buitenschoolse opvang kent geen televisie 'In de kinderboerderij' Leerlingen De Bongerd voeren aktie êht Jinkelotje voor de schooljeugd fog meer milieu.... Ien spel om te weten en te willen i oe.t\ erv lop«rv 9 Kappen met Kappen Als ik mij zm krijg digd Wat doe je zelf.. n hebbe laats njb 1; JENSDAG 7 NOVEMBER 1990 Amen -'Ominjgjj, ortse Bia Amii{ dag 17 r de c ts aan 4 •oppel. ide vetj, len en Heb )e iets voor de kinderkrant' Schrijf of bel' Leusder Kinderkrant 13 EUSDEN - Nu nog kunnen alleen kinderen onder de drie jaar aar een kinderdagverblijf wanneer hun ouders werken. Vol ui getiaj jnt* laar om deze tijd, is er waarschijnlijk ook ruimte voor ito. Tvres inderen tot dertien jaar. Zij kunnen dan na school en in de zv/ai akantie naar een vast adres. Daar kunnen ze dan spelen met wordt g® udere kinderen, hun huiswerk maken of een rustig hoekje oor een goed boek zoeken. r Steeds meer moeders gaan en jven werken. Tenslotte zijn Leus- ;e huizen en kinderen duur en abben ze niet voor niets, net als llie, lang op school gezeten, 'erken is steeds vaker niet alleen odig, maar ook leuk. Van altijd uis-zijn krijgen steeds meer moe- ers en vaders genoeg. Het hu- leur kan daar alleen maar slechter an worden. Met andere woorden, et kan in het belang van kinderen ijn, dat beide ouders werken, et vervelende is alleen dat steeds «er kinderen in Leusden wan eer ze uit school komen, thuis een moeder of vader achter de ieepot aantreffen. Nou kan dat en verademing zijn, maar iedere ag in een leeg huis komen, is on- lezellig. Voor 'baby-sitters' zijn choolkinderen te groot. 'Oppas sers' zijn duur en lijken meer voor apen en leeuwen bedoeld. Met als gevolg dat steeds meer kinderen zich moeten zien te red den met een moeder of vader die 'noodgedwongen voor de kinde ren' thuis moet blijven of zonder ouders. Voor die kinderen komt er nu buitenschoolse opvang. De or ganisatie, die van de gemeente Leusden de opdracht heeft gekre gen het een en ander voor de kin deren in Leusden te organiseren, heet Humanitas. Adjunkt-direkteur John Ringens vertelde heel veel van plan te zijn. „Uitgangspunt bij alles wat we willen is, dat de kinde ren, dié van onze mogelijkheden gebruik maken, het naar hun zin zullen hebben", zei hij. Humanitas gaat de opvang van kinderen van 0 tot 12 jaar op ver- EUSDEN - De aandacht voor het milieu is 'in'. Grote mensen laken zich erg bezorgd over de puinhoop die er van en op de rereld is en wordt gemaakt. Ze vinden dat kinderen het beter loeten doen en weten dan toen ze zelf kind waren. De meeste inderen willen wel. Zij voelen zich verantwoordelijk voor de rereld en houden vaak van dieren. et idee dat die lieve zeehondjes, chattige pandaberen de indruk wekkende maar goedmoedige frfanten en zelfs die spannende «rwouden vol indianen of primi- ;eve stammen, dreigen te verdwij- len vervult ze met zorg. Daarom rorden veel kinderen lid van het tationaal Jeugdfonds en houden ze [preekbeurten over wat zou moe ten. Allemaal goed en heel belang- fck De Italiaanse spellenfabrikant Cle- mentoni wil daaraan een steentje bijdragen. Zij verzinnen en maken speelgoed waarvan je iets leren kunnen. Dit jaar kreeg het spel Eco-logica veel aandacht. Het werd in Nederland bekroond als Speelgoed van het Jaar. Dat bete kent dat een aantal mensen, het een spel vonden dat aardig genoeg is om te kopen. Een kooptip dus. De bedoeling van het spel is om op een gezellige manier oplossingen te vinden voor allerlei milieu-pro blemen. Het spel Eco-logica ziet er op vallend uit. Net als alle andere do zen van dit merk Clementoru, is de deksel grotendeels wit. Daardoor valt het spel op in de winkel. De doos is groot. In de doos zit veel lucht. Behalve een groot speelbord, bevat het een 'zieke wereldbol', twee soorten speelkaarten en pion nen gemaakt van hcht plastic. De 'zieke' of volgens de