EJ We hebben het hier zo slecht nog niet' Leusden '90 wil minder haast bij woningbouw Vachten met fusie waterschappen ïïSsysassssrjK Zandzakken moesten oude sik van ondergang redden /rouwen in de Derde wereld' themaochtend in 't Vooronder Borden Cadeau WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 plaatselijk nieuws SDEN - „Vrouwen in de Der- /ereld moeten vaak dagelijks tallen kilometers lopen om te en voor hun akkertje, voor dagelijkse behoeften en de kinderen. Wanneer je ziet vrouwen in bijvoorbeeld Se al leven, rest slechts één con- iewat we ook nog willen eiken, we hebben het hier zo :ht nog niet", aldus Mia van je. Zij was een van de vrou- die de themabijeenkomst in 'ooronder bijwoonde. Gertie iseling, wetenschappelijk me- yerkster aan het Afrika Insti- in Leiden, hield een inlei- fijf en twintig vrouwen hoor de ervaringen en bevindin- van Gertie Hesse ling aan. Zij ft een aantal jaren in Senegal rerkt en is ook nauw betrok- geweest bij projecten in an- Sahellanden. Met behulp dia's maakte ze duidelijk dat Nederlandse leus 'Kappen met ppen' in die streken wat te kkelijk klinkt. Vaststellend de woenstijngrens bijna ntig kilometer per jaar op- betekent ook het herken van de noodzaak en de oorza- waardoor bebossen niet een- idig is. In Afrika betekent het nten van een boom, een dui- ljke territorium afbakening, antwoord op de vraag van wie de grond is, is niet zo makke lijk te geven. Het is vaak gemeen- schapsbezit waarbij niemand het individuele eigendom of plan- trecht kan opeisen of kopen. Waardoor hulpprogramma's vaak stranden. Het functioneren van de vrouw in deze landen wordt medebepaald door de be schikbare grond en de manier waarop daarmee wordt omge gaan. „Vroeger was het gebrui kelijk dat de vrouw een stukje grond in de buurt van haar hut als akkertje bewerkte. Sinds de grond rondom de dorpen in cul tuur worden gebracht, mede als gevolg van hulpprogramma's waarbij de mannen zich voor het eerst nadrukkelijk met landbouw gaan bezighouden, is dit veran dert. Op de dichtsbijzijnde grond wordt koffie, katoen, mais of pin da verbouwd. De vrouwen heb ben er hierdoor een taak bijge- kregen. Ze moeten bij de oogst helpen. De andere taken bleven. De nieuwe akkertjes waarop de groenten voor eigen gebruik moeten groeien, moeten ze ver derop zoeken. Soms tien tot vijf tien kilometer van huis en of wa ter. Vaak komen ze daarbij in conflict met de herders die van oudsher hun eigen gebieden had den op enige afstand van het dorp. Het bestuur van 't Vooronder heeft deze themaochtend georga niseerd om aan Leusdense vrou wen zicht te kunnen geven op de achtergronden van de problema tiek. Volgens Mia van Vuure be tekent zo'n ochtend zeker meer dan het vol verwondering kijken en horen hoe het in verre streken (niet) geregeld is. Wanneer je bijvoorbeeld hoort hoever de godsdienstbeleving, zoals in Se negal de Islam met de machtige Maxiboe-'priesters', invloed heb ben, begrijp je iets van die cul tuur. Door deze beleving serieus te nemen, kun je accepteren dat deze mensen wanneer ze hier ko men, bijvoorbeeld als vluchting, hun cultuur meenemen. Hoe wij niet van ze kunnen verwachten dat ze onze manier van denken onmiddellijk als beter willen aan nemen. Bovendien realiseer je je dat veel van de problemen daar, vaak veroorzaakt zijn door juist dit westers onbegrip. Bijvoor beeld door het in cultuur brengen van grond of het trekken van grenzen dwars door stamgebie den. Dit besef vraagt om verant woordelijkheids