Graddus van de Hengel wordt eerste ere-burger Leusden le—Baca- krnnfc Staatssecretaris toeschietelijk conflict om COT-Leusderheide 'Coke' en mes zorgen voor vijandigheden bij café )e Spil van de Til in de gemeentelijke analen (Gemeenten krijgen inzage in onderzoek" Aangifte Eenmalig Te weinig leerlingen 'Milieu'-defensie Bereikbaar Inbraak Zieke rijdt auto in puin Ecologische richtlijn opnieuw bekeken Inbraak mislukt Buspassagier mishandeld ti -II WOENSDAG 14 NOVEMBER 1990 USDEN - Een medaille kreeg Graddus van de Hengel niet er. Hij had er al twee. Op de erepenning moet hij nog even ichten. De penning behorend bij zijn benoeming tot ere-bur- van Leusden, is nog niet klaar. Toen het college in juni van jaar besloot het ere-burgerschap in te stellen had men, jkens de woorden van burgemeester Panis, niet verwacht Graddus van de Hengel zo snel afscheid zou nemen. Want Van de Hengel voor deze onderscheiding in aanmerking am, trok niemand in twijfel. De verrassing was er niet sder om. Hij moest het daarom nog even doen met de indruk kende oorkonde, welke bij de erepenning hoort. En met de e langwerpige, cylindervormige pakketten, waarmee hij gens veler wens 'van zijn dagen moet genieten.' Het voltallige college, vele raadsleden en tientallen inwoners van Leusden zijn vrijdagavond naar de Til gekomen. Daarmee gaven ze niet alleen blijk van vreugde om het twintigjarig bestaan van de Til, maar werd ook het belang van Graddus onderstreept. Hoewel het bestuur van de Til in gelid stond opgesteld en uiteraard door me mand werd overgeslagen, ging alle aandacht in de eerste plaats uit naar Graddus van de Hengel. De oud-voorzitter en bezield me- ~T dewerker van vele Leiisdense (ka tholieke) organisaties, nam defini tief afscheid. De grote zaal van jon gerencentrum de Til, waar hij twin tig jaar te vinden is geweest, was goed gevuld met veel Hamersvel- ders en genoeg import-Leusdena- ren om het gezellig te maken. Dames van de KPO zongen, be scheiden zonder microfoon, een lied voor de oud-voorzitter. Het fij ne van de tekst ging voor de mees te aanwezigen verloren maar dat het om 'de spil van de Til' ging was duidelijk. Parus ontdekte de mi crofoon wel. Net als vele gastspre kers na hem, die hun voorzitter of zalenverhuurder toespraken of toezongen. Er werd veel -en vol lof- gezongen deze avond in De Til. De burgemeester haalde in herin nering hoe Van de Hengel functies heeft vervuld in de ABTB (Aartsdio cesane Boeren- en Tuinders Bond), Vele bekenden uit het Leusdense kwamen de populaire oud-voorzitter van de Til, Graddus van de Hengel, de hand drukken. Op de foto staat naast Graddus de kersverse voorzitter, de heer H. Bokkers. JBTB, de overkoepelende organi satie van de KPJ later Rooms Katho lieke Jongeren Organisatie, in de Hobbyclub en niet in de laatste plaats m de Oranjevereniging. „Graddus hoort tot een uitstervend ras", meende burgemeester Parus, „zulke mensen worden zeldzaam." In 1973 ontving Van de Hengel daarom al de zilveren eremedaille in de Orde van Oranje Nassau, m 1987 de ere-medaille in goud. Op 29 juni 1989 heeft het college besloten in Leusden ereburgers te kunnen benoemen. Volgens de burgemeester „alleen m zeer bij zondere gevallen, waarbij de ge meente nadrukkelijk haar erken telijkheid wil uitspreken tegenover een ieder, die zich lanae tiid ver dienstelijk heeft gemaakt in de ge meente." Graddus van de Hengel voldeed geheel aan de voorwaarden. Van daar dat hij de eerste inwoner is, die zich ere-burger van Leusden mag noemen. En als zodanig in de gemeentelijke analen zal worden bijgeschreven. LEUSDEN - Onbekenden