a ^reburgerschap voor raddus van de Hengel 'Maak starre regels koophuizen soepeler' Dankzij Welfare er warmpjes bijzitten Het belichten van actualiteiten... BDU SERVA VOLVO KEISTAB B.V. Deze week in de Leusder Krant Meisje aangerand Wens: milieustation Kool's kletsica Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden en olf. MOLENAAR CITROEN Beaujolais Primeur Konijntje in De Wetering SALOMONS Amersfoort Fluorweg63 Telefoon 033-611945 CD Telefoon:(i.vm. konlrole bezorging) I BDU b.v. Afdeling Lezersservice SB HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV pkrant WOENSDAG 14 NOVEMBER 1990 - 22e JAARGANG NO. 29 Makelaars: bouwen voor niet-Leusdenaren ioeg I hel I dot ïede die lorsf tbed Ge- :LEX- HJSDEN - Sneller dan verwacht left het gemeentebestuur al de speciale oorkonde, beho- nd bij het ereburgerschap voor gemeente Leusden, kunnen treiken. Graddus van de Hen- el, en wie kent hem niet, besloot nlangs uit een aantal funkties rag te treden. Op een officiële [scheidsreceptie, vrijdagavond zijn vertrouwde jongerencen- am De Til, schudden velen de eer Van de Hengel de hand. nder hen was burgemeester Pa- Is, die het bijzondere cadeau bij ch had. Met mooie woorden rerden Graddus vervolgens be- oemd tot Ereburger van de ge meente Leusden. Een titel om trots op te zijn! Van de Hengel is een luisterrijk mens in de geschiedenis van Leusden. Vijfenveertig jaar, waarvan twintig jaar als voorzit ter, heeft Graddus in het bestuur van de Rooms Katholieke Jonge renvereniging gezeten. De man van het eerste uur, die destijds al nauw verbonden raakte met het jeugd- en jongerenwerk in 't Ha- mersveld, heeft de voorzittersha mer overgedragen aan H. Bok- kers. Het motto van Graddus van Hen gel is al die jaren geweest: 'Wan neer de jongeren iets willen, kijk ik of het mogelijk is'. Op die ma nier zag hij de Katholieke boe- renjongeren organisatie veran deren in een organisatie, die le ring als doel liet vallen, waarmee het vermaak overbleef. Hele ge neraties hebben in De Til met het uitgaansleven kennisgemaakt. Daarachter, als een spin in de web en vrijwel altijd onzichtbaar hard werkend, bewoog Graddus van de Hengel. Met recht wordt hij aangeduid als Spil van De Til, die voor de jeugd altijd aan spreekbaar is. Voor meer foto's, zie pagina 3 Ted. AMERSFOORT DEALER Amslcrddmsewcg 7 lel 033 630154 Nijvertieldsweg Noord 61 Amersfoort Tel. 033-630304 Donderdag koopavond. A.s. donderdag u.a. 21 uur Café „De Swartesteegh" Zwarteweg 6, Leusden-C (advertenties) LEUSDEN - „Er komen dagelijks mensen van buiten Leusden vragen of ze hier een huis kunnen kopen," zegt makelaar Reimus van Reimus en Snel. Voor hem een bewijs, dat de gemeente de regels bij de toewijzing van vrije sectorwoningen zou moeten verruimen. Nu mag er in Leusden alleen voor eigen behoefte worden gebouwd, dat wil zeggen voor mensen die in Leusden wonen of werken. Strenge toepassing van die regels zou een snelle verkoop van een aantal vrije sectorwoningen in het Ruige Veld in de weg staan. De gemeente heeft makelaar Rei mus inmiddels toestemming gege ven om voor 7 woningen kopers te zoeken buiten Leusden onder voorwaarde dat kandidaat-kopers een indirecte binding met Leusden hebben. Bijvoorbeeld, omdat zij in één van de Amersfoortse zieken huizen werken. Maar dat is volgens Reimus niet voldoende. „Er zijn nog 8 woningen in het Ruige Veld, waarvan de fundering al ligt, maar waarbij de bouwvergunning aan gepast moet worden. De prijs zou daarmee omlaag kunnen en