Leusden blij met aansluiting, maar hoe zit het met de bus? Afslag Leusden: 't einde van een lijdensweg Aansluiting op A-28 LEUSDEN - Jarenlang bleef Leas den verstoken van een eigen aan sluiting op de A 28. Veel Leusde- naren staan 's ochtends en 's avonds op de Lockhorsterweg of op de Hessenweg in de file. Dat vrijdag die aansluiting dan ein delijk geopend wordt, zal voor al die mensen, die nu nog in een zeer traag tempo zich in en uit Leusden moeten 'wurmen' een vooruitgang zijn. Toch zijn er geen uitgesproken juichende reacties te noteren van de Leus- dense weggebruikers. Een kleine telefonische steekproef levert het beeld op van mensen die wel positief staan tegenover de nieuwe voorziening, maar met de aansluiting is Leusden er nog lang niet. Praten over het verkeer in Leusden leidt onvermijdelijk tot opmerkingen over het slechte openbare vervoer in de gemeente. Iets wat veel Leusdenaren ken nelijk hoog zit, ook de mensen die regelmatig in de auto zitten en na vrijdag eigenlijk geen reden tot klagen meer zouden moeten heb ben. Maar het milieu laat ook veel Leusdenaren met onberoerd. In de reacties op de vraag hoe men over de aansluiting denkt, klinkt door dat Leusden misschien wel blij mag zijn met de nieuwe voorziening, maar dat men net zo lief met de bus gaat. „Het lijkt me een stuk korter," zegt mevrouw Companjen over de nieuwe aansluiting. Zij en haar man gaan uitsluitend met de auto als zij ergens buiten Leusden moeten zijn. Zij rijden dan via de Lockhorster weg of over Stoutenburg. „Mooie routes," zegt zij daarover, „maar wij rijden altijd buiten de spitsuren. Hoe het daar is in de ochtend- en avonduren weten we eigenlijk niet. Ik denk dat het een behoorlijk ob stakel is als je elke dag daar m de file moet staan." De heer en mevrouw Companjen wonen 13 jaar in Leusden in de wijk De Wetering. Van het openbaar vervoer maken zij geen gebruik. Niet alleen omdat sinds vorig jaar de bussen niet meer door deze wijk rijden, maar omdat zij in het alge meen ontevreden zijn over de Leusdense openbaar vervoervoor- zierungen. „Het duurt uren voordat je met de bus ergens bent," is de ervaring van het echtpaar. De heer Besseling heeft een koe riersdienst en rijdt veel tussen Amersfoort en Leusden. Op het moment dat hij gebeld wordt, staat hij bij een klant op de Kleine Kop pel in Amersfoort en beantwoordt de vragen door de autotelefoon. Als koerier zit hij uiteraard veel op de weg en rijdt per jaar ruim 200.000 kilometer. Hij is dus zeer gebaat bij goede verkeersverbin dingen. Dat de snelweg voor hem vanuit Leusden tot nu toe minder goed te bereiken was, blijkt wel uit het feit dat hij kortgeleden verhuisd is van de Salamander in de wijk Langenbeek naar de Hogeweg in Amersfoort. Dat is vlakbij de rijksweg. „Toen ik nog in Leusden zat en ik naar Amsterdam moest, ging ik meestal over Stoutenburg," zegt hij. „Moest ik naar Den Haag, dan ging ik over Leusden-Zuid en verder over de Arrihemseweg. De Lockhorster weg nam ik nooit, want dan zit ik met de stoplichten. Daar heb je op de Amhemseweg veel minder last van. Maar als de Leusdense aan sluiting open is zal ik daar zeker gebruik van maken." Mevrouw Wolff is ook positief over de nieuwe aansluiting. „Ik denk dat heel werkend Leusden van de meuwe verbinding gebruik 7?' maken," zegt zij. Haar man, die vertegenwoordiger is in ieder ge val wel. „Hoewel hij meestal buiten de spitsuren naar zijn werk gaat," vertelt zij. Zelf werkte zij enige tijd in Amersfoort en ook zij is erg onte vreden over de mogelijkheden om met het openbaar vervoer naar de buurgemeente te gaan. „Vooral nu de bus niet meer door de Wetering njdt," zegt ze. „Ik heb zelf de mogelijkheid om met de auto te gaan, maar ik denk