trok en constant twee middagen per week voor uit. De samenspraak en het overleg met golfarchitect Donald Steel en de deskundigen van het tuin- en cul tuurtechnisch bureau De Enk, dat de werkzaamheden uitvoerde, dat alles heeft me buitengewoon ge boeid. Ik denk te mogen zeggen dat ik zelf ook veel weet van holes'. Marijke: 'Dat is waar, hij kende ze van vrijwel alle in die dagen be staande golfbanen in Nederland'. Golf en hockey, sinds zijn jonge jaren de favoriete sporten van Dick Galema. Tijdens zijn studie oog heelkunde in Groningen speelde hij in het eerste hockeyteam van de Groningse Studenten,waarmee hij nog eens noordelijk kampioen is geworden. Golf speelde hij bij de Noord-Nederlandsche, de Kenne- mer en de Pan, maar ook in Kenya, waar het echtpaar Galema ander half jaar verbleef toen Dick na zijn studietijd m dit Afrikaanse land verbleef als 'flying doctor". In 1970 vestigde Galema zie Leusden, waar hij thans verbonden is aan het Sint Elisabeth Ziekenhuis Amersfoort. 'Ik ben mij een echte Leusdenaar gaan voelen. Daarom vind ik het ook zo belangrijk, dat wij een eigen baan hebben. Ik denk dat het ook voor de gemeente en de hele gemeenschap een goe de zaak is. In de afgelopen vier jaar sinds de opening hebben wij meer dan 15.000 bezoekers gehad, met leden, die op de Hoge Kleij kwa men golfen. En verder hebben we regelmatig bedrijvendagen, waar door de naam van Leusden toch ook weer tot in alle hoeken van he land wordt uitgedragen. Overigens, het heeft maar een haar gescheeld of de Leusdense golfclub was een Amersfoortse golfclub geworden. In februan 1987 heeft het in het kader van de door de provincie voorgestelde gemeentelijke herindeling lange tijd naar uitgezien, dat de hoek van de gemeente, waar zich De Hoge Kleij bevindt, grondgebied van Amersfoort zou worden. Maar dat hebben wij en anderen met ver eende krachten kunnen tegenhou den. Tot we op een goede dag met opluchting konden zeggen: Golf Leusden blijft in Leusden!' miT: 7 atie kkc or« EUSDEN - Veensche Boys kon niet tegen het sterke Roda e iterdag op. Ondanks hun aangepaste taktiek verloren zij de n9"! edstrijd met 0-1. Veensche Boys had het spel aangepast, aan e snelle aanvallen van Roda, door vier middenspelers in te etten. Roda had daardoor een verdediger minder nodig en verdediger Pedro Pastor kon doorschuiven naar het midden- ËL „De wedstrijd was aardig om te en. Roda was de betere ploeg, wel gezien de werklust als ge en het voetbal", zegt trainer Nico 1 Mneyn. Hij is wel tevreden over elftal, wat nu aan kop van de ipetitie staat. Zij hebben zich et een punt verschil losgemaakt n de andere ploegen, de eerste twintig minuten van de wedstrijd tegen Veensche Boys kwamen beide partijen niet goed op gang. Het tempo lag bij Roda te laag en er werd met goed gebruik gemaakt van balbezit. Dat werd verbeterd in de loop van de wed strijd, toen Leusden wat feller ging spelen. „Vooral de verdediging zat goed in elkaar." Het Roda middenveld speelde De nog ongeslagen Achter- veldse damesvoetbalploeg mag dan wel met 5-0 hebben gewonnen van Houten 3, het is toch niet zo eenvoudig gegaan. De Houtense ploeg deed wei nig onder voor de gastdames, die voor de rust slechts een keer konden scoren door Lin da van Hamersveld. De inzet van de tegenstan ders had kennelijk in de twee de helft veel van kracht inge boet, want de oranjehemden waren steeds te vinden voor het doel van de gasten. Linda van Hamersveld voerde de score op: 2-0. Judilh Steenbeek zag haar schot met goed gekeerd door de Houtense keeper en Karin Prinsen scoorde 3-0. Het wa ren Judith Steenbeek en Linda van Hamersveld die de eind stand op 5-0 wisten te bepalen. De tafeltennisvereniging TTCL heeft de eerste prijs tijdens de klaverjasavond in