omschrijving 'verdrietige'aardbol moet bovenop de 'lachende' aarde in het midden van het speelbord komen. Op de speelkaarten staan bedrei- gmgen, zoals Vervuiling door af val" waarde 2 punten, en mogelijke oplossingen zoals Gooi sloophout niet weg.Daarnaast staan op zes tien situatiekaarten problemen uit gebeeld. Dezelfde problemen zijn op afbeeldingen op het speelbord opgelost. De bedoeling is om eerst de oplos- smg van een probleem bij het pro bleem te zoeken en later om zelf te weten welke oplossing voor een probleem bedacht is. Het spel is bedoeld voor kinderen tussen de acht en veertien jaar. De mening over dit spel, gevraagd aan Mare Smink (11) en Philp Vis ser (10) was nogal Vernietigend. Flauw vond de een, veel te makke lijk, de ander. Ze misten de span ning van het tegen elkaar spelen. „Het is net een soort lotto zoals je voor kleuters hebt, maar dan wat moeikjker", volgens Philp. „En ook nog een beetje een quiz waarbij je moet laten merken of je de goede antwoorden weet." Terwijl Mare dacht dat alle kinderen, die wei eens wat horen op het jeugdjour naal of op school de aangedragen oplossingen heus wel kennen. Tja, toepassen was een andere zaak. ,Je denkt er niet altijd aan", geven ze toe. „Er over horen is daarom wel belangrijk, maar om er nou een spelletje mee te spelen!" Volgens Marc is dit een typisch spel voor kinderen die echt helemaal mi lieu-freak zijn. „Maar meer nog is het spel dat door ouders goed voor kinderen gevonden wordt. Heel verantwoord en zo.Mare en Phihp vonden bovendien de tekst op de kaartjes veel te moeilijk. „Hetzelfde is op een veel eenvoudi ger en duidelijker manier te zeg gen." Een voorbeeld: 'Begunstig het behoud van zeldzame en bij zondere planten en botanische kruiden' of 'Gerbuik landbouw gronden niet voor non-agrarische doelen en zulk vooral niet in zuide lijke streken Daar werkt het uit droging en woenstijnvorming in hoge mate in de hand. Eco-logica kost ongeveer veertig gulden. Wie het spel niet wil ko pen maar winnen kén meedoen aan een wedstrijd. Door zelfver- zonnen oplossingen voor milieu problemen in te sturen maken in zenders kans op Cementini spel len, waaronder natuurlijk Eco-lo gica. De geschreven, getekende, geplakte of geverfde oplossingen moeten worden gestuurd naar Clementoni Educationals, Post bus 28750, 2501 KT den Haag. Voorwaarde is dat iedereen min stens f 1,50 aan postzegels in de verpakking meestuurt. Dit geld gaat naar het Wereld Natuur Fonds voor een project in Thai land waarmee bomen beschermd moeten worden. Kinderen, die een spel willen uit proberen, kunnen zich melden; 94 68 24. LEUSDEN - Bongerd betekent boomgaard. Het kan niet helemaal toeval zijn dat een school, genoemd naar bomen, aktie voert tegen het kappen van tropisch regenwoud. Donderdagmiddag kwamen drie jongens naar de redaktie van de Leusder kinderkrant. Zij wilden aandacht vragen en konden natuurlijk hun verhaal kwijt. Bart Wildervanck (11), Bas van der Moolen 13) en Bart Cense 11), dne leerlingen uit groep 8 van de Bongerd hadden een nogal groot uitgevallen advertentie gemaakt. Het was meer een aanplakbiljet. Het was de bedoeling om het kunstwerk bij een bakker of slager op te hangen. Maar de winkeliers waren bang dat ze etalageruimte te weinig zouden krijgen en daarom kwamen ze bij de krant Vanaf deze week hangt het aanplakbiljet op het prikbord. Een grote geldpot maakt duidelijk wat de bedoeling is. Bart Wildervanck: „Het is de bedoeling dat mensen en dus ook kinderen, geld in die pot doen. Bijvoorbeeld de munten die ze over hebben na de zomervakantie in het buitenland." „Nederlands geld mag ook", vult Bas haastig aan, „hoewel we dat met hebben opgeschreven omdat er geen plaats meer voor was." Het geld dat ze met hun aktie hopen op te halen, sturen ze via de Novib naar Indonesië. In dat land verdwijnen dagelijks stukken