'Kinderen mogen niet nodeloos drop-out worden' 1 Internationaal erkend fairplay-onderzoek: bevorderen van sportiviteit bij jeugdsport J i ,.,-v Milde sfeer Nieuws uit de verenigingen Lezing NBPV De das CH/r in praktisc -roorzaa udig is •e ervari dat n een Ie gevolg affer hee en van als prak d gevolg offer op beleeft itoffers bben krijger ien kenis llachtoft Leusden informj rhulp die u et bure WOENSDAG 14 NOVEMBER 1990 interview IXUSDEN - Zijn kinderen gemeen in het spel? Of hebben ze eigenlijk helemaal geen scheidsrechter nodig en lossen ze de problemen zelf wel op? Hebben ze recht op evenveel speeltijd of is het normaal dat de besten steeds in het veld staan? Allemaal vragen, die in het fair play onderzoek van drs. Albert Buisman aan de orde komen. Hij is docent bij de vakgroep kinderstudies aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. De Leusde- naar leidt een aantal jaren het project 'Jeugdsport en fair play'. Zijn onderzoeken hebben dit jaar internationale erkenning gekregen, in de vorm van een Unesco award in Parijs. 3eleid garant« eld ;n zuidt in metd ommiss Voorlid egint 01 Fair play kent verschillende di- mensie's. Een daarvan is de vraag of het fair is kinderen in de sport zwaar te belasten. „Ik ben niet te gen topsport voor kinderen. Het 25 uur per week trainen op Papendal met turnen hoeft niet negatief voor hen te zijn. Er moet echter wel op cruciale punten worden gelet. De oefeningen mogen bijvoorbeeld met gevaarlijk zijn, het moet echt hun eigen motivatie zijn om te trai nen en niet door druk van buitenaf. Ik ben niet tegen intensieve wed strijdsport, alleen de voorwaarden zijn vaak moeilijk te realiseren." Albert Buisman is al jaren bezig met zulke onderzoeken over sport en kinderen. In 1982 is hij begon nen met het jeugdsportonderzoek, wat in 1984 leidde tot het boek Jeugd en sportvereniging*. In 1985 begon het grote project over fair play, waar ook enkele boeken over zijn uitgeven. Buisman is zich gaan bemoeien Imet sport en kinderen, omdat daar |ajn hart ligt. Vroeger heeft hij veel aan atletiek en tafeltennis gedaan. „Ik ben een pedagoog. Mijn taak is voorstellen te doen de opvoedings praktijk te verbeteren. De sport is een belangrijk pedagogisch veld. Kinderen beleven veel plezier aan het sporten. Jeugdsport heeft een geheel eigen structuur en die kan worden verbetert. Die zit anders in elkaar dan die van de topsport. zide gek Knelpunten moeten worden onder- >m plaoz zocht, zoals waarom kinderen een sportclub verlaten. Op deze manier kan de sportpraktijk attractiever worden gemaakt." Drop-out Kinderen mogen met nodeloos een drop-out van de vereniging worden." Buisman wil dat de sport Ibeter op het kind wordt afgestemd. Zo verlaten veel kinderen het tur nen, omdat zij niet aan de wed- strijdvorm kunnen meedoen. Het aanbod is te eenzijdig, terwijl zij het wel een leuke sport vinden. Het is mogelijk om kinderen meer vrij te laten in wat zij zelf leuk vinden om te doen. „De sport is vaak te weinig wendbaar. Er worden dictaten van trainers en bestuurders opgelegd. Het is de verantwoordelijkheid van de bestuurders dat de sporters zich happy voelen. Ikzelf deed op mijn dertiende oefeningen op de lange mat. Ik moest er niet aan denken om ook iets op de brug te doen. Die vereniging was heel veelzijdig en iedereen kon doen wat hem lag." Vaak wordt er bij een discussie over fair play over het grove ge weld op het veld gesproken. En dan het liefste bij voetbal. Maar er zitten meer kanten aan fair play en voetbal is niet de enige harde sport. De regelementen en de structuur van de sport tellen ook mee. Buisman vindt het vier tegen vier spelen in het jeugdvoetbal zon der scheidsrechter een goed ini tiatief voor een beter spel. „De druk is eraf. Bij