)udere automobilisten zijn veilige rijders \NBO-voorzitter Boshuis egt zijn functie neer Auto graveren tegen diefstal Excuses 1 H 1 t-ï* CB* K ranc I Afscheid nemen Wilde eend Vierde warme winter? 13 WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 rubrieken dllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllll!lll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Vorige week heb ik twee keer zo'n acht uur aan een stuk in de trein gezeten. Al waren de plaatsen aan het raam redehjk comfortabel, toch was het een lange zit en de voor deze treinreis be waarde tijdschriften konden op de duur toch met mijn aan dacht bhjven trekken. Na nog een klein uur met de onder grondse trein en een bus kwa men we bij ons hotelletje m een voorstadje van Neuren berg. Waarom maak je zo'n verrre reis, temeer daar we drie dag later al weer terug zijn gereisd? Wij gaven gevolg aan een uit nodiging om de 80ste verjaar dag te vieren van een Duitse vriend. Deze vnend is 17 jaar geleden met zijn 25 jaar jon gere vrouw naar haar ge boorte-eiland Sicihë getrok ken. Daar vult hij zijn pen sioen aan met het gidsen van de vele Duitse toeristen. Deze bijverdienste gebruikte hij dit jaar om goede vrienden en oud-collega's uit te nodigen in zijn oude woonplaats Neu renberg zijn 80ste verjaardag te vieren. Na een pnma etentje in een SicilicLans restaurant in Neu renberg hebben wij twee da gen later éifscheid van hem genomen. Afscheid nemen van een 80- jarige. Dat is anders dan van iemand die veel jonger is. Nu denk je, onuitgesproken, toch: "Zullen we hem nog ooit zien? Hij is nu nog wel tame lijk gezond, maar blijft dat zo?" Je laat woorden als 'ziek worden' en 'dood gaan' niet vallen, maar toch... Al is de mogelijkheid groter geworden om in korte tijd naar het ander eind van de wereld te reizen als jè daar tenminste geld voor hebt) toch zijn er nog heel wat plaat sen niet per vhegtuig en snel openbaar vervoer te berei ken. Een broer van 70 is veertien dagen geleden weer voor waarschijnlijk vijf jaar vertrok ken naar zijn standplaats op Adonare, een eiland bij Flores in Indonesië. Bij een malaria- aanval en andere 'gebruike- E lijkeziektes, weet hij zichzelf aardig te redden. Mocht hij E echter een niet alledaagse E ziekte krijgen, dan is hij aan- gewezen op naar onze be- grippen nogal primitieve en E tijdrovende vervoersmoge- lijkheden, om in een enigszins redelijk geoutilleerd zieken- E h uisje te komen Het afscheid was voor hem en voor zijn familie dan ook met E zonder emotie. "Je weet maar nooit.Ook dan is het moeilijk om, zeker op een directe E wijze, uit te spreken dat je je E afvraagt of over vijf jaar al die familieleden nog in leven zul- E len zijn. Alleen een halfschert- E sende, halfemsüge opmer- E king geeft iets weer van de E zwaarte van het afscheid. Mijn broer zei tegen mij: "Bij de foto's die je van mij ge- E maakt hebt, zit er vast wel een die gebruikt kan worden voor een bidprentje, als dat nodig E is." Op het filmrolletje, waarop deze foto's staan, bevinden E zich eveneens een aantal fo- to's van een oom van 93. Ook om hem 'vast te leggenvoor E familie en vrienden. Maar het grote verschil met de Neuren- E bergse vnend en de broer in Indonesië is, dat mijn oom in Heemskerk woont. We kun- E nen hem voortdurend bezoe- E ken, als we dat bezoek niet te lang maken, want dan wordt het toch te vermoeiend voor E zijn bewonderenswaardige vitaliteit. Afscheid nemen in Heemskerk is door de nabij- 5 heid en gemakkelijke bereik- i baarheid niet zo'n emotionele bezigheid. Maar ik ben wel geconfron- teerd met een realiteit welke zich sterker opdrmgt bij het ouder worden: afscheid ne- E men is vaak emotioneler dan E voorheen, want het 'tot ziens' zal niet meer altijd gereali- E seerd worden. E SENIOR 1 "■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii minimi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiir LEUSDEN - Burgemeester en wet houders bieden de leden van de Plan Advies Groep (PAG) haar ex cuses aan voor de lange tijd dat de toekomst van het adviesorgaan on zeker is geweest. Dat schrijven B& W in een bnef aan de leden van de PAG. Met de brief komt een einde aan de PAG, die in de jaren zeven tig is opgencht. Het orgaan, waann verschillende maatschappelijke in stellingen vertegenwoordigd wa ren, gaf college en gemeenteraad gevraagd en ongevraagd advie zen. Vorig jaar bracht het college een discussie op gang over het voortbestaan van dergelijke ad viescommissies. Burgemeester en wethouders vonden het bestaan er van niet meer nodig, omdat vol gens haar voldoende andere mo gelijkheden voor inspraak zijn. „Opheffing lag dan ook voor de hand," schrijft het college aan de PAG-leden. Toch heeft het meer dan een jaar geduurd, voordat het tot een feitelijke opheffing kwam, omdat met name de ouderen in Leusden een eigen Seniorenraad wilden en de discussie hierover ook mvloed had op het voortbe staan van de PAG. vrzitter Boshuis (rechts) bij zijn aantreden vorig jaar juni. USDEN - „Bij het oversteken n de weg werd de heer B. (75 ir) door een van rechts ko- ^de auto geschept. Met zware grondingen werd het slachtof- in het ziekenhuis opgeno- in." Bij dit ongeval, zoals bij andere ongelukken met jetgangers en fietsers zijn nogal tos ouderen betrokken. Opmer- Jijk is echter dat uit diverse on- uzoeken is gebleken dat oudere itomobilisten niet zoveel onge vallen veroorzaken als meestal wordt gedacht. Op de bijeenkomsten, vonge week, van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) in Leusden, werd opnieuw de klacht naar voren ge bracht, dat sommige verkeerslich ten zo kort op groen staan. „Ik ben altijd bang bij het oversteken", zegt een oudere Leusdense in woonsters ,,want alleen wanneer ik als eerste oversteek en zo snel mogelijk loop, haal ik net op tijd de overkant. En dan moet ik er maar van uitgaan dat er geen auto is die nog gauw even door rood licht rijdt." Volgens Veilig Verkeer Neder land blijken oudere voetgangers en fietsers zeven maal meer het dodelijk slachtoffer van een onge luk te zijn dan jongeren. Vooral het oversteken geeft veel proble men en daarnaast maken oudere wielrijders fouten bij het afslaan en het geven van voorrang. De oorzaak ligt voor een groot deel bij het gezichtsvermogen, omdat bijna alle voor het verkeer belang rijke informatie ons via de ogen bereikt. GEZICHTSVERMOGEN Extra aandacht voor de ogen is dan ook belangrijk voor ouderen. In het onderzoek, dat professor Von Hebenstreit voor Volkswagen verrichtte wordt gezegd: „Oudere verkeersdeelnemers moeten in de eerste plaats meer aandacht aan hun ogen besteden. Mensen boven de zestig moeten jaarlijks hun gezichtsvermogen laten con troleren." En daar voegt hij aan toe: „En zij moeten de voorge schreven bnl bij het autorijden dan ook werkelijk dragen." Om veilig aan het verkeer deel te nemen dienen ouderen, nog meer dan hun jongere me de verkeers deelnemers, attent te zijn op de werking van medicijnen. En hier bij moet niet alleen gedacht wor den aan door de arts voorgeschre ven medicijnen. Ook sommige huismiddeltjes, druppels en pillen die men zonder recept kan kopen, kunnen de rijvaardigheid vermin deren. En of ouderen dat nu leuk vinden of niet: hoe ouder men wordt, des te slechter kan men tegen alcohol. En zeker de combinatie alcohol en medicijnen kan, reeds bij het ge bruik van een kleine hoeveelheid alcohol, verrassend gevaarlijk zijn. Juist voor oudere automobilisten geldt: „Wie drinkt, rijdt niet en wie rijdt, drinkt niet." VEILIGE RIJDERS Toch blijken ouderen die achter het stuur van een auto zitten in doorsnee veilige rijders te zijn. Ook al komen bij ogen- en