deze huizen zouden dan gemakkelijker verkocht worden. Voor die wonin gen zal ik waarschijnlijk wel ko pers in Leusden vinden. Voor 20 andere huizen blijven de bouwer (UBA) en ik echter in het ongewis se. Daar moet het ontwerp volledig worden aangepast en moet de pro cedure voor de bouwvergunning weer helemaal worden gevolgd. Met de bouw ervan kan pas vol gend jaar worden begonnen. Als ik daarvoor mensen mag zoeken uit de regio, zal de verkoop geen en kel probleem opleveren." Makelaar Reimus raakt met deze opmerking een gevoelig politiek punt. Begin dit jaar het de provincie Utrecht weten, dat zij veel voelde voor grootschalige woningbouw op Leusdens grondgebied. Bewo ners van zowel Stoutenburg en Leusden-Zuid kwamen daartegen massaal in het geweer. Alle politie ke partijen verklaarden voor en na de gemeenteraadsverkiezingen in maart in koor, dat er in Leusden alleen voor eigen behoefte ge bouwd mag worden. Deze week opnieuw heten raadsleden van vrijwel alle partijen weten, dat zij ongelukkig waren met de oplossing van burgemees ter en wethouders voor 10 vrije sectorwoningen de regels soepe ler toe te passen. Wethouder De Jongh moest beloven dat het bij deze 10 huizen (waarvan er volgens de makelaar dus nog 7 over zijn) zal blijven. PvdA-raadslid De Weerdt verwoordde de angst van de raad voor het uit de hand lopen van het huisvestingsbeleid met de opmer king dat de gemeente moet oppas sen voor een 'vhegwieleffect'. „Het toestaan van kopers buiten Leusden zorgt weer voor een ver groting van de eigen behoefte," zei De Weerdt. Die angst dook ook op bij de discussie over de invulling van het terrein bij de Rentickstraat in Achterveld. Daar zullen 13 wo ningen worden gebouwd. De raadscommissie drong er bij de wethouder op aan te voorkomen, dat daar dezelfde situatie ontstaat als nu in het Ruige Veld. „Zorg er voor dat deze huizen eerst allemaal verkocht zijn aan Achtervelders, voordat met de bouw ervan wordt begonnen," was het dringende ad vies van de raadsleden aan de wet houder. Dat het met de woningen in het Ruige Veld niet lukt Leusdense ko pers te vinden, komt volgens de gemeente, omdat de prijs van de woningen te hoog is voor de Leus dense gegadigden. Vandaar de aanpassing van het ontwerp van een aantal woningen en de versoe peling van de regels voor een an der deeL Toch is Reimus niet onte vreden over de verkoop van de 'Ruige Veldse' woningen tot nu toe. Hij is de enige makelaar, die in Leusden deze nieuwbouwhuizen verkoopt en heeft dus een goed overzicht. „Het is de afgelopen drie jaar in het Ruige Veld perfect ge gaan," zegt hij. „In de voorverkoop ging ruim 60 procent direct van de hand. Slechts in een of twee geval len ging het wat moeizamer, maar we hebben alles aan Leusdenaren kunnen verkopen." Of de stagnatie in de verkoop van de woningen misschien nog een andere oorzaak kan hebben, zoals een naderende verslechte ring van de economie, wil hij niet bevestigen. „We zijn de tien pro- cent-grens met de hypotheekrente nog niet gepasseerd," zegt hij. Dat is volgens hem een psychologische grens, waarbij mensen huiverig worden zich op de huizenmarkt te storten. „De markt staat wel enigs zins onder druk, maar we hebben in Nederland nog nauwelijks infla tie. De enige handicap waar we mee zitten, is dat we m de buurt van groeistad Amersfoort zitten. We krijgen veel gegadigden van men sen die daar werken en hier willen wonen. Als verkoper zeg ik, dat als je de hele dag gebeld wordt door mensen uit de regio, het