gevoel voor de gevolgen." De meeste vrouwen waren volgens Mia van Vuure, na afloop zeer onder de indruk. „We realiseren ons ter dege dat één zo'n ochtend over Derde We reld problematiek te weinig is. Op zo'n ^ochtend wordt zoveel aangekaart waarover je verder zou willen praten. Misschien doen we dat nog eens." LEUSDEN - Leusden '90 wil dat er minder haast gemaakt wordt tnet het nemen van een beslissing over woningbouw in de komende jaren in Leusden. Dat blijkt uit de Algemene Beschouwingen van de partij, die samen met die van de andere partijen, donderdag avond in de gemeenteraad uitge sproken zullen worden. Het zijn de reacties van de raadsfracties op de gemeentelijke begroting, die vorige maand gepubliceerd werd. Leusden '90 spreekt in haar beschouwingen van een 'overval' door de provincie Utrecht, dat bij de gemeente heeft geleid tot een partijtje paniekvoetbal. Leusden '90 doelt hiermee op de haast van het college om nog voor het einde van het jaar een struc tuurschets vast te stellen als reactie zen weg: eerst de onderzoeksre sultaten afwachten van de bestuur lijke organisatie van het waterbe heer en dan verder kijken. Mocht de minister besluiten toch een groot waterschap in te richten, dan moet de provincie Gelderland zich daarbij neerleggen, meent GS. Er kan dan echter wel worden door gegaan met het eigen beleid. USDEN - Tussen de provincies ilderland en Utrecht blijft on- igheid bestaan over de samen- eging van de waterschappen Hei en Eem (Utrecht) en Gel- ise Vallei. Het Geldersse colle- van gedeputeerde staten iadt vast aan het standpunt dat, zien de ontwikkelingen, ge acht moet worden met samen- je ging. Eerst moeten, zo meent GS, de re sultaten worden afgewacht van een onderzoek naar de bestuurlijke or ganisatie van het waterbeheer in heel Gelderland. Verder vmdt het college het van belang te wachten, omdat er nog onzekerheden zijn over het waterkwaliteitsbeheer in de provincie Utrecht. Om die redenen kan niet worden voldaan aan de toezegging aan de minister van verkeer en waterstaat nog deze statenperiode te komen tot een groot, nieuw waterschap. GS van Gelderland heeft 25 juni dit jaar al aan de minister laten weten dat ze uitstel wil van de oprichting van een nieuw waterschap. GS van Utrecht heeft de minister inmiddels duidelijk gemaakt, dat de beide provincies niet tot overeenstem ming kunnen komen. EUSDEN - De Bomenstichting van Staatsbosbeheer heeft on- mgs een inventarisatie gemaakt van waardevolle bomen in ns land. Ook in Leusden kwam een dertigtal objecten als zoda- in aanmerking, zowel groepen als solitairs. Het is natuurlijk iet mogelijk alle objecten te beschrijven maar twee daarvan len we wat nader bekijken. Jen merkwaardige boom met ge- phiedenis is de 'Treeker eik'. de stichter van landgoed jen Treek in het begin van de vo- ]ge eeuw de boerderij aankocht, lit later de buitenplaats is jntstaan, stond de boom er al. De ieuwe eigenaar was erg nieuws- |ieng naar de leeftijd van de om maar niemand kon hem dat Jertellen. Hij bedacht toen een |iethode om dat bij benadering i de weet te komen. Hij schafte |ch een meetband aan en om- nde daarmee de stam van de om, volgens de regels, op een ogte van vijf Rijnlandse voeten |.60 meter) boven de grond. De om had daar een omtrek van |er voet en vijf duim (1.40 meter). Bet volgende jaar, omstreeks de- elfde tijd, nam hij weer de maat art de omtrek, nauwkeurig op de- telfde hoogte. Het bleek dat de imtrekt van de boom in dat jaar net vier