dat het voor mensen zonder eigen vervoer zeker een probleem is. Leusden is wat dat betreft een ach tergestelde gemeente," is de erva ring die zij heeft in de 3,5 jaar dat zij er woont. Zij heeft een eigen auto en denkt dat zij door de nieuwe aansluiting eerder in Amersfoort is dan nu." Bewoners van de Middenweg en de Asschatterweg zijn minder ge- lukkkig met de nieuwe voorzie ning. Als de aansluiting open is, zal het verkeer dat daar naar toe gaat, voor een belangrijk deel over deze wegen gaan. De verwachting is dat er per etmaal 18 tot 20 duizend auto's via Middenweg/Aschatter- weg en Randweg naar de A 28 rijden. Dat betekent dus flinke ge- luishinder. Een van omwonenden denkt dat het daarom niet meer zo prettig zal zijn om op een zonnige middag in de min te zitten. „Op de Randweg is nu een geluidswal aan gelegd, maar bij ons komt geen enkele voorziening om de geluids overlast tegen te gaan," zegt ze. Het slechte openbare vervoer in Leusden komt in alle gesprekken over de aansluiting weer terug. Voor veel mensen een reden om zich m en buiten de gemeente vooral met de auto te verplaatsen. Ook mevrouw Veken uit de wijk Het Claeverenblad beklaagt zich over de slechte busverbinding. Zij verplaatst zich meestal met de auto, maar als zij naar de oogarts moet, gaat zij met de bus. „Ik krijg dan oogdruppels en dan kan ik niet met de auto. Maar de bus gaat maar één keer per uur. Het is daarom niet zo vreemd dat mensen liever de auto pakken, en omdat de bussen leeg zijn, is dat weer een reden voor de VAD om minder vaak te rijden." Zij verwacht van de ingebruikna WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 mengt. Minister Smit-Kroes zegt een financiële bijdrage van 5 mil joen gulden toe voor de aanleg van de aansluiting. Dat is in fe bruari 1985. Leusden, dat inmid dels ongeduldig begint te wor den, stuurt een verheugde brief naar de minister, waarin het zegt zeer erkentelijk te zijn voor de toe zegging. ,,U hebt daarmee de spoedige realisering van de aan sluiting een belangrijke stap dich terbij gebracht." De vreugde blijkt echter van korte duur, want er zit bij de toezegging van de minister nog een addertje onder het gras. Rijkswaterstaat heeft namelijk plannen om de A28 te zijner tijd (tussen 1990 en 1995) te verbreden van 2 naar 3 rijstro ken per rijrichting. Het viaduct bij de Heiligenbergerweg is echter te smal voor een dergelijke ver breding. Deze overgang over de A28 zal daarom gesloopt moeten worden en vervangen De aanleg van de aansluiting is een mooie kans om een dergelijk kunstwerk te realiseren. De minister is bereid om in dit kader een financiële bij drage te leveren voor de aanslui ting. Maar dan moet de aansluiting wel binnen de grenzen van Amersfoort worden doorgetrok ken, omdat het autoverkeer dan niet meer via de Heiligenberger- weg naar Amersfoort of Leusden kan. Deze gemeente is echter met en thousiast te krijgen voor de plan nen. Amersfoort laat een studie verrichten door professor Hakke- steeg van de Technische Universi teit van Delft, waaruit blijkt dat een doortrekking van de aansluiting op de Heiligenbergerweg onge wenst is. Er zal daardoor een te grote druk ontstaan op de binnen stad en dat strookt niet met de plannen die Amersfoort heeft voor dat gebied. Dat is voor minister Smit-Kroes aanleiding om de toe gezegde bijdrage terug te trek ken. Leusden kon niet langer meer wachten en besloot om het fonds bovenwijkse voorzieningen aan te spreken voor een bedrag van ruim 8,5 miljoen. Het ongeduld van de gemeente is niet alleen te verklaren uit het lange wachten, aar heeft ook te maken met de na derende voltooiing van het bedrij venterrein van 't Ruige Veld en de start van de ontwikkeling van het