Panorama Lisiduna Sint is er en dat is het belangrijkste' Swingende blues van The General jeusdens Vocaal Ensemble heeft terke band met romantiek leusiler krant interklaas al handenschuddend door de winkelcentra „De gang naar de dood" kijk op kunst yan ca koelka tewerf i begi! de bn |e LEUSDEN - „Wij zijn blij, dat zaal zo goed gevuld is. Ik hoop we het vanmorgen kunnen raarmaken." Met deze inleiding pende dirigent Gerard Wijnands ^ure2 an het Leusdens Vocaal Ensexn- afgelopen zondag het derde teikase offieconcert van dit seizoen in oplo e aula van de muziekschool. De /erknj! ern van het programma bestond een cyclus folk songs van R. 'aughan Williams en liederen pos 93a van J. Brahms. Als men de inhoud van de teksten af laat, heeft dit koor een sterke iffiniteit met de romantische lief- De muzikaal komische in- ond van het madrigaal „Conta- unto bestiale" sloeg echter het aeest aan bij het publiek. Het [attegejammer van de alten lonk dan ook zeer overtuigend. Het Leusdens Vocaal Ensemble «staat uit 14 leden, die ruim zeven lar met elkaar m dit verband musi- aren. Het koor begint met de 4 Inglish Folk Songs. Deze liederen erhalen over een zeeman en zijn jeliefde. In de eerste twee liede en vertelt de zeeman over de lief van een ander. In de laatste wee betrekt hij het op zichzelf. Nadat het eerste üed „The dark iyed sailor" enigszins voorzichtig had geklonken volgde een klem ïxperiment met het licht. Dit om de omantische sfeer nog wat te ver togen. Het leidde met tot het Naam: Jan Jaap André Beroep: Voorlichter van de gemeente Leusden Favoriete plek: „Het oorlogsmonument De Stenen Man" WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 LEUSDEN - De swingende bar keepers van het café The Wish beheersen de gebarentaal uitste kend. Dit stelt hun in staat om ook tijdens het optreden van de rock formatie The General de bestel lingen in vlot tempo af te werken. Zo bleef het dorstige publiek af gelopen zaterdagavond op zijn wenken bediend. Ook de band onderhield een vlot tempo met minstens evenveel inzet als de jongens achter de tap. Het resul taat was er dan ook naar. De tent was vol en de stemming steeg. Tijdens de aangekondigde aan vangstijd was het nog redelijk rus tig in The Wish. The General meld de zich op tijd, maar er zou nog een uur verstrijken voordat ze in actie kwamen. Intussen werd het ge luidsniveau van de achtergrond muziek opgeschroefd en werd het repertoire aangepast aan de sfeer van de avond. De bluesmuziek van George Thorogood and the Des troyers vormde een passend ge luidsdecor m het gestaag vollopen de café. Er bestaan plannen om meer avonden met Üve-bands te organiseren. Er blijkt weer belangstelling voor te bestaan. Er waren ook le den van andere rockbands aanwe zig. Immers, wellicht zijn er ook voor hen in de nabije toekomst mo gelijkheden om hier te spelen. Maar deze avond was het de beurt aan de Amersfoortse viermans blues-rockformatie The General. De band zette er meteen de beuk in. „Kan het wat swingender", pro beerde iemand nog na het eerste nummer. Maar dit geluid verstom de al sneL In een hoog tempo wer den aanstekelijke rocknummers het niet al te grote café ingeslin- gerd. Drummer Ane Voskuilen slaat strak en heeft een goed ge luid. Gerrit Kuiter is een lekkere „ouderwetse" bassist, die weet hoe deze muziek gespeeld moet wor den: geen noot teveel maar gecon centreerd en stuwend. Deze twee muzikanten bleken een soepel draaiend ritme-tandem. Zanger Menk Huighen werkt zich uit de naad en zingt overtui gend naar het pubhek toe. Zijn vo cale benadering neigt een beetje naar het hard-rock genre, hoog en schel dus, maar zijn geluid slaat zeker aan. Gitanst Theo den Ouden weet de groep weer op te porren als de fut er even uit dreigt te gaan. Zijn begeleidingspartijen zijn goed. De