oerwoud. De jongens hebber dit gehoord tijdens een kringgesprek op school. „In Indonesië wonen Dajak. Dat is een stam, een soort mensen. Deze mensenleven van en in het oerwoud. Wanneer alle bomen worden omgehakt worden ze in hun bestaan bedreigd. Ze kunnen niet op het land of in de stad leven", vertelden de jongens. „Bovendien is het hartstikke zonde van alle bomen", volgens Bart W. „Ze gebruiken niet eens alles. De beste stammen worden verkocht, de rest blijft liggen." En Bart: „Wij hebben er ook mee te maken, want de oerwouden zijn de longen van de wereld." Bas Wanneer er geen oerwoud meer is, wordt het overal m de wereld warm en onvruchtbaar." Niet iedereen in Indonesië is het met het kappen van de bomen eens. Maar protesterende aktievoerders zijn gearresteerd. Het geld dat de jongens ophalen is mede bedoeld om deze mensen te verdedigen en uit de gevangenis te houden. Bart: „Ik vindt het gemeen wat de mensen daar doen. het omhakken en arresteren, en zo. De mensen die in het oerwoud wonen, kunnen niks beginnen." Op de vraag of ze er zelf iets aan kunnen doen, moeten ze even nadenken. Wat gebruiken kinderen nou van hardhout? Speeltoestellen op het schoolplein! In het gemeentehuis hebben zij zich al voorgenomen, dat wanneer nieuwe speeltoestellen moeten worden aangeschaft deze bij voorkeur niet meer uit tropisch hardhout mogen bestaan. „Hè, bij de Bongerd hebben ze pas een nieuw speeltoestel gekregen. Toch eens vragen waar dat van is gemaakt", nemen de jongens zich, ineens nieuwsgierig, voor. Behalve de pot van de Barten en Bas, bij de Leusderkrant, waarin de (vakantie)munten passen, kan bij de gemeente een betaalkaart gehaald worden waarmee geld aan de Novib kan worden overgemaakt. De drie scholieren met hun actiepamflet voor Kappen met Kappen. schillende manieren regelen. In een 'flat' (twee verdiepingen hoog) op het terrein van de Lisidinahof zijn vooral de babies tot dne jaar welkom. Voor de oudere kinderen wordt het huidige kinderdagver blijf Pinkelotje grondig verbouwd. Dit huis aan de Mariënhove moet een gezellige plek worden. John Ringens denkt dat daar ruimte ge noeg is om iedere dag ongeveer tien tot vijftien kinderen op een leuke en gezellige manier te kun nen ontvangen. Er zal bijvoorbeeld een gezellige huiskamer komen. Met een bank waarop je lekker kunt zitten klet sen en een tafel om spelletjes aan te doen. Daarbij misschien een tafel tennistafel of/en een voetbalspel. In ieder geval zal op de bovenverdie ping ruimte zijn om je terug te trek ken met je huiswerk of een goed boek. Niets moet, veel kan daar. Iedere dag zullen er twee of drie mensen aanwezig zijn. Steeds de zelfde, zodat het vertrouwde ge zichten worden voor de kinderen die regelmatig komen. In de vakanties zal dit huis open zijn van 's morgens acht uur tot 's middags zes uur. De mensen die er werken zullen, volgens John Ringens, in de vakanties zeker iets extra's willen doen. Hij denkt daarbij aan speurtochten, uitjes naar het bos of de stad of dat voor en met de kinderen een of ander feestprogramma georgani seerd kan worden. Kortom, nie mand hoeft bang te zijn, zich bij de buitenschoolse opvang te moeten vervelen of verplicht zoet televisie te moeten kijken. IntegendeeL „Een televisie zal er niet komen", volgens de adjunkt-direkteur. „Wij gaan er van uit dat kinderen thuis alle gelegenheid hebben him eigen favoriete programma's te zien." De buitenschoolse opvang is tot nu toe alleen bedoeld voor kinderen van ouders, die na schooltijd nooit thuis kunnen zijn. Voor kinderen waarvan bijvoorbeeld de moeder af en toe na schooltijd niet thuis kan zijn, is voorlopig nog geen plek. „Misschien komt dat later nog eens" hoopt John Ringens. Wan neer een kind in plaats van naar de buiterischoolse-opvang te gaan, met een vriendje wil gaan spelen, dan moet dat kunnen. Tenminste als ze