hebben dit weekeinde ingebroken in de kantine van een hondenvereni ging aan de Vlooswijkseweg. De toegangsdeur werd geforceerd, waarna de ongenode gasten al lerlei spullen, vooral etenswa ren, wegnamen. Bewoners van een huis op Hene gouwen missen na een inbraak ge luidsapparatuur en een mountain bike. Eén van de bewoners miste na een bezoek aan een horecagele genheid in Leusden een bos met huissleutels. Bij thuiskomst bleek de woning door ongenode gasten te zijn bezocht. Er zijn geen sporen van braak aangetroffen. LEUSDEN - Een zieke Leusdenaar, die maandagmorgen op weg was naar huis om z'n bed in te duiken, bleek niet meer goed in staat zijn voertuig te besturen. De Leusde naar, die door zijn werkgever naar huis was gestuurd, raakte op de Treekerweg in een haakse bocht van de weg en reed op een bos hout. De auto liep daarbij zoveel schade op, dat de wagen total-loss werd verklaard. K Udus van de Hengel krijgt wt handen van burgemeester Parus alvast de oorkonde behorend bij de medaiiJe voor Ereburger. Graddus nam afscheid van het drukke leven temidden van de jeugd'. LEUSDEN - Het Rijk gaat, op basis van praktijkervaringen die onder meer in Leusden zijn opgedaan, de ecologische richtlijn opnieuw bekijken. Dat deelde wethouder Corri Verduin woensdag mee in de raadscommissie voor milieu zaken. De ecologische richtlijn maakt deel uit van de Hinderwet en is met name bedoeld voor agrarische be drijven in gebieden met kwetsbaar natuurschoon. Aan de hand van de richtlijn kan via de hinderwetver gunning paal en perk worden ge steld aan de uitstoot van ammoniak. Dat is één van de voornaamste oor zaken van de verzuring van bosge bieden. Tot nu toe werd een zonerings systeem gehanteerd, waarbij be drijven die m een straal van 500 meter rond een natuurgebied lig gen, in zijn geheel werden getoetst op de uitstoot van ammoniak. Aan de hand van de totale uitstoot van die bedrijven, werd een verdeling per bedrijf gemaakt. Het ministerie wil nu naar een systeem, waarbij elk bedrijf afzon derlijk wordt bekeken. Dat wil ove rigens niet zeggen dat daarmee de norm voor de uitstoot van ammo niak wordt verlaagd, waarschijnlijk zal het tegendeel het geval blijken te zijn. De ecologische richtlijn is vorig jaar in Leusden ingevoerd. Dat is niet bepaald van een leien dakje gegaan. LEUSDEN - Onbekenden hebben donderdagmiddag vergeefs ge probeerd een auto, die aan de Pa- radijsweg geparkeerd stond, open te breken. Het portierslot werd ver nield, maar het gaf kennelijk niet mee. Er wordt mets vermist. De inbraak moet omstreeks 13.00 uur zijn gepleegd. SDEN - De gemeenten rond het militaire oefenterrein de derhei krijgen inzage in de resultaten van een geluidson- k, dat in 1987 in dat gebied is verricht. Dat zegde staats- jretaris van defensie, mr Baron van Voorst tot Voorst maan- g toe in een onderhoud met de gemeenten op het gemeente- s van Leusden. Daarmee is aan een belangrijke voorwaarde (daan om de gemeenten in de projectgroep, die de inrichting i het nieuwe COT-oefenterrein gestalte moet geven, weer R de onderhandelingstafel te krijgen. De gemeenten schor- leen definitief oordeel daarover echter nog op tot de cijfers pdwerkelijk op tafel liggen en de uitkomsten tot tevreden- 1 stemmen. lusden, Amersfoort, Zeist, Woudenberg en Zeist stap- onlangs uit de projectgroep, ,t men op een aantal cruciale ;n geen antwoord kreeg van Rijk. Daarmee komt de voorbe- dingsprocedure voor de inrich- g van de Leusderhei tot Com- gnie Oefenterrein (COT) in ge- ir. In een poging de knelpunten tafel te krijgen, kwam de atssecretaris maandag naar usden om met