bedrijventerrein De Horst. De aan sluiting is eindelijk klaar. Dan komt er een einde aan een 'lij densweg' die bijna 20 jaar in be slag heeft genomen. De verwachte groei van Leusden kwam er niet en het inwonertal bleef steken op het huidige aantal van ruim 27.000. Dat zal volgens de prognoses hooguit nog kunnen doorgroeien tot 30.000. Toch kan het schrappen van we gen niet ongestraft gebeuren. De provinciale ambtenaar mr. D.H. Kok rapporteert in 1987 aan de Provinciale Staten van Utrecht. „In verband met de forse stedelijke ontwikkeling van de gemeente Leusden en de bij deze ontwikke ling achtergebleven infrastructuur is een situatie ontstaan, die zowel verkeerskundig als uit een oog punt van verkeersveiligheid Een delegatie van raadsleden ging naar minister Neelie Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat om haar van de noodzaak van de aansluiting te overtuigen. me van de aanlsuitmg dat het op de route, die zij nu neemt een stuk rustiger zal worden. „Meestal ga ik via de Noorderinslag en de Heili- gerbergerweg naar Amersfoort. Als de aansluiting open is, zullen veel mensen via de Randweg naar de snelweg gaan. Het zal waar schijnlijk op de Noorderinslag veel minder druk worden." Voor haar maakt het niet zoveel uit. „Ik woon in de wijk Het Claeverenblad. Dat ligt m het zuidelijk deel van Leus den, dus ik zal niet zo gauw die kant opgaan." De rijkspolitie kijkt nog met eni ge reserve naar de nieuwe aanslui ting op de A-28. Het is, volgens opperwachtmeester De Boer, nog maar de vraag of de op- en afrit naar de snelweg niet geheel eigen problemen gaat oproepen. De Boer: „We hopen dat de doorstro ming straks beter gaat worden. En m de bestaande situatie kan het alleen maar een verbetering bete kenen." „Het is alleen afwachten hoe er straks gebruik gemaakt gaat wor den van de nieuwe aansluit mg. Het is bijvoorbeeld niet denkbeeldig dat een deel van het doorgaande verkeer, dat nu van de Arnhemse- weg gebruik maakt om de A-28 op te komen, straks door Leusden gaat. De afwikkeling van het ver keer op het kruispunt de Herten- kop leidt nu tot problemen en ver tragingen, waardoor de doorgaan de automobilist weieens de slui proute via de Maanweg zou kunnen kiezen." „Voor de inwoners van Leusden zelf is de aansluiting natuurlijk al leen maar positief en zal ongetwij feld een verbetering betekenen. Zeker ook omdat juist aan die kant van Leusden de belangrijkste con centratie van industriële activiteit is geprojecteerd. Maar nogmaals, de ervaring zal moeten leren hoe de automobilist straks van de aanslui ting gebruik gaat maken." Een werktekening van de provincie over de nieuwe aansluiting. Op het oog een vrij simpel weggetje, blijkt een aanzienlijke voorbereiding te vergen. |PROJEKTNR ei6~ PROVINCIALE WATERSTAAT VAN UTRECHT BLADEN BLAD "m LEUSDEN - De aansluiting van Leusden op de A28 zal vrijdag officieel in gebruik worden genomen. Dat bete kent ook dat er een einde komt aan een lange periode van plannenmakerij en touw trekkerij, waarbij nogal wat varianten de revue passeer den. Daarbij waren niet alle betrokken partijen even overtuigd van de noodzaak van de aansluiting, die uit eindelijk Leusden zal moeten ontsluiten en de belasting van het verkeer op de hui dige aansluitingen (Herten- kop en Hogeweg) zal moeten verkleinen. Dat het allemaal zo lang zou duren - eind jaren zeventig ging men ervan uit dat de aansluiting in 1981 klaar zou zijn - hadden de plannenma kers van het eerste uur nooit kunnen bedenken. Maar die gingen er nog van uit dat Leusden bijna tweemaal gro ter zou worden dan nu het ge val is en dat het daarom no dig was het Leusdense we gennet op te nemen in het provinciale verkeersplan. Er was voorzien in twee ver bindingen