de wacht gesleept. De avond vond af gelopen vrijdag plaats in de Antilopenkantine in het kader van het vijfentwintig-jarig be staan van de korfbalvereru- ging. Vijf verenigingen, die hun aktiviteiten op het Buiningpark hebben, deden aan het kla verjassen mee. Het waren de tafeltennis-, de handbal-, de voetbal-, postduiven- en korf balvereniging. Door totaal vierentwintig koppels werd er gestreden om de hoogste puntenscore. Aan het einde van de avond bleek TTCL eerste geworden. De volgende drie pnjzen gingn naar de koppels van de korf ballers. Tot slot werden de punten totalen per vereniging opge teld en gedeeld door het aantal meespelende koppels. De ver eniging met het hieruit voort komende gemiddelde bleek TTCL te zijn en zij wonnen de door Antilopen beschikbaar gestelde verenigingsprijs. evenwichtig. Dit leverde verschil lende kansen op. Edwin van Ginkel kon opkomen, maar de keeper hield het schot tegen. Ook Pedro Pastor kwam voor het doel van Veensche Boys. Hij werd vastge houden in het strafschopgebied, waarvoor echter geen penalty werd gegeven. Laatste man Harry Kerssies kon in het middenveld schuiven en ook verschillende keren vanuit de tweede lijn een schot op het doel wagen. Nico Romeyn:„Roda kreeg veel vrijheid om te spelen." Daar stonden wel twee kansen van de tegenstander tegenover. De eerste kans voor Veensche Boys kwam voort uit een voorzet, die door Peter de Beer werd tegenge houden. De mogelijkheid ontstond doordat Roda niet agressief ge noeg speelde. De tweede kans kwam twintig minuten voor de rust met een dieptepass. Peter de Beer reageerde snel en kwam dertig meter uit de goal om de bal weg te houden. „Roda bleef de aanvallende ploeg. Ook in de tweede helft, waarin Veensche Boys met drie spitsen ging spelen. Toch bleef ons middenveld de betere." Roda kon blijven aanvallen. Over de linkerkant speelde Edwin van Ginkel op Frank Vissers. Deze maakte de kans niet af door op de paal te schieten. Ook Coen van Dijk schoot tegen de paal na twintig minuten spelen. „De tweede helft was voorna melijk eenrichtingsverkeer. Roda bepaalde het spel. Er werd snel gecounterd." Twintig minuten voor het einde van de wedstrijd werd het enige doelpunt gemaakt. De aanval kwam over links met een hoge strakke bal van Fake Schone- wille op Harry Kerssies. De bal ein digde in de bovenhoek. Veensche Boys zette alle zeilen bij. Toch bleven de kansen voor Roda. Paul Verhoeven probeerde nog te scoren vanuit de draai. De tegenstander ging voonn meer druk uitoefenen. Alweer was het Leusden, die een goede uitval deed over rechts. Wassink werd echter onderuit gehaald. Veensche Boys creërde aan het einde van de wedstrijd een chaos op het veld, doordat ze met z'n allen voor de goal wilden komen. Er kwamen constant harde voorzet ten. Dat leverde nog een keer een goede schotkans op vanaf zestien meter. Paul Verhoeven sprong er voor en kon een 1-1 verhinderen. Opstelling: Peter de Beer, Pe dro Pastor, Harry Kerssies, Wim van de Biezen, Klaas de Vries, Harm Wassink, Edwin van Gin kel, Fake schonewille, Frank Vis sers, Coen van Dijk en Paul Ver hoeven. Doelpunt: Harry Kerssies. LEUSDEN - De vrouwenhandballers van LHV zijn de zaalcom petitie in mineur gestart. De Leusdenaren kwamen in de ope ningsontmoeting tegen het Utrechtse UHV/DSO vooral in de openingsfase tekort. De schade die de ploeg in die fase opliep, bleef de Leusdenaren tot het laatste fluitsignaal parten spelen: 11-7. De mannen hadden de eerste zaalronde vrij. De LHV-ers openen zondag in De Korf de dans tegen Fidelitas 2. Schoenmaker: „Er is te weinig druk vanuit de opbouw. Daar stonden vorig jaar nog kanjers van schut ters, die zoveel dreiging hadden, dat de verdediging van de tegen stander daar op moest reageren. Met