de betrokken ge- «nten te praten. Bij dat gesprek s ook gedeputeerde Schapenk de provincie Utrecht aanwezig, let onderhoud met de staatsse- itaris leerde maandag ook dat erg onwaarschijnlijk is dat mi- ter Relus ter Beek in de Defen- nota, die in december zal ver- üjnen, tot de conclusie zal ko- iti dat het helemaal niet meer dig is het COT-Léusderhei als lanig m gebruik te nemen. „Als fensie op militaire terreinen zal winigen, zal dat vooral de klei de terreinen treffen", liet de staatssecretaris maandag op een persconferentie weten. Naar ver wachting zal defensie in totaal circa 7.000 hectare oefenterrein inleve ren, maar de Leusderheide zal daar dus niet bij zijn. „Bovendien is er m de provincie Utrecht een dermate grote concentratie van militaire ac tiviteiten, dat het alleen daarom al nodig is in de directe omgeving over goede oefenfaciliteiten te be schikken", lichtte generaal De Vos het standpunt van defensie toe. Het militaire oefenterrein Leus derhei 'nieuwe stijl' is inmiddels een flink aantal jaren onderwerp van felle discussie. In het structuur schema militaire terreinen van het ministerie van defensie werd een nieuwe opzet voor de oefenterrei nen in het land geïntroduceerd. Een belangrijke schakel daarin vormden de zogenaamde compag nie oefenterreinen. Dat zijn forse terreinen van minstens 1.000 hecta re, waar grotere eenheden met zwaar materieel kunnen oefenen. In het structuurschema werden ze ven terreinen in ons land, waaron der de Leusderhei, als zodanig aangewezen. Het bestaande oe fenterrein zou daartoe met onge veer 250 hectare moeten worden uitgebreid. Tegen die plannen ontstond hef tige weerstand en toen uiteindelijk het structuurschema in de Tweede Kamer werd behandeld, was voor de Leusderhei een zogenaamde COT-min status bedongen. Het oe fenterrein zou daarmee niet groter hoeven te worden dan 875 hectare. Daarmee kon bijvoorbeeld een belangrijk stuk natuurgebied wor den gespaard. Bij de behandeling van het structuurschema in de Tweede Ka mer werd tevens een door WD en CDA ingediende motie aangeno men, waann voorwaarden aan de inrichting van de Leusderhei tot COT werden gesteld. In die motie werd gevraagd een studie van het gebied te maken, waarbij m het bijzonder gekeken diende te wor den naar de geluidseffecten van het oefenterrein op de directe om geving. Daarbij moesten ook ande re geluidsbronnen worden betrok ken, zoals de nieuwe njksweg A-28 en het vliegveld Soesterberg. Als voorwaarde werd gesteld, dat de geluidsbelasting, evenals de sto- foverlast, voor de bewoners van de Doornseweg en Soesterberg na de ingebruikname van het COT met mochten toenemen. PROJECTGROEP Nadat het structuurschema mili taire oefenterreinen in 1985 door de Tweede Kamer was aangeno men, werd een projectgroep geïn stalleerd, die een concreet inrich tingsplan moest gaan maken. In die projectgroep zaten onder meer de gemeenten, die aan het gebied van het militaire oefenterrein grenzen of delen daarvan op eigen grond gebied hadden. Daarnaast zaten in die projectgroep ook ambtenaren van het ministerie, militairen en de provincie. Gedurende de voorbereidingen van het inrichtingsplan hebben met name de gemeenten een paar keer vragen gesteld, die van belang wa ren voor de werkzaamheden van de projectgroep. Van belang was daarbij het geluidsonderzoek, dat naar aanleiding van de motie van de Kamerleden Van Vlijmen en Den Ouden-Dekkers in 1987 was gehouden. Er bleken weerstanden te bestaan tegen de uitkomsten van dat door TNO uitgevoerde onder zoek. De discussie spitste zich vooral toe op het uitgangspunt daarvan. De gemeenten