Sinterklaas komt niet alleen voor winkeliers De zorg voor milieu, begint bij jezelf Zwart-witte kleding in de disco Opnieuw reuze boleet gevonden interklaas komt bescheiden rondje maken 3root en breed in de bioscoop )e Reddertjes, klein maar fijn in de Til Vlening Strip Jantje Beton, deze week aktie. Oproep (ENSDAG 14 NOVEMBER 1990 Heb ie iets voor de kinderkrant? Schrijf ot bel1 Leusder Kinderkrant 11 Postbus 11 3830 AA Leusden. Telefoon 033-941495 033-946824 ftJSDEN - Hij komt. Aanstaande zaterdag op 17 november, oterklaas zal dit jaar toch officieel ontvangen worden. Niet tor de burgemeester maar door de direkteur van het bejaar- enhuis 't Hamersveld. De Sint zal daar aankomen. Daarna gaat ij op zijn paard eerst naar Winkelcentrum de Biezenkamp en ervolgens naar de Hamershof. Zijn intocht zal veel kleiner zijn an in andere jaren. In plaats van een heel muziekkorps zal ijvoorbeeld een ZwartePieten orkest dansend en spelend voor Sint uitgaan. De winkeliers organiseren de officiële komst adat niemand anders bereid schijnt Sinterklaas welkom te rillen heten. Zij vinden dat het niet mogelijk mag zijn om interklaas naar Achterveld te zien rijden, zonder dat hij in ^usden is ingehaald. Daarom organiseren zij de intocht, (min- ens) nog één keer. Pim Berghuizen heeft allerlei leu- Leusden ontvangen zou kunnen ideeën over hoe Sinterklaas in worden. Hij is voorzitter van de winkeliersvereniging de Hamers- hof. Hij zou Sinterklaas willen zien aankomen op een bootje op het Valleikanaal, of in Leusden Zuid, met een helicopter op een van de speelvelden in Leusden, enzo voorts. Al zijn voorstellen verdwijnen voorlopig m een la. Zolang de win keliers de officiële komst moeten regelen, komt Sinterklaas in de buurt van een van de twee winkel centra. De winkeliers zeggen hele maal niet zo graag de intocht van Sinterklaas te willen organiseren. Ja, akties om Sinterklaas er toe over te halen om in Leusden zijn inkopen te gaan doen, daar zijn ze wel voor te porren. Wekenlang. Omdat de mensen in het gemeentehuis be sloten hebben om niet meer mee te werken, zeiden de winkeliers eerst ook niets meer te willen doen. Sin terklaas komt tenslotte niet alleen voor de winkeliers, vinden zij, maar voor iedereen. De gemeente is er om voor iedereen te zorgen. Achteraf geven ze toe, altijd wel een beetje van plan te zijn geble ven Sinterklaas op de een of ande re maruer in Leusden te ontvange- -nals het niei einders kon. Door te zeggen dat ze niets wilden doen, hoopten ze de mensen in het ge meentehuis over te halen toch weer mee te laten werken. Nog liever zouden ze zelfs zien dat de mensen m het gemeentehuis alles zouden willen organiseren. Maar deze mensen gaven geen krimp. Ze ble ven bij hun standpunt. Zij lijken minder geschrokken te zijn van het idee dat Sint niet officieel zou ko men dan de andere winkeliers en de ouders van veel kinderen. Daar om haasten de winkeliersvereni gingen zich om toch een intocht te organiseren. Kleiner en op een an dere plaats. Want zonder mede werking kan het niet bij het ge meentehuis. Biezenkamp Aanstaande zaterdag, 17 novem ber, rond twee uur 's middags komt Sinterklaas aan bij het verzor gingstehuis 't Hamersveld aan de Asschatterweg. Hij gaat eerst op bezoek bij de bewoners. Zodra de Smt naar binnen is, kunnen de ou ders en kinderen een plekje gaan opzoeken