solo's komen na enige tijd wat eenvormig over. Misschien moet hij af en toe het lef hebben om de effectapparatuur op een laag pitje te zetten, juist om het risico van vervlakking te vermijden. In een traditionele slow-blues bijvoorbeeld mag de eigen inter pretatie wat nadrukkelijker aanwe zig zijn. Het merendeel van het repertoire bestond uit wat minder bekende stukken. Een nummer als Honkey- Tonk Woman werd echter niet ge schuwd en klonk zoals het behoor de te klinken. The General komt over als een stevige roek-band. Dat maakt ze erg geschikt voor dit soort werk, niet in de laatste plaats doordat ze het geluidsvolume onder controle hebben. „We bestaan nu twee jaar en we willen best wat meer optre den", vertelde Gerrit Kuiter. Gelet op de positieve reacties aan beide zijden van de bar horen we nog wel van ze in Leusden. Jim ten Boske. De Biesbosch LEUSDEN-ZUID - Stichting De Zuid zij organiseert voor donderdag 22 november een diapresentatie met als onderwerp De Biesbosch. De presentatie wordt verzorgd door de heer Witlox en is in De Woelige Hoek in Leusden-Zuid. De toegang is gratis. Aanvang 13.45 uur. Muziekexamens LEUSDEN - Zeven klarinettisten van de Leusdense muziekvereni ging 'Lisiduna' hebben zaterdag met goed gevolg examen gedaan. Zes Leusdenaren slaagden voor het diploma B, één muzikant be haalde het diploma C. De geslaag den zijn: Rika Veenendaal (44,5 pnt), Marie José van Gelder (52,5 pnt), Niels Huurdeman (45,5 pnt), Onno van Campen (44,5 pnt), Titus Riemersma (45 pnt), Djiron van Lis- sa (46,5 pnt), allen B-diploma. Joost Wijnands (47,5 pnt) slaagde voor het C-diploma. liederen van Brahms beter af. De dirigent slaagde er steeds beter in om de 12 aanwezige leden van het koor als een eenheid te laten klin ken, al moest hij af en toe de sopra nen aan banden leggen. Het en thousiasme van de dirigent bracht hem ertoe om op een gegeven mo ment al springend het tempo aan te geven. De droevige en vrolijke madri galen, waarmee het concert werd besloten, overtuigden het meest. Een stuk als „El grillo", de krekel, van J. des Prés, heeft door de eeu wen heen nog niets van zijn frisheid ingeboet. Ook lijkt het wel, of het koor beter in z'n element komt, naarmate de muziek verder terug in de tijd is gecomponeerd. Het komische „meesterwerk": „Con- trapunto bestiale" waarin het koor diverse herkenbare dierengelui den produceerde, vormde een welkome brug naar het publiek. Deze verrassende effecten van de verder onbekende componist Banchien veroorzaakte veel hilari teit en werd met een gul applaus beloond. Het leidde zelfs tot een reprise-uitvoering. De leden van het Leusdens Vocaal Ensemble willen musiceren op goed niveau, echter zonder dat de zin in muziek wordt verstoord, aldus de toelich ting. Aan deze doelstelling van het koor is tijdens dit concert ruim schoots voldaan. Volgende concert: zondag 9 de cember 1990. Musica Montana o.l.v. Herbert Sie gers. Soliste: Hester van Vliet (hobo). Jim ten Boske. otingsi partij< i- Daai ecster In de winkelcentra ging het alle maal wat gemoedelijker. Tijdens de wandeling langs de winkels werden wel veel handjes gegeven. Reclameboodschap Dit jaar werd niemand platgedrukt en wie wilde kon Sinterklaas van dichtbij zien. Hoewel het in de win kelcentra drukker was dan op an dere regenachtige zaterdagen, bleef het rustig genoeg om Sin terklaas de ruimte te geven. Een paar vaders en moeders gevraagd naar hun mening over deze ont vangst, gaf aan dat er wat de ou ders betreft nog veel voor verbete ring vatbaar is. De reakties waren over het algemeen niet bepaald lovend. „Wanneer je net de ontvangst in Elburg hebt gezien, waarbij allerlei groepen uit de gemeente betrok ken waren, dan raak je in Leusden toch wel teleurgesteld. Waarom is hier niet meer mogelijk met mede werking