duidelijk is dat je de regels iets zou moeten verruimen. Dat het in het algemeen met de woningmarkt meevalt, blijkt onder meer uit het feit dat er in de bestaande bouw geen leegstand Hij krijgt daarin gelijk van M.I. van Heteren van het gelijknamige Leusdense makelaarskantoor. Haar kantoor verkoopt uitsluitend bestaande woningen en heeft in deze sector nog geen noemens waardige stagnatie ondervonden. „Het aanbod is op dit moment iets ruimer dan de vraag, maar dat is op zich geen slechte zaak. Een situa tie, waarin er meer huizen ge vraagd worden dan te koop wor den aangeboden is ook niet goed." Volgens haar zitten vooral de zoge naamde starters, (jonge mensen die nog geen zelfstandige woon ruimte hebben, maar daar wel naar op zoek zijn, red.), in een moeilijke positie. „Dat komt niet alleen omdat de rente aan het stijgen is, maar ook omdat de subsidies voor premie A-woningen zijn gedaald." Toch heeft zij geen moeite Leusdense kopers voor haar woningen te vin den, want de meeste gegadigden komen uit de gemeente. „De rege ring wil echter dat de mobiliteit afneemt, om zo het milieu te spa ren. Leusden kan zo een overloop- gebied van Amersfoort worden, waar mensen hun werk vinden," denkt ze, daarmee het pleidooi van haar collega Reimus ondersteu nend. ACHTERVELD - De Welfare, af gelopen zaterdag in Huize Sint Joseph, is mede door de enorme inzet van vele vrijwilligers, een succes geworden, ruim honderd belangstellenden kwamen af op de speciale kerBtartikelen van de Zonnebloem en de handwerken van de bewoners van Sint Joseph, de fiets, hoofdprijs van het Rad van Avontuur, is gewonnen door mevrouw Boshuizen uit Wouden berg. De hele dag, van 10 tot 17 uur, was er een gezellige drukte op de markt. De folkloregroep uit Ede zet het beste beentje voor en bracht met de volksdansen en de mode show 'oude kledij' een heus Veluws sfeertje in Achterveld. Debet hier aan waren ook de krentenweggen en de demonstraties oude am bachten. Met de opbrengst van de dag koopt de Zonnebloem en Huize Sint Joseph nieuwe materialen voor de dag van volgend jaar. De op brengst voor Huize Sint Joseph hield niet over, door de grote prij zen, die beschikbaar zijn gesteld. MITSUBISHI DEALER Hogewég 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 MAKELAAR ...„Vogelvrije sector"... Groot assortiment - Tuinplanten - Coniferen - Bloembollen - etc. etc. Tuincentrum Hilhorst Ursullneweg 5 Leusden Tel. 033-940593 KEUKENS - WAND- EN VLOERTEGELS INTERIEUR <THE »OOK8> ^p20 BADKAMERS - BOUWMATERIALEN VOOR BETER BOUWEN EN WONEN Graddus van de Hengel is beeldbepalend voor de krant van deze week. En dat mag ook, als je ereburger van Leusden bent geworden pag. 3 Panorama Lisiduna geeft een overzichtje van een nieuw stukje Lisiduna. Verantwoor delijk voor deze blik is muziek pedagoog Bert Eerden. 'Ik trek geen stiefels aan om door Den Treek te banjeren', pag. 7 Sportiviteit in de jeugdsport, de Leusdenaar Buisman heeft daar een wetenschappelijke oogje op laten vallen. Fairplay is van jongsafaan gewenst... pag. 9 Alaaf, alaaf, alaaf....'ik heb 'ne spijker in m'n kop, oh, oh'. Het moge duidelijk zijn, de nuchte re prinsen carnaval zijn weer gekozen. Een met en een zon der snor. pag. 7 De verkoop van de handwerkartikelen, de truien en sokken, verhep op rolletjes in Huize Sint Joseph. LEUSDEN - Een 17-jarig meisje uit Bunschoten is zaterdag tussen 17.45 en 18 uur het slachtoffer geworden van een aanrander. Het meisje fietste op de Doornseweg in de richting