in een van de twee win kelcentra. Op deze manier moet voorkomen worden dat iedereen achter Sinterklaas en zijn paard gaat rennen. Naar verwachting zal het bezoek van Sinterklaas aan 't Hamersveld zeker tien minuten du ren. Voor hij weer naar buiten is, zijn paard heeft bestegen en bij de Biezenkamp aankomt, is het zeker een half uur later. Zodat ongeveer om half drie de kleine stoet gearri veerd zal zijn. Weer een uur later hoopt men dat de Sint de Hamers hof gevonden heeft. De volgende twee woensdagen kunnen kinderen tot acht jaar naar feesten in de Korf. De beno digde gratis toegangskaarten zijn af te halen bij makelaar Schoeman in de Hamershof. jEUSDEN De Reddertjes waren even in Leusden. Al weken Iraait deze Walt Disney tekenfilm in de Amersfoortse bioscoop iet Grand Theatre. Daar zal deze film nog weken te zien zijn roor wie elf gulden heeft betaald. De slimmeriken en geluksvo- eb zagen de film afgelopen zaterdag bij de Til. )aar werd de film vertoond op 'het verjaardagspartijtje' van de rii. let beeld was veel kleiner dan in le bioscoop. De toegangsprijs ook. ;én gulden. Voor de kinderen die «n kleurplaat inleverden was de oegang zelfs gratis. Filmkijken in Til bleek heel gezellig te kun- len zijn. De 65 kinderen tussen de es en twaalf jaar, genoten hoor- aar mee. Wanneer het spannend ird zaten ze luidkeels te bibbe- i. Om alle grappige situaties :rd gelachen. Daarbij keken kin- iren, die naast elkaar zaten (en :aar soms helemaal niet kenden) lar grinnikend aan. ig je dat? Dat was een goeie." •veel gezelligheid kom je m een :ote bioscoop niet snel tegen. De zat languit onderuit gezakt. De mder juist kaars rechtop. De een net een vinger èn een zakdoek- iunt in de mond. De ander liet zijn 'oeten dansen. Soms was het stil m le zaal, soms zeer rumoerig. die fles zat....Bernard.Een van de leukste dingen is altijd, dat een he leboel mensen een film kunnen be kijken terwijl ze allemaal op een andere speler in de film letten. Bij de reddertjes was dit niet anders. Maurice vond 'die enge mevrouw Medusa', het leukst hoewel deze mevrouw volgens hem „echt met met kinderen om kon gaan Jeroen was dan wel een van de grootste kmderen in de zaal, hij vond de film beshst met kinderachtig: ,Je kon goed merken, dat de kleintjes met alle grapjes snapten. Ik wel." Hij vond de steeds weer voorkomen de achtervolgingen het mooiste. „Er zaten zoveel leuke, gekke mo menten in en toch was het een hele gevoelige film... èn spannend", vol gens hem. Tesfaye lette het meeste op meneer Soeps: „Die was echt niet veel (S)soeps." Comé bleek een ware plof-liefhebber Vooral de knallen en vallen vielen bij hem zeer in de smaak. „Die mensen zetten dan ogen op, zoals je alleen maar kunt tekenen. Wanneer je het echt wil doen gaat dat niet. Mis schien vallen dan wel je ogen er uit!", veronderstelde hij. Na afloop van de voorstelling kreeg iedereen een grote snoepsaté. Zelfs de echte bioscoopliefhebber moest toege ven... daar kon geen zak popcorn tegenop. „Ik zou wel willen dat je hier iedere week naar zo'n film kon komen kijken", verzuchtte Maun- Tomé (7), Maurice (6) en Jeroen 10) zagen alledrie de film voor de erste keer. Tesfaye (7) had hem al *ns gezien. Hij heeft thuis zelfs de 'Iaat waarop alle Bedjes staan, loewel hij het verhaal kende en He liedjes gemakkehjk had mee unnen zingen, zat