'De volgende stap is verbreding van rijksweg A28' 'Halfzacht bruggetje voldoet niet langer' Wethouder De Jongh staat te popelen Leusden te ontsluiten Maij-Weggen Provincie meer dan tevreden over nieuwe aansluiting Aansluiting op A-28 OENSDAG 21 NOVEMBER 1990 SDEN - Een glimmmende WD-wethouder van onder ande- 'erkeer en Ruimtelijke Ordening staat te trappelen van fduld. De aansluiting ligt er, een week voor de officiële dng, strak maar verlaten bij. „De hele ontwikkeling van aansluiting op 's Rijks wegennet heeft mij veel te lang oord. De druppel is ook nog eens geweest, dat de gemeente fors deel heeft moeten bijbetalen aan de totstandkoming de aansluiting. Het is volledig tegen mijn principes, maar soms gebeuren dat soort zaken. Ik ben in ieder geval blij, dat het nu allemaal rond is. Van de andere kant, ben ik ook zo nuchter de hele toestand te relativeren: door de aansluiting komen de mensen wellicht nog sneller in de file op de A28 terecht. Het Rijk moet niet misselijk doen over het verbreden van de A28, de in mijn ogen meest belangrijke verkeersader voor Nederland." Binnen de beschikbare middelen ervaart de wethouder deze aansluiting als de meest ideale. ieente Leusden heeft de ganse met veel animo, de hele ont- :eling gevolgd. De verschillen- lethouders hebben de zaak op roet gevolgd en gestimuleerd, hebben met kunnen verhin- ji dat de tijd met de aansluiting Sep. De Jongh erkent dat: „Let ik heb de trein voort getrok- waar de wagons al op de rail den. Ik heb iets af mogen ma- dat door een ander is opgezet, iurlijk is het fijn, dat ik nu de afwikkeling mag meemaken". De eerste reactie van de wethou der op de grote dag is: „Eindelijk, dit is werkelijk fantastisch voor de lokale economie, het milieu en de burger. Maar het biedt ook nieuwe kansen voor het openbaar vervoer. Daarnaast ben ik uitermate tevre den met het prima inrichtingsplan, waardoor de weg als het ware in het groen verscholen ligt. Ook de goede reinigingslocatie mag in dit verband worden genoemd." Over zijn meer directe bemoeienis sen blijft De Jongh in de ruimte LEUSDEN - De officiële ope ning van de aansluiting op de H28 is uitgebreid onderwerp ran gesprek geweest tussen gemeente en provincie. Een jarenlange voorbereidingspe riode, een gehakketak over de geldstromen, uiteindelijk een compromisdat vraagt toch om een 'kopstuk", die de ope- mngshandeling verricht. De eerste gedachte is dan de minister van Verkeer en Wa terstaat, Hanja Maij-Weggen. Daar is De Jongh kort over: „De rijksoverheid heeft iets laten liggen door ons te dwingen mee te betalen. Ik sta op het standpunt dat het rijk verant woordelijk is voor de aanslui tingen op haar wegennet. Door het traineren van het njk heeft leusden moeten meebetalen. En daar komt bij, wij gaan toch geen bijdrage leveren aan de ego-tripperij van mevrouw Maij- Weggen. "(Daarbij voor bijgaand aan het feit, dat niet Maij-Weggen de procedure heeft vertraagd, maar dat dat is gebeurd in de regeerperiode met partijgenote mevrouw Neehe Smit-Kroes) Een enkele keer schiet de wet houder even uit zijn rol: „Zijn wij (gedeputeerde Kok en hij zelf, red.) dan niet voldoende kopstukken?" Maar direct daarop relativerend: „Ach, als wij een borrel drinken na de operungshandeling dan rijdt het verkeer over de aanslui ting en dan denkt geen mens meer van 'wie zou dit hebben geopend?' De opening is ge woon even het zilverpapier om het geschenk, daar moet je niet te lang bij stil blijven staan. De geldkwestie zit de wethou der hoog: „De grote boosdoe ner is het Rijk. Het heeft alle maal veel te lang geduurd. Op een gegeven moment hebben wij gezegd, laten we er in vre desnaam maar geld insteken, anders komt de aansluiting er nooit. Maar principieel blijf ik het onjuist vinden!" zweven. Niet hij moet oordelen, dat