SB rkrant Snel weg naar de snelweg Valleikanaal blijft taboe Het belichten van actualiteiten... Asielzoekers pas in maart naar Waterloo J James R. Hobbs stuurde zijn meiden het bos in BDU Extra verlichting en 'openbaar vervoer' SERVA VOLVO KEISTAD B.V. SALOMONS S Eemlandcollege Nederlands kampioen 1 oriënteringsloop Deze week in de Leusder Krant Walstro-jeugd in actie Panis book of records' Verhuizing bieb H Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Zwaar ongeval Konijntje in De Wetering MITSUBISHI DEALER MOLENAAR CITROEN KEUKENS CD BDU b.v. Afdeling Lezersservice HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV WOENSDAG 28 NOVEMBER 1990 - 22e JAARGANG NO. 31 LEUSDEN - Leusden heeft een rechtstreekse aansluiting op de A28, de autosnelweg Utrecht-Amersfoort. De totale bouwkos ten hebben 18 miljoen gulden bedragen, inclusief de aanleg van de carpoolplaats en de reconstructie van de twee toeleidende wegen. Meer dan de helft van de kosten heeft de gemeente zelf betaald. De bouw heeft iets meer dan een jaar in beslag genomen. Afgelopen vrijdag openden wethouder De Jongh en gedepu teerde Kok officieel de weg. De carpoolplaats kon niet niet in gebruik worden genomen, maar de gemeente deed de belofte dat -behoudens barre weersomstandigheden- in december de parkeerplaats zal worden afgerond. De wethouder beloofde de actiegroep 'Geluidswal' dat spoedig wordt gestart met de aanleg daarvan. Het spandoek was door de buurt opgehangen aan de zoom van de weg. Alle genodigden konden er dus een blik op werpen. Ook was er een actiegroep TVIilieu-aktie Selectief Autogebruik', die extra aandacht vroeg voor de carpoolplaats. De gehele ceremonie, waarbij Kok en De Jongh het laatste stukje spuitwerk voor hun rekening namen (zie foto), werd gevolgd door zo'n tweehonderd genodigden. In 'antieke auto bussen' werd het vervoer van en naar het nieuwe aansluitpun' verzorgd. In de toespraken, na de officiële opening, in de Beco repte een ieder over de positieve kanten van deze aansluiting. Na de uitreiking van de nodige geschenken en het nuttigen van de borrel en de hapjes keerde iedereen naar huis met een ge schenk van de aannemers, een paraplu. Zie ook Pag. 3 LEUSDEN/ACHTERVELD - Met een gigantische klap belandde gisteravond (dins dag) tegen de klok van zes nor een Ford Escort in een sloot naast de Koningin Julia- naweg in Achterveld. De be stuurder, een 53-jarige Ach- tervelder, raakte beklemd, maar werd door de brand weer na korte tijd bevrijd. Volgens de politie is de man onwel geworden, ver moedelijk ten gevolge van een hersenbloeding en de macht over het stuur kwijt geraakt op een overigens recht stuk weg. De auto ram de een boom en kwam op zijn kop in een ondiepe sloot te recht. De bestuurder is in zeer kritieke toestand afge voerd naar het ziekenhuis. Gisteravond lag de man nog in coma. De brandweer uit Leusden was met groot materieel uit gerukt en kreeg assistentie van de brandweer Amers foort. In eerste instantie werd gedacht aan een onge val bij de Modderbeek, waarbij een auto te water zou zijn geraakt. De verbindingsweg Leus den-Achterveld is geruime tijd gestremd geweest voor het verkeer. LEUSDEN - Er is een akkoord bereikt tussen de gemeente en het ministerie over de inrichting van asielzoekerscentrum Water loo. Door een vertraging bij het opstellen van de overeenkomst en de bouwvergunning komen de asielzoekers nu pas na fe bruari in Leusden. De gemeenteraad beslist vlak voor Kerst over de overeenkomst. LEUSDEN - Bouwen over het Valleikanaal blijft voorlopig ta boe. De mogelijkheden voor woningbouw in Leusden-Zuid zul len nader bekeken worden, maar de kans dat onderzoek tot een positief advies daarover zal leiden lijkt erg klein. Dat zijn de voornaamste conclusies na de behandeling van de structuur schets voor Leusden in de raadscommissies. Een meerderheid van de raad wil voor de komende tijd met name de bestaande restlokaties in de bebouwde kom van de gemeente benutten, zoals 't Vliet, De Hamershof, 't Ruige Veld en eventuele moge lijkheden in de westflank van Leusden. Het Burgemeester Buiningpark is als mogelijke bouwlokatie definitief geschrapt. Het gaat allemaal om de toekom- leikanaal (richting Stoutenburg) breidingslokaties optimaal benut gaan worden. Bovendien zal 't Vliet (ten noorden van 't Ruige Veld) kunnen worden volgebouwd. Ten derde moeten de mogelijkheden m het westelijk deel van de gemeente (globaal het gebied tussen Burge meester De Beaufortweg en de Arnhemseweg) nader worden be keken. Die lokaties moeten globaal tot het jaar 2000 soelaas bieden, waarbij de behoefte is