van Woudenberg. Voorbij Chalêt Waterloo, ter hoogte van een parkeerplaats, werd het meisje door een fietser op de grond gesleurd. De man probeerde het slachtoffer te verkrachten, maar het meisje verweerde zich met succes. Nadat ze de man een trap had gegeven, wist ze zich los te werken en vluchtte naar de Doornseweg, waar ze een automobilist aanhield. Deze bracht haar naar een vriend in Woudenberg. De dader was een zeer slanke, circa 1.80 meter loange man. Hij was gekleed in een donkerblauwe broek en een lichtblauw joggingjack, waarvan de capuchon strak om het hoofd gebonden zat. De pohtie wil in verband met deze zaak in contact komen met de bestuurder van het busje, die het meisje naar Woudenberg bracht. Het busje was eigendom van een onbekend gebleven bouw- en schildersbedrijf. Ook zijn er ten tijde van de aanranding twee brom fietsers gepasseerd, die wellicht iets gezien kunnen hebben. Ook met hen zou de pohtie graag in contact komen (94 44 44). LEUSDEN/DEN HAAG - Miheuboer Fokko Tilma is altijd bezig met het bedenken van plannen om de afvalverwerking miheuvriendehj- ker te maken. Eén daarvan heeft kortgeleden gehoor gevonden bij\ de landsbestuurders in Den Haag. In het kader van de Vierde Nota van de Ruimtehjke Ordening (ministerie VROM), verschijnt elk jaar een ideeënboek. Daarin krij-j gen instellingen en particuheren de mogehjkheid plannen en ge dachten te presenteren, die het dagehjks leefmiheu kunnen verbete ren. In het ideeënboek 1990 is een selectie van honderdveertig van deze plannen opgenomen, met inzendingen uit heel Nederland. Een hier- van is afkomstig van de Leusdense miheuboer Fokko Tilma. Hij stippelde een route uit over afvalverwerking onder het motto: van 'weggooier tot hergebruiker'. Middelpunt van dit systeem is eenl centraal miheustation. Een idee overigens, dat Tilma al eerder op lokaal niveau lanceerde. De miheuboer wil namehjk een dergehjk station inrichten op de stortplaats van de Gemeentereiniging, die over enige tijd bij de aansluiting op de A28 komt. Misschien wordt deze wens nu eerder realiteitnu er vanuit Den Haag waardering^ bhjkt voor het idee. LEUSDEN - Kletsica", vond wethouder De Jongh (ruimtehjke orde ning), de suggestie van Joop Kool (Leusden '90), dat de gemeente twee Leusdense aannemers bevoordeelt bij het aanbesteden van gemeentehjke projecten. Kool kreeg maandagavond bij de discussie over het aanbestedingsbeleid een van zijn bekende woede-aanvalJ len, omdat dit beleid te weinig openbaar zou zijn. Met andere woorden, de gemeente zou er een 'huisaannemer' op na houden. Mensen, die raadshd Kool al langer kennen, weten dat hij jarenlang een verwoede strijd voert tegen mogehjke gemeentehjke misstan den. Ook bouwonderneming Bloemendal kreeg het zwaai te verdu ren. „Een bedrijf, dat ahes wat anderen niet mogen voor elkaar krijgt bij de gemeente", zei Kool. Zo zou de onderneming volgens hem in het verleden de toezegging hebben gekregen de aula op de be graafplaats Dodeweg te mogen bouwen. Kool vindt dat deze aanbe steding openbaar had moeten gebeuren. „U hebt er echt niets van begrepen", ketste De Jongh terug. „Open-j bare aanbesteding in dit geval zou veel duurder uitgevallen zijn. ik ben abonnee op Leusder Krant Naam- Adres: Plaats Code en geel hierbi| op als nieuwe abonnee Naam: Adres Plaats "1 I Code (i.v De nieuwe abonnee betaalt per |aar Deze bon in open envelop opsturen naar Antwoordnummer 21 - 3770 VB Barneveld

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1