dat in het huis van te voren weten. Vriendjes meenemen om te spelen, zal moeilijk gaan. Meer plannen Ouders moeten voor de opvang -m wat nu nog Pinkelotje heet- be talen. Ouders, die (samen) veel verdienen meer, dan mensen met minder inkomsten. Doordat de Ne derlandse regering vindt dat er goede opvang voor kinderen moet zijn, knjgt de gemeente veel geld van de betreffende Minister. Door deze subsidie hoeven ouders niet alles zelf te betalen, maar slechts een klein deel Omdat veel meer dan tien tot vijftien kinderen m Leusden, ouders hebben die na schooltijd niet thuis zijn, heeft Hu manitas nog meer plannen. In het gebouw bij de Lisidunahof zouden bijvoorbeeld ook kinderen na schooltijd en in de vakanties kunnen komen. Daarvoor zijn de plannen nog niet helemaal klaar. Lisiduna ligt voor veel kinderen aan de andere kant van Leusden. John Ringens vertelde, dat men er daarom aan dacht de betreffende kinderen met een busje van school te halen. Bovendien gaat Humanitas een gast-ouderproject opzetten Dat betekent dat er in Leusden 'gast-ouders' gezocht worden. Ou ders die 'gasten' tot twaalf jaar wil len ontvangen. Kinderen kunnen dan, in plaats van naar huis, als er geen school is naar een ander huis gaan. John Ringens belooft, dat de kinderen daarbij inspraak hebben. Voordat besloten wordt naar welk huis het gaat, maakt het eerst ken nis met zijn 'gast'ouders en even tuele 'gast' broers en zussen. Daar na volgt een proefperiode. Wan neer iemand op een gegeven mo ment zeker weet dat hij het op dat adres niet naar zijn zin heeft, dan wordt een ander adres gezocht. Voor kinderen met werkende ouders breken leuke tijden aan. Een kind van niet werkende ou ders zou er jaloers op kunnen wor- den...Stel je voor...iedere dag in een grote ruimte kunnen spelen, speciaal voor kinderen ingericht. Altijd iemand in de buurt die be reid is mee te doen, mee te organi seren of om ideeën voor te stellen. En dat allemaal zonder iets te moé ten doen of bij een club te horen- .gewoon net als thuis....maar dan leuker. Kinderboerderij De Glind: steeds meer open dagen. DE GLIND - In de Glind is een grote kinderboerderij. Tot voor kort kwamen daar uitsluitend kinderen die in de Glind wonen. Nu zijn iedere tweede zondag van de maand, alle kinderen welkom. De kinderboerderij in de Glind is te vinden aan de centrale rotonde, tegenover de school en naast de speel-o-theek. Het is een groot ter rein van vier en halve hectare. Be halve verschillende weiden en een manegebak staan er verschillende bouwsels op. Zoals een grote kooi waarin vogels vliegen, klim-en speeltoestanden voor geiten en kinderen, een hut en 'de kinder boerderij'. Deze laatste ziet er meer uit als een bungelow met een glazen wand. Binnen staat in het midden een grote open haard waarvan duide lijk is dat deze al een poos met gebrand heeft. „Dat kan ook niet", volgens kinderboerderij-beheer der Jacob Bos, „dat zou veel te ge vaarlijk zijn." Bos zegt nog veel van plan te zijn in en met de kinderboerderij in de Glind. „Het moet een echte boer derij worden, waar heel veel kin deren welkom zijn", wenst hij. Daarvoor heeft hij een heleboel LEUSDEN - Wat kunnen kin deren zelf doen tegen milieu vervuiling. Aktie voeren is mooi, maar wat doe je zelf. Bart, Bas en Bart van de Bon gerd vonden drie voorbeel den; (Bart C.) Geen lichten of ra dio's aan laten staan, langer dan nodig. (Bas); Niet te veel W.C. pa pier verspillen. (Bart W.) Je schriften volma ken voordat je een nieuwe pakt. Volgende week moet in deze krant een lijst staan. Stuur ideeën en goede voornemens naar de Leusderkinderkrant, Postbus 11, 3830 AA Leus- den-Centrum. plannen en wensen. Een van de eerste dingen, die hij voor elkaar heeft gekregen, is het openstellen van de boerderij. Iedere tweede zondag van de maand staan voor alle kinderen m de omgeving, de deuren