moet maar een ander doen. „Door het gereedkomen van de aanslui ting heb ik nu wel meer tijd gekre gen voor nieuwe dingen, waarbij met name het openbaar vervoers net in Leusden hoog op mijn priori teitenlijst staat." De rol van de wethouder in het geheel? Waar is de hand van De Jongh zichtbaar in het project? „Daar denk ik nooit aan, het is wel een fijn gevoel, dat we het voor elkaar hebben gekregen. Voor de goede orde, wethouder Wagenaar heeft de basis gelegd en ik heb slechts het stokje overgenomen. Ik ben dus slechts verantwoordelijk voor het voortzetten van de be stuurlijke druk. En ook dat is be trekkelijk eenvoudig, als bestuur der kom je makkelijker met de oliespuit bij de wrikpunten dan een ambtenaar. Zo werkt het nu een maal!" Toevoerwegen Een klein huivertje dringt zich bij De Jongh op bij de gedachte aan het gehele plan en uitwerking. „Er is indertijd bewust niet gekozen voor een toevoersweg met vier rij banen. Puur uit financiële overwe gingen, maar ik vraag mij toch af of dat verstandig is geweest. De trein liep al, dus ik kon dat allemaal niet meer veranderen. Het zou mijn keuze echter niet zijn geweest." Toch lijkt deze stille wens van de liberale ('liberalisme is geen poli tiek, het is bijna een levenshou ding') bestuurder enigszins in te genspraak met zijn vervolgbetoog: „De nieuwe aansluiting lijkt mij niet verkeersaantrekkend te werken op de binnenwegen van Leusden. Bijvoorbeeld op het kruispunt Maanweg-Amhemseweg, overi gens zullen wij daar de nodige aan passingen plegen om sluipverkeer werkelijk te ontmoedigen. Hierbij moet gedacht worden aan een ver keerslicht, dat vier ronden wacht met het op groen springen. Daar ergert een automoblist zich groen en geel aan, waardoor hij in het vervolg de afslag voorbij zal] rijden. En dat is precies onze bedoeling! Ook zal de uitvoegstrook sterk ver kort worden. De doorgangsroute Middenweg-Randweg en de route Groene Zoom-Randweg heeft de voorkeur, de rest (dus verkeer van af de Arnhemseweg) moet zo inge wikkeld mogelijk worden ge maakt." Voor de fietsers wil De Jongh in 1992 een tunnel aanleggen onder de Burgemeester Beaufortweg door. „Ook dat heeft prioriteit, voordat er gewonden gaan vallen. Met name schooljeugd, zowel uit Leusden als de achterliggende dorpen als Barneveld, is een kwetsbare groep, die deze be scherming verdient." De Jongh ('dit project is een hoog tepunt en het hoogtepunt als ik over drie weken weg zou zijn') is vol vertrouwen over gemeente Amersfoort. „Ik ben ervan over tuigd, dat de aansluiting Amers foort nog gaat volgen. Ik begrijp Amersfoort wel, als ik door hun bril kijk, men wacht eerst tot de totale renovatie van de stadswijk, die te gen de aansluiting aanligt, aan de orde is en dan komt de aansluiting er ook. De infrastructurele proble men van een stad zijn nu eenmaal groot. Amersfoort zegt nu al: eerst openbaar vervoer-ontsluiting en dan straks de auto." Het openbaar vervoeraspect spreekt de Leusdense bestuurder erg aan. Een goed openbaar ver voer is wezenlijk voor bijvoorbeeld de ontwikkeling van het bedrij venterrein De Horst. „Ik heb ge probeerd aanzetten te geven, maar een uiteindelijke oplossing is al leen te bereiken in regionaal ver band. Mijn wens is een fijnmazig net in de hele gemeente. Ik wil Amersfoort ervan overtuigen, dat de bus snel naar het centrum van de stad en het station moet rijden. De winst in minuten, door het op heffen van allerlei obstakels, kan busonderneming VAD dan gebrui ken voor extra rondjes in Leusden." De ontwikkeling van Leusden is een zaak, die de wethouder nauw in het oog houdt. ("Na deze periode wil ik graag nog één periode vol maken') „Op voordracht van de mi nister moeten wij eerst een ver voersplan maken voor De Horst. Een goede bereikbaarheid is noodzaak, anders valt dit gebied