centimeter was toegeno- nen. let meten van de boom werd een traditie in de familie. Elk jaar werd in dezelfde tijd de boom gemeten. Gemiddeld bleek de omtrek van de boom jaarlijks in dezelfde mate toe te nemen. Van vader op zoon werd de traditie voortgezet, maar nog steeds niet was met zekerheid te zeggen hoe oud de boom in feite was. Men heeft moeten wachten tot 1924 om met grote mate van zekerheid de ouderdom van de boom te bepalen. Het toe val en de natuur moesten hierbij een handje helpen. Een boom, die kennelijk in dezelfde tijd was ge poot als de Treeker eik, omdat beide bomen deel hadden uitge maakt van een nj viel, op een blad stille vollemaansnacht, met een daverende slag om. Het bleek dat het wortelgestel van de boom vol ledig was weggerot. Men nam toen de kans waar om de ouder dom van de boom vast te stellen. Van de stam werd op 1.60 meter hoogte een schijf afgezaagd. De jaarringen vertoonden een ver bluffende overeenkomst met de metingen die in de loop van 110 jaar aan de Treeker eik werden verricht. Het bleek dat de boom in 1753 uit de eikel was ontsproten. In de loop van zoveel jaren heeft de boom veel stormen over zijn hoofd en door zijn takken voelen gaan. Maar de storm die bijna een voortijdig einde aan zijn bestaan had gemaakt beleefde hij in 1856. Het zal waarschijnlijk niet de zwaarste storm zijn geweest m zijn bestaan, maar omdat deze plaats had in augustus terwijl de boom dus volledig zijn bladerkroon be zat, maakte de toestand ernstig. Aan de windzijde begon de grond te scheuren en bij elke windstoot golfde de grond op en neer. In al lerijl werd een ieder die maar hel pen kon opgetrommeld en met zandzakken, stenen en puin werd de grond aan de voet van de boom veizwaard. Tenslotte werd de stnjd tegen de storm gewon nen en bleef de boom behouden. Hoe na de boom de familie aan het hart lag blijkt uit een geschrift van de toenmalige eigenaar. Hij schreef: „Wie thans de prachtige stam van deze woudreus bewon dert, kan niet anders dan dank m het hart gevoelen voor hen die on der zo kritieke omstandigheden de eik voor den Treek behiel den". De Treeker eik is een Quercus ro- bur, of wel een Zomereik, een van de belangrijkste en meest ver breide Europese loofbomen die van 600 tot 800 jaar oud kan wor den. Alleenstaande bomen vor men een machtige stam met een breeduitstaande kroon. Tot een leeftijd van 20 tot 30 jaar heeft de eik een gladde, grauwe schors, die bij het ouder worden overgaat in een donkere, grof gekerfde bast. Een ander natuurmonument is de Fagus sylvatica Purpurea, de bruine beuk, rechts naast de 'Dorpskerk' in Leusden-Zuid. De boom is op een hoogte van 1.60 meter geënt op de stam van een groene beuk. Op die hoogte heeft de stam een omtrek van 3.60 me ter. De hoogte van de boom is on geveer 25 meter. Naar de leeftijd van deze boom hoeven we niet te raden, hij is geplant na het ge reedkomen van de kerk in 1828. Tot voor kort stond achter deze beuk een evenoude paardekas- tanje. De laatste jaren was die er echter zo slecht aan toe dat hij een gevaar werd voor de omgeving en gerooid moest worden. Hopelijk heeft dit geen nadelige gevolgen voor de beuk want de bast van de beuk is zeer gevoelig voor zonne straling. op de provinciale nota 'De toe komst getekend'. Daann werd Leusden aangewezen als mogelij ke plek voor grootschalige wo ningbouw. Om op die plannen vol doende invloed te kunnen uitoefe nen, werd aan het Utrechtse bureau Zandvoort gevraagd om in enkele maanden tijd een