hij doodstil. Jk heb alleen niet gelachen omdat '<de grapjes al kende", beweerde il na afloop. Hij vond het helemaal iet erg de film voor de tweede 'eer te zien. „Het is wel jammer dat re niet vaker twee keer naar een ikn gaan", vond hij, want dan zie e andere dingen.Hij zou best nog ren keer willen. Conié vond de film 'wel leuk'. Vooral die ene muis... hoe heet hij rek weer....die niet mee wou en in Het vertaal en (te talies uit <teaSjlu>3roiee film LEUSDEN - Op onze oproep in de vorige kinderkant hebben niet veel kinderen gereageerd. Toch is er een lijstje gemaakt waar op ideeën staan waarmee kinderen ditekt kunnen beginnen. Zeehondjes adopteren, geld ophalen waarmee in verre landen iets door anderen gedaan kan worden en schelden op grote mensen die de wereld zo vervuild hebben, is makkelijk. Verbe ter de wereld, begin bij jezelf is een stuk vervelender. De meeste kinderen weten wel iets dat ze zouden kunnen doen om het milieu te beschermen. Vaak gaven ze na het geven van een goed idee, direkt toe het wel teweten maar niet altijd te doen. Goede voornemens zijn het halve werk. Vandaar hierbij het lijstje; - Lopend of met de fiets naar school gaan, zodra dit enigszins kan. Dus ook als het regent, je niet met deauto laten brengen. - (Klad) blaadjes vragen of kopen die gemaakt zijn van kringlooppapier. (Dit is papier gemaakt van afvalmatenaal zoals oude kranten en vodden.) - Op school vragen of daar (klad) kringloop papier gekocht en gebruikt kan worden. Bijvoorbeeld voor schriften, briefpapier, de schoolkrant en tekenpapier. - Speelgoed zonder batterijen gebruiken of vragen. Wanneer het niet anders kan oplaadbare batterijen gebruiken. - Op de fiets- en looppaden bhjven. Ook niet over gras of door struiken wanneer deze weg korter is. En zeker niet met een mountain-bike door de natuur crossen. - Niet in de bosjes spelen. - Geen hutten maken met behulp van 'levend' materiaal. Bijvoorbeeld door takken af te breken, spijkers in bomen te slaan, of kuilen te graven waardoor wortels beschadigd raken. - Veel speelgoed zit in blister' verpakkingen. Dit zijn van die doorzichtige doosjes met een kartonnen onderkant. Vaak hangen deze 'blisters' aan een standaard. De gebruikte kunststof bevat veel PVC. Deze stof vervuild het milieu. De verpakking van speelgoed wordt meestal direkt wegge- gooit. Geef daarom de voorkeur aan kartonnen doosjes of los speelgoed. - Limonade en melk in glazen flessen kopen of plastic flessen waarop statiegeld zit. Bij voorkeur geen blikjes. - Schriften volmaken. Of de blaadjes die leeg bhjven gebruiken als klad- of tekenpapier - In plaats van plastic mappen, papieren of kartonnen mappen gebruiken. - Afval goed weggooien. Dus batterijen in de batterijbox. Fruitschillen, groenteresten en oud-brood verzamelen voor de schillen boer. (ook op school) Kranten en karton sparen voor een school, sportclub of apart zetten voor de vuilnisman. Verf-en hjmresten bewaren voor de ophaaldienstvan Klem Chemisch afval. - Een sporttas in plaats van een plastic tasje om je gymkleding of zwem spullen in te doen. - Een boodschappentas meenemen wanneer je boodschappen gaat doen. - Geen snoeppapiertje, ijs-patat bakjes op straat gooien. - Zachtjes doen in het bos. - Geen paddestoelen plukken. - De hond op de dijk uitlaten. Hondepoep opruimen wanneer het op straat ligt (Ook