betoog den dat 1985 als uitgangspunt moest worden genomen (het jaar waarin de motie werd aangeno men, waarin stond dat de geluids overlast niet mocht toenemen), ter wijl de onderzoekers 1987 als uit gangspunt namen (het jaar waarin het onderzoek werd uitgevoerd). Tussen '85 en '87 is het gebruik van het oefenterrein echter sterk toe genomen. De overlast nam in die periode onvermijdelijk ook toe. TNO kreeg van Defensie op nieuw de opdracht een onderzoek te doen, waarbij vooral naar de cumulatieve effecten moest wor den gekeken (de opeenstapeling van geluidsoverlast door de aan wezigheid van verschillende bron nen, zoals de A-28 en Soesterberg). Maar zowel over de opdracht van dat onderzoek, als over de resulta ten daarvan, bleven de gemeenten in de projectgroep in het ongewis se, ook na herhaaldelijk aandrin gen op het openbaar maken daar van. Dat welde irritatie, die uitein delijk leidde tot het stopzetten van de medewerking aan de voorbe reidingen van de inrichting van het COT. In dezelfde periode werden echter ook nog andere zaken actu eel, die invloed zouden hebben op de voortgang van de inrichting van de Leusderhei tot COT. Na '85 ver anderden de inzichten en het be leid op het gebied van natuur- en milieubescherming sterk. De ge meenten in de projectgroep stel den zich op het standpunt dat ook aan die aspecten bij de voorberei ding aandacht moest worden be steed. De recente ontwikkelingen op het internationale vlak, en met name de sterk toegenomen ont spanning tussen oost en west, vormden een derde argument voor de gemeenten om de inrichting van het COT ter discussie te stellen. De conclusie zou weieens kunnen lui den dat bij nader inzien het aantal COT's zou kunnen worden vermin derd, zo redeneerden de gemeen ten. En men meende over goede argumenten te beschikken om in dat geval de Leusderhei als eerste in aanmerking te laten komen om van de lijst te schrappen. Over die zaken wilden de ge meenten Leusden, Amersfoort, Soest, Zeist en Woudenberg met de ministers Alders (milieu en ruimte lijke ordening) en Ter Beek (defen sie) van gedachten wisselen. Beide ministers zagen daar echter in deze fase van de procedure niets in en dat was voor de gemeenten het sein zich demonstratief uit de pro jectgroep terug te trekken. Die pat stelling werd maandag doorbro ken door de komst van staatsse cretaris Van Voorst tot Voorst naar Leusden. Het gesprek tussen Van Voorst tot Voorst en de gemeenten maak te maandag een paar dingen dui delijk. In ieder geval zullen de ge meenten inzage krijgen m het ge luidsonderzoek, dat tot nu toe ge heim bleef. Dat zou het pad naar meuwe samenwerking kunnen ef fenen. Aan de andere kant maakte de fensie ook volstrekt duidelijk, dat wat haar betreft het COT-Leusder- hei niet ter discussie staat, ook niet m de Defensienota. Als er terreinen worden afgestoten, zal dat voorna melijk om de kleinere terreinen gaan. Als het conflict tussen de ge meenten en defensie niet wordt op gelost, gaat de Leusderhei nog roe rige tijden tegemoet. Hoewel het inrichtingsplan voor het COT op een oor na gevild is, zullen een paar gemeenten het bestemmingsplan moeten wijzigen, voor er daadwer kelijk ingericht kan worden. Langs die weg kunnen de gemeenten de procedure nog flink ophouden, hoewel de minister in dat geval nog altijd over een aanwijzingsbe voegdheid beschikt. „Maar", zoals een aanwezige ambtenaar het uit drukte, „voor het zover is, hebben we in ieder geval weer de nodige aandacht voor de problemen ge kregen, bij de provincie, maar ook bij Kamerleden." LEUSDEN - Volgens de gemeente moeten erin Leusden op