een elftal komen er zo vijf nooit aan de bal. Bij een kleiner veld moet er wel worden overgespeeld. Niet alleen het ge weld wordt aangepakt, maar ook het overspelen wordt zo spelen derwijs aangeleerd. Ik vind dat een positieve benadering van de voet balbond. Faire sport betekent hier elkaar de kans geven mee te doen." Buisman ziet grote voordelen in een spel zonder scheidsrechter in de jeugdsport. Als voorbeeld noemt hij een onderzoek uit Cana da, waar sport- en spelgroepen zijn geobserveerd. „Op een gewoon veldje, ergens in een wijk wordt gevoetbald. Kinderen maken daar bij vaak ruzie, maar vaak gaat het ook goed omdat het spel in stand moet worden gehouden. Met grote zelfstandigheid regelen ze alles zelf. De spelregels worden moei teloos aangepast. In de sportver eniging worden kinderen van het begin tot het eind betutteld. De zelf standigheid wordt ingeleverd. Dat is treurig, er zitten veel meer mo gelijkheden in. Ondanks dat een trainer het goed meent, kunnen de kinderen te afhankelijk van hem worden. Er gaan lauwe reacties ontstaan. En iedereen begint te kla gen dat de kinderen niet meer te motiveren zijn. Zonder mensen, waar ze de verantwoording op kun nen afschuiven, kunnen kinderen best. Ja, zijn ze zelfs beter af." Gemeen Tijdens de onderzoeken is er veel naar kinderen en jongeren geluisterd. Wat vinden zij sportief dan wel onsportief? Er zijn over de honderd groeps interviews gehou den. De kinderen kwamen uit tien verschillende takken van sport en uit het hele land. „Ik denk dat kin deren, net als volwassenen, ook gemeen kunnen zijn m de sport. Ze zijn wel veel meer onbevangen dan volwassenen. Uit de interviews bleek dat jonge kinderen een so ciale betekenis geven aan sportief. Zij zien dat het nodig is de bal over te spelen. Bij ouderen gaat het steeds meer om de punten. 'Als de scheidsrechter het maar niet ziet.' In het belang van de wedstrijd is er veel geoorloofd. Jonge kinderen hebben wel impulsen en worden kwaad, maar ze hebben nog niet de getructheid, die ouderen door de sport hebben geleerd." Buisman ziet dit ook als een algemeen maat schappelijk verschijnsel: Er moet worden gepresteerd. Jongens en meisjes reageren in de teamsporten in de praktijk het zelfde: hun instelling is gelijk en ze maken dezelfde overtredingen. In een gesprek over fair play zijn meisjes toch anders. Meisjes zien toch meer de sociale betekenis van de sport. Zij kunnen zich ook beter in de tegenstander verplaatsen. In het algemeen denkt Buisman dat er te weinig over fair play wordt ge sproken. „Er zijn meer groepsge sprekken over de sport nodig. Kin deren zijn goed te motiveren over fair play te spreken. Dat vinden ze geen gezeur. Als ze wat meer gaan nadenken over de spelregels, in plaats die als een gegeven aan te nemen, komen er goed suggesties van kinderen. Zij moeten er meer bij worden betrokken." Alben Buisman: „Ik denk dat kinderen, net als volwassenen, gemeen kunnen zijn in de spon." In het project over jeugdsport en fair play zijn de onderzoekers sa men gaan werken met drie sport bonden: waterpolo (NCS), handbal (NHV) en turnen (KNCGV). Er zijn structurele verantwoordelijkheden in een fair play-discussie, maar kin deren kunnen ook persoonlijk wor den aangesproken op hun gedrag. Zo moeten ze zich zo goed mogelijk inspannen, zorgen om de eigen ge zondheid en die van anderen, na denken over de regels, zelfbeheer sing. Dit is een greep uit de zaken, wat kinderen voor hun sport moe ten over hebben. De sportpraktijk kan worden verbeterd. Buisman is enthousiast over een nieuw spel voor de water- polojeugd in de leeftijd tussen tien en dertien. „In het nieuwe spel spelen vijf kinderen samen. Jon gens en meisjes spelen samen in een team. Iedereen gaat even lang het water