als het niet van je eigen hond is.) - Meestal gezonde dingen eten. - Geen papieren zakdoeken gebruiken. - Vragen naar wc papier zonder kleurtjes. (Stralend wit is ook een 'kleur', miheu-vriendehjk wc papier is grauw.) - Liever kleurpotloden en vulpennen gebruiken dan viltstiften en balpen nen. Alle kinderen die geholpen heb- meer goede voornemens heeft, ben met het samenstellen van deze kan deze blijven sturen, lijst, hartelijk bedankt. Wie nog LEUSDEN - Een disco in Leus den..?..Waar kinderen tussen de 11 en 14 jaar welkom zijn....? Be staat. Op vrijdag 16 november in ieder geval. Jongerencentrum de Til aan de Hamseweg, viert feest. Dat doen ze deze hele maand al. Ze bestaan twintig jaar. Vandaar een bijzon dere disco-extro. Dat wil zeggen De bezoekers worden in zwart witte kleding verwacht. In de Til zal veel zwarte en witte make-up en verf aanwezig zijn (met moge lijk wat rood, voor de dramati sche effecten). Voor de bezoeker die zich het mooist heeft weten te maken is er een prijs. Dit soort feesten is heel geliefd tegen woordig, vooral bij jongelui die van gekkigheit niet meer weten wat ze doen moeten, bij televi siesterren en nu dus ook bij de VIP's (erge belangrijke figuren) in Leusden. Rond de elf jaar krijgt menigeen kriebels in zijn benen. Popmuziek zorgt voor meuw inspiratie. Heel wat jongens kunnen zich als ze tien jaar zijn, niet voorstellen hoe ze amper een jaar later net zo 'gek' staan te swingen als de rest. Zodra ze 'teener" zijn, slaat het ritmege voel toe. In je eentje dansen in je kamer, met hooguit je spiegelbeeld als danspartner, is niet gezellig. Dit volk wil uit! Voor de disco's in bij voorbeeld Amersfoort en zelfs voor de jongerenavonden in de Geut, Til, Juid of Moespot, zijn deze kin- 'deren nog te jong. Wanneer daar een disco is, begint deze om tien uur 's avonds pas een beetje gezel lig druk te worden en dan nog han gen veel grote meiden en jongens meer aan de bar. Terwijl kersverse teeners ook nog een andere smaak hebben. Meer Lambada dan U2. Meer cola dan pils. Voor deze jon geren organiseren de verschillen de clubs af en toe een teenerdisco, speciaal voor tien tot veertien jari gen. Op deze manier kunnen ook deze jongeren kennismaken met het uitgaansleven, dansen (af)kij- ken en elkaar eens in een andere omgeving dan school, straat of win kelcentrum ontmoeten. Een feestje is nooit weg. Zeker niet zo'n bijzonder feest als aanstaande vrijdag in de Til wordt gehouden. Iedere bezoeker is verplicht om hoofzakelijk in (een combinatie van) zwarte en witte kleding te ver schijnen. Bijvoorbeeld in smoking, pinquinkostuum, als speelkaart, clown, zebra, krant, dambord, schaakstuk, zwarte Piet, in ge streept boevenpak of gewoon met een zwarte trui op een witte broek of andersom. Het feest begint op vrijdag 16 november om half zeven 's avonds en duurt zeker tot half negen. Er wordt beslist geen alco hol geschonken. Om binnen te ko men moet men één gulden betalen. •en strip van Ot van den Anker 13). Ot is een enthousiast stripte kenaar. Hij heeft één groot na- leel. Zijn strips mogen niet zo feak in de krant, omdat hij fami- le is van de redaktie. Af en toe nmnen we niet om hem heen. tnur alsjeblieft nieuwe strips. Maximaal drie plaatjes, zwart wit, duidelijk, getekend met pen w viltschrijver. LEUSDEN - Het lijkt op een voetbal, maar het is een