reactie tests jongeren er beter van af dan ouderen, m het praktisch wegver keer brengt de oudere automobi list de zaak weer in evenwicht door zijn routine en zijn vaak ver standige reacties. Deze realiteit komt niet allen in het Duitse en Ne derlandse onderzoek naar voren, maar wordt ook bevestigd in een 12 jaar durende onderzoek in de Amerikaanse Staat North Carolina. De vergrijzing, die ook daar aan de gang is, leidt niet tot een even redig grote toename van het be trokken zijn bij een ongeval van de oudere groep rijbewijsbezit ters. In alle onderzoeken wordt deze gunstige ontwikkeling in de onge- valscijfers van oudere automobi listen toegeschreven aan dezelfde oorzaken. De ouderen van van daag, zeker de jongste groep on der hen, beschikken over meer rijervaring dan de ouderen van enige tijd geleden. Zij hebben hun rijbewijs al op jonge leeftijd be haald en hebben een betere rijo pleiding gevolgd. Ook is hun gezondheidstoestand over het algemeen duidelijk be ter. Zij zijn ook eerder dan veel jonger mensen geneigd om rust pauzes in te lassen op lange afstan den. Net als beroepschauffeurs en 'oude rotten in het vak' gebruiken zij vaak een defensieve rijstijl. Ze hebben geen behoefte om door 'snijden' iemand te passeren, want ze willen niet zo nodig iedere auto die voor hen rijdt inhalen. De ba sisregel voor dit defensieve rijden is: het aangebodene steeds doen, het verbodene niet doen, en vaak ook wat is toegestaan niet doen. Men ziet af va het recht dat men eigenlijk heeft, wanneer daarmee een grotere veiligheid gediend is. Afstand bewaren waren tot de an dere verkeersdeelnemers vindt deze oudere groep ook belang rijk. Ook al vermijden oudere automo bilisten vaak het drukke verkeer (men gaat liever niet met de auto naar drukke steden en zeker niet op spitsuren) toch moeten veel ou deren oppassen dat zij geen slechte rijgewoontes hebben aan geleerd, zoals bijna midden op de weg njden of zelfs gedeeltelijk links. Veilig Verkeer Nederland, de ANWB en de BOVAG hebben op verschillende plaatsen in Ne derland al zogenaamde rijvaardig- heidsritten voor oudere automobi listen. Deze senioren kunnen dan, met behulp van een ervaen rijïnstruc- teur, toetsen of hun kennis van de verkeersregels en -tekens 'bij de tijd' is en hoe hun manier van rij den is. Deze ntten zijn niet een soort herexamen, maar een kri tisch bekijken hoe men rijdt. Ook Stichtingen Welzijn Ouderen ne men samen met de politie nogal eens het initiatief tot deze rijvaar- digheidsritten voor senioren. Wel zijn Ouderen Leusden (WOL) gaat ook bekijken of deze vrijwillige rij test voor de senioren in Leusden mogelijk is. Rond kruising veel ouderen (ser viceflats en Geertrudishof). IÜSDEN - Tijdens de ledenver- dering van de Algemene Bond or Onderen (ANBO) in Leus- n, vorige week woensdag, is er randering gekomen in de be- lurssamenstelling. Voorzatter Fert Boshuis heeft te kennen ge ven, dat hij om persoonlijke re nen zijn functie neerlegt. "Ja, t krijg je als je ouder wordt." shuis is een van de oprichters n deze Leusdense ANBO en erd vorig jaar juni de eerste oizitter. Hij heeft zich vanaf het sgm ervoor ingezet, dat de NBO geen eenzijdige mannen- ub zou worden, maar dat ook de ouwen de hen toekomende rol >uden krijgen. Vandaar een ge- engd bestuur. Dit streven wordt verhevigde mate voortgezet bij e ANBO. De opvolgers van Evert jshuis als voorzitter is namelijk sn vrouw. Mevrouw M.G. Sitton-de Ligt zal tot de voorjaarsvergadering in 1991, wanneer de officiële over dracht van de voorzittershamer zal plaats vinden, waarnemend voor zitter zijn. Zij heeft reeds ervanng met ouderenbondswerk en met bestuursfuncties. Als nieuw be stuurslid werd daarnaast mevrouw G.M. Kersten-Wielema gekozen. Tijdens de vergadering kon de secretaris weer enige nieuwe le den noteren. Boshuis is, met