van de scholen, de sport verenigingen of het jongeren werk", volgens mevrouw van Dijk. Waarop de echtgenoot aanvulde; „Seat werd hier feestelijker door de jeugd ingehaald dan Sin terklaas." Een andere voorbijganger; „De kinderen vinden het leuk Sin terklaas een handje te kunnen ge ven, maar zoals het voorgaande ja ren was, met alle bombarie en feestelijkheden op het bordes, dat missen we toch weL" En een moe der, Brigitte van der Sijp: „Een be scheiden ontvangst en alle argu menten van de winkeliers kon ik begrijpen. Maar dat het zo'n recla meboodschap voor de winkelcen tra moest worden had ik niet ver wacht en valt bij mij erg verkeerd." Herman Kohlmann, een van de organisatoren van de ontvangst, gaf als commentaar: „Een perfecte intocht organiseren lukt niet. Ieder jaar leren we van onze fouten. Dit jaar heeft een kleine groep mensen in korte tijd veel werk moeten ver zetten er iets van te maken. We hadden het weer niet mee en zijn ervaringen rijker. Volgend jaar zal het weer anders zijn. Maar Sin terklaas is er en dat is het belang rijkste." ezuinij ke rite moet zijn. Hoe begrijpelijk het is, het vergrootte de feestvreugde bij de wachtenden niet. Sint kwam, hoog gezeten op zijn schimmel. Hij werd voorafgegaan door een klein witte pieten orkest. De muzikanten wilden zich wel warm spelen. Ze wisten zowel Sin terklaas Kapoentje als Rock en Roll te spelen. Jammer genoeg kregen ze bij de ontvangst niet veel kans. Sint stapte af en moest op het 'bor des' komen. Dit was de eerste omloop van de trap. Hij stond daar ver boven de kinderen. Wanneer het niet gere gend had, zouden ze hem daar alle maal goed hebben kunnen zien. Nu ging hij vaak schuil achter de para plu's van de grote mensen. De me neer met de microfoon, Harry van Schaik, stak een heel verhaal af tegen Sinterklaas. De meeste kin deren begrepen niet waar hij het lang over had. Alleen het verhaal van Sin terklaas was duidelijk. Dat alle kin deren die geen open haard thuis hadden, de achterdeur van negen tot half tien van het slot moesten laten. En dat hij beloofde volgend jaar weer te komen. De rest over waar Sinterklaas zijn kadootjes moest kopen en waarom het dit jaar allemaal zo anders was als voor gaande jaren, dat ging letterlijk over hun hoofden heen. Na veel gepraat, zonder één liedje gezongen te hebben, na maar zeer weinig handjes geschud te hebben, verdween Sinterklaas naar binnen. De officiële ontvangst was afgelopen. Het officiële ontvangst, op de trap bij 't Hamersveld, voltrok zich ook al in de regen. Paraplu en paraplu en paraplu, de intocht van de Sint kenmerkte zich door de gestaag neerstromende regen De Sint trok zich er niets van aan en reed op zijn schimmel door de mensenmenigte. gewenste resultaat. Maar in de oor spronkelijke belichting kwam het lied ,Just as the tide was flowing" ook goed tot z'n recht en vormde het hoogtepunt van deze cyclus. De drie blokjes, waann het koor zich presenteerde, werden afge wisseld met enkele intermezzi, ver zorgd door Jeroen Wijnands (dwarsfluit) en Hanneke van Proos dij (piano), van dit duo trok de pia niste de meeste muzikale aandacht. Zowel in de Sonate van Donizetti als in het concert voor fluit en basso continuo van Telemann wist Van Proosdij te overtuigen als een at tente en smaakvolle begeleidster. De fluitist deed zijn best om alle noten goed te spelen en kwam daardoor niet echt aan een inter pretatie toe. Dit ging het koor in de Leusdens Vocaal Ensemble bestaat uit veertien leden. „Het is een beetje paradoxaal om deze plek de mooiste plek van Leusden te noemen. Misschien is het zelfs ook beter om te spreken van de meest indrukwekkende plek. Als je hier staat realiseer je je dat deze plaats is gedrenkt in het bloed van mensen, voor wie dit de gang naar de dood betekende." „Ik ben voor het eerst op deze plek geweest, toen ik voor de Amersfoortse Stadsomroep een televisie documentaire maakte. Ik heb toen rond de Dodenherdenking het 4 mei gedicht 'De Appelweg' van Hans Werkman gevisualiseerd. Dat gedicht gaat over de stille tocht, die jaarlijks van het museumpje bij de pohtieschool, via dit monument naar de begraafplaats Rusthof leidt. Het maken van die documentaire heeft toen veel indruk op me gemaakt." „Later, toen ik voorlichter bij deze gemeente werd, kreeg ik opnieuw met het monument te maken. Eén van de taken die je als voorhehter hebt, is het bijwonen van plechtigheden als de Dodenherdenking. En dan wordt je, als iemand die de oorlog zelf niet heeft meegemaakt, toch flink met je neus op de feiten gedrukt; nog geen vijftig jaar geleden zijn hier 350 mensen vermoord. „Ik vind het ook een mooi beeld. Het straalt een soort machteloze kracht uit. Wat staat die man daar te kijken? Hij kijkt recht in de ogen van het vuurpeloton, dat hem zal doden. Op zo'n moment realiseer je je wat de bergippen 'vrijheid' en 'democratie' eigenlijk betekenen en wat een groot goed dat is." „Ik ben de laatste jaren een paar keer in het Oostblok geweest. In Rusland en Hongarije. Daar zie je eigenlijk hetzelfde gebeuren, wat wij na de tweede wereldoorlog hebben meegemaakt. Die mensen zijn voor het eerst sinds lange tijd weer vrij en proberen de democratie gestalte te geven, een proces dat met vallen en opstaan gepaard gaat." „Het beeld maakt je ook nog eens duidelijk dat we in dit land de luxe van vrijheid en democratie nogal eens te gemakkelijk als vanzelfsprekend beschouwen. Bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen bijvoor beeld, maakte maar 70% van de kiezers gebruik van het stemrecht. En bij de behandeling van belangrijke pohtièke vraagstukken is de pubheke tribune vaak zo goed als leeg. Alleen als het om de eigen achtertuin gaat, komen de mensen nog in beweging. Dat is hun goed recht natuurlijk, maar ik denk weieens dat het goed zou zijn als er meer en positiever zou worden meegepraat over ontwikkelingen in de gemeente. De herinnering aan een tijd, dat we dat met konden doen wordt nu weggestopt in het bos. Een plek, die getuigt van het feit dat daar 35.000 mensen gevangen hebben gezeten voor de vrijheid. Ik zou zeggen, ga eens naar die plek toe. vergj g v/aan en. inen o: nber o: •sen 8.3 chtingj en in d t onde doo op bome V2 bij vei e indu tscentr 'achten in de regen op Sinterklaas. Ondanks de vochtigheid was het enthousiasme van de kmderen niet te •nseerd '■1Iten- ijke. V allema waaide onder de grote luifel voor de voordeur. Daar stonden mis schien honderd mensen met kinde ren, te wachten. Hoe de rondfiet sende Pieten en de meneer met de microfoon, Harry van Schaik, ook hun best deden, veel sfeer zat er niet in. Net voor de Sint aankwam bracht een ziekenauto een van de bewoners weg. Oude mensen wor den vaker en vlugger ziek dan kin deren. Wanneer Sint bij een bejaar denhuis aankomt is de kans groter, dat daar ook net een ziekenauto fftJSDEN - Sinterklaas kwam aan in Leusden. Hij zag er mooier dan vorig jaar. Hoewel, zijn mijter was gekreukt. Hij had eer Pieten bij zich dan vorig jaar. Genoeg om alle kinderen bij officiële 'plechtigheid' rond zijn aankomst een zakje peper den te geven. Er waren niet zoveel kinderen, eel meer kinderen wachtten hem op in een van de twee inkelcentra. Daar wandelde hij doorheen. Hij schudde links rechts handjes. Zijn orkest kon toen pas goed gaan spelen, muzikanten zorgden voor de vrolijke noot bij deze natte, jade, wel zeer bescheiden ontvangst. Ie begrc ig tus* Daara •egrotiD regende zaterdag. Het gingstehuis 't Hamersveld waar de tu$se rfitte voor de ingang van verzor- Smt moest aankomen. De wind Daan

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5