structuurschets te maken, die als discussiestuk voor het gesprek met de provincie kon dienen. Inmiddels heeft Gedepu teerde Staten van utrecht laten we ten niet meer geïnteresseerd te zijn in grootschalige uitbreiding van Leusden. Daarmee komt volgens Leusden '90 de noodzaak te vervallen om in het hoge tempo door te gaan. „Er is nu onzes inziens alle tijd om te ko men tot een rustiger benadering van het geheel om op die manier een zo goed mogelijk afgewogen besluitvorming te krijgen over de vragen voor wie we willen gaan bouwen en waar," zegt de partij in het stuk, dat dondrdagavond ter beschikking komt aan het college van burgemeester en wethouders en de andere polineke partijen. Daarin typeert Leusden '90 de ge- dachtenspinsels van de provincie, die eerst in Stoutenburg wilde bou wen en daarna in Leusden-Zuid, ongecontroleerd. In de beschouwingen hekelt de partij ook nog een andere 'hogere' overheid. Over de gang van zaken bij de inrichting van een asielzoe kerscentrum in het voormalige kamp Waterloo zegt zij: „Wat ons van het hart moet is dat de traag heid, die van de kant van de be trokken departementen (onder meer WVC red.) momenteel aan de dag wordt gelegd, nogal in te genspraak lijkt met de nauwelijks nog fatsoenlijk te noemen pressie, die aanvankelijk werd uitgeoe fend." Dat asielzoekerscentrum zou aanvankelijk binnen enkele maan den, nadat Leusden was aangewe zen, geopend worden, maar dat is nu uitgesteld tot begin volgend jaar. Verder maakt de partij zich nog steeds druk over de ambtelijke or ganisatie op het gemeentehuis. In 1987 speelde Leusden '90 (toen nog Leusden '85) een cruciale rol bij het wegsturen van het college. Deze bestuurscrisis had onder meer een reorganisatie op het gemeentehuis tot gevolg. Dat werd volgens het bureau Rijnconsult, dat om advies gevraagd was, beheerst door een zogenaamde 'eigen baasjes' cul tuur. Hoewel er sindsdien volgens Leusden '90 wel het een en ander ten goede is veranderd, loopt het nog steeds niet soepel. Dat komt omdat er volgens haar nog teveel 'oud zeer* is, de werkdruk te hoog is en er teveel hoge ambtenaren zijn. Daarom wil de partij niet mee werken aan de uitbreiding van het ambtenarenapparaat met 25 for matieplaatsen en vraagt zij zelfs om een nieuw onderzoek, opmeuw uit gevoerd door het bureau Rijncon sult. De Algemene Beschouwingen zijn op donderdag 22 en woens dag 28 november. Beide zittingen beginnen om 19.30 uur en zijn in de raadszaal in het gemeente huis. De bruine beuk naast de Dorpskerk. De Treeker Eik. LEUSDEN - Eén van de meest monumentale bomen in de gemeente Leusden, een reusachtige eeuwenoude beuk aan de Appelweg, bhjkt ten dode te zijn opgeschreven. De boom is zwaar aangetast door de Reuzen zwam, een zwam die levend hout aantast. „De bestrijding ervan is tech nisch onmogehjk", aldus de gemeente Leusden. Er is advies gevraagd aan een boomverzorgingsbednjf uit Nijkerkerveen, maar het lijkt erg onwaar schijnlijk dat de boom nog gered kan worden. LEUSDEN - Haar zuster ging trou wen en daarvoor zocht ze een ca deau. Met deze smoes wist een onbekende vrouw vorige week woensdag twee dekbedovertrek ken 'los' te praten in een woningin richtingszaak in De Hamershof. De winkelier gaf haar de overtrekken op zicht mee en noteerde haar naam en adres. Toen de vrouw na enkele dagen de spullen nog niet teruggebracht had, kreeg de on dernemer argwaan. Naam en adres bleken vals te zijn. De overtrekken hebben een waarde van 650 gul den. De politie