de voorzitters van andere ouderenbonden, een van de drijvende krachten geweest om in Leusden een Seniorenraad volgens artikel 61 van de gemeen tewet tot stand te brengen. Dat deze Seniorenraad de belangstel ling heeft van veel ouderen bleek op de vorige week gehouden le denvergaderingen van de Katho lieke, de Protestants Christelijke Ouderenbond en eveneens op de ANB O-vergadering. Op deze laatste bijeenkomst gaf de Seniorenraadsvoorzitter A. Linde acte de présence en ook hier werd met interesse geluisterd naar een verslag van het doen en laten van de Seniorenraad door mevrouw Van der Heide, die in de Seniorenraad zitting heeft op voor dracht van de ANBO "Vanuit o.a. de ouderenbonden kunnen wij, de leden van de Seniorenraad, be langrijke informatie krijgen en op de hoogte blijven van de wensen en vragen van de oudere bewo ners van Leusden over het ge meentelijke ouderenbeleid." Deze goed bezochte ledenverga dering werd verlevendigd door een boeiende lezing over en de monstratie van sier- en edelstenen door de heer B.J. Pouderoyen. LEUSDEN- Voor f25,-- konden automobilisten bij garage Doornekamp de ruiten van hun auto laten graveren. Op deze manier wordt het voor dieven moeoeilijker gemaakt om gestolen auto's te verhandelen. Alle ruiten worden voorzien van het kenteken van de auto. Dit brandmerk' is niet meer te verwijderen. Het heeft volgens de heer Doornekamp, eigenaar van de gelijknamige garage op de Zwarteweg daarom geen zin om de kentekens te verwisselen. „Er zijn 75 mensen hier geweest,vertelt Doornekamp, die de actie daarom een succes noemt. Daarvoor was een bedrijf uitgenodigd, dat gespecialiseerd is in het graveren. In januari komt deze onderneming naar garage Van het Klooster aan de Hamersveldseweg. delijk te maken dat de prog nose ronduit sensationeel en bedroevend is voor een ieder die weer eens graag een lan ge periode op de gladde ij zers had willen komen. Een Belgische professor ver klaarde onlangs nog dat vier opeenvolgende warme win ters, die het kaliber hadden van de afgelopen drie, slechts eenmaal in de 400 jaar voorkwamen. Roder lijkt maling aan die statistische benadering te hebben. Ik moet u zeggen dat ik zeer verrast ben door zijn verhaal. Persoonlijk geef ik Koning Winter wat grotere kansen. De koers die de huidige herfst insloeg met veel meri dionale stromingen(zuid noord-zuid), zijn in het verle den toch voorwaarden geble ken voor winters die wat meer in hun mars hadden dan de voorbije seizoenen. Ontkend kan echter niet wor den dat Roder in de regel zeer serieus en wetenschap pelijk te werk gaat en ik breng u in herinnering dat hij de afgelopen jaren steeds po sitief scoorde. Het lijkt mij verstandig dat we, alvorens verdere conclusies aan het verhaal te koppelen, zijn na dere analyse afwachten. In ieder geval gaat de na tuur rustig zijn gang en bracht ons het afgelopen weekeinde flink wat regen. Een koufront trok heel lang zaam naar het zuiden, maar kwam ter hoogte van de gro te rivieren tot stilstand. Sin terklaas werd dan ook op een flink nat pak getrakteerd. Vooral in de oostelijke helft van Nederland regende het stevig en in Twente en de Achterhoek viel lokaal 30 tot 40 mm water. Ook bij ons werd het drassig. In Achter veld werd zaterdag maar liefst 29 mm afgetapt. No vember zal door dit water ballet wel een natte maand gaan worden. De komende dagen komt de atmosfeer enigszins tot rust. De oorzaak is een hoge- drukgebied, dat vanaf de Oceaan richting Britse Eilan den koerst. Later in de week is een graadje vorst niet on denkbaar. Overdag zakt het kwik naar 6 graden. Naast een aanhoudende buienkans zijn er ook opklaringen te verwachten. In hoeverre is de Wilde eend nog werkelijk wild te noe men. Als we voorbeelden aan willen halen van vogels die zich aan de mens hebben aangepast dan staat de Wilde