Panorama Lisiduna Geslaagde tentoonstelling Vogelvrienden ■eusderkrM [rije Kwasten penselen er lustig op los „Een verrassend gebied" kijk op kunst Naam: Hans Hermans Beroep: gemeentevoorlichter Favoriete plek: „De weg tassen Achterveld en Leasden" WOENSDAG 7 NOVEMBER 1990 Prins Carnaval ACHTERVELD - De nieuwe Pnns Carnaval van de Achterveldse car navalsvereniging De Puupenkop- pen wordt zaterdag 10 november tijdens het Prinsenbal aan den vol- ke getoond. De opvolger van Pnns Duo Puup de veertiende zal die avond om 11 over 11 zijn opwach ting maken in Ons Gebouw aan de Hessenweg. Het Prinsenbal begint die avond om 21.00 uur. De zaal is al een halfuur eerder open. Het secretariaat van de carna valsvereniging is overgegaan in handen van G. Horst, 't Jannendorp 3, Achterveld (telefoon: 03425- 2197). Kinderpostzegels LEUSDEN - De nieuwe kinderpost zegels zijn vanaf vandaag (woens dag 7 november) verkrijgbaar op het postkantoor aan de Mulderij. Vrijwilligers van het plaatselijke comité voor de kinderpostzegels bemannen een stand, waar de ze gels en andere artikelen dagelijks van 10.00 uur tot 16.00 uur te koop zijn. De opbrengst van de kinder postzegelactie komt ten goede aan projecten voor kansarme kinderen in Nederland en de Derde Wereld. Lustrum PJGU LEUSDEN - De plattelands jonge ren gemeenschap Utrecht (PJGU) viert vrijdag 7 december het veer tigjarig bestaan van de afdeling Leusden, die op 11 december 1950 werd opgericht. De festiviteiten zullen worden gehouden in restau rant De Mof aan de Arnhemseweg en zijn bedoeld voor leden en oud-leden van de vereniging en hun partners. Het hoogtepunt van de avond moet een cabaretvoor stelling worden, waaraan door ver schillende generaties PJGU-leden wordt meegewerkt. In verband met het feit dat de ledenadministratie niet geheel up-to-date meer is, worden oud-le den verzocht zich te melden, zodat zij een persoonlijke uitnodiging toegestuurd kunnen krijgen. Be langstellenden kunnen zich wen den tot Henk Hogeveen, telefoon 033-951086. Brandwonden collecte LEUSDEN - Deze week wordt in de gemeente gecollecteerd voor de Nederlandse Brandwonden Stich ting. In een deel van Leusden zullen woensdagavond lokale brand weerheden in vol ornaat op pad gaan om voor de stichting geld op te halen. De Nederlandse Brandwonden Stichting probeert het ontstaan van brandwonden en de gevolgen daarvan zo veel mogelijk te beper ken. Onder meer door het geven van voorlichting over het voorko men van brandwonden en het ver lenen van eerste hulp. De stichting beheert ook de Nationale Huid- bank. Expositie van de Historische Kring LEUSDEN - In de permanente ten toonstellingsruimte van de Histori sche Kring in de hal van het ge meentehuis zijn dezer dagen nieu we aanwinsten van de vereniging te bewonderen. Het gaat onder meer om een gevelsteen, een her inneringsbord en oude gebruiks voorwerpen. Ook zijn er enige schilderijen te zien van de Leus- dense schilder Oortmerssen, die onlangs door de Historische Kring zijn aangekocht. Laatst hebben ze de Amsterdamse Van Goghexpositie met elkaar be keken, en De Amsterdamse Zon dagsschilders aldaar ontmoet Het werken met elkaar vinden de le den van De Vrije Kwasten belang rijk. Het gaat erom elkaar te stimu leren. Zoals gezegd: die sfeer straalt van de tentoonsteling af, waar zo'n zeventig werken van vijf tien inzenders zijn te bewonderen, netjes ingelijst, vooral ook uit eer bied naar het pubhek toe. Ook dat is een verbetering die veel van het gezicht van De Vrije Kwas ten uitmaakt. In willekeurige volg orde en alleen van de mensen die mij werden 'voorgehouden' bij voorbeschouwing wil ik uw aan dacht voor enkele werken vragen. J.Stienstra komt met voorzichtig ge penseelde aquarellen van bloe metjes, een clowntje, een melkbus en een aardig landschapje in zwart conté. Mevrouw