met te ontwikkelen, de VAD wil in ieder geval meewerken." In de nabije toekomst voorziet De Jongh veel gesprekken met agra riërs. „Ik wil goed luisteren naar deze mensen, maar de ontwikke ling valt natuurlijk niet tegen te hou den. Wij zijn niet alleen verant woordelijk voor vandaag, maar ook voor over vijftig jaar." Kwaliteit Een voorstander van het visuele, het uiterlijk van de dingen, noemt De Jongh zichzelf, maar 'mooi hoeft niet altijd duur te zijn'. „Wij eisen een gouden randje van de bedrij ven, maar ook van de gemeente. De soberheid van tegenwoordig vind ik in strijd met het gedrag van de mensen. Iedereen gaat in het buitenland de prachuge gevels en gebouwen bewonderen, maar in eigen dorp moet het opeens alle maal sober en eenvoud zijn. Ik ben van mening, dat een gouden randje best wat geld mag kosten. Terug kerend naar de aansluiting, daar is een substantieel bedrag uitgetrok ken voor het groenplan. Er is geld besteed aan de kwaliteit. Prima! De houd zoiets nooit tegen. Het woord kunstwerk is hier echt op zijn plaats." De toegangswegen naar de aan sluiting heeft in het verleden de nodige hoofdbrekens gekost. „Ik weet, dat in de tijd van de discussie over de geluidswal mijn foto heus met bij de mensen op het nacht kastje heeft gestaan. Toch zal men achteraf blij zijn, dat de wal er ligt. Nu komt dadelijk de reconstructie van het kruispunt Middenweg-As- schatterweg. De bushalte wordt verplaatst en er worden opstelstro ken aangelegd. Een modern ver keerslichteninstallatie moet de doorstroom van het verhoogd ver keersaanbod garanderen. Maar er is -zolang ik hier zit- geen sprake van een verbreding van de hele Middenweg." Wethouder De Jongh is zeer tevreden met de nieuwe aansluitmg op de A28: „Mijn liefde voor het openbaar vervoer gaat nog verder. „Er zitten op het moment slinger tjes in de A28. Voor de nieuwe njksweg is dat niet goed, dan moet dat ook worden aangepast." De bewegwijzering is ook min der duur, deze is namelijk tweede hands. „Het staal is opnieuw ge conserveerd, over vijf jaar moet het toch weer weg. In feite is het afge schreven materiaal. Hier is het wel bruikbaar. Het is niet slechter, daar zijn de eisen te streng voor. Bij Utrecht is er weieens een con structie naar beneden gekomen. Ik weet zeker dat dit niet gammel is. Er zitten gigantische blokken beton in de grond voor de versteviging. Er is binnen de veiligheidsmarges aan het geld gedacht." Veel problemen zijn dus door de Provincie op de lange baan ge schoven. Toch zijn er heel vooruit strevende bouwplannen uitge voerd. Zo is er voor het eerst in Nederland een bijzondere tunnel gebouwd naar een idee uit Frank rijk. Marcel Matière ontwikkelde een technologie om snel, en met niet te veel beton en staal, tunnels te bouwen. De tunnel voor langzaam ver keer valt op door de ronde vorm en de slanke wanden. De oude recht hoekige koker is vervangen door een sneller te plaatsen en dus weer goedkopere Matière-tunnel. Het is de bedoeling dat niet al leen bestemmingsverkeer van de koker gebruik gaat maken, maar ook de dieren. Het wild uit de om geving moet aan de andere kant van de weg kunnen blijven komen. Kok zegt: „Er is veel wildverkeer. De corridor is breder gemaakt voor een speciale wildbaan. Naast de weg zijn twee stroken met boomschors of zand. Dat is nog onbekend, daar moet nog mee worden geëxperimenteerd. Daar kan het fauna overheen. De be planting loopt tot aan de tunnel. Bovendien worden de dieren nog gestuurd door een scherm achter de groenvoorziening. De stroken hebben we voor niets kunnen aan leggen, wegens de ronde vorm van de geprefabriceerde tunnel. Hier door konden we de tunnel voor hetzelfde geld breder maken." De weg heeft ook invloed op de natuur. Het vergt enige aanpassing. Behalve een tunnel voor dieren, is er een