paddestoel. Een reuzeboleet. Vorig jaar (in juni!!!) vond Bas Uijlings (toen negen) zo'n enorme beige bol. Hij wist eerst niet wat het was. Een krokodille-ei dacht zijn moeder toen nog. Het was een Langermannia Gigantea. Een soort reuze stuifzwam. Bas werd onmiddellijk tot 'reuze zwamreporter' benoemd. Hij heeft nu een opvolger gekregen. Martin de Vos (12) vond vrijdag weer zo'n voetbal van zeker vijftig centimeter doorsne de. De zwam van Martin zou best familie van de zwam van Bas kunnen zijn. Hoewel Bas zijn zwam nog voor hij 'rijp' genoeg was om te ontploffen en daardoor zijn sporen te verspreiden, werd kapotgemaakt. Beide 'paddestoelen' werden in dezelfde hoek gevonden. Mar tin zijn zwam was al losgeraakt van de grond. Hij heeft hem veilig opgeborgen in zijn eigen achtertuin en hoopt dat hij daar alsnog wil ploffen en stuiven. Volgend jaar een tuin vol witte ballen, lijkt hem wel aardig. Op de foto zit broer Bobbie de Vos (8), de broer van Martin bovenop de reuze boleet. Martin maakte de foto. Naast de reuzezwam ligt nog een kleintje. Ook die lag los. Zowel Martin als Bobbie vinden het 'harstikke stom' van kinderen als ze dergelijke 'paddestoelen' als voetballen gebruiken. Zij zijn erg enthousiast en hopen vurig dat het snel 'oudjaar' is voor hun boleet. Dan gaat hij ploffen. Hun grootste vrees is dat de Langermannia Gigantea, nu hij los van de grond is, niet meer rijp kan worden. Ze zijn er heel voorzichtig mee. Zodra er nieuws is, zed dit gemeld worden. LEUSDEN - lil Leusden lijkt Jantje Beton zijn vuistje niet te heffen. Helemaal niemand heeft gereageerd op het artikeltje in deze rubriek over speelgelegenheid in Leusden. Geen bericht, goed bericht misschien. Deze week collecteert het Nationaal Jeugd Fonds. Tussen 12 en 18 november kan men leden van de scoutinggroep Manitoba aan de deur verwachten met een collectebus. Met de opbrengst van de collectie kunnen overal in Nederland speelvoorzieningen voor kinderen worden betaald. Overal, maar niet in Leusden. Vanuit Leusden zijn geen aanvragen gedaan. En toch is de speeltuin van de Zonnebloem in Leusden-Zuid zonder protest verdwenen. Kan de speel-o- theek Hamertje- tik niet uitbreiden. Hoewel veel meer kinderen willen lenen, ook tussen de zes en twaalf jaar, kan de speel-o-theek geen speelgoed aanschaffen en daarom niet meer kinderen (van de wachtlijst) toelaten. De mensen in het gemeentehuis die over het voor de speel-o-theek noodzakelijke geld praten, vinden speelgoed misschien 'minder leerzaam' dan boeken. Terwijl door te spelen kinderen ervaren, ontdekken, uitproberen en vaardigheden verwerven waarmee zij zich breder ontwikkelen dan door het lezen van boeken mogelijk is. Nergens in Leusden staat een clubgebouw. Slechts éénmaal per jaar is er een bouwplaats. Alleen het verpleegtehuis heeft een kinderboerderij. Wie in Leusden jongen dan veertien jaar is en niet van sport houdt, kan alleen buiten of bij iemand binnen spelen. Het lijkt genoeg te zijn. Want niemand reageerde toen om voorstellen werd gevraagd. Of zijn er toch kinderen die voor de volgende collecte een aantal goede ideeën voor Leusden, Achterveld en Stoutenburg hebben? Ze kunnen ze sturen naar de Leusder Kinder krant. Waar is dat milieu-bewus te kind dat later graag vuilnisman wil worden? Meld je 946824 - 941495

Leusder Krant | 1990 | | pagina 11