Meijer heeft vooral twee aantrekkelijk geaquarelleerde portretten van vrouwen, die beiden ruimtelijk mooi op het papier staan. Jan Jehee zond een drietal kijkjes op Amersfoort in, gewassen O.I- .inkt en sepia. De pittoreske hoek jes zijn snel genoteerd, waardoor de detaillering waarin Jehee's kracht schuilt alsmede de fijne te kentoets ontbreken. Aalt van de Glind toont enkele gea quarelleerde landschappen die een mooi ruimtelijk effect opleve ren. In het kijkje op de kerk in Achterveld heeft de schilder met zwart accenten en contouren aan gebracht. De andere aquarellen zijn niet dekkend behandeld. Dirk Delfgou is lekker bezig met land schappen in een gewaagd coloriet. Rode lucht, paarse bomen, fors van toets. In een langwerpig uienstille- ven tintelen de glimlichtjes van het doek. Dick Bergen Henegouwen heeft bij zijn inzending een bijzonder mooie gouache. Het betreft een land schap in Friesland met een heel hoge lucht in zachte tinten. De weidse watercompositie is gevat tussen een rietkraag en een wit zeilbootje. Bart Halkes heeft een stormachtig handschrift waarmee hij zijn landschappen in grote lijnen en partijen opzet. Zijn werk is op vallend vrij en ruim van gebaar. Piet Boer heeft aardige bloemstille- vens geaquarelleerd en laat een mooi Vogezenlandschapje zien. Huib Kort beschikt over een grote eigengereidheid waarmee hij het landschap te lijf gaat. Fel is zijn expressie, fel zijn zijn kleuren. Be wogen werk dat van temperament getuigt. Tome van den Wildenberg tenslotte is ook al fors bezig m gro te partijen en met acryl het mes hanterend. Enkhuizen met gemeer de boten, Sneek: er is sprake van een stevige benadering. Vooral de waterpartijen in een der land schappen zijn fraai getroffen. Het kleurgebruik is beheerst en mooi afgestemd op het onderwerp. Een boeiende expositie. EUSDEN - „Bij postuur-kanaries is het de bedoeling dat het ogeltje bijna helemaal rond is en een soort bolletje vormt. Ver- er moet het vogeltje kort op z'n pootjes staan. Kijk, deze is de unpioen omdat hij goed bevederd is en bijna helemaal rond legde M. van de Heide, secretaris van de vereniging 'De Vogelvrienden' uit, bij een rij kooien met voor de leek identiek ogende vogeltjes. Het afgelopen weekeinde huisden er 260 vo geltjes in de Til. De vereniging de Vogelvrienden hield daar haar jaarlijkse vogelkeuring en tentoonstelling. 'éden van de Vogelvrienden nemen met belangstelling kennis van de verrichtingen van clubgenoten. Donderdagmiddag werden de vo gels van de 65 leden van de ver eniging gekeurd door erkende bondskeurmeesters. De vogels werden onder andere beoordeeld op formaat, kleur, bevedenng, af tekening en poten en snavel. De vogels werden dus uitsluitend be keken op uiterlijke kenmerken. Voor dwergpapagaaien die leuk konden fluiten of praten waren er geen extra punten. Aan de hokken van de kampioe nen was tijdens de tentoonstelling een kampioenslint bevestigd. Van de Heide legde bij zestien hok ken, met voor de leek precies de zelfde witte kanaries uit: „Deze is de winnaar want die is voller van model en zit recht op z'n stok. Die rechts van hem is een beetje groe zelig en die onder hem is minder mooi gevederd. Deze witte kana ries worden voor een tentoonstel ling met babyshampoo gewassen en sommige mensen drogen ze zelfs met een föhn. Net zoals bij hondententoonstellingen." Vereniging de Vogelvrienden, de Leusdense vereniging van vogel liefhebbers bestaat al 23 jaar. Het doel van deze vereniging is: 'Het onderling verstrekken van advie zen en hulp bij de kweek, ver edeling en verzorging van vogels en de bescherming van in het wild levende vogels. De vereniging geeft maandelijks een blad uit en organiseert vaak lezingen of film avonden. Elk jaar organiseert de vereniging een keuring en ten toonstelling voor de vogels van haar