z'n minst 20 procent meer hondenbezitters in Leusden zijn, dan nu officieel in de registers vermeld staan. Dat zijn er 1500. Het scheelt Leusden een bedrag van f 17.000,- en dat is volgens burgemeester en wethou ders teveel om zomaar te laten lopen. Daarom zal er in de maanden december, januari en februari een controleur in dienst worden genomen, die er voor moet zorgen dat die 20 procent ook daadwer kelijk de hondenbelasting betaalt. Binnenkort krijgen alle Leusdena- ren een informatiefolder en een formulier in de bus. Wie dat nog niet gedaan heeft, kan alsnog zijn viervoeter aangeven. Eigenaren die denken aan die aangifteplicht te kunnen ontkomen, kunnen een boete van 100 procent van de aanslag verwachten, als zij door de controleur betrapt worden. Dat is dan minimaal 2 keer f 68,--, het belastingbedrag dat iemand verschuldigd is voor het bezit van één hond. LEUSDEN- Er zijn meer Leusdenaren die in aanmerking komen voor een eenmalige uitkering dan de gemeente in eerste instantie dacht. Eerder dit jaar besloten burgemeester en wethouders mensen met een minimuminkomen tegemoet te komen met een bedrag van maximaal 250,— Daarvoor was f 22.500,- uitgetrokken. Het blijkt nu dat er 186 mensen een aanvraag hebben ingediend. Dat kost Leusden 30.000,-. Voor volgensd jaar is een bedrag in de begro- tmg opgenomen, dat twee keer zo groot is. Het is de eerste keer dat in Leusden een regeling voor een eenmalige uitkering van kracht is. LEUSDEN - Een 29-jarige Leusdenaar heeft vrijdag in de bus van Amersfoort naar Leusden rake klappen opgelopen. De man kreeg in de bus een woordenwisseling met een mede-passagier, waarbij het slachtoffer een gescheurde wenkbrauw opliep. De dader is een 1 meter 95 lange, naar schatting 18-jarige man met lang blond, krullend haar. LEUSDEN - De openbare basis school De Wegwijzer dreigt onder het aantal leerlingen te komen, dat door den Haag is vastgesteld als grens voor het voortbestaan van basisscholen. Op 1 januari van dit jaar werden er 83 leerlingen ge teld. Bij een aantal van 75 leerlingen gedurende twee jaar moet een school zijn poorten sluiten. Reden dus voor de school om zich zorgen te maken. Toch ziet het gemeente bestuur, dat ook het bestuur van het openbaar onderwijs is, de toe komst van de school met vertrtou- wen tegemoet. Wethouder Vroon van Onderwijs heeft een gesprek gehad met de directie van de school en zegt in een verklaring dat er voldoende reden is om de toe komst voor de school positief tege moet te zien. De school zal volgens burgemeester en wethouders na melijk nog leerlingen uit het Ruige Veld kunnen verwachten. In die wijk zullen volgens de verwachtin- gen in 1993 725 woningen staan. g bezoek maandag op het gemeentehuis in Leusden. Staatssecretaris mr Van Voorst tot Voorst (links naast fetfiouder Com Verduin) probeerde in een gesprek met de gemeenten rond het militaire oefenterrein derhei de vastgelopen kar weer los te trekken. LEUSDEN - Het ministerie van defensie is tegenwoordig sterk milieube wust. Wellicht kan het ministerie zelfs wel als de grootste natuurbescher mer in ons land worden beschouwd. Althans, die visie heeft men graag van zichzelf, zeker w een tijd dat natuur- en milieubehoud hoog in veler vaandel staat. Een staaltje daarvan gaf een voorhchter van het 'milieuministerie' maan dag op het gemeentehuis in Leusden ten beste. Hij noemde als voorbeeld van het toegenomen natuurbewustzijn van de militair het feit dat het vertrouwde schuttersputje graven op de kwetsbare terreinen tot het verleden behoort. „Op de plek waar vroeger een putje zou zijn gegraven, zetten we