Twintig jaar vechten om een aansluiting Aansluiting op A28 biedt Leusden perspectieven leusdei" krant 11 - WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 Aansluiting op A-28 Vrijdag 23 november is het zo ver: dan wordt om 4 uur 's mid dags de nieuwe aansluiting op de A28 voor het verkeer openge steld. Vanaf dat moment zullen dagelijks zo'n 12.000 voertuigen van de aansluiting gebruik maken en de prognose is dat dit aantal binnen 2 a 3 jaar tot 18 a 20.000 voertuigen per dag zal oplopen. Deze aantallen geven aan dat de aansluiting in een grote behoefte voorziet. Die behoefte bestond al jarenlang. Reeds in het begin van de zeventi ger jaren werd door alle betrokke nen - njk, provincie en gemeente - de noodzaak van een aanslui ting onderschreven. Naast de vraag waar die aansluiting precies moest komen, is de vraag wie de aansluiting moest betalen langdu rig onderwerp van discussie ge weest. Niet ten onrechte heeft de gemeente Leusden zich daarbij op het standpunt gesteld, dat de kosten door het rijk gedragen zou den moeten worden. Immers de groei van Leusden en als gevolg daarvan het ontstaan van de be hoefte aan een adequate ontslui ting zijn rechtstreeks voortge vloeid uit de groeitaak, die de ge meente m de tweede helft van de jaren zestig door het rijk kreeg op gelegd. Deze stellingname moest uiteinde lijk worden losgelaten: het ontbre ken van een aansluiting leidde in toenemende mate tot onaanvaard bare verkeerssituaties op wegen als de Lockhorster-, Horster- en Hessenweg. Het gemeentebe stuur realiseerde zich dat een aan sluiting alleen haalbaar zou zijn, wanneer het zich bereid toonde aanzienlijk in de kosten bij te dra gen. Op basis van deze bereid heid bleken ook het ministerie van Economische Zaken en de provin cie Utrecht bereid een bijdrage te leveren. Hierdoor werd het moge lijk om - zo'n 20 jaar nadat voor het eerst over een Leusdense aan sluiting werd gesproken - tot aan leg over te gaan. Over enkele dagen vieren we de opening. Op het eerste oog klinkt het in een tijd waarin gestreefd wordt naar terugdringing van de automobiliteit misschien wat vreemd om het bij de opening van een voorziening voor datzelfde au toverkeer over vieren te hebben. En toch is daar alle aanleiding toe. Want de ingebruikname van de aansluiting betekent tegelijkertijd een ontlasting van wegen die öf met berekend zijn op grote hoe veelheden verkeer öf bij het hui dige gebruik de leefbaarheid van de direkte woonomgeving, zoals in Stoutenburg, aantasten. Ook in ander opzicht is er aanlei ding de opening te vieren. De aan sluiting betekent namelijk ook een aanwinst voor het openbaar ver voer. Dank zij de aansluiting kan er een snelbus tussen Leusden en Utrecht komen. De snelbus, die naar verwachting m de loop van het komend voorjaar gaat rijden, krijgt een halte bij de carpool plaats aan de Randweg. Ook deze voorziening, geheel passend in het streven het autogebruik te be perken, zou zonder aansluiting on denkbaar zijn. Bovendien kan de aansluiting een belangrijke rol gaan vervullen in het openbaar vervoer tussen Leusden en Amersfoort; een busbaan die in het verlengde van de aansluiting uitkomt op de Heiligenbergerweg zou met name bijdragen aan de zo gewenste verbetering van de ver binding tussen het station Amers foort en de aan de noordzijde van Leusden gelegen en nog aan te leggen bedrijfstakken. Over de aanleg van een degelijke busbaan vindt thans overleg plaats tussen de gemeentebesturen van Amers foort en Leusden. De aansluiting is derhalve meer dan een aanzienlijke verbetering in de bereikbaarheid van Leusden per auto. Met name de kans die zich nu voordoet om ook het open baar vervoer te verbeteren, biedt Leusden nieuwe perspectieven. Er is dus alle reden elkaar met de ingebruikname van de aansluiting van harte te feliciteren. De burgemeester van Leusden, mr. A. Parus iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiumiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiiiiimiinnmiiiiiiiuiiiiiiiiimiiiimiiii^^^^ iiiiMiMiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiHiiiimimiiiiiiiiiiitiimmiiiHiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiij: Aansluiting op A-28 is een feit mi^jMiiii^inlIWIlillllllilllllilillililWmlmWIIRBIIillliillilii^ LEUSDEN - Nog twee nachtjes slapen en dan is het zover. Vrijdag wordt de nagelnieuwe aansluiting van Leusden op de A-28 met bijpassend tromgeroffel in gebruik genomen en opengesteld voor de gebruiker. Volgens de prognoses zullen onmiddellijk na de ingebruikname 17.000 motorvoertuigen per etmaal van de aansluiting gebruik gaan maken om Leusden binnen te komen of te verlaten. Een aantal dat naar verwachting in 1993 tot 19.000 zal zijn opgelopen. De uitvoering van de werkzaamheden aan het "kunstwerk', zoals een project als dit in kringen van wegenbouwerd genoemd pleegt te worden, stond in schril contrast tot de voorbereidingen die aan het werk vooraf gingen. Met het gelobby voor het project waren bijna twee decennia gemoeid. De uiteindelijke aanleg nam nauwelijks een jaar in beslag. In september 1989 ging de eerste spade grond in, op 23 november 1990 kan het project worden opgeleverd. De werkzaamheden werden nauwelijks vertraagd door hinderlijke weersomstandigheden. Er vielen meer meevallers te noteren. Werd in de oorspronkelijke begroting rekening gehouden met een uitgave van 17,7 miljoen, uiteindelijk bleken de kosten ruim 3 miljoen lager uit te vallen: 14,5 miljoen. Van die kosten neemt het rijk vier miljoen voor zijn rekening. Van het resterende bedrag is 2/3 voor rekening van de gemeente Leusden en 1/3 van de kosten wordt gedragen door de provincie. Voor de aanleg was in totaal 165.000 kubieke meter zand nodigen8.100ton asfalt. Om de aanleg van de aansluiting op de A-28 mogelijk te maken moesten drie kunstwerken worden aangelegd, te weten: Een viaduct over de A-28, een fietstunnel voor de onderdoorgang van de Driftakkerweg en de verbreding van de brug in de A-28 over het Valleikanaal. Bij de opening van de aansluiting van Leusden op de A-28 wordt tevens een zogenaamde carpoolplaats in gebruik genomen. Forensende Leusdenaren kunnen daar hun auto stallen, om vervolgens met collega's of anderen naar het werk te rijden.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 17