wagenwijd open. Jacob Bos (24) werkt sinds mei van dit jaar op deze boerderij. Hij is blij eindelijk zijn grote wens ver vuld te hebben. Toen hij een jongen was, hielp hij heel vaak op een kinderboerderij in Apeldoorn. Langzaam maar zeker mocht hij daar steeds meer doen. Hij wilde heel graag zelf de baas worden van een kinderboerderij, maar wist dat daar maar weinig kans op bestond. „In Nederland zijn ongeveer 250 kinderboerderijen", vertelt hij. „Wanneer je aanneemt dat op ie dere boerderij twee mensen in dienst zijn, is er dus werk voor 500 mensen." Om zoveel mogelijk kans te maken ging hij m Barneveld naar de Middelbare Agrarische School. Daar volgde hij de opleiding dier verzorging. (officieel heet deze opleiding DEVETO). Op deze school leren de scholieren van al les. Jacob „Stel je maar niet voor, dat je daar de hele dag met een konijntje op schoot zit. Naast de gewone vakken als Engels en Geschiedenis krijg je Dierkunde. Lessen over duiven, kippen, vissen, vogels, koeien en paarden en nog veel meer. Je moet alle soorten kennen en weten wat ze moeten eten en wat ze nodig hebben." Leerlingen moeten ook met dieren werken. Marella Hoogendoorn loopt 'stage' bij de kinderboerderij. Tijdens ons bezoek moet ze een geit naar buiten brengen. Het beest liep de trap op en af te struinen en wil niet naar zijn vriendjes. Marella leerde van Jacob hoe ze het beest, toen het geen poot wilde verzetten, aan zijn hoorns moest meetrekken. Dat lukt tenslotte. Wanneer ze van deze school komt kan ze ook op een kinderboerderij gaan werken, of in een dierenasiel, dierenpension, een dierentuin of assistente worden bij een dieren arts. Totdat Jacob Bos in de Glind kon komen, werkte hij in een die renwinkel. Nu is hij eindelijk kin derboerderij-"boer'. Het is een drukke baan. Vooral als de geiten en schapen jongen. Wanneer een dier ziek is, gaat hij echt niet op tijd naar huis. Bij zijn werk wordt hij geholpen door veel kinderen. Bijvoorbeeld door Catherine. Zij stond eerder in deze krant. Ze is de enige vrijwillig ster, die de geiten kan melken. Meer vrijwilligers zijn welkom. Op het terrein lopen zes schapen rond (waarbij drie bijzondere, omdat ze drie maal in de twee jaar lammeren), 11 geiten (5 dwerg en 6 melkgeiten), zes pony's, en heel veel cavia's, konijnen, kippen, ratjes, parkieten, tortels, kwartels en vinken. Op een groot school bord staat geschreven welke jonge dieren te koop zijn. (momenteel een dwerggeitje, verder cavia's, kippen, konijnen, (woestijn)ratjes en parkieten). Eigenlijk zou er een bord naast moeten komen met een lijst met de dieren, die Jacob Bos zou willen hebben. Bijvoorbeeld een koe-kalf, een 'mini' varken (bijvoorbeeld een hangbuikzwijn, hoewel die volgens Jacob vaak slecht gehumeurd zijn.), een betrouwbaar paard, kuikens en een mannelijke grijze rood staart-papegaai. Verder wil hij meer stallen, een vijver en hoopt hij een dier-o-theek op te zetten. Dat is net zo iets als een speel-o-theek volgens hem. „In plaats van speelgoed leen je dieren en informatie. Bijvoorbeeld wanneer een kind een spreekbeurt over een dier wil houden dan kan hij een bak vol informatie halen. Daarin zitten niet alleen gegevens over verzorging, voer en onderko men. Ook een beetje voer en attri buten zoals een bit, of borstel. En ze mogen een dier als voorbeeld meenemen. Wie een paarde wagen heeft, mag een paard mee naar school nemen." De kinderboerderij in de Glind is aanstaande zondag geopend vanaf twee uur tot kwart over vijf. Er is een speciale 'knuffel- bak' waarin iedereen cavia's en konijnen mag knuffelden. Pony rijden is mogelijk. In deze tijd worden de meeste dieren gedekt. Wie vaak komt, ziet ze dikker worden. Om vier moeten de dieren naar de nachtverblijven. Daarna mag iedereen helpen met voeren en melken.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 13