in, zodat er niemand op de bank zit. Er mag permanent worden gewisseld. Als iemand de bal heeft, mag die niet onder water worden geduwd. Dit nieuwe spel bevordert de sportiviteit. Het fysie ke element wordt teruggedrongen en de kinderen krijgen evenveel speeltijd." Bij handbal is er een video feed back experiment gedaan in Arh- nem en Bemmel. Video biedt goe de mogelijkheden om te laten zien dat het argument 'zij begonnen' vaak flauwekul is. De uitvoering geeft echter nog wel problemen. „De trainers deden er weinig mee. Er moet met de kinderen na afloop worden overlegd. Dat vereist enige oefening. Wat laat je van de video zien en wat bespreek je? Dat is een taak van de trainers, maar die had den niet geleerd een discussie te leiden. Het bleef bij een aardig ex periment." Mensen kunnen persoonlijk worden aangesproken, maar de sportbonden ook. Buisman pleit bijvoorbeeld voor een systeem met voetbal, waarbij iedere rode kaart een punt van de competitiestand afhaalt. „De regels van topvoetbal moeten gewoon anders. Een Deens onderzoek heeft uitgewezen dat wanneer er permanent kan worden gewisseld dat het aantal blessure's afneemt. Mensen hoeven niet meer tot het uiterste te gaan. Fair play heeft direct met gezondheid te ma ken." „Het instellen van een fair play- trofee helpt geen fluit, de structu ren moeten veranderen. Bestuur ders kunnen worden aangespro ken als er een eindstand van 26-1 uitkomt. Dan klopt er iets niet. Bij een veranderde structuur, zitten teams van dezelfde speelsterkte m een competie. Mensen komen meer aan de bal en de sportiviteit gaat omhoog." De resultaten van het onderzoek zijn minder dan verwacht. De enige sport waar het langzaam de goede kant uit gaat is waterpolo. Het nieu we spel wordt steeds meer ge speeld. „Het effekt op lange ter mijn is daarbij moeilijk te bepalen. Bij handbal is er niet zoveel veran derd. Er is door het project wel een nieuwe impuls gegeven aan het mini-handbal." Het turnen heeft geen verbetering ondergaan. „Wij hopen het nog eens te kunnen her halen. De bond schnkt ervoor te rug multifunctioneel te zijn. Voor een kleine vereniging zijn de con sequenties ook met eenvoudig." Parijs Het Comité International pour le Fair Play (CIFP) heeft Albert Buis man op 5 november een 'diploma' uitgereikt. Gewoonlijk krijgen bij deze gebeurtenis alleen sportieve topsporters een onderscheiding. Mensen ,die iets voor de sport heb ben betekend. Nu is dat verbreed naar sportjournalisten en onder zoekers. „Het is voor mij erken ning. Het is een teken dat het werk aan structurele veranderingen po sitief wordt gewaardeerd. Ook Duitsland en Pelgië zijn geïnteres seerd in nieuwe spelvarianten." Eind 1991 wordt er in Praag een symposium gehouden over fair play. Ook het Oostblok wordt erbij betrokken. Het is de bedoeling dat mensen, die programma's maken voor scholen of voor trainingen, worden uitgenodigd. „Het is pret tig dat er internationaal ook be langstelling is voor Gi jeugdsport en sportiviteit." Buisman heeft zijn onderzoeken nog lang niet afgerond. Hij gaat de komende jaren verder met het in troduceren van nieuwe spelvor men en hij gaat zich bezighouden met de vraag hoe kinderen sport ervaren. „Pas na jaren van onder zoeken in de praktijk kan er iets veranderen. Kinderen moeten het spel spelen wat ze aankunnen en dan veranderd er mischien in de toekomst ook wel wat aan de vol- wassenensport." door Jan Versteeg: Voor de skiërs en de schaatsers is het te hopen dat de weergoden geen kwar taal-abonnement nemen op de huidige en de berekende drukverdeling voor de ko mende dagen. In dat geval zullen vele Alpenweiden rond de Kerstdagen, maar ook daarna er groen uitzien en krijgen de sloten en kana len geen ijsvloer. De oorzaak is een