vermoedt dat de zelfde vrouw ook elders in de om geving actief is. Uit Woudenberg kwamen eerder gelijksoortige meldingen. De Klaveet is het centrum van ACHTERVELD/REGIO - 83, 20, 76, 2,In totaal 12 maal op een avond zoeken de honderden bezoekers in de Klaveet hun 15 num mers in de bingoboekjes af. Zou het ditmaal lukken om ze als eerste allemaal weg te strepen? Bingo avonden zijn in trek, de vaste bezoekers komen overal vandaan om hun geluk te beproeven. Voor al tijdens de Super-bingo's is de grote zaal van Con gres- en Partycentrum 'de Klaveet' aan de Postweg 1 te Achterveld afgeladen vol. Het feit dat de op brengst naar 'een goed doel' gaat speelt ook mee, bovendien komen veel mensen voor de gezellig heid. De man achter de schermen is Cees Jansen uit Leersum, over enkele maanden zet hij echter een punt achter de suc cesvolle avonden, die hij 6 jaar lang organiseerde ten behoeve van gehandicap ten die lijden aan spierdy strofie. SUPER Vrieskisten, koelkasten, da mes- en herenfietsen, draag bare TV-toestellen, serviezen, kinderfietsjes, enz. enz. alles vmdt in hoog tempo een nieu we eigenaar. Woensdag 14 no vember stond weer een super bingo op het programma, er was geen parkeerplaats meer te vinden. Boven de normale prijzen die elke 14 dagen op het podium staan, worden tij dens de super-bingo's veel extra grote prijzen beschik baar gesteld. En dat trekt ook echte meer dan regelmatige bingobezoekers, de andere avonden gaat het er gemoede lijker aan toe, verschillende dames zitten te breien. Als ie mand te fanatiek reageert wordt hij of zij direkt op de vingers getikt. Er zijn veel mensen die al 6 jaar lang van de partij zijn, maar er komen ook steeds weer nieuwe ge zichten bij. De grote kracht achter de suc- vermaak. cesvolle bijeenkomsten is Cees Jansen. Inmiddels heeft hij 135 avonden in de Klaveet 'gedraaid' en er staan nog 7 avonden op het programma. Dan wil hij er een punt achter zetten, na 6 jaar vindt hij het eigenlijk wel genoeg, hij weet niet of de bingo-avonden daar na nog door zullen gaan. In de Klaveet wordt het ook steeds drukker, tijdens de bingo avonden kan het partycentrum met worden verhuurd. En dat heeft financiële gevol gen, gelukkig draagt de di- rekteur van de Klaveet en hotel 'de Donderberg" in Leersum de organisatie een goed hart toe. Het is dus mogelijk dat een opvolger de aktiviteiten in maart 1991 over zal nemen, als er ten minste een geschikte kandidaat te vinden is. DOEL De grote populariteit van de Bingo heeft tot gevolg dat de illegale bingo's ook een kans krijgen. Soms wordt er om grote geldbedragen gespeeld, in Amersfoort greep de ge meente m en verbood de bin go's in de Drietand. Die wer den zelfs driemaal per week gehouden, in het gesubsi dieerde centrum voor oude ren. Cees Jansen van de bin go-avonden in de Klaveet kent de uitwassen. Hij wil geen geldprijzen uitkeren en hij wil de toegangsprijzen ook niet verhogen. Voor hem zijn er duidelijk grenzen, de ontspan ning staat voorop. En niet te vergeten het doel, omdat hij zelf een spastische zoon heeft, nam hij de organisatie graag op zich. Zo kon hij veel doen voor gehandicapten die lijden aan spierdystrofie, dankzij een grote sponsor uit Wouden berg, die liever niet met name wordt genoemd, kan hij zelfs de prijzen voor de superbin go's bekostigen. Inmiddels heeft hij al veel ge daan voor de gehandicapten met een spierziekte, hij begon met het inzamelen van geld voor elektrische stoelen voor rolstoel-hockey en rolstoel- tennis. Daarna