beplantingsplan gemaakt. In Amersfoort gaat het Essenbos wor den aangepast. In Leusden wordt de Liniedijk, een sterk landschap pelijk element, verzwaard en aan gepast. Nieuwe aanplant staat te vens op het programma. De werk zaamheden zijn in volle gang, in principe kan daar de hele winter aan worden doorgewerkt. Een ander project, waar 'de bei de wegenbouwers' over te spreken zijn, is een carpoolplek. Deze stond niet in de oorspronkelijke plannen. „Het bevorderen van minder auto's op de weg krijgt zo toch aandacht," aldus Kok. De verzamelplaats voor auto's moet makkelijk bereikbaar zijn vanaf de A28. Het punt komt, vlak bij de weg, waar de kwekerij heeft gestaan. De weg leidt naar een opslagplaats van de gemeente. Na een lange periode kijken Kok en Groenhuijse terug op een span nende tijd. Kok: „Het is mooi als iets af is, waar je jarenlang mee bezig bent geweest. Met name voor alle medewerkers is het een prettig moment. Je hebt het als het ware gebouwd zien worden." Vooral de nacht in maart, waarin de brug werd dichtgemaakt, roept herinne ringen op. Een stuk beton van vijf endertig meter lang en vijftig ton zwaar moest over de weg worden vervoerd. Het verkeer kwam stil te liggen. „In tien minuten tijd ontstaan dan enorme files," aldus Groenhuijse. Een bijkomend probleem was de mist. Het transport over de weg werd te gevaarlijk en de blokken gingen dwars door Amersfoort. „Achteraf zijn het wel leuke din gen, als alles goed is gegaan." De werkzaamheden zijn de hele nacht doorgegaan en voor een deel ook nog in de nacht daarna. Technisch, organisatorisch en wat de veilig heid betreft is het goed gepland. De Provincie complimenteert de aannemer en de politie. Redactie: Marit Roelfsema, Stefan Steenkamp, Daan Bleuel en Gerrit Jeuring. Foto'sHans Verhorst en Hans Roggen. Lay-out: Theo van Hoek en Bert Bos. worden delen van de plannen voor het wegennet naar achteren ge schoven. Als het Rijk niet wil beta len, houdt het op. Wij hebben daar niet op kunnen wachten zonder Leusden aan het lijntje te houden." Ondanks dat de overheid min der auto's op de weg wil hebben, heeft de Provincie toch een ver- keersaantrekkende maatregel ge nomen. Kok: „Leusden is niet een al te kleine gemeente. Ondanks het terugdringen van het autogebruik zijn toch goede aansluitingen no dig. De bedrijfsterreinen kunnen zich nu verder ontwikkelen. De werkgelegenheid kan gaan groeien." Kok is zeer verheugd dat de Provincie een goed resultaat heeft weten af te leveren. „Ik ben er trots op, dat wij zo ver zijn geko men. Er is lang voor gevochten. Het ministerie van Verkeer en Water staat heeft hier helemaal buiten ge staan. Het project werd uiteindelijk toch nog gered door een bijdrage van Economische Zaken." Leusden heeft zelf 8,5 miljoen gulden opgebracht. De overige kosten werden geschat op 17,7 miljoen gulden. Uiteindelijk is dat 14,5 miljoen gulden geworden. Kok legt uit waar de meevaller vandaan komt. „Door de goede aanbesteding is het goedkoper geworden dan ge raamd. Er zijn ook kostenbespa rende veranderingen geweest. Die waren mogelijk door het tijdelijke karakter van de rijksweg." Als een besparing noemt Kok inkorting van de afritten. De afritten waren te gestrekt getekend en pasten met meer tussen en in het traject met de viaducten. Bovendien was de BTW-verlaging een meevaller. Groenhuijse kaïn nog iets meer vertellen over de gunstige ontwik kelingen. Hij staat iets dichter bij de technische kant van het verhaal. „De op- en afntten zijn tientallen meters ingekort. Dat is erg prettig. Het is natuurlijk met de meest rian te oplossing, de afrit voldoet wel aan de veiligheidsnorm. Er is zeker niet gerommeld. Ten tweede is de brug over het Valleikanaal iets min der verbreed dan er aamvankelijk was gepland. Er zijn nu geen vluchtstroken