hoge- drukgebied, dat zich boven het zuiden en oosten van Eu ropa heeft genesteld. Samen met Oceaandepressies, die zich uitleven nabij IJsland wordt een zuidelijke tot zuid westelijke stroming in stand gehouden, waarin de ther mometerbuis uitstekend za ken doet. Het kwik wijst in de nacht ongeveer 8 graden aan en overdag wordt het een graad of twaalf. De aanbidders van milde sferen komen dus goed aan hun trekken en de winter-en- thousiasten moeten het voorlopig doen met berich ten over koude prikacties van Koning Winter in Zwe den en Finland. Daar wees de kwikdraad gisterochtend op enkele plaatsen lagere waar den aan dan -15 graden, zeer strenge vorst dus. Die kou breidt zich nog wel iets naar het zuiden uit, maar kan ons niet bereiken. Daarvoor zou zich boven Scandinavië een krachtig hogedrukgebied moeten ontwikkelen en zou de druk boven het zuiden van Europa juist laag dienen te zijn, zodat een noordoostelij ke stroming de vrieslucht in beweging kan zetten. Daar zijn voorlopig echter geen aanwijzingen voor. Nadelig in het heersende weerbeeld was de nevel en mist. Maandagochtend was het zicht op sommige plaat sen zeer slecht en het duurde tot diep in de ochtend eer het wat lichter werd. Gelukkig paste het verkeer zich dit maal goed aan. De zon kregen we de laat ste dagen praktisch niet te zien. Het was dan ook somber en enigszins saai weer. Gisteren werd het nog zachter. We kwamen in de warme sektor van een de pressie. In die lucht steeg het kwik maandag in Dublin tot 18 graden en dat mag je com pleet voorjaarsachtig noe men. In de tweede weekhelft komt er geleidelijk iets meer beweging in de atmosfeer. Fronten van depressies na deren met neerslag. Daarbij zal de wind geleidelijk in kracht toenemen, zodat no vember iets meer in herfst- stijl zal komen. Het blijft ech ter de gehele week zacht tot zeer zacht. In het weekeinde zal het waarschijnlijk wissel vallig zijn en de temperatuur gaat geleidelijk in de rich ting van meer normale waar den van ongeveer 9 graden. De eerste decade van no vember hebben we achter de rug. De gemiddelde tempera tuur voor de Bilt ligt op onge veer 7.1 graden. In Leusden werd over de eerste tien da gen een gemiddelde etmaal- temperatuur van 5.8 graden gemeten, ietsje onder nor maal derhalve. Erg nat was de periode niet. In Leusden werd 15 mm afgetapt. Afgelopen weekeinde werd de wat koudere lucht, die vorige week aanwezig was, verdreven. Dat ging niet geheel zonder nattig heid. In de nacht van zater dag op zondag viel er onver wachts veel regen. In Ach terveld werd 8 mm in de me ter opgevangen. Langs het Veluwemeer en in delen van Friesland viel tussen 15 en 25 mm. Natuurwandeling LEUSDEN - De afdeling Amers foort van het instituut voor natuur beschermingseducatie (IVN) houdt zondag 18 november een na jaarswandeling door het landgoed Den Treek-Henschoten. De wan delaars vertrekken om 14.00 uur aan het eind van de Waterlooweg, een zijweg van de Doornseweg. Voor meer informatie kunnen be langstellenden contact opnemen met: 723141. LEUSDEN - De afdeling Leusden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBPV) houdt dinsdag 20 november een lezing over het restaureren van schilderij en en kleurenleer. Kunstschilder Jan Albers uit Apeldoorn zal de lezing verzorgen. De bijeenkomst wordt gehouden in 't Vooronder, in de kelder van het gemeentehuis aan de Burgemeester Van der Postlaan 2. De avond begint om 20.00 uur. Creatieve avond LEUSDEN - De afdeling Leus- den-Zuid van de Nederlands Christen Vrouwenbond (NCVB) houdt dinsdag 13 november een creatieve avond in 't Trefpunt, Arn- hemseweg 75 in Leusden-Zuid. Me vrouw Bom uit Scherpenzeel zal de techniek 'Pergamano' uit Colombia uit de doeken doen. Met behulp van die techniek kunnen bijvoor beeld kerstkaarten gemaakt wor den op perkamentpapier. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Belangstellenden kunnen voor meer informatie bellen met 940733. Hoewel de das geen inwoner is van onze gemeente wordt hij hier wel van tijd tot tijd gesignaleerd. Een reden om deze interessante en be dreigde diersoort eens nader te bezien. Dassen zijn leden van de marterfamilie. Het zijn zwaargebouwde dieren met gespierde poten die door hun dikke pels korter lijken dan ze zijn. De staart is korter dan bij de andere leden van de fa milie. Ze hebben duidelijk getekende zwart met witte gezichtsmaskers die sterk af steken tegen het onopval lende grijs van hun ovrige pels. De das leeft gezellig in een zogenaamde burcht die steeds bewoond blijft en door opeenvolgende generaties steeds groter wordt. Zo'n burcht bestaat uit een uitge breid netwerk van tunnels en gangen van soms wel 30 me ter lang, die naar verschil lende kamers voeren. Die ka mers zijn met een laag bla deren of droog gras bekleed. Naar gelang van de grootte van de burcht kunnen er tien tallen in- en uitgangen zijn, maar in de regel worden slechts twee of drie regelma tig gebruikt. De gangen die het dichtst bij de oppervlakte liggen zijn voorzien van ver ticale ventilatieschachten waardoor er steeds een frisse atmosfeer heerst in de burcht. De das is erg gesteld op een frisse en schone wo ning en 's avonds wordt vaak de bekleding van de be woonde kamers naar buiten gebracht en daar uitgespreid om te luchten. Het bekle dingsmateriaal wordt met de neus voor zich uitgeduwd of met de voorpoten vastgehou den, terwijl het dier op elle bogen en achterpoten voort- schuifelt. Niet alleen houden dassen hun ondergrondse burcht schoon maar ze gra ven bovendien ondiepe kui len in de omgeving waarin de mest wordt gedeponeerd. Vroeger waren boeren niet erg gelukkig met een dassen- burcht in de omgeving. Men meende dat waar dassen wa ren, ook vossen voorkwa men. Het komt inderdaad wel voor dat een vos een onge bruikt gedeelte van een das- senburcht kraakt. Als dat ge deelte voor de dassen van geen belang meer is dan ma ken ze geen bezwaar tegen die inwoning. Alleen maken ze bezwaar tegen de geur die de minder frisse vos mee brengt. De verbindingsgan gen tussen de dassenburcht en het door de vos bewoonde gedeelte wordt dan ook door de dassen zorgvuldig afge sloten. Bij de dassen zijn de manne tjes iets groter dan de wijfjes. Ze hebben een lengte van tus sen de 70 en 100 cm en een gewicht van 10-25 kg, afhan kelijk van het seizoen. In de herfst hebben ze een flinke vetlaag. Ze paren gewoonlijk in de lente of in de loop van de zomer maar de ontwikke ling van het embryo begint pas in de late herfst. De twee tot vier jongen worden in fe bruari of maart geboren. Ze zijn blind en blijven ver scheidene weken in de nest kamer. De das is een alleseter en het voedsel omvat een uitge breide de collectie plant aardig en dierlijk materiaal dat, al naar gelang van hc4 seizoen en de plaats een grote variatie vertoont. Vruchten van alle soorten en afmeting, mais, tarwe en paddestoelen. Het dierlijk ge deelte van zijn menu bestaat uit veldmuizen, egels, mol len, kikkers, slakken en ke vers. Maar het hoofdgedeelte van zijn voedsel bestaat toch wel uit aardwormen. Doordat daarvan uiteraard een enorme hoeveelheid moet worden gezocht zal de das over een groot gebied de be schikking moeten hebben. Toegangen tot de verschil lende jachtgebieden worden de laatste jaren door de aan leg van wegen en andere uit breidingen voor de das afge sloten en uiterst gevaarlijk gemaakt. En daar ligt voor namelijk de oorzaak waarom de das uit ons land dreigt te verdwijnen. G. van Leeuwen I -\ (USlSaJ'f 1 i -f

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5