als gevolg dat er dan op de cirkel ruimte ontstond. Dat missen we nu een beetje en dat zullen we moeten accepteren. Bovendien zullen we met hard werken probe ren daar nog wat aan te doen." Toch kwam de ploeg in de eer ste wedstrijd redelijk uit de start blokken. Alleen m de openingsfase lieten de Leusdenaren zich door de Utrechtse degradant uit de derde divisie in de luren leggen. In no- time schotelde UHV/DSO de Leus dense ploeg een 4-0 achterstand voor. To Schoenmaker: „Dat was een tactische fout. Wij beginnen traditioneel met een 5-1 verdedi ging, wat wil zeggen met één stoor- speelster voor de eigen verdedi ging. Deze tegenstander wist daar echter wel raad mee. De ploeg speelt aanvallend met systeem pjes, waardoor de ruimte op onze cirkel werd benut." Overschakelen naar het meer orthodoxe 6-0 systeem achterin bood onmiddellijk soelaas. En via doelpunten van Ria Meyennk, Pe tra van der Heyden en Hetty Tes- sels kwamen de Leusdenaren nog voor de rust weer n de wedstrijd: 6-3. SCHADE Na de veldwissel stelden de Leusdenaren alles in het werk om de opgelopen schade te repareren. En tot twee keer toe leken de mo gelijkheden daarop aanwezig. On middellijk na de pauze bracht Hetty Tessels met een feilloos benutte strafworp de aansluiting tot stand (6-4), en een nieuwe tegenslag (8-4) werd overwonnen door fraaie doelpunten van Ria Meyennk en Petra van der Heyden: 8-6. Daar mee hadden de Leusdenaren ech ter wel het beste gegeven en toen de anschlusstreffer uitbleef, werd het verweer gestaakt. UHV/DSO profiteerde geroutineerd door de Leusdenaren meteen voor on- overkmelijke problemen te plaat sen: 11-6. De laatste treffer van LHV, die op het conto van Monique Hovenkamp kwam, was uiteinde lijk slechts nog voor de statistieken interessant: 11-7. Het vrouwenteam van LHV zal het moeilijk krijgen in de eerste klasse van de zaalcompetitie, waarin de concurrentie naar ver wachting moordend zal zijn. Ten opzichte van vorig seizoen, het jaar waarin de Leusdenaren op het hoogste afdelingsniveau met een vijfde plaats debuteerden, leverde de ploeg vooral aanvallend wat kwaliteit in. Dat gemis werd ook zondag aangetoond. Trainer To LEUSDEN - Ondanks een hektische start van de wedstrijd, waarbij er halsoverkop nog spelers geregeld moesten worden, werd er geconcentreerd gehockeyd. Daar een aantal mensen ontbraken waren er nogal wat plaatswisselingen. Charlotte Pothoven nam de laatste man positie over van Inge Spijkman, Jolanda Koopman als voorstopper voor Nicole Lipjes, Marion Koopman (Al) voor Jupe Schonk en Brigitte Boss nam de linker midden positie van Jolanda Koopman over. Al in de 4e minuut was het Renee Tuininga die over de linker vleu gel mooi opkwam. De bal passte zij af naar de vrijstaande Evelien Zwart, die de cirkel in was en het voorbereidende werk van Tui- runga kon afmaken. De corners liepen niet zoals het hoorde Ca- thnen van Groningen, die insloeg, kon de bal niet goed raken of de keepster bracht een paar maal redding. Dalfsen, dat vrij onder aan m de lijst te vinden is, wilde absoluut met met grote cijfers ver hezen en kwamen af en toe ge vaarlijk op, zodat keepster Char lotte v.d. Veen een paar mooie reddingen moesten maken. Na de rust ging het spel over en weer, met aan allebei de kanten kansje. Vijftien minuten voor tijd kwam Inge Spijkman voor de goedspelende Manon Koopman in het veld en Anke den Boer, na langdurige afwezigheid voor Bri- git Schoemaker. Charlotte Pot- ?enée Tuininga hoven nam hierdoor de links ach ter positie in en Spijkman ging op haar eigen plaats, laatste man, staan. Acht minuten voor tijd maakte coach Hans v.d. Linden een goede beslissing. Een wederom toegekende strafcorner, het hij dit keer door Renee Tuininga inslaan, die