op de brug." Groenhuijse denkt dat deze con structie tijdelijk wel acceptabel is. USDEN - De gemeente Leusden krijgt een aansluiting op ksweg A 28. Al met al is er twintig jaar op gewacht en idelijk is het vrijdag zover. Mr. D.H. Kok, gedeputeerde van gen verkeer en vervoer uit de provincie Utrecht, komt 23 vember, samen met wethouder De Jongh, de aansluiting lenen. Nog niet alle problemen lijken overwonnen, maar asden kan voorlopig vooruit. Een gesprek met de Gedepu- rde Kok en het hoofd afdeling wegenbouw, Ir. J.R. Groen- ijse. Het bouwen van een aansluiting een moeilijke taak. Eigenlijk imt de provincie niet gauw zo'n k op zich. Het is niet ons dage- 3 werk, maar het was zeker een laging," zegt Groenhuijse. Het rk is hem zeker bevallen: „Ik blij dat het zo goed is afgelo- Er zijn geen kosten overschre- a, er zijn geen ongelukken ge- urd en de oplevering is precies de maand zoals beraamd, on- nks de vertragingen bij de aan- ig." jgenlijk is een grote opdracht deze, met viaduct en al, een klus Rijkswaterstaat. Deze had liter geen geld over voor de ge- iente Leusden. In 1985 heeft mi- Eter Smit-Kroes ooit vijf miljoen den toegezegd voor de aanslui- g. Dit bedrag werd echter inge- kken, nadat Amersfoort proble- en gaf. Het bleek namelijk dat de ksweg breder moest worden, t viaduct over de Heiligeriber- rv/eg was daarvoor te smal en moeten verdwijnen. Amers- Mt was daar absoluut tegen, om- tde verkeersdruk op de binnen- ad te groot zou worden. En zo zag itsden de ontsluiting in rook op- an Leusden, had Amersfoort een aan sluiting kunnen krijgen. Dat feest is echter niet door gegaan om de voor hen moverende redenen. Amersfoort wil haar grondgebied niet aansluiten op de rijksweg. „Het verkeer van de rijksweg naar Amersfoort gaat via te verbeteren wegen. Maar een nieuwe aanslui ting paste niet in hun verkeersplan. Er is nu geen rechtstreekse verbin ding met de stad en dat vmden wij wel jammer," aldus Kok. De aan sluiting zou precies vallen tussen de afslagen Arnhemseweg en Ho- geweg. Als Amersfoort alsnog van ge dachte verandert, is het eenvoudig aan te leggen. Kok: „Amersfoort is momenteel in overleg. Wij sluiten niet uit dat er over een paar jaar toch een ontsluiting komt. Ook dat is tegen de laagste kosten moge lijk, zo'n vijf miljoen gulden. Mis- chien zou er wel wat zijn bespaard als dat meteen was gebeurd. Maar er is niet veel verspild, het is dan alleen nog een kwestie van aantak ken. Het belangrijkste is dat Leus den nu een oplossing heeft." Verbreding In de jaren '70 begon Leusden al et plannen voor een goede weg. i' liep mis door het geldgebrek. Dk vindt het zeer terecht, dat de ovmcie Leusden toch heeft ge- 'Ipen, ondanks de onwilligheid to het Rijk. „Met het huidige aan- 1 inwoners en bedrijfsterreinen is Et volstrekt juist dat Leusden een tsoenlijke aansluiting heeft ge- tegen De huidige toegangswe- en voldoen niet. Het zijn kleine egen en dan nog zo'n halfzacht tuggetje." Gemeente Amersfoort lag twin- 9 jaar geleden dwars. Nog steeds erkt deze gemeente niet echt "ee. Gelijk met de aansluiting op Een ander probleem is, dat de situatie toch ook weer tijdelijk is. Het is de bedoeling, dat de A28 gaat worden verbreed. Er komen twee maal drie rijstroken, of zelfs twee maal vier banen. Groenhuijse weet best, dat het goedkoper in één keer had gekund. „De verbreding is binnen vijf tot tien jaar een feit. Er liggen al stro ken gras, waar zo op kan worden voortgebouwd. Als de A28 breder wordt, dan moet het viaduct van de Heiligerbergerweg toch verdwij nen. Het wachten is op Rijkswater staat voor de financiën. De op- en afntten moeten dan ook weer wor den gewijzigd. Op het moment Gedeputeerde Kok: „Ik ben er trots op, dat wij zo ver zijn gekomen.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 19