vastgesteld op ruim 2300 woningen. GERUSTSTELLEND op de vraag of het mogelijk is in te grijpen in dat gebied, zonder dat schade wordt berokkend aan de waarde van het gebied, die vooral bestaat in de relatie tussen Vallei vervolg op pagina 3 Burgemeester Parus is tevreden over de gesprekken met onder an dere het ministerie. „Ik denk ook, dat de bewoners tevreden kunnen rijn. Er is toch veel bereikt waar de omwonenden trots op kunnen zijn. Er komen negen lichtpunten op de parallelweg bij en er komt een ver- voersverbinding naar Leusden- centrum en Amersfoort. De cen trale antenne-innchting zal niet worden doorgetrokken naar buurt Waterloo, maar er wordt wel een parabool-antenne neergezet waar de buurt van af kan takken." De gemeente wijkt overigens af van de geldende norm, dat er al leen gestart mag worden als de Hinderwetvergunning is afgege ven. Panis: „De nood is zeer en zeer groot en alleen de keukeninstalla tie is hinderwetplichtig. Wij heb ben daarom gezegd, ga voort met de inrichting, die vergunning komt er toch wel. Door allerlei maatre gelen en bepalingen vooraf te stel len voldoet men straks aan de ei sen." De burgemeester raakte deze week nogmaals op het ministerie ervan overtuigd, dat de stroom asielzoekers naar ons land giganti sche vormen aanneemt. „Dit jaar komen er ruim twintigduizend asielzoekers naar ons land, dat is zevenduizend meer dan verwacht. De toeloop is bijzonder groot en voor volgende jaren wordt alleen maar meer verwacht. Wat nu bin nenkomt, moet voor tachtig pro cent ook weer weg. Daar komt in de komende jaren ook nog eens een deel van de drie miljoen Rus sen bij, die in het Westen werker varing komen opdoen en naar ver- vervolg op pagina 3 süge uitbreiding van Leusden. Een extern bureau inventariseerde, mede naar aanleiding van een aan tal wilde provinciale plannen, mo gelijke bouwlokaties waar in de toekomst woningen zouden kun nen komen. Daarbij werd ook ge keken naar een aantal 'politiek ge voelige' lokaties, zoals Stouten burg, de Schoolsteegbosjes en Leusden-Zuid. Vonge week sprak het college van B&W een voorkeur uit, waarbij niet minder dan twee wethouders met een minderheids standpunt kwamen. Zo wil wethou der De Jongh, in tegenstelling tot de rest van het college, persé dat ook aan de overzijde van het Val- onderzoek wordt gedaan naar eventuele hgeschiktheid van dat gebied voor woningbouw. Wet houder Corri Verduin vindt het, in weerwil tot haar collega's, volstrekt overbodig dat er een dergelijk haalbaarheidsonderzoek gedaan gaat worden naar de zogenaamde Pon-driehoek m Leusden-Zuid. Verduin denkt dat woningbouw daar toch nooit te tolereren is, zodat onderzoek op voorhand wegge gooid geld is. Afgezien daarvan bereikte het college op een aantal andere fron ten wel overeenstemming. Zo moet de rest capaciteit op 't Ruige Veld, in De Hamershof en op andere in- Aansluiting open: JAAA-28"..... AMERSFOORT DEALER Amslerdamsraeg 7 iel 033 630154 Hogewég 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 De besluitvorming tot nu toe is voor een deel van steigerende be volkingsgroepen geruststellend verlopen. Het actiecomité 'Stouten burg blijft groen' toonde zich maan dag m een speciale gecombineer de commissievergadering bepaald content met het feit dat het college, met uitzondering van De Jongh, met meer repte van overschrijding van het Valleikanaal. „We zijn opge lucht: Stoutenburg blijft groen. Stoutenburg is gered", verzuchtte woordvoerder Oeben van het ac tiecomité maandag in de raadszaal. Alleen de opstelling van De Jongh stak de Stoutenburgers toch nog: „Wij wensen één wethouder de komende dagen de wijsheid toe, die we hem tot nu toe hebben toe gedacht." Minder gerust op de goede af loop is het Comité van Verontruste Leusdenaren, die vooral uit bewo ners van Leusden-Zuid lijkt te be staan. In het voorstel van B&W wordt aangekondigd dat onder zoek naar de haalbaarheid van wo ningbouw in de zogenaamde Pon driehoek gewenst is. Dat onder zoek zal antwoord moeten geven Nijvertieidsweg Noord 61 Amersfoort Tel 033-630304 Donderdag Koopavond. VOOR BETER BOUWEN EN WONEN Amersfoort Fluorweg 63 Telefoon 033-611945 ^Jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||[li niiiiiiiiiillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillillirT Vier meiden van het Eemlandcollege, waarvan drie woonachtig in Leusden, mogen zich sinds 17 november Nederlands kampioen oriëntenngslopen door scholieren noemen. Danielle de Vaan (14), Charlotte van Haselen (16), Aniuek Verhagen (15) en Margret Bleijerveld (15) werden voor de beslissende wedstrijd getraind door James Hobbs (15), Nederlands kampioen oriënteringslopen 1989. vervolg op pagina 9 illllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllllllllllilllllllllllllllltlliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliliiilililllllliillllillllliilillltlllllllllllillliiiiiiif Het schrijven van een revue is geen kinderwerk. In Achterveld woont en werkt een mijnheer, die er alles van weet. Hij schreef zelfs 'stukjes' voor André van Duin, maar ook voor KPJ Pag. 3 Panorama Lisiduna laat de favoriete plek van Betty Dirks zien. Betty draagt openbaar vervoer een warm hart toe en is dus te vinden bij de bushalte. Een positief, kritisch relaas oppag. 