ongenaakbaar uithaalde en scoorde. Vlak voor het einde sloeg een meisje van Dalfsen na, waardoor Jolanda Koopman met een open wond het veld moest verlaten. De coach van Dalfsen haalde discipli nair het meisje eruit en in overleg met bestuur en elftal werd er be sloten het meisje voor langere tijd te schorsen. „Ondanks dit inci dent was het spel sportief en een van de leukste wedstrijden tot nu toe in deze competitie. Mede dankzij de goede ontvangst en gastvrijheid dat het team van Dalf sen toonde", aldus coach v.d. Lin den. Opstelling: Charlotte v.d. Ven, Charlotte Pothoven, Brigit Schoe- makers (Anke den Boer), Jolanda Koopman, Marion Koopman (Inge Spijkman), Letty den Bes ten, Cathrien van Groningen, Bri gitte Boss, Evelien Zwart, Patri cia v.d. Flier en Renee Tuininga. Doelpunten: Evelien Zwart, Re nee Tuininga. De tweede ronde van het kla ver] astoernooi in 'De Hessen- kar' in Achterveld gaat begin nen. De volgende ronde is op vrijdag 2 november. Uitslagen eerste ronde: 1. A. Voskuilen 5263 pnt. 2. C. de Vette 5074 pnt. 3. R. de Vette 4899 pnt. Gymnastiek vereniging Impala gaat ook jazzballet geven aan volwassenen. Elma Bunruk gaat bij voldoende belangstel ling op woensdagavond van 22.00 - 23.00 uur les geven in de gymzaal aan de Berkelwijk, bij basisschool De Heerd, Geïnteresseerden kunnen zich telefonisch aanmelden bij de ledenadministratie, tel. 940110. Erwin Troeleman won afgelo pen zondag de KNBB distnets- finale. Het hd van de Biljartver eniging Leusden werd eerste in de finale vierde klas libre m het district Eemland. Erwin Troeleman wist zich samen met zijn clubgenoot Martin van Heugten in augus tus te plaatsen voor deze fina le. De beide Leusdenaren kwamen zondag tegen elkaar uit. Troeleman zette deze partij in vijftien beurten op zijn naam met een moyenne van vier. In een spannende finalepar tij kwam Troeleman uit tegen Meyers uit Hoevelaken. Door zijn sterke spel en hoge moyenne, promoveert Troele man. Hij komt volgend seizoen uit in de derde klasse libre. Martin van Heugten eindigde op de achtste plaats. Einduitslag vierde klas libre distnctsfinale Eemland: 1. E. Troeleman (BVL) 12 pnt. 2. B. Koopman (Buhenlust) 10 pnt. 3. F. vd Akker (Princesse) 10 pnt. Uitslagen Roda zondag Roda 2 - APWC 2 0-0 SEC 3-Roda 3 3-3 Hoogland 7 - Roda 4 Roda 5 - Quick 8 2-2 Veensche Boys - Roda 6 3-3 Roda 7 - Barneveld 5 3-2 Uitslagen Roda vrouwen Zwal Vooruit 3 - Roda 1 4-0 Roda 2 - Unitas 1 0-4 Aftredend voorzitter Galema, die tot in Kenya met de golfclubs heeft gespeeld: „De naam van Leusden wordt, door het organiseren van bedrijvendagen, tot m alle hoeken van ons land uitgedragen". en was de weg vrij. Overigens was de baan toen al klaar...' 'Het waren overigens wel span nende tijden', vervolgt Galema. Een vermakelijke situatie deed zich tijdens de procedure voor toen van de zijde van de Milieufederatie als argument werd aangevoerd dat de rust van de vogels zou worden verstoord. Daarvan is natuurlijk nooit sprake, er heerst op geen enkele sportaccommodatie zoveel stilte als juist op een golfbaan. Dat hebben we tijdens de zitting ook kunnen laten verklaren door een deskundige van uitgerekend een vogelvereniging, die wij hadden meegenomen en alle 'vogelargu menten' van de tafel kon vegen'. De vereniging De Hoge Kleij werd officiëel opgericht op 1 april 1985, kort na de onverwacht druk ke bijeenkomst in De Korf. Galema, die daarvoor had gefungeerd als secretaris van de stichting 'Golf in Leusden', werd benoemd tot voor zitter. 'Het belangrijkste in mijn werk als voorzitter is voor mij persoonlijk de bemoeienis geweest, die ik heb gehad bij de aanleg van de baan. Dat was een boeiende belevems, een aaneenschakeling van hoogte-

Leusder Krant | 1990 | | pagina 9