nu een bordje neer met de letter 'P' van putje", meldde de man, bijkans overlopend van trots. Hij vergat er echter bij te vermelden dat tussen die bordjes nog steeds enorme rupsvoertuigen rondracen, die schade aanrichten, waarbij die van het putje weieens m het niet zouden kunnen vallen.... Een ander staaltje van militair milieuredeneren, kwam uit de mond van de staatssecretaris zelf. „Door grotere terremen te creeren, hoeven we ze nunder intensief te gebruiken en dat is gunstig voor de natuur.Zit wat m natuurhjk. Alleen, in plaats van dat er nu 750 hectare compleet naar de gallemiesen wordt gereden, gaat er straks 875 of misschien wel 1.000 hectare een beetje naar zijn grootje. Oftewel, een verhes van 125 tot 250 hectare natuurgebied, dat nu nog helemaal gaaf is LEUSDEN/UTRECETT - „Ik weet het niet, ik was dronken", reageerde een 25-jarige inwoner van Lensden vrijdag voor de Utrechtse rechtbank op de beschuldiging dat hij na een ruzie in café „The Wish" in zijn woonplaats iemand met een mes of een scherp voorwerp had gestoken. Het slachtoffer, een bezoeker van het café, liep op 5 augustus een vier vijf centimeter diepe snijwond in zijn schouder op. Officier van justitie mr. J. van Hout achtte bewezen dat de ver dachte „een goeie snee" had toe gebracht en eiste daarvoor negen maanden gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk. De Leusdenaar heeft al ruim een maand m voorlopige hechtenis ge zeten. De verdachte was op de avond van 5 augustus naar het café ge gaan omdat hij gehoord had dat er iemand coke verkocht. Hij was toen al aangeschoten. Van een be zoeker kocht hij voor vijftig gulden coke, maar zou het spul niet gekre gen hebben. Met een andere gast kreeg hij ruzie, omdat deze niet wilde dat er in de zaak gedeald werd. Maar de verdachte vond dat de ander daar niks mee te maken had. Door de eigenaar van „The Wish" werd de Leusdenaar het ca fé uitgezet. Om twee uur 's nachts kwam hij terug en zag buiten degene met wie hij de woordenwisseling had ge had samen met een paar vrienden. Volgens deze getuigen liep de ver dachte dreigend op het slachtoffer af. Eén van hen sprong tussen de twee mannen in, maar de Leusde naar zou er toch in geslaagd zijn het slachtoffer te raken. De verdachte rende weg. „Ik ben wat angstig voor de toe komst als de verdachte zich zo wei nig m de hand heelt", dacht de officier. Zij veronderstelde dat het heel slecht voor het slachtoffer had kunnen aflopen als er niet iemand tussen de partijen gesprongen was. De raadsvrouw van de Leusde naar, mr. N. Berendsen, vond dat niet bewezen was dat haar cliënt gestoken had en vroeg om vrij spraak. Geen van de getuigen heeft een mes in zijn handen gezien, al dus de advocaat, en er is later ook geen mes gevonden. Verder noemde mr. Berendsen het „onge loofwaardig" dat de verdachte in iemands schouder kon steken ter wijl hij voor hem stond. De rechtbank doet op 23 novem ber uitspraak. LEUSDEN - Haagse beslissingen kunnen ver reiken. Minister Alders van Vrom wil dat nieuwe bedrij venterreinen goed bereikbbaar zijn met het openbaar vervoer. Aan die voorwaarde voldoet het nog in te richten terrein de Horst volgens de minister niet. Dat betekent dat Leusden en de VAD nog eens om de tafel moeten, voordat aan de plannen ministeriële goedkeuring kan worden verleend. Wethouder De Jongh deelde dit maandag avond mee aan de leden van de gemeenteraadscommissie voor verkeer. UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 Begrafenissen - Crematies - Wilsbeschikkingen - Deposito's - Verzekeringen

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3