leden. „Verder kunnen de le den ook mee doen aan districts of landelijke wedstrijden en dan hebben ze hier al een indicatie ge had over de kwaliteit van hun vo gel", aldus Van de Heide. Dat de vogelliefde van de vereni- gingsleden heel ver gaat bewees een aanwezige beo op de tentoon stelling. „De beo kroop bij z'n ge- boorte heel moeilijk uit z'n ei. Op een gegeven moment gaven de beo-ouders het op. De eigenaren hebben hem toen uit het ei gepeld en hem groot gebracht. Dat bete kende m het begin dat het beestje om de twee uur gevoerd moest worden, ook 's nachts. Het is heel bijzonder dat het zo goed gelukt is, daarom kreeg deze beo een speciale bondsmedaille", aldus Van de Heide. Er werden ook vogels verkocht op de tentoonstelling. De prijzen van deze vogels waren vrij laag. Van de Heide: „De leden van onze ver eniging zijn allemaal hobbyisten en als ze een beetje geluk hebben en goed kweken hebben ze zo te veel vogels en willen ze er een paar verkopen. Ze hoeven geen winst te maken en als ze zo'n beetje quitte spelen zijn ze tevre den. Daarom kost een vogel hier ongeveer de helft van wat je voor hetzelfde beestje in de winkel zou betalen." De vereniging hield tijdens de tentoonstelling een loterij, waar al lerlei goederen van badhanddoe ken en pannelappen tot een halve kip verloot werden. Van de Heide: „Dit is om een beetje uit de kosten te komen. We moeten de zaalhuur van De Til betalen en de keur meesters een keurvergoeding en een reiskostenvergoeding geven. Veel van onze kosten worden ge dekt door de advertenties in ons programmaboekje over deze ten toonstelling maar met de loterij proberen we helemaal uit de kos ten te komen!" 8 november t/m 14 november GRAND THEATER SNOUCKAERTLAAN 4 033-618900/614632 GHOST vr. t/m do. 13.30-18.45-21.30 uur, zo. ook 16.00 uur. D ARKMAN vr. t/m do. 13.45-18.45-21.15 uur. zo. ook 16.00 uur. DICK TRACY vr. t/m do. 13.30-19,15-21.45 uur. zo. ook 16.15 uur. (behalve dinsdag). DAYS OF THUNDER vr. ma di. do. 13.30-19.15-21.45 uur. za. zo. wo. 19.15-21.45 uur. PRETTY WOMAN vr. t/m do. 13.45-18.45-21.15 uur. zo. ook 16.00 uur. THE HUNT FOR RED OCTOBER vr. t/m do. 13.30-16.30 uur. zo. ook 17.00 uur. ANOTHER 48 HRS. vr. t/m do. 13.30-19.15-21.45 uur. zo. ook 16.15 uur. THE WALL Dinsdag 13.45-18.45-21.15 uur. DE REDDERTJES za. zo. wo. 13.30 uur; tevens zo. 16.00 uur. Expositie van Vrije Kwasten LEUSDEN - De Leusdense ama- teurschildervereniging De Vrije Kwasten houdt binnenkort de jaar lijkse expositie. Op de tentoonstel ling is recent werk te zien van de 28 leden van de vereniging, ue expo sitie is te bezichtigen op 10, 11, 16, 17 en 18 november (zaterdag en zondag van 13.00 uur tot 17.00 uur, vrijdag van 19.00 uur tot 21.00 uur). De tentoonstelling wordt gehouden in de expositieruimte onder het ge meentehuis en is gratis toeganke lijk. Eens in de veertien dagen in de zomer gaan de leden buiten schil deren. Een aantal van hen huurde onder aanvoering van Antoine van den Wildenberg een groot schip en voer in Friesland rond om op diverse plaatsen te schilderen. In Zwartbroek werd De Vrije Kwasten gevraagd om op konin ginnedag, in het kader van de Vin cent van Goghherdenking met een ploegje te komen schilderen. En kele leden gingen dit jaar ook weer naar Frankrijk, waar ze in De sur Tarne schilderden. Twee keer per jaar doet men ook mee met het grote schilderfestijn op de Amster damse Zeedijk. Zo'n 500 vrouwen en mannen schilderen daar op de grachten in de omgeving. Ieder krijgt een kroeg toegewezen, waar de koffie en de boterhammen klaar staan. fUSDEN - Schildersvereniging De Vrije Kwasten houdt gedu nde twee weekends haar jaarlijkse tentoonstelling, in de (positieruimte van het gemeentehuis. Op zaterdag en zondag len 11, en 17 en 18 november van 13.00 tot 17.00 uur, op lijdag 16 november van 19.00 