eend wel ergens bovenaan op het lijstje. Ze broeden op uiteenlopende plaatsen, als er maar een beetje water in de buurt is, het mag ook nog een paar kilometer van de broedplaats afliggen. We vinden ze in parken met vij vers in steden en dorpen. Hoewel ze oorspronkelijk nestelen in de dichte vegeta tie op de grond en soms in holten van knotwilgen, vin den we nu de nesten zelfs op balkons van flats, tot meer dan tien meter boven de grond. De jongen van de Wilde eend zijn nestvlieders, wat wil zeggen dat, als het laatste ei is uitgekomen, de jongen het nest verlaten. Zodra ze droog zijn storten de pas uitgeko men jongen zich, door de lok roep van de moeder aange spoord, over de nestrand. Is het nest hooggelegen dan la ten de jongen zich eenvoudig vallen en maar zelden onder vinden ze nadelige gevolgen van zo'n val, al is het van tien meter hoogte. Nee, de echte gevaren beginnen pas als de jongen, in de kielzog van de moeder, het water op- Het broedse izoen van de Wilde eend begint reeds vroeg in het voorjaar; vanaf eind februari kunnen we al nesten vinden. De jongen van die vroege broedsels hebben in de regel weinig overlevingskansen, vooral omdat het hoofd voedsel, in- sekten, nog in onvoldoende mate aanwezig is. Geen nood, moeder eend begint wel weer een nieuw legsel. Ze zien er trouwens ook niet tegen op om de eieren in el- kaars nest te leggen, waar door we wel eens nesten kun nen vinden met meer dan twintig eieren. Met een ge schat aantal broedparen van omstreeks 400.000 is de Wilde eend veruit de talrijk ste watervogel van ons land. G. van Leeuwen wezen op ansichtkaarten. Ja nuari en februari worden zeer zachte maanden, waar in de hemelsuizen flink open gaan. Deze anti-winterse gelui den behelzen de winterver- wachting van de bij velen van u bekende weerkundige Wolfgang Röder. Ik zal u niet langer in onzekerheid hou den. De Berlijner verwacht een zeer warme winter, die waarschijnlijk een halve graad winst zal boeken op het seizoen van 1990, dat als recordwarm sedert 250 jaar de klimaatboeken haalde. Röder deed zijn opzienba rende uitspraak in het Duitse blad 'Bild am Sonntag' en werd overgenomen door de zondagskrant(niet de krant op zondag). Ik hoef u niet dui zwemmen. Soms kunnen ze in korte tijd door ratten, kraaien, katten en snoeken worden gedecimeerd. Zelfs reigers willen er wel eens eentje, of meer, ophappen. Het voedsel van de Wilde eend is zeer gevarieerd van samenstelling en ook daar door kunnen ze zich op de meeste plaatsen handhaven. Gedurende het najaar, de winter en het vroege voor jaar nemen ze genoegen met in hoofdzaak plantaardig voedsel, in de zomer neemt het aandeel van dierlijk voedsel toe; kleine waterdie ren en insektelarven staan dan hoog genoteerd. Het voedsel wordt van het water oppervlak gefilterd of wordt verzameld door grondelen; kop naar beneden en alleen het staartje nog boven water. Klein spul als kroos en plank ton wordt met water en al op gezogen. Vervolgens perst de tong het water langs een reeks hoornplaatjes aan de bovenkant van de snavel, waar het voedsel blijft han gen. Duiken doen de eenden wei nig. De jongen, die tot een leeftijd van een week of ze ven alleen maar dierlijk voedsel eten, willen nog wel eens geheel onder water ver dwijnen. Die watervlugge jongen zien zelfs kans vlie gende insekten te vangen. Het lijkt mij verstandig de liefhebbers van ijzige tafe relen te adviseren rustig op een stoel plaat& te nemen, al vorens dit geschrift verder te lezen. Voor hen is het navol gende schokkend. Een extra dikke jas is voor de aanstaande winter niet noodzakelijk. De schaatsen kunnen in het vet blijven en de wintersporters zullen weer veel groene Alpenwei den aanschouwen. Daar naast zijn we voor het zien van sneeuwvlokken gedu rende de Kerstdagen aange

Leusder Krant | 1990 | | pagina 13