met de regio: de T10 (Amersfoort-Achterveld) en de TH (Leusden-Hoevela ken) en een Gordelweg, die de gemeente moest verbin den met Amersfoort en de rijksweg. Een kleinere groei van Leusden en andere op vattingen over ruimtelijke Uit het archief komt een kaartje te voorschijn uit 1968, waarop het Leusdense wegennet van dat mo ment is getekend. Het kaartje geeft het provinciale wegenplan 1968 weer, voor zover dat betrek king heeft op Leusden. Drie din gen vallen op. Dat is de lijn die getekend is tussen Amersfoort en Achterveld, de verbinding tussen Leusden en Hoevelaken en de halve parabool in de zuidwest hoek tussen Amersfoort en Leus den. Verbindingen die men nu te vergeefs zal zoeken, want de plan nen voor deze wegen zijn niet ver der gekomen dan de tekentafel. ordening en milieu zorgden ervoor dat deze plannen rijp werden voor de prullenbak. Over bleef de aansluiting die dus vrijdag wordt geopend. Maar de totstandkoming daarvan ging niet zonder slag of stoot. Want buurge meente Amersfoort zat niet zo te springen om een aan sluiting direct ten noordoos ten van het viaduct van de Heiligenbergerweg, terwijl de nu demissionaire minister van Verkeer en Waterstaat, Neelie Smit-Kroes, haar ei gen plan trok en Leusden blij maakte met een financiële toezegging, die later een 'dode mus' bleek te zijn. De redactie nam enkele ar chiefstukken door en recon strueerde een deel van het verhaal over de plannen die Leusden op een royale ma nier had moeten verbinden met het rijks- en provinciale wegennet. Uiteindelijk bleek het de geschiedenis te zijn van de 'lijdensweg' van de totstandkoming van de aan sluiting. Deze krijgt de vorm van wat in Rijkswaterstaat jargon de halve Haarlemmer meer wordt genoemd. Want dat was ook nog enige tijd on derwerp van discussie. Moest er een klaverblad- of een Haarlemmermeercon structie komen. Er werd uit eindelijk gekozen voor het laatste. Daarbij is het nog on zeker wanneer deze hele maal voltooid zal zijn. onaanvaardbaar is." Daarvoor meldt de afdeling planstudies van Rijkswaterstaat al in 1979 dat ver meden moest worden dat de Lockhorsterweg en de Bameveld- seweg, waar de Amhemseweg respectievelijk de Hogeweg aan sluiten op de A28, worden overbe last. „Bovendien is de capaciteit van deze aansluitingen ook na ver groting te gering om al het ver keer vanuit Leusden te blijven ver werken," zo wordt gemeld. „Voor dit verkeer is direct ten noordoos ten van de Heiligenbergerweg, op dezelfde plaats als de aanslui ting op de rondweg Amersfoort van de Gordelweg vanuit Leus den, in de nieuwe plannen een nieuwe alzijdige aansluiting ont worpen," zo staat in het rapport. Het uitgebreide wegennet dat eerst gepland was, wordt hiermee gereduceerd tot één enkele aan sluiting. Gezien de huidige en te verwach ten omvang van het Leusdense verkeer lijkt dat een realistischer benadering, maar uiteindelijk zou blijken dat de aanleg van de aan sluiting en daarmee de oplossing van de verkeersproblemen langer op zich laten wachten dan de opti mistische plannenmakers hadden gedacht. Op 16 september 1976 kopt de Leusder Krant: „Aanslui ting Rijksweg 28 via de Noorder randweg in 1981?" De verslagge ver citeert uit een notitie van het gemeentebestuur, waarin deze zegt goede hoop te hebben dat omstreeks 1981 de voor Leusden uiterst belangrijke aansluiting ge realiseerd kan worden. Daarvoor moeten de Groene Zoom en de Middenweg worden aangelegd. De zaak wordt nog ingewikkeld als het ministerie van Verkeer en Waterstaat zich in de affaire TERT WEG T11 LEUSDEN SITUATIE SCHAAL 1 1500 Projekt 478 is voltooid; de tertiaire weg Tl 1 Leusden - Amersfoort is gereed het verkeer te ontvangen. .AMERSFOORT GEW

Leusder Krant | 1990 | | pagina 21