tot 21.00 uur. De opening wordt pzaierdag 10 november om 14.00 uur verricht door Jos van der )1, een van de oprichters van De Vrije Kwasten van wie zelfs i naamgeving afkomstig is. houdelijk blijkt uit de tentoon- EÜing van De Vnje Kwasten hoe >ed deze club vooral het laatste ir bezig is. Het peil van ingezon- ji werken is er sinds vorig jaar eszuts op vooruitgegaan. Er ordt veel vrijer gewerkt en men ïft onderwerpen in het vrije veld st veel elan aan. Te constateren dat de leden elkaar op een pret je manier beïnvloeden en het ni- iau van schilder- en tekenkundi- ge benadering gemeenschappelijk naar boven tillen. Toch is De Vnje Kwasten nadruk kelijk een schilder- en geen les- club. Het is wel een vriendenclub van mensen die veel met elkaar op stap gaan. Eens in de veertien da gen wordt er geschilderd in De Moespot. Voorheen was dat bij de tennisclub Lockhorst, maar in die sportruimte was er voor de schil ders toch te weinig licht. „Ik bewaar hele goede herinneringen aan de weg tussen Achterveld en Leusden, die ik tien jaar lang in weer en wind voor het grootste deel fietsend heb afgelegd. Wat mij zo boeit in dat stuk Asschatterweg is de afwisseling in het boeidende landschap. Weilanden, afgewisseld door bosjes, houtwallen en fraaie boerderijen. Ook zie je nog plukjes van het oorspronkelijke landschap terug. Een stukje heide, een verdwaalde den. Het is een heel verrassend gebied. „De afwisseling in de seizoenen maakt deze weg, en met name het stuk bij de Moorsterweg en de Postweg, bhjvend boeiend. Maar ik vond het het mooist in het voor- en najaar, als 's morgens vroeg de zon opkwam. Juist in die tijd zag je nog weieens reeën in de bosrand en het weiland. En dat maakt het voor mij een heel bijzonder plekje. „Maar er zijn ook andere gebieden m de gemeente waar ik erg gecharmeerd van ben. Je hebt hier in de buurt van de Postweg en de Moorsterweg bijvoorbeeld een heel onbekend snik bos, waar ik graag kom. En Den Treek is op een aantal plaatsen ook heel erg mooi. Dan bedoel ik niet die saaie stukken produktiebos, maar gedeelten zoals bij het Hazewater. Het landgoed De Boom kan in dit rijtje eigenlijk nauwelijks ontbreken, evenals het landgoed Groot Stoutenburg. „Ik ben eigenlijk bij toeval in Achterveld terecht ben gekomen. Toen ik hier in 1976 werd benoemd, had ik zelfs nog nooit van Achterveld gehoord. Om ons een beetje te oriënteren bestudeerden we de plattegrond van Leusden en kwamen toen voor het eerst Achterveld tegen. Daar zijn we toen gaan kijken naar een woning. Het was hefde op het eerste gezicht en daar hebben we toen een huis gekocht." „Ik woon hier nog steeds volop naar mijn zin. En ook in mijn werk voel ik me in Leusden op m'n plaats. We hebben hier op het gemeentehuis een hele lastige tijd achter de rug, maar die tijd is voorbij. En buiten de problemen, was het natuurlijk ook een hele interessante tijd. Ik heb in de periode dat ik hier werk bijvoorbeeld de hele uitgroei van de gemeente meegemaakt. Nu ziet het er naar uit dat binnekort de aansluiting op de A-26 eindelijk gerealiseerd gaat worden. Van de 20 jaar die dat geduurd heeft, heb ik toch zeker zo'n vijftien jaar meegemaakt. Het is leuk om die afronding nu mee te beleven. En verder bhjft Leusden natuurlijk een gemeente waar altijd wat gebeurt." „Er liggen op dit moment plannen om langs de Asschatterweg een fietspad aan te leggen. Ik sta daar zelf een beetje sceptisch tegenover. Zo heb ik dit stuk weg als Getser zelf nooit als erg onveilig ervaren. Bovendien heb ik de indruk dat juist de aanwezigheid van Getsers op de weg het snelle verkeer een beetje in toom houdt. Ik hoop in ieder geval dat als het ooit tot de aanleg van een Getspad komt, er goed rekening zal worden gehouden met dit unieke landschap.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7