zette hij zich in voor de ponystichting Lis Har- tel, genoemd naar de succes volle Deense gehancicapte amazone. Nadat hij bijna een halve ton had overgemaakt naar de ponystichting, besloot hij ook iets te gaan doen voor de familieleden van de gehan dicapten. Er werd een stich ting opgericht, de 'Stichting Goedegebuuren' te Wouden berg, genoemd naar de mede-initiatiefnemer, die op 41-jarige leeftijd overleed. De gemeente Leusden verleent overigens officieel de vergun ningen voor de bingo-avon den, de stichting legt rekening en verantwoording af van de inkomsten en de uitgaven. Sinds april 1990 biedt de stichting de gehandicapten en hun gezinsleden een betaalba re vakantie aan in Zeeland in aangepaste bungalows in 'de Hof van Domburg.' Dankzij de opbrengst van de bingo's in de Klaveet. Aanstaande zaterdag 24 no vember wordt in de Klaveet een Sinterklaasmiddag gehou den voor de jeugdige gehandi capten met een spierziekte en voor hun ouders. Cees Jansen zal dan ook speciaal voor hen een bingoronde draaien. De middag noemt hij vooral ook belangrijk voor de ouders, dan hebben ze onderling kontakt en kunnen ervaringen uitwis selen. De eerstvolgende bin go-avond voor iedereen is op dinsdag 27 november, de eer ste superbingo volgt op 19 de cember, dan zullen in verband met de naderende Kerstdagen ook 50 kerstkransen worden uitgedeeld. Vervolgens zal Cees Jansen, beter bekend als 'ome Kees', begin 1991 nog en kele avonden verzorgen. Op 20 maart zal hij voor het laatst de balletjes laten draaien. 'Niet omdat ik het niet leuk meer vindt', aldus de organisator. "Na 135 avonden ken je zoveel mensen, je krijgt een band met hen, men stuurt zelfs rouw kaarten, daar ga ik ook naar toe. Daarnaast moeten alle prijzen worden gekocht en moet alles bijgehouden wor den. Maar eens moet je er toch een streep onder zetten. Ik heb het op tijd gezegd, zodat de mensen weten hoe of wat. Mis schien meldt zich de komende maanden nog wel een ge schikte opvolger, want veel mensen zien steeds weer naar de bingo-avonden in 'de Kla veet' uit'. LEUSDEN - Een aantal bewoners van de Zwarteweg maken zich zor gen om het verdwijnen van een verkeersbord op het kruispunt Zwarteweg/Randweg. Dit bord, dat vrachtverkeer moest wijzen op een inrijverbod, verdween tijdens de werkzaamheden voor de recon structie van dit kruispunt. Die was nodig in verband met de aanslui ting van Leusden op de A28. Woordvoerder Fliek schrijft m een brief namens de bewoners aan de gemeente dat de bewoners 10 jaar geleden hebben gevochten voor het inrijverbod, omdat het vracht verkeer voor overlast zorgde. Vol gens voorlichter Hans Hermans is het bord weggehaald, omdat het bedrijventerrein van het Ruige Veld tijdens de werkzaamheden bereikbaar moest blijven voor het vrachtverkeer. Voor het stuk na de Olmenlaan blijft de weg verboden voor vrachtauto's. „Er is begin deze week weer een waarschuwing ge plaatst, waarin vrachtwagenchauf feurs er opgewezen worden dat 100 meter na de waarschuwing een inrijverbod voor hen geldt," zegt Hermans. Daarmee worden de be woners dus op hun wenken be diend. Ook de borden die het on mogehjk maken voor vrachtwa gens om zijstraten als de Olmen laan en de Eikenlaan in te slaan zijn volgens de gemeentelijk voorlich ter weer teruggeplaatst. (advertentie) UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 Begrafenissen - Crematies - Wilsbeschikkingen - Deposito's - Verzekeringen

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3