7 Sinterklaas waart door het land. Afgelopen zaterdag was de Goed heiligman in Achterveld, uiteraard met zijn knechten Pag. 5 'Er is een spookrijder gesignaleerd op de rijksweg A28'. Deze berichten liggen ten grondslag aan de landelijke actie 'spookrijden'. Ook in Leusden, gelijktijdig met de opening van de meuwe aanslui ting..... pag. 3 En dan de algemene beschouwingen en de antwoorden van burge meester en wethouders. Er is weer heel wat afgepraat in het raad huis, maar de Leusder Krant was er voor u bij. De 'hoogtepunten' op Pag. 5 Er is veel te zien op de expositie van de Culturele Raad in de kelder van het gemeentehuis. Onder het motto 'De Ruimte'tonen bijna dertig kunstenaars hun visie, van aquarel tot keramiek, pag. 7 LEUSDEN - In verband met de plannen van de gemeente huizen te gaan bouwen op her veldje ten noorden van de Walstro, hebben kinderen uit de buurt aldaar een handtekeningenactie ondernomen. De kinderen zijn het helemaal niet eens met de bouwplannen. Ze spelen hier graag en ze ontmoeten hier ook de kinderen uit andere wijken. Het ruige veldje is een dankbare bron voor de fantasie. Het is ook de enige plaats in deze buurt waar nog de vlieger kan worden opgelaten. Namens de burgemeester zal wethouder De Jongh deze week de handtekeningenlijst in ontvangst nemen. LEUSDEN - Bijna alle politieke partijen dongen vorige week tijdens de Algemene Beschouwingen mee naar een ereplaats in het 'Parus book of records'. Burgemeester Panis had deze 'meuwe' recordlijst ingesteld, nadat CDA-fractievoorzitter Hans Pekelharing de spreek tijd voor het uitspreken van zijn beschouwingen ruimschoots had overschreden. De burgemeester onderbrak Pekelharing met een dringend ver zoek om binnen de toegestane spreektijd te blijven. „Als u niet binnen de tijd blijft, komt u in het 'Panis book of records,zei de burgervader dreigend. Pekelharing had net als de andere woord voerders 8 minuten spreektijd. De stopwatch bleef echter op 12 mmuten staan, toen hij zijn laatste zm uitsprak. Toch bleek hij uiteindelijk geen koploper te zijn. Roef Blauw van j Leusden '90 was na afloop van de beschouwingen de onbetwiste winnaar.Dat was des te vreemder, want hij begon met de aankondi- gmg dat hij het kort zou houden. „Ik wil beshst iuet in het 'book' komen," begon hij. Blauw had echter liefst 17 minuten nodig. Tweede werd Ineke Jansen van de PvdA. Zij was 14 minuten aan het woord. Alleen Ep Oostra van D '66 en Harm Offerems GPV/SGP hielden de tijdsoverschrijding binnen de perken. Zij hadden respec tievelijk 9 en 11 minuten nodig. Een betere handhaving van de spreektijden in toekomst Ugt echter m het verschiet. Bij de opening van de aansluiting de dag na de beschouwingen kreeg wethouder De Jongh van de Leusdense on dernemers een klok. Deze kan de tijd zeer groot op wanden projec teren. De Jongh stelde voor de klokm de raadszaal te plaatsen, zodat iedere aanwezige zelf kan controleren 'hoe laat het is'. LEUSDEN - De bibhotheek zal tijdens de verbouwing van boerderij Nieuw Langenbeek tijdehjk onderdak krijgen in de voormalige kleuterschool de Springplank. Met die verbouwing wordt begm volgend jaar begonnen. De bibliotheek hoeft voor het gebruik van de Springplank geen huur te betalen. Wel komt de reparatie van het dak voor haar rekening. De gemeente is namelijk niet gevoehg voor het argument, dat door deze reparatie het dak vijf jaar langer mee kan. De meerkosten van de reparatie zorgen volgens de gemeente na melijk niet voor een overschrijding van het budget dat voor de verbouwing beschikbaar is. Bij die begroting is rekening gehouden met kosten voor tijdelijke verhuizmg Ik ben abonnee op leusder Krant Naam Adres PlaatsCode: en geef hierbij op als nieuwe abonnee: Naam Adres Plaats Telefoon: Code (i.v.m. kontrole bezorging) De nieuwe abonnee betaalt per jaar. Deze bon in open envelop opsturen naar Antwoordnummer 21 - 3770 VB Barneveld

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1