Natuurlijke materialen in alternatieve winkels Voor wie kiezen wil leusden IcranE ■De tegenstroming WOENSDAG 14 NOVEMBER 1990 plaatselijk nieuws £USDEN - Het houten speelgoed komt terug. Steeds meer Aders krijgen genoeg van de kant- en klare gedetailleerde rodukten waar hun kinderen de voorkeur aan geven. Natuur- rodukten zijn milieuvriendelijk, redeneren zij. Milieuvrien- elijkheid is in 'de gewone' speelgoedwinkel nog nauwelijks oorgedrongen. Het speelgoed voldoet welis waar aan de eisen zoals gesteld in Nederlandse en Europeese etgeving voor veilig speelgoed, teze voorwaarden hebben echter ets te maken met het leven na het ebruik. Daarom zit zoveel m VC-houdende blisters verpakt, evat het heldere rood niet meer, aar ook niet minder cadmium dan de wet is toegestaan en zijn de ebruikte kunststoffen nog slecht ireekbaar. In de 'gewone' speel- oedwinkel is nog nauwelijks hout vinden. Hooguit een beetje on- irop en achtenn. Daarvoor moet en in de alternatieve winkels zijn, :e overal als paddestoelen uit de rond verschijnen. 1990 kenmerkt zich ook door de erke terugkomst van de alterna- eve speelgoedwinkels. Net als m it begin van de jaren zeventig Toeit de behoefte aan duurzame waliteit, natuurlijke materialen en nder speelgoed dan waar 'de ge- liddelde Nederlander' mee thuis Ireigt te moeten komen. Had de ehoefte twintig jaar geleden alles maken met een soort 'esthetisch iveil', tegenwoordig staat alles on- ier druk van het milieubesef en de ommerciële sturing door de alom inwezige televisie. Speelgoed ge laakt van natuurlijke materialen, ciis blank hout, katoen, wol, krijt, ibber en zelfs staal is milieuvrien- lelijk, kan mooi zijn en is in ieder ival alternatief. De op antro- osophie gestoelde winkels schieten als paddestoelen de grond uit. Importeur R. Hessing van Speel Goed Amsterdam, de leve rancier van blank houten merk speelgoed, merkt verheugd op dat dit jaar in korte tijd een marktaan deel van tien procent veroverd werd. Het dal waarin zijn firma na de jaren zeventig (waarin de alter natieve ouders hun kinderen blank houten speelgoed en Sachapoppen gaven) terecht kwam lijkt het diep tepunt voorbij te zijn. Een nieuwe groep jonge ouders keert zich af van plastic, batterijen en televisies peelgoed. De firma Speel Goed heeft het overleefd. Welliswaar in spellen afgeleidt van een aantal ba sisvormen. Zoals in oplopende moeilijkheid, soiteerspellen, Plaatje bij plaatje, kleur bij kleur, vorm bij vorm zoeken. Globale plaatjes, heldere kleuren en strak ke vormen maken een spel mak kelijker dan fotografische afbeel dingen en met gecompliceerde vormen. The classics, of wel de altijd leuke spelletjes zoals ganzen borden (geluk en ongeluk m het speelbord) en kwartetten (geluk en ongeluk wordt veroorzaakt door medespelers). De laatste vorm is moeilijker dan de eerste. En zeker met aan te ra den voor wie niet tegen zijn verhes kan. De spellen waarbij een vaar digheid belangrijk is, zoals even wicht, geduld, snelheid of reactie vermogen. De spellen waarbij een beroep gedaan wordt op kennis. De spellen waarbij strategisch in zicht of deductievermogen (terug denken) vereist is. En tenslotte de nieuwe soort voor grote mensen; de psycho-analytische spellen. Hierbij is het de bedoeling de me despelers te leren kennen in hun voorkeuren, conflict-benadering of karaktereigenschappen. Bijvoor beeld Life-Style, Astro-time en Op 't eerste gezicht. Marianne de Valck eerste poppetje (de kopvoeten) bij toeval ontstaat. Geen ouder stoort zich er aan dat de fabrikant voor dreumesen poppentjes bij hun Lego of Fisher Price in de handel brengen met slechts een kop en lijf. Dit is geen spelen met gehandi capten, maar begrip voor het glo bale werkelijkheidsbeeld van een peuter. Houten speelgoed leent zich slechts voor globale vormen. Kleine details gemaakt van hout zijn duur door de Fijne handmatige afwerking en breken bovendien snel af. Blank houten auto's horen bij een bepaalde leeftijd of in een verzameling. Blank houten blokken blijven de voorkeur houden boven gekleurden. De bedoeling van een blok is immers dat het steeds op een andere manier, andere plaats met een andere betekenis gebruikt kan worden. Als boomstam, bak steen of vliegtuigvleugel. POPPEN Eenzelfde verhaal voor van na tuurlijke materialen gemaakte pop pen. Ook daarbij geldt dat natuur lijke materialen prettige aanvoe len. De pop behoort tenslotte ge knuffeld te worden. Poppen met natuurlijk (aanvoelend) haar, lijf en kleding, zijn duur maar hebben een streepje voor. In natuurlijke mate- kat angoragrijs). In stoffen poppen zijn minder gezichtsuitdrukkingen te verwerken dan in de geperste vinyl mallen. Waarbij de globale uitdrukking van de (antroposofi sche en/of dure) poppen uitste kend past bij het poppenspel. Een pop met een vage uitdrukking kan alle uitdrukkingen hebben. Een la chende pop kan niet huilen. Een pop met een open mond, blijft dom kijken. De duurdere poppen, van rond de honderd gulden of meer, hebben over het algemeen een op vallend andere huidskleur dan de goedkoper. Hoe goedkoper hoe rozer. Hoe duur, hoe bruiner. Be halve dat dit kleurverschil duidt op een betere kwaliteit van de ge bruikte kunststof, biedt een 'bruin- getinte' pop meer aanknopings punten ter identificering Overi gens is het niet verstandig om de keuze te laten vallen op een pop die het spiegelbeeld van de pop- pemoeder lijkt te zijn. Het gras aan de overkant is altijd groener. In het Verre Oosten hebben de poppen grote ogen, omdat dat daar het schoonheidsideaal is. Een pop heeft een grotere kans om favoriet te worden wanneer het zoveel mo gelijk kenmerken heeft, welke het kind mist. Dus krullend haar voor een kind met stijl haar, donker voor een blonde. De prijs van een pop valt, zodra hij uitgesmeerd wordt over de jaren waarin hij waarde heeft, reuze mee. Voor een Lego- Beukenhout had eerst ieders voor keur omdat het niet splintert. Het is al jaren nauwelijks betaalbaar. Het essenhout werd gezien als een goede vervanger. Het heette niet te splinteren maar de splijten. Tegen woordig wordt de loftrompet ge stoken over wit berkenhout. Het grote voordeel is dat het hout ver kruimeld. Kinderen die een hap uit hun kiepauto nemen, poepen het verkruimelde hout de volgende dag in goede gezondheid uit. Al thans wanneer dit hout uitsluitend bewerkt was volgens de veilig heidsvoorschriften, met milieu vriendelijke lak of bijenwas. De fabrikage van houten speel goed vereist handwerk. Al was het alleen om de afwerking. Dit maakt hout duur maar geeft het ook een persoonlijk accent. Hetgeen een andere motivatie is voor de koop keuze van de klant die individueel wil zijn. Waarbij zeker het dalend prijsgemiddelde een rol speelt, ook of juist in de alternatieve win kels. Wat duur was, is nog steeds duur. Houten speelgoed van Naef, Jukka of Combinor bijvoorbeeld. Maar door het openstellen van de Oosteuropese markten is een grote golf goedkoper houten speelgoed m Nederland aangekomen. Niet geremd door slechte verpakkin gen, niet ogende grauwe doosjes of bruine papieren zakken. Houten speelgoed stal je immers gewoon uit en zo'n slecht doosje bewijst pas goed hoe je door de uiterlijkheden van de vertekenende commercie kunt prikken. WAARDEN LEUSDEN - Wie kiezen wil zal dit jaar voor hij de winkel in stapt jen aantal besluiten moeten nemen. Bijvoorbeeld: Rekening houden met de kinderwensen. Wie daarmee geen rekening houdt is even onverstandig als degene die uitsluitend rekening houdt met wat ze willen. Kinderen kiezen op uiterlijkheden. Ze hebben niet het rationele vermogen om door de kleuren, de rootte, de (onnodige) details en de televisiebekendheid heen kijken. Sinterklaas is een verwenfeest. Een hele grote wens vervuld kunnen worden, ook al is deze nog zo onzinnig. moet Speelgoed is niet alleen verwen- «nj, het kan ook nodig zijn bij het pelen. Om te weten wat bij het pel past van dat individuele kind, al naar dit kind gekeken moeten rorden wanneer, hoe en waarmee iet speelt. Opdat men geven kan er stimulatie of variatie. Dit speel- is goed èn leuk. (Speelgoed it goed is maar niet leuk is dus et goed.) Veel kinderen vinden het aantal akjes, belangrijker dan de groot- e Wanneer een kind op verschil- ende manieren door zijn cadeau's ig kan zijn. krijgt het een 'totaal pakket'. Bijvoorbeeld iets creatiefs, raarbij het bezig zijn belangrijker dan het eindresultaat. Iets con- }oed lat g structiefs, waarbij juist wel naar een eindresultaat toe gewerkt wordt (een constructiedoos of bouwmodel). Iets waarmee het land zich (binnen of buiten) kan bewegen. Iets waarmee het samen met anderen kan spelen (een spel of poppen) en iets waarbij het zijn hersen zal moeten gebruiken. Speelgoed moet overeenkomen met de interesses en mogelijkhe den van het kind dat het krijgt. Dit heeft alles te maken met aard en ontwikkeling. Een rauwer zal op een andere manier met een auto spelen dan een beschouwend land. Peuters houden van globale vormen en afbeeldingen (Dick Bru- na), kleuters van fantasierijke af beeldingen (een krokodil met pa raplu) en mannen met een functie vol toeters en bellen (Een politie agent is interessanter dan een jour nalist of computerdeskundige). Kinderen vanaf zes tot een jaar of tien willen graag van alles kunnen. Allerlei kunsten, competitie, teke nen met mallen, verzamelingen. Af beeldingen mogen nu realistisch zijn. Zij voelen een grote verant woordelijkheid tegenover onze wereld. Het 'redt-de-zeehondjes'- syndroom. Vanaf een jaar of tien groeit de belangstelling voor de wetenschap, de techniek, strate gie, Science Fiction maar ook voor televisie VIPS. Het hebben wordt belangrijker dan het spelen. De af beeldingen zijn het dagelijks leven al lang ontstegen. SPELLETJES De spellen komen terug. In de afgelopen weken hebben in de Leusder Kinderkrant regelmatig besprekingen gestaan van spellen. In de komende weken komen er meer. In grote lijnen zijn de meeste nalen zijn, net als in blank hout, minder details te verwerken. Hoe meer naden een pluche beest heeft, hoe duurder het beest. (Een lapjeskat is duurder dan dezelfde doos wordt snel meer betaald en veel jongens krijgen meer dan eens zo'n doos. Marianne de Valck één, in plaats van twee winkels, welke bovendien in plaats van in de PC Hooftstraat in de Bilderdijk- straat gevestigd is, in Amsterdam. Een nuance, die van de gevoerde strijd getuigd. Veel van de ge voerde merken hebben de op komst van de inkooporganisaties niet overleefd. Sacha, Sio, Nooitge- dagt, Sliedrecht, om er maar een paar te noemen, zijn met meer. Hun plaats is mgenomen door zij die overleefden èn aarzelende begin ners waaronder veel goedwillende amateurs die het speelgoed nog letterlijk in de huiskamer of fietsen- schuur maken. Zij pikken een graantje mee en vragen zich af of ze professioneel moeten worden nu hun waren zo gretig aftrek vinden. KOSTBAAR Hout werd in het afgelopen de cennia een kostbare grondstof. Blank houten speelgoed heeft zijn waarden. Alle trendmatige voorkeuren ten spijt, kunnen deze voor een kind een positieve rol spelen. Spelen met natuurlijke ma terialen heeft in de eerste plaats als voordeel dat een kind een optimaal contact met zijn speelgoed heeft. Alle natuurlijke materialen nemen het vocht uit de handjes op. Bij kunststof materialen blijft het zweet tussen het speelgoed en de hand jes liggen. Als een drempel. Boven dien voelen de meeste natuurlijke materialen warm en prettig aan. Ze zijn niet glad. De structuur is prettig om af te tasten. Ze hebben een natuurlijke geur, smaak en klank. Allemaal eigenschappen waardoor kinderen die tast, reuk en smaak nog intensief gebruiken om waar te nemen, door aangetrokken raken. Kinderen tot een jaar of vier dus. Daarna gaan ze in toenemende mate af op uiterlijkheden zoals kleur, bepalingen en details. Voor die tijd spelen kinderen zonder plan. Daardoor kan een blank houten auto waarin zes pop pen passen, het ene moment een brandweerauto zijn, het volgende een vrachtwagen met houten palen en het derde moment een perso nenauto waarmee het gezin op vakantie gaat. Een zelfde 'inventi viteit' is te zien bij het tekenen, waarbij